Wervelstormen teisterden gedeelten van Indo-China en Jaoan Generaal Grünther vertoefde korte tijd op Walcheren Offers KLEINE GEVECHTEN IN ATJEH DUREN NOG VOORT ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953. PROVINCIALE ZEETJWSE COURANT 3 Duizenden mensen zouden verdronken zijn Van de Franse kust, uit Japan en uit Indo China kwamen berichten bin nen over hevige stormen, die vele slachtoffers hebben geëist en grote scha de veroorzaakt. Bij de stormen die aan de Franse kust van de Atlantische oceaan woedden, zijn vijftien personen om het leven gekomen. Negen van de elf bemanningsleden van het by de Britse kust gezonken Franse vissersvaartuig „Jules Verne" verdronken. Van drie andere Fran se vissersschepen, die een haven konden binnenlopen, zijn in totaal vijf personen over boord geslagen en verdronken. Aan de oever van de Seine werd een man door het water meegesleurd. In Indo-China. De omgeving van de stad Hue, in Vietnam (Indo China) werd door een zware wervelstorm geteisterd. Volgens vliegers, die Vrijdag ven het geteisterde gebied in midden Vietnam vlogen, moeten verscheidene duizenden mensen verdronken zijn. Te Hue zyn 90 procent van de hou ten huizen en 60 procent van de van licht metselwerk gebouwde huizen door de overstromingen meegesleurd, die een gevolg van de wervelstorm waren. Een spoorbaan was over honderden meters door het water vernield. De Franse en Vietnamese strijd krachten zijn bezig met het organi seren van het reddingswerk. In Japan. Een van de hevigste wervelstor men uit de geschiedenis van Japan heeft Vrijdagavond de steden Osaka en Kioto geteisterd. Vervolgens trok de wervelstorm langs de kust van U herinnert zich wellichtdat de Chibcha Indianen die de hoogvlakte van Bogota bewoonden, sinds men senheugenis gouden sieraden en sma ragden in een bergmeer wierpen als offer aan de goden, en dat zij het rest je van hun waardevolle bezittingen er by gooiden, toen de op goud beluste Spanjaarden zich loilden toeëigenen? Herhaalde pogingen om de gewéldinge schat aan goud en edelstenen, die zich in de loop der eeuwen in dit meer had opgehoopt te lichten, liepen op een mislukking uit, zodat de onderne ming werd opgegeven. Maar we zijn momenteel vier eeu wen verder en beschikken over mach tige machines, dus was er geen enkele reden de schatkamer de Chibcha's lan ger ongemoeid te laten. In het begin van deze eeuwen werd 'n Engels syn dicaat opgericht uitsluitend met het doel de schatten in dit hoge bergmeer te ontsluiten. De modernste machines en de kundigste ingenieurs werden naar Columbia gezonden om een af voerpijp door de harde rotsen te boren, zodat het meer zou kunnen leegstro- men op dezelfde wijze als onze goot steen leegloopt. Onder grote inspan ning slaagde men er in de machines langs smalle bergpaden en peilloze af gronden op de plaats van bestemming te krijgen, waarna onder zware en langdurige inspanning en grote ont beringen een tunnel door het graniet geboord werd, die bijna 25 meter onder het watervlak van het meer uit mondde. Het plan lukte slechts ten dele. Want weliswaar stroomde een deel van het meer leeg, maar in het mid den bleef het wa ter staak: de uit monding van de af voer had aanzien lijk lager moeten liggen. Desondanks was de buit niet ge ring, want de modderige rand die nu droog was gevallen bevatte aanzien lijke schatten. Kunstwerken van grote schoonheid,, zoals gouden tooi sels uit de eerste periode van de In ca cultuur, sieraden, opschik, beeld jes en allerlei andere kostbare voor werpen die momenteel in de musea van New York en Londen staan op- gestéld, waren voldoende om de be langrijke kosten van de onderneming precies te dekken. Maar deze voor werpen waren tevens het bewijs, dat het verhaal van de verzonken schat ten der Chibcha