Koningin opnieuw in Zeeland Verpleeghuis „Der Boede" door koningin geopend Zij bezocht Duiveland en Walcheren DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze speciale verslaggever) ERGENS BIJ HET VERDRONKEN NIEUWERKERK in de geïnundeerde polder Vier Bannen van Duiveland was Woensdagmorgen een lange bonenstaak in het water geplant, waaraan een oranje-wimpeltje was gebonden. Dat was gebeurd ter ere van het bezoek van koningin Juliana en het bleek een rake versiering: de motorvlet, waarmede de koningin een tocht door het overstroomde waterschap maakte voer vlak langs de staak met het fier wapperende vaantje. Enkele ogenblikken keek de vorstin er naar, seconden lang en het was alsof zij het groette, zoals een staatshoofd het met roem overladen vaandel groet van een goed en strijdbaar regiment. En eigenlijk was dat ook zo. Want de koningin eerde met haar bezoek van Woensdag aan Duiveland de •trijders tegen Nederlands oudste vijand, die de laatste maanden bij Ouwerkerk menige harde klap te in casseren kregen, maar die thans weer in de aanval zijn, vechtend van hoog tot laag, met de tanden op elkaar, totdat ook hier het gevreesde gat gesloten zal zijn! Doch tevens eerde de koningin de geslagen bevolking van Duiveland, die na acht kommervolle maanden nog immer water zien in plaats van vruchtbare akkers en die snakken naar de dichting bij Ouwerkerk, zoals tijdens de bezetting geheel Nederland snakte naar een „dag van rood-wit-en-blauw Schouwen-Duiveland en Walcheren Dat was één deel van het bezoek. Het andere gold Walcheren, waar de koningin in Koudekerke het verpleeghuis „Der Boede" opende. Hier was het karakter van het bezoek geheel anders, het was of ficiëler en plechtiger. Maar toch was hier .nog de echo te horen van het geklots van het water, dat na de oorlog Walcheren overstroomde en op dit eiland een situatie schiep, gelijk aan die van Duiveland thans. De voorzitter van de „Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walchèren", bur gemeester A. H. S. Stemerding, herinnerde namelijk in zijn begroetings rede aan de drooglegging van Walcheren, toen hulpbehoevende en zieke geëvacueerden van dit eiland eindelijk weer konden terugkeren en in twee grote buitenplaatsen werden gehuisvest. Hiermede werd tevens de basis gelegd voor het werk, dat de „Stichting Verpleeg- en Rusthuizen" thans verricht, een arbeid, die er mede van getuigt, dat het water Walcheren niet klein kreeg Schouwen-Duiveland en Walcheren. In Nederlands waterstaatskundige geschiedenis twee roemruchte perioden. De laatste is reeds enige ja ren historie, doch zij moge de bewoners van Schouwen en in het bij zonder van Duiveland tot troost strekken: immers zij leert dat en de Nol le èn Westkapelle, èn Veere, èn Rammekens dichtgekomen zijn. En dat de koningin Woensdag de opening kon verrichten van Der Boe- de een project, dat mede uit de Walcherse watersnood in 1944 werd geboren betekent voor Schouwen-Duiveland, dat als tijd en stonde daar zijn ook hier weer grote zaken tot stand kunnen worden gebracht! Op een klein stukje rijksweg bij de coupure in de Rampaartse dijk onder de gemeente Nieuwerkerk, landde Woensdagmorgen omstreeks kwart voor tien de „Sikorsky S 55" van de Marineluchtvaartdienst, waarmede Hare Majesteit de tocht van Soestdijk naar Duiveland maakte. Het water in de Vier Bannen-polder spatte wild tegen het beton van de weggezakte rijksweg, maar onverschrokken zette de piloot zijn toestel neer, terwijl de rijkspolitie handen vol werk had om de vele toeschouwers buiten het be reik van de hefschroef te houden. Als