PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Straatsburg waarschuwt voor een economische inzinking Rijksbijdrage van verbetering dijk bij 90 pet. voor Rammekens BILT Kantlijn j weekeinde FRANKRIJK WIL AAN RUSLAND ZEKERE GARANTIES GEVEN DUITSE VROUWENMOORDENAAR IN Z.-FRANKRIJK AANGEHOUDEN Vandaag 196e Jaargang-No. 227 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. BallintUn, Pl.-verv.: W Leertouwer en H, A. Bosshardt. Ai, iNNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 Sept. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 0 regel») van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—00, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Temeuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 2 MOTIE AAN O.E.E.S.-LANDEN Zoal geen ernstige crisis dan toch grote veranderingen De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft Vrjjdag te Straatsburg een motie aangenomen, waarin er bij de landen van Europa op aangedrongen wordt spoedig maatregelen te nemen, om het hoofd te bieden aan een dreigende terugslag van de handel, zo al niet een ineen storting, die in de komende paar jaar wordt verwacht. De motie waar schuwt, dat het economische klimaat in de wereld verandert en over een paar jaar volkomen verschillend kan zijn van dat na de oorlog. Reeds daal den de prijzen van vele levensmiddelen en grondstoffen en door de con currentie tussen de industrielanden verandert de verkopersmarkt in een kopersmarkt. Volgens de motie zullen ook de wijzigingen in de Westelijke wapenproductie van invloed zjjn op de toestand. „Wanneer deze verande ringen een ouderwetse ineenstorting niet zullen verhaasten, zo zullen zy toch onvermijdelijk grote veranderingen in het beeld van de handel bren gen". In de motie wordt er bij de landen van de „Organisatie voor Europese Samenwerking" op aangedrongen, dat z\j middelen zullen beramen, om 'n tegenwicht te vormen tegen werk loosheid, welke uit een en ander kan voortvloeien. De Europese landen moeten een soepeler crediet-politiek volgen ter stimulering van de pro ductie. Niets mag worden nagelaten, om investering in de landbouw en in E: klinken uit alle delen van het land critische stemmen over ons woningbouwprogramma. Minister Witte is weer te zuinig geweest. Hij had'goed moeten vinden, dat er veel meer woningen worden gebouwd Vooral in Zeeland, waar men nog al tijd een achterstand heeft, en vooral in. de gehele rest van Nederland, waar men lange lijsten van woning zoekenden heeft Maar waar moet het op de lange duur met al dat woningbouwen naar toe? Wie per trein of auto c grote steden in of uit rijdt, zit kens weer verbluft te kijken naar de niéuwe wijken die uit de grond wor den gestampt. En zelfs wie niet naar de grote steden gaat, wordt door dat voortdurend omvangrijker worden van steden en dorpen getroffen. Het is nu al zo, dat men in Ne derland geen tien kilometer kan af leggen zonder in een nieuw dorp of een nieuwe stad te komen. En ieder jaar komen er maar mensen bij, die moeten wonen en werken en aan re creatie doen. Een statisticus heeft uitgerekend, dat ons geboorte-over schot Nederland ieder jaar maai* eventjes 25.000 ha. cultuurgrond kost! Nog een paar jaar en dan is Ne derland als het zo doorgaat volge bouwd. Zou men daarom nu eindelijk maar niet eens besluiten om in plaats van horizontaal verticaal te gaan bou wen? Wolkenkrabbers zijn toch ook bewoonbaar. En zij nemen minder plaats in De tijd, dat men kon spreken over „onze wekelijkse (neergestorte) straaljager" ligt nog niet zo heel ver achter óns. Maar hrj ligt achter ons en dat is heel wat waard. Officieel is dezer dagen bekend gemaakt, dat uit het aantal ernstige ongevallen met straalvliegtuigen over het eerste halfjaar 1952 en 'het eerste halfjaar 1953 blijkt, dat, bij een toename van het aantal vlieguren op de Meteor-straaljager met 60 