PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Djakarta zoekt naar vreedzame oplossing in Atjeh Woningpolitiek brengt welvaart van Zeeland m gevaar f BILT TWEE CHINEZEN GEDOOD EN VIJF GEWOND IN KOREA CHRISSEMEUJE: NEDERLANDS OUDSTE INWOONSTER 104 JAAR 196e Jaargang-No. 239 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W de Pagtèr. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie f 3.-, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel •neer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg, Markt 51, telef. 3341; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, telef- 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zieritoee. N Bogerdstr C 160. celef 26. Masjumi niet betrokken bij de ongeregeldheden De Indonesische regering zou andere dan militaire stappen overwegen om de kwestie-Atjeh op te lossen. Dit was op te maken uit de woorden van de tweede vice-premier, Zainul Arifin, die zeide, dat alle suggesties en voorstellen van welke kant ook, zullen worden overwogen. Zainul Arifin noemde de toestand in Atjeh in het algemeen goed. Hij kon niet verklaren, welke directe oorzaken er waren voor de ongeregeldheden. De voorzitter van de Masjumi, Mo hammed Natsir, he,eft medegedeeld, dat de Masjumi als oppositiepartij bij het zoeken naar een oplossing van de kwestie-Atjeh haar steun aan de re gering zal blijven beperken tot het geven van aanbevelingen en adviezen. Kasman Singodimedjo, lid van het hoofdbestuur, sprak de beschuldigin gen, als zou de Masjumi betrokken zijn bij de gebeurtenissen in Atjeh, categorisch tegen. Het dagblad „Keng Po" schrijft o.a: „Wie van de toestand en de ont wikkelingen in Atjeh en de aard van het volk op de hoogte is, kan zich uit de namen van de regenten een beeld vormen van de ernst der toestand, aangezien al de regenten aldaar aan de revolutie hebben deelgenomen te gen Japan en Nederland en een grote invloed hebben op het volk". Indien de opstand inderdaad door de P.U.S.A. (Persatuan Ulama Selu- ruh Atjeh, een Islamietische vereni ging voor geheel Atjeh) geleid wordt, kan men zich een idee vormen van de invloed, die zij heeft. De Pusa wenste indertijd de feodale groep Huluba- langs (landschapshoofden) uit te roei en. Men had reeds wapens van de Ja panners ontvangen voor de actie in het belang van hun politiek. De leden van de feodale groep traden ogenblik kelijk tot het leger toe, en vormden derhalve een groep, die de regering trouw was. In de sociale revolutie, die toen ontstond bleek hun invloed niet voldoende te zijn en werden zij weg gevaagd. Toen de nazaten van de feodale groep, die nog in leven waren hun eigendommen terugvroegen, bleek, dat er van deze eigendommen niets was overgebleven, terwijl velen van hun echtgenoten uitgehuwelijkt wa ren, wat in Atjeh als een grote bele diging wordt opgevat. In verband met deze gebeurtenissen, werd een deel van het volk ontrouw aan de Pusa en voegde zich bij de feodale groep. Liefdadigheid voor de blinden uitgebuit. Drie bestuursleden, twee vertegen woordigers, vijf collectanten en acht venters, zijn „werkzaam" voor12 blinden. Colporteurs die 40 provisie op streken van de door hen ingezamel de gelden en die weeklonen ontvingen van 200380, terwijl de blinden zelf met een tientje per week wer den afgescheept. Voor de rechter stond de 63-jarige J. L. uit Enschede, secretaris van de Zwolse stichting „Hulp aan Blinden" omdat hij op 23 Januari van dit jaar in de Friese gemeente Hasker- "land zonder toestemming van B. en W. zou hebben gecollecteerd. Een simpele zaak, welke reeds door de kantonrechter met twee da gen was bestraft en waarvoor de officier van Justitie bij de Leeuwar der 'rechtbank nu een week eiste. Goedgelovige lieden werd een to taal bedrag van 36.000 uit de zak geklopt. Voor administratieve kosten werd terstond 17.000 van dit bedrag af getrokken. De colporteurs mochten 40 in hun eigen zak steken. Voor de blinden bleef