PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ernstige havenstaking aan de Amerikaanse Oostkust Staatssecretaris van O. K. en W. opende Oostburgs Lyceum BILT Kantlijn GEEN VOORSTEL INGEDIEND TOT CONFERENTIE „GROTE VIER" EENHEID IN DUITSE VAK BEWEGING BEDREIGD TEGEN DE HAAGSE BANKIERS ZWARE STRAFFEN GEEIST 196e Jaargang-No. 232 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer Adjunct W de Pagter. Boofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 October 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p advertentie l 3.-. Ing mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max 8 regels» van 13 regels I 1.— tedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 ceni meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Mirtflelhurg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telet 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: femeuzen Brouwerjjstr 2; Zienttzee. .N Bogerdstr C i6t) teiet 20 WELZIJN V. S. IN GEVAAR Eisenhower neemt toevlucht tot Taft-Hartley-wet President Eisenhower heeft gisteren de anti-stakingswet van Taft en Hartley van toepassing verklaard op de havenstaking aan de Amerikaanse Oostlaist. Deze wet geeft de rechtbanken het recht een staking, die een gevaar voor de veiligheid van het land wordt geacht, tachtig dagen op te schorten. De president is van mening dat de staking het weizijn van de Staat in gevaar brengt. Hij heeft een commissie van onder zoek van drie leden benoemd met aan het hoofd de vroegere directeur van de federale verzoenings- en be middelingsdienst David Cole. De commissie heeft opdracht voor 5 October te middernacht verslag aan president Eisenhower uit te brengen. Een stakingsleider, heeft verklaard, dat in alle havens aan de Oostkust van Maine tot Virginia het werk ge heel stil ligt. Het sleepbootpersoneel Onder het motto „Reclassering een nieuwe levenskans" wordt mor gen overal de Reclasserings-col- lecte gehouden. Het is goed zich van tijd tot tijd te bezinnen op het werk der Reclassering, dat zo'n voorname plaats inneemt in ons volksleven, hoe wel er heel weinig van te zieji is aan de buitenkant. Lange tijd waren er veel vooroordelen, gelukkig zijn deze aan het verdwijnen. In steeds breder kring beseft men dat bepaalde men sen geholpen moeten worden om op het rechte pad te blijven. Opsluiting is niet in alle gevallen het juiste ant woord op een vergrijp. Zeker, het kwaad moet gestraft worden, maar de schuldige ook geholpen. Hij moet de zekerheid hebben, dat er iemand naast hem staat, die hem ook daadwerkelijk tot steun wil zijn. Een van de voornaamste werkzaam heden van de Reclassering is zeker de voorlichting aan de rechter. Door het opstellen van een voorlichtings-rap- port kan deze zich een juist beeld vor men van de verdachte. De Reclasse ring tracht een antwoord te geven op de vraag, hoe de verdachte tot zijn daad is gekomen, welke rol zijn mi lieu en omstandigheden daarbij heb ben gespeeld. Ook geeft de Reclasse ring haar mening of de verdachte ge baat zal zijn met een voorwaardelijke veroordeling. Elk jaar worden er zo'n 10.000 voorlichtings-rapporten uitge bracht. Wat nog in breder kring moet doordringen is, dat het aspect van het werk heel anders is geworden. Vroeger lag de nadruk op het celbezoek, thans reclasseringsbe- zoek genaamd. Het helpen van hen, die uit de gevangenis kwamen- Dit werk wordt waarlijk niet verwaar loosd. Hoewel hierbij dient te worden opgemerkt, dat het plaatsen in een be drijf of anderzins de laatste jaren wel heel moeilijk is geworden. Nog belangrijker is het werk van de voorlichting, dus buiten de gevan genis- Hierdoor is het dikwijls moge lijk insluiting te voorkomen, doordat een ontspoorde een voorwaardelijke veroordeling