PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Volgens Djakarta is revolutie in Atjeh thans bedwongen Afzonderlijk woningcontingent voor herbouw gevallen? BILT Kantlijn ONMIDDELLIJKE TERUGZENDING VAN 3400 GEVANGENEN Vandaag RITA HAYW0RTH VOOR DE VIERDE MAAL GETROUWD 196e Jaargang-No. 226 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 Sept. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tancL Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58-60. telef. 2355 4 lijnen Ib.g.g. 2661 o£ 21601Middelburg, MarM 51. telel. 3841: Goes. Lange VorsMraat 63. iele» 2475 (b.g.g. 22281: Oostburg. Finlandstraat 2. lelei. 16: Temeuzen. Brouw.rtjstr. 2: Zleri'taee. N. Bogerdslr. C 160. Mrt- 26 ISLAMSTR1JDERS LEDEN VERLIEZEN „Achtergronden" van opstand zouden bestudeerd moeten worden Dr. Tobing, de Indonesische minister van voorlichting, heeft verklaard, dat leger en politie in Atjeh krachtige maatregelen hebben genomen en dat de regering de toestand thans meester is. Uit Medan wordt nader gemeld, dat daar twee schepen zijn aangekomen met honderden evacué's. Volgens verklaringen van deze vluchtelingen zijn de ordeverstoringen begonnen in de nacht van 20 op 21 September. De met krissen, messen en vuurwapens bewapende aanvallers kwamen zowel met auto's als met prauwen. Zij zouden vele verliezen hebben geleden. De vice-voorzitter van het Indonesisch parlement, mr. Tamboenan, wil trachten een parlementaire missie naar Atjeh te doen zenden om daar de achtergronden van de opstand te bestuderen. Zo nodig zou een beroep ge daan moeten worden op de vice-president, drs. Moh. Hatta, om zich naar Atjeh te begeven. De Indonesische minister van voor lichting, dr. Tobing, zeide nog, dat de regering het gebeurde temeer be treurt, omdat zg juist thans haar ui terste best doet de veiligheid te ver zekeren. De regering neemt 't stand punt in, dat tegen benden, die met geweld van wapenen optreden tegen de staats-apparaten en die onschuldi ge mensen vermoorden, eveneens met wapenen gestreng zal moeten wor den opgetreden. Na een Donderdagmiddag gehou- Er is weer eens een klein „schan daaltje" Ben der hoofdredacteu ren van de Leeuwarder Courant, de heer J. Piebenga, bekend voor vechter van de Friese beweging, heeft Zondag het woord gevoerd op de „Landdag der Vlaamse Concentratie", welke bij Antwerpen werd gehouden. Enkele Nederlandse bladen hebben van die landdag verslag uitgebracht er uit him mededelingen bleek, dat de bijeenkomst het karakter droeg van de vroegere nazi-bijeenkomsten. De landdag begon met trompetge schal dat werd afgegeven op een met een oranje-blanje-bleu vlag versierd podium. Daarna volgde de opmars van een vaandel, dat bestond uit een zwart dundoek met een rode letter A, waarmede het woord amnestie weru aangeduid. Voor een verduide lijking van de betekenis van dit vaan del zorgde de voorman van de Vlaam se 'Concentratie, het Antwerpse raadslid Wagemans, die in gloedvolle bewoordingen amnestie bepleitte voor de oud-Oostfrontsoldaten. Een zekere heer Van Overstraeten, die mede de redactie vormt van een contactorgaan van Belgische Oostfrontstrijders, vroeg eerbied voor deze categorie van in Hitiers regionen strijdende front soldaten. Hij besloot zijn rede met de uitroep: „Voor volk en vaderland, in dienende liefde, hou zee!" Tenslotte kwam ook de heer Pie benga aan het woord. Zijn verschijnen op het podium werd onderstreept door begeesterd houzeegeroep. Hij begon zrjn rede met een fors: Volk van Vlaanderen!'en kwam op voor de klei ne volkeren die in de knel zitten. In dit kader zette hij de verlangens der Friezen uiteen. Er werd gecolporteerd met het in Nederland herhaaldelijk in beslag ge nomen blad Alarm en er waren ver tegenwoordigers van de in Nederland vei'boden beweging van mr. Wolthuis en Paul van Tienen, in zwart uni form Het werd de heer Piebenga kwalijk genomen, dat hij in een dergelijk ge zelschap voor het voetlicht was ver schenen, vooral omdat hij op de pro gramma's abusievelijk was aangekon digd als lid van de Friese Cultuur- raad. Inderdaad