Castella-Vaatwas tiiMES Zeeuwse Almanak DE SEISBRUG TE MIDDELBURG VOOR VERKEER AFGESLOTEN VERZET TEGEN VERPLAATSING BEVRACHTINGSCOMMISSARIAAT LAXEERAKKERÏJES blinkender vaat en zachtere handen! WEK DE GAL IN UW LEVER OP MAN UIT GRIJPSKERKE STOND ZIJN VROUW NAAR HET LEVEN ZEEUWSCH-VLAAMSE KAMER VAN KOOPHANDEL IN 1952 UITBREIDINGSPLAN VAN SLUIS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 HET KON NIET ANDERS Voetgangers en fietsers moeten van een houten nood- bruggetje met steile afritten gebruik maken Bij dé Seisbrug te Middelburg Itan men (le laatste dagen herhaaldelijk mopperende mensen aantreffen. De oude Seisbrug is namelijk plotseling voor het verkeer afgesloten, terwijl de nieuwe voorlopig nog niet gereed is. Er is weliswaar een noodvoorziening aangebracht in de vorm van een houten bruggetje, maar dat ligt bijzoader laag en kan alleen bereikt wor den via steile en modderige afritten. En juist daarover wordt gemopperd Bakkers met zware manden op de fiets werken zich met moeite omhoog langs de opritten, mama's met kin derwagens zijn aangewezen op de hulp van welwillende voorbijgangers en begrijpelijk klagen ook de bewo- Vergadering „School museum" Middelburg Op Woensdag 30 September a.s. houdt de vereniging ..Schoolmuseum Middel burg" haar algemene vergadering in de Schouwburg aldaar. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte zal dr. G. J- v. d. Bergh, conservator van het Ka- merlingh Onnes Laboratorium te Lei den, het onderwerp: „Waarom lage temperaturen?" en „Experimenten met vloeibare lucht" behandelen. Des middags 'wordt een inleiding gehou den over dè „Opsporing en winning vari aardolie", toegelicht met films van de 'B.P.M. - De aftredende bestuursleden van de vereniging, de heren B. H. Ligterin- geri uit Vlissingen, C. de Pree uit Bréskëns en" T. Winter uit Middel burg, zijn allen herkiesbaar. Zuivelhal te Terneuzen aanbesteed ï>e uitslag van de door de „Stich ting Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland" te Middelburg gehouden aanbesteding voor de bpuw van een zuivelhal met kantoor te Terneuzen voor rekening van de C.M.M.C. „Vlaanderen" te Terneuzen is als vojgt: K. A. van Wiemeerseh te Axel 41.300,—; J. F. v. d. Veen te Ter neuzen 41.718,—; Fa. Gebrs. v. d. Poel te Terneuzen 41.980,S. J. Mielen te Terneuzen 42.600,Fa. Gebrs. Simons te Terneuzen ƒ43.766,-; P. Rinderse te Hoek 45.292.—: L. W. Ham.elink te Zaamslag 45.690; Fa. Gebrs. de Bruyne te Terneuzen 45.900,—. Kaderyergadering Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel De Ned. Christelijke Bond van Over heidspersoneel hield Dinsdagavond in de Bögardzaal te Middelburg een druk bezóchte" kadervergadering voor leden van'diverse Zeeuwseafdelingen. De bondsvoorzitter, de heer P. KapLnga, gaf" een duidelijke uiteenzetting van verschillende zaken, die thans voor het "overheidspersoneel aan de orde zijn, zoals de ziektenkostenverzeke- ring, .de? -hérziening- van de pensioen- wetgeving,' de gemeente-classificatie en de. reorganisatie "vaii het'Rijksover- leg. Sprpker. wekte alle. aanwezigen op om de principiële doelstellingen "van de bond in het óog té houden en om door-actief- medeleven mede" te wer ken aan de óntplboiing van het honds- leven en aan de doorwerking vap de Christelijke beginselen ook op maat schappelijk terrein. Kleine moeilijkheden in sluizen van hjansweert en Wemeldinge Te Hahs\yeert kwam het, Franse schip'.'