PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spanje werd bondgenoot in de verdediging van het Westen Noodwoningen op voor de winter Schouwen gereed BILT ENGELAND EN EGYPTE ZIJN HET VRIJWEL EENS Vandaag TWISTEN IN PAMM0ENDJ0N DUREN NOG VOORT FANTASTISCHE EPISODE IN DE OOST-WEST-HANDEL 196e Jaargang-No. 228 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw„ fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 28 Sept. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max. regels) van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Temeuzen. Brouwerijstr 2: Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 26 DOLLARS VOOR FRANCO Verdragen te Madrid ondertekend De Verenigde Staten en Spanje hebben Zaterdag een defensie-overëen- komst met een looptijd van 20 jaar getekend, waarby Amerika het recht krijgt marine, en luchtbases op Spaanse bodem te bomven en te gebrui ken en Spanje militaire uitrusting van Amerika krygt. Er zyn nog twee andere overeenkomsten gesloten, één voor economische hulp en de andere voor wederzydse defensiehulp. Spanje krijgt gedurende het jaar eindigend 30 Juni a.s. hulp tot een totaal Ixedrag van 226 millioen dollar op grond van het progam tot weder zydse beveiliging. Door deze overeenkomst heeft Fran- co-Spanje een deelgenootschap met de V.S. gesloten voor de verdediging van het Westen tegen het gevaar van een Russische aanval. Het voornaamste doel van Amerika is de mo'dernisering van het leger en de marine van Spanje. Het Spaanse leger telt thans naar schatting 30 di visies. De kosten van de door Amerika in Spanje te bouwen bases zijn niet in het bedrag inbegrepen. Te Washington werd het verdrag een nieuwe schakel in de „stalen ke ten" die het Westen tegen agressie beschermt, genoemd. Het verdrag is geen Amerikaanse stap om de weg te bereiden voor toetreding van Spanje tot de Navo of de Verenigde Naties. Naar verluidt zal een luchtbasis in het gebied van Sevilla en een ander in Catalontë worden aangelegd. Cartage na werd genoemd als vlootbasis. De V.S. overwegen op elke luchtbasis in Niet Beria maar Eisler zou in Spanje vertoeven. Het Amerikaanse blad „New York Post" schrijft in zijn editie van Zater dag, dat de geheimzinnige communis tische vluchteling in Spanje niet Beria, maar Gerhard Eisler is. Eisler is indertijd uit de Verenigde Staten uitgeweken en werd minister van propaganda- in Oost-Duitsland. Verscheidene maanden geleden viel Eisler in ongenade aldus het blad. Ei-Ier zou zeer veel op Beria lijken. Een nieuwe Franse blauwbaard? De politie heeft Zaterdag in het Zuid Franse stadje Draguignan me degedeeld, dat de 57-jarige fabrieks arbeider Becker, die er van wordt verdacht een zevental vrouwen te hebben vermoord, misschien heeft ge- correspondeerd met vrouwen in Duits land, Groot-Brittannië, Nederland en Portugal. Hij had aan een postzegel verzamelaar postzegels van deze landen gegeven, aldus de politie. Becker wordt formeel beschuldigd van moord op Alma Varney, die op een huwelijksadvertentie van Becker zou hebben gereageerd. Becker plaats te huwelijksadvertenties in vele Fran se, Saarlandse en Duitse bladen, al dus de politie. De politie heeft ruim 130 antwoor den op deze advertenties gevonden. Becker zeide Zaterdag:„Ik heb nooit iemand gedood. Ik weet niet, wat er met Alma Varney gebeurd kan zijn". Koningin uitgenodigd naar Suriname. Koningin Juliana heeft Zaterdag middag in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam de tentoon stelling' „Suriname hoe het leeft en werkt'7 geopend. De minister van Overzeese Rijksdelen, prof. mi'. W. J. A. Kernkamp aanvaardde namens de regering de schenking van het tentoonstellingsmateriaal, door Suri name aan Nederland aangeboden. „Ik hoop dat Uwe Majesteit de tentoonstelling onvolledig zal vinden en dat dit een stimulans voor u