in die periode slechts 10 gulden per week over. Lt. Gaud Beurèub, van wie gezegd wordt, dat hy de leider is van de op stand, is lid van het parlement en heeft ook de rang van gouverneur. Gedurende de revolutie heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Van uit Atjeh werd aangedrongen op de verlenging van autonomie met de status van provincie. Het uitblij ven van antwoord hierop verwekte teleurstelling, waarna geëist werd om de status van bijzonder gebied toe te kennen. Thans zit de regering in moeilijkheden. Er reed Vrijdag een Jeesttrein van Amsterdam C.S. naar Rotterdam C.S. via Gouda, waarmee deze lijn officieel werd ingewijd. Tevens boden de N.S. in het Maasstation te Rotterdam een lunch aan, ter gelegenheid van de sluiting van dat station. De presi- dent-directeur van de Nederlandse Spoorwnen, de lieer F. Q. den Hol- Teunghoe Daoed Beuroeh, de leider van de ernstige opstand in Atjeh. Moord en zelfmoord in Doorn Toen enkele inwoners van Doorn Donderdagavond een bezoek wilden brengen aan het echtpaar L., zjjn zfj tot een vreselijke ontdekking geko men. Door de ramen van de woning zagen zij mevr. G. L.Van B. in een bloedplas op de divan liggen. De onmiddellijk gewaarschuwde po litie verschafte zich toegang tot de afgesloten woning en vond behalve het ontzielde lichaam van de vrouw, ook de 36-jarige bosarbeider-jachtop- ziener G. L. clood in de woning. Zij neemt aan, dat de man zijn wouw met een jachtgeweer heeft neerge schoten en daarna de hand aan zich zelf heeft geslagen. Het drama moet des middags zijn geschied, doch de medebewoners van het huis hebben er niets van bemerkt. Het echtpaar had geen kinderen. Over de motie ven van de man tast men in het duis- Nijmeegse garage geheel uitgebrand. Een surveillerende agent van poli tie ontdekte gistermorgen brand in de gTote garage van de N.V. Van de Bosch en Jansen aan de Kronenbur gersingel nabfj het station Nijmegen. Ondanks krachtig ingrijpen van de brandweer is de garage, waarin onge veer 50 auto's van particulieren wa ren gestald, geheel uitgebrand. Slechts enkele auto's konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Tijdens de brand heeft zich nog een ontplof- \ing voorgedaan. De schade wordt op ongeveer een half millioen gulden ge raamd. Over de oorzaak is nog niets be kend; men denkt aan kortsluiting. De schade aan het gebouw, het ge reedschap en de inboedel wordt door verzekering gedekt. Nieuwe arrestaties in Teheran. Donderdagavond en Vrijdagochtend zijn in Teheran ongeveer 50 leden van de Toedehpaa-tij gearresteerd. Onge veer honderd andere leden van deze partij zijn Donderdag- naar Koerra- mabad in Koezisten gedeporteerd. Indische troepen weer in actie. De Indische bewakingstroepen heb ben Vrydag" twee Chinezen gedood en vyf gewond, bij het optreden tegen een nieuwe demonstratie van de krijgsgevangenen in het „Indische dorp." Donderdag werd een gevangene gedood en een aantal gewond, toen de bewakingstroepen het vuur' op demonstrerende Noordelijke krijgs gevangenen opende. Een woordvoerder van het opper bevel van de V.N. betoogde Vrijdag- ur.il, ut, lir.v.l x'xxx/i— JVUIL liet VUU1 „uuacia „uuigv: landerbegon zelf met de afbraak voor Nederland zal worden van het Maasstation. schaft. Leidse bedelaar bezat duizenden Emmers vol muntgeld en stapels bankbiljetten heeft de gemeentelijke reinigingsdienst te Leiden gevonden in de krotwoning van de 74-jarige be delaar Flaudrijn, melt „De Tel.". Het bedrag loopt in de tienduizen den. Flaudrijn is een bekende figuur in Leiden, die zijn leven lang niet anders heeft gedaan dan langs de huizen gaan om een aalmoes te vragen. F. bewoonde reeds jaren een vieze, oude krotwoning in de Sliksteeg. Er waren al enige klachten bij de G.G.D. binnengekomen over de toestand, waarin de bedelaar leefde. Geen stoel of tafel was er in huis, verlichting, waterleiding of verwarming evenmin. Het enige huisraad bestond uit een wankel bed