het aantal ernstige ongevallen met dit type vliegtuig is afgenomen met 76 Bij de Thunder jet is het aan tal vlieguren met ruim 200 toege nomen, terwijl het aantal ernstige ongevallen met 25 daalde. Relatief beschouwd, kan men stel len, dat de verliezen over het eer ste halfjaar 1953 45 bedragen van die over het eerste halfjaar 1952, zo dat het vliegen met straalvliegtuigen bij de Koninklijke Nederlandse Lucht macht voor ruim de helft veiliger is geworden. Het technisch, zowel als het vlie gend personeel zijn beter geoefend. Ziedaar een van de oorzaken dezer verandering ten goede. Maar bovendien leert ieder, die met een straaljager de lucht in gaat, tegenwoordig éérst, hoe hij met de „schietstoel' moet omspringen en dus in geval van nood zrjn leven kan redden. Deze schietstoel doet overigens weer eens de aandacht vallen op het feit, dat in vliegtuigen de veiligheidsmaatregelen nog altijd mi nimaal zijn. Wie een schip bouwt, moet zorgen voor een uiterst kostba re reddingsinstallatie. Het veilig heidssysteem bij de spoorwegen kost vele millioenen. Wie met een vliegtuig in nood raakt, kan hoogstens nog hopen, dat de bemanning een geslaagde nood landing zal kunnen maken. Is dat niet mogelijk, dan Waarom eigenlijk geen parachu tes en schietstoelen in verkeersvlieg tuigen Het ongevallenpercentage is zeer laag. Vliegtuigen zijn veilig. En zij hebben de toekomst! Maar nietteminer gaat nau welijks een week voorbij zonder ern stige vliegongevallen. Men zou er wellicht kostbare levens mee kunnen sparen. geselecteerde industrieën van wezen lijk belang aan te moedigen, zo wordt in de motie nog gezegd. Saarprobleem De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft Vrijdag avond de door de Nederlandse rap porteur mr. van der Goes van Naters uitgewerkte voorstellen inzake het Saarprobleem aanvaard. Deze voor stellen raakten niet de kern van het probleem zelf, doch slechts de proce dure, die gevolgd kan worden voor een inschakeling van de Raad van Europa bij de verdere behandeling. Vooreerst heeft de vergadering aan de diplomatie in Parijs en Bonn weer het woord gegeven. Begin van het volgend jaar zou dan een speciale conferentie bijeen moeten komen van vertegenwoordigers der belangheb bende landen. Deze conferentie zal in het beste geval een Europees zegel kunnen hechten aan een inmiddels bereikt re sultaat en zien welke garanties voor de gevonden oplossing kunnen worden gegeven. Mochten Parijs en Bonn be- Het schetsontwerp van ir, D. Roosen burg voor het nieuwe stadhuis van Vlissingen. Men ziet hier het gebouw zoals men het nadert uit de richting van de Badhuisstraat. (Reproductie P.Z.C.J gin 1954 aan hun plicht voor wat be treft de Saarkwestie nog niet voldaan hebben, dan zou deze conferentie zelf de onopgeloste problemen onder de loupe moeten nemen. Inmiddels zal de politieke commissie in Straats burg haar studie voortzetten van het zeer uitvoerige Saarrapport, dat door mr. Van der Goes van Naters is op gesteld, doch dat in deze zitting niet is behandeld noch gepubliceerd. De vergadering besloot tot het uit stel van een behandeling van het pro bleem zelf, nadat opnieuw recht streekse onderhandelingen tussen de betrokken hoofdsteden in uitzicht wa ren gesteld. Mijnongeluk bij Essen In een kolenmijn bij Essen zijn Vrij dag acht mijnwerkers bedolven, toen een gang instortte. Er bestaat weinig hoop, dat er overlevenden zijn. Red dingsploegen zijn onderweg naar de plaats van het ongeluk. Rustig en vrij zonnig M De herfststormen, die er in het begin van deze week al ee vroeg bij waren, hebben er nog ee geen ernst van gemaakt. Giste- ren was het een mooie zonnige Septemberdag en het lijkt niet s onwaarschijnlijk, dat vandaag en mogelijk ook morgen het H weer een vrij zonnig karakter zal hebben. H Boven de oceaan treffen wij aog actieve depressies aan, welke in de richting van IJs- land