doet het merkwaardig aan, dat een figuur, die zowel in de Nederlandse journalistiek als in de Friese Beweging een positie be kleedt, zich in een dergelijk milieu begeven heeft. Iedere zaak heeft echter twee kan ten en daarom is ook de opvatting van Piebenga zelf van betekenis. Deze merkt op, dat zijn optreden voortsproot uit een lezing over de Friese kwestie, die hij deze zomer ge houden heeft voor een groep Vlamin gen, die in het kader van de Volks- hogeschoolreizen in Friesland vertoef den. Uitgenodig werd hij door de wel bekende taalstrijder Flor Grammens, die geen collaborateur in de gewone zin is. In Antwerpen zelf verzekerde de heer Piebenga zich ervan, dat er geen neo-fascistische organisaties mee zouden doen en dat ae Alarm- groep geweerd zou worden. De Hit lergroet werd door hem niet opge merkt, wel „houzee" of „hoezee"-ge- roep, echter in de trant van de Vlaamse blauwvoeterij. Dat een Ant werps raadslid en een bekend Brus sels advocaat mede op het podium verschenen, versterkte hem in zijn vertrouwen, niet met een neo-fascis tische beweging te doen te hebben. Niet vermeld werd in de verslagen, dat de heer Piebenga zich ter plaatse reeds distancieerde van vele der Vlaamse uitingen en waarschuwde te gen overdrijving. Elk separatisme werd door hem afgewezen. Zijn eigen lezing was een historisch-cultureel- staatkundig betoog over plaats er taak der kleine nationaliteiten in Europa. De geuite „grieven" beperk ten zich tot de constatering, dat een wettelijke regeling onderwijs er nog sic slotte merkt de heer Piebenga op, dat van het Friese leeds niet is. Ten- den spoedzitting van het kabinet ver klaarde de juist uit Noord-Sumatra teruggekeerde vice-premier, de heer Wongsonegoro, o.m., dat er totdus 34 OPSTAND IN ATJEH jane zijn zij naar Matjam Koebang getrokken en vandaar naar Blang Kedjeren Leger staat gereed Te Djakarta zijn en worden op hoog niveau besprekingen over de veilig heidssituatie gehouden, waarbij ook de toestand in Atjeh aan een be schouwing werd onderworpen. Aan deze besprekingen namen de minis ter-president Ali Sastroamidjojo, de chef-staf van de landmacht, kolonel Bambang Soegeng, de procureur-ge neraal, het hoofd van de staatspolitie en de minister van defensie deel. De souschef-staf van de landmacht, over ste Soeprapto, heeft medegedeeld, dat dezer dagen een groep officieren van het hoofdkwartier van het leger naar Atjeh zal gaan om de situatie aldaar op te nemen. Op een vraag over de door het leger ondernomen stappen, zei majoor Soeprapto, dat het leger steeds gereed staat om, indien nodig, acties uit te voeren, welke tevoren door de regering worden voorbereid. ordeverstoorders In Atjeh zgn gedood en 80 gevangen genomen. Volgens de in Medan gearriveerde vluchtelingen hadden de opstandelingen, die ge kleed waren in zwarte en khaki uni formen, met op hun mouwen kente kenen van het „Mohammedaanse le- gei-" „Tentara Isdam Indonesia), vele verliezen geleden. Men had lijken zien liggen bij de haven van Lhok Seitma- we. Het leger zou één man verloren hebben. Het dagblad „Merdeka" te Djakar ta meldde, dat blijkens op een gearre steerde koerier gevonden documen ten, de voormalige militair gouver neur van Atjeh, Toengkoe Daud Beu- roeh, benoemd zou zijn tot comman dant van het Mohammedaanse leger. Het blad meldt voorts, dat vele der regenten hun posten hebben verlaten. Het plaatselijk bestuur heeft maatre gelen genomen om een vacuum in de bestuursvoering te voorkomen. „Merdeka" meldt tenslotte, dat de bevolking van Atjeh aan leger en po litie steun verleent. Nederlanders geëvacueerd. De Algemene Vereniging van Rub berplanters ter Oostkust van Suma tra Avros) heeft medegedeeld, dat op advies van de gouverneur van Noord-Sumatra alle employé's van de bij deze organisatie aangesloten ondernemingen in Atjeh naar elders zijn overgebracht. De vrouwen en kin deren waren reeds enige dagen geë vacueerd. Het personeel van de ondernemingen is thans voorlopig voor een deel on dergebracht in de vacantie-centra van Oost-Sumatra, Brastagi