/Romance" in aanvaring met de 'Steiger vöor de Oostsluis, waardoor schade-ontstond. Het schip kon de reis vboiitzetten. nadat borg was ge stort,; - De coaster „St. Walburg" kwam in aanvaping met de pleepbpöt „Alpha", welke aap de steiger gemeerd lag. Bovendien veroorzaakte de" kustvaar der schade aan de sluiswerken. Een en ander werd geregeld en het schip kon de reis vervolgen. Het motorschip „Victoire" zag, ten gevolge van de harde wind en het woe lige water, geen kans op eigen kracht de haven binnen te komen. De sleep boot „Hollander" 1 verleende assis tentie. Door een deurwaarder werd de Ne derlandse sleepboot „Alja" 2 aan de ketting gelegd. SYMPTOOM Precies sinds 21 Septemberde dag waarop volgens de meeste mensen de herfst begint (de weerkundigen kun nen aantonen, dat zulks eerst op 23 September het geval is), overscha duwden zware wolkenluchten het. Zeeuwse land, jaagt de stormwind over stad en land en viert Pluvius van tijd tot tijd weer hoogtij De herfst is onherroepelijk begon nen. Mócht een enkele spaarzame zonne straal u nog een illusie van nazomer" geven, dan zijn er nog altijd vele an dere symptomen, welke als levens lustige duiveltjes gereed staan u onmiddellijk van die illusie te be roven Zulk een symptoom overviel ons tn Terneuzen. In Terneuzen wandelde enkele me» fers voor ons in één der winkelstraten een charmante, goed geklede jonge dame. Zonder afbreuk te willen doen aan de zomerkledij van vele jonge dames, zouden wij zelfs willen zeggen: een vollédig geklede jongedame. Ze droeg namelijk kousen. Hetgeen temeer opviel, toen 't lieve kind plotseling bleef staan, een ver schrikt gilletje ten hemel zond en ver volgens naar haar linkerbeen tastte. •Hen ladder," riep ze, met méér ont steltenis in haar stem, dan een man, bij het aanschouwen van welk afgrij selijk toneel ook, kan opbrengen. Toen wisten wij, dat het waarlijk herfst was geworden ners van de Seissingel, het Park de Griffioen, de Seisweg en omgeving. Zij immers moeten meermalen per dag gebruik maken van de noodbrug met het modderig toebehoren. Waarom niet gewacht met de af sluiting van de oude brug, totdat de nieuwe gereed is? Ziedaar een vraag, die menigeen bezighoudt. Wij hebben ons over deze aangelegenheid in ver binding gesteld met de Üiepst Her verkaveling Walcheren, onder welks directie de werken worden uitge voerd en daar verzekerde men vol komen begrip te hebben 'voor de moeilijke situatie. Het was echter onmogelijk te wachten met <le afsluiting Tan de oude brug tótdat de riiémve gereed was. Er waren hiervoor diverse oor zaken: zo heeft men grond nodig voor de bride landhoofden van de nieuwe brug en juist die grond dient o.a. te komen uit de oude landhoof den, zodat deze afgegraven moeten worden. Van alle kanten heeft men de zaak bekeken, maar er was geen andere oplossing mogelijk dan de huidige..... Van verscheidene kanten was de Dienst Hei-verkaveling reeds geatten deerd op de steile opritten, o.a. van de zijde vaT het gemeentebestuur. Men zal trachten in de toestand ver betering te brengen, o.a. door de op ritten langer te maken, waardoor zij minder steil worden. Bovendien hoopt men de noodbrug slechts korte tijd nodig te hebben. De streefdatum voor het gereedkomen van de nieuwe brug is namelijk 1 Novémber. Zeeuwse melkknecht voor Almelose rechter Beschuldigd van diefstal en oplichting Dezer dagen stond de 23ijarige D. G. uit Wissekerke terecht voor de Al melose rechtbank om zich te