PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Algemene loonsverhoging van vijf procent per 1 Januari a.s. Zeeuwse mosselexport was dit jaar bevredigend BILT KARDINAAL-PRIMAAT VAN POLEN WERD AFGEZET Vandaag RUSLAND ANTWOORDDE OP WESTELIJKE UITNODIGING 196e Jaargang-No. 229 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B den Boer. Adjunct W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw„ £r. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 Sept. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) van l5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C» Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21601:Middelburg, Markt 51. telef. Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Temeuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef 26. DE REGERING BESLISTE: C.N.V.-voorzitter M. Ruppert laakt scherp millimeterpolitiek Officieel werd het volgende meegedeeld: „Na kennisneming van het rapport der drie deskundigen en van de standpunten der centrale werkgevers- en werknemers- organisaties heeft de ministerraad besloten het college van rijksbemiddelaars aanwijzing te geven bij beschikking met ingang van de eerste Ioonweek in Januari a.s. een algemene loonsverhoging van vijf procent voor werknemers van 23 jaar en ouder bindend vast te stellen, uiteraard onder voorbehoud dat de thans aanhangige wetsvoorstellen inzake huurverhoging en dergelylte zonder belangrijke wijzigingen door de Staten-Generaal worden aan vaard. Voorts zal geen bezwaar worden gemaakt tegen een wijziging van de richtlijnen voor de loonpolitiek in dier voege dat de lonen voor geschool den in het bedryfstaksgewijze overleg met 2 cent per uur mogen worden verhoogd en de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeenteklasse met 2 cent per uur zal mogen worden verminderd. Over de verdere by zonderheden (dispensatie, jeugdlonen enz.) zal nog nader overleg tussen het college van rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid plaats hebben. De regering vertrouwt, dat de werkgevers voor werknemers, wier lonen niet bij C.A.O. of bindende loonregeling zijn vastgesteld overeenkomstig het advies van de centrale werkgeversorganisaties vrijwillig een gelijke loonsverhoging zullen toepassen." De verbondsvoorzitter van de Ka tholieke arbeidersbeweging, de heer J. A. Middelhuis, heeft Maandag avond in Utrecht een verklaring af gelegd over de beslissing van de re gering inzake de 5 procents loonsver hoging. In deze verklaring zeide hij o.m.: „Ons lijstje van teleurstellingen is compleet. Wij weten nu waar wij aan toe zijn. De gang van zaken is zo bij zonder teleurstellend omdat een nieuw (lager) indexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het gedrang is gekomen waarover intern in genoemd bureau nog zwaar wordt gediscussieerd. Ware dit cijfer niet te elfder ure ter tafel gekomen, dan zou de commissie van deskundi gen waarschijnlijk tot 6 procent geko men zijn. Hieruit moge blijken dat de cijfers van de Raad van Vakcentralen reëel waren. Daar blijkbaar in de hoogste krin gen van hét' C.Ë.S. op het ogenblik Bij het bovenstaande communiqué kan het volgende worden aangete kend: De Raad van Overleg van de vak centrales had een loonsverhoging ge- eist van 6 procent. De werkgevers organisaties kwamen tot een verho ging van 4 Beide instanties ba seerden zich op dezelfde gegevens, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek had bewerkt voor de be oordeling van de consumptiebeper king enz. Vorige week werd evenwel een nieuw index-cijfer gezinsverbruik door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend en voorgelegd aan de commissie van deskundigen, die door de regering was belast met het uitbrengen van advies inzake de becijfering van het percentage loons verhoging, dat nodig zou zijn om de huurverhoging en het nog resterende percentage consumptiebeperking vol ledig te compenseren. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek becijferde tenslotte de huur verhoging op 2,1 de consumptie beperking op 3,5 tesamen 5,6 waarvan dan in mindering gebracht wordt 0,8 belastingverlaging, zo dat resteerde een loonsverhoging van 4,8 of afgerond 5 In de vergadering van de Stich ting van de Arbeid werd Zaterdag geen overeenstemming tussen werk gevers en werknemers bereikt, om dat de laatstèn vasthielden aan hun eis van 6 op grond van de oude cijfers. Commentaar In een radiocommeritaar deelde de heer Ad. Vermeulen, secretaris van het N.V.V. Maandagavond mede, dat de Raad van Vakcentrales thans in de eerste plaats aan de regering heeft gevraagd een nader onderzoek te laten instellen naar het nieuwe verstrekte nieuwe index cijfer van het Centraal Bureau voor de Statis tiek en daarnaast heeft de raad aan de regering haar mening kenbaar gemaakt dat, mede in verband met de sociaal-economische positie waar in ons land verkeerde, aan zijn van meet af aan gestelde eis van 6 pro cent loonsverhoging tegemoet kon worden gekomen. Overigens wilde de heer Vermeu len zijn oordeel over het regerings besluit nog opschorten. De heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., uitte Maandagavond zijn ontevredenheid over de regeringsbe slissing. Koude cijfers. „Ik acht de nu genomen beslissing inzake de loonsverhoging niet andeTs dan een voortzetting van de reeds vaker gelaakte millimeterpolitiek", aldus zeide de heer Ruppert. „Bij de werknemers heeft de hoop geheerst, dat er wijziging in dat beleid zou komen. Maar het schijnt, dat zulk een wijziging nu eenmaal niet voor de arbeiders kan gelden'. Te hunnen aanzien is elke overweging van loon- beleid uitgeschakeld en er worden loonbeslissingen genomen in slaafse onderwerping aan koude cijfers. Toch is het in Nederland niet in de laat ste plaats aan de soberheid in de ar beidersgezinnen en aan het beheer ste optreden van de vakbeweging te danken dat er groter welvaart is ge komen. Het geheel resultaat is echter, dat de arbeiders tot op de decimaal moe ten worden gebracht op het wel vaartspeil van September 1949. Er mag vooral geen halve procent op gezet worden. Ik heb voor deze po litiek geen goed woord over. De vak beweging en de loon- en salaristrek- kenden hadden in deze iets beters verdiend. Maar de regering volgt de voorstellen van de werkgevers." De lieer Ruppert stak bij deze woorden niet onder stoelen of banken, dat dit hem ten zeerste irriteerde. Hij merkte daarbij op, dat de re gering geweigerd heeft, ondanks her haald verzoek, met de werknemers een onderhoud te hebben. Die beslis sing werd genomen op grond van .de overweging, dat men dan ook de werkgevers zou moeten horen. In werkelijkheid beschouwt de heer Ruppert de situatie zo, dat men speelt op het verantwoordelijkheids besef van de vakbeweging. nog geen absolute klaarheid is over de nieuwe cijfers, ware er des te meer aanleiding geweest voor de regering, deze nog niet te nemen als basis voor haar beslissing en wel gevolg te ge ven aan het verzoek van de raad van vakcentralen om een onderhoud met de raad voor economische aangele genheden van de ministerraad. Wij zijn door deze houding van de rege ring in ernstige mate teleurgesteld. Het lijkt verdacht veel op een zware speculatie op het fatsoen van de bo nafide vakbeweging. Wij kunnen ons moeilijk ontdoen van de vrees dat dit in de toekomst wel eens schadelijke gevolgen zou kunnen hebben. De K.A. B. zal zich nader op een en ander moeten bezinnen. Zij zal te zyner tijd op gepaste wij ze van haar gevoelens blijk geven". De opstand in Atjeh. Luitenant-kolonel Soetikno van de veiligheidsstaf in Kotaradja heeft aan Aneta verklaard, dat het gezien de toestand in Atjeh nodig is, dat er maatregelen worden afgekondigd overeenkomend met de staat van oor log en beleg. Soetikno zei, dat de rust op een aantal plaatsen is weergekeerd. Uit een officiële opsomming van de aanvallen, die op 21 Sëptember op verschillende plaatsen in Atjeh zijn uitgevoerd, blijkt, dat in Sigl' een menigte van ongeveer 5000 per sonen een aanval deed, van wie ve len zijn gedood en 60 gevangen ge nomen. De aanval te