zal zijn, Suriname te bezoeken", aldus mr. Klaasesz. Met een meer algemeen verbreide kennis over Suriname zal ook de liefde voor dat land toenemen. Het is nu nog zo, aldus mr. Klaasesz, dat ik een brief kan ontvangen, ge adresseerd „aan de consul-generaal der Nederlanden te Willemstad op Suriname." Zelfs de Nederlandse ambtenaren, zo besloot de gouver neur, kunnen met dichterlijke vrij heid waarvan zij anders zo zelden blijk geven namen en gebieden in en rondom Suriname met elkaar ver warren. In de Noordelijke vleugel van het gebouw heeft de Koningin de ope ning der tentoonstelling verricht door het losknopen van twee lianen, die de toegang versperden. Onder de tonen van Surinaamse muziek werd de Koningin daarna in de tentoon stellingsruimte rondgeleid. Zoon van Stalin in een Siberisch strafkamp. Volgens het weekblad „Time" zou ook Basil Stalin, zoon van Stalin, en luitenant-generaal van de i'ode lucht macht, tot degenen behoren, die uit 't openbare leven zyn verdwenen. Vol gens een Westers diplomaat te Mos kou, heeft de zuster van Basil Stalin bericht ontvangen, dat hij de militaire tucht had geschonden en naar een Si berisch strafkamp was gezonden. Spanje een eenheid bommenwerpers van dertig vliegtuigen te stationeren. Er zijn geen geheime clausules over het aantal of de plaats van de bases. Het Russisch persbureau Tass heeft het verdrag „een openlijk militair bondgenootschap" genoemd. Het blad voor de Sovjet-Russische strijdkrachten, de „Rode Ster", noem de het verdrag een ernstige slag voor de belangen van Engeland en Frank rijk. „Het is een zuiver militaire, agressieve overeenkomst", aldus het blad, die een schakel vormt in de reeks maatregelen, die door de regerende kringen van de Verenigde Staten zijn genomen, ter voorbereiding van een nieuwe wereldoorlog." Treinbotsing in België eist 3 doden en 106 gewonden. Op het station van Jemeppe-sur- Sambre, in België, is Zaterdagochtend de sneltrein LuikDoornik ingereden op de stoptrein NamenCharleroi. Er werden drie personen gedood, negen werden ernstig en 97 licht gewond. De trein Namen—Charleroi stond te Jemeppe-sur-Sambre stil, omdat we gens een breuk in een verbindings kabel een wagon moest worden afge haakt. Enkele ogenblikken later botste de sneltrein LuikDoornik op de stil staande stoptrein. Twaalf doden door het bezwijken van liftvloer. 130 meter diep in mijn gevallen In de kolenmijn .Charbonnage de 1' Esperance", nabij Quaregnon in (Ie Belgische provincie Henegouwen, zijn Zaterdagavond twaalf mijnwerkers om het leven gekomen en twee gewond, doordat de vloer van de lift het begaf. De mijnwerkers maakten een val van 130 meter, op het ogenblik, dat zij na afloop van hun werk naar bo ven werden gebracht. Drie Belgen, een Pool, een Fransman en zeven Italianen vonden de dood. 0 Boven de Rio Magdalena zijn in Co lumbia Zaterdag twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. De vier in zittenden van een van de toestellen, twee Amerikaanse piloten en twee Columbi- aanse ingenieurs, kwamen om het leven. Zij was niet bijgelovig. Bijgelovige mensen lopen niet onder een ladder door. Een Haagse dame, de 37-jarige mevrouw E. S.B., wonende aan de Loosduinse weg, wilde wel eens tonen, dat zij in ieder geval niet tot voornoemde ca tegorie gerekend mocht wor den. Zij liep onder een ladder door, waarop een loodgieter aan het werk was. Op hetzelf de ogenblik viel er een drup- pel soldeersel naar beneden, die op haar linkerooglid te recht kwam. De Haagse moest naar het ooglijdersgesticht worden ge bracht, maar haar toestand is gelukkig niet ernstig. VAA'VN^^AAAAAAAAAAAAAAAA/ DE SUEZ-KANAAL KWESTIE Brits garnizoen trekt zich terug. Turkyé's positie in de plannen voor verdediging van het Midden-Oosten, was de voornaamste kwestie, die vo rige week tijdens de informele be sprekingen over de