PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Turkij ije na acht stemmingen in de Veiligheidsraad gekozen Kasteel Westhove zomer 1954 weer een kindertehuis? BILT Op Dierendag.... EISENHOWER VRAAGT VERBOD VAN DE HAVENSTAKING REGERING KON BESLISSING NIET UITSTELLEN 196e Jaargang-No. 235 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5,45 p. kw„ fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 October '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max. 8 regelsi van 1—5 regels f LIedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adre* Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlïssingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. ONDER RUSSISCH PROTEST Mevrouw Pandit moest Wysjinsky buiten de orde verklaren In de algemene vergadering der V.N. zijn Maandag Brazilië en Niemv- Zeelaiul voor een periode van twee jaar tot lid van de veiligheidsraad ge kozen. Over de toewijzing van de derde zetel die in Januari openvalt kon men li*l «iet direct eefis worden. Iï:: ov '•Iste stemming tenslotte wist Turkije met 4 te behalen. Polen kreeg toen 19 stemmen. stemmen de Bij de eerste stemming kreeg Tur kije 32 stemmen acht te weinig voor de vereiste meerderheid van twee-derden Polen 18, de Philip- pijnen 17, Tsjecho-Slowakije 2, Ecua dor 2 en Mexico 1 van de 60 stemmen. Bij de tweede stemming werden 58 geldige stemmen uitgebracht. Hier van kreeg Turkije er 38 één minder dan de vereiste meerderheid van twee-derden en Polen 20 stemmen. Brazilië, Nieuw-Zeeland en Turkije krijgen de zetels welke de afgelopen twee jaar zijn bezet door resp. Chili. Pakistan en Griekenland- Voordat men tot de stemming over ging, moest de presidente der alge mene vergadering, mevrouw Pandit, de Russische afgevaardigde Wysjinsky buiten de orde verklaren, toen deze protesteerde tegen de candidatuur van Turkije. Volgens de procedureregels is n.l. debat over eventuele candida- ten niet toegestaan. Het duurde geruime tijd, voordat de Rus bemerkte, dat hij werd afgeha merd. Intussen had hij verklaard, dat Polen de zetel van Griekenland be hoorde te krijgen op grond van een „gentleman's agreement" dat in 1947 te Londen was bereikt. Volgens deze afspraak zouden de zes niet perma nente zetels in de Veiligheidsraad als volgt worden verdeeld: Latijns-Ameri- ka twee zetels, Britse gemenebest een zetel, Midden-Oosten een zetel, West- Europa een zetel en Oost-Europa een zetel. De algemene vergadering had, aldus Wysjinsky. zich altijd strikt aan deze afspraak gehouden, behalve wan neer het om de Oost-Europese zetel ging. Zo was in 1949 tegen sterk ver zet van Sowjet-zijde Zuid-Slavië gekozen, welk land in 1951 eveneens Op de jongste Zondagmiddag, die de mensen ter bescherming van hun huisvrienden „Dierendag" noemen, liep in Amsterdam de 55-jarige kan toorbediende P. een extra rondje door de stad met zijn grote Airdale terrier. Hetzelfde deden een man en een vrouw, die hun kleine Schotse bastaard terrier in de feestvreugde wilden laten delen. Bij het daarop volgende gevecht dreigde de kleine terrier van het echtpaar roemloos ten onder te gaan tegen de grote hond van de kantoor bediende. Energiek begonnen de eige naars met een poging de vechtende kluwen uit elkaar te trekken, doch daarbij bleken zij zelf ook een ter- riersnatuur te hebben, want ze vlo gen elkaar eerst met woorden, daarna met daden in de haren. De vrouw nam het op hoge toon op voor haar hondje, de kantoorbedien de diende van repliek en het vrij on verwachte resultaat was, dat hij plot seling van de veel kleinere echtgenoot een scherp geplaatste rechtse vol treffer in ontvangst moest nemen. Zijn kunstgebit brak, enkele zijner echte tanden vlogen in stukken over de straat en het bloed liep uit zijn mond. Op het politiebureau werd pro ces-verbaal opgemaakt. De honden bleven