en Pra- pat. Ook een aantal ambtenaren zou den met him gezinnen uit plaatsen in Atjeh naar Medan zijn geëvacu eerd. Gedeserteerd. Naar thans bekend is geworden, zijn Zondagavond de eerste luitenant Ibrahim Saleh en 87 man van, zijn compagnie, die in Sidikalang in Tapa- nuli was gelegerd, van hun onderdeel gedeserteerd en naar Atjeh vertrok ken, aldus is te Medan bekend ge maakt. Saleh en de 87 manschappen zijn alle Atjehers, de overige 31 mili- litairen van de compagnie waren niet van Atjeh afkomstig. De deserteurs zijn met een jeep van het leger en in twee burgerjeeps naar Kotatjane in Zuid-Atjeh getrokken. Zg gaven voor, op oefening te gaan en namen ook wapens mee van de 31 andere manschappen van de compag nie. Voor hun vertrek verbraken zij de telefoonverbindingen. Van Kotot- liij zgn lezing geheel buiten overleg met de Friese beweging hield. Het „schandaaltje" is dus een storm in een glas water! K.V.P.-voorzitter treedt af Het dagelijks bestuur der Katho lieke Volkspartij deelt mee een schrij ven ontvangen te hebben van de heer W. J. Andriessen, waarin deze bericht zich op medisch advies genoopt te zien af te treden als voorzitter der K.V.P. De heer Andriessen deelde tevens mee, dat hij zijn functie van kamerlid zal blijven vervullen. Hiertegen werd van medische zijde geen bezwaar maakt, wel tegen de combinatie beide functies. De heer Andriessen heeft reeds nu ontslag willen nemen om de partij voldoende tijd te geven zich over de opvolging te kunnen be raden. Ned. Vakcentrale betreurt loonronde-hnpasse Het bestuur van de Nederlandse Vakcentrale heeft verklaard het ver loop der onderhandelingen tussen de centrale werkgevers-organisaties en de centrale werknemers-organisaties over de komende algemene loonronde met grote bezorgdheid te hebben ge volgd. Ondanks het feit, dat de Nederland se Vakcentrale niet bij het overleg was betrokken-, meent het bestuur zijn mening te moeten kenbaar ma ken. Betreurd moet worden, aldus het bestuur, dat de onderhandelingen thans in een impasse zijn geraakt, waardoor wederom de regering ge noodzaakt wordt de hoogte van het percentage der loonronde vast te stel len. De Nederlandse Vakcentrale hul digt het standpunt, dat de regering zich juist meer moet gaan terug trek ken van het te voeren loonbeleid. Een der nieuwe vleugels van „Der Boede". Links de lege zuil welke in de toekomst een beeld zal dragen. (Foto P.Z.C.j „Mig" gaat terug De V.S. hebben Donderdag aange boden de Mig-straaljager, die Maan dagochtend door een N'oordkoreaan- se piloot naar Zuid-Koreaans gebied is gevlogen, aan zgn ..rechtmatige eigenaars" terug te geven. In de verklaring wordt met geen woord gerept over de 100.000 dollar voor de Noordkoreaanse piloot. Vol gens Amerikaanse functionarissen blijkt uit niets, dat de verklaring te rugwerkende kracht heeft. Terzelfder tijd is, voor de duur van de onderhandelingen over Korea, de uitgeloofde beloning van 50.000 dol lar voor communistische piloten, die onbeschadigde straaljagers naar V N.-gebied brengen, ingetrokken Het verlenen van politiek asvl aan personen, „die de vrijheid zoeken, blijft onveranderd", aldus een bekend making van generaal Mark Clark. GENERAAL CLARK EIST Beschuldigingen van N.-Koreanen afgewezen De opperbevelhebber van de V. N.- strijdkrachten in Korea, generaal Clark, heeft Donderdag de beschuldi gingen van de Noordkoreanen en Chinezen van de hand gewezen, vol gens welke de geallieerden zonder gerechtvaardigde grond een lijst heb ben samengesteld met de namen van 3.404 gevangenen, die de communis ten in stryd met de wapenstilstands overeenkomst zouden vasthouden. In een verklaring voor het commu nistische opperbevel zeide Clark, dat de namen, die op de lijst voorkomen, van krijgsgevangenen zijn, die voor de Noordelijke radiozender hadden gesproken of in een uitzending waren genoemd. Clark eiste nogmaals de onmiddel lijke terugzending van de op de igst voorkomende gevangenen. Maandag zeiden de communisten, dat zg de meeste van de op de lijst voorkomende personen, nooit gevan gen