met een hoop stinkende vodden. Ten slotte heeft de G.G.D. ingegre pen. Men wist de oude man in een te huis te plaatsen en verzocht de Gem. Reinigingsdienst de onbeschrijfelijke chaos in het krot op te ruimen. Tot hun grote verbazing ontdekten ze daar emmers en oude teilen boor devol koperen, zinken en zilveren munten. Tussen de rommel en oiit alle hoeken en gaten haalde men stapels bankpapier te voorschijn. Toen zij het be(ï van de oude man overhoop haal den, bleek het, dat de man letterlijk op een kapitaal had geslapen. Duizen den guldens aan bankpapier werden uit de lompen van het bed geschud. Geen reisbeperkingen meer voor West-Duitsland De West-Duitse Bondsregering heeft besloten met ingang van heden de nog bestaande restrictie op de re geling voor het passeren van de Duit se grens op te heffen. Hierdoor kan thans iedereen zonder enige beper kende termijn op een geldig pas poort en zonder visum naar West- Duitsland reizen en daar verblijven. Te verwachten is dat ook binnen kort het voor Duitsers nodige visum x,— afge. morgen, dat het opperbevel geloof de, dat er Donderdag minstens twee maal zoveel krijgsgevangenen zijn gedood en gewond, dan door de Indi sche autoriteiten is opgegeven. Volgens de woordvoerder waren er ..minstens" twee personen gedood en i0 gewond. Een woordvoerder van de Zuid-Ko- reaanse regering noemde Vrijdag het gebruik van wapenen tegen krijgs gevangenen in het „Indische dorp" een „opvallende schending" van de bestandsovereenkomst. Hij meende, dat „wat de Indiërs een rel noemen klaarblijkelijk een spontane anti communistische demonstratie was. De Indiërs hebben van geweld ge bruik gemaakt om een vrije uiting van de wil door anti-communisti sche Koreanen te onderdrukken", aldus de woordvoerder. Vrydagm,orgen om 11 uur is de K.L. M. Liftmaster DC—6A „Dr. Ir. M. H. Da,mme", die deelneemt aan de Christchurchruce van Schiphol naar Londen vertrokken, waar de machine op London Airport zal worden over gedragen aan de „Royal Aero Club", die hét toestel zal wegen, de handicap zal vaststellen en tenslotte zal verze gelen. Voor het vertrek van Schiphol Steun voor Adenauer. Waldemar Kraft, de fractieleider van het vluchtelingenblok in de nieu we Bondsdag, heeft meegedeeld, dat zijn fractie een eventueel voorstel tot wijziging van de grondwet om het E.V G.-verdrag geratificeerd te krijgen, zal steunen, ook al zou zijn partij geen deel van de nieuwe regering gaan uit maken. Adenauer is hierdoor van een meer derheid van twee derden, benodigd voor een grondwetswijziging, verze kerd. Droog en rustig Octoberweer. (Van onze weerkundige medewerker) October is begonnen met een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum nu lang zaam over de Alpen naar de Balkan trekt. De sterkere Zuid westelijke luchtstroming heeft de laatste dagen veel warme en vochtige lucht aangevoerd. Des nachts ontstaat op vele plaat sen mist, die in de loop van de ochtend optrekt. Vandaag wordt met meer Oostelijke win den drogere lucht aangevoerd. Bij zonnig weer is in de middag een temperatuur van 17 tot 21 graden C. mogelijk. Over Engeland beweegt een zwak front naar het Oosten, dat morgen tijdelijk bewolking en mogelijk zelfs wat lichte re gen of motregen kan brengen. Zodra dit front is gepasseerd, wordt koelere lucht aange voerd, maar dan komen ook weer flinke opklaringen voor. Het zal na morgen enige gra den koeler kunnen worden, maar de regenval zal de eerste dagen nog van weinig of geen betekenis zijn. Nog in blakende gezondheid. In blakende gezondheid, een wit mutsje op, een bonte Zondagse schort voor en op helderwitte klompjes heeft Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Chrisse KarnebeekBats in de Holterhoek (gemeente Eiber gen) gisteren haar 104e verjaardag gevierd. De dag was druk voor haar en haar familie, doch zij trok zich van alles niets aan en ging rustig haar gang. De pastoor van Eibergen droeg ten huize van de jarige