Kamer van koophandel Terneuzer richt zich nogmaals tot minister Zeeuwse Almanak AMERIKAAN VOOR DE KLAS IN MIDDELBURG EN VLISSINGEN SLUIS HAD DIT JAAR EEN GOED T0ERISTENSEIZ0EN UNIEKE HANDWERKEXPOSITIE TE GOES VANDAAG GEOPEND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 OCTOBER 1953 DE VERPLAATSING VAN HET BEVRACHTINGS COMMISSARIAAT Bestuur verzoekt een mondeling onderhoud De kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen heeft opnieuw een brief ge/.onden aan de minister van Verkeer en Waterstaat over de eventuele verplaatsing van het bevrachtingscom missariaat voor de Binnenscheepvaart van Terneuzen naar Middelburg. Hierin wordt gewezen op de reacties, die na het bekend worden der plan nen naar voren kwamen. IJit deze reacties blijkt, aldus de brief, dat in derdaad het gehele bedrijfsleven stelling neemt tegen het voornemen tot verplaatsing naar Middelburg. Het bestuur van de Kamer besloot daarop de instanties, organisaties en verenigingen, die belang hebben b\j de Bin nenscheepvaart in haar gebied op een vergadering te Terneuzen op 23 Sptember j.l. bijeen te brengen, ten einde de meningen te peilen. Uit hetgeen ter vergadering door de verschillende afgevaardigden naar voren werd gebracht, kwam vast te staan, dat de mening van het be stuur, volkomen door de betrok kenen wordt bevestigd. De bezwaren worden in de brief nogmaals geformuleerd: 1. De nood zaak van het onderbrengen van het bevrachtingscommissariaat by de rijksverkeersinspectie kan niet wor den ingezien. 2. Irtdien een dergelijke concentratie om onbekende motieven toch in het voornemen van de mi nister zal liggen dan lijkt het het be stuur van de Kamer zeer gewenst, zo niet noodzakelijk, dat bij deze con centratie het zwaartepunt komt te liggen by die tak van vervoer, die in het betrokken district van over wegend belang is. 3. Bij een concen tratie is het om vele redenen van practisch en organisatorisch belang, noodzakelijk dat deze instantie (rijks verkeersinspectie-bevrachtingscom missariaat) gevestigd wordt in die plaats, die het centrum is van het verkeer te water. Toen in 1933 beslist moest worden, waar het Bevrachtingscommissariaat voor Zeeland gevestigd zou worden, heeft men niet geaarzeld om de in stantie die de beslissing in be- Advertentie Bij de eerste aanwijzing Tan Rhenmatlsche Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, on zuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen ge smoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kru schen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? vrachlingszaken in Zeeland moest nemen te plaatsen in het werke lijke centrum van de binnenscheep vaart in Zeeland, aldus de brief. Voorts worden gewezen op de voor name plaats, die de zware industrie hier inneemt, terwijl voorts wordt betoogd, dat belangrijke be slissingen door de bevrachtingscom- missans ter plaatse moeten worden genomen. Tydens de vergadering werd de vrees uitgesproken, dut van een be vracht ingsagcntschap te Terneuzen, ondergeschikt aan een hoofdkantoor te Middelburg, geen efficiënte en vlotte afdoening van zaken kan wor den verwacht. Het bestuur van de Kamer meent de minister met de meeste kiem te moeten ontraden om tot verplaat sing van het bevrachtingseommïssa- riaat van Terneuzen naar Middelburg te besluiten. Het bestuur der Kamer zon het zeer op prijs stellen, alvo rens in deze zo belangrijke aange legenheid een beslissing wordt geno men de bezwaren mondeling nader te mogen' toelichten. Bij de brief zijn diverse bijlagen gevoegd, waaruit blijkt welke in stellingen en organisaties de bijeen komst bijwoonden. AAN DE RIJKS-H.B.S.'EN Een