PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT „Proton" vertrok Zaterdag, maar moest na Frankfort terugkeren BILT Zedelijke Zeeland volksgezondheid in wekt bezorgdheid SUPERC0NSTELLATI0N MET 3 MOTOREN TOCH LUCHTWAARDIG ;'f S 'W fJP f SPOEDIGE UITVOERING VAN HET PLAN VOOR ATJEH 196e Jaargang-No. 234 Dagblad uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Ccurant. Directie F van de Velde in F, B. den Boer Adjunct W d» Pagter, aoofdred.: G. Ballintijn, PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. 3osshardt. ABONNEMENTSPRIJS 4 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 et per mm. Minimum p. advertentle t 3.-. Lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max, 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent- ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walst. 53—60. telef. 2355 4 Hjnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: ferneuzen. Brouwerpstr 2: Zieriteee. N. Bogerdstr C 160. telef. 26. VAN SCHIPHOL NAAR ZUID-AFRIKA Motorstoring stelde definitief vertrek tot Zondagmorgen uit Jhr. De Casembroot: „Dank aan Zuid-Afrika voor de hulp, die wij na de ramp ontvingen" (Van een onzer redacteuren) ZONDAGMORGEN half twaalf is de nieuwe R.L.M. Super Constellation „Proton", met aan boord o.m. de ministers Drees en Algera, de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de hoofd redacteur van de P.Z.C., de heer G. Ballintijn, naar Zuid-Afrika vertrok ken. Het vliegtuig was reeds de dag tevoren voor deze reis gestart, maar moest na Frankfort onverwacht terug keren, doordat tengevolge van een storing één der motoren uitviel. Omstreeks 6 uur Zaterdag was de „Pro ton" op haar basis terug, waarna technici der K.L.M. onmiddellijk een onderzoek instelden. De gehele nacht werd koortsachtig aan de motor door gewerkt, waarop Zondagmorgen de machine weer startklaar was. Er zul len nu enkele tussenlandingsplaatsen worden overgeslagen, waardoor de „Proton" slechts korte tijd later dan oorspronkelijk was vastgesteld in Johannesburg zalaankomen. Zaterdagmiddag was een groot aantal auto riteiten op het vliegveld aanwezig om van de reizigers afscheid te nemen. De Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, verklaarde ons kort voor dat hij in het vliegtuig plaatsnam, bij zonder verheugd te zijn deze reis te kunnen meemaken. „Vanzelfsprekend vind ik het prettig óm kennis te ma ken met Zuid-Afrika", zo zeide ons jhr. de Casembroot, „maar bovenal stel ik er prijs op om regering en volk van Zuid-Afrika dank te zeggen voor de grote hulp, die wij van hen moch ten ontvangen na de oorlog en vooral nu na de ramp". Minister-president dr. Drees lichtte voor zijn vertrek de aanwezige jour nalisten de bedoeling van zijn reis toe, waarbij hij er op wees, dat de uitno diging tot deze reis van de K.L.M. uit ging. „Daarnaast echter heeft de re gering van Zuid-Afrika mij verleden jaar reeds verzocht te komen, zodat ik de gelegenheid om gehoor aan deze invitatie te geven, nu met beide han den aangrijp. Bepaalde concrete pun ten ter bespreking met de regering ginds staan niet op het programma,, maar waarschijnlijk zullen wij over verscheidene onderwerpen van ge dachten wisselen, zoals over emigra tie, handelsverkeer en dergelijke za ken". GEMEENSCHAPPELIJKE CONTACTPUNTEN De ministers Drees en Algera ston den na deze persontvangst ons nog een kort onderhoud toe, waarbij de minister-president vertelde, dat hij persoonlijk zéér met dit bezoek is in genomen. „Als jongen reeds had ik grote belangstelling voor Zuid-Afrika. Ik herinner mij nog-, hoe ik Paul Kruger als balling in Amsterdam heb zien aankomen. Natuurlijk zijn de verhoudingen thans vol komen anders, maar toch zyn er nog vele gemeenschappelijke contactpunten. Wij hebben bij voorbeeld een taalverwantschap, terwyl Zuid-Afrika vooral de laatste jaren een levendige be langstelling voor ons lana heeft getoond. Ministers kwamen op bezoek en dan bleek, dat zij dik wijls oude relaties met ons land hadden. Zo heeft dr. Malan in Nederland gestudeerd". „Er zijn in Afrika enorme moei lijkheden, dat weet ik", aldus dr. Drees, „maar er zijn ook talloze mo gelijkheden. Ik hoop dat ons bezoek Minister Algera legde eveneens de nadruk op de stamverwantschap in vele opzichten. „Er zijn in beide lan den gelijke opvattingen, die de eeu wen hebben getrotseerd", zo zeide hij, „Ik zal gaarne met land en volk ken nis