Indianen niet op willekeurige vertelseltjes berustte. Hoe dit ook zij, niemand wenste 6 jaar lang door graniet te boren, met alle daaraan verbonden risico's, uit sluitend met het doel de kosten er uit te halen. Het Engelse syndicaat ging dus uiteen. Niemand voélde er meer voor een andere afvoer te boren, waardoor ook het midden van het meer droog zou komen te liggen. In- plaats van de Engelsen kwamen echter spoedig andere gegadigden op dagen, met een kapitaal van 3 mil- Uoen dollar. En na aanvankelijk ge zanik over de concessie werd een be gin gemaakt met de nieuwe afvoer- goot, maar alles stortte in, toen het werk al aardig op streek begon te komen; het meer liep weer hélemaal vol en het resultaat is dat het koele water nog steeds de schatten der Chibcha's bewaart. Het zou ons te ver voeren nu ie gaan spreken over de vraag, hoe de hang naar het goud verklaard moet worden. Maar wél kunnen we even aandacht schenken aan de verhouding tussen zilver en goud. Die verhouding is n.l. door de zon en de maan bepaald. H. PétilloiU Honsjioe in de richting van Tokio. De politie van Tokio meldde, dat alle verbindingen met de steden in Zuid-Japan waren verbroken. Spoor lijnen, wegen en telefoonlijnen wer den door het geweld van de storm vernield. Later werd gemeld, dat bij de wer velstorm .19 personen om het leven kwamen en 26 werden gewond terwijl 26 mensen nog worden vermist; 638 bruggen zijn door het water meege sleurd. Naar schatting staat 72.000 hectare bouwland onder water. Officier van Justitie wilde niet requireren Tijdens de zitting van de rechtbank te Dordrecht is Vrijdag iets voorge vallen, dat waarschijnlijk nog niet eerder in de wereld van het recht is gebeurd. Terecht stond, in appél van een vonnis van de kantonrechter, de Leid- se chauffeur J. E., ter zake van een verkeersovertreding. Omdat hij zich niet voldoende voorgelicht achtte, vroeg de substituut officier van Jus titie, mr. J. P. van der Meulen, aan houding van de zaak. Nadat de pre sident van de rechtbank, jhr.-mr. D. J. P. Hoeufft, had opgemerkt, dat hij dit niet noodzakelijk achtte, weigerde de officier te requireren. De rechtbank begaf zich vervolgens in raadkamer, waarna de president de officier nogmaals gelegenheid gaf zijn requisitoir te nemen, maar deze weigerde opnieuw. Tweede Coelacanth gevangen Prof. Millot van het instituut voor wetenschappelijk onderzoek in Tana- narivo (Madagascar) heeft meege deeld, dat inwoners van het eiland Comoro bij de Oostkust van Afrika een tweede Coelacanth „de vis met armen" die men reeds 50 millioen jaren uitgestorven waande hebben gevangen. ISLAM-LEGER WERD OPGERICHT Europese planters naar Medan. In een communiqué van het mili taire territorium Noord-Sumatra wordt medegedeeld, dat het comman do van dit territorium, in samenwer king met zeemacht en luchtmacht, troepen heeft ingezet in Atjeh, die per vliegtuig werden aangevoerd. De ordeverstoringen in Atjeh, aldus het communiqué, zijn veroorzaakt door een kleine groep personen, onder lei ding van Tengkoe Daoed Beureuh de voormalige militaire gouverneur van Atjeh. In Langsa en omgeving werden pamfletten gevonden, die afkomstig waren van de „divisie Tjiditïro" van het „leger" van de Daroe Islam. An dere berichten melden, dat .Tënkoe Daoed Beureuh vólgens een op 'n ar restant gevonden brief benoemd zou zijn tot „militaire commandant van het Islamleger". Volgens de sub-territoriale com mandant in Atjeh zouden de machts apparaten nog steeds functionneren. Vuurgevechten met benden vonden nog op verschillende plaatsen op klei ne schaal voortgang. Er worden nog steeds sabotages gepleegd, zoals het verbreken van spoorwegverbindingen enzovoorts. Het aantal bendeleden dat tot 24 September werd gevangen genomen, bedroeg thans ongeveer 500, onder