KAPPIE EN HET SCHEPENKERKHOF JUBILEUMVIERING VAN DE „VITRITE" TE MIDDELBURG NIEUWS is ees ÏOTEDOP EERSTE STEEN VOOR KANTOOR ZIEKENFONDS „WALCHEREN" MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BIJEENKOMST MET PERSONEEL Bloemen, geschenken en waarderende woorden. Het zestigjarig bestaan van de Vitrite Fabriek N.V. te Middelburg Is Za. terdagmorgen voor het personeel gevierd met een bijeenkomst in de gro te zaal van het „Schuttershof", waar op het met een ryke bloemenscliat getooide podium de leidende figuren van de N.V. hadden plaats genomen. De heer B. A. Hesselink, directeur der N.V.. sprak een welkomstwoord, waarin hij zich speciaal richtte tot de oud-directeur, ir. H. C. Ghijsen. Vervolgens gaf h{j een beknopt overzicht van de ontwikkeling der „VI- trite Works" sinds de oprichting in 1893, waaruit o.m. bleek, dat de pro ductie van hulzen voor gloeilampen, welke in het eerste jaar 150 stuks per dag bedroeg geleidelijk werd opgevoerd van 20.000 tot het huidige aantal van 800.000 stuks per jaar. Spreker herinnerde voorts aan de sobere viering van het 25-jarig jubi leum in 1918, waarbij de toenmalige directeur sprak over „een in nevelen gehulde toekomst" en aan het even eens sober gevierde 50-jarig jubileum in het oorlogsjaar 1943. Dhr. Hesselink wees er op, dat de voornaamste taak van de leiding altijd bestaat uit het waarborgen van een voortbestaan van het bedrijf. „Na vele moeilijke perio den hebben we thans weer vaste grond onder de voeten", aldus de heer Hes selink, die tenslotte het personeel dank bracht voor de steeds betoonde toewijding. De president-commissaris der N.V., ir. W. Ghijsen, die vervolgens het woord voerde, herinnerde aan de vele moeilijke perioden, met name op jubi- leumdagen, waarna de oud-directeur ir. H. C. Ghijsen sprak over het ont staan van de nu 60-jarige fabriek. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer P. Meliefste, gaf een overzicht van de wijzigingen in de maatschappelijke positie van de arbei der sinds 1893 en gewaagde van zijn waardering voor de sindsdien gegroei de band tussen werkgever en werk' nemer Hij dankte voor de aan het personeel geschonken gratificatie, waarna de heer F Daamen, secretaris van de personeelsraad namens het personeel een geschenk aanbood, be staande uit een fraaie zilveren siga rendoos, bestemd voor de conferentie zaal Namens de gepensionneerden sprak de heer Chr. Bank en bood de heer J. Steinz een ets van oud-Middelburg aan. De heer W. van Bergen voerde het woord namens technisch personeel en leerschool, waarna twee leerlingen het geschenk van de afdelingen „ont hulden" Het bleek te bestaan uit een miniatuur-vitriteermachine; een knap werkstuk, dat zoals de heer Van Bergen het uitdrukte een bewijs wilde zijn van het technisch kunnen van de jongeren. Verrast. Nadat nog de heer Van Eesteren had gesproken namens het aannemers bedrijf v.h. N.V Boele Van Eeste ren te Middelburg, dankte de tech nisch directeur, ir. J. P. Berdenis van Berlekom, allen persoonlijk voor de vele waarderende woorden, de aange boden geschenken en voor de vele fraaie bloemstukken. De heer Van Berlekom zeide o.m., dat commissaris sen en directie ten zeerste verrast waren over de bij dit jubileum be toonde waardering voor de NV., wel ke o.m. nog tot uiting kwam door de fraaie geschenken. Zo ontving men van Philips een