wordt opgelegd met een proeftijd en onder toezichtstelling. Hiermede worden uitstekende resulta ten bereikt. Ongeveer 90 procent der gereclasseerden komen niet meer in aanraking met de strafrechter. Het is duidelijk, dat met dit werk een groot nationaal belang wordt gediend. Het werk van de Re classering, een werk van het particu lier initiatief, wordt verricht door een aantal instellingen van verschillende gezindten. De grootste daarvan zijn: le Het Nederlands Genootschap tot Reclassering; 2e De Rooms-Katholieke Reclasse ring; 3e Het Leger des Heils; 4e De Prot. Chr. Reclasserings-ver- eniging. Deze verenigingen hebben ieder in het land 30 tót 40 afdelingen. Voorts zijn er een 20-tal kleine instellingen, die landelijk, regionaal of plaatselijk werken en de belangen behartigen van bepaalde categorieën (alcoholisme, psychopathen, enz.). Wederom is het morgen, 3 Octo ber, de nationale Reclasserings- dag, met de daaraan verbonden collecte, waarbij aan geheel Neder land zal worden gevraagd dit werk te steunen, opdat het gestelde doel f 300.000 zal worden bereikt. Het geld. dat die dag binnen komt, wordt ge bruikt om het heilzaam werk voort te zetten. Het wordt verdeeld onder alle daarvoor in aanmerking komende instellingen. Geeft dus met milde hand, opdat de Reclassering anderen zal kunnen hel pen. In verband met verblijf buiten lands van onze hoofdredacteur zal tot 26 October a.s. geen Kantlijn in ons blad verschij nen. In de plaats daarvan zul len gedurende deze periode door een bijzondere medewer ker hoofdartikelen worden ge schreven. staakt uit solidariteit met de haven arbeiders. Het 51.840 ton metende Franse pas sagiersschip „Liberté" en het 29.500 ton metende Amerikaanse passagiers schip „Constitution" zijn er met eigen motorsloepen in geslaagd Donderdag te New York aan de kade te komen. Vele schepen kozen vlak voor het uit breken van de staking nog het ruime sop- Posten ingetrokken. Toen bleek, dat er geen arbeiders van plan waren aan het werk te gaan, werd eén aantal posten weer inge trokken. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. De vice-voorzitter van de „Inter national Longshoremen's Association" de vakbond die de staking heeft afge kondigd. heeft medegedeeld dat de le den het werk zouden hervatten zodra het gerechtelijk bevel tot opschorting van de staking zou afkomen. De werkgevers van de New Yorkse haven hebben een ultimatum van de vakvereniging van havenarbeiders, die kortelings uit de vakbond A.F.L. is gestoten, van de hand gewezen. Het conflict is .naar bekend, ontstaan tus sen de uit de A.F.L. gestoten vakver eniging, die weigerde zekere als mis dadige elementen uit haar gelederen te verwijderen en de door de A.F.L. nieuw opgerichte vakvereniging. Nieuwe Amerikaanse ambassadeur. President Eisenhower heeft de plv. on derminister van buitenlandse zaken H. Freeman Matthews benoemd tot am bassadeur in Nederland. Hij benoemde Selden Chapïn, die lot dusver ambassadeur in Den Haag is geweest, tot gezant in Panama- Tegen de vereveningsheffmg. In een vergadering nam de Chr. Middenstandsbond gisteren in Den Haag een resolutie aan. waarin er bij de regering en de Staten-Generaal op wordt aangedrongen de verevenings heffing af te schaffen. Gevraagd werd het in de onderneming blijvende deel van de winst, althans voor de helft, niet te belasten en zorg te dra gen voor de realisering van de verde re desiderata van de middenstand, neergelegd in het belastingprogram der drie middenstandsbonden. De middenstandsorganisaties willen wel meewerken aan een loonsverho ging, mits deze wordt gecompenseerd. België zal vrachtauto's strenger controleren. Het ministerie van verkeerswezen te Brussel deelt mede, dat binnen kort overgegaan zal