maken". De minister wees ons er op, dat vele verbindingen van Nederland met Zuid-Afrika juist op zijn terrein lig gen: scheepvaartverbindingen, lucht lijnen enz. „Zo zal er onder meer een ontvangst zijn aan boord van een Ne derlands schip. Dat doet mij een bij zonder groot genoegen. Het vertrek van de Superconnie Zaterdagmiddag werden op de Grote Markt te Goes acht premie-veulens, geschonken door Drentse boeren, aan door de ramp getroffen boeren over- 1 (jen. Hierboven de veulens met hun nieuwe eigenaren. (Foto P.Z.OJ was Zaterdag vastgesteld om half één, maar tengevolge van de mist moest het worden uitgesteld. Er moest o.a. gewacht worden op het vliegtuig uit Londen, dat met vertra ging binnenkwam. Dr. Drees wordt vergezeld door zijn echtgenote en mi nister Algera door zijn dochter, om dat mevrouw Algera, die pas hersteld is van een ziekte, de reis niet kon meemaken. Ook het lid van de Raad van State en president-commissaris van de K.L.M., dr. A. A. L. Rutgers maakt de reis mede. Namens de regering werd het ge zelschap Zaterdagmiddag uitgeleide gedaan door de ministers Staf en Suurhoff, terwijl voorts aanwezig wa ren de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Nederland, kolonel Hoogenhout, de secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, de Het programma voor de Zuidafrikaanse reis Het progi anuna van het ver blijf van de Nederlandse gasten in Zuid-Afrika is voorlopig als volgt vastgesteld: Vandaag vertrek van Johannesburg per „Blauwe trein" naar Kaapstad, vanwaar Dinsdag per auto naar Groot Constantia en via Con- stantia Nek en Hout Baai naar Peninsula wordt gereden. Woensdagmorgen is er een ontvangst door de premier van Zuid-Afrika, dr. D. F. Maian. Hierna wordt naar Paarl gere den voor de lunch, vanwaar via Stellenbosch de terugreis naar "i Kaapstad wordt aanvaard. Ver- volgens is er een onderhoud met de leider van de oppositie in het parlement. Donderdag wordt via Port Elizabeth naar Durban gevlogen. Hier zullen verscheidene industrieën wor- ;len bezichtigd. Vrijdagmorgen is er een autotocht door de Val lei der Duizend Heuvels, waar- na opnieuw naar Johannesburg •.vordt gevlogen. Per trein wordt s avonds naar Nelspruit vertrokken, 's j Zaterdags wordt het Kruger i Wildpark bezocht en 's Zondags Pretoria. Maandag wordt o.a. i het Voortrekkersmonument be- j zocht. Het vertrek naar Neder- i land is op volgende week Dins- dag bepaald. illlillllllllllllllllllll waarnemend secretaris-generaal van Algemene Zaken, mr. O. W. S. Jose- phus Jitta, de president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner, mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz en mevrouw Ballintijn. PASSAGIER DACHT IN ROME TE ZIJN Uitgevallen motor was nauwelijks merkbaar (Van onze speciale verslaggever). NEEN, een voorspoedig verloop heeft de openingsvlucht per K.L.M.- Superconstellation op de lijn Amsterdam-Johannesburg Zaterdag niet ge had. Op het ogenblik, waarop de „Proton" op. een hoogte van 5.800 meter de Alpen tegemoet vloog, viel een der achttien-cylinder motoren uit. De chef-piloot stond voor de keuze met drie motoren doorvliegen naar Rome en daar trachten het euvel te verhelpen, of terugkeren naar Amsterdam. Hij besloot tot het laatste. Om G uur 's avonds was de „Proton", die om 1.45 uur was vertrokken, weer op Schiphol De reis was voorspoedig begonnen. Via Winterswijk en Dusseldorf zette de Superconnie op een hoogte van 2.500 meter koers naar Frankfort, ver boven het laaghangende wolkendek in de volle zon. Boven Dusseldorf werd het helder. Een groots panora ma gleed onder het vliegtuig vooybij. Zacht glooiende bergen, zonnige da len, kleurige stadjes: het Wester woud, de TaunusEn prachtig lag het luxueuze vliegtuig ih de lucht. Van remous was geen sprake. Melo dieus ronkten de 3.300 paardekrach- ten ontwikkelende motoren. Om 2.45 uur daalde de Supercon- stellation op het vliegveld Frankfort waar de lunch werd gebruikt. Om 4.34 uur werd het startsein naar Rome ge geven. Weldra was een hoogte van 5.800 meter bereikt. De K.L.M. ver wende haar passagiers met de goe de dingen deze aarde, die niet alleen onze scheepvaartlijnen, maar ook on ze luchtvaartmaatschappij zulk een goede naam geven in het buitenland. Twee uur later zou Rome worden bereikt Plotseling scheen het of de Super- constellation vaart minderde. En in derdaad: even later konden de pas sagiers zien, dat de