geluidsfilm-projectie- apparaat, van de firma Buma een scherm voor deze installatie en van de firma Vermaat een film-snijapparaat. De vertegenwoordiger van een Indiase firma, de heer K. K. Kapur, die mo menteel bij de „Vitrite" bepaalde pro- TENNIS M.L.T.C. op eigen banen De Middelburgse Lawn-tennis Club organiseerde dezer dagen zijn jaarlijkse onderlinge wedstrijden, ditmaal op de nieuwe banen „De Ves te". In verband met het grote aan tal inschrijvingen waren er twee week-einden voor nodig om het pro gramma af te werken. Zondag j.l, werden de finales gespeeld. Na afloop der wedstrijden reikte de heer Tavenier met een toepasse lijke speech de prijzen uit en wees er op, dat het spelen „in eigen huis" de sfeer en gezelligheid bevorderde. De uitslagen zijn: Halve finale dames enkel: mej. Snoepmevr. Koers 61, 62; mevr Waltermej. Haag 46, 63, 26. Finale dames enkel: mej. Snoep mej. Haag 63, 61. Halve finale heren enkel: Anne- veldW. Koers 62, 62; Drost N. Koers 6—3, 6—2. Finale heren enkel: Anneveld Drost 63, 63. Finale heren dubbel: Drost, Rivi- èreAnneveld, Vroom 61, 57, 6—1. Finale dames dubbel: mevr. Anne veld, mevr. Vroommevr. Wolters, mej. Snoep 26, 6—3, 63. Finale gemengd dubbel: mevr. Vroom, Vroommevr. Koers, W. Koers 63, 63, ZWEMMEN De „Zeehond" dames kampioen van Zeeland. De onlangs in Souburg gehouden heslissingspolowedstrijd tussen het dameszevental van S.Z.V. en het ze vental van de Zeehond uit Vlissingen is geëindigd in een 10 overwinning voor de Zeehond, zodat de club kam pioen van Zeeland werd bij de dames. De eerste beslissingswedstrijd werd gespeeld in Vlissingen en eindigde toen na verlenging in een 22 gelijk spel. ATHLETIEK. Steeple-chase in Schoondijke Tot besluit van het athletiekseizoen 1953 zal voor de eerste maal in Zee land op 11 October a.s. op het sport terrein te Schoondijke steeple-chase gehouden worden. Er wordt over een afstand van 3 km gelopen. ductie-methoden bestudeert, schonk een model van een beroemd mauso leum in India Vervolgens maakte de heer Hesse link de uitslag bekend van de ter gelegenheid van het jubileum uit geschreven prijsvraag, waarbij de personeelsleden konden raden naar het in de afgelopen zestig ïaai vervaardigde aantal hulzen De eerste prijs moest gedeeld worden door twee heren, die het getal 4590 millïoer precies hadden geraden 1 Na afloop van dit officiële gedeelte bleef men nog enige tijd in gezellige sfeer bijeen. De „Vitrite Harmonica band" zorgde voor opgewekte muziek en bracht o.m. een speciaal voor deze gelegenheid door dc heer J. Bos- schaert gecomponeerde jubileummars ten gehore. WALCHEREN Vlissingen Boekje over historie van Vlissingen? Amsterdams mannenkoor in Oostburg en Sluis. In het afgelopen weeleend is te Oost burg en Sluis opgetreden het man nenkoor „Kunst en Broederschap" van het Amsterdams Trampersoneel. Zaterdagmiddag arriveerde het mannenkoor te Oostburg, waar op het kerkhof by het monument van de in de oorlog gevallenen een krans werd gelegd door de voorzitter van het koor, de heer B. Wout. De bur gemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, dankte voor het aan de gevallenen gebrachte eerbetoon. In hotel „Mabesoone" gebruikte men vervolgens de thee, waarbij de heer Wout dankte voor de hartelij ke ontvangst en waarderende woor den sprak over het werk van het comité van voorbereiding. Des avonds gaf het koor een con