verantr woorden wegens diefstal van 'n paard te Utrecht en poging tot oplichting van de Enschedese motprrijwielhande- laar J. H. B. Toen de president vaststelde, dat G. reeds zes maal was veroordeeld en zelfs ter beschikking van de regering was gesteld, viel (leze uit: „Als de ho ge autoriteiten me blijven treiteren, zal ik hipr nog twintig maal komen". Hij verweet de autoriteiten, dat ze hem bóe'riiwerk lieten verrichten, ■waaraan hij zo'n grondige hekel had. Op de veemarkt te Utrecht stal ver dachte een paard en verkocht dit voor f 576- Hij gaf dit zonder meer toe. De poging tot oplichting ontkende hij echter. Volgens de getuige B. was G. bij hem gekomen met dé mededeling, dat hij voor een Duitse boer wiens welstand B. gekend was een motor moést jeppén. Na" enig overleg over de wijze van betaling.' ging 'G. weg. Kort daarop werd B. opgebeld door iemand! dié zich voor de bper uitgaf en zei, dat hét met die motor in orde was. B. verzocht de ander plat Elmfs te spreken, daar hij dit beter verstond. Toén bleek, dat deze dat niét kon. krepg getuige argwaan en waarschuw de de politiè. Verdachte vertelde, dat hij bij de slager N. te Enschede de handelaar had opgebeld, doch erikël om 'te'"vrar gen of hij een proefrit mopht maken. Hij maakte deze proefrit inderdaad en bracht de motor terug. Voorts zei hij. met de Duitser G. een afspraakté hebben gemaakt de motor ovèr de grens te smokkelen, zodra deze hem betaald zou hébben. Hij was dan ook vari mening, dat de Duitser de han delaar bad opgebeld. Op een desbeT treffende vraag vari de president ant woordde getuige B- gpmeend' te heb-: ben de stem van G. te herkennén. De officier verzocht dé zaak aan te houden, daar de bewering van G. niet kon wórden gecontroleerd, omdat de getuige N. niet was verschenèn.' De zaak werd aangehouden tot 13 October. (slot van pagina 1) c|at z.i. het woord protest thans nog piet op zyn plaats is, omdat de <jirec- teur-generaal slechts om informaties heeft gevraagd. Het bleek echter, dat samenvoeging van verkeersinspecties en bevrachtingscommissariaten piet als gevolg de verplaatsing naar Middelburg in de nieuwe wét Goe derenvervoer te water werd opgeno men en dat slechts bp algemene maatregel van bestuur hier van kan wordeP afgeweken. De heer R. W. Touw sprak hierna namens de stichting Nederlandse Particuliere Binnenvaart, waarbij hij er o.m. op wees, dat de overplaatsing van het bevrachtingscommissariaat naar Middelburg op tal van practi- sche bezwaren stuit. Hoe zou bv. in dat geval de noteringscommissie moe ten werken? De scheepvaartorgani saties zijn dan ook niet bereid hiei'in zonder meer te berusten. De heer L. de Meijer, die als ver lader het woord voerde, wees er op, Advertentie Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Advertentie m Per pak 25 cenf Dubbel pak 45 cent dat er somtijds onmiddellijke beslis singen genomen diénen te worden. De onlangs overleden bevrachtscom- iriissaris te Terneuzen, de heer A. Weijnen, trad daarbij steeds zeer soe pel op, doch gezien zijn persoonlijke ervaringen met de Verkeersinspéctie betwijfelde spreker het of bij deze z.i. stroeve dienst het verloop even vlot zal gaan. De vice-yoorzitter, van de Kamer, de' heer H. A. M. A. de Meijer, mèen- de,; dat er achter de voorgenomén concentratie bedoelingen zitten, die niet kenbaar wprden gemaakt en dat daarvan de nog vrij onafhankelijke binnenvaart en de verladers straks de dupè zullen