PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Amerikaanse buitenlandse politiek is niet vechtlustig Neo-fascisten moeten zich te Amsterdam verantwoorden BILT Kantlijn DUITSE SLEEPBOOT VERLOOR EEN 0NDERZEEER ONTMANTELING MILITAIRE BASES IN HET BUITENLAND 196e Jaargang-No. 231 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F, van de Velde en F. B den Boer Adjunct W de Pagter. 3oofdred.: G. Bailintijn, PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLiSSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p advertentie I 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief- Kleine advertenties imax. regels» van 1—5 regels 1 l.— Iedere regeJ •neer 20 cent „Brieven of adre9 Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen. Walstr. 58-60. telef. 2355 6 lijnen (b.g.g. 2851 o! 2160nl>Mdelbnrg. Markt 51. 1.1.1 3841; Goes. Lange Vor.tnrn.l 63. 1.1.1 2875 Ib.g g. 2228,; Oostbun;. FlnlanOsU.a. 2 telet B,. 2: N Bnge.drt. C 16e u-l.! PRESIDENT EISENHOWER VERKLAART: Ontploffing Russische waterstofbom is van grote betekenis President Eisenhower heeft Woensdag op een persconferentie ontkend, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek vechtlustig of impulsief zou zijn en dat zy zou getuigen van een verloren vertrouwen in de mogelijk heid van een vreedzame oplossing der geschillen tussen Oost en West. Het departement van buitenlandse zaken zou elke gelegenheid waarne men om de spanning in de wereld te verminderen. Het hoe en wanneer van een conferentie der grote mogendheden, was een lastige zaak. Hier over was nog geen vast besluit genomen. Het tot ontploffing brengen yan een waterstofbom in de Sowjet- Unie noemde de president van grote betekenis voor de wereld. Amerika wil daarom liever dan ooit de be doelingen van de Sowjet-Unie en de met haar verbonden landen leren ken nen, teneinde door onderhandelen een De directeur der Provinciale V.V.V voor Zeeland, de heer E. Smit, heeft per 31 December ontslag aangevraagd. Hij zal zich voortaan aan een andere werkkring wijden. Deze ontslagaanvrage stelt zowel de Provinciale V.V.V., als het Pro vinciaal Bestuur voor een ernstig probleem, dat de aandacht der ge hele provincie ten volle waard is. Zoals men weet is de Provinciale V.V.V. een particuliere vereniging. Zij vormt als het ware de overkoepeling van de plaatselijke V.V.V.'s in Zee land en bovendien is zij het contact orgaan tussen deze plaatselijke orga nisaties en de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Tenslotte is zij het instrument om centrale propa ganda voor Zeeland als geheel te ma ken, naast de propaganda, die de plaatselijke verenigingen voor eigen stad of dorp maken. Het spreekt dus vanzelf, dat het van het allergrootste belang is, dat het bureau van deze Provinciale V.V.V. geleid wordt door een deskun dig en bekwaam directeur en over voldoende middelen beschikt om een veelzijdige, krachtige en gerichte pro- paganda-actie te voeren. Zeeland is nu eenmaal een provin cie, waarin het vreemdelingenverkeer een zeer belangrijke bron van inkom sten is. De profundi is rijk gezegend met natuurschoon, zij biedt de toe risten vele voordelen boven andere provincies. Zij is ten overvloede zo ge legen, dat steeds een groot aantal bezoekers uit België en Noord-Frank rijk naar ons gewest kan worden ge trokken. Mits men maar actief is. Welnu: hoe is het na de oorlog ge gaan? Toegevende, dat in Zeeland het toeristenbezoek na 1945 ongeken de afmetingen heeft aangenomen, zal men toch moeten constateren, dat de Provinciale V.V.V. in de uitoefe ning van haar taak tekort is ge schoten. Men kan zelfs verder gaan en zeggen, dat zij tekort moest schie ten, omdat haar de middelen ont braken om haar werk te doen, zoals het behoort. De inkomsten der Provinciale be staan uit een bijdrage van 10% van de inkomsten der plaatselijke V.V.V.'s. Genoegzaam is bekend, dat alle plaat selijke V.V.V.'s arm zijn, straatarm, omdat helaas talloze middenstanders nog te weinig inzien, welke voordelen een krachtige actie voor vreemde lingenverkeer