cert in de Ned. Hervormde Kerk, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Na het „Wilhelmus" werd o.m. gezongen het „Ecce quemode merituv" van Handel (dat ook op het kerkhof was gezongen), „Locus Iste" van Bruckner, „Scheepspraet" van Jac. Bonset en „De Ruïne" van L. BrandstBuys. In de pauze bood de heer Wout de burgemeester van Oostburg een ets van de Westertoren aan. Na een toespraak van de president-kerk voogd, de heer J. H. van Kampen, besloot het koor het concert met het Zeeuwsch-Vlaamse volkslied. Ook voor het Zondag in Sluis in de Hervormde Kerk gegeven concert, bestond grote belangstelling. Namens het gemeentebestuur nam wethouder J. P. J Wage het geschenk van het koor eveneens een ets van de Wes tertoren in ontvangst. Goede export van Zeeuwse Naar Italië, Egypte, Malakka en Colombo. Momenteel is er van de Zeeuwse eilanden een drukke export van con sumptieaardappelen, met name naar Italië, Egypte, Malakka en Colombo. Alleen reeds vorige week werden on geveer 2 millioen kg verzonden. Vooral uit de Bevelanden wordt veel verladen. Het gaat hier voorna melijk om 't ras Bintjes, In tegenstel ling met het vorig jaar beschikt men, dank zij het gunstige weer, over een goede drage en schone aardappel, het geen voor landen als bijv. Egypte een eerste vereiste is. Ook de gezond heidstoestand van de aardappelen is goed te noemen. Alleen komt men bij de keuring nogal wat „rooislag" te gen. n.l. lichte beschadigingen, ont staan by het machinaal rooien. Het transport naar Italië geschiedt m zakken per spoor, terwijl de ladin gen voor de Oosterse landen in kratten wordt verpakt en per boot wordt ver zonden. In de rondvraag van de Vlissingse raad zijn Vrijdagmiddag nog enkele punten aan de orde gekomen, welke het vermelden waard zijn. Mej. T. M. van Heulen (P. v. d. A.) vestigde de aandacht op de noodzakelijkheid, dat er eens een boekje over de geschie denis van Vlissingen verschijnt. Daar wordt veel naar gevraagd en er is eigenlijk niets. Burgemeester mr. B. Kolff antwooardde, dat dit punt al eens met de gemeente-archivaris is besproken. Eerst moet echter de in ventarisering en de beschrijving van het archief in orde gebracht worden. Ook drong mej. Van Heulen er op aan pogingen in het werk te stellen om weer een normaal bureau van Van Gend Loos in Vlissingen ge vestigd te krijgen. Verschillende raadsleden klaagden over slechte verlichting op enige pun ten van de stad. Op een vraag van de heer J. Gillissen Verhage (P. v. d. A. deelde de voorzitter mede, dat eerlang uitvoering van het nieu we plan voor regeling van het ver keer op het kruispunt Paul Kruger- straatSingel mag worden ver wacht. De heer J. H. van Roven (C.H.) vroeg wanneer het houten gebouw tje onder aan de boulevard by de Vismijn zal verdwijnen. Wethouder van Popering deelde mede, dat hier wellicht spoedig een nuttig gebruik op een andere plaats kan worden gegeven. De heer H. B. Knoop (VVD) bracht hulde aan het personeel, dat het ver keer by de Baileybrug over het ka naal regelt. Dat loopt uitstekend! Ten slotte verzocht de heer C. Andriessen (P. v. d. A.) een voor schrift uit te vaardigen, dat alle hon den bulten aan de riem moeten wor den gehouden. Op het ogenblik on dervinden de inwoners veel last van loslopende honden. De voorzitter achtte een dergelijke maatregel wat te streng maar zegde toe aan het probleem aandacht