toekomst van het Suez-kanaal-zöne werd behandeld, al dus verklaren diplomatieke kringen te Londen. Over de andere beginselen van een regeling zou vrijwel overeenstemming zijn bereikt. Deze zijn: le het Britse garnizoen van 80.000 man, dat in de zóne gelegerd is, zou zich kort na on dertekening van een overeenkomst" be- Nieuwe directeur aan Jaarbeurs. In de vacature van directeur van le Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs mtstaan door de benoeming van mr. 7. Milius tot gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van deze instelling, is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd mr. H. A. R. Schuit, secretaris van de directie van Rijraenam N.V. te Den Haag. Na een rechtsstudie te Leiden was de heer Schuit enige jaren werkzaam als directie-secretaris van de Philips verkoopafdeling voor Nederland. Daarna vervulde hij een leidende functie in een aantal middelgrote Ne derlandse ondernemingen, waarbij vooral hun exportbelangen zijn aan dacht hadden. In deze jaren heeft hij een bezoek gebracht aan tal van Europese landen. Mr. Schuit is gehuwd en is 45 jaar oud. ginnen terug te trekken, waarbij men zou hopen, dat deze operatie in acht tien maanden voltooid zou kunnen zijn. 2e. Een aantal Britse technici zóu achterblijven voor het onderhoud van de installaties en opleiding van Egyp- tenaren. Men weet niet, hoe lang deze technici in Egypte zouden blijven- 3. Westelijke troepen zouden naar de Kanaal-zóne terugkeren, indien Egyp te of zijn Arabische bondgenoten door een Sowjet-aanval zouden worden be dreigd. Overeenstemming hierover is niet volledig, daar Engeland de Ka naalzone als onmisbaar beschouwt voor de verdediging van het gehele Midden-Oosten, met inbegrip van Tur kije en Perzië, en het recht wenst de basis te gebruiken, indien een van de ze landen aangevallen zou worden. Volgens door Agence France Presse aangehaalde welingelichte kringen te Cairo zijn echter de afgelopen week zulke vorderingen gemaakt, dat een accoord in bet verschiet ligt. viert Prins Felix van Luxemburg zyn 60e verjaar dag; is het 150 jaar geleden, dat de bekende France roman schrijver, novellist en drama- turg, Prosper Mérimée, te Pa- vijs overleed. Nederlander betrokken bij moord op Majorca? Een te Palma op het Spaanse ei land Majorca met haar vader wo nende Amerikaanse vrouw, mevrouw Baxter, is Vrijdagavond onder ver dachte omstandigheden gestorven. De arts, die mevrouw Baxter on derzocht. constateerde vergiftigings verschijnselen en gelaste Hj'-s^hnu- wing. De politie heeft een Nederlander gearresteerd, die er van wordt ver dacht de Amerikaanse vergiftigd te hebben. EEN VERENIGD KOREA Nog geen uitvragen van gevangenen. Andrei Wysjinsky, de Sowjet-afge vaardigde bij de Verenigde Naties, heeft Zaterdag in een vraaggesprek met de „New York Times" verklaard, dat de houding van de Sowjet-ünie tegenover een verenigd Korea waarvan de neutraliteit gewaarborgd 7.0U worden door internationale ga ranties zou afhangen van „concrete voorstellen". De Britse Lieutenant Commander Mike Lithgow die Ivier boven in z'n blauwe Supermarine „Stuift" stapt heeft boven de Lybische woestijn met succes een aanval gedaan op het we reldsnelheidsrecord, dat tot nog toe op naam stond van Neville Duke. De offi ciële tijd van Lithgow is 1.183 km/u dit moet echter nog officieel beves tigd worden. Hij vroeg, wie de garanties zou ge ven en in welke vorm. Intussen werd te Panmoendjon tussen de V.N.