een Heilige Mis op. Er waren circa vierhonderd bezoekers. Bij de ontelbare schrifte lijke gelukwensen bevonden zich brieven van de Koningin en van de aartsbisschop van Utrecht. Des avonds bracht de muziek vereniging „Euphonia" van Eibergen „Chrissemeuje" een serenade. Daar na ging de jarige vlug onder de wol, want klokslag negen is het bedtijd, al jaren lang. Chrissemeuje, zoals ze in wijde omtrek genoemd wordt, is nog bij zonder kras en helder van geest. Ze werkt nog dagelijks ijverig mee in de huishouding van de familie Mij polder, bij wie ze in huis is in deze afgelegen hoek van het land, vlak aan de Duitse grens. Ze schilt elke dag de aardappels en af en toe, bh mooi weer, wandelt ze nog over het erf om te kijken hoe het er uitziet. Ze is tweemaal getrouwd geweest maar heeft zelf geen kinderen. Malan krijgt zijn zin. Dr. Malan vroeg het Zuid-Afrikaan se parlement toestemming voor het in dienen van zijn vijfde wetsontwerp in twee en een half jaar, voor het over brengen van de gekleurde kiezers naar een afzonderlijke kieslijst. Het wetsontwerp dient ter bekrachtiging en aanvulling van de Kieswet van 1951, die door het Zuid-Afrikaanse Hof van Beroep werd verworpen. De gezamenlijke vergadering van het parlement heeft met 117 tegen 57 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het plan van Malan. ZEEUWSE GEMEENTEBESTUURDERS MENEN: Scherpe critiek op woningverdeling tijdens congres te Middelburg De Zeeuwse gemeentebestuurders zijn in hoge mate ontstemd over de toewijzing aan Zeeland van het bouwvolume door minister Witte voor de komende drie jaren. Deze toewijzing 1500 woningen wordt ten enenmale onvoldoende geacht en wordt als een achterstelling bij andere provincies gevoeld. De welvaartsontwikkeling van Zeeland komt er door in het gedrang en de vergadering achtte het zeer de vraag, of de rege ring de consequenties van deze woningpolitiek voor Zeeland wel vol doende onder de ogen heeft gezien. Dit kwam tot uiting tijdens een „demonstratie-congres", dat de af deling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten Vrijdag middag in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg belegde. Er werd een motie aangenomen, waarin enkele wensen en verlangens nader wer den geformuleerd. De motie zal ter kennis worden gebracht van de mi nister, terwyl zij ook aan het provinciaal bestuur zal worden voorge legd. Vastgesteld werd in de motie, dat het bouwvolume onvoldoende is om in de direct bestaande behoefte te voorzien, om nog niet te spreken van de achterstand op het terrein van de woningbouw in Zeeland. Voorts werd geconcludeerd, dat de herhouw ingevolge de wet op de materiële oorlogsschaden te traag verloopt, waarna tenslotte werd aangedron gen op een groter bouwvolume en op een groter contingent voor her- bouwgevallen buiten de normale toe wijzing om, zoals thans ook geschiedt voor de rampgebieden. Er bestond voor deze bijeenkomst frote belangstelling va nde zijde der eeuwse gemeentebestuurders, ter wijl ook verscheidene leden van Ge deputeerde Staten aanwezig waren. De hoofdingenieur-directeur van de directie van de wederopbouw en volkshuisvesting, de heer RL D. A. Glerum, vertegenwoordigde minister Witte De voorzitter van de afdeling Zee land van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, wees er in zijn openingswoord op, dat voor het eerst in het 25-ja- rig bestaan der afdeling een derge lijke bijeenkomst wordt belegd. Deze vergadering is echter geen protest- meeting, maar is belegd om uiting te geven aan de benauwenis, die in Zeeland is ontstaan na het bekend worden van de toewijzing van het bouwvolume. Van de 500 woningen, die per jaar gebouwd mogen, moeten 215 worden bestemd voor vervanging van bestaande woningen, terwijl 300 zijn bestemd voor herbouw van oor logsschadegevallen. Dat betekent, dat voor deze twee zaken alleen al een tekort van 15 woningen bestaat, aldus mr. Mes. Spreker meende, dat