eerste begroette de Koningin op Zeeuwse bodem de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van Nieuwerkerk, de heer A. A. van Eeten. De vorstin werd vergezeld door haar adjudant majoor W. K. F. Bisschoff van Heemskerck en haar particulier secretaresse, mevrouw N. SmittAvis. Ter begroeting waren voorts aanwezig de kamerheer in bui tengewone dienst, Baron H- A. A. Collot d' Escury, de leden van Ged. Staten mr. dr. A. J. J. Mes en C. Phi- lipse, alsmede de griffier der Staten, mr. J. Pilaar, de hoofdingenieur-di recteur van de Dienst Zuiderzeewer ken, ir. J. F. R. van der Wall, de hoofdingenieur-directeur van de pro vinciale waterstaat, ir. H. D. J. Swa- ters, de districtscommandant van de rijkspolitie, majoor W. H. van Balle- goyen de Jong en de burgemeester van Oosterland, de heer S. W- A- Lau- rense. De Koningin bleek er verbaasd over, dat zovele inwoners van Brui- nisse en omgeving naar de Rampaartse dijk waren gekomen om haar te be groeten. De mensen waren op stapels zandzakken en smalspoorrails geklom men en juichten de vorstin toe, toen zij zich naar een gereedliggende mo torvlet begaf voor een tocht door de polder Vier Bannen van Duiveland. Onmiddellijk werd met de vlet koers gezet naar Nieuwerkerk, waar werd aangelegd achter het café „De Mee- baal" van de heer J. C. Felius. Rond het steigertje hadden zich enkele tien tallen bewoners van Nieuwerkerk ver zameld en ook hier was de vreugde over het bezoek van de vorstin groot. Nadat zij was voorgesteld aan de leden van het gemeente- en van het water schapsbestuur begaf zij zich in gezel schap van mevrouw E. van Eeten de Vries naar de Stekelstraat. Hier maakte zij een praatje met de weduwe BilHoogerland. De echt genote van de Ned. Hervormd predi kant van Nieuwerkerk, mevrouw Wes- tersofSjoerdsma, stond met haar vierjarig dochtertje Gerda eveneens in de Stekelstraat en toen de Koningin haar zag wilde zij direct weten, wie Gerda was en hoe het kwam, dat deze kleine nog in het verdronken dorp woonde. Mevrouw Westerhof vertelde haar, dat Gerda de jongste inwoonster van het dorp was op dit moment. Aan het eind van de Stekelstraat WWAVVVWMMfVWAW Toch bloemen voor de koningin. Bloemen voor de Koningin waren er in de overstroomde Vier-Bannenpolder bijna niet te vinden. Maar toch kon de jong ste bewoner van de droge en clave in de gemeente Ouwer kerk, dc 4-jarige Bcrtje Hcn- drikse, kleinzoon van wethouder C. P. Kuijper, aan de vorstin een ruiker overhandigen: bloe semtakken van een kastanje boom, die voor de laatste maal bij de school in bloei was ge- komen. VWSWVWWW^AVWWW hoek Molenstraat, toonde burgemees ter Van Eeten aan de Koningin de plaats, waar een nieuw gedeelte van zijn dorp totaal in het water was ver dwenen In „De Meebaal" werd vervolgens de koffie gebruikt, waarna het gezel schap zich weer inscheepte voor een tocht langs de Rampaartse dijk. Hier deed zich een klein incident voor: kort voor het einde van de vaar tocht raakte de motorvlet, waarin de Koningin met haar gezelschap had plaats genomen, aan de grond Eerst werd nog gepoogd om de boot weer los te krijgen, doch dat lukte niet, zodat Hare Majesteit met dc andere gaste: overstappen moest op een plat te vlet van de rijkspolitie. Met deze vlet werd naar het punt van uitgang teruggevaren waar auto's gereed ston den voor een tocht door de droogge vallen polder Ooster. en Sirjansland. Tussen Katse Veer en Vlissingen Na het bezoek aan Duiveland opende de Koningin op Walcheren het ver. pleeghuis ...Der Boede" te Koudeker ke. H.M. knipt het lint door. Rechts burgemeester A. H. S. Stemerding