Langsa ge schiedde door 500 man, waarvan 3 werden gedood, 3 gewond en 4 ge vangen genomen. Semjonof ambassadeur in Oost-Duitsland. De Sowjet-Russische hoge commis saris in Duitsland, Vladimir Semjo nof, is benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Oost. Duitsland. Hij zal zijn taak als Hoge Commissaris van de Sowjet-Unie (rt Duitsland blijven waarnemen. Beschuldigd van tegen de staat gerichte activiteit. Kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, is door de Poolse regering ge schorst. Hij zal zich in een kloister mogen terugtrekken, aldus heeft ra- dïo-Warschau Maandagavond be kendgemaakt. De aartsbisschop is van zijn func ties ontheven, aldus de bekendma king, omdat hij misbruik heeft ge maakt van zijn autoriteit en de begin selen van de overeenkomst tussen staat en kerk heeft geschonden door zich over te geven aan tegen de staat gerichte activiteit. Mgr. Wyszynski is 52 jaar. Hij werd in 1924 tot priester gewijd. Hij was een van de acht nieuwe kardina len, die in Januari van dit jaar niet naar Rome konden reizen om de kar dinaalshoed in ontvangst te nemen. In het regeringscommuniqué, waar in de schorsing werd bekendgemaakt, werd o.m. gezegd, dat het gedrag van mgr. Wyszynski „een sfeer van irri tatie" had geschapen, die „bijzonder nadelig was gezien de aanslagen op de integriteit van de grenzen der Poolse volksrepubliek". De bisschop van Lodz, mgr. Michel Klepacz, werd als zijn opvolger ge kozen tot hoofd van het Poolse epis copaat. De Britse terugtocht uit Suez-kanaalzone. Van gezaghebbende Egyptische zij de te Cairo werd vernomen dat Egyp te de Britse voorstellen voor een re geling van het vraagstuk der Suez- kanaalzöne vrijwel geheel heeft aan vaard. Slechts het Engelse voorstel, dat Britse technichi, die na de aftocht der troepen in de Britse bases voor onderhoud zullen achterblijven, uni form zullen dragen, is door de Egyp- tenaren niet aanvaard. De grootste van de 18 winkelsdie werden vernield en in brand geslo ken tijdens relletjes tussen Afrikaan se negers en Indiërs in Durban. Aan leiding tot deze relletjes was een bus ongeluk; een neger trachtte op een rijdende bus voor Indiërs te springen; het lukte hem echter niethij viel er af en werd doodgereden. Woedende negers vielenHoen de Indiërs aan. is het 15 jaar geleden, dat ondanks Russisch verzet tussen Hitier en de Westelijke mo- gendheden de berucht gewor- den overeenkomst van Mün- chen tot stand kwam. Hierbij kwam Sudetenland, in strijd met de verdragsverplichtingen van Frankrijk ten opzichte van Tsjecho-Slowakrje, aan Duits- land; is het 40 jaar geleden, dat M dr. ir. Rudolf Diesel, de uitvin- der van de dieselmotor, die aan boord van het schip „Dresden" op weg was van Antwerpen naar Harwich, spoorloos ver- dween. Korte tijd later werd het stoffelijk overschot aan de monding van de Schelde ont- dekt. 1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vliegdekschepen met atoomyoortstuwing Worden 60.000 tonners De Amerikaanse onderminister voor de marine, James Smith, heeft Zaterdag bevestigd, dat de Ameri kaanse marine de mogelijkheid be studeert om atoomkracht te gebrui ken voor de voortbeweging van vlieg dekschepen. Smith wilde niet zeggen of er reeds atoommotoren voor vliegdekschepen in aanbouw zijn. Er wordt echter overwogen zes vliegdekschepen van 60.000 ton, waarvan de eerste in De cember 1954 voltooid zal zijn. met dergelijke motoren uit te rusten. Een Europese verkeers- gemeenschap op komst. De tweede conferentie van Europese ministers van verkeer, waaraan wordt deelgenomen door de verkeersminis ters van de landen der OEES, van Spanje en van Joego-Slavië, zal van 12 tot 17 October te Brussel worden gehouden. Gesproken zal worden over de vor ming van een Europese verkeersge- meenschap, welke ontstaan zal in de vorm van een „permanente Europe se conferentie van verkeersminis ters." Op de agenda komen verder voor vraagstukken betreffende stan daardisering van het rollende mate riaal, van de binnenscheepvaart en de noodzakelijke