te zullen schen ken. Domburg Agenda Raad Domburg. Woensdag 30 September vergadert de gemeenteraad van Domburg om 8 uur 's avonds in het gemeentehuis. Behandeld zullen worden de be noeming van commissie Woonruim- tewet 1947, vaststelling verordening begraafrechten, verbetering riolering Schuitvlotstraat en wijziging begro ting 1953 Voorzitter Ziekenfonds „Walcheren". Li onze editie van Vrijdag werd abusievelijk vermeldt, dat de heer J. S. Bloos, arts te Souburg, werd her kozen tot voorzitter van het Alge meen Ziekenfonds „Walcheren". Dit moet uiteraard zijn: „de heer J. S. Bloos werd gekozen tot voorzitter," aangezien de vorige voorzitter, dok ter Staverman uit Vlissingen, onlangs is overleden. Middelburg Volksonderwijs vergaderde. Dezer dagen hield de afd. Middel burg van Volksonderwijs haar leden vergadering. Algemeen was men van oordeel, dat vooral de huisvesting van het kleuteronderwijs te Middel burg, alles te wensen over laat. Po gingen van Volksonderwijs om een- nieuwe, liefst openbare kleuterschool te doen stichten, zyn nog steeds mis lukt. V. O. blijkt in deze echter dili gent. Na de pauze hield mej. T. M. van Heulen, directrice van de Openbare Leeszaal een causerie over „Jeugd lectuur en Jeugdbibliotheek". Veere Filmavond voetbalvereniging Vrijdagavond bood de V.V. Veere zijn leden, donateurs en genodigden een filmavond aan. De belangstelling voor de verschillende kluchtige films was groot. Arnemuiden Agenda Raad Arnemuiden De gemeenteraad van Arnemuiden komt Dinsdag a.s. om 2 uur in open bare vergadering byeen. De agenda vermeldt onder meer: aanbieding van de begroting 1954, vaststelling van de rekening 1951, verpachting van de vishal en een besluit tot aangaan van kasgeldleningen. 0 In New York is veertien dagen geleden een baby geboren, die slechts l'A pond weegt. De baby. die in een couveuse wordt gevoed, maakt het nog steeds goed. 0 Door een ketelontploffing aan booro van het Noorse tankschip „Vestfoss", zijn in de haven van Antwerpen 12 beman ningsleden van de „Vestfoss" gewond, ze ven van hen ernstig. De Amerikaanse generaal William Dean heeft aan president Rhee van Zuid- Korea „als een persoonlijke gunst" ver zocht de twee Zuid-Koreanen vrij te la ten, die hem in 1950, na de val van Taedjon, voor vijf dollar aan de Noord- KoreaneD hebben uitgeleverd.Generaal n is onlangs uit Noord-Koreaanse gevangenschap in de Ver. Staten terugge keerd. 0 De West-Duitse autoriteiten hebben Zaterdag toestemming verleend tot invoer uit Nederland van vruchten en vruchten sappen ter waarde van 400.000 D.M. en van ruw zink ter waarde van 350.000 D.M. 0 Bij een gemeenschappelijke beschik king var. de minister van oorlog en de ister van marine, is de defensieraad opgeheven. Deze opheffing is geschied, omdat een nieuwe commissie is ingesteld, die blijkt in de practfcjk efficiënter te kunnen werken op het gebied van de co ördinatie van de drie strijdkrachten. 