heeft. De Provinciaie V.V.V., die het van ue plaatselijke V.V.V.'s moet hebben, beschikt dus hoe kan het anders slechts over zeer schamele steun van de plaatselijke verenigingen. Daarnaast verleent de provincie aan de Provincie een subsidie, die de laatste jaren 6.000,heeft be dragen. Dat lijkt sommigen wellicht veel. Maar wie weet, dat daarvan het salaris van de directeur der Provin ciale betaald moet worden, plus diens reis. en verblijfkosten, de huur van een kantoor, het onderhoud daarvan, de porti en de telefoon... die zal ge makkelijk inzien, dat er voor propa ganda dan bitter weinig overblijft, ja, dat men eigenlijk deze 6000 geheel en uitsluitend als salaris zou moeten uittrekken als men een goede V.V.V.- directeur wenst! Propagandamateriaal is duur! Een commerciële bewerking van reis- bureaux en toeristendiensten in bin nen- en buitenland i3 al even kost baar! Een goede kracht kost geld! En toch zijn de gelden, die daaraan besteed worden, allerminst in het water gegooid. Ze werpen goede rente af! Een Zeeuws belang is het, dat de tegenwoordige directeur straks opgevolgd zal worden door een man, die op het gebied van de bevor dering van het toerisme zijn sporen heeft verdiend. Laat men daarom het werk van de heer Smit toch vooral niet in handen geven van een beginne ling, of van iemand, van wie men niet de zekerheid heeft, dat hij zijn vak ten volle verstaat. Laat men bovendien zich eindelijk eens ter dege rekenschap geven van het feit, dat de heer E. Smit jaren als een roepende in de woestijn ge vraagd heeft om meer financiële armslag. Als men de middelen niet heeft om actie te voeren, hoe zal men het dan zo doen, dat Zeeland er de vruchten van kan plukken Wil Zeeland straks beschikken over een goed gehuisveste, goed geleide* toestand te kunnen bereiken, waarin iedereen vertrouwen zou kunnen heb ben. De president zal zijn gedachten laten gaan over de internationale toestand en de middelen om daar verbetering in te brengen. Daarna stelt hij zich voor het Amerikaanse volk openhartig de feiten en zijn conclusies mede te delen. Amerika wil geen oorlog, aangezien dat de slechtst mogelijke oplossing van moeilijkheden is. In aansluiting op bovenstaande mededelingen van Eisenhower krijgt de verklaring van het hoofd der Ame rikaanse burgerlijke verdediging, Pe terson, bijzondere betekenis. Hij zeide Dinsdagavond te Washington, dat Rusland „genoeg atoombommen heeft om op hetzelfde ogenblik een of meer atoombommen op elke grote Ameri kaanse stad te werpen." Peterson, die zojuist terug was ge komen van een reis naar Europa, verklaarde, dat er bij een atoomaan- val op de Verenigde Saten van acht a negen mïllioen tot 20 a 22 millioen personen kunnen worden gewond of gedood. Peterson deelde mede, dat de men sen in Europa in het algemeen even onverschillig voor burgerlijke verde diging zijn als in de Verenigde Sta ten, maar hier en daar, bijvoorbeeld in Noorwegen en Zweden, had men veel gedaan aan de aanleg van onder grondse schuilkelders. De moordaanslag in Den Haag De 46-jarige timmerman J. H. K., die zijn vrouw met bijlslagen heeft gedood maakte op het politiebureau een vrij kalme indruk. Onderzocht wordt of K. verpleegd is geweest in een psychiatrische inrichting. De man zegt gepoogd te hebben zich met zijn vrouw te verzoenen, doch zij zou hem hebben gehoond en een klap gegeven. K. verklaarde verder, dat hij daardoor door het dolle heen was geraakt en de bijl te hebben gepakt. Deze bijl, alsmede een koevoet had hij bij zich om een werkbank in het huis van zijn vrouw te slopen. Hij had haar niet willen doden. Getuigen van het drama geven een ander beeld van het gebeurde. Men zag dat K. de bijl uit zijn fietstas haalde en in zijn zak stak, terwijl zijn vrouw een papier las. Hij had zijn bromfiets aan de kant gezet en stond op dat ogenblik schuin achter de vrouw. Met de bijl heeft K. zijn vrouw drie slagen in de hals en op het hoofd-' toegebracht, tengevolge waarvan zij onmiddellijk overleed. Wereldduikrecord Piccard. 