-onder- handelaars en de communisten geen overeenstemming bereikt over het „geven van uitleg" aan gevangenen, die niet willen repatriëren. Men is daarom Zaterdag niet met het geven van uitleg begonnen en heeft de hele affaire vijf dagen uitgesteld. De com munisten wilden de gevangenen éér voor één ondervragen. De geallieerden willen groepen van 25 of meer gevan genen laten ondervragen. Zondagmorgen zijn 65 Chinese ge vangenen door de Indiase bewakings troepen aan de Noordelijken overge dragen. Zij waren uit zich zelf gepor teerd geraakt voor terugkeer naar Noord Korea. Zondagmiddag heeft een éénmotorig lesvliegtuig, bestuurd door de havenmees ter van het vliegveld Eelde, de heer P. Vogelzang ,een noodlanding gemaakt op een bouwland onder de gemeente Ha- velte. De landing werd perfect uitgevoerd, zodat het vliegtuig iiiet werd beschadigd. De heer Vogelzang én een passagier lie pen geen letsel op. Zaterdagmiddag heeft H.M. de Konin- ging in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de tentoon stelling „Suriname hoe het leeft en werkt" geopend. Een groot aantal autoriteiten was bij de opening van deze tentoonstelling, waarvan het grootste deel van het materiaal aan het Instituut is overgedragen, aanwe zig. Tijdens de rondgang onderhield de Koningin zich met enige in Suri naamse kledij gestoken dames. Nog geen resultaat bij loonoverleg De organisaties van werkgevers en werknemers, die samenwerken in de Stichting van den Arbeid, hebben na de gerezen moeilijkheden inzake_ de besprekingen over de op 1 Januari te nemen loonmaatregelen nader advies ingewonnen van enkele deskundigen. Deze commissie van advies zag zich voor de taak gesteld een oordeel te geven over de juistheid van de terza ke opgestelde becijferingen en de re delijkheid van veronderstellingen, waarvan daarbij is uitgegaan. De commissie bestond uit prof. mr. F. de Vries (voorzitter), prof. mr. P. Borst en ir. Z Th. Fetter (leden), terwijl het secretariaat gevoerd werd door drs. P. Brandes. Over het advies heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid op nieuw vergaderd, waarby partijen dichter bij elkaar zyn gekomen. Over eenstemming kon echter niet worden bereikt. HAROLD STASSEN OVER: Toenemend verkeer met Rood China. President Eisenhower heeft duide lijk gemaakt, dat hij de eis van Se nator McCarthy om de hulp aan bondgenoten die met communistische landen handel drijven stop te zetten, van de hand wyst. Dit standpunt is bekend gemaakt in een "fyalf jaarlijks rapport aan het congres, dat door zijn directeur voor de hulp aan het buitenland, Harold Stassen, is opgesteld. De West Europese landen, aldus het rapport, hebben krachtige en dwingende economische reden en om MINISTER WITTE BEZOCHT ONZE PROVINCIE Woningtoewijzing aan Zeeland omvat herbouwcontingent Nog vóór de winter zullen de houten noodwoningen op Schouwen-Dui- land gereed komen, terwijl overwogen wordt dit aantal nog met een 40 a 50-tal uit te breiden. De gemeente Zierikzee krijgt in principe de goedkeu ring om niet 100, doch 131 woningen te bouwen. Wanneer echter later mocht blijken, dat aan Zierikzee deze extra woningen niet toekomen voor vervanging van de door de watersnood verwoeste huizen of krotwoningen dan zullen deze in mindering worden gebracht van het in volgende jaren te ontvangen normale bouwvolume. Deze toezegging deed de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. Witte, Zaterdag bij zyn bezoek aan Schouwen en Duiveland. De minister was vergezeld van zijn directeur-generaal, dr. ir. Z. Y. van der Meer, het hoofd van de afdeling technische controle, ir. H. Broersma en de hoofdingenieur-directeur van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum. Van de zijde van het Prov. bestuur maakten de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de leden van Ged. Staten, de heren mr. A. J. van der Weel en A. Schout de tocht mede. Na zyn aankomst te Zierikzee had de minister des morgens eerst een bespreking met het gemeentebestuur aldaar. De burgemeester, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije bracht verschil lende kwesties naar voren. Zo wees hij op de noodzakelijkheid, dat aan verschillende waterstaatingenieurs