0 Het Christelijk Nationaal Vakverbond bereikte per 1 Juli J.l. een totaal leden tal van 186.241, hetgeen 1789 hoger is dan op 1 April jJ. en 4042 hoger dan op 1 Januari j.l. De grootste is de Chr. bond van Overheidspersoneel met 30.937 leden. KERKNIEUWS Bevestiging en intrede ds. De Groot in Vlissingen. In de Jacobskerk te Vlissingen heeft ds. J. G. F. Ankersmit uit Kellumers- waag Zondagmorgen ds. B. F. C. de Groot uit Amerongen bevestigd, die de predikant der Ned. Herv. Kerk in Vlissingen, ds. J. S. Hartjes, opvolgt Ds. Ankersmit sprak naar aanleiding van Joh. 15, vers 16. In de avonddienst predikte ds. De Groot, die als tekstwoord koos het 7e vers uit Gorinthen 4. De dienst werd bijgewoond door o.a. wethouder W. Poppe en de ge meente-secretaris, de heer A. de Beijl, namens het gemeentebestuur en voorts door vertegenwoordigers van de verschillende kerkgemeenschap pen in Vlissingen en van de Herv. Ge meenten in Souburg, Zoutelande, Koudekerke en 't Zand. Het kerkkoor uit Vlissingen verleende znn mede werking. Na afloop van ae dienst kwam men in de consistorie bijeen, waar o.a het woord voerden ds. W. Maas uit Vlissingen als consulent en als wykpredikant van wyk 1, de heer C. Kerpestein namens de ouderlingen, ds. Antheunisse uit Aagtekerke na mens de classis en wethouder Poppe namens het gemeentebestuur van Vlissingen. Tot besluit sprak ds. De Groot een dankwoord. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Wïeringermeer J. van Winterswijk te Grijpskerke. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Anna-Jacobapolder ds A. J. de Graaf uit Zeist. Eenvoudige plechtigheid in Vlissingen. „Het leggen van de eerste steen is voor ons een vreugdevolle gebeur tenis, doch er Is een schaduw over ge vallen door het overlijden van onze vroegere voorzitter, dokter A. Sta verman, die zoveel voor hot zieken fonds heeft gedaan. Eigenlijk had hij hior moeten staan, maar het mocht helaas niet zo zjjn". Aldus sprak dok ter J. S. Bloos, voorzitter van het Al gemeen Ziekenfonds „Walcheren", Zaterdagmiddag ter gelegenheid van het leggen van de eerste steen voor het nieuwe kantoorgebouw aan de Anthonle van der Woordtstraat Vlissingen. „Het verheugt ons", zo vervolgde spreker, „dat zyn dochtertjes, Ans en Els Staverman, bereid zijn de eerste steen te leggen". Dokter Bloos me moreerde de geschiedenis van het in 1914 gestichte ziekenfonds, dat thans uit de oude kantoorruimte is ge groeid. Vervolgens gaf hij de leidinj over aan de secretaris, de heer L. F van Oorschot, die Ans en Els Staver man behulpzaam was bij het plaatsen van de eerste steen. Vele belangstel lenden sloegen dit gebeuren gade. On der hen waren de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff en echtgeno te, mevrouw A. Staverman-Slichter en de wethouders M. A. van Popering en J. Post. Na de steenlegging begaf men zich Marktberichten VELING MIDDELBURG. 25 September. Aardappelen. Bintjes, bonken. 11.30—13.30. grote 7—8.90. Blauwe Eigenheimers, grote 11—12.60. Koopmans blauwe, grote 12.10. IJselster, grote 7. Drielingen 2—3.60. Fruit. Appels: Coxs Orange Pippin A 52—55. BC 54, I 14—17. K 22—35. Glorie v. Holland A 25, I 18, K 17—19. Rode Rib bing I 26. Laxton Superbe BC 31, I 23, K 910. Allington Pippin A 1923, BC 17—23 I 1317, II 9, K 316. Transp. de Cron- cels A 21. BC 21, I 17—25, D 10. K 8—22. Zoete Bloemé I 22—23. Manks Codlln l 1618, n 9, K 8. Sllisons Orange II 13 25, K 14—22. James Grieve I 12. K 6—10. Appels val en kroet 3—16. Tomaten 20— 26. Peren: Conference A 46, BC 4849. I 2448, K 1726. Bonne Louisse d'Avran- ches A 41, I 28—34, K 17—29. Legipont I 36. Spaanse wijnpeer I 30, n 25. K 8. Maagdeperen I 15. H 5. William Duchesse I 13, K 1115. Beurré Hardy K 33. Kraai- peren fabr. 16—21. Peren kroet 6—14. Druiven. Frankenthalers 53—102, Black Alicante 70—94. Paprika per stuk 8. Groe ne ananasmeloenen 1619. Oranje ananas meloenen 1343. Suikermeloenen 1242. Netmeloenen 13—35. Pruimen: Warwick Droper 46. Perziken p. stuk 4—10. Aard beien per doos 41. Climax per kg. 136— 160. Bramen per kg. 77. Groenten: Bloemkool A 17—38. B 9— C 8—15. Snijbonen 20—91. Dub. Prin- cesseb. 