werkzaamheden voor het weg- en scheepvaartver keer. GEEN JA EN GEEN NEEN Een teleurstellende nota Rusland heeft geantwoord op de uitnodiging van de Verenigde Staten, Engeland en Frankryk om deel te nemen aan een vier-mogendheden-con- ferentie te Lugano. Het antwoord werd gelijktijdig aan de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrftk te Moskou overhandigd. Het be treft een document van tien bladzijden. Het antwoord bevat noch een aanvaarding noch een afwijzing van de Westelijke uitnodiging om op 15 October te Lugano de kwesties Duits land en Oostenrijk te laten bespreken door de ministers van buitenland se zaken. genieten. De Westelijke landen ver wierpen het Russische voorstel om Pe king-China tot de besprekingen toe te laten. Zij zeiden, dat de oplossing van de Duitse en de Oostenrijkse kwestie de weg wel zou effenen voor een vruchtbare bespreking van andere be langrijke problemen. In het Russische antwoord wordt critiek geleverd op dit standpunt van de Westelijken. Drie uur na ontvangst van de nota was men op de Britse ambassade te Moskou nog bezig met de vertaling v,an het document. Rusland zou in de nota voorstellen ook communistisch China aan de con ferentie der grote vier te laten deelne men. Verder zou een uitbreiding van de agenda in overweging gegeven zijn De westelijke uitnodiging, die 2 Sep tember werd verstuurd, was de tweede poging van de Westelijke landen om Rusland aan de conferentietafel te krijgen. In die nota stemde het Westen er in toe behalve de vrije verkiezingen en de status van een regering voor geheel Duitsland, ook andere Duitse vraagstukken te bespreken, maar de beide eerste punten moesten voorrang Faroek's financiën niet rooskleurig. Hoge juweliersrekening. Antonio Pulli, de voormalige par ticuliere secretaris en vertrouweling van ex-koning Faroek, werd te Cairo opgeroepen voor een nadere onder vraging met betrekking tot 't smok kelen van ongemunt goud en zilver en gelden uit Egypte, waarvan de waarde op ongeveer twintig millioen gulden wordt geschat. Bij een vorig verhoor gaf Pulli een Italiaan me Egyptisch staats burger is geworden toe, dat hij op bevel van Faroek met een speciaal vliegtuig geld uit Egypte had ge smokkeld en dat op banken in Italië en Zwitserland had laten zetten. De Egyptische minister van voor lichting deelde inmiddels mee, dat voortaan alle rekeningen voor aan kopen, welke Faroek indertijd deed, aan de ex-koning in Italië moeten worden gezonden. Volgens de mi nister is de waarde van Faroek's bezittingen in Egypte ongeveer vol doende om het bedrag te dekken, dat de staat aan belastingen enz. van hem te vorderen heeft. Faroek moet onder meer nog een rekening van een New-Yorkse juwe lier ten bedrage van ongeveer 4,5 millioen gulden voldoen voor twee ringen met diamanten van 90 ka raat. OPVOERING KWALITEIT OVERWOGEN Voor volgend seizoen wil men een „opvangfonds" vormen De Munchener chemicus Helmut Ro- thenburger heeft een nieuw procédé ontwikkeld waardoor men sigaretten zonder lucifer of aansteker aan de eigen verpakking zal kunnen „aan steken". Zijn zgn. „Contact-sigaret ten" worden aan één kant met een ontstekingsstof een hoeveelheid van één speldeknopje is reeds vol doende geprepareerd. Deze ont. stekingsstof ontbrandt, wanneer men de sigaret met het geprepareerde uit einde tegen het contactpunt houdt, dat is aangebracht aan de buitenzij de van het pakje. Dit ontbranden laat geen reuk noch smaak na; zelf ontbranding is onmogelijk. De jongedame heeft zojuist haar si garet aangestoken aan het contact punt, aan de opstaande kant van het pakje. Het blijkt over het algemeen in de Zeeuwse mosselwereld dit jaar niet slecht te gaan. Tot dusver werden reeds 164.000 tonnen aangevoerd, het geen ongeveer 13% méér is dan vorig jaar om deze tijd. Daarby zyn de pryzen ook beter dan in het voorgaande seizoen, zodat men niet ontevre den kan zijn. In het Zeeuwse mosseldorp Yerseke heerst weer een gezellige bedrijvig heid. De goede kwaliteit van het product met een gemiddeld visgewicht van 