jaar scheikunde in het Engels Tegen Kerstmis van dit jaar hoopt Thomas M. Willier, een rijzige, 31 jaar oude Amerikaan, Nederlands te kunnen spreken! Mocht hem dit gelukken, dan heeft hy een bewonderenswaardige prestatie geleverd, want de heer Wilber arriveerde nog niet zo kort geleden voor liet eerst van zijn leven in Nederland. „Om precies te zijn op de dag, dat uw vroegere koningin Prinses Wilhelmina verjaart", zo vertelde hy ons (nu nog in het Engels), en hij voegde er aan toe, dat het hem een grote vreugde was in Nederland te mogen werken. Want de heer Wilber is een van de ongeveer twintig Amerikaanse leraren, die dank zij een uitwisselings-programma tussen de Verenigde Staten en Nederland in de gelegenheid zyn gesteld ervaringen op te doen aan scholen in Nederland. Thomas M. Wilber doet deze ervaringen op aan de Rijks Hogere Burgerscholen in Middelburg en Vlissingen. En zo werd het mogelijk, dat de pu- rSep- ;ember scheikunde-lessen ontvangen van een „echte" Amerikaanse leraar, die volledig in het lesrooster is opge nomen, zij het dan, dat vooralsnog een Nederlandse leraar tijdens de in het Engels gegeven scheikunde-les sen tegenwoordig is. „Maar het is opmerkelijk, zo goed als de leerlingen mij kunnen volgen", aldus de heer Wilber, die verklaart een grote bewondering te hebben voor het peil van de middelbare scholen in Nederland en die zelfs meent, dat zij naar verhouding VAN ^WU1 TOT Er zijn enkele merkwaardige dieren- berichten de redactie binnengedwar reld: het gaat over konijnen en een oorworm. In Turkeije deze naam heeft niets met de halve maan te ma ken, doch is eigendom van een buurt schap bij IJzendijke werd enige tijd geleden de z.g. Liniebrug opge vuld met grond. Toen de werkzaam heden in volle gang waren deed een konijn een avondwandeling, zag de vulling en vond deze een pracht-op- lossing voor de nijpende huisvestings problemen voor hem en zijn gezin. Hij liet een verhuiswagen voorkomen en reed met vrouw en kroost onmiddel lijk naar de brug, waar zij de rustige en riant-gelegen woning beirokken. Het „Brugkokerhuis" is thans reeds een ,3rugkokerdorp" geworden en naar men zegt zijn de jagers van Zeeuwsch-Vlaanderen thans bezig de konijnenrijke omgeving te verkennen. Het oonoorm.verhaal komt uit Oostkapelle, maar helaas is dat een droevige geschiedenis. Ons insect had namelijk ruzie gekregen met zijn hospita en zegde onmiddellijk zijn ka mer op. De oorworm kroop de straat op, maar omdat de avonduren in Oc tober lelijk koud kunnen zijnzocht KOOPJE De palingkoopman op de Middel burgse markt mocht zich dank zij zijn oratorische talenten in een flin ke belangstelling van de zijde van het publiek verheugen. Vele dames en enkele heren verdrongen zich rond zijn „standje", maar tot droefheid van de koopman was de belangstel ling niet evenredig aan de kooplust. Derhalve zag hij zich genoodzaakt de koopwaar nog aantrekkelijker te maken. Zorgvuldig verzamelde hy een portie paling van naar schatting 2 kilo en noemde daarvoor een prijs, die insloeg als de gebruikelijke don- derslag bij heldere hemel! Zeven-en-een-halve cent voor de ze portie. Je kunt het geloven of niet", betoogde hij. Wel, de meeste toehoorders geloofden het niet, maar één dame wist niet precies wat ze er van denken moest en zag zich in ge dachten al eigenaresse van de verlei delijke portie paling „Als ik nou eens „ja" zeg? in formeerde ze voorzichtig. „Dan heb je ze" antwoordde de pa linghandelaar spontaan en toen hak te de dame de knoop door. Ze diepte een dubbeltje op en xollae de koop tot strnd brengen, maar het koopje ging toch niet door.... „Zeven-en-een-halve cent heb ik