de gevangenen bevonden zich ook enkele bestuursambtenaren en leden van de staatspolitie. Op 23 Ijzererts vervoer via Rotterdamse haven In Antwerpse havenkringen is men hevig ontsteld over het besluit van België's belangrijkste staalbedrijf, dat van Ougrée Marihaye, om de aanvoer van het benodigde ijzererts voortaan niet meer over Antwerpen, maar over Rotterdam te doen geschieden. De reden hiervoor is, dat de haventarie ven van Rotterdam zo veel lager zyn dan die van Antwerpen, aldus meldt „Het Parool". Welke nadelige gevolgen dit besluit voor de Antwerpse haven zal hebben, blijkt wel uit het feit, dat alleen al een derde van het te Antwerpen aan gevoerde ijzererts voor de fabrieken te Ougrée was bestemd. In net afgelopen jaar vervoerden behalve de spoorwegen ook bijna 700 binnenschepen om en bij een half millioen ton naar het in de omgeving van Luik gelegen bedrijf, zodat even eens de Belgische binnenscheepvaart door de keuze van de Nederlandse ha ven ernstig zal worden getroffen. De Antwerpse havenautoriteiten hebben een beroep op de regering ge daan en haar gevraagd tussenbeide te willen komen, om alsnog een voor al le partijen bevredigende oplossing te vinden. September werd een centrum van een bende in Lambaro, 8 km van Kota- radja, overvallen door eenheden van het leger. Vele leden van de bende verdronken op hun vlucht in een ri vier. Een andere bende, die poogde Meulaboh te overvallen, werd door de mobiele brigade teruggeslagen. De correspondent van. het persbu reau Aneta te Medan meldt dat de Europese planters en hun gezinnen uit het gebied van Langsa op Atjeh's Oostkust reeds in Medan zijn aangekomen. Een K.P.M.-schip, dat zich thans in de omgeving van Meu laboh aan de Westkust van Atjeh be vindt. zal aldaar de planters aan boord nemen. Protest over autobus concessie der N.S, Amsterdam-Den Haag De Federatie van de Nederlandse Organisatie vqor het Personenvervoer (F.N.O.P.) is van plan te protesteren bij de regering over het verlenen van een autobus-concessie Amsterdam Den Haag aan de Ned. Spoorwegen. De F.N.O.P. is van mening, dat de N.S. brj het ontstaan van het weg vervoer per autobus verzuimd hebben deze nieuwe vervoerstechniek in hun railbedrijf in toepassing te brengen. Het wegvervoer is tot ontwikkeling gebracht door anderen dan de Spoor wegen, zodat thans de N.S. als rail- vervoer-ondememing niet meer tot het wegvervoer behoort te worden toegelaten, aangezien de bestaande wegvervoer-ondernemingen volkomen in staat zyn in de vervoerbehoeften te voorzien, aldus de F.N.O.P. Minister J. M. A. H. Luns, de Minis, ter van Buitenlandse Zaken van Ne derland, in gesprek met Dr. Luis Pa- dilla Nervo, Minister van Buiten landse Zaken van Mexico (links) en Ambassadeur Nasrollah Entezam, de voorzitter van de Iraanse delegatie bij de Assemblee (rechts). Minister Luns neemt momenteel deel aan de besprekingen in de Politieke Com missie van de Veiligheidsraad. Ontknikking onderwijzers salarissen Het bestuur der Alg. Ned. Onder wijzersfederatie heeft aan de rege ring en de Staten-Generaal een adres gezonden, waarin het, naar aanleiding van het persbericht van 6 Augustus over het regeringsbesluit tot volledi ge „ontknikking' van de onderwy- zerssalarissen, verklaart het ten zeerste te betreuren, dat de regering geen oog heeft gehad voor de argu menten van zijn organisatie om dt datum van ingang dezer volledige ontknikking op 1 Januari 1948 te stel len. Dat zi) deze ingangsdatum zelfs niet tot een punt van overleg heeft willen maken en tegenover de bereid heid van de organisaties om hierover te willen onderhandelen slechts een volstrekte weigering heeft geplaatst, brengt adr. tot de mening, dat hier in feite geen sprake van overleg is ge weest. Het invoeren van de volledige ontknikking voor alle onderwijzers salarissen is volgens adr. door deze handelwijze van de regering in ern stige mate ontsierd. De ontstemming van diegenen, die de overtuiging heb ben vijf jaar lang te zijn achterge steld bij de overige leden van het on derwijzerscorps deelt adr. dan ook volkomen. 