van Souburg, voorzitter van de Stich ting Verpleeg, en Rusthuizen Wal cheren, links burgemeester J Dregmans van Koudekerke. (Foto P.Z.Cl) Van Katse Veer tot Koude kerke. langs de gehele weg, die dare Majesteit de Koningin af- egde, toen zij zich Woensdag middag naar „Der Boede" be- raf, stonden tientallen Zeeuwen met vlaggen, wimpels en zak doeken te wuiven naar de Landsvrouwe. In Katse Veer was het bijzonder druk en het hoera-geroep was hier niet van de lucht. Ook bij de Tiende Schuur te Goes en de Stations- brug te Middelburg waren ve len aanwezig om de koningin te begroeten. In snelle vaart werd echter in de meeste plaat sen doorgereden, omdat men achter geraakt was op het tijd schema. Toch kon menigeen een glimp opvangen van de Landsvrouwe, die" zich in de wagen van de Commissaris der Koningin bevond. singen gereden, waar bij het station en in de stationshal zich een kleine menigte had opge steld. „Leve de Koningin" klonk het plotseling over het ruime stationsplein, een roep, die overgenomen werd door de tientallen Vlissingers binnen. Verrast dankte de koningin voor deze onverwachte en spon tane hulde. Op het perron nam zij af scheid o.a. van de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, van de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot en diens echtgenote. On middellijk daarop vertrok zjj met een speciale trein. Voor het open coupé-raam wuifde zij de menigte en de genodigden een hartelijk vaarwel toe. /WWWVWVV Ook tandartsen tegen verhoging loongrens De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde nam gisteren op haar algemene vergade ring te Hengelo een motie aan be treffende de voorgenomen verhoging van de loongrens voor de ziektever zekering. Men is van mening, dat het huidige" systeem reeds tot schier on overkomelijke moeilijkheden leidt. Een afzonderlijke regeling van de tandheelkundige verzorging is nood zakelijk. Deze uitbreiding is onaan vaardbaar; opheffing van de koppe ling van het ziekenfondsenbesluit aan de ziektewet is noodzakelijk. „DE VERGETEN GROEP" De Koningin overhandigt een konijn aa?i de jeugd van Sirjansland. (Foto P.Z.C.) Grote dag voor de Stichting Ver pleeg en Rusthuizen Walcheren" TIJDENS EEN KORTE PLECHTIGHEID heeft H.M. de Koningin Woensdagmiddag de verpleeginrichting „Der Boede" van de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren" te Koudekerke geopend. Deze ope ning geschiedde symbolisch met het doorknippen van een lint, dat de grote poort afsloot, die toegang geeft tot de terreinen van „Der Boe de". Onmiddellijk daarop begaf zich de koningin in gezelschap van de burgemeester van Koudekerke. de heer J. L. Dregmans en van de voor zitter der Stichting, burgemeester A. H. S. Stemerding van Oost- en West-Souburg, naar het gebouw. In de rechtervleugel onthulde zij een kleine steen, waarop het feit van dc ingebruikneming is vastgelegd. Er bestond grote belangstelling voor deze opening: tal van autoritei ten op het gebied van volksgezondheid en sociale zaken woonden haar bij, terwijl ook vertegenwoordigers o.a. van diverse kerken en de Zeeuw se kruisverenigingen aanwezig waren. Nadat de Koningin was begroet door burgemeester Dregmans en het dagelijks bestuur der Stichting, wer den haar bloemen aangeboden, waar na men zich naar een grote tent aan de overzijde van „Der Boede" begaf, waar zich de genodigden bevonden. Toen de Koningin was gezeten, hield burgemeester Stemerding als voorzit ter van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen een begroetingsrede. waarin hij herinnerde aan de belang stelling van