22—62. Rentegevers 41—53. Saxa's 3141 .Wagenaars 33—35. Spinazie 5—22. Andijvie 6—15. Prei 8—15. Postelein 15— 34. Uien per kg. 4—6. Kroten per kg. 4—11. Komkommers A 8—11, B 8—9, C 8—10. Augurken A 71—96. B 69—77, C 40 —54, D en E 3—46. Bospeen 8—21. Bos- kroten 7—10. Rode kool 3—10, Savoye kooj 6—7. Wittekool 3.50. Sla per stuk 2.50— 12. Spruiten 29—43. VOETBAL Zeelandia sneefde tegen De Zeeuwen (50). Op eigen terrein hebben „De Zeeu wen" een verdiende en grote 5—0 overwinning behaald op Zeelandia- De Middelburgers hadden misschien wel een tegenpunt verdiend, maar de voor hoede bleek niet bij machte van de kansen te profiteren. Tot de rust kon Zeelandia het nog bolwerken, maar na de hervatting kwamen „De Zeeu wen" gevaarlijk opzetten en wist in deze periode viermaal het doel van de Middelburgers te vinden. De eerste aanvallen waren voor Zeelandia en reeds in de eerste mi nuut moest „De Zeeuwen" doelman handelend optreden hetgeen hem overigens goed afging. De Middelbur gers kregen in de periode van over wicht, enkele fraaie kansen ,maar de voorwaartsen maakten hier geen ge bruik van. Na ruim 20 minuten spelen kwam „De Zeeuwen", dat met drie invallers speelde, er beter in en in de 28e minuut hadden ze succes, toen midvoor Leijnse een prachtige voor zet gaf en Braham maar met het hoofd te knikken had (10). Na de thee had „De Zeeuwen" het beste van het spel en reeds in de 9e minuut scoorde Leijnse met een kei hard schot het tweede doelpunt. In de 14e minuut was het wederom Leijnse, die de Zeelandia keeper het nakijken gaf (30). In deze periode moest bij „De Zeeuwen" Stroo vervangen wor den door Geluk, terwijl bij Zeelandia de rechtsbuiten het veld verliet In zijn plaats kwam nu De Bruyn. In de 41e min- scoorde invaller Geluk het vierde doelpunt en kort voor het einde maakte Wielemaker uit een strafschop 50. R.C.S. herstelde zich keurig tegen Odio (13). RCS heeft het na. de misstap van vorige week in Hulst beter gedaan tegen Odio. De Souburgers moesten naar Ossendrecht en wonnen daar verdiend met 31. De bezoekers trokken direct na de aanvang ten aanval en reeds in de vijfde minuut hadden ze succes, toen de linksbuiten plotseling vrij voor het Odio-doel verscheen en de keeper het nakijken gaf (0—1). De Zeeuwen bleven aanvallen, maar de Odio-ver- dediging begon langzamerhand op volle toeren te draaien, zodat doel punten uitbleven. Na de hervatting kwamen de Bra banders wat meer in de aanval en toen na een half uur spelen de Sou- burgse verdediging, die overigens op een goede wedstrijd kan terugzien, een fout maakte, had Munster geen moeite om 11 op het scorebord te laten hangen. Dit doelpunt was het sein voor de Walcherse ploeg om flinker aan te pakken en aanval op aanval rolde nu naar het Odio-doel toe. Bij een van deze aanvallen kreeg de midvoor een niet te missen kans en zyn schot via de binnenkant van de paal was onhoudbaar voor de Bra bantse keeper. (12). Kort voor het einde strafte RCS nog een misver stand in de Odio-verdediging af en zorgde voor de