trekken. De lucht is nogal vochtig, waardoor zich in de f§ avond en nacht gemakkelijk mist vormt. Veel vertrouwen hebben wij in de verdere voov- uitzichten nog niet, daar eerst noet blijken, of de hogedruk- 'ebieden zijn opgewassen tegen le nieuwe depressie-aanvallen;» il zullen deze vandaag en mor- g ten nog op grote afstand van E >ns land blijven. lliilliiillllliilllliillillllriililllllüllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIflflIIIIHIIIflIllllÜlk Nieuwe bespreking over de loonsverhoging In Stichting van de Arbeid De Stichting van de Arbeid zal vandaag opnieuw beraadslagen over de loonsverhoging. Vorige week kon den zoals men weet de werkge vers en werknemers het niet eens worden. Als nieuw element heeft de regering thans een berekening voor gelegd, die gemaakt is door ambte naren van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De werkgevers en de werknemers waren namelijk bij het berekenen van de gevolgen der huur verhoging en van de opheffing der consumptiebeperking tot verschillen de uitkomsten gekomen voor wat aangaat de loonsverhoging. Drie hoogleraren hebben Vrijdag de nieuwe berekening, welke door de statistiekambtenaren waren gemaakt bestudeerd om daarover een weten schappelijk oordeel te geven. Het re sultaat van hun arbeid zal ook naar de Stichting van de Arbeid gaan. Wordt men het in de Stichting van de Arbeid niet eèns en daarop moet vrij zeker gerekend worden dan zal de regering de kwestie in de kabinetszitting van Maandag a.s. op nieuw bekijken. Thans is de bathi/scaaf van Profes sor Piccard gereed om er een record poging mee te ondci omen. Na de eerste proefduikingen van de Trieste werd het vreemde, sigaarvopnige vaartuig gereviseerd. Professor Pic card zal. voor de onderzee-waarne mingen, gezeten zijn in de „zeepbel" onder aan het vaartuig. Generaal Opsomet getuigt van zijn waardering Aan alle onderdelen van liet Eerste Nederlandse Legercorps, welke deel genomen hebben aan de oefening Grand Repulse, is de volgende dag order bekend gemaakt: „Nu de oefening „Grand Repulse" is geëindigd, is het mij een diep ge meende behoefte alle deelnemers aan deze zware oefening mijn grote waar dering te betuigen voor hetgeen door hen is gepresteerd. In nauwe samen werking met elkaar hebben Britse, Canadese en Nederlandse troepen het bewijs geleverd, dat zij in het raam van de West-Europese defensie een scherp zwaard kunnen vormen ter verdediging en handhaving van de vrijheid van de geest en de rechten van de mens. Het was mij persoonlijk een eer en een groot voorrecht Britse en Cana dese troepen tijdens deze oefening onder mijn bevelen te hebben gehad, terwijl het mij daarnaast een even grQOt genoegen was te kunnen con stateren, dat de Nederlandse troepen zich een waardige partner van hun geallieerde wapenbroeders hebben ge toond. Het onvermoeide en doortas tende optreden van u allen vormt een grote bijdrage voor het behoud van de vrede en de vrijheid", aldus de luitenant-generaal, commandant Eerste Nederlandse Legercorps, A. T. C. Opsomer. VERENIGDE NATIES BIJEEN Geen gewelddadige verandering van grenzen .Maurice Schunian, de Franse staatssecretaris voor buitenlandse za ken, heeft in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties aan de Sowjet-Unie de verzekering gegeven, dat een Europese gemeenschap in het geheel niet tegen dit land is gericht, doch in tegendeel een factor vormt, Spanje en U.S.A. zijn het eens geworden Verwacht wordt, dat Maandag of Dinsdag a.s. de militaire en econo mische? overeenkomsten tussen de Verenigde Staten en Spanje in Ma drid zullen worden getekend, op grond waarvan Spanje een bedrag van ongeveer 210 millioen dollar over de volgende twaalf maanden zal ont vangen en Amerika ongeveer 100 millioen dollar zal besteden aan het bouwen en moderniseren van lucht en marinebases in Spanje. De Spaan se strijdmacht zal door Amerika op nieuw worden uitgerust. Met de eco nomische toewijzing zal Spanje zijn wegennet, de oorlogsindustrie en de voedselproductie verbeteren. Naar verluidt zal, indien het con gres het goed vindt, de hulp na het eerste jaar worden voortgezet. PLAATSTE HUWELIJKSANNONCE'S Zeven handtasjes werden gevonden De Franse politie heeft Dinsdag bij Metz een Duitse fabrieksarbeider, de 57-jarige Jean Bernard Beckers, aan gehouden. Hij wordt er van verdacht een Duitse vrouw in een rivier te hebben verdronken. In zjjn huis bij Dragiiignan zijn de handtassen van zeven vrouwen en zes lege koffers POLDER WALCHEREN PARAAT Voor de komende winter ziet men de situatie met vertrouwen tegemoet De regering heeft toegezegd voor negentig procent te zullen bijdragen de kosten van de verbeteringen, welke sinds de ramp worden aangebracht aan de zeeweringen van de polder Walcheren tussen Rammekens en Vlis singen. Deze mededeling deed de voorzitter van de Polder Walcheren, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden aan commissarissen en raden van deze pol der, kort voordat een inspectie van de zeeweringen door deze functionaris sen werd begonnen. Zoals bekend komen de kosten van het herstel der rampsehade aan de zeewering, ingevolge de noodwet-Dijkherstel volledig voor rekening van het rijk. Dat de regering ook het grootste deel van de verbeteringskosten (o.a. voor het ophogen enz. van de dijken) wil finan cieren betekent, dat het beleid van de Polder Walcheren ten aanzien van dijkverhogingen enz. tot in hoogste instantie is beoordeeld en juist is be vonden Mr. van Lynden zeide zeer ver heugd te zijn over de regeringstoe zegging, evenals over de post op de begroting van het ministerie van ver keer en waterstaat ten bate van de polder ad één millioen gulden. „Het is een bewijs, dat de regering oog heeft voor de nood van ons water schap", aldus de voorzitter. „Voor deze toezeggingen zijn wij de minis ter en zijn adviseurs en hier wil ik speciaal de naam van ir. Th. Hey- blom noemen ten zeerste erkente lijk". Na deze mededelingen werd per bus naar Rammekens vertrokken, waar het gezelschap onder leiding van ir. A. G. Wiersma de werken al- daar in ogenschouw nam. De dijk bij Rammekens is over een traject van zevenhonderd meter opgehoogd tot zeven meter boven N.A.P., hetgeen door inklinken enz. tenslotte een dijkshoogte zal geven van plus minus 6.20 m. plus N.A.P. EENVOUDIGE METHODE Voor het ophogen van dit dijksge- deelte heeft men een eenvoudige me thode toegepast, waardoor er een mi nimum aan klei moest worden ge bruikt. Het binnenbeloop van de dijk werd afgegraven, terwijl voorts aan de landzijde een dijkje werd aange legd. De aldus ontstane goot tussen de oude en de nieuwe kleinere dijk werd met zand volgespoten, waarna het geheel werd bekleed met de klei, die van het binnenbeloop was afge graven. In totaal heeft men hiervoor niet minder dan 545.000 m3 klei en zand moeten verzetten. Er zijn 6000 palen geslagen, 15000 graszoden ge legd en 6200 m2 steen aangelegd. Dit alles betekent, dat men bij Rammekens de situatie voor de ko mende winter met een gerust hart te- (vervolg op pag 2) gevonden, zonder dat van de vrou wen een spoor te vinden was. De po litie vermoedt, dat zij hier met een massamoordenaar te doen heeft- Becker, die getrouwd is en zes kin deren heeft, maar thans geschieden van zijn vrouw leeft, heeft een tijd lang in Duitse bladen huwelijksadver tenties geplaatst, waarin hij voorgaf rijk te zijn en kennismaking te zoe ken met „een eenzame, niet onbemid delde vrouw van 40 tot 50 jaar". De politie heeft 131 antwoorden van vrouwen op Becker gevonden. Zondag is uit een rivier in het Zuid-Franse departement Var het lijk van een Duitse vrouw opgehaald. Beckers zou bekend hebben haar in het water te hebben geduwd. Het Saarvraagstuk Volgens het socialistische blad „Westdeutsche Neue Presse" is de bondskanselarij te Bonn van plan zich uit te spreken voor een referen dum in het Saargebied, waarbij de Saarlanders zouden kunnen kiezen tussen aansluiting bij Frankrijk, aan sluiting bij Westauitsland en Europe anisering. bestaat het in Engeland opgerichte Nederlandse 322e jachtvliegsquadron 10 jaar. Ter gelegenneid hiervan zal te Soesterberg een reünie gehou den worden; wordt in Friesland de slag bij Warns herdacht (1345); viert de beroemde Engelse dichter, essayist, toneelschrrj- ver en tevens Nobelprijswin- naar, dr. Thomas Stearns Eliot, te Londen zijn 65e verjaardag. MORGEN viert Nieuw Zeeland do- minion-day. die kan bijdragen tot een internatio nale ontspanning. Op de dag, waarop de Sowjet-Unie dit zal begrijpen, al dus Schunian, zal zij Frankrijk be reid vinden met de Sowjet-Unie te zoeken naar „middelen om de Euro pese organisatie die op zichzelf reeds een garantie tegen herleving van een agressief militairisme in houdt volledig te maken door een stelsel van aanvullende garanties, met name tegen gewelddadige veran dering van de bestaande grenzen". Over Indo-China zei Schuman, dat, indien de „beide mogendheden die de Vietminh-opstandelingen van buiten af bewapenen", bereid zijn on derhandelingen te openen, deze tij dens of na de politieke conferentie over Korea kunnen beginnen. Deze onderhandelingen zouden tot doel moeten hebben een einde te maken aan de agressie in Indo-China en een begin te scheppen van normale in ternationale betrekkingen in Azië. Schuman sprak zich uit tegen heropening van een debat over de sa menstelling der politieke conferentie over Korea, maar zeide, dat Frank rijk al het mogelijke zal doen om In dia in een nabije toekomst te betrek ken bij de bestudering door de poli tieke conferentie van kwesties, die de vrede in het Verre Oosten betreffen. KORTE PREDIKATIE. „Uw wil geschiedegelijk in de hemel, zo ook op aarde." Deze bede uit het ,/Jnze Vader" is één der meest gebruikte en terecht! Alleen is er vaak enig verschil tus sen het gébruik door de Heer zelf en de mamier waarop wij deze bede ge bruiken. Bij ons komt hij meest als slot van ons gebed zo in de trant van: „Wij hébben ónze wil aan voorge legd; maar Uw wil geschiede." Daar mee ivordt dan alles in een vraagteken gesteld: „Je moet nu maar afwachten wat God wil, maar weten doen we het niet." Als Jezus in Gethsemané bidt: „Uw wil geschiede," dan ként hij deze wil n.l. dat hij de zonden der mensen aan het kruis zal verzoenen en Hij doet deze wil. Als wy bidden „Uw wil geschiede!" is er geen sprake van onzekerheid. Steeds weer zegt de Bijbel overdui delijk wat God wil. Dan moeten we dat ook dóén! Anders heeft deze bede geen zin. Deze bede is geen vrome wens, maar een oproep tot gehoor zaamheid. Als ik bid: „Uw wil ge schiede", dan houdt dat allereerst in dat die wil door mij geschiede! Waarom zei Jezus er anders bij: „Op aarde net zoals in de hemel!" Hoe zou het gebeuren in de liemél f Daar zit de Koning op zijn troon, en om Hem heen zijn engelen, zijn diena ren. En ik ben er van overtuigd, dat voor die engelen de geringste wenk voldoende is om de icïl van die Koning te volvoeren. Daar wordt niet gedis cussieerd, niet overwogen of de Ko ning misschien precies 't tegenoverge stelde bedoelde van wat Hij zei, daar wordt alleen maar eenvoudigweg ge hoorzaamd! En met vreugde! Zoals in de liemél, zo vervracht vze Koning, dat Z>ijn wil voorop staat, en geschiedt op aarde, door ons! JOH. W. STARREN BURG Sluiskil. DE VERWACHT: WEINIG WIND. Licht tot half bewolkt, maar in de ochtend plaatselijk mist. Droog weer. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZON EN MAAN. 27 September WWVVVVAVVVWV Zon: op 6.33 Maan: op 20.03 28 September Zon: op 6.35 Maan: op 20.56 onder 18.28 onder 12.51 onder 18.25 onder 14.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1