ongedeerd. Ter gelegenheid van de eerste Maan dagse slachtveemarkt in Den Bosch tot nu toe werden deze markten alleen op Woensdag gehouden iverden een slagersvak. en een slachtveetentoonstelling gehouden. De burgemeester van Den Bosch, mr. H. J. M. Looff3 hangt het ere-prae- dicaat op de kop van de kampioene van de tentoonstelling. ondanks het verzet van het Sowjet- blok door Griekenland was opgevolgd. Turkije voor te dragen voor de Oost- Europese zetel, terwijl het reeds eer der de zetel voor het Midden-Oosten heeft bezet, noemde de Russische af gevaardigde onjuist en onrechtvaardig De Algemene Vergadering heeft voorts Engeland en de Sowjet-Unie herkozen als leden van de Eeopomi- sche en Sociale Raad. Zij kregen resp. 47 en 4'5 stemmen. Voorts wer den gekozen Ecuador (45 stemmen), Tsjecho-Slowakrje (42 stemmen) en Noorwegen (42 stemmen). Daarna werden India en Haiti ge kozen tot lid van de beheerschaps- raad voor een periode van drie jaar, beginnend op 1 Jan. a.s. Franse parachutisten in actie in Indo-China Naar het Franse opperbevel te Sai gon bekend maakt, is Zaterdag een bataljon Vietnamese valschermtroe- pen onder leiding van Franse officie ren neergelaten bij Laokay aan de grens tussen Indo-China en commu nistisch China, waardoor de belang rijkste aanvoerweg uit het laatstge noemde land voor de Vietminh-op- standelingen is geblokkeerd. Het doel van de actie is het vernielen van voorraden en tevens de Vietminh- leiding te dwingen, troepen naar het achterland te dirigeren. De valscherm troepen hadden zich gisteren verenigd met Franse eenhe den, die reeds in het betrokken ge bied, dat grotendeels onder het ge zag van de Vietminh staat, opereer den. Temrevolge van het heftige ver zet der opstandelingen werd Tiet be oogde doel niet volledig bereikt, doch de Vietnamezen hebben na een her groepering opnieuw een aanval inge zet. Mefeorenregen op 9 October? Op de avond van 9 October 1933 werd Europa verrast door een grote sterrenregen. Er waren ongeveer een uur lang tientallen vallende sterren per minuut te zien. In de nacht van 9 op 10 October 1946 herhaalde zich dit verschijnsel,, zij het wat minder intensief. Op grond van berekenin gen wordt de sterrenregen dit jaar in de avond van Vrijdag 9 October waarschijnlijk vrij laat terug verwacht. Men kan de aantallen me teoren per 5 minuten tellen en de re sultaten zenden aan de werkgroep meteoren, sterrenwacht, Utrecht. Ook foto's zijn welkom. Prins Bernhard had goede jachtpartij Prins Bernhard is Maandag te Dar- essalaam teruggekeerd van een jacht partij in Tanganyika. Hij heeft een leeuw, een neushoorn, buffels en an der wild geschoten. „De wildernis was prachtig", zo ver klaarde de Prins. Hij is inmiddels per vliegtuig naar Aroesja vertrokken. lflllll!!lll!lllllllllllillllllllllllllll!llll!lll|||||||||llllllllllllllllllllllllHllllij| 1 Spel mei lucifers had nare H gevolgen Door het spelen met lucifers M raakte een 3-jarig jongetje in H het woonwagenkamp aan de H Huppeldijk te Utrecht in brand. Hij kreeg zeer ernstige wonden aan het onderlichaam. M De moeder raakte door dit on- geluk zo overstuur, dat zy zich in het Merwedekanaal wilde m verdrinken. Men kon dit echter s voorkomen waarna zij naar de neurologische kliniek werd f| overgebracht. De vader was H niet thuis. Hij bezocht de jong- ste baby, die in een ziekenhuis H te Hilversum verbluft. fllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllil Arbeiders zouden zich aan dit verbod willen houden President Eisenhower heeft Maandag het Amerikaanse ministerie van Justitie verzocht een gerechtshof te vragen de havenstaking aan de Ame rikaanse Oostkust, die reeds vjjf dagen duurt, voor tachtig dagen te ver bieden, op grond van de bepalingen van de wet van Taft en Hartley. De vakbond van havenarbeiders, die de staking van circa 60.000'man