propellor van de meest linkse motor stilstond. Er was een motor uitgevallen! Tegelijkertijd het was 4.47 uur deelde de rustige stem van de ge zagvoerder het volgende mede: „Da mes en heren. Wy vliegen terug naar Amsterdam. En der motoren heeft storing. Ladies and gentlemen Daarop volgde deze mededeling in het Engels. Het spreekt vanzelf, dat er even consternatie was. Rustig echter wend de de „Proton" de steven en zette koers naar het Noorden. (Vervolg op pag. 4.) Zaterdagmiddag vertrok de Super Constellation ..Proton" voor een eer ste vlucht van Schiphol naar Johan nesburg. Deze vlucht wordt o.a. -mee gemaakt door de Commissaris der Koningin foi Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. en de hoofdredacteur van.de P.Z.C.. de heer G. Ballintijn. Jhr. De Casembroot en de heer Bal lintijn vemen afscheid van hun echt genoten. Geen ontvoering van Soekarno Het hoofd van de politie te Medan, Sabiruddin heeft naar aanleiding van bel ichten var een mislukte poging om president Soekarno te ontvoeren, me degedeeld. dat daarvan in het geheel niets bekend is. Slechts werd een blik gevonden met een verroeste handgra naat zonder vuurpin nabij de grote weg. 20 meter van het sportstadion. Géén contact met Burgess aldus Moskou Het Sow jet-tijdschrift ..Nieuwe Tij den" heeft Zondag verklaard, dal de verdwijning van de Britse diplomaten Guy Burgess en Donald Maclean en van mevr Maclean ..niets uitstaande heeft met de Sowjet-Unie". Dit is de eerste Sowjet-commentaar sedert de verdwijning der diplomaten twee jaar geleden. He», blad schrijft, dat de ..kapitalisten het verhaal heb ben opgeblazen om laster tegen de Sowjet-Unie te verspreiden". Doo^s^af ee™'«l tegen Messeden In de acte van besehuldiging van het militaire iHhunaal da» oud-pre mier Mossadeq en generaal Riahi, voormalig stafchef, zal berechten, wordt de doodstraf geëist wegens ..op stand van het leger tegen het wettige regiem en tegen de kroon" Mossadeq werci er voorts officieel van beschuldigd geen gehoor te hebben gegeven aan het bevel van de Sjah om af te treden en het Darlement te ont binden. De straf is terechtstelling door de strop, indien hij schuldig wordt be vonden. Een nieuwe stap van Churchill verwacht Volgens twee Britse conservatieve bladen meent men, dat Churchill van plan is opnieuw te proberen tot een vier-mogendhedenconferentie tussen de drie Westelijke grote mogendheden en de Sowjet-Unie te komen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat Churchill hoopt, dat er een manier zal worden gevonden om uit de impas se te komen, waarin men is gekomen door de Russische verwerping van het voorstel voor een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken te Lugano. De politieke correspondent van de „Daily Mail" schrijft, dat de bekend making van Churchill, dat Eden zijn functies hervat, „de voorbode is van een grootscheepse nieuwe poging om Rusland tot besprekingen op het hoog ste niveau te bewegen". Kort voor de start van de „Proton". Minister-president, dr. W. Drees, in gesprek met de hoofdredacteur vwn de P.Z.C., de heer G. Ballintijn. f t .L J F J if 'IÊÈKÈÈÈÈ£x j. h Militaire situatie zeer ernstig De Indonesische regering wil zo spoedig: mogelijk beginnen met de uitvoering van het plan voor Atjeh, dat o.a. voorziet in 't verlenen van autonomie aan dat gebied. Dit heeft JAARVERGADERING „GROENE KRUIS" Taak op voorlichtingsgebied voor de Kruisverenigingen Op de Zaterdag te Axel gehouden jaarlijkse algemene vergadering van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" heeft het hoofd bestuur zich tezamen met de vertegenwoordigers van de plaatselijke af delingen beraden over het probleem van de zedelijke volksgezondheid. Uit het jaarverslag over 1952 was onder meer gebleken, dat er in Zeeland in tegenstelling tot andere provincies een stijgende lijn valt waar te nemen in liet aantal patiënten, lijdende aan venerische ziekten. Voor de Kruisverenigingen ligt hier een taak op voorlichtingsgebied, in samen, werking met predikanten en jeugdleiders, aldus de secretaris, de heer A. dé Lange uit Goes, in zyn jaarverslag. Des middags toonde men de door de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" aangekochte film „Onder vier ogen", met een toe lichting door dr. F. J. Visser uit Terneuzen, en beraadde men zich over het eventueel doen rouleren van deze voorlichtingsfilm in de gemeenten. In de morgenuren ontving