3150 meter onder zee. De 69-jarige Zwitserse professor Auguste Piccard is Woensdag met zijn diepte-duiktoestel 3150 meter be neden de zeespiegel afgedaald, meldt het Italiaanse persbureau „Ansa". Het toestel is iets meer dan twee uur onder water gebleven. Piccard deed zijn aanval op het wereldduikre cord ter hoogte van de Italiaanse Westkust. Het oude wereldrecord bedroeg 2100 meter. Het werd verleden maand door twee Franse marine-orficieren gevestigd. Radio-uitzend'ngen van Chriskhurch-race. Start op 8 October Op 2 October om 11 uur zal de K L. M-Liftmaster DC-6a „dr. ir. M H. Damme", die deelneemt aan de Christchurchrace van Schiphol naar London—Airport vertrekken om daar te worden overgedragen aan de „Roy al Aero Club", die het toestel zal wegen, de handicap zal vaststellen en het tenslotte verzegelen De BBC hoopt gezagvoerder Koo- per te kunnen „strikken" voor het programma „In town tonight" en de Liftmaster zal na aankomst op het vliegveld gedurende enige uren open staan voor bezichtiging Met mede werking van de BBC hoopt radio Hil versum in het gezamenlijke program ma een directe reportage van de start t.e kunnen maken. De Vara zal voorts op 7 Octooei van 2121.30 uur een klankbeeld „LondenChristchurch. duimen op" uitzenden. De 53 passagiers van de Liftmaster vertrekken op 7 October o>" alf twee van Schiphol met eer DC-6b. De handicaprace zal S oer om half zes beginnen en de urn deel nemers zullen met tussenpozen van 5 minuten starten, voor de snelheids- race zal het eerste vliegtuig om 6 uur de lucht ingaan. ,ALS UIT HOLLANDS GLORIE Buit gemaakt door Nederlanders. Woensdag bracht H.M. de Koningin een bezoek aan Zeeland. Zij bezocht eerst Duiveland en vervolgens begaf zij zich naar Koudekerke, waar zij het verpleeghuis ,pDer Boede" van de Stichting Verpleeg- en Rusthui zen Walcheren opende. Voor de ver slagen verwijzen wij naar pagina S. Bovenstaande foto toont H.M. te Nieuxoerkerk op de hoek Stekel, straatMolenstraat. Naast de Ko ningin de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. 'Achter H.M. de echtgenote van de burgemeester van Nieuwer- kerk, mevrouw E. van Eetende Vries. „Dat is 'em". Deze kreet klonk gis terochtend over het dek van net kustvaartuig „Fiat", dat rustig met een lading stukgoed de golven van de Noordzee doorkliefde, op weg van Londen naar Rotterdam. Maar het was „em" niet. Met die „em" bedoel de de bemanning de Finse onderzee boot „Saukko", die verspeeld was door de Duitse sleepboot „Stein". De radio had dit bericht verspreid en daarom keken ze aan boord van de „Fiat" extra uit. De onderzeeboot, die de bemanning zag werd echter gesleept door de „Stein" en toen dachten ae opvarenden: „Ze hebben hgm voor onze neus weggepikt". Maar ze wis ten niet, dat de Duitse sleepboot, be halve de „Saukko" nog een onderzee boot op sleeptouw had, nl. de „Vehi- tihinen". De oorlogsbodems waren onderweg van Helsinki naar Lebbeke, Aanvaring tijdens oefening Mariner bij IJsland. Brand aan boord van een Britse kruiser. De Britse kruiser Swïftsure (8000 ton) en de torpedobootjager Dia mond, die uit de oefening „Mariner" waren teruggetrokken en zich op weg bevonden naar Engeland, zijn op een punt 80 mijl ten Zuiden van IJs land met elkaar in aanvaring geko men. De Swiftsure had een beman ning van 850 koppen aan boord. Het schip werd aan stuurboordzijde ter hoogte van de brug beschadigd. Er brak brand uit aan boord, maar de bemanning was het vuur spoedig meester. Twee en dertig opvarenden van de Swiftsure liepen verwondin gen op, maar geen van alle kreeg ernstig letsel. In de berichten wordt niet gespro ken van ernstige schade. De schepen hadden geen schade onder de water lijn en zij zetten hun reis naar En geland voort. De Diamond, die in Fébruari van dit jaar van stapel liep, heeft een be manning van 308 koppen aan boord. dat bij Boom in België ligt, waar de boten gesloopt zouden worden. „Pech gehad", dacht matroos E. Parels uit Dordrecht, die toen juist van de wacht afkwam. Doch plotse ling huilde de sirene. Waarachtig daar zag hij de „Saukko" dryven. Men koerste naar de