gezegd, mevrouw"zei de palingman en toen besefte mevrouw, dat ze ge struikeld was over het uit de geld circulatie verdwenen halfje.... hij een tijdelijk onderkomen in een woning bij de electriciteitsmeter. De fittingwaarin de zekering was ge schroefd leek hem ideaal als onder komen en daarom begaf hij zich al daar naar binnen. Op dit moment floepte in het gehele huis het licht uit, waarop de 'heer des huizes in de la van zyn dressoir Moederwaar heb je ae stoppen gelaten naar een nieuwe zekering tastte. Toen hij er in de duisternis een ge vonden had en daarna bij kaarslicht dit noodzakelijke voorwerp wilde be vestigen, stuitte hij op de verkoolde resten vm de oorworm. DE VRIJHEID. In Zaamslag verkoos een heer de vrijheid. Zaterdag was de man O. uit Boschkapelle opgesloten, omdat zijn wijsheid zich in de kan bleek te be vinden! Toen enige tijd later de politie ging kijken hoe O. het maakte, bleek hij te zijn vertrokken. Het slot was geforceerd en de arrestant had via de gemeentelijke badinrichting de vrij heid verkozen. Ondanks deze badin richting is hij toch niet brandschoon. In Sint Annaland heeft men zich ernstig ongerust gemaakt. Het drie jarig zoontje van de heer Den Engels man was namelijL plotseling verdwe nen en bleef weg. Wat was echter het geval? Het ventje was uit pure be langstelling in de stilstaande bus van de T.A.D. gestapt, was gaan zitten en in slaap gevallen. Toen de bus om half vier vertrok, hadden noch de pas sagiers, noch de chauffeur de slapende dreumes opgemerkt.In Bergen op Zoom bleek de jongen bij geen enkele passagier te horen- Sint Annaland werd gewaarschuwd en de rust keer de er weer! Duizend beste oliebollen bakte het Leger des Heils Zaterdag in Yerseke. En het bleef niet bij bakken alleen, de bollen werden ook nog verkocht.. Voor drie en negentig gulden is er in het dorp der mosselen en oesters aan oliebollen gegeten. De leerlingen van het Koningin Wilhelmina-Lyceum te Oostburg heb ben feest gevierd: met een prettige filmmiddag en plezierige bonte avond heeft de Lyceum-vereniging de nieu we school, geopend. Niet alleen leer lingen traden voor het voetlicht, ook de leerkrachten zetten hun beste been tje voor. Te Schiedam werd benoemd tot onder wijzer aan de Chr. UX.O.-school de heer W. van Egmond te Wissekerke. Me}. M. F. Westveer uit Kruiningen, die sedert 1 Maart werkzaam was ter gemeente-secretarie van Yerseke bij de afdeling evacuatie, is thans in gelijke functie aangesteld ter gemeente-secreta rie van Kruiningen. Aan het postkantoor Yerseke en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand September 1953 in gelegd f 41 889,60 cn terugbetaald een be drag van f 27.953,20. vergeleken kunnen worden met de beste scholen in Amerika. „Overigens", zo vertrouwt hij ons toe, „overigens moet ik eer lijk zeggen, dat ik op het ogen blik van de leerlingen méér op steek, dan zij van my." De heer Wilber doelt hierbij op het feit, dat het er hem aan gelegen is gedurende, het jaarya,n zijn. .ver blijf hierin Zeeland zoveel mo gelijk te lerèn omtrent. de Neder landse „zeden en gewoonten", om het eens plechtig uit te drukken. Want deze plechtige term past eigenlijk geenszins by de sportieve figuur van leraar Wilber; een on derhoudend man, die vlot weet te causeren en aan wie de reisbeurs ongetwijfeld goed besteed is! Naast scheikunde doceert de heer Wi'b°r aan *yn school in Florida in THOMAS M. WILBER het gaat uitstekend (Foto P.Z.C.) Kasteel Westhove in 1954 weer kindertehuis (slot van pagina 1) (len getroffen om de restanten van het voorgebouw, dat in 1944 door brand werd verwoest, te consolide ren. Zo is de toestand op Westhove thans: het