WÊÊ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BHI Ontwijkend antwoord van Rusland op Westerse uitnodiging Herstel West Zeeuwsch-Vlaamse kust vindt gestaag voortgang Kantlijn BURGEMEESTER REUTER VAN BERLIJN OVERLEDEN DEENSE SOCIALIST MOET NIEUWE REGERING VORMEN Vandaag Hoofdred.: G. Ballintijn. PL-verv.: van ,_5 r«.RcIs r j._ iedere regel W. Leertouwer en E. A, Bosshardt WP,..r- rTrwwcu Tieei 20 cent ..Brieven o« adres abonnementsprijs 44 cent per WAARIN OPGENOMEN D E MID D E L B U RG S E, VLI SS IN G S E, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaü van Biad' sa «-en, meer. week, t 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 Giro nr 35930,3 p z.C.. Middelburg per kw. Losse nummers 10 cent Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60. telet 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 oi 2160i:Mlddelburg. Markt 51. telef. 3811; Coea. Lange Vor.tstra.t 63. Met 2115 m.g.g. 22281; Ooatburg. Finlandslraat 2. Met 16; rernenaen. Bruuwertl.tr 2; Zlenkaee. K Bng.ran, i ml 26 DE VIERMOGENDHEDENCONFERENTIE Washington bespeurt er een vertragingstactiek in Dinsdagavond is de tekst gepubliceerd van de Russische antwoord nota op de uitnodiging van de Westelijke „Grote Drie" tot het deelnemen aan een viermogendhedenconferentie in Lugano. Het belangrijkste probleem is volgens de Russische nota het vermin deren van de internationale spanningen. De wapenstilstand in Korea had een gunstige toestand geschapen voor het verminderen van de politieke spanning, maar nu zijn er nieu we moeilijkheden gerezen bij de oplossing van het Koreaanse probleem. Betoogd wordt, dat aan de Chinese volksrepubliek* haar rechtmatige bevoegdheden toegekend moeten worden. Communistisch China zal moe ten deelnemen aan de besprekingen tussen Oost en West. De toelating van dat land tot de Verenigde Naties wordt slechts door enkele staten gedwarsboomd. Over Duitsland wordt in de nota opgemerkt, dat de Sow jet-Unie ge kant is tegen het houden van vrije verkiezingen als grondslag voor de vorming van een regering voor het verenigde Duitsland. Rusland wil, dat een bespreking over Duitsland alles zal omvatten, waarover op een voorbereidende con ferentie gesproken zou worden. Wat Oostenrijk betreft merkt de Russische regering op, dat nog geen antwoord werd ontvangen op het Russische voorstel om een vredesver drag voor Oostenrijk via de gewone diplomatieke kanalen voor te berei den. In diplorfiatieke klingen beschouwt men het Russische antwoord als een aanvaarding van een viermogendhe- denbespreking, maar onder voorbe houd. VERTRAGING. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft Dinsdag te Washington gezegd, dat de minis ter van buitenlandse zaken, Dulles, en de ambassadeur te Moskou, Boh- len, het antwoord nog bestuderen, maar dat het „ontwijkend" schijnt te zjjn. Ook wekt het de indruk, dat de Russen door zullen gaan met „de tac tiek van vertraging, die de Sowjet- Geen 6 procent loonsverhoging, zo als de vakbonden wilden, geen 4 procent, zoals de werkgevers organisaties wensten, maar 5 pro cent! Aldus heeft de regering beslist. Men heeft blijkbaar in hoogste instan tie het verschil gedeeld, vermoedelijk in de hoop, dat beide partijen dan wel tevreden zouden zijn. Merkwaardig genoeg heeft bij het nemen van dit besluit een gewijzigd indexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de con sumptie-beperking de doorslag gege venHet C.B.S. was bij nadere be rekeningen tot de conclusie gekomen, dat de consumptie-beperking minder zwaar woog, dan zij aanvankelijk had berekend. Het deed van het verander de indexcijfer mededeling. En de re gering besliste. Vijf procent, de ver hoging, waarmede de werkgeversor ganisaties zich Zaterdag reeds ac- coord hadden verklaard, maar die door de vakorganisaties onvoldoende werd geacht. Als de regering mocht menen, met deze beslissing beide partijen tevreden te hebben gesteld, komt zij reeds thans bedrogen uit. Uit middenstandskringen klinkt een protest tegen het afwentelen van de lasten der huurverhoging op het be drijfsleven. Men is van oordeel, dat met name de middenstand en het kléin-bedrijf de nieuwe last niet meer kunnen dragen en in ernstige moei lijkheden zullen komen. Dit werd be toogd door de