Hare Majesteit met ge troffenen. hulpbehoevenden en zieken. Vervolgens schetste de heer Stemer ding hoe de Stichting werd opgericht, waarna hij in het bijzonder de functie van „Der Boede" behandelde. In deze inrichting wordt speciaal aandacht be steed aan de langdurige zieken, waar voor als regel geen plaats in een zie kenhuis kan zijn, aldus spreker. Tot de leniging van deze nood op dit ter rein kan de Stichting thans door dit verpleeghuis een bijdrage leveren. Het betekent met zijn 140 bedden veel, 'doch lang niet genoeg. De statistiek wijst uit. dat er op iedere 1000 inwoners 2 be jaarden chronisch ziek zijn, ter wijl Zeeland met zijn 250.000 inwoners reeds ca. 1500 rheuma- patïënten telt. De behoefte is vele malen groter, dan waarin dit verpleeghuis kan voorzien Vervolgens ging de heer Stemgrding de geschiedenis van „Der Boede" na. waarin hij enkele bijzonderheden over de huidige inrichting vertelde. Met nadruk wees spr. er op, dat het niet alleen de verpleging in materiële zin van invloed is, maar ook de geeste lijke sfeer. In dit verband herinnerde de heer Stemerding er tenslotte aan, dat achter de Stichting de verschil lende Protestantse kerken op Wal cheren staan. De tweede spreker was de genees kundig hoofdinspecteur van de volks gezondheid, dr. C. Banning. Deze brak een lans voor de arbeidstherapie: de verpleegden mogen zich nooit overbo dig gevoelen, zo zeide hij, een goede bezigheid, is zelfs voor de chronische zieke en voor de ouden van dagen een physiologische eis. Zij moeten zich leden van de gemeenschap voelen. Dr. Banning ging na hoe deze materie in Engeland is geregeld en gaf verschei dene voorbeelden van samenwerking tussen arts. sociaal werkster en indus trie op dit terrein. Dr. Banning bracht tenslotte het bestuur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Wal cheren hulde voor het vele werk in het belang van de chronische zieken en de ouden van dagen. ,Met een gerust hart vertrouwt Volksgezondheid hen aan deze Stichting toe", zo zeide hij. De laatste spreker was de voorzitter der Federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken, mr. L. C. Wes- seldijk. Deze somde diverse activitei ten op het gebied van de gezondheids zorg op en noemde in dit verband de chronische zieken „de vergeten groep". „Wij verklaren de oorlog aan de particuliere verpleeginrichting, welke uit oogmerk van winstbejag van de chronische lijder een melkkoetje maakt", aldus mr. Wesseldijk. Ook deze spreker wees op dc voorsprong in Engeland, met name op het gebied van de arbeidstherapie en wenste ten slotte namens de federatie de Stichting geluk met dit nieuwe tehuis. Hierna begaf de Koningin zich naar het hek van „Der Boede". waar zij het lint doorknipte- Na de onthulling van de gedenksteen werd een rond gang door het gebouw gemaakt. Op ongedwongen wijze onderhield de vorstin zich met verpleegsters en patiënten. Zo bleef zü geruime tijd bij de wed. Jonkman, die de vorstin uitvoerig verhaalde over haar fami lie en die voorts vele foto's toonde van het koninklijk gezin, die zij uit kranten en weekbladen had geknipl De heer W. Lente, die sedert 1951 in „Der Boede" wordt verpleegd, bood de Koningin drie mandjes en twee dienstblaadjes aan, die hij van pit- riet had vervaardigd, als eerste voor beeld van een arbeids-therapic. Tenslotte werd de thee gebruikt Tijdens het bezoek werden verschil lende autoriteiten en functionarissen van de Stichting aan H.M. voorgesteld. Burgemeester J Rotneijn van Ouwer kerk vertelt de Koningin hoe de si tuatie in zijn gemeente thans is. (Foto P.Z.C.) Enthousiaste