eindstand 31. naar de aula van de Rijks H.B.S., waar burgemeester Kolff in een korte toespraak wees op de moeilijkheden, waarmede het ziekenfonds te kampen had in verband met het verwerven van nieuwe kantoorruimte. Hij hoop te, dat nu die moeilijkheden uit de weg waren geruimd, alles verder vlot zou verlopen en wenste het bestuur van harte geluk met deze vreugde volle dag. Dokter J. S. Bloos dankte het ge meentebestuur voor de hulp, welke het had verleend, waarop mr. Kolff nog opmerkte dat er tegenover het nieuwe kantoor, geen andere gebou wen zouden worden opgetrokken. Ten slotte overhandigde dokter Bloos aan Ans en Els Staverman een vaasje met inscriptie als blijvende herinnering aan het leggen van de eerste steen. Hij dankte allen, die de uitvoering van de oouwplannen heb ben mogelijk gemaakt en hoopte de aanwezigen weer byeen te zien op de dag, dat het nieuwe kantoorgebouw feestelijk in gebruik genomen zal worden. LEZERS SCHRIJVEN De Kade te Goes. Een Kadebewoner te Goes, tevens belastingbetaler vraagt of de gaslan taarns geen vernieuwing behoeven of vervanging door eletrische verlich ting. De omheining is levensgevaar lijk. De bestrating is hopeloos en tel kens vallen er mensen. En als het heeft geregend berg je dan maar voor de auto's. Het publiek loopt liever door de St. Jacobstraat, waar de be strating veel beter is. En dan het viskotje: dat hoort thuis op de oude vismarkt; de omheining daarvan ziet er in elk geval troosteloos uit. De vreemdelingen, die de ingemet selde steen zien denken dat in de jarenhet water zo ver op de kade heeft gestaan. Maar dat is niet waai. Dat was het geval op de oude vismarkt. Een Kadebewoner. Naschrift redactie: De electrificatie van de straatverlichting in de gehele stad vindt regelmatig voortgang. De ramj heeft door gebrek aan arbeiders e.d. enigszins stagnerend gewerkt. De vernieuwing van de bestrating gaat geleidelijk met de rioleringswerken. De achterstand in openbare werken laat helaas niet toe, dat direct overal het wegdek wordt vernieuwd. 29 September Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+NJU?. U.+NA.P. N.A.P. U.N.AJ>. 6.04 1.1 6.34 1.98 7.08 2.06 7.27 1.34 7.46 1.55 18.28 1.8 18.56 1.9 19.26 2.08 19.47 1.37 20.05 1.58 12.16 1.77 0.32 2.15 1.11 2.30 0.41 1.56 1.82 12.52 1.96 13.32 2.12 13.05 1.43 13.32 Breskens: 6 minuten eerder hoog- en laag water ten opzichte van VTlssingen. 21. Verstard staarden de Maat en de Meester naar de twee kopjes met warme koffie. „Koffie I" hijgde de Meester ontzet. „En nog hhhheet!" stotterde de Maat. Met bleke gezich ten keken zij elkander aan. Hun afgrijzen werd geens zins veroorzaakt door een afkeer voor koffie. Maar wanneer men deze drank heet en wel aantreft aan ooord van een verlaten wrak, dat een eeuw gelegen heeft tussen het wier van een onbevaren zee, voelt men toch een vreemde krie beling langs de ruggegraad lopen. De Meester deed wankelend een stap nader bij. „Raak ze niet aan!" gil. de de Maat, „het zijn spook- kopjesl!" „Schei uit met., begon de Meester Hij brak af en sprong bijna tegen het plafond, toen de kajuits deur met een klap dicht sloeg. „Ssssspspo ken I" gorgelde de Maat. die een flauwte nabij was. „Nee, tocht!" weerlegde de Meester. Maar toch voelde hij er ook niets voor om nog één seconde langer op het wrak te blijven. Na een laatste schichtige blik op de kopjes, die geheim