Ned. R. K. Midden standsorganisatie. Men mag aanne men, dat ook van andere zijde wel dra een zelfde geluid zal worden ver nomen. Ook de vakorganisaties evenwel zijn niet tevreden. „Ik heb er geen goed woord voor!" riep de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, de heer Ruppert, uit en ook de heer Middelhuis, de voorzitter van de K.A.B., had felle critiek. Ook het N. V.V. heeft uiting gegeven aan bittere teleurstelling. Algemeen zijn de vakbonden van mening, dat de regering tegenover de arbeiders schriel is geweest en ver zuimd heeft het kleine gebaar van 1 procent te maken, dat de arbeids- vrede in Nederland ook voor de toe komst zou hebben verzekerd. Men spreekt van millimeter-politiek en is daarover verontwaardigd. Mn mag uit deze uitlatingen con cluderen. dat door de regerings beslissing weliswaar voor het ogenblik de strijd om de lonen geëin digd is, maar slechts voor korte tijd. In de eerste plaats heeft de Raad van Vakcentralen reeds gevraagd om het nieuwe indexcijfer van het C.B.S. aan een nader onderzoek te onderwerpen. De kans is weliswaar gering, dat de regerinjr op grond van dit onder zoek haar besluit zal veran deren, maarde loonkwestie blijft er actueel door. Bovendien bestaat de kleine mogelijkheid, dat de vak bonden zich niet bij de genomen be slissing zullen neerleggen. De kleine mogelijkheid. Het ls im mers zó, dat de vakbonden zoveel verantwoordelijkheidsgevoel bezitten, dat zij terwille van 1% loonsverho ging de arbeidsvrede niet in gevaar zullen laten komen. De regering wéét dat en willicht hebben de organisa ties niet geheel en al ongelijk, als zij de regering verwijten, dat zij daarop speculeert. Vermoedelijk evenwel, zal met de vijf procent, waartoe thans besloten is, genoegen worden genomen. Dit neemt evenwel niet weg, dat de verhouding tussen werkne mers- en werkgeversorganisaties door de jongste gang van zaken er niet op verbeterd is. De tegenstellin gen tussen werknemer en werkgever zijn verscherpt, terwijl met 1 procent loonsverhoging meer deze tegenstel ling verzacht zou zijn. Het is zonder enige twijfel juist, dat de lasten, die op de werkgevers druk ken. zeer zwaar zijn en dat met na me het klein-bedrijf er onder gebukt gaat. En evenzeer is waar, dal men over de betekenis van één procent meer of minder niet gering moet den ken. Dat ene procent is voor het ge zamenlijke Nederlandse bedrijfsleven een enorm bedrag. Maar komt de loonfactor ln het productieproces uiteindelijk niet neer op de consument? Deze overweging én de wetenschap, dat de arbeidsvrede een uiterst kost baar bezit is, wettigen de mening, dat de regering er vermoedelijk ver standiger aan zou hebben gedaan, over dat ene procent heen te stappen. Bij zijn bezoek aan Kruiningen be zichtigde Minister S. L. Mansholt tweede van rechtsde werkzaam heden bij de zanddam in dé Rijks weg aldaar. (Foto P.Z.C.) ,Unie in het verleden heeft toegepast In Londen was men Dinsdag van mening, dat de Sowjet-Unie door te eisen dat China aan de belangrijke politieke conferenties deelneemt, op nieuw tracht een wig tussen de Ver enigde Staten en hun bondgenoten te drijven. In Parijs werd de nota „vreselijk dubbelzinig" genoemd. Gescheiden vrouw door haar man vermoord. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft de Haagse 46-jarige timmerman K- op de stoep vlak bü de woning van de vrouw, van wie hij geschei den leefde, in de Isingstraat zijn 47- jarige echtgenote met een bijl zoda nig verwond, dat zij vrijwel onmid dellijk is overleden. De man, die eerder in een zenuw inrichting opgenomen was geweest, woonde de laatste jaren niet meer thuis- Toen de vrouw het jongste dochtertje van tien jaar van school was gaan halen, werd zij vlak bij huis opgewacht door haar man. Hij haalde een bijl te voorschijn en gaf haar daarmede enige zware klappen op hals en hoofd. Het slachotffer viel op de grond en de dader reed op zijn bromfiets snel weg, met achterlating van de bijl. Het echtpaar heeft vier dochters, waarvan de oudste in Australië woont, terwijl de andere drie van resp. 10, 13 en 18 jaar, nog thuis zijn. Omstreeks tien minuten over half negen heeft K. zich bij de centrale re cherche van de gemeentepolitie te Den Haag aangemeld. Oudste inwoonster van ons land. Mevrouw