20%, heeft een grotere Belgische vraag doen ontstaan, terwijl het verhoogde Franse contingent ook een druk verkeer naar het land van IMa- riarnie tot gevolg heeft gehad. Op 25 Juni is de aanvoer van Zeeuwse mosselen begonnen, terwijl de mosselen van de Waddenzee medio Juli aan de markt zijn gekomen. Langzamerhand raakt de voorraad Zeeuwse mosselen van goede kwali teit thans uitgeput, zodat de laatste tijd ongeveer 90% van de aangevoer de mosselen van de Waddenzee af komstig is. Daar practisch alle Zeeuwse kwekers ook percelen in het Noorden bezitten, komt dus vrijwel iederen aan zijn „trek". De handela ren moeten van 10.2510.75 aan het kantoor betalen, terwijl de ex portprijs voor hen rond de 17 per 100 kg. franco grens ligt. Ondanks deze gunstige gang van zaken hoort men in de mosselwereld toch wel eens bezorgde stemmen. Het gaat dan echter meer over de productie. Toen de beruchte parasiet de Zeeuwse mosselcultuur practisch uitroeide, zijn de Zeeuwen naar de Waddenzee getrokken om daar nieu we percelen aan te leggen. Geleide lijk is echter ook de Zeeuwse cultuur weer op peil gekomen, zodat men thans met een veel grotere totaalpro ductie is komen te zitten. Het is nu de vraag of hiervoor een afzetgebied gevonden kan worden. Hogere kwaliteitseisen In handelaarskringen is daarom de gedachte geopperd om de kwaliteit te gaan opvoeren. Bij het bedrijfschap is hiertoe de idee naar voren gebracht, om een opvangfonds voor „minder waardige" mosselen te vormen. On der minderwaardig dan wel te ver staan. de kleinere mosselen met 16% vleesgewicht, welke volgens de gel dende normen toeh voor consumptie geschikt zijn. Momenteel is de situatie zo, dat iedere kweker zijn kwantum levert op basis van zijn standaardcapaci- teitscijfer. De kweker, die in een be paald jaar minder gelukkig is ge weest, mag dus toch zijn mosselen met bijv. 16% vleesgewicht leveren. Daarentegen blijft de kweker, die zijn (vervolg op pag. 2), In Franse diplomatieke kringen te Parys was men diep teleurgesteld over de inhoud van de Russische nota, aldus het Franse persbureau A. F. P- „Marinekistjes" voor Prins Bernhard Toen Prins Bernhard in Tanga nyika zijn jacht-uitrusting uit pakte bevonden zich daarby twee paar, spliksplinternieuwe Amerikaanse veldschoenen, af komstig uit de marinierskazer ne Suffisant op Curasao. Een niets vermoedende compag niescommandant werd daar midden in een oefening beentje gelicht om zijn veldschoen te laten zien. De prins zeide: „Dat is nou net, wat ik straks in Afri ka nodig heb". Omdat hij, waarschijnlijk uit de tijd van de oorlog, zijn Amerikaanse maat nog wist en men op Suf fisant ook niet voor een gaatje te vangen is, was het na terug komst in de kazerne „snel ge fikst", om het maar eens in marinetermen te zeggen. Atoomkracht voor industriële doeleinden. Reeds sedert verscheidene Jaren verricht België, dat door zijn kolonie de Congo de voornaamste leverancier is van het kostbare uranium, onder zoekingen op het gebied van de kern splitsing. Dit onderzoek, dat een zui ver wetenschappelijk karakter draagt, geschiedt tot nu toe aan de universiteiten en aan de militaire academie en wordt gecoördineerd door het interuniversitair instituut voor atoomonderzoek. Thans is een „studiecentrum voor de toepassing van de kernkracht" §esticht, dat zich met staatssteun zal ezig houden met de bestudering van de atoomkracht voor industriële doeleinden. Voorzitter van dit nieu we studiecentrum is de heer P. Rijck- mans, Belgisch regeringscommissaris voor de atoomkracht en gewezen gouverneur-generaal der Belgische Congo. Dit Belgische centrum voor atoom onderzoek zal worden opgericht te Mol in de Belgische Kempen op een domein dat het eigendom is van ko ning Leopold. DE VERWACHT: MEER ZON. Licht tot half bewolkt en droog weer. Matige tot vrij krachtige Zuid westelijke wind. Koude ochtend, maar in de middag temperaturen iets hoger dan gisteren. ZON EN MAAN. September Zon: op Maan. op 23.13 onder 18.21 onder 15.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1