kasteel is niet langer bouwvallig, doch het is nog altijd leeg en kaal, zodat van exploitatie als kindertehuis dit jaar nog niets kon komen. INVENTARIS Nodig is eerst een inventaris en daarvoor dient er een bedrag te ko men van rond twintig duizend gul den. Deze raming is weliswaar eer der aan de lage, dan aan de hoge kant, maar niettemin hoopt het be stuur een bescheiden inventaris voor deze som te kunnen aanschaffen. Er worden thans naar wegen gezocht om de gelden bijeen te brengen. On langs kreeg men een schenking van 1000 en liet bestuur hoopt, dat nog meer bijdragen zullen volgen. Zodra de 20.000 bijeen is, wordt onmid dellijk met de exploitatie begonnen naar men hoopt in de zomer van 1954. Die exploitatie zal voor het be stuur niet altijd even eenvoudig zijn, Want de bepalingen uit het testa ment van mevrouw Van Lynden la ten weinig vrijheden toe en dat brengt wel eens moeilijkheden met zich mee. De Stichting neemt in het moderne sociale werk een uitzonder lijke positie in, omdat zij nog een merkwaardig voorbeeld is van de particuliere philantropische arbeid, zoals die in de vorige eeuw op Wal cheren zo mild werd bedreven. Maar ondanks beperkingen '/.al het bestuur er voor zorgen, dat dit „Westhove-werk" een passende plaats zal krygen in de huidige sociale ar beid op Walcheren, daarbij hande lend in de geest van de schenkster. Advertentie Grenskantoor gesloten Het grenskantoor Retranchement is met ingang van 1 October gesloten voor internationaal verkeer. Uitslui tend Belgen en Nederlanders mogen de grens~tussen zonsopgang en zons ondergang overschrijden. Waterschapsbenoemingen. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland, tot dijkgraaf van de Jongepolder, de heer C. A. Struyk te Nieuwerkerk en tot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis in de Piet, de heer J. Noteboom, te 's-Heer Arendskerke. de staat New York eveneens biologie en deze „doublure" is, zo vertelt h\j, een gevolg van het lerarentekort in de Verenigde Staten; een euvel, waarvan ook de Nederlandse colle gae weten mee te praten...... Over verschillen in de Amerikaan- Se en Nederlandse leer-programma's sprekende, wijst hij op het verschil in behoeften voor de jeugd van bei de landen, hetgeen uiteraard ook tot uiting komt in de lesroosters. Spaans vervangt veelal in Amerika het Frans en Duits en bovendien kan de Amerikaanse middelbare scholier in vele gevallen een keuze doen uit de te behandelen stof. „En dan is er nogal veel tijd inge ruimd voor sport", zegt hij lachend „té veel misschien wel Zó modern Nee, Thomas M. Wilber, die de oorlogsjaren als marinier in de Pa cific heeft doorgemaakt, was nooit eerder in Europa en dus evenmin in Nederland geweest. Nooit had hij ook kunnen dromen nog eens als leraar voor een Nederlandse klas te staan, maar het bevalt hem uitste kend. Overigens: mister Wilber is wel een échte Amerikaan, want eerlijk bekent hij, dat Nederland veel mo derner is, dan hy ooit had gedacht. Ja, ook mister Wilber had voor zijn aankomst in Rotterdam nog vage vi sioenen van molens en klompen „Het is een modern land", meent hy, „met goede scholen, en een hulpvaardige en vriendelijke bevol king". Waarin hij gedurende een jaar, tezamen met zijn echtgenote (het echtpaar Wilber woont in Vlis singen) volledig is opgenomen. Onze taal kan hij reeds lezen, met Kerst mis hoopt hij ook Nederlands te kunnen spreken enzo besluit de tijdelijk Amerikaans-Nederlandse H. B. S.