worden tot een intensieve controle op buitenlandse vrachtauto's. In het byzonder zal daarbij gelet worden of vrachtauto's zwaarder beladen zijn dan de Belgi sche machtiging toestaat. De Belgi sche overheid kondigt draconische maatregelen aan tegenover over tredingen der Belgische reglementen voor het wegvervoer. Zo zullen n.a. zij, die bij herhaling transporten blij ken te verrichten, waarvan het ge wicht uitgaat boven het volgens de Belgische machtiging toegestane ge wicht, het risico lopen definitief hun machtiging te verliezen. PARIJS CONTRA LONDEN Churchill heeft geen plan ingediend tot een conferentie van de „Grote Vier. Aldus een verklaring van Parijs over de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de drie grote Westelijke mogendheden in Juli van dit jaar te Washington. Frankrijk was verrast door de ver klaring van Churchill, volgens welk de V. S. en Frankrijk zich te Wash ington tegen het Britse plan voor een Woensdagavond is de eerste minister van EngelandSir Winston Churchill, uit Zuid-Frankrijk, waar hij in Lord Beaverbroolc's villa zijn vacantie heeft doorgebracht, -per vliegtuig in Londen weergekeerd. Hier stapt, de premier, zijn hoed gedeukt, uit de auto, die hem van Londen Airport naar Downing Street 10 bracht. Malan dreigt de V. N. Premier Malan heeft op een natio nalistische bijeenkomst te Loeries Fontein in de Kaapprovincie ver- klaard, dat Zuid-Afrika de monar chie met een meerderheid van één stem zou kunnen afschaffen en een republiek zou kunnen worden zonder Engeland te raadplegen. Zuid-Afrika is een souvereine, on afhankelijke staat. Het maakt als ge lijkberechtigd lid deel uit van de V. N., maar afgewacht moet worden hoe veel langer het nog lid zal blijven, aldus de premier. dergelijke conferentie hebben verzet. Frankrijk kan zich niet tegen het plan hebben verzet, zo zegt men, om de eenvoudige reden, dat een dergelijk voorstel op de bespreking niet is ge daan. In diplomatieke kringen te Londen was men Donderdagavond van oor deel, dat de Franse verklaring vol gens welke Lord Salisbury, de Britse waarnemende minister van buiten landse zaken ten tijde van de confe rentie te Washington, Churchills plan niet heeft voorgesteld, een onplezie rig BritsFrans diplomatiek incident dreigt te worden. Zowel Churchill als Lord Salisbury zelf hebben verklaard, dat Groot- Brittannië het plan wel heeft voorge steld. Noch van de zijde van het de partement van buitenlandse zaken, noch van die van de ambtswqning van Churchill wilde men Donderdag avond commentaar op de Franse ver klaring geven. Christelijke groepen in verzet tegen leiding. De Federale Raad van het West Duitse Vakverbond heeft alle eisen afgewezen, die door Christelijke ar beidersleiders na de verkiezingen waren gesteld om het Christelijke element een grotere invloed in de de socialist Walter Freitag, heeft vakbonden te geven. Inwilliging zou de afwijzing laten volgen door een volgens de raad de eerste stap kun- I brief aan de regering, waarin hij een betekenen op weg naar een „ge j zich bereid verklaart besprekingen lykschakeling" van het vakverbond, over de Christelijke wensen te ope- Katholieke organisaties hebben i ne": t aangekondigd, dat zij nog deze week Men vreest nl. dat een groot deel bijeen zullen komen om de situatie i van Christelijke arbeiders ongaar- te bespreken j ne "e D.G.B. verlaten zou, terwijl De eisen "omvatten o.m.: afkeei °^der^f de anirn0 van „verouderde ideologieën" in- plaats daarvan toelegging op vor ming van persoonlijk mede-eigendom der arbeiders in de bedrijven, uitbrei ding der leidende organen met chris- telyke vertegenwoordigers, meer Christelijke invloed in de scholing, vorming van Christelijke fracties in de vakbonden en controle op de