A. B. Karnebeek—Backs te Eibergen, hoopt Vrijdag a-s- haar 104e verjaardag te vieren. De nog zeer vitale jubilarésse verricht nog huiselijke bezigheden, leest haar krantje en maakt af en toe een wan delingetje. zij het dicht bij huis. Voor zover wij kunnen nagaan, is zy de oudste inwoonster van Nederland. Koningin Juliana heeft Dinsdag een gedeelte van de conferentie die door liet, Centraal Comité voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden C. C.K.P.) op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vnnrsche wordt gehouden, bij gewoond. H.M. gebruikte met de deelnemers aan de conferentie de lunch (Indische rijsttafel). Meisjes, gekleed in boerinnepakjes en met witte kapjes op het hoofd, brachten de spijzen rond. H.M. bedient zich van de haar aangeboden gerechten. Pijl in het oog Toen enige jongens in de Chrysantenstraat te Hilversum met pijl en boog aan het spelen waren een spel, dat eens klaps weer druk beoefend wordt kreeg de elfjarige Piet Rikkers een pijl, door een vriendje afgeschoten, in het rechteroog. Hoewel onmiddel lijk door een oogarts operatief werd ingegrepen, moet het oog als verloren worden beschouwd. Dit voorval is voor de politie aanleiding nogmaals ernstig te gen dit gevaarlijke spel te waarschuwen. Eisenhower: „Een groot verlies voor de volkeren van de vrije wereld". Burgemeester Ernst Reuter van West-Berlijn is Dinsdag overleden. De burgemeester bereikte een leef tijd van 64 jaar. Zijn overlijden kwam geheel onverwacht. Niet alleen West-Berlijn, doch ook de Westduitse socialistische partij, waarvan de burgemeester een der meest vooraanstaande leden was, heeft door het verscheiden van prof. Reuter een gevoelig verlies geleden. Bondskanselier Adenauer (demo cratische Unie)verklaarde: „Hoewel ik vaak een andere mening was toe gedaan dan Ernst Reuter, waren wij het ten aanzien van het belangrgk- ste toch eens: het gemeenschappe lijk werken voor de Duitse zaak, waardoor de overleden burgemeester van Berlijn zo uitstekende prestaties heeft geleverd." Ook anderen, zoals bondspresident Coalitie met de radicalen? Officieel is te Kopenhagen medege deeld, dat de regeringEriksen is afgetreden. Dit besluit is gevallen na het mis lukken van onderhandelingen met lei ders der radicale partij over een ver breding van de basis der huidige Deense regering, die steunde op de conservatieven en boerenpartijen. De radicalen nemen na de verkie zingen een sleutelpositie in de Deen se volksvertegenwoordiging, het z.g. BUNKERS VERDWIJNEN Zeewering wordt bestand geacht tegen najaarsstormen Van Zwin tot Braakman ligt de Zeeuwsch-Vlaamse kust, die bij de Fe bruaristormen danig werd toegetakeld. Door de nog grotere rampen elders is het begrijpelijk, dat de aandacht meer op andere plaatsen is gevestigd en het werk in West Zeeuwsch-Vlaanderen eigenlijk ongemerkt voortgaat, tenminste voor de buitenstaanders. Voor de betrokkenen is dat allerminst het geval. Overal is men bezig om de grote bunkers uit de oorlog te laten springen. Velen, die een dergelijke bunker hadden omgebouwd tot vacantieverblijf, zien zich deze gelegenheid ontnomen, omdat nu eenmaal de grote zeewe- ringsbelangen prevaleren en elite bunker een zwakke plek in de gordel van verdedigingen tegen de zee vormt. Tijdens de Februaristormen is dat on dubbelzinnig gebleken. De bunkers werden eerst onder- spoeld om daarna te scheuren, dan wel om te kantelen, waardoor het water vrij spel kreeg. Ware het niet, dat het verwijderen bijzonder veel kos ten meebrengt, men zou spoedig geen enkele bunker meer aantreffen, al zal ondanks die grote kosten er toch naar gestreefd moeten worden alle bunkers binnen en buiten de duinenrij te ver- Wijderen. De versterking van de Zwinver dediging is helaas nog maar in het stadium van besprekingen en nog wel van internationale besprekingen, zo dat omtrent de vraag afdammen of de achterdijk verhogen en versterken nog geen definitief antwoord bekend is. Het haventje van Cadzand zal straks geen zwakke plek meer vor men. De nieuwe zeesluis is reeds ge- projectèerd, zelfs met een gemaal er bij, hetwelk echter niet direct zal worden geplaatst. Daarmede hoopt men het water kunstmatig onder alle weersomstandigheden te kunnen spui en en niet meer de ongewenste toe stand