-leraar: „Ik zal in de toekomst zeker nog eens in Holland terugko men!" EEN TERRAS EEN AARDIG UITZICHT „Jantje van Sluis,, ziet glimlachend toe Elk jaar kqjgfc de Belgische kust van de Panne tot aan het Zoute een stroom badgasten te verwerken en velen maken van de gelegenheid, dat ze zich zo dicht by Nederland bevin den, gebruik om even naar Zeeuwsch- Vlaanderen te gaan. Van deze toe- ristenstroom wordt een belangryk deel opgevangen in Sluis, waar de drukte zich in hoofdzaak langs de kade concentreert. Een stukje vaart, een gezellig terras en een aardig uit zicht zyn altyd in trek. De neringdoenden van Sluis heb ben er slag van met vreemdelingen om te gaan. Het is opmerkelijk dat velen van hen zich vloeiend van de Franse en Engelse taal kunnen be dienen. Verschillende factoren hebben er toe medegewerkt, dat het vooroor logse toerisme weer opgeleefd is in die mate, welke de grootste optimist na de beschieting in 1944 zich niet had kunnen voorstellen. Opmerkelijk is en blijft, dat het seizoen anders „gericht" is dan vroe ger. Toen kreeg men de stroom in hoofdzaak van de kust en vooral een groot contingent Engelsen kwam met autobussen om zich te goed te doen aan de thé of café cramique. Thans moet geconstateerd worden, dat het verkeer met personenauto's sterk is toegenomen en nauw hangt hiermee de parkeergelegenheid sa men. Er zyn Zondagmiddagen, dat het gehele centrum van de gemeen te vol staat en dat de Rijkspolitie de handen vol heeft om alles in goede banen te leiden, een probleem dat ze tot nog toe uitstekend heeft opgelost. Een belangrijke verbetering in dit opzicht is het éénrichtingsverkeer en het afgraven van de kleine wallen bij het toekomstige Walplein. Een andere wijziging is de omge keerde tendenz, namelijk reizigers van boven de Schelde, die gaarne naar Brugge of de kust gaan, maar voor wie de beurs te smal is om de daar geldende pensionprijzen te beta len Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen hee'ft men een behoorlijke verbinding, hetzij per auto, hetzij per fiets. Be langrijk hiervoor is de openstelling van het rijwielpad langs de vaart, waardoor een fietstocht naar Brugge niet alleen belangrijk werd verkort, „WAT EEN VROUWENHAND VERMAG" Ruim achthonderd werkstukken, die tezamen honderden arbeidsuren vertegenwoordigen (Van onze verslaggeefster) De zo by uitstek vrouwelijke kunst van het werken met naald en draad heeft zich, ondanks de gestadige voortschrijding der tecliniek, door de eeuwen weten te handhaven. Sinds honderden jaren geleden de edelvrou- wen zich vermeiden met het vervaardigen van allerlei fraais op haar „borduurramen", wanneer haar echtgenoten ten strijde getrokken waren, zyn er ook op het gebied van de naaldwerkkunst allerlei vernuftige ma chines uitgevonden. Al deze uitvindingen hebben echter gelukkig het edele handwerk niet kunnen verdringen; ook in onze twintigste eeuw heeft het scheppen met naald en draad nog een bijzondere bekoring voor iedere vrouw, onverschillig of zy een matador is op dit gebied, of dat haar ken nis zich niet verder uitstrekt dan het breien van één-recht-één-averecht en het borduren van kruissteekjes! Daarom zal de grote handwerkten- toonstelling, welke hedenmorgen in „De Prins van Oranje" te Goes offi cieel geopend wordt, ongetwijfeld een stroom van-bezoeksters te verwerken krijgen. De expositie is dat trouwens ten volle waard. Het is een unieke manifestatie geworden van „wat een vrouwenhand vermag", het motto waaronder de Bond van Christelijke Boerinnen, Plattelandsvrouwen en -meisjes deze tentoonstelling organi seerde. Het aantal inzendingen heeft de verwachtingen overtroffen; er was gerekend op ongeveer zevenhonderd stuks, maar gistermiddag bleek, dat de binnengekomen stukken de acht honderd reeds gepasseerd waren. Het aantal verschillende hand werktechnieken is trouwens ook