worden. De heer Bouwens, protesteerde als schipper ten sterkste tegen het ver dwijnen van het Bevrachtingscom- missariaat uit Terneuzen. De klok wordt dan achteruit gezet en niet al leen zouden de schippers onnodig veel tijd verspelen, maar ook zouden moeilijkheden ontstaan bp het be vrachten. Verder werd er o.m. nog op gewe zen, dat het massavervoer in Zeeland voor drie-vierde over water geschiedt. De topfiguur hiervoor mag zekér niet genomen worden uit het spopr- of wegvervoer, er mag geen persoon aan het hoofd staan, die het binnen- vaartverkeer slechts van ter zijde kent. De vraag werd gesteld hoe men in Middelburg zal nioeten aanvoelen welke op zeker ogenblik de stand van zaken bij het internationaal vervoer te water is. Terneuzen geeft bij het vervoer te water thans de toon aan, zo merkte men op, en anderen rich ten zich daarnaar. Thans wil men het zwaartepunt verleggen naar een plaats, die pp het gebied van dit Ver voer van zeer weinig betekenis is. De heer L. de Bois vari de Vereni ging Havenbelangen Terneuzen merk te tenslotte op, dat hij het betreurde, dat men van overheidswege niet eer der oin advies heeft gevraagd. Dan was wellicht de mogelijkheid in de wet opgenomen voor een zelfstandi ge Verkeersinspectie te water. Hij gaf in overweging alsnog een wijzi ging van de wet in deze zin te ver zoeken. Australische gift voor Kruiningen Vanmiddag twee uur zal op het ge meentehuis te Kruiningen de heer G. Rhee uit Amsterdam de chèque van het Dutch Flood Relief Fund uit Tasmanië aan het gemeentebestuur overdragen. Nieuw hoofd voor belasting inspectie te Middelburg De hoofdinspecteur-titulair van "S Ryks Belastingen, de heer A. A. Vermeulen, toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie der Belastingen te Bussiun, is verplaatst naar Middel burg en aangewezen als hoofd van de Inspectie der Belastingen aldaar. (Advertentie) U solt 'a morsen» „kiplekker" uit bed springen. Elke dag mo« uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, ander» yerteert uw voedsel niet, het bederft. V raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze teregelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. „Trubenjjs" boorden zitten even cor rect als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden Eeo „Trubenjjs" boord is gemakkelijk te wassen en te streken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half stijf is. Let op bet merk inelkeboqrd. 'ff WETTIG GEDEP. 6 boorden Overhemden met Tntbenijsboorden n-orden door de vooraanslunnde h'edcr- Invdtc overhemden-fabrikanten erf zijn overal 'vei le \jtjbqar Voor Haagse Gerechtshof nu 6 jaar geëist De prqpureur-genpraql kü het Ge rechtshof te 's-Gravènhagé heeft een gevangenisstraf van zes jaar zonder aftrek en zonder {er beschikking stelling van de regering gereqüireerd tegen de 31-jarige loswerkman A. V. uit Grijpskerke. die door jlé rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en met terbeschikkingstel ling van de regering. V. was schuldig bevonden aan het plegen van een poging tot doodslag op zijn echtgenote. Hij had zijn vrouw in October van het vorig jaar i:e Wolfaartsdijk, waar hij als huishoud ster werkte gewurgd tot zij bewuste loos was en hrj meende dat hij haar, zoals hij ook zou hebben gewenst, had gedood. V. was tot dit misdrijf gekomen om- Jaarcijfers over het Bevrachtingscommissariaat In het rayon van de Kamer van Koophandel 'en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen stonden aan liet einde van het jaar 1952 in totaal 4'816 zaken ingeschreven in het Han delsregister. In de lóóp van het jaar werden 174 zaken ingeschreven, ter wijl het aantal opheffingen 129 be droeg. Deze pijfers zijp ontleend aan het jaarverslag over 1952 van de Ka mér vari Koophandel en Fabrieken te Terneuzen, dat overigens uitvoei'ig melding maakt van de vele activiteit ten van de Kamer, zoals deze ook reëds werden vermeld in de Nieuw jaarsrede vari de voorzitter, ir. G. A. L. Horstmann, waarvan wij destijds eep uitvoerig uittreksel hehóen gepü; bliceerd. Déze rede wórdt achter net verslag afge'drrikt. De verlies- ën winstrekening sluit met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 46.658,33 en een bgtig saldo van 93,63. Als bijlagen zijn bij het verslag o.m. opgenomen bevolkingscijfers van dé Zeeuwsch-Vlaamse gemeériten, een overzicht van de scheepvaart door het Kanaal van Terneuzen en de ha vens van Terneuzen, Sas van Gént en Sluiskil, de sclieepvaartbeweging in de haven vari' BrésRèris en ae ver scheping in de haven van Walsoor den. Het aantal aanvragen bij het Zeeuwsch-Vlaams Borgstellingsfonds bedroeg 56.ïn 19 gevallen kon een crediet wprden verleend. Het aantal aanvragen was afriemépd. Zeven crë- dieten werdén in 1952 geheel afgelost. Per- 31 December waren' nog 42 cre- dieten lopende met een nominaal bè- drag van 59.200-. Voor hét 'eerst in dé'na-qorlogsè periode móest ëen ére- cjiet als verlies wórden afgeschreven. BEVRACHTINGS COMMISSARIAAT. Ten slotte vermeldt het verslag nog ten aanzien van het Bevrachtings- Verhoging kademuren te Vlissingen aanbesteed Door B. en W. van Vlissingen werd gisteren aanbesteed het werk van de verhoging van de kademuren rqnd Koopmanshaven té Vlissingen. Inge schreven werd als volgt: N.V. Mabu- wat, Dordrecht, f 56.500; E. G. Linden- berg, Vlissingen, f 56.750; Aanne mingsbedrijf Van Loon, Vlissingen. f' 58.700; C. v. d. Klippe, Vlissingen, f 59.800; Fa. Goedemondt, Vlissingen, f 60.200; Fa- Heykamp, Amsterdam, f 61.000; L. v. d. Klippe en J. la Gasse, Vlissingen, f 62.800; J. M. Dekker, Brouwershaven, f 79.400. De gunning is aangehouden. Maandag proefvaart van de Kungsholm Door de slechte weersomstandig heden, gepaard gaande met abnor male waterstanden, was het Dingdag niet mqgelyk het voor de Zweden- Amerika Lijn gebouwde m.s. Kungs holm door de slujzen te Vlissingen naar buiten te brengen. Het eerstvolgende gunstige tij, waarbij de sluis te Vlissingen ge opend kan worden, wordt pas a.s. Zondag verwacht. De proeftocht is daarom tot Maan dag uitgesteld. De Ontwikkelingsdag van de Zeeuwse Agrarische Raad Zoals gemeld, zal Zaterdag 10 Oc tober a.s. in „de Prins van Oranje" te Goes de jaarlijkse ontwikkelingsmid dag van de Zeeuwse Agrarische Raad worden gehouden, Mevrouw Hester JanseKlenke te Bilthoven zai voordragen, "térwfll mevrouw T. Zoutewelle-Mpermond uit Amsterdam pianospel zal verzorgen. Des morgens houdt de afd. Zeeland van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen haar provinciale najaars vergadering in pet Schuttershof. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken, zal een aantal drie-minuten praatjes door' de ieden wprden gehou den. Eerste bieten aangevoerd te Breskens Woensdag zijn te Breskens de eer ste bieten aangevoerd. Zij worden niet zoals vorig jaar aan de oudé haven gelost, maar vlak aan de aanlegstei- ter van de Provinciale Boot, daar aan e oude haven werkzaamheden wor den uitgevoerd. De bieten zrjn be stemd voor de Centrale- en Coöpera tieve Suikerfabrieken te Sas van Gent. De eerste dag waren ongeveer 50 wagens in lossing. commissariaat, dat in 1952 in totaal 3539 schépen werden bëvra'c l mét 523.400 tón góederen. Hiei-van boekte Terneuzen 1833 schepen met 338.339 ton, Wemeldinge 632 schepen met 59.950 top. Middelburg 282 schepen met 48.220 tqri, Zjerikzee 353 scheppn rpet 31.992 ton, Breskens 220 schepen ipet 27.4o2 ton en Tholen 216 schepen met 17.447 ton, Voor. de suikercampagne voeren 28 schepen in 388 réizen, die iri totaal pl,'m. 81.150 tori bié'tèn aanvoerden te Sas'van Gent. By het commissariaat waren per 31 December 1952 voor de wilde vaart ,538 bewijzen van vergunning in om loop, voor de beurtvaart 48, voor éigen goéderen 49 en voor bijzonder vervoer $1. Dijk van Vierbannenpolder hield stand Huizen in Nieuwerkerk ingestort Door pet aanbrepgen van klei, zandzakken, kïstflammetjes én nood- beslag'is men ér in "geslaagd de door de storm van deze week ernstig be dreigde" dijk van de Vierbannenpolder tp behouden. Er is de afgèlopen da genmet man en macJij; aan deze dijk gewerkt en daardoor heeft men het 'hier drejgende gevaar gelukkig in de kiem küïinen smoren. - Ben gelukkige omstandigheid was, dat 'de afslag aan de bedreigde dijk zich voordeed aan de buitenzijde, dus langs het water. Men is thans bezig om op enige afstand mét behulp van g_-_ i— men ons gisteravond laat nóg van de zijde van de Diénst Dijkherstel me dedeelde, -achtte -.mén de situatie op cjat moment 'beslist Riet meer critiek. Gelukkig heeft de storm practisch geen yat gehad op de werkzaamheden van de dijkdichting bij Ouwerlterk eri Schelphoek. Het woelige water heeft overigens te Nieuwerkerk in de. Brouwerstraat verschillende arbeiderswoningen en schuren, welke reeds ondermynd wa ren, vqlledig vernie}d. Zoals wij reeds meldden, geschiedde dit te Ouwerkerk ook met.de bekende molen van dit dorp, welke een van de oudste van Zeeland was. Nog slechts één wiek stak gisteren boven water uit. De molenaar' en zyn. vrouw zijn in de rampnacht pm hét leven gekomen. dat hij zijn vrouw er van verdacht 'n verhouding te hebben met de zoon van één kostganger. Een rapport over de vrouw van V. was niet gunstig. De rapporten over" V. zelf vermeldden, dat deze duide lijk phychopatische karaktertrekken had en verminderd toerekeningsvat baar móet worden geacht. De procureuy-generaal zeide in zijn requisitoir, dat het bij de beoordeling van dit misdrijf niet zozeer van belang is of de verdachte mentale defecten heeft, maar wél of deze zichzelf kan bedwingen. Er staat echter niet in de rapporten over verdachte, dat hij zich niet had kunnen onthouden van het plegen var. deze misdaad, aldus de procureur-generaal. Een strenge straf, strenger dan in deze zaak opgelegd door de rechtbank, achtte de procu- reiir-generaal noodzakelijk. Een ter beschikkingstelling van de regering is eerder een medische maatregel, die in deze zaak uit maatschappelijk oogpunt mirider wenselijk is dan een strenge onvoorwaardelijke straf. De verdediger noemde de daad van verdachte een „crime passionnel" en verzocht het hof verdachte een straf op te léggen van één jaar gevangenis straf met' aftrek van het voorarrest, dat verdachte sinds October van het vorige jaar reeds'heeft ondergaan. Het hof zal op 7 October a.s. uit spraak doen. Frans gezelschap komt