ter ondersteuning van looneisen heeft uitgeroepen, heeft reeds te kennen gegeven, dat zy zich aan een dergelyk verbod zou houden. king wordt bemoeilijkt door 't ït, dat is ontstaan tussen dezé De president verstrekte de opdracht aan het ministerie, nadat hij het ver slag van een speciale raad van onder zoek naar de staking had ontvangen. Hierin verklaarde ae raad, dat de staking zoveel ingewikkelde kwes ties omvat, dat geen vroegtijdige vreedzame regeling van het geschil zou kunnen worden verwacht. Er be staat zelfs enige twijfel, of na het verbod de rust in de havens geheel zal terugkeren. De stakende vakbond werd onlangs uit de A.F.L., een der twee grote Amerikaanse vakverbonden, gesto ten, omdat hij er niet in was ge slaagd misdadige elementen uit zijn gelederen te verwijderen. Het vinden van een regeling voor de staking conflict, vakbond en de nieuw gevormde vak vereniging van havenarbeiders on der auspiciën van de A.F.L. Superconniein Johannesburg Minister-president dr- W. Drees en zijn gezelschap zijn Maandag met de Super Constellation van de K.L.M in Johannesburg aangekomen. Het toe stel kwam 24 uur te Iaat aan als ge volg van de motorstoring, die Zater dag na het vertrek uit Frankfort op trad. Ruim 50 millioen luchtreizigers De gezamenlijke luchtvaartmaat schappijen zullen in 1953 ruim .50 millioen luchtreizigers hebben ver voerd. aldus de directeur-genet na! van de Internationa! Air Transport Association Dit is vijf millioen meet dan het vorige jaar. Doch de winst is geringer en het zal nog verscheidene jaren duren, voordat de toenemtng van h$t aantal luchtreizigers de ver laging van de reiskosten 50 pin cent sedert het einde van de tweede wereldoorlog zal compenseren 0 Japan zal de Japanse parelvissers in de Arafoera-zee, het ondiepe zeegebied tussen Australië er Nieuw-Zeeland, nio» gelasten, zich te gedragen volgen:, de nieuwe wet. waarbij -Australië de soeve reiniteit over dit gebied voor zich op eist. VIJF PROCENT TOEGELICHT C.B.S. wel betrouwbaar geacht In verband met de door de rege ring genomen beslissing van 5 deelt de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken o.a. nog mede: De commissie van drie, die de cij fers, tot welke de werknemers geko men waren, voor het merendeel aan vaardbaar achtte, week op een be langrijk punt de prijsindexcijfers voor het gezinsverbruik af van een door werkgevers en werknemers op dit onderdeel gezamenlijk aan vaarde becijfering. Zy meende by na der inzien dit indexcijfer op 119 (1949 100) te moeten stellen. De beslissing van de regering werd mede beïnvloed door het feit, dat een berekening van de consumptie beperking op grondslag van het tot dusver gepubliceerd ïnterimprijsin- dexcijfer van 1949 tot vrijwel nauw keurig dezelfde uitkomst leidde, als het door de commissie aanvaarde in dexcijfer. Daarbij is geen rekening gehouden met een eventuele stijging van het prijsniveau als gevolg van de komende loonsverhoging, omdat daaromtrent geen enkele zekerheid bestaat. Wel zeker is, dat zulk een prijsstijging wordt gestimuleerd (en in zekere zin ook gesanctionneerd schijnt te worden) door er bij voor baat rekening mee te houden en in verband daarmede een hoger percen tage loonsverhoging vast te stellen. Het nemen van een beslissing was zeer urgent met het oog op de ko mende Kamerdiscussie en de talloze wijzigingen, welke nog in verschei dene sociale wetten en uitkerings regelingen moeten worden aange bracht. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft, zo zegt de minister van Economische Zaken nog, in Mei j.l. op verzoek van de Raad van Vakcen- tralen een berekening gemaakt ten einde met behulp van de toentertijd beschikbaar gekomen uitkomsten van het nationale budgetonderzoek 1951 de gegevens omtrent het prijs verloop te perfectionneren. Deze be rekening was informeel. Bij een nader onderzoek, kort voor de instelling van de deskundigen commissie, is gebleken, dat een bij deze berekening voorlopig als werk hypothese aanvaarde veronderstelling omtrent de verhoudingen tussen de voor de verschillende artikelen van het budget in 1951 in vergelijking met 1949 bestede bedragen, niet vol doende was gefundeerd. Herziene be rekeningen, waarbij zuiverder we gingscoëfficiënten werden toegepast, leidden de deskundigencojrunissie er toe. een ander cijfer aan te houden, dat als een betere benadering van de omvang der gemiddelde prijsstijging kon wordeD beschouwd. In feite bleek dit cijfer vrijwel overeen te komen met het officiële indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud. De op velerlei wijze in de practijk beproefde betrouwbaarheid dezer of ficiële C.B.S.-gegevens wettigt naar de mening van de minister een onge schokt vertrouwen in de objectiviteit van het bureau. Onze emigratie naar Australië Negen Nederlandse journalisten, die thans in Australië vertoeven, heb ben Maandag te Adelaide verklaard, dat het Australische immigratie- programma een succes kan worden genoemd. Zy waren echter van me ning, dat de immigranten vlugger de opvangcentra moeten passeren. De journalisten zullen vyf weken in Australië verblijven. Zij bestude ren, in opdracht van de Nederlandse en Australische regeringen, de im migratie van Nederlanders in Aus tralië. TRADITIE WORDT IN ERE HERSTELD Er moet nog 20.000 bijeenkomen voor een sobere inventaris Het ziet er naar uit, dat in de zomer van 1954 weer als vanouds zwakke kinderen uit Middelburg en Vlissingen gedurende drie a vier maanden in kasteel Westhove kunnen verblijven om er aan te sterken en om er krach ten op te doen voor de komende winter. Daarmede wordt dan een oude traditie in ere hersteld, die reeds van 1889 dateert. Van dat jaar af name lijk tot 1940 toe waren zwakke jongens en meisjes gedurende enkele maanden per jaar de bewoners van dit kasteel, dat in een grijs verleden de Middelburgse abten tot zomerverblijf diende. Die jaarlijkse „kinderlogeer partij" was mogelijk dank zij een vorstelijke geste van mevrouw Van Lyn- den—de Bruin die in 1880 Westhove kocht om het voor de sloop te behoe den. Zij liet het inrichten als een herstellingsoord voor een twintigtal zwak ke kinderen van onvermogende ouders, voornamelijk uit Middelburg en Vlissingen, en droeg in 1926 bij testamentaire beschikking het beheer over aan een Stichting, die voor een exploitatie moest zorgdragen in dezelfde geest als zij reeds jaren had gedaan. De oorlog onderbrak dit mooie werk, doch na de bevrijding waren de moeilijkheden voor het Stichtings bestuur zo groot, dat aan hei-vatting niet viel te denken. Het ging de Stichting sinds 1940 niet bepaald voor de wind: zij werd in 1942 zelfs geliquideerd als zovele instellingen en verenigingen in die dagen, maar het bestuur of beter gezegd, en kele -oud-bestuursleden versaag den niet. In 1945 werd dank zy een energieke aanpak en mede dank zrj de volledige medewerking van het Beheersinstituut volledig rechtsher stel verkregen. Onmiddellijk werd gepoogd om het werk, dat in het betrokken testa ment zeer nauwkeurig is omschre ven en begrensd, weer aan te vatten. Dat was echter vlugger gezegd dan gedaan, wat in de eerste plaats was het kasteel volkomen uitgewoond door de Duitsers, voorts was het door het ontbreken van het normale onderhoud gedurende enkele jaren min of meer bouwvallig geworden, terwijl tenslotte de gehele inventaris was verdwenen. RESTAURATIE. Volledige restauratie van de ge bouwen was voor het bestuur punt één van het werkprogramma en daarom werd contact opgenomen met ir. H. Lussanet de la Sablonière uit Middelburg. Deze maakte een prach tig restauratieplan op, waarvoor Monumentenzorg veel belangstelling toonde. De kosten bleken echter