verlaten onder zeeboot, die werd gepraaid. Matroos Parels sprong over, zo maar in z'n blauwe werkbroek en een interlockje, waarover hij in de gauwigheid nog een zwemvest had aangeschoten. Hij vertelde het, alsof het enteren van onderzeeboten dagwerk voor de be manning van de „Fiat" was. Twee staaldraden en een tros bra ken, alvorens men het gevaarte, dat 32 meter lang is, had vastgemaakt, doch ook deze moeilijkheden werden overwonnen. Toen werd koers gezet naar Rotterdam. De matroos bleef als „commandant" op de onderzeeër achter. Dit alles speelde zich af op ongeveer zes mijl West-Zuid-West van Hoek van Holland. Zes uur is men met de ongewone sleep onderweg geweest, doch gister avond werd het vrachtje in Rotter dam afgeleverd. Men weet, dat de boot uit Helsinki afkomstig is, maar de eigenaar is nog steeds onbekend. In Oosterland en Sirjansland kreeg de 'eugd' van de Koningin een paar mooie konijnen. (Foto P.Z.C Hogere prijs voor het Nederlandse boek? In de gisteren te Den Haag gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Uitgeversbond zeide de voorzitter, de heer A Lefebure, dat verhoging van de boekprijzen wel niet zal kunnen, uitblijven. De uitgever wordt dan voor de keuze geplaatst of van bepaalde uitgaven af te zien. of daarvoor een hogere verkoopsprijs vast te stellen, mede met het oog op de rendabiliteit, ook van de boekhandel. Meisje in Dior-ellende Een buschauffeur in Notting ham (Engeland) kreeg dezer dagen op zijn route met een merkwaardig oponthoud te kampen. Ergens bij een halte stond een rij mensen, die wilden instappen, ongeduldig te wach ten achter een meisje, dat met een vuurrode kleur vooraan stond en zich in alle mogelijke bochten wrong, doch geen kans zag op de treeplank te stap pen. Het bleek, dat haar rokje te nauw was! Met de hulp van de busconductrice belandde ze echter tenslotte toch in de bus. De buschauffeur noteerde des avonds in zijn werkboekje: „En kele miuten oponthoud gehad door meisje in Dior-ellende..." VVWV\WMWVWM\*WWVW RUSLAND BEPLEIT: Wysjinsky wil Korea- debat voor Ver. Naties, In de politieke commissie uit de al gemene vergadering der Verenigde Na ties heeft de Russische afgevaardigde Wysjinsky weer aangedrongen op een hervatting van het debat over de ko mende politieke conferentie inzake Korea. Zoals bekend, heeft de Sowjet- Unie reeds twee (vergeefse) pogingen krachtig en doeltreffend propaganda- makende Provinciale V.V.V., dan zal de Provincie met een aanzienlijk gro tere bijdrage over de brug moeten komen. In andere provincies spreekt die noodzaak mischien minder sterk, dan in Zeeland. Men heeft daar veelal grotere steden, die alleen meer doen, dan onze gehele provincie. Men dient echter te bedenken, dat een directeur van een Zeeuwse Pro vinciale V.V.V. alleen dan van nut is, als hij bekwaam is en over voldoen de middelen beschikt om zijn taak naar behoren te vervullen. Wenst men aan deze twee eisen niet te voldoen, dan kan men het evengoed zonder di recteur doen. Het is daarom te hopen, dat er een krachtig beroep zal worden gedaan op het provinciaal bestuur om aan zienlijk dieper in de beurs te tasten ten behoeve van het vreemdelingen verkeer, dan het tot dusver gedaan heeft. De begroting 1954 biedt daar ais •nog de gelegenheid toe. Lichte straf geëist tegen Wolthuis en Van Tienen Indien de Amsterdamse rechtbank conform vonnis wijst komen de „lei der" van de nationaal-Europese beweging, de 51-jarige mr. J. A. Wolt huis uit Groningen en de „algemeen leider", de Sl-jarige boekenimpor- teur Paul van Tienen weldra weer op vrye voeten. De officier, mr. F. Hollander, eiste vanmiddag tegen elk der beide verdachten op grond van artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en met de bepaling, dat van dat jaar tien maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd. Verdachten werden ruim een maand geleden gearresteerd; Men zal zich herinneren, dat zij als oprichters en bestuurders deelnamen aan de N.E.S.B., een voortzetting van de vroegere N.S.B. Voor deze zaak bestond vrij grote