poli tieke neutraliteit. De Raad der Vakbonden heeft de arbeiders opgeroepen de strijd om het behoud van de eenheidsvakbon den met nog meer activiteit dan tot dusver te voeren. „Het behoud van de Duitse eenheidsvakbeweging is Geen gevechten tegen de beren De Nederlandse Nationale Vrouwenraad heeft in een le denvergadering gesproken over gevechten tegen beren. Men had in de krant gelezen, dat in enkele gemeenten aan het publiek gelegenheid wordt gegeven tegen beren te vech ten. De Raad meent, dat dergelij ke voorstellingen uit zedelijk en geestelijk oogpunt afkeurens waardig zijn. Aan de autoritei ten is verzocht een vergunning te weigeren. niet slechts voor de sociale, doch ook voor de gehele politieke ontwikke ling in de Bondsrepubliek van be slissende betekenis", aldus de oproep. De West-Duitse minister van Jus- '.itie, dr. Thomas Dehler, pleit voor een nieuwe regeling van het stakings recht. De'president van het vakverbond, om het grote verbond te split sen, nog veel geringer schijnt. Aldus zou men er ook in christelij ke kringen bij voorbaat zeker van zijn, dat men slechts organisaties zou kunnen vormen, die tegenover de grote macht van de D.G.B. in het niet zouden verzinken. Reeds eerder heeft Adenauer een sterke steun van het vakverbond ge had, toen dit in tegenstelling tot de socialistische partij zich voor Duits- lands aansluiting bij de gemeen schap voor kolen en staal uitsprak. Donderdag heeft ll.-geheraal l. A. Aler het commando 'v ergedragen als chef luchtmachtstaf aan zijn opvol- g gen-majoor A. Baretta. De plechtigheid geschiedde op vliegbasis Soesterberg. De inspectie van de ere wacht. Van links vaar rechts: Minis ter van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, It.-gen. I. A. Aler, de commandant van het eskader, gen. maj. A. Baretta Slecht weer voor oefening „Marmer". Tengevolge van de slechte weers omstandigheden konden tijdens de vlootoefening „Mariner" de acties met het geschut van de „blauwe" slagvloot in de ochtend van 30 Sep tember niet doorgaan. Gisteren zou het olieladen op zee worden beoe fend. De „Blauwe" slagvloot is op 30 September niet aangevallen door „Oranje" onderzeeboten. Hady ter dood veroordeeld. De vroegere premier van Egypte, Ibrahim Abdel Hady, is Donderdag door het revolutionnaire hof te Cai ro ter dood veroordeeld. Het vonnis zal door middel van ophanging wor den voltrokken. Alle goederen, die Hady op onrechtmatige wiize heeft verkregen, werden door het hof ver beurd verklaard. De oud-premiér werd o.m. beschul digd van corruptie en verraad. Dagvaarding een bloemlezing van onregelmatigheden. De Officier van Justitie bij de mr. Maris, heeft gisteren een gevan genisstraf van vier jaren met af trek van ondergaan voorarrest ge vorderd tegen de 53-jarige procura tiehouder J. M. en tegen de 80-jarige firmant van het Haagse bankiers kantoor Kuiper en Smelting J. S. een gevangenisstraf die gelijk is aan het reeds ondergane voorarrest, dat ongeveer zes maanden heeft geduurd. De rechtbank had reeds twee da- „TAAK IN BENELUXVERBAND" Commissaris der Koningin: „Vreugde bij Prov. Bestuur" Na een boeiende en interessante toespraak te hebben gehouden, heeft de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mej. dr. A. de Waal, Donderdag te Oostburg het herbouwde Koningin Wilhelmi- na Lyceum officieel geopend. In haar rede wees mejuffrouw De Waal o. m. op de grote betekenis van deze middelbare school voor West Zeeuwsch- Vlaanderen en op de taak, welke het Oostburgs lyceum ook kan vervul len in Benelux-verband. Dr. De Waal doelde hierbij op de contacten, wel ke het Koningin Wilhelmina Lyceum onderhoudt met het athaneum te Brugge. Voorts gaf mejuffronw De Waal als haar mening te kennen, dat dege ne, die in zijn geboartestreek zijn schoolopleiding geniet, ook in het la tere leven een zekere verantwoordelijkheid ten aanzien van die streek houdt, hetgeen zy met name voor Zeeuwsch-Vlaanderen van betekenis achtte. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot zeide even later, dat deze woorden hem uit het hart waren wijs in Zeeland, dr. Jos. P. Chr. de Boer, vertegenwoordigers van het departement van financiën, Rijksge bouwendienst, vrijwel alle burge meesters uit de West Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten, directeuren en leraren van onderwijsinstellingen, het college van curatoren, oud-leer lingen en leerlingen. De heer Hoolhorst sprak er zyn vreugde over uit, dat zovelen naar Oosthurg waren gekomen. „Ieder ge baar van belangstelling doet goed in deze streek, waar men wel eens meent vergeten te zijn", aldus spr., die besloot met zyn dankbaarheid te Nadat dr. De Waal des morgens was ontvangen door de schoolge meenschap, verzamelde de genodig den zich in het gymnastieklokaal van de nieuwe school, waar het schoolkoor onder leiding van drs. C. A. Cappo het volkslied" ten gehore bracht. De rector van het lyceum, de heer A. Hoolhorst, sprak vervol gens een welkomstwoord, in het bij zonder tot mej. dr. De Waal, jhr. De Casembroot, tot de heren A. Schout en drs. A. L. S. Lockefeer, leden van Gedep. Staten en tot de overige genodigden, onder wie de in specteur voor net middelbaar onder- De staatssecretaris van onderwijs kunsten en wetenschappen, mej. dr. A. de Waal tijdens de toespraak van de heer A. Hoolhorst bij de herope ning van het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg. betuigen over de komst van de staatssecretaris van O., K. en W., die daarna het woord voerde. Mejuffrouw De Waal zeide o.m. deze plechtigheid vooral van belang te achten voor de „dames en heren beneden de negentien", waarna zij haar gelukwensen betuigde met het gereed komen van het schoolgebouw, (vervolg op pag. 2) gen gewijd aan de behandeling van deze zaak. De tenlastelegging, waarin o.a. verduistering, oplichting, valsheid in geschrifte en belastingontduiking stonden vermeld, een bloemlezing uit zeer vele onregelmatigheden. De Officier van Justitie noemde S. een gewetenloze slimme vos en M. de brutale figuur, die grof geld uitgaf. Het meest laakbare achtte hg de benadeling van de cliëntéle van het bankiershuis. De verdediger van S. las in zfln pleidooi een verklaring voor van een bankiershuis, waarin dit verklaart dat S. dertig jaar bij dit bankkan toor heeft gewerkt en een lofwaardi ge staat van dienst heeft. Pleiter vroeg zich af wat de waarde van een bekentenis van deze 80-jarige kan zyn. Pleiter verklaarde dat S. niets meer bezit en „van Drees" moet leven. De verdediging van M. kantte zich tegen het grote verschil tussen de geëiste straffen van S. en M. Men meende dat M. had gehandeld om te redden wat er te redden viei en dat deze niet de auctor intellectualis was van alle onregelmatigheden. Ook werd de strafbaarheid van enige pun ten in de tenlastelegging in twijfel getrokken. M. is geruïneerd en zit reeds 11 maanden in voorarrest. Verzocht werd om onmiddellijke in- vrijheïdsstelling van M. Na raadka mer wees de rechtbank dit verzoek af. Uitspraak over 14 dagen „De Ruyter" 16 Nov. in dienst. Op 16 November zal te Schiedam de nieuwe kruiser van de Koninklijke Marine „De Ruyter" in dienst worden genomen. Waarschijnlijk zal H-M. de Koningin hierbij tegenwoordig zijn. DE VERWACffT: VRIJ WARM. In de ochtend hier en daar nog mist Overigens droog weer met zonnige perioden. Matige tot zwakke Zuidwes telijke wind. Vrij warm. ZON EN MAAN. 3 October Zon op: 6.44 onder 18.14 Maan op: 1.44 onder 16.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1