bevolking begroette de vorstin opgetogen Waterstaatsingenieurs geven de Ko ningin een overzicht van de situatie bij Ouwerkerk. Geheel rechts de hoofd-ingenieur -directeur van de Dienst Zuiderzeewerken, ir. J. F. R. van de Wall. (Foto P.Z.C.) Het Wereldgebeuren Welvaartsstaat Een hele nacht was het Deense se parlement in spoedzitting bij eengeweest toen op 9 Augustus 1950 de grote beslissing viel dat Hans Hedtoft en zijn mede-socialisten het regeerkasteel moesten ontruimen. De meerderheid, die tot die dag genoegen had genomen met het bestaan van een socialistische minderheidsrege ring, kon Hedtoft niet toestaan, de belastingen te verhogen, een gedwon gen lening op te nemen en zich wei nig zorgen te maken over het tekort op de betalingsbalans. De heer Hedtoft trad af en een meer conservatieve regering nam het roer van staat in handen. Drie jaren zijn daarna de samen werkende conservatieven en boeren- vertegenwoordigers aan het bewind geweest, maar dat is toch niet geheel naar de smaak van het Deense volk geweest. Bij de jongste verkiezingen was er stemmenwinst voor de socialisten en er was afbrokkeling bij de partijen van de regeringscoalitieDe con servatieve regering moest uiteinde lijk aftreden. Deze week dan stond Hedtoft op het bordes van het koninklijk paleis en even later werd hij door ko ning Frederik van Denemarken ont vangen, die maar twintig minuten no dig nad om Hedtoft een opdracht tot kabinetsformatie te geven. Hij mag alle kanten uitwil hij een coalitie met andere partijen vor men dan is dat goed en wil htf het met een minderheidsregering van en kel socialisten proberen dan is dat ook in orde. Denemarken zal dus weer een link- s- regering krijgen en het komt daar mee terug in de algemene Scandina vische lijn, die nogal sterk sociaal democratisch is Kort geleden bezocht de Engelse journalist William Clark de Scandina vische landen en hij schreef zgn ver bazing over die landen neer in het weekblad „Observer". In de Scandi navische landen, zo verzekert hij, vindt men de meest volledige ontwik keling van de „Welfare-staat" welke de wereld kentZweden gaat het verst met zijn sociale diensten, maar Denemarken komt hier niet ver ach ter aan". Clark kreeg het gevoel, dat zeker in Denemarken en Zweden de gesta dige sociale vooruitgang een hoogte punt heeft bereikt en wellicht al be gint terug te lopen. Door de volledige sociale zekerheid wordt het leven wat saai in deze lan den en dan vooral in Zweden. Door Hans Hedtoft echter is het Deense leven allerminst saai, Hij heeft grote plannenen 'aan zijn kiezers deed hij reeds ver strekkende beloftenDe beter-ge- situeerden zullen zwaardere belastin gen te dragen krijgen om een gelijke spreiding van de welvaart te force ren. De prijzen van de levensmiddelen moeten omlaag, en er moeten meer woningen gebouwd worden. Dat zijn de positieve plannen van Hedtoft. Er zit echter ook een negatieve kant aan zijn program. Hij is niet wild-enthousiast voor de Deense her bewapening en hij is geen groot be wonderaar van de Navo. Wel zit De nemarken thans in die Navo, maar vele sociaal-democraten zouden de voorkeur geven aan de soort neutra liteit, welke de Zweden pogen te handhaven. Men verwacht wel niet, dat de Denen nu opeens de Navo zul len verloochenen, maar men vreest wel voor een vertoon van lauwheid. Dat zou bepaald onprettig zijn voor generaal Grünther, die bij het organi seren van de Westerse defensie zoveel waarde hecht aan enthousiasme en morele kracht Hans Hedtoft.voor alle Denen sociale zekerheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3