belangstelling. Mr. Wolthuis meende, dat in de dagvaar ding geen duidelijke omschrijving was gegeven van hetgeen hem ten laste was gelegd. „Het gaat er niet om", aldus de officier, „of verdachte de N.S.B. voortzet maar of de vere niging dit doet." Na raadkamer deel de de president mede, dat de recht bank de tenlastelegging wel voldoen de omschreven acht. De president herinnerde aan de doelstellingen in een prae-advies uit gebracht in April. Er werd gesproken van front-strydersorganisaties van oud-Oostfrontstrijders en dergelijke. Op de oprichtingsvergadering op 21 Juni waren vertegenwoordigers van de stichting van óud-politieke delin quenten en van de reeds bestaande Vlaamse sociale beweging. Als getui gen a décharge werden gehoord twee leden van het hoofdbestuur van de Europese sociale beweging, waarvan het secretariaat te Malmo is geves tigd. De eerste was professor Mau rice Bardeche uit Parijs, een vroege re hoogleraar en dr. Perengdahl uit Zweden. Zij verklaarden dat men geen rassendiscriminatie kent en geen leidersprincipe in nat. soc. geest. Overigens wisten zij van Nederland niets af, De democratie moet zich verdedi gen, aldus o.m. de officier in zyn requisitoir. De strafrechter mag ze ker oordelen over de kwestie of een vereniging verboden is. Ook de N.S. B. verscheen met een blad „Alarm". Van Tienen zou dit niet geweten heb ben. De N.E.S.B. huldigt wél het lei- derspriciDe. De officier verwees vervolgens naar de taktiek van Hitler in zijn beginperiode. Zelfs de wijze, waarop hij aan het bewind kwam, was z.g. legaal. Van Tienen kankert slechts op de fouten van de bijzondere rechts pleging en vergeet maar liefst wat er in de oorlog gebeurde. Mi\ Wolt huis verklaart zelf, dat hij het neo- fascisme zoekt. Hij is een uitermate brutale en onbetrouwbare figuur. De verdediging noemde Van Tie nen een idealist én eiste op juridische gronden ontslag van rechtsvervolg ing. In zijn laatste woord zeide Van Tienen, dat hij opnieuw- zijn krachten in dienst zou stellen van de bewe ging. De verdediger van mr. Wolt huis vond het eleganter als de civie le rechter hier een oordeel had ge veld. Is het Londense besluit lands- verraderlijke organisaties wel rechts- feldïg? Op het verzoek tot onmid- ellijke invrijheidsstelling werd na raadkamer door de rechtbank afwy- zend beschikt. Uitspraak op 14 October. gedaan om de Ver. Naties te bewegen, dit debat te heropenen. De politieke commissie wees met 48 tegen 6 stemmen het verzoek Wys jinsky af. Wysjinsky verzocht voorts de door hem ingediende resolutie over „maat regelen voor het afwenden van de dreiging van een nieuwe wereldoor log" als tweede punt te behandelen. Deze resolutie houdt o.m. een aanbe veling in om alle militaire bases in het buitenland te ontmantelen. Be spreking van dit punt was. volgens de Russische afgevaardigde, te meer no dig, „nu de Ver. Staten van Amerika met fascistisch-Spanje een overeen komst over luchtbases hebben geslo ten". De Sowjet-Unie heeft meegedeeld, dat zij aan de Veiligheidsraad der Verenigde Naties zal verzoeken, de aanvragen van veertien staten, waar onder enige communistische, voor het lidmaatschap der Ver- Naties op nieuw in behandeling te nemen. Zij zal dit doen door middel van een ont werpresolutie, welke' Vrijdag bij de speciale politieke commissie zal wor den ingediend. De betrokken landen zijn: Albanië, Buiten-Mongolië, Bul garije, Roemenië, Hongarije. Finland, Italië, Portugal, Ierland, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libye. DE VERWACm: ZUIDWESTELIJKE WIND. Geldig tot Donderdagavond: Vrij veel bewolking met voorname lijk in de Noordelijke helft van het lmid in de ochtend af en toe wat lichte regen of motregen, maar in de Zuidelijke provincies ook enkele op klaringen. Krachtige tot matige, maar aanvankelijk langs de wadden en de kust van Noord-Holland nu en dan nog harde Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen aan giste ren. ZON EN MAAN. 2 October Zon op: 6.42 onder 18.16 Maan op: 0.31 onder 16.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1