te ondervinden van verzandig van het haventje door ongunstige winden, waardoor bg gemis aan een wachtsliris niet krachtig genoeg kan worden gespuid. Bovendien zal de sluis wat meer naar binnen worden ge plaatst, zodat een nieuw weggedeelte de toegang naar het Zwin aangenamer zal maken. De nieuwe dijk Voorbij het haventje vorderen de werken aan de nieuwe dijk goed. Waar vele meters duinen werden weg geslagen, heeft men de glooiing van de Oosthavendam over een lengte van vierhonderd meter doorgetrokken, zodat voor de duinenrij nu een klei- drjk met betonglooiing, systeem Streefkerk, is ontstaan. De teen van deze glooiing, waarvoor massa's zand moesten worden vergraven, is reeds klaar. Dit zeer riskante werk op het strand, waarbij de mogelijk heid van overspoeling hij elk nieir- (vervolg op pag 2) „Folketing", in. Zij weigerden hun steun te geven aan een drie-partijen regering en drongen aan op het vor men van een bewind op brede basis. De socialistenleider Hedtoft heeft de koning aangeboden te trachten een coalitieregering met de radicalen te vormen of, indien deze zouden weige ren, een regering van alleen socialis ten. In politieke kringen te Kopenhagen betwijfelt men, of de radicalen met de socialisten willen samengaan. Het socialistische binnenlandse pro gram omvat verlaging van de prijzen van voedingsmiddelen, meer woning bouw, nationale pensioenen en belas tingverhoging voor de beter gesitu eerden. Wat de buitenlandse politiek betreft, zou een socialistische rege ring waarschijnlijk de lijn van de voorgaande regeringen volgen. Na een tweede onderhoud met Ko ning Frederik, dat 20 minuten duurde, heeft Hedtoft opdracht gekregen een nieuwe regering te vormen. V is het 100 jaar geleden, dat de Franse botanicus Auguste r de Saint Hilaire te Orleans c overleed. Marnix Gijsen weigert letterkundige prijs. Gedeputeerde Staten van de pro vincie Antwerpen hebben de letter kundige prijs der Vlaamse provincies toegekend aan Jan Albert Goris, be ter bekend onder zijn schrgversnaam Marnix Gijsen, voor een van zijn laatste novellen; „Klaaglied om Ag nes." Twee jaren geleden weigerde men de uitspraak van een letterkundige jury te bekrachtigen, toen deze zijn werk ..Joachim van Babyion" tot de beste roman van het jaar bestempel de. Van uit New-York zond de schrij ver een brief aan de gouverneur van ,1r nrovincie Antwerpen, waarin hij v.-.nart geen prijs te stellen op de hem toegekende prijs. Heuss, roemden de capaciteiten van Reuter. Bg de Westelijke geallieer den stond prof. Reuter bekend als een krachtige voorstander van een verenigd, vrij Europa. De communis ten noemden hem daarentegen een „oorlogshitser, moordenaar en fas cist" en een „knecht van Wallstreei." In de eerste wereldoorlog werd hij in 1917 gewond en door de Russen krijgsgevangen gemaakt. Hij werd actief lid van de bolsjewistische par- tg en door Lenin aangewezen als de eerste volkscommissaris van de Wol- ga-Duitsers. Hij stond als zodanig rechtstreeks onder Stalin, die toen commissaris voor de nationaliteiten was. Zes maanden later trad Reuter uit de communistische partij en sloot zich aan bij de Duitse socialisten. Toen Hitler in 1935 aan de macht kwam. was hij burgemeester van Maagdenburg. Twee jaar later, toen hij twee maal in een concentratiekamp was gezet, vluchtte Reuter via Nederland naar Engeland. President Eisenhower noemde in een verklaring de dood van prof. Reuter een „groot verlies, niet al leen voor de Durgers van zijn stad en zijn land, maar ook voor de vol keren van de vrije wereld." Eisenhower naar Europa? De Washingtonse journalist Ro bert Allen deelde Maandag in een artikel in de New York Post mede, dat president Eisenhower „enrstig in overweging neemt" de komende win ter een reis naar Europa te maken. De assistent perschef van het Wit te Huis, Murray Snyder, verklaar de naar aanleiding van dit bericht „niets te weten om het te kunnen bevestigen." VERWACHT: MEER BEWOLKING. Overdrijvende wolkenvelden, met in het Noorden en midden van liet land in de ochtend plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krach tige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN. 1 October. Zon op: 6.40 onder 18.18 Maan op: onder 15.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1