het ge meentebestuur van Axel hef hoofdbe stuur van de provinciale vereniging, tezamen met het bestuur van de Axel- se afdeling, ten stadhuize. De burge meester van Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren, sprak een welkomst woord, waarin hij er aan herinnerde, dat het aanvankelijk de bedoeling was de algemene vergadering in Zierikzee te houden. „Helaas was dit tengevol ge van de ramp niet mogelijk", aldus de heer Van Oeveren, „waardoor de afdeling Axel ,die in October 1954 het 40-jarig jubileum hoopt te vieren, nu als gastvrouwe kan optreden". De burgemeester sprak de wens uit, dat Zierikzee in 1954 de algemene ver gadering weer zal kunnen ontvangen. De voorzitter van het hoofdbestuur, jhr, R. Roëll uit Haamstede, dankte voor de ontvangst, waarna de burge meester een dronk uitbracht op de groei en de bloei van „Het Groene Kruis". Vervolgens begaf men zich naar „Het Centrum"» waar de voorzitter de vergadering opende. In zijn toespraak memoreerde hij de Februari-ramp en verzocht hij de aanwezigen een ogen blik staande de slachtoffers te her denken. Daarna verwelkomde jhr. Roëll de aanwezigen, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink, burge meester en wethouders van Axel, mr. J. F. Hornstra, directeur van de stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk en tot de heer J. Francken, vertegenwoordiger van „Het Wit-Gele Kruis". Naderhand ar riveerden nog de heer J. R. van den Borgh, inspecteur voor de volksge zondheid en dr. C. D. Cath, secretaris generaal van de A.N.V. „Het Groene Kruis". De voorzitter wenste de afdeling Axel, die thans rond 1500 leden telt, nu reeds geluk met het komende ju bileum en herdacht vervolgens het in Januari j.J. overleden bestuurslid, dr. L. G. Gelderman uit Kortgene. Hij bracht dank aan de wijkverpleegsters, die vooral in het rampgebied zulk uit stekend werk hebben verricht. De voorzitter van de afdeling Axel, de heer A. E. C. Kruijsse, sprak er vervolgens zyn genoegen over uit, dat de afdeling Axel thans de algemene vergadering mocht ontvangen, hoewel hij het betreurde, dat zulks een gevolg was van de ramp. Jaarverslag Hierna was het woord aan de secre taris, de heer A .de Lange, die een uit voerig jaarverslag uitbracht. Na te hebben stilgestaan bij de gevolgen van de Februari-ramp, gewaagde spreker van de verrassing, de A.N.V. „Het Groene Kruis" bereid door het Zwit serse radiostation „Glüekstette", dat f 865.000 bijeen bracht voor dé bouw van nieuwe wijkgebouwen in .(Vervolg op pag. 6.), de minister van voorlichting, de heer Tobing te Djakarta medegedeeld. De militaire commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolan, heeft de toestand in Atieh „zeer ern stig" genoemd. Kolonel Simbolan leg de er de nadruk op, dat het onmoge lijk is de kwestie-Atjeh alleen met de wapenen op te lossen. Het leger in Noord-Sumatra zal zich voor een zware taak gesteld zien, indien de re gering zou besluiten de staat van oorlog en beleg in deze provincie af te kondigen. Kolonel Simbolan deel de mede, dat het civiele bestuur al leen wordt uitgeoefend in de gebieden die onder contröle staan van de machtsapparaten. Tot op heden zijn 350 opstandelin gen gedood; ongeveer 500 volgelingen van Daud Beureuh werden gearre steerd. Het leger heeft tot dusverre zeven doden en 17 gewonden verlo ren; 98 militairen zijn gedeserteerd. Kolonel Simbolan kón niet zeggen hoeveel slachtoffers de opstand Onder de bevolking heeft veroorzaakt. Duitse generaals terug uit Sowjet-Unie Elf Duitse generaals zijn Zaterdag uit Russische krijgsgevangenschap in Duitsland teruggekeerd. Zeven van hen zijn Zaterdagmiddag bij Herles- hausen over de West-Duitse grens ge komen. Zij zijn naar bet kamp Fried- land bij Goettingen, dat alle krijgsge vangenen uit het Oosten moesten pas seren, overgebracht. De generaals zijn afkomstig uit het krijgsgevangenenkamp Voikawa ten N.O. van Moskou. De teruggekeerden verklaarden, dat in het kamp nog 71 generaals ver blijven- Zij geloofden, dat deze binnen kort zouden worden vrijgelaten. In an dere Russische kampen verbleven vol gens hen nog 60 a 70 Duitse generaals. DE VERWACHT: DROOG WEER. Wisselend bewolkt, droog weer, over wegend matige Noordelijke wind- On geveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 6 October. Zon op: 6.49 onder 18.07 Maan op: 5.13 onder 17.10 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1