voor deze instantie een onoverkomenlyk bezwaar te zijn, zodat het plan he laas onuitgevoerd moest blijven. En zo bleef Westhove leeg, verlaten en bouwvallig Tot op een gegeven ogenblik de si tuatie zo ernstig werd, dat haastig ingegrepen diende te worden. Het bestuur kon niet langer u-achten en besloot daarop uit de zeer beschei den eigen middelen het eerste herstel te financieren. Onder leiding van de architecten de Lussanet de la Sablo nière en Sturm kwamen deze her stelwerken dit jaar tot stand. De bui tenkant van het hoofdgebouw werd geheel in orde gebracht, alsmede het interieur van de benedenverdieping. De buitenzyde van het linker-voorgé- bouw werd eveneens opgeknapt, ter wijl bovendien voorzieningen wer- (vervolg op pag. 2) De suikerbietencampagne is begon- nen. Dat merkt men niet alleen langs de Zeeuwse wegen, maar vooral ook bij de suikerfabriek te Sas van Gent, waar enorme hoeveelheden bieten worden verwerkt tot suiker. Hiervan geeft de foto een beeld. Op het fa- brieksemplacement worden de bieten op een enorme hoop gestori; Met een krachtige waterstraal spuit men ze de aanvoeryoten in. waardoor ze naar de fabriekshallen verdwijnen. Intus sen voert de hijskraan weer nieuwe ladingen aan. Foto P.Z.C.). Nachtelijke overval m Apeldoorn In de nacht van Zaterdag op Zon dag is aan het einde van de Spren- genweg, nabij de Schuttersweg te Apeldoorn de 47-jarige ober kellner A. N. J. F. onverhoeds aangevallen door twee mannen, die hem de weg hadden gevraagd naar een afgelegen woning in de Staringlaan. Volgens de verklaringen van F., die met een scherp voorwerp op zijn hoofd werd geslagen en hierdoor een hersen schudding en een vleeswond opliep, moeten de twee onverlaten het op zijn geld gemunt hebben. Hij wist zich echter uit hun greep los te maken en vluchtte naar een huis waar hij nog licht zag branden, De twee mannen namen hierop de vlucht met de fiets die F. bij zich had. Het rijwiel werd Zondagmorgen in de Roggestraat te Apeldoorn terug gevonden.. Later werden te Arnhem aangehouden: A. W. van de H. en J. A. C-, beiden afkomstig uit Zuid- Limburg. Amerikaans diplomaat in Mexico vermoord De Amerikaanse diplomaat, Ralph B. Swain, die verbonden was aan de Amerikaanse ambassade te Managua, is Zondag op de inter-Amerikaanse weg, tweehonderd kilometer ten Zui den van Mexico, door rovers ver moord. Swain was met zijn echtgenote en twee kinderen per auto op weg naar zijn standplaats, toen hij op een door de rovers opgeworpen barricade stootte. De zes bandieten eisten on middellijke terhandstelling van een som van tweeduizend pesos. Swain had zoveel geld niet bij zich en stelde voor, een cheque uit te schrijven. Hij stak daartoe zijn hand in de jaszak, maar de rovers vatten dit schijnbaar als 'n bedreiging op en schoten Swain neer, waarna zij vluchtten. De echt genote en de kinderen wisten het lijk met de auto naar een plaatsje verdr op te brengen. Goedkoop kunsthart Twee chirurgen van de medische faculteit van de universiteit van Min nesota, Morley Cohen en C. Walton Lillehei, hebben meegedeeld een goedkoop kunsthart te hebben uitge vonden, dat in plaats van de huidige duurdere apparaten tijdens haltope raties gebruikt zou kunnen worden. Op honden is het nieuwe apparaat reeds met succes geprobeerd en de uitvinders menen, dat het ook ter tijdelijke vervanging van het mensen hart zal kunnen dienen. Het begin sel van de nieuwe uitvinding is ge baseerd op de ontdekking, dat een dierenlichaam gedurende zekere tijd in leven kan blijven bij een bloedsom loop van een-tiende van normaal. DE VERWACHT: WEINIG VERANDERING. Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Matige tot zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 7 October Zon op: 6.50 onder 18.05 Maan op: 6.21 onder 17.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1