1llllllllllllll!lllllll!llllllllllllllllllll!lllllllllllll!lllllllll|lllllllllllllllllllllll|n M Kinderen speelden met vuur, 1 1 dorp geraakte in brand g Het dorpje Dobersdorf in Bur- H s gerland (Oostenrijk) is voor de f§ helft verwoest door een brand, s die \v§ls veroorzaakt door over- waaiende vonken uit een brand- M je dat kinderen op een open e§ veld hadden gesticht om aard- appelen te roosteren. M Meer dan twintig huizen en M y boerderijen werden verwoest en H veel vee kwam in de vlammen H om. De aangerichte schade M wordt geraamd op vele millioe- H nen schillings. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllllillllllllllllif Critiek op juridische opleiding Congres Orde der Advocaten volgend jaar in Middelburg In Leeuwarden werd Vrijdag het congres gehouden van de Nederland se Orde van Advocaten. De deken, mr. A. F. van Yzendoorn luidde de alarmklok over de opleiding van de jurist. „Ons onderwijs, zo zeide hij, zowel op gymnasia als op universiteiten, heeft met de geweldige technische ontwikkeling der nieuwe ideologieën, nieuwe wetenschappen en nieuwe op vattingen omtrent sociale rechtvaar digheid en zekerheid geen gelijke tred gehouden. Gedurende de studie voor het candidaats-examen is nog steeds de hoofdschotel, het Romeins recht met daarnaast een algemeen privaat en staatsrechtelijke ïnteiding en wat oud-vaderlands recht. Die foutieve aanpak is daarna niet meer goed te maken. De afgestudeerde jurist kent enkele onderdelen van het recht, maar de maatschappij waarin dat recht toepassing moet vinden en waarover hij moet adviseren heeft men grotendeels voor hem verborgen gehouden. Instede met te beginnen de jongeman hierover iets te vertellen en de geweldige leemte die het gym nasium achterlaat aan te vullen, be gint men aan onze universiteiten met het Romeins recht van eeuwen terug. Dit alles vind ik aldus de deken heel erg, zowel voor de jurist als voor de maatschappij. Daarom luid ik de alarmklok. De gehele juridische op leiding zal moeten worden herzien. De toekomstige jurist moet een al gemeen maatschappelijke ondergrond krijgen, zodat hij weet in welke we reld hij zich beweegt". Het congres zal het volgende jaar waarschijnlijk in Maastricht of Mid delburg worden gehouden. Vlag voor Europa Met 15 gouden sterren De raadgevende vergadering van de raad van Europa heeft haar goed keuring gehecht aan 't ontwerp voor een vlag voor de organisatie: op een blauw veld komt een cirkel voor van 15 gouden sterren, een voor ieder van de leden-staten. De Duitse socialist Erler verzocht tevergeefs, de kwestie terug te ver wijzen naar de betrokken commissie, omdat de Saar, aangegeven door een van de 15 sterren naar zijn mening geen staat was. BEZOEK AAN HOOFDKWARTIER VAN „ADMIRAAL BENELUX" Drukte op de Wester-Schelde en activiteit in de lucht De generaal A. Grünther, opperbevelhebber der Navo-strydkrachten in Europa heeft Vrijdag korte tijd op Walcheren vertoefd, waar hij een be zoek bracht aan het hoofdkwartier van de „admiraal Benelux" en aan en kele andere marine-instellingen. Te zes uur dineerde hij in het Wooldhuis te Vlissingen. Daarna begaf hy zich naar Goes, waar hij logeerde in Hotel De Korenbeurs. In verband met de oefening Mari ner heerste er Vrijdag op de rede van Vlissingen grote drukte. Er werd ge oefend in convooi-varen, waarbij hulp schepen van de marine de convooien voorstelden. Ook was er de gehele dag een levendige vlieger-activiteit in 'de lucht. Zoals bekend, bestrijkt de oefening „Mariner" een groot deel van de At lantische Oceaan. Gedurende de eerste week van de ze oefening heeft de „blauwe" slag- vloot onder bevel van de Amerikaan se vice-admiraal Thomas S. Combs onderzeebootbestrijdingsacties uitge voerd, mijnen geveegd, luchtverdedi ging beoefend enz., waarbij de „Oran- je"-vloot de luchtaanvallen en onder- zeebootaanvallen voor haar rekening nam. Tenslotte werd bij New Foundland „olieladen op zee" geoefend. Inmiddels heeft de bevelhebber van De Opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachtengeneraal A. M. Grün ther, bracht gisteren een kort bezoek aan Walcheren, waarbij hij het hoofd kwartier van Admiraal Benelux" inspecteerde. (Foto P.Z.C. de Navo-strijdkrachten in de Ooste lijk^ Atlantische oceaan, admiraal Sir George Creasy van de Britse ma rine, zijn hoofdkwartier in North- wood in Engeland betrokken. Van daaruit zal hij de maritieme operaties van het laatste deel van „Mariner" leiden. Op de achtermiddag van 22 Sep tember vertrok het Britse deel van de „blauwe" slagvfoot onder bevel van vice-admiraal J. Hughes Hallett uit Invergordon in Schotland om zich in de Noordelijke wateren bij de hoofdmacht te voegen. Het weer, dat in het Westen van de Atlantische oceaan zeer fraai was liet oliela den bij New Foundland geschiedde bij stralende zon was hier slecht. De Britse schepen vertrokken tijdens een storm. Bij de geallieerde vlootoefening „Mariner" hebben zich twee vlieg tuigongelukken voorgedaan, waar dóór twee personen om het leven zijn gekomen. In het ene geval stortte een Brits marinevliegtuig in zee na een mis lukte landingspoging op het vliegdek- schip „Eagle". De piloot verdronk. Bij het tweede ongeluk, dat zich evenals het eerste Donderdag voor deed, geraakte een straaljager in brand bij de landing op het Ameri kaanse vliegdekschip „Bennington". Een lid van de bemanning van het schip wordt vermist. Mysterie van dertiende doodkist opgehelderd. Het „mysterie van de dertiende doodkist", dat sedert enige weken het onderwerp van gesprek heeft ge vormd in het Zuidfranse dorp Fron- sac, is van zijn romantische sensa tie ontdaan door de mededeling, dat deze kist niet het lijk van een „scho ne jonge blonde", zoals eerder door de persbureaux gemeld, blijkt in te houden, doch dat van een 71-jarige vrouw, die in 1919 overleden is. Het Wereldgebeuren Diplomatie In het Franse dagblad ..Le Monde" van 24 September j-1. stond een heel groot communiqué van bet Franse ministerie van buitenlandse za ken (Quai d'Orsay). Dat communi qué ging niet over de Atlantische Raad. waarvan monsieur George Bidault zo juist het presidentschap had aanvaard en niet over de bijeenkomst in Rome. waar op dit ogenblik de heer P. Spaak met de Italiaanse premier Pella en met assistentie van anderen een grondslag wil leggen voor de oprich ting van een Europese „politieke ge meenschap" en voor een echt Euro pees parlement. Neen. dat communiqué ging over een romannetje van een zekere heer Peyrefitte, wiens Franse naam zo on geveer wordt uitgesproken als het Engelse woord .Perfid".... Welnu men vond aan de Quai d'Orsay dat ge schrijf van m'neer Peyrefitte maar erg perfideHij publiceerde in 1951 zijn eerste roman „Les Ambassades", waarin hij zo een en ander uit de doe ken deed over het leven in en om de Franse ambassades. Nu is daarop een vervolg verschenen: „La Fin des Am bassades", waarin hij op een merk waardige wijze waarheid en verdich ting dooreenmengt, maar niet zo on duidelijk of men herkent in zijn boe ken allerlei figuren uit de Franse di plomatieke wereld tussen 1940 en 1945. Deze m'neer Peyrefitte is een man met een niet onbezoedeld verle den. Hij werd tot tweemaal uit de Franse diplomatieke dienst ontsla gen in verband met heel onprettige ge beurtenissen op zedelijk en ander ge bied Blijkbaar heeft hij in zijn boeken z'n verontwaardiging over dit dubbele ontslag willen luchten. Daartoe richte hij zijn pijlen behalve op verscheidene andere personen ook op de tegenwoor dige mevrouw Bidault, echtgenote van de Franse buitenlandse-zaken-minis- ter. Mevrouw Suzanne Bidault-Borel is namelijk voor haar huwelijk gezant- schapsraad eerste klasse geweest en plaatsvervangend hoofd van de afde ling personele zaken aan de Quai d'Orsay. Ze verschijnt in het boek van de per fide heer als mejuffrouw Crapote, een naam die niet bepaald vleiend aan doet. Haar worden lelijke handelingen toegedicht zoals het tekenen van een hakenkruis op het voetstuk van een beeld en andere weinig-prettige daden, die zij onder de Duitse bezetting in Frankrijk zou hebben verricht. Maar in Frankrijk worden deson danks zijn boeken druk verkocht en men smult er van de „schandalen", die deze romanschrijver onthult Dat is jammer, want het aanzien van de diplomaten-wereld wordt er ernstig door geschaad, juist in een tijd, riu men zich afvraagt, of men in de laatste jaren met de diplomatie in Europa wel op het goede pad isEr is na 1945 een streven om de geheime diplomatie te vermijden en daarvoor in de plaats te stellen de „openbare" diplo matie zoals deze bedreven wordt op conferenties en in vergaderingen van internationale lichamenDe Rus sen maken van dit soort diplomatie gebruik om felle propaganda te voe ren. Ook de andere partijen laten dat niet na. Op deze wijze wordt het voe ren van onderhandelingen meer een „bespelen van het klavier der volks consciëntie". Er gaan dan ook in de laatste maanden steeds meer stemmen op om terug te keren tot het oude systeem van „geheime" diplo matie, waarbij aan de openbare me ning slechts de resultaten van de on derhandelingen worden voorgelegd en die „openbare mening" niet mee aanzit aan de conferentietafel. Bij de geheime diplomatie is een groot vertrouwen in de diplomaten een eerste vereiste. Dat vertrouwen wordt ondermijnd door zulke heren als monsieur Pey refitte en daarom is z'n geschrijf zo gevaarlijk. Het had waarlijk wel zin voor de Quai d' Orsay om er zo'n groot communiqué aan te wijden Madame BidaultBorel, die haar man zo getrouw vergezeld op zijn diplomatieke reizenkan nu ge rust zijn. Het is wel duidelijk, dat het de heer Peyrefitte er om te doen is, zich te wreken. Zyn roman-aantijgingen zijn voornamelijk gericht tegen Fran sen, die uitblonken in het verzet te gen de Duitsers. Spoorwegovergang was niet afgesloten Ternauwernood aan de dood ontsnapt. Donderdagavond om tien minuten oyer half acht is een personentrein uit de richting Den Haag, de spoor wegovergang bij de Binnenwatersloot te Delft gepasseerd, terwijl de baan niet voor het verkeer was afgesloten. Een automobilist, die zich met zijn auto op de spoorbaan bevond toen de trein naderde, kon zich ternauwer nood in veiligheid brengen. Grote munitie-orders voor Europa Lord Ismay, secretaris-generaal der N.A.V.O., heeft Vrijdag op een persconferentie te Parijs meegedeeld* dat de Navo-raad voorstellen voor de vervaardiging van ammunitie in Eu ropese fabrieken tot een bedrag van ruim een milliard dollar, heeft goed gekeurd. De ammunitie zal in alle Navo- landen, met uitzondering van Luxem burg, worden vervaardigd. De pro ductiekosten zullen worden gedekt door bijdragen van de landen, waar de ammunitie wordt vervaardigd en door het plaatsen van zogenaamde „offshore'-orders door de Verenigde Staten. Indien men de aanbouw van vlieg tuigen en schepen voor Navo-reke- ning waarover reeds het een en ander werd gemeld meerekent, blijkt het, dat de Navo in Europese bedrijven voor ruim twee milliard dollars orders heeft geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5