de dalende bevolkingsaanwas in Zee land mede te verklaren is door het ontbreken van de gelegenheid om mensen onderdak te brengen. De burgemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen, be handelde daarna de positie van de kleine gemeenten. Volgens het rap port, dat aan de verdeling van het volume ten grondslag ligt, zouden de landgemeenten een overschot heb ben aan woningen en zou Zeeland practisch geen woningtekort hebben. Spreker achtte de toewijzing volko men onaanvaardbaar voor de land- femeenten: zij kunnen 1, hoogstens woningen per jaar bouwen, waar door deze veel te duur worden, het geen ten koste van de kwaliteit der woningen gaat, terwijl ook de grond exploitatie bijzonder duur wordt. Voorts is er geen kans op industrie vestiging. (vervolg op pag. 2) Toen men Woensdag kwam om een foto van haar te maken voor de krant en haar vroeg of ze niet even een witte muts op wilde zetten (ze pleegt een zwarte muts te dragen) zei ze laconiek: „At ze mie zo neet zeen wilt mot ze moar veurbiej kie ken." Chrissemeuje heeft een zeer ar beidzaam leven achter zich. Toen ze 95 was wilde ze nog persé mee naar het land om te helpen met rogge binden. KORTE PREDIKATIE HOE ZIET U DE BIJBEL? „Uw Woord is een lamp voor mijn voet en een licht op mijn pad." (Ps. 119 105 Al lijkt het of de psalmist hier in deze tekst tweemaal hetzelfde zegt, toch is er wel degelijk verschilLoop maar eens in het stikdonker op een weg, die je niet kent en waar je zak- lantarn alleen je moet waarschuwen als er zich obstakels en oneffenheden voordoen, waarvoor je moet oppassen. Of fiets eens door de nacht, zonder het licht van maan en sterren, en laat dan je lantaarn met haar kleine plek liclit in de grote onbekende ruimte je maar vertellen waar de weg is en ivaar het water. Dan weet je wat het zeggen wil: „een lamp voor mijn voet." Welnu, dit is Gods Woord voor ons op de donkere weg door het leven, een lamp, die ons het pad doet zien, dat icij gaan moeten en de gevaren van de weg, waarvóór wij ons hoeden moe ten. Maar tegelijk is het ook nog iets anders. Hoe blij zijn wij op onze weg door het donker, als we een licht zien. Dat licht zegt ons immershier wo nen mensen, hier ben je niet alleen. Misschien is het een raam, dat verlicht is, of een straatlantaarn. Of mogelijk het licht van ons eigen huis, dat 07is aajiwijst waar we thuis zijn. Dat is: „een licht op ons pad". De psalmist zegt, dat ook dat Gods Woord hem op zijn levensweg is geweest, een ver troosting, die moed gaf, 'als het hem zei: je bent niet alleen! Het was hem hèt lichtpunt, dat hem dagelijks het Vaderhuis tegemoet scheen en hem liet weten: hier ben je thuis.' En zo zingt hij in zijn honderd-zesenzeven tig verzen de lof van Gods wet, die hem een lamp en een licht" is geweest. Wonderlijkdie twee dingen in één! Dit éne Woord is als een lamp, die voor struikelen behoedt, en tegelijk als een lichtend venster, dat leidt en lokt. En nu «egt de psalmist dat nog al leen maar van de wet. In de Bijbel staat naast het Oude Testament ook het Nieuwe, het Evangelie. En het Evangelie is de boodschap van Gods liefde, in Jezus Christus ons geopen baard en geschonken, is niet alleen een lichtend venster, maar nog veel meer: een open deur in de nacht, waaruit het licht ons nodigend te gemoet straalt. Komt tot Mij," zegt Jezus, gij die vermoeid en belast egt, en Ik zal u rust geven". „Uw Woord is een lamp voor mijn voet en een licht op mijn pad" ziet ook u, zo uto Bijbel? Oudelande. W. L. HEYMANS. DE VERWACHT: ZACHT EN NEVELIG. Geldig tot Zaterdagavond: In de ochtend hier en daar nog mist of laaghangende bewolking, overigens droog weer met opklarin gen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Aan houdend zacht nevelig weer. ZON EN MAAN. 4 October Zon op: 6.45 onder 18.11 Maan op: 2.55 onder 16-46 5 October Zon op: 6.47 Maan op: 4-04 onder 18.09 onder 16.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1