hadden gemaakt. Zg beschuldig den de geallieerden er van, dat zij over 15.584 Chinezen en 83.584 Noord- Koreanen geen verantwoording heb ben afgelegd. Het opperbevel van de V.N. deelde Donderdag mede, dat het alle gevan genen, die in zijn handen waren, had teruggezonden. Donderdag hebben de geallieerden 27 namen van de lijst van geallieerde gevangenen over wie geen verant woording is afgelegd, geschrapt en er 44 aan toegevoegd. Zingend De Noordelijken hebben Donder dagmorgen de geallieerde krijgsge vangenen, die niet naar hun land willen terugkeren, aan de Indische troepen in de neutrale zóne overge dragen. Het contingent bestond uit 300 Zuid-Koreanen, 23 Amerikanen en 1 Brit. De 23 Amerikanen en de Brit zon gen bij aankomst in het kamp de „Internationale". De Amerikanen, onder wie zich een sergeant bevond lachten en bedankten de Chinezen en Noordkoreanen, die hen hielpen bij het uitstappen. Een Amerikaan zei tot een Chinees: „veel geluk, kame raad. We zien je terug in Peking". De gevangenen droegen op hun blauwe uniform speldjes met de vre desduif van Picasso en sommige sche nen medailles te hebben. is het 50 jaar geleden, dat M. te Barneveld vóór de toren, waarvan Jan van Schaffelaar zich in 1482 naar beneden H wierp om het leven van zgn manschappen té redden, een monument te zijner herinnering M werd onthuld. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Verpleeghuis „Der Boede" Doktersbezoek in het gezellige dag verblijf, waar de vrouwelijke patiën ten, voor zover ze daartoe in staat zijn, de tijd kormet handwerken (Foto P.Z.C.j Televisie-uitzendingen in grotere omvang Experimentele periode achter de rug De voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen, heeft meegedeeld, dat het bestuur van de Nederlandse Tele visiestichting van het departement van onderwijs, kunsten en weten schappen het besluit heeft ontvangen, dat de regering het wenselijk acht de televisie-uitzendingen op den duur in grotere omvang voort te zetten. Ter voorbereiding daarvan is een overgangsperiode van drie maanden bepaald, waarin de televisie op de zelfde voet als thans voortgaat en waarbij de verzorging van de pro gramma's is toevertrouwd aan de Nederlandse Televisiestichting. Met de industrie is overeengekomen, dat zenders en studio voor deze periode van drie maanden in huur worden overgenomen. Het Rgk zal de kosten van huur en programma's dragen. Dit komt er dus op neer, dat de verleende machtiging thans officieel met drie maanden is verlengd, waar bij door de minister is bepaald, dat 't woord „experimenteel" in de aankon diging der uitzendingen moet verval len. Prinses Josephine in blijde verwachting De Belgische bladen melden, dat Prinses Josephine-Charlotte, die be gin van dit jaar in het huwelijk trad met erfprins Jan van Luxemburg, in blijde verwachting is. Het prinselijk paar verblijft op het ogenblik bij Prinses Ingeborg van Zweden, de grootmoeder van Prinses Josephine- Charlotte. Plechtigheid in Casino van Las Vegas. Te Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, is de Amerikaanse filmster Rita Hayworth Donderdag in het huwelijk getreden met de Ar gentijnse liedjeszanger Diek Haymes Het was voor beiden de vierde maal, NIET MET MONDJESMAAT Vereniging van Nederlandse Gemeenten belegt speciale vergadering Vijftienhonderd woningen kreeg Zeeland van minister Witte voor de ko mende periode van drie jaar toegewezen, een aantal, dat weinig verschilt van de toewijzing, welke voor de nu ten einde lopende drie jaren aan onze provincie werd gegeven. De vraag rijst of er voor Zeeland aanleiding be staat over deze toewijzing te juichen of wat ogenschijnlijk meer voor de hand ligt de alarmtrompet te steken. Wanneer men zgn oor op het ogen blik hier en daar te luisteren legt, blijkt dat de autoriteiten, welke zich met de onderhavige materie in Zeeland bezighouden, in het algemeen nog maar weinig geneigd zijn om commentaar op de bekendmaking van mi nister Witte te leveren. Wat overigens niet wegneemt, dat de belangstelling uiteraard bijzonder groot is, hetgeen overigens ook moge blgken uit het feit, dat de afd. Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten volgende week Vrijdag aan de kwestie van de woningbouw en het bouwvo lume een speciale vergadering in Middelburg wijdt, waarin de vertegen woordigers der gemeenten ongetwijfeld gelegenheid zullen vinden hun wen sen in het openbaar nit te spreken. De reserve, welke men algemeen aan den dag legt, vloeit vooral voort uit de omstandigheid, dat men de des betreffende stukken nog niet heeft ontvangen en dus nog niet „officieel" zwart op wit heeft gezien hoe de re geling van de minister er uit ziet. Dat dc woningen, welke ter vervan ging van de door de ramp van 1 Fe bruari verloren gegane huizen ge bouwd moeten worden, buiten het ge noemde contingent zgn gehouden stemt algemeen tot voldoening. Dit was trouwens reeds bekend uit de formulering van de wet op de Wa- ternoodschade. Maar hoe zal het gaan met de her- bouwgevallen, welke als gevolg van de oorlogsschade nog gerealiseerd moeten worden? Dat rijn er in Zee land altgd nog rond 2000 en alleen al door dit getal te stellen tegenover de 1500 woningen, welke Zeeland voor 1954, '55 en '56 toegewezen kreeg, moet het duideljjk worden, dat hier eigenlijk toch een afzonderlijk contingent nodig ïs, wil men de nor male woningbouw niet volkomen blokkeren. Mr. A. J. van der Weel, die als lid van Ged. Staten zich in het bijzonder met deze problemen bezighoudt, acht te de mogelijkheid van een afzonder lijk „vervangingskwantum" zeer ze ker aanwezig, hoewel hij natuurlijk ook geen enkel definitief oordeel wil de uitspreken zolang de officiële stuk ken uit Den Haag nog niet zgn ont vangen. En hij bevestigde, wat even tevoren de Vlissingse wethouder van volkshuisvesting, de heer M. A. van Popering, ons reeds had gezegd, nl. dat voor een gemeente als Vlissingen, waar nog 475 herbouwplichten op af doening wachten, een vrijwel hopelo ze situatie zou ontstaan, wanneer dit alles uit het normale „driejarenplan" zou moeten worden gerealiseerd In dit verband mag men vooral niet ver- feten, dat het nu de overdracht van erbouwplichten weer mogelijk is ge maakt, uitsluitend om volkomen reële gevallen gaat. Wil men dit probleem bijv. binnen drie jaar tot een oplos sing brengen, dan zal het toch niet {Vervolg op pag. 5.) dat zij deze stap deden. De plechtigheid, die slechts drie minuten duurde, werd voltrokken in het casino van Las Vegas. Het spe len aan de speeltafels werd er niet voor gestaakt. Bruid en bruidegom hadden zo'n haast, dat het wisselen der ringen gedeeltelijk,mislukte. Haymes schoof zijn bruid de trouwring aan de vin ger, doch Rita gaf hem de zijne eerst later. De bruid is 34 en de bruide gom 35 jaar. De huwelijksvoltrekking werd bijgewoond door twee dochter tjes van Rita Hayworth, de achtjari ge Rebecca, uit haar huwelijk met thans ,,'s werelds befaamdste vrijge zel", Orson Welles en Jasmijn, het drie en een halfjarige dochtertje uit Rita's derde huwelijk met Ali Khan, zoon van de alom om zijn rijkdom bekende Mohammedaanse godsdien stige leider Aga Khan. Jasmijn was vol aandacht, toen Haymes zijn bruid de trouwring aan de vinger schoof, riep zij uit: „Ik wil ook een ring hebben". Buiten het casino hadden zich ver scheidene honderden belangstellenden verzameld. De plechtigheid begon een half uur te laat, omdat naar „woord voerders" mededeelden, Rita „meer tijd nodig had om zich te kleden". De méesten dergenen, die de hu welijksvoltrekking bijwoonden, droe gen sportkleding. De eenvoud er van stond in scherpe tegenstelling met de sprookjesachtige bruiloft, welke in 1949 Rita's derde huwelijk met prins Ali Khan inluidde. DE VERWACHT: WEINIG WIND. Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen, maar in de ochtend plaatselijk mist of laaghan- fende bewolking. Ongeveer dezelfde emperaturen als gisteren. Overwe gend zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen. ZON EN MAAN. 26 September Zon: op 6.32 onder 18.30 Maan: op 19.25 onder 11.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1