voor geruime tijd huisvesting moet worden verleend. Minister Witte zag hiervoor als oplossing een vijftal van de toegewezen noodwoningen daartoe te bestemmen. Verder pleitte de bur gemeester voor ruime toewijzing van bouwvolume, daar ongeveer 1200 geë- vacueerden niet kunnen terugkeren wegens gebrek aan woonruimte. Vele krotwoningen kunnen ook niet meer worden betrokken. De minister was van oordeel, dat de normale woningbehoefte van Zie rikzee, zoals voor iedere gemeente gedekt moet worden uit het aan Zee land toegewezen normale bouwvolu me, Men kan deze gemeente niet een- zijdig bevoordelen. De vervanging van de door de watersnood verwoeste wo ningen zag de minister niet als een probleem. Momenteel zijn er reeds 17 verwoeste woningen en mogelijk wor den het er 30. Deze worden vervan gen. Hetzelfde geldt voor door het water beschadigde krotwoningen, waarvan het niet meer verantwoord is, deze op te knappen. De Prov. directie gaf reeds goed keuring om 24 krotwoningen te doen vervangen. Zierikzee zou dus recht hebben om 54 woningen te bouwen, doch zij ontving reeds een voorschot van 100 woningen. Het gemeentebe stuur wees er op, dat men reeds grond beschikbaar heeft voor 131 wo ningen. In principe kon de minister er daarom mee accoord gaan, dat de ze worden gebouwd onder bepaalde voorwaarden. Daarby maakte hij het voorbehoud, dat waanneer later blijkt, dat men hierop, gezien de schade, geen recht heeft, deze woningen wor den beschouwd, als een voorschot op de normale toewijzingen in volgende jaren. Tempo noodvoorziening. Vervolgens had minister Witte een bespreking met het bestuur van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duive- land". De hier geuite mening dat het tempo van de noodvoorziening niet snel genoeg was, kon de minister niet .(Vervolg op pag, 5.) althans enigszins hun traditionele handel met het Oosten voort te zet ten, temeer daar zij geen strategi sche goederen verhandelen. Afgaande op de cyfers van de eer ste zes maanden van dit jaar schat Stassen, dat in 1953 voor een waar de van 375 millioen dollar aan niet- strategische goederen naar commu nistisch China - zal worden ver scheept, hetgeen neerkomt op een verhooring van bijna 50 procent in vergelijking met 1952. Enige landen hebben echter, volgens Stassen, onbewust een rol gespeeld „in een van de meest fantastische episoden van de Oost-West-handel." Hij deelt mee, dat in 1950, voor het uitbreken van de vyandelijkheden in Korea, schepen uit West-Duitsland, Italië en Nederland met strategische goederen op weg waren naar het Chinese vasteland. Tegen de tijd, dat zij in Japan aankwamen, was de Ko reaanse oorlog begonnen en de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten in Ja pan lieten de goederen te Kobe los sen. Vorig jaar kreeg, aldus het rap port van Stassen, een Nederlandse scheepvaartmaatschappij toestem ming om de goederen naar hun land van. herkomst terug te brengen. Toen de landingen te Antwerpen werden gelost bleek, dat de ladingpapieren waren uitgeschreven op naam van een Belgische firma, waarvan be kend was, dat zy wel eens met de communisten handel dreef. De goe deren werden daarop verladen in Poolse schepen, die ze naar Polen en vervolgens naar communistisch China brachten. Stassen noemt ook andere voor beelden van pogingen om strategi sche goederen naar communistisch China over te brengen. Zo was eens een kist met „monsters porcelein" van Osaka naar Hongkong ver scheept, die by controle machinege weeronderdelen bleek te bevatten. DE VERWACHT: KOTJDER. Veranderiijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tijdelijk wellicht vrij krachtige wind uit wes telijke richtingen.. Lagere temperatu ren. ZON EN MAAN. 29 September Zon: op 6.37 Maan: op 22.Q0 onder 18.23 onder 14.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1