ver bijsterend groot en zelfs een erva ren handwerksler zal vermoedelijk af en toe versteld staan by het aan schouwen van sommige der geëxpo seerde werkstukken. Kantkloswerk, frivolité, haakwerk (van het eenvou digste patroon tot het fijnste „guim- pe brei- en borduurwerk (het laat ste dikwijls in verrassende kleuren combinaties) zijn vertegenwoordigd, evenals het handknoopwerk in Smyr na- en soedantechniek, dat tegen woordig door zovele vrouwen beoe fend wordt, en waarvan de resulta ten in menige Hollandse woning een tafel, dressoir of schoorsteenmantel sieren. maar in veel opzichten ook aantrek kelijker is geworden. NOODBRUGGEN? Verheugend is het bericht dat men van Belgische zijde overweegt noodbruggen aan te leggen over de beide afwateringskanalen. Tot nog toe moet men hier een kleine omweg maken of gebruik maken van een roeiboot, welke vaak niet beschik baar is. Het gemeentebestuur van Sluis doet alles wat mogelijk is om de drukke verkeersweg van St. Anna ter Muiden te laten verbeteren. Da gelijks passeren hier honderden auto's en een aanzienlijke verbetering be hoort zeker tot de mogelijkheden, daar aan de Noordzijde de voormalige trambaan vrijgekomen is. Alles bij elkaar heeft Sluis dit jaar weer een goed seizoen gemaakt De gunstige ligging bij de grens is hier voor een verklarende factor, maar ze ker ook de goodwill die men in Sluis voor en na de oorlog heeft gekweekt. Het houten beeld van Jantje, dat op de Markt vlak voor het bescheiden museum geplaatst is, wordt door dui zenden gefotografeerd en het ziet glimlachend toe op de gezellige be drijvigheid...... Het klassieke kruissteekwerk ontbreekt evenmin, en wie bij voorbeeld het prachtige werk stuk in deze techniek ziet, dat het „Laatste avondmaal" voor stelt, gaat toch wel anders den ken over dat „doodgewone" kruissteekje, dat we allemaal hebben leren maken in onze eer ste handwerkles op de lagere school, jaren geleden Een speciale stand is gewijd aan oud naaldwerk uit de vorige eeuw, waaronder oude Zeeuwse merklap pen. Er zijn fraaie ouderwetse beu geltassen en kleurig kraaltjeswerk, en bijzondere belangstelling zullen natuurlijk de poppen in de fraaie Zeeuwse klederdrachten krygen, evenals de onderdelen van de prach tige kleding uit het Land van Axel. Een origineel werkstuk is het kruissteektableau, waarop de jaren 1940-1945 staan afgebeeld, en waar op men o.m. de hongertochten, het luchtgevaar en de spoorwegstaking kan aanschouwen. Voorts zijn er werkstukjes van raffia, riet, leer en koper, en in een interressante stand van „Het Weefhuis" worden een breimachine en een weefgetouw ge demonstreerd. Grappig zijn hier ook de moderne werkstukjes, vervaardigd uit het bekende Zeeuwse schorten- bont. De organiserende vrouwenbon den hebben een gelukkig besluit ge nomen, toen zij het initiatief namen tot een driedaagse expositie van deze collectie handwerken, die honderden en nog eens honderden arbeidsuren vertegenwoordigt, en die brj de be zoekers ongetwijfeld de liefde voor de edele handwerkkunst zal stimu leren of nog versterken! Middelburg. Vandaag Electro: „Captain Scarlett, ridder zonder vrees", (14 jaar), 7 en 9.15 uur; Boekhandel Van Benthem en Jutting: Ikonententoonstelling, 9 18 uur. VLISSINGEN, Vandaag Alhambra: „Verboden ver houding", (18 Jaar), 7 en 9 uur; Lu xor: „De man zonder angst", (18 Jaar) 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Verboden verhou ding", (18 jaar), 8 uur; De Prins van Oranje: Mieke Telkamp en „The three Jacksons", 8 uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling: „Het jagen in de kunst", 10— 18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2