met geschenken voor Lyceum van Zierikzee Twee vrachtauto's vol en een chèque De rector van het lyceum te Zie rikzee, dr. J. J. Westendorp Boerma, heeft bericht ontvangen, dat een de legatie van de Federation des Oeu- vres Laïques du Calvados de Caen (Frankrijk) Zaterdagavond of Zon dagmorgen via Katseveer met twèe vrachtauto's volgeladen niet geschen ken naar Zierikzee komt. Zondag zal men de gasten iets van het eiland laten zien en Maandagmid dag worden zij op school oritvangéri. Naar verluidt zal het Franse ge zelschap een chèque van 1 millioen francs meebrengen voor de school. Waarschijnlijk wordt het Maandag morgen op "het stadhuis ontvangen. Advertentie Het bezoek van minister Witte aan Schouwen Zoals bekend, zal de minister van wederopbopw en volkshuisvesting, ir. H. N. J. Witte, a.s. Zaterdag weer 'n bezoek aan Schouvven-Duiveland brengen. De minister zal tijdens dit bezoek vergezeld worden doór_ de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, én de leden vap Ge'd. Staten, de heren A. Schout eri mr. A. J. van der Weel. Eerst wordt een bespreking gehou den in het Stadhuis van Zierikzee met het college van B. en W. van deze ge meente en daarna met het bestuur van de stichting „Nieuw Schouwcn- Duiveland". Na deze bespreking zal het gezel schap zich door de corridor en over Scharendyke naar de Westhoek en Burghsluis begeven. O.m. zal een be zoek worden gebracht aan barakken, keten en zomerhuisjes in dit gebied. Gemeenteraad heeft ernstig bezwaar tegen de verlangens van het provinciaal bestuur In de gemeenteraad van Sluis werd fister'avond uitvoerig gesproken over e bezwaren, welke Ged. Staten heb ben kenbaar gempiakt tegen het Uit breidingsplan van déze gerneente. De raad bleek algemeen vpn oordeel dat volledige: doorvoering van de ver langens yan het provinciaal bestuur 't plan practisch onuitvoerbaar zouden maken, Met name de bepalingen, wel ke er op gericht zijn lintbebouwing te gen te gaan, werden veel te scherp geacht. De St. Annastraat is weliswaar nog provinciale weg, maar zij §taat min Genootschap Nederland Frankrijk PROGRAMMA VOOR A.S. SEIZOEN VASTGESTELD De afdeling Zeeland van het Ge nootschap Nederland-Frankrijk heeft thans voor het komende geizoen haar programipa vastgesteld. Begonnen wordt op Donderdag 1 October a.s. met een lering doör Michel Mohrt, verbonden aan de „Nouvelle Revue frangaise". Hy zal spreken over de Franse schrijver André Maraux. In November staat een lezing over mo derne kunst op het programma en in December een causerie over „La neige et. ia fleur", de rom.an van An dré Chamgon. In Januari of begin Februari zaj de uitgever Pierre Se- fhers spreken over de Franse jonge ichters en in Maart prof. Draeh over1 diepzee-onderzoek en zyn expe ditie in de Rode Zee. Tenslotte komt in April de jonge geleerde R. G, Busnel een lezing houden oyer de toe passing van ultra korte geluidsgol- a sprinkha- ven bi nen. de bestrijding van sprinkhi of meer op de nominatie om Rijks weg te wordën. In dat geval zouden landhuizen zover van de weg ge bouwd moeten worden, dat naar het oordeel van de gemeente van bou wen helemaal geen spi'akp meer zal zijn. B. en W. werden gemachtigd als nog poging te doen om met Ged. Sta ten tot overeenstemming te komen. GOUDEN MUNTEN Een ander interessant punt vorm de de kwestie van de 12 gouden mun ten, welke na de bevrijding in Sluis in het puin werden gevonden en die destijds door het Beheersinstