Verpleeghuis „Der Boede" biedt nu plaats aan 140 patiënten Zwin Zijpe Zeeuwse Almanak Tasmanië legde grondslag voor Dorpshuis in Kruiningen WAARSCHUWINGSDIENST VOOR STORMVLOEDEN STUDENT UIT OOSTKAPELLE VICE-PRESIDENT VAN DE ISMUN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953. NIEUW DIPLOMA INGESTELD Als eerste speciaal voor chronische zieken gebouwd Aan liet verpleeghuis voor langdurige zieken „Der Boede" te Koudekerke wordt thans de laatste hand gelegd. Zoals bekend werd het landgoed in de zomer van 1950 door de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren" aangekocht om er dit verpleeghuis in te vestigen. Thans is „Der Boede" het eerste verpleeghuis voor chronische zieken dat als zodanig in ons land gebouwd werd gereed om Woensdag aan staande, na de opening door H.M. de Koningin, op volle toeren te gaan draalen. Het oorspronkelijke hoofdgebouw is uiterlijk weinig veranderd, inwen dig heeft het echter een totale wijzi ging ondergaan. Er zijn namelijk dienstruimten in aangebracht. Op de eerste verdieping is bovendien plaats voor 20 bedden, hestemd voor patiën ten, die goed kunnen lopen. De direc tiekamer, de behandelkamer voor de dokter, het laboratorium, de zitka mer en de eetkamer voor de zusters bevinden zich in het monumentale landhuis, dat in de eerste helft van de 17e eeuw werd gebouwd. Aan weerszijden zijn twee zestig meter lange vleugels gebouwd. Elke vleugel kan 60 patiënten herbergen. Zij bevat zes ziekenzalen voor aeht patiënten, een ziekenzaal voor negen patiënten, drie isoleerkamers, twee dienstafdelingen, een kamer voor de hoofdzuster en een dagverblijf van ongeveer vijftig meter lengte. In het souterrain onder het hoofd gebouw bevinden zich de keukens, linnenkamer, magazijnruimten, de rouwkamer en de stookinrichting. Modern en practisch ingericht, vormt „Der Boede" met recht een bezit, waarop de Stichting trots kan zyn. Met de aankoop en bouw was overi gens een bedrag van ruim een mil- lioen gulden gemoeid. Extra zorg. De patiënten in dit verpleeghuis vereisen extra zorg, omdat de mees ten van hen hulpbehoevend zyn. Ge rekend is dan ook op één verpleeg ster of verpleeghulp voor elke drie patiënten. En aangezien hier straks 140 patiënten zullen zijn, zullen er op dat moment dan ook ongeveer 35 ver plegende personeelsleden werken. Als zusterhuis is de villa „Alberdi- na", vlak bij „Der Boede" gelegen, aangekocht. Hier zijn 25 verpleeg hulpen ondergebracht. Onlangs is een cursus „verpleeg hulp" ingesteld, welke in samenwer king met de Inspectie voor Volksge zondheid tot stand kwam. Het is een tweejarige cursus, welke aansluit op de cursussen, die in de ziekenhuizen worden gegeven. Men hoopt te berei ken, dat de gediplomeerde verpleeg hulpen als tweedejaars leerlingen in de ziekenhuizen voor hun A-diploraa kunnen gaan werken. Woensdag jl. is deze cursus in Nederland begonnen, onder meer op „Der Boede", waar thans reeds 100 patiënten worden verpleegd. „Der Boede" voorziet in een drin gende behoefte. Gerekend wordt dat in Zeeland van elke 100 inwoners bo ven de 65 jaar er 2 chronisch ziek zijn. De inwoners onder die leeftijd verkeren percentsgewijze in dezelfde omstandigheid, zodat er in Zeeland totaal 1100 chronische zieken zijn. Vraagstuk. Buiten „Der Boede", worden door de Stichting, welke een algemeen Protestants karakter draagt, zoals bekend ook het verpleeghuis „Ter Hooge" te Koudekerke, het verpleeg huis voor lichte psychische patiënten „Overduin" en het rusthuis „Ter Man- telinge" te Oostkapelle geëxploiteerd, terwijl op het landgoed „Ipenoord" te Oostkapelle een thuis voor zwakzin nige kinderen in oprichting is. Het vraagstuk van de chronische zieken vraagt thans sterk de aan dacht. De zieken zijn vaak niet thuis te verplegen en een verpleeghuis is de enige uitkomst, omdat het gezin, waarin zich zo'n patiënt bevindt, daar vaak ernstig onder lijdt. Hiervan wordt, zoals de voorzitter van de Stichting, de heer A. H. S. Stemer- ding ons vertelde, in de grote stéden nogal eens misbruik gemaakt door particuliere instellingen, welke van de verpleging een winstobject ma ken. Dit misbruik gaat ten koste van de patiënten en wordt dan ook door de Federatie van Verpleeghuizen op alle mogelijke manieren bestreden. In de bij de Federatie aangesloten verpleeghuizen doet men voor de pa tiënten wat mogelijk is. Zo dus ook op „Der Boede". In de toekomst hoopt men hier o.a. het rheuma-on- derzoek ter hand te nemen. Er zijn trouwens nog meer plannen. Sommigen hiervan liggen niet op me disch gebied, zoals bijvoorbeeld de verfraaiing. Voor beide vleugels staat een zuil, waarop men mettertijd twee, beelden hoopt te plaatsen. Vooriopig zijn er echter dringender zaken en aangezien er grote kosten verbonden zyn aan het laten vervaardigen van twee passende beelden, zal het nog wel even duren eer de zuilen bezet zullen zijn. Het belangrijkste is echter, dat Zeeland thans kan bogen op een aan de eisen des tijds aangepast verpleeg huis voor chronische zieken. VOOR ZEELAND EN ZUID-HOLLAND Spoedig inwerkingtreden verwacht. (Van onze Haagse redacteur). Naar wy vernemen wordt thans van Rijkswege een Stormvloed-Waar schuwingsdienst georganiseerd, welke bedoelt de bevolking tijdig te kun nen waarschuwen, wanneer zich onverhoopt ooit weer een noodlottig sa mengaan van hoge waterstanden en storm uit een ongunstige richting zou voordoen, gelijk op 1 Februari het geval was. Deze nieuwe dienst, aan wel ker samenstelling thans hard wordt gewerkt, zal een permanent karakter krijgen. Vermoedelijk zal hy reeds zeer binnenkort in werking kunne» tre den. In tyden van nood kan de dienst gebruik maken van radio en andere technische hulpmiddelen, als mobilofoons e.d. De dienst zal resorteren on der de Rijkswaterstaat. De Stormvloedwaarschuwingsdienst geldt alleen voor de provincies Zuid- Holland en Zeeland. Er zullen ver schillende klassen van urgentie wor den aangenomen voor bepaalde waterstanden en te verwachten on gunstige factoren zal gewaarschuwd worden. Hoe deze waarschuwingen, precies worden ingekleed, tot wie ze worden gericht en in welke volgorde, is op hef ogenblik nog een punt van overleg. Dijkwachten De waterschappen en de polders hebben op dit ogenblik waarschu wingsdiensten. Deze hebben altijd be staan. De functie van dijkwacht da teert al uit een ver verleden. De praktijk heeft echter geleerd, dat de ze diensten der afzonderlijke water schappen niet altijd feilloos werken. VAN TOT Verschillende verenigingen in het ge troffen gebied van Zeeland maken tel kens weer met dankbaarheid melding van de hulp welke zij van buitenaf ont vangen. Het Is immers vaak heel moei lijk het verenigingsleven weer op gang te krijgen wanneer men op allerlei manie ren door de ramp gedupeerd is en het doet dan goed, wanneer zusterverenigin gen van elders of wie dkn ook zich be ijveren om bij te springen. Thans be reikte ons weer zo'n bericht uit Waarde. De CJ.V.F. en de jeugdclub van deze gemeente kregen steun uit Bergen op Zoom, waar men een gedeelte van de opbrengst van een bazar voor Waarde bestemde. Twee meisjes uit Waarde, Mientje Blok en Jo van Kruiningen, ver zorgden trouwens zelf een stand op de bazar. De C.J.M.V. werd overigens ook niet in de steek gelaten. Deze kreeg uit Zoutelande bytyds en ander werkmate- DE MAAN GLIMLACHTE Als herfstdag was de Donderdag een aangename verrassing, na de overrompelende entree, welke Herfst 195S de 21ste had gemaakt en zélfs in de avonduren heerste er eèn bij zonder prettige temperatuur. Bovendien gaf een weldoorvoede maan acte de présence en eigenlijk was het dus wel te verklaren, maar niettemin: wij hadden er niet op ge rekend en het verschijnsel bezorgde ons een kleine schrik.. Het deed zich voor in de scheme ring, binnen de contouren van een woning-in-aanbouw te Vlissingen. Plotseling ontwaarden wij twee ge stalten, die spookachtig tussen de balken en halve muren rondwaar den Het was, o welk een romantiek op deze maan-avond, een paartje Een paartje, dat dit tijdstip had uitgezocht om het toekomstig nestje te beschouwen en dat met grenzeloos optimisme 'toekomstplannen gestalte gaf. Het meisje althans gebaarde he vig met haar armen en ongetwijfeld plaatste zij tussen de balken, de halve muren en de emmers cement in gedachten reeds „het zitje", de schemerlamp en „de stoel-voor-hem De maan, ge kunt het geloven o] nietde maan glimlachte riaal. Bovendien werd hulp gezonden door landelijke verenigingen. Bij dit bericht uit Waarde bereikte ons echter ook een klacht: in de culturele sector gaat het nog niet overal even vlot. Met name de muziekvereniging van Waarde, die eveneens zwaar werd getrof fen, heeft het nog heel moeilijk en hoopt, dat ook zij enige hulp van buitenaf zal krijgen. Wie weet In Kattendijke heeft men het nodig geoordeeld de woningen alle een nieuw huisnummer te geven. Wij nemen ook graag aan. dat dit inderdaad nodig was, maar de Kattendijkers zullen in de ko mende weken toch goed moeten uitkijken, ze mochten eens een verkeerde woning binnenstappen. De gemeenteraadsvergadering van Sluis bracht voor de bewoners van de buurtschap Heille, welke onder Sluis res sorteert, een goede tijding. Eindelijk was van de P.T.T. bericht ontvangen, dat Heille telefoonaansluiting krijgt. Dóór is wat over gesproken voor het zover was. Maar de aanhouder wint ten slotte tochl In Kloosterzande was het van de week feest. Het echtpaar J. Struylaert-sJansen vierde onder grote belangstelling zijn gouden bruiloft. Zo iets komt natuurlijk vaker voor, maar in Groenendijk had men er toch wel een bijzonder feest van ge maakt. Het buurtcomité organiseerde volksspelen, waaraan velen in alle opge wektheid deelnamen, de plaatselijke mu ziekvereniging kwam een serenade bren gen en tot slot was er zelfs nog een lampionoptocht. Namens het buurtcomité werd het gouden echtpaar ook nog een fraai geschenk aangeboden: een klokstel. Tenslotte nog een minder opgewekt bericht, dat van over de grens komt. In Zeebrugge kreeg een Nederlander, ze kere W. E., visser van beroep en 29 jaar oud, het dezer dagen aan de stok met een politieagent, die hij onverhoeds met een ijzeren staaf te UJf ging. De agent sloeg de aanval weliswaar af, maar de aanran der wist in een taxi te ontsnappen In de richting van de Nederlandse grens, welke hij waarschijnlijk bij St. Anna ter Muiden is gepasseerd. Volgens de Brugse Cou rant zou aan Nederland om zijn uitle vering gevraagd worden. De man staat trouwens aan de Belgische kust reeds niet al te best bekend: vorig jaar moet hij tijdens het Carnaval in Heyst geprobeerd hebben een aanslag te plegen op zijn vrouw. Familie heeft toen weten te ver hinderen .dat er ongelukken gebeurden. E. woonde sindsdien in Zeebrugge bij zijn moeder. In de rampnacht zijn tekortkomingen aan de dag getreden. Het is zaak om deze diensten beter te organiseren. Het ligt daarom in de bedoeling de desbetreffende règlementen zodanig té .wijzigen, dat meer waarborgen be staan, dat een effectief toezicht wordt uitgeoefend en vlug en doeltreffend wordt gewaarschuwd als gevaren dreigen. De Stormvloedwaarschuwingsdïenst waarvan we de geboorte dus spoedig verwachten kunnen, zal feilloos moe ten werken. Inmiddels heeft, zoals bekend, een aantal gemeenten maatregelen ge troffen voor de eigen bevolking. Om enkele voorbeelden te noemen: in Bruinisse en Stavenisse hebben de burgemeesters een evacuatieplan op gesteld; in Kruiningen doet de kerk toren dienst om de gemeentenaren te waarschuwen. Dat geschiedt met vlaggen van verschillende kleur of met lichtsignalen. In Zierikzee is een alarminstallatie op het stadhuis ge plaatst. Op enkele plaatsen is of wordt bijv. in Zierikzee een automatische hoogwatermelder aangebracht. Zodra het water bepaalde standen bereikt, gaat een lampje branden, of de tele foon gaat rinkelen Hoofdingenieur P.Z.E.M. benoemd Tot opvolger van de heer if. A. P. Lindenbergh is benoemd tot hoofdin genieur bij de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschaj py, met standplaats Middelburg, c heer ir. R. Froyen, thans districts-in- fenieur der P.Z.E.M. voor Zeeuwsch- laanderen. Ikonen-tentoonstelling geniet grote belangstelling Ruim 500 belangstellenden hebben reeds een bezoek gebracht aan de Ikonen-tentoonstelling in de exposi tie-zaal van de fa. Van Benthem Jutting te Middelburg. Hieruit blijkt wel, dat deze bijzondere tentoonstel ling bij velen interesse heeft gewekt. Prins Albert van België in Vlissingen In verband met oefening „Mariner" Donderdag heeft, geheel onverwacht, Z. K. H. Prins Albert van België een bezoek aan Vlissingen gebracht, welk bezoek in het bijzonder de Marine gold en de oefening „Mariner", welke zich thans ook tot de Zeeuwse kustwateren uitstrekt Prins Albert, die adelborst le klasse van de Belgische marine is, arriveer de in de loop van de morgen aan boord van Hr. Ms. „Jacob van Heems- kerck" in gezelschap van de chef van de Belgische Marinestaf, comman deur Robins. Z. K. H. werd hier ont vangen door de Commandant Mari tieme Middelen Vlissingen, de kapi tein ter zee J. G. Broekhuysen. Later op de dag bezocht Prins Al- bert, in gezelschap van de Admiraal Benelux, de schout bij nacht F. T. Burghard, diens hoofdkwartier op Walcheren en ook enkele andere pos ten. Tegen vier uur vertrok de Prins, die vóór zijn vertrek begeleid door kapi tein ter zee Broekhuysen de „Jacob van Heemskerck" had bezichtigd, per auto via Breskens weer naar België. De oefening Wat de oefening „Mariner" zelf be treft, kan medegedeeld worden, dat deze gistermiddag voor dit gebied is begonnen. De geallieerde convooien varen, iedereen is op zijn post en men zal verder moeten afwachten hoe de „oorlogshandelingen" zich zullen ont wikkelen. NAAR PARIJS Jonge Nederlander werd in het bestuur van Inter nationale Studenten-organisatie gekozen Egïnhard VV. van Aartsen, een 24- jarige Nederlandse student in de rechten te Parijs, tot voor kort wo nende te Oostkapelle, is gekozen tot rice,-president van de I.S.M.U.N., de Internationale Studentenvereniging voor de Verenigde Naties. Het is voor het eerst, dat een Nederlander een dergelijke hoge functie krijgt bij deze organisatie, waarbij studentenvereni gingen van 25 landen zijn aangeslo ten. De I.S.M.U.N. is een vereniging, die voornamelijk onder studenten begrip wil wekken voor het werk van de Verenigde Naties en is aangesloten by de Unesco. Er worden thans Btap- pen ondernomen om het zogenaamde „Statut Consultatif" te verkrygen by de sociaal-economische raad van de Verenigde Naties en bij de interna tionale voedselorganisatie. Eginhard van Aartsen wordt thans speciaal belast met het contact met de U.N.O. en de Unesco. Hij maakt van het al gemeen bestuur deel uit samen met Wilfred Trivett uit Canada, Masa- moto Yashiro, Japan, terwyl miss P. G. C. Painter uit de Verenigde Staten benoemd is tot redactrice van het binnenkort te verschijnen orgaan „Newsletter". De jonge „Oostkappe- laar" bezocht deze zomer de algeme ne vergadering van de organisatie in Parijs als afgevaardigde van de Ne derlandse Studentenvereniging. Tij dens deze bijeenkomst werd hij in het bestuur gekozen, vooral omdat hij zijn sporen op het gebied van de in ternationale jeugd-samenwerking al had verdiend. Eginhard is er als het ware voor gepredestineerd, want doordat zyn vader steeds buitenslands werkte, is hij buiten Nederland opge voed. „Toch ben ik een chauvinisti sche Nederlander" vertelde hy ons glimlachend. MOEILIJK EN MAKKELIJK „Wat myn taak zal zijn?" Je kimt het op twee manieren doen, de ge makkelijke en de moeilijke. De eerste bestaat in het schryven van een gro te hoop brieven en de tweede in het opnemen van persoonlijk contact met allerlei instellingen en mensen. Ik voel veel voor de laatste methode..." „Mijn kamer in het Nederlands BIJ" AANKOOP VAN 1 LITER WEN NE K ER NIÉUWE BESSEN Uitslüil6n:d Vèrkrijg'baar in de slijterij' a 1 5.50 par Hier j Opening Vrijz. Protestants Centrum uitgesteld. De opening van het Vryz. Prote stants Centrum in de Lampsinsstraat te Vlissingen, welke'gisteravond zou geschieden, is wegens ziekte van de plaatselijke predikant, ds. N. van de Wall, tot volgende week Donderdag avond uitgesteld. Wijkgebouw Wit-Gele Kruis wordt in gebruik genomen Zondag zal te Oostburg het nieuwe wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis officieel in gebruik genomen wor den. Dit wijkgebouw wordt onderge bracht in het nieuwe Katholieke ver enigingsgebouw achter de R.K. kerk. dat nog niet geheel voltooid is. De officiële opening van het gehele ge bouw zal later gehouden worden. W. Zeeuwsch-Vlaamse kust 1 December veilig Donderdag heeft de na de Februari- ramp in Zeeuwsch-Vlaanderen ge vormde coördinatie-commissie, waar in vertegenwoordigers van water schappen in Zeeuwsch-Vlaanderen, Rijkswaterstaat en Prov. Waterstaat fitting hebben, onder leiding van het lid van Gedep. Staten, de heer C. Ha- mélink, de werkzaamheden aan het dykherstel in West Zeeuwsch-Vlaan deren in ogenschouw genomen. Men heeft geconstateerd, dat de zeewe ring in ieder geval 1 December a.s. te gen de elementen bestand zal zijn. De werkzaamheden vorderen uitstekend. De leden van de coördinatie-commis sie hebben tydens de schouw tevens besprekingen gehouden met de be sturen van enkele calamiteuze pol ders. VORSTELIJKE GIFT VAN OUD-LANDGENOTEN Cheque van f 45.000 aan gemeente- bestuur overgedragen Met het aanbieden van een simpel, doch kostbaar stuitje papier overhan digde de heer G. Rhee, directeur van de Ned. Middenstandsbanlc te Amster dam, Donderdagmiddag in het gemeentehuis van Kruiningen aan het ge meentebestuur een bedrag van f 45.000.namens de Nederlands-Tasma- nische vereniging „Abel Tasman". Met deze gift, bijeengebracht door Ne derlandse emigranten die het zelf nog moellyk hebben en door spontane bijdragen van Australiërs meestal <le kleine man is de grondslag ge legd voor een dorpshuis in Kruiningen. Behalve het college van B. en W. waren ook verschillende raadsleden en de Herstelcommissie in de raadszaal byeen, toen de heer Rhee, vergezeld van zijn echtgenote en de heer A. J. Carpentier uit Goes, dit vorstelyk ge schenk kwam aanbieden. De wnd. burgemeester, de heer P. H. A. Pol derman, sprak een welkomstwoord, waarna de heer Rhee in een toe spraak schetste hoe dit contact met het verre Tasmanië was ontstaan. In de eerste dagen van Februari ont ving hy van familieleden op dit eiland, dr. J. C. Boot en de heer Rhee, resp. voorzitter en secretaris van de Ne derlandse vereniging „Abel Tasman" het verzoek, voor deze vereniging een gemeente in Zeeland te willen adopteren. Men was begonnen met 15 pond uit de kas te nemen. Daar men afkerig is van grote steuncomité's of ambtelijke bemoeiingen, wilde men liefst maar een kleine gemeente heb ben. Het oog viel toen eerst op Arne- muiden, dat minder zware schade had geleden. Toen hulp aan deze gemeen te later niet meer nodig bleek, heeft de heer Rhee deze overgeschakeld op Kruiningen. Hoewel het de wens van de gevers was, dat vooral directe hulp geboden werd, slaagde de heer Rhee er niet in, hiervoor een billijke en re delijke basis te vinden. Bij een boot tocht door het verdronken Kruinin- fen werd hij toen gegrepen door het egrip nazorg, niet alleen materieel, doch ook geestelijk. Geestelijke wederopbouw Voor vele mensen in Zeeland is de geestelijke shock te groot geweest. De wederopbouw van de getroffen dorpen is niet alleen meer een zaak van water- en stedebouwkundige wer kers en van geldelyke hulp, doch ook van het herstel van het menselijke contact en de dorpsgemeenschap. Met deze opvatting, dat door hulp verlening aan de geestelyke wederop- hogere dc bouw een veel wordt nagestreefd doelstelling [an de aanvulling van eventuele tekorten, konden de gevers in Tasmanië instemmen. Daar om mocht de heer Rhee thans een chèque van f 45.000.aanbieden, te besteden ten bate van de dorpsge meenschap Kruiningen. Nadat hij de ze gift aan de wnd. burgemeester had overhandigd, deed hij nog de sugges tie bij het totstandkomen van een dorpshuis, waarvoor thans de eer ste gelden zijn geschonken, voor al te denken aan het heden daagse probleem van de ouden van dagen en van de jeugd van de lagere school. Voor deze laatste categorie had de heer Rhee Woensdagavond te Arnemuiden nog een bedrag voor de aanschaf van 500 boeken voor een kinderbibliotheek mogen aanbieden. De wnd. burgemeester, de heer P. H. A. Polderman, vertolkte de dank van het gemeentebestuur voor deze vorstelijke gift Wanneer het dorps huis zal mogen ven-ijzen, zal dit ge schenk van Tasmanië voor het nage slacht blijven voortleven door de zaal naar dit eiland te noemen. Nadat de voorzitter van de her stelcommissie, de heer W. J. L. de Groof, uiting had gegeven aan de dankbaarheid van de bevolking, wel ke weer heeft mogen ervaren niet al leen te staan, werd op voorstel van de wnd. burgemeester met algemene instemming Toesloten, de Vereniging „Abel Tasman" telegrafisch dank te zeggen voor deze belangrijke bijdra ge in het herstel van de dorpsge meenschap Kruiningen. Tot slot werd nog een wandeling door het dorp ge maakt, waarbij de plaats aan de Voor- houte, waar het dorpshuis zal moeten verrijzen, werd bezocht. Studentenhuis in Parijs wordt met toestemming van de directeur voor lopig als een soort bureau en als cun- tactcentrum ingericht. En verder zul len we maar zien. Mijn studie mag er niet onder lijden, want ik wil volgend jaar in Nederland verder rechten stu deren". En indien volgend jaar Eginhard van Aartsen als vice-president her kozen zou worden, dan zal dat zijn „chauvinistisch" Nederlands hart be slist goed doen. Want dan komt im mers het contactcentrum van de I.S. M.U.N. met hem naar Nederland! Rijk financiert Zeesluis te Cadzand Naar wy vernemen zal de bouw van de zeesluis te Cadzand, waarvan de kosten op circa een millioen gulden worden geraamd, gefinancierd wor den in het kader van het noodherstel. Dit betekent, dat het Ryk 90 van de kosten voor zijn rekening neemt, zodat het waterschap „Het Vrije van Sluis" slechts 10 van de kosten zal hebben te betalen. De aan iiet waterschap toegezegde Rijkssubsidie ad f 800.000.zal nu vrijwel geheel voor waterbeheersings- werken kunnen worden aangewend. KUNST Concert Rotterdams Kamerorkest. SCHUTTERSHOF, GOES TERECHT werd vorig jaar het Rot terdams Kamerorkest met enthou siasme in Zeeland ontvangen, want de concerten, die dit ensemble in ver scheidene Zeeuwse plaatsen gaf, ble ken van hoog gehalte en verdienden alle lof. De verwachtingen voor het eerste optreden van de nieuwe tour nee, Donderdag in het Goesse Schut tershof, waren dan ook hoog gespan nen, temeer omdat het programma bijzonder aantrekkelijk was. Vanzelf sprekend vraagt men zich echter na dit eerste concert af: heeft het orkest aan deze hoog-gespannen verwachtin gen voldaan of keerde men teleurge steld naar huis Op de laatste vraag kan met een gerust geweten „neen" worden geantwoord, maar dat bete kent geenszins, dat de eerste met al ler instemming met een volmondig „ja" kan worden afgedaan. Misschien zou dit wel voor het gedeelte na de pauze kunnen gebeuren, maar ten aanzien van het deel vóór de pauze dienen zekere beperkingen te worden gemaakt! Aanvankelijk leek het, als of het orkest sinds vorig jaar beter musiceerde, want in het openings- werk, de sinfonia „II Matrimonio Se- greto" hoorde men een vlot en plezie rig musiceren, dat iets weg had van dè beschaafde conversatie van lie den, die losjesweg de ene goede en geestige opmerking na de andere plaatsen. Dat was dus een goed be gin, waarvan wordt aangenomen, dat het gelijk staat met het halve werk... Maar in de veertiende Symphonïe van Mozart bleek de „conversatie" toch wel erg „los" te zijn, waardoor de spirit er een beetje uit ging. Daarbij kwam nog, dat de hoorns bepaald een slechte avond hadden, hetgeen later met name opviel in de begelei ding van Beethovens Vioolconcert. Nap de Klijn speelde de soloparty in dit prachtige werk en dwong daarme de meermalen de bewondering af. Zijn spel was in de langzame delen bepaald boeiend, bv. de inzet van het thema aan het slot van het eerste deel met de pizzicati in de strijkers, terwyl ook het Larghetto sublieme momenten had. In de vlugge passa ges evenwel verloor de toon van Nap de Klijn iets van zijn noblesse, alsof de virtuositeit ten koste van de toon- vorming ging. Het orkest begeleidde goed, zonder echter uit te blinken, hetgeen onder meer tot uiting kwam in sommige minder nauwkeurige in zetten en enkele andere kleine vlek jes. Mede daardoor kon moeilnk ge sproken worden van een grote homo geniteit tussen solist en orkest. Na de pauze echter verdwenen alle bezwaren als sneeuw voor de zon: de tweede symphonie van Beethoven werd met gloed en geestdrift ge speeld, waardoor dit werk een uitne mende vertolking kreeg. Dirigent Piet Ketting mocht te recht van het talrijke publiek een ovatie in ontvangst nemen. Zoals be kend worden deze concerten georga niseerd door de Z.V.U., op uitnodi ging van het provinciaal bestuur. de K. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Abbott en Costel- lo maken schoon schip", (alle leef tijden), 7 en 9 uur; Luxor: „O.K. Ne ro", (18 jaar), 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Intriges in het Oos ten". 7, en 9.15, 14 j.); Schouwburg: V.P.R.O.-avond, 19.45; Van Benthem - Jutting. Iconententoonstelling, 9— 18 uur. GOES. Vandaag Grand: „De vloot op stelten", (alle leeftijden). 8 uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling „Het jagen in de kunst", 10 18 uur. VEERE. Vandaag Schotse Huizen, Expositie Jos But en L. J. Braams,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2