zinnig dampten, stoven de beide mannen de kajuit uit en sprongen hals over kop in de sloep. Noodwoningen op Schouwen voor winter gereed. (slot van pagina 1) delen. De toewjjziging van de noodwo ningen aan de getroffenen is geheel een zaak van de burgemeesters. Daarby moet bedacht worden, dat de noodwoningen niet voor een bepaalde gemeente worden geplaatst, doch be stemd zijn voor de meest dringende gevallen, onverschillig uit welke ge meente de betrokkenen afkomstig zijn. De bouw van noodwoningen, welke 6000 per stuk kosten, wordt welbe wust beperkt gehouden. De totale .te rugkeer van de bevolking zal moeten wachten op de herbouw. De voorzitter van de Stichting, no taris Heering, bracht ook het tempo van de wederopbouw ter sprake. De vrees werd geuit, dat dit alles veel te lang zal auren, zonder aannemers van buiten af. De minister zag als ideale oplossing, dat men tracht tè komeD tot massale aanbestedingen. De gemeenten hebben autonome be voegdheid en zullen zelf alles in het werk moeten stellen om de herbouw een zo vlot mogelijk verloop te doen hebben. Zij kunnen zo nodig zelf wo ningwetwoningen doen bouwen en de ze later aan de getroffenen verkopen. De Commissaris der Koningin merk te naar aanleiding van deze kwestie op, dat het Prov, bestuur tracht de samenwerking tussen de gemeenten te stimuleren en de coördinatie te be vorderen. De minister wees ook op de wenselijkheid, dat de aannemers die de noodwoningen plaatsen, dit werk achter elkaar gereed maken en er geen karweitjes tussendoor doen. Critiek van de Stichting over het i feit, dat te Renesse materiaal voor 20 Noorse woningen geruime tijd op geslagen heeft gelegen, kon worden weerlegd. Tijdens het transport per boot zyn aUe onderdelen door elkaar komen te liggen. Er moest eerst een Noor komen, om een en ander te sor teren. Thans is echter de bouw aan besteed en deze week zal men begin nen. Tocht over het eiland. Na de besprekingen te Zierikzee werd per auto een tocht over het eiland gemaakt. Op het Beiersdijkje te Nieuwerkerk bezichtigde de mi nister een van de 96 hier geplaatste noodwoningen. Langs Noordgouwe, waar 80 noodwoningen byna gereed zyn, werd via Brouwershaven en Scharendijke naar Renesse gereden, waar een bespreking met de gemeen tebesturen uit de Westhoek werd ge houden. Ook hier kwamen ongeveer dezelfde kwesties als in Zierikzee naar voren. Nadat de lunch was gebruikt, be zocht het gezelschap des middags de 69 Oostenrijkse zomerwoningen te Haamstede, waarvan de bouw zich in het laatste stadium bevindt. Tot slot werden in Burgh nog twee Noorse woningen bezichtigd, waarna van Burghsluis per politieboot de terug tocht naar Katseveer werd aanvaard. Omstreeks half ze3 arriveerde men te Goes.waar op het stadhuis nog een bespreking met het gemeentebestuur werd gehouden. In een onderhoud met de heer W. van Dam, hoofd van de afdeling Voor lichting van Wederopbouw, verklaar de deze ons, dat in de vorige week aan Zeeland voor de normale behoefte toegewezen 1500 woningen voor de komende drie jaren, inderdaud ook het contingent voor herbouw van de door de oorlog verwoeste woningen is begrepen. Eveneens het Zeeuwse deel van de 8000 woningen, welke aan de provincies met de hoogste percenta ges overbevolkte woningen, nL Gro ningen, Friesland, Drente en Zeeiand zijn toegewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5