„Aanval" van Engelse ee: marinehaven Vlissin WYBERT ERRES RADIO Gillette ruimtelijke weergave Ziuin Zijpe Voorkom heesheid! Ckefariite BIJ OUWERKERK VORDEREN WERKZAAMHEDEN GESTAAG DIRECTEUR VAN C.H.V. VIERDE ZILVEREN JUBILEUM Belgisch gouverneur bezocht expositie te IJzendijke !NU! 10 Blauwe Gillette mesjes in een Snelheids- Dispenser Agenda 2 PROV 1 N-C 1 ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 1 OCTOBER*11953 ALS ONDERDEEL VAN „MARINER" Verdedigers zullen strijden tegen „kikvorsmannen" Woensdagavond om zeven uur is door een „Special Boat Section" een aanval begonnen op de marinehaven Vlissingen en hiermede is de Schelde- stad thans rechtstreeks betrokken bij de grote vlootoefening „Mariner", want hoewel de gisteravond begonnen actie hiervan een afzonderlyk deel vormt, vloeide het een toch uit het ander voort. Deze actie heeft ten doel de maritieme havenverdediging van Vlissingen „in het geweer te brengen" en de verdedigers zullen geen gemakkelijke taak hebben, gezien de middelen waarmede de aanvallers de strijd zullen voergn. Zo zullen o.m. „frogmen" (kikvorsmannen) van een speciaal opge leide Engelse eenheid aan de oefening deelnemen en deze zowel te land als te water strydende mannen genieten de reputatie ware vechtjassen te zijn Ook het onderzeebootwapen zal door de aanvallers benut worden. Zal Vlis singen stand houden? De honderden verdedigende man schappen zullen ongetwijfeld hun best doen om de stad, waar hun grote voorganger geboren werd, naar eer en geweten tegen de „vijand" te be> schermen. Tal van moderne strijdmid delen staan hun hierbij gelukkig ten dienste en zo zullen zij gebruik kun nen maken van radar en van sterke zoeklichten. Voorts zullen patrouille vaarten worden gemaakt, terwijl klei ne schepen, speciaal ter bestrijding van het onderzeebootwapen, zullen worden ingezet. In de komende dagen zal de Vlissingse haven dus „strijdto neel" zijn, en ongetwijfeld zullen zich ook op de rede gevechtshandelingen voordoen. Dinsdag vertoefde op de rede van Vlissingen een convooi, dat onder vliegtuigbescherming stond. De be scherming bleek vrijwel afdoende, want enkele vijandelijke luchtaanval len konden met succes worden be dwongen. Intussen wordt in en rondom Vlis singen een intensieve oefening gehou den van de Mijnenuitkijkdienst. Dag en nacht speuren deze mannen, die voor het merendeel by de Vlissingse burgers zijn ondergebracht, naar vij andelijke mijnenactiviteit, welke zo wel door vliegtuigen als door schepen ten toon wordt gespreid. De strijd elders Ten Zuidwesten van IJsland voer den Britse en Amerikaanse eenheden van de „blauwe" slagvloot tactische oefeningen uit ondanks een hier woe dende storm. Een hulpvloot, die naar IJsland koerste, werd aangevallen door een „oranje" onderzeeboot. Inmiddels ondervond de „blauwe" slagvloot hinder van de storm; wind snelheden tot 60 zeemijlen per uur werden geregistreerd. Het vlagge- schip, het Amerikaanse slagschip „Iowa", doorstond slagzij van 26 gra den en de kleinerë schepen, vooral de torpedobootjagers, ondervonden ern stige moeilijkheden. Zware zeeën braken over het voor schip van de Amerikaanse kruiser „Worcester" en veroorzaakten averij, Zij, die veel moeten spreken, le raren, zangers, enz. waarderen de be proefde werking van Wybert en de aan gename frisse smaak. waarna water in het voorschip begon binnen te dringen. De kruiser sloot zich aan by de hulpvloot voor repara ties. De Amerikaanse kruiser „Des Moi nes", die de haven van Reykjavik op IJsland was binnengelopen om de op perbevelhebber over het gebied van de Atlantische Oceaan, admiraal Lyn- de D. McCormick, en een aantal jour nalisten aan boord te nemen, slaagde er niet in, het gezelschap over te brengen aan boord van het slagschip „Iowa". Mijnen. „Oranje" vliegtuigen en vermoede lijk ook snelvarende mijnenleggers hebben op 28 September mijnen ge legd in de toegangen tot de havens rond de Noordzee. „Blauwe" mijnen vegers zetten hun actie voort, maar werden gehinderd door slecht weer. Luchtaanvallen werden uitgevoerd op Britse en Belgische havens. De passagiers van de „Queen Mary" zul len hun ogen hebben uitgekeken. Dit scliip voer naar de haven van Sout hampton met vliegtuigdekking, een ongewone gebeurtenis bij een oefe ning. „Zeeuwsch Landschap" op excursie. De Stichting „Het Zeeuwsehe Land schap" zal Zaterdagmiddag 24 Octo ber a.s. een excursie maken naar het waterleidingterrein „Oranjezon". On ze medewerker Barend Zwerfmans zal deze excursie als gast meema ken en gedurende de wandeling uit leg geven over de duinflora en -fau na. Admrtentn Elk tablet Chefarine „4" bevat extra geneeskracht dank zij de samenwerking van 4 wereld beroemde geneesmiddelen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 Handwerktentoonsteiliug te Goes. Rond 700 inzendingen. De handwerktentoonstelling, welke de Bond van Chr. Boerinnen, Platte landsvrouwen en -meisjes, op 6, 7 en 8 Oct. a.s. in „De Prins van Oranje" te, Goes organiseert, belooft iets bij zonders en zeer aantrekkelijks op dit gebied te worden. Naast een 400-tal inzendingen uit alle delen van het land, komen er ook 300 werkstukken van Zeeuwse dames. In totaal worden meer dan 50 verschillende handwerktechnieken ge toond. Voorts zullen doorlopend hand- wei'kdemonstraties worden gegeven. NU NOG „ONDER WATER" Sluiting op zijn vroegst begin November Het dijkherstel bij Ouwerkerk vordert gestadig-. De omvang van de werkzaamheden mag echter niet uit het oog worden verloren en ook moet rekening worden gehouden met het weer, dat een belangryke fac tor is. Voor een groot deel wordt nog altyd „onder water" gewerkt. De be langrijkste werkzaamheden, waarmede men thans bezig is kunnen in on derdelen worden gesplitst. In de eerste plaats de Westelijke verbindings- daim tussen de oude zeedijk en de nieu we ringdijk. Deze dam is dicht, maar men is tlians bezig met de afwerking en het op de juiste hoogte brengen. Dit werk nadert met rasse schreden zijn voltooiing. In de tweede plaats wordt gewerkt aan de Oostelijke 'dam, die eveneens als verbinding tussen de oude en de nieuwe dijk geheel als gronddyk zal worden opgeworpen en zal dienen als beveiliging van het zwaar beschadig de deel van de oude zeedijk, waarop de nieuwe verbinding aansluit. De bouw van de dam vordert goed. Hij steekt al over een flinke afstand bo ven water uit. Het derde en belangrijkste punt vormt de plaats waar straks de slui ting zal geschieden. Hier zijn de zinkwerkzaamheden in volle gang. Tienduizenden vierkante meters zink werk zijn hiervoor nodig en de rijs- werlters hebben hier handen vol werk om de enorme hoeveelheden rijshout welke ter plaatse worden aange voerd, tot zinkstukken te maken. Deze stukken worden niet alleen ge legd als drempel, waarop straks de afsluitcaissons moeten rusten, maar E. van Campen was grondlegger van internationale organisatie In verband met het feit, dat de di recteur der Coöperatieve Handelsver eniging, de grote in- en verkooporgani satie van de N-C.B. in Zeeuwsch- Vlaanderen, herdacht, dat hij op 1 October a.s. 25 jaar in dienst was bij deze organisatie, werd in „De Ko ning van Engeland" te Hulst een druk bezochte receptie gehouden. Talrijke bloemstukken en vele cadeaux getuig den van de sympathie, die men de ju bilaris toedraagt. Iedere plaatselijke afdeling zond een cadeau en het per soneel van de C.H.V. schonk hem een fraai salonameublement. Bovendien was er een zilveren koffieservies van de N.C.B., een theeservies en vele an dere nuttige geschenken. Op de receptie waren vele burge meesters aanwezig, o-a. burgemeester 3. A. Th. M. Truffino uit Hulst, bur- jemeester M. A. B- Puylaert uit Zuid- dorpe, en burgemeester P. N. M. Ver- cauteren uit Clïnge. De N.C.B. uit N. Brabant was vertegenwoordigd door de algemene voorzitter, het oud-Ka merlid, de heer C. Seghers, de kring Hulsfc door de heer P. Vercauteren, de kring Oostburg door de heer C. v. Bel- leghem, terwijl een der oprichters der C.H.V., pastoor J. Doens uit Breda eveneens aanwezig was. Tydens het bewind van de jubilaris groeide de C.H-V. tot een nationale en internationale organisatie uit, die overal vertakkingen heeft en kantoren benevens opslagruimten in Hulst, Kloosterzande, Sas van Gent, IJzendij- ke, Bontekoe, Eede, Aardeiiburg en Groede. Momenteel werken er onge veer 40 administratieve krachten en 150 arbeiders in dit bedrijf. In het eer- VAN Het vaderland vergeten? Nee, dat kunnen de Zeeuwse émigranten niet, hetgeen ons o.m. bleek uit een ver slagje in een Australische krant, waar bij een foto was geplaatst. In nationaal costuum hadden de Nederlanders zich laten fotograferen en onder hen be vonden zich de Vlissingers. Rinus en ABUIS... Ergens in Zeeland" nu in de Zeeuwse wateren de marineoefening Marinerwordt gehouden mogen wij wel een weinig in militaire termen spreken „ergens in Zeeland" dan kwam de gemeenteraad bijeen, voor het eerst in de nieuwe samenstelling. De nieuwbenoemde raadsleden voel den zich temidden van de ervaren vroede vaderen nog wat onwennig en helemaal precies begrepen ze alles nag niet. Hetgeen tot uiting kwam; toen er een schooljuffrouw benoemd moest worden. Voor de vacature was maar één candidaat. Een der nieuwe raadsleden stelde voor om de dame in kwestie dan maar te benoemen, doch de roet verhindert zulk een op het oog toch logische gang van zaken en eist schriftelijke stemming. Wel, er werd gestemd. En bijna had de juffrouw, die de enige 'candidate was de betrekking niet gehad! Want een der raadsleden had per abuis zijn eigen naam vermeld. Maar van de andere raadsleden kreeg hij geen steun Piet Stokman, die met vier broers in de jaren '50, '51 en '52 emigreerden- Tezamen met andere Nederlanders gaven Rinus en Piet Stokman een fleu rige demonstratie volksdansen op een in New South Wales gehouden feestje. Dankbaarheid heerste in Dreischor destijds voor de door de gemeente Renkum aan de bevolking van Drei schor geschonken kippen en thans heeft men deze dankbaarheid op een originele en geestige wijze weten te demonstreren. Het eerste door de ge schonken kippen gelegde ei is door de burgemeester van Dreischor aangebo den aan zijn ambtsgenoot in Renkum! In Middelburg is op de wel zeer bij zondere expositie bij de firma Van Benthem Jutting de ikonen-ten- toonstelling thans de duizendste be zoeker genoteerd. Een ander cultureel bericht komt uit Terneuzen, Daar begint vandaag het nieuwe seizoen voor de filmkring Terneuzen, die thans reeds ongeveer 450 leden telt- „Edoard et Caroline" van de Franse cineast Jaques Becker is de eerste film, welke dit seizoen draait. Een bericht van geheel andere strek king kwam eveneens uit Terneuzen. Tij dens werkzaamheden in de Middenhaven werd met een baggermolen een kist lucht doelgranaten opgehaald. De gevaarlijke projectielen werden overgedragen aan de mijnen-opruimingsdienst. De automatisering van de telefoon netten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen vindt gestaag voortgang. Woensdag 7 October a.s. komen Hoek en Philippine aan de beurt. Ook in deze plaatsen zal men dus voortaan moeten telefoneren zonder bemiddeling van de telefoon juffrouw. ste jaar van het bestaan der N.C.B. werd een omzet van 3 millioen kg. be reikt. Even voor de oorlog had men al een omzet van 60 millioen kg., welk peil inmiddels al weer overschreden is. Thans beschikt men over een op slagruimte van meer dan 10.000 m2. 's Middags verenigden de leidende functionarissen en de jubilaris met zijn familie zich aan een gezamenlijk diner, en 's avonds was er een feest avond voor het personeel uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens de Duitse bezetting werd de heer v. Cam pen op 14 Juli 1942 gearresteerd en ge- interneerd. Eerst op 6 Januari 1944 keerde hij weer naar huis terug. De heer E. van Campen, directeur van de C.H.V. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Reeds vele autoriteiten uit binnen- en buitenland brachten een bezoek aan de tentoonstelling in de raadzaal te IJzendijke: „Het jagen in de Kunst". Dinsdagmiddag waren het de gouver neur van West-Vlaanderen met zijn gemalin en vele vooraanstaande perso nen uit West-Vlaanderen, 'die deze tentoonstelling bezochten. Het gezel schap werd verwelkomd door burge- meester jhr. L. E. D. S. von Bönning- hausen tot Herinkhave, die het rond leidde en de nodige uitleg gaf. Men sprak zijn bewondering uit over het geen men te zien kreeg. De gouver neur dankte na afloop hartelijk voor de gulle ontvangst en drukte zich over de tentoonstelling als volgt uit: „Ik wist dat de jacht een kunst was, maar voor ik deze expositie bezocht wist ik niet dat er zóveel kunst was in de jacht". Doordat zich nog steeds groepen van pe.rsonen en toeristen melden, heeft de burgemeester besloten de tentoonstel ling te verlengen tot 12 October. Het aantal bezoekers is reeds de 5000 ge- „H edenesse" Op „Hedenesse" nabij Cadzand is een week-end gehouden door de Zeeuwse Propaganda Commissie voor geheelonthouding, onder leiding van de heer M. A. L. Huybregtse en wika R. Wasterval. Zaterdagavond sprak de musicus Cor Schiive over volks zang. Zondagmiddag bracht men een bezoek aan Sluis en St. Anna ter Muiden en Zondagavond hield de heer Louis Heymans uit Middelburg een lezing over Vincent van Gogh. Het komende week-end zullen de gezinaverzorgsters uit Zeeland op „Hedenesse" een bijeenkomst houden, waaraan o.m. medewerking zal wor den verleend door de „amateur-to neelspelers" van het lyceum te Oost burg, die „Esmoreit" zullen opvoe ren. „De Hollandse Tuin" ook naar Zeeland. In de grote zaal van „De Holland se Tuin" te Bergen op Zoom wordt momenteel, van Woensdag tot en met Zaterdag, een tentoonstelling gehou den van <je Vereniging voor Neder lands Fabrikaat. Na Bergen op Zoom verhuist de tentoonstelling naar Goes, op 15 October en voorts naar Middelburg, Vlissingen, Oostburg, Hulst en Terneuzen. De expositie heeft ten doel de, scnöongaande jeugd enig idee te ge ven, wat er: in de verschillende grote bedryven in ons land wordt gemaakt. Aan de hand van stands en produc ten uit de fabrieken krijgt men een indruk van de belangrijkste Neder landse industrieën. Men ziet er iets van textielfabricage, de metaalnij verheid, de houtbewerking, de chemi sche industrie, de rubberindustrie,' plasticindustrie enz. Voorts zjjn er enkele industrieën, 'die de dagelijkse gebruiksartikelen, als levensmidde- lén en genotsmiddelen fabriceren. De reizende expositie wordt gehou den in samenwerking met de Nijver heidsscholen, in casu de Ambachts-v scholen. Voorts dient zy om de scho lieren te wijzen op hun eventuele toe komstige plaats in de Nederlandse industrie. Groningen te gast bij L.J.G. in Goes Op 24, 25 en 26 October a s. zullen de Rederijkers uit Groningen drie da gen in Goes te gast zijn bij de L.J.G. Dit werd medegedeeld op de in „De Landbouw" te Goes gehouden verga dering van de afdeling Goes van de Z.P.M. Op 25 October zullen de Gro ningers een toneelstuk opvoeren, ter wijl op de voorgaande avond de land- bouwjongeren uit de streek het pro gramma zullen verzorgen. Voorts werd het winterprogramma besproken, dat o.m. een bloembollen- wedstrijd bevat, terwijl in de October- vergadering een foto- en een declama tiewedstrijd wordt georganiseerd; - Ook. kwamen de plannen van de Z.L. M. nog ter sprake om de jaarlijkse zomervergadering met tentoonstelling in Juni 1954 in Goes te houden. Benoemingen. Tot hoofd van de afdeling Nieuw bouw van Gemeentewerken te Roo sendaal is benoemd de heer P. C. J. v. d. Kruyssen, thans opzichter Cen traal Bouw- en Woningtoezicht in het rayon «Hulst. Tot directeur van gemeentewer ken in 's-Gravenzande is benoemd het districts-hoofd Centrale Dienst Bevelanden te Heinkenszand, de heer J. Buddingh. met ingebouwd vakje voor de gebruikte mesjes f. 1.60 AI deze voordelen zonder extra kosten! geen tijdrovend uitpakken elk mesje onmiddellijk voor gebruik gereed t mesjes geheel door olielaagje beschermd 'n exclusief Gillette procédé! beschadiging der snijkanten uitgesloten een. vakje voor de gebruikte mesjes- Dispenser of pakie. n t TO Blauwe Gillette n Een „goeie morgen" begint met OILLETTE! ook als bescherming van de oude zeedijk en op de plaats, waar de landhoofden zullen moeten worden aangebracht. Al deze werkzaamhe den, die overigens in snel tempo wor den uitgevoerd, vorderen veel tijd. Zij vormen echter het belangrijkste on derdeel van de grote s'tryd, welke hier bij Ouwerkerk tegen het water wordt gevoerd. Wanneer de Oostelij ke dam klaar is en het zinkwerk ge reed, dan kan het meer spectaculai re werk, de plaatsing van de cais sons, gaan beginnen. Teneinde hier nog vóór het invallen van de winter een beslissing te forceren, is het aan tal arbeiders kortgeleden bijna ver dubbeld. De Dienst Dijkherstel Schouwen en Duiveland stelt alles in het werk het tempo zo hoog mogelijk op te voeren. Tot de definitieve sluiting zal Ouwerkerk daarom de plaats zijn van grote activiteit. Ovei* de vraag, wanneer de sluiting zal geschieden kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Er zijn te veel factoren, welke liierby een rol spelen, onder andere ook de aan voer van materialen. Het ligt echter in de verwachting, dat het op zijn vroegst begin November zal worden. Herfstactie Goesse middenstand. Veel animo van de winkeliers. Als herfstbladeren kunnen in de komende weken in vele gezinnen de bankbiljetten neerdwarrelen. De Goesse middenstand, welke zich do laatste jaren met diverse acties be ijvert, om Goes als koopcentrum voor het publiek aantrekkelijk te maken, zal vandaag met een herfstactie star ten. Zoals reeds gemeld, had het comité een plan ontworpen om van 1 October tot en met 8 December, na elke peri ode van 12 dagen, aan de hand van door het publeik ingeleverde waarde- zegels een winnende dag aan te wij zen. Deze dag wordt bepaald door van elke inleveringsdag het aantal zegels bij elkaar te tellen en het gemiddelde van de twaalfdaagse periode te bere kenen. De dag, welke het dichtst bij dit gemiddelde komt, is dan de win nende dag. Ieder, die op deze dag zijn zegels inzond, krijgt een waardebon van 25 van de door hem ingezon den zegels. De animo voor deze actie, welke weer veel bedrijvigheid in Goes zal brengen, is bij de winkeliers groot. Een 90-tal zaken, kenbaar ook aan een aantrekkelijke raamaffiche, zal hieraan deelnemen. Volgens de ra ming zou totaal voor 25.000 aan waardebonnen aan het kopend pu bliek kunnen worden uitgereikt, doch gezien de deelname, zal dit bedrag ze- ;er nog hoger komen te liggen, zo verzekerde ons een der comitéleden. Het woord of liever de daad is thans aan het publiek, om te trachten tot de gelukkigen te behoren. LEZERS SCHRIJVEN Modeshow Nu de mode-show weer tot hét ver leden behoort is er één ding, waar ik uw aandacht yoor wil vragen. U zult het met mij eens zyn, dat hetgeen ons geboden werd aller ver wachting heeft overtroffen. Met heel veel zorg is deze show voorbereid en ook op de dag zelf komt er nog heel Wat kijken, alvorens de mannequins voor het voetlicht kun nen treden. Aan het einde van zo'n show is er _jn slotstuk. Er wordt dan op hoog spanning gewerkt om het geduld van de aanwezigen niet te lang op de proef te stellen. Inplaats van rustig af te wachten gaan verschillende dames alvast hun jassen halen, iets wat voor de andere aanwezigen hinderlijk en onrustig is. Dan zien wy de bruidsstoet aanko men en zodra deze gepasseerd is ver laten reeds enkele dames de zaal. Dit moet toch wel erg teleurstel lend zyn voor allen, die er aan hebben meegewerkt. Zou het nu niet veel be ter zyn nog enkele minuten geduld te hebben en te wachten tot de stoet het podium heeft bereikt om haar dan nog eens een wel verdiend applausje te geven? 't Was toch de moeite heus wel waard. Ik hoop dat de initiatiefnemers van de modeshow door deze minder vrien delijke houding zich niet zullen laten ontmoedigen en dat zij de traditie om regelmatig een show te organiseren zullen blijven voortzetten. Middelburg, M. L. Everweijn-Behage. (MIDDELBURG. Vandaag. Electro: „The red Skies of Montana" (14 j.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „De nachtclub zangeres" (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „De stad der gevaren" (14 j.) 8 uur. GOES. Vandaag, Grand: „Als je pas ge trouwd bent' (14 j.) 8 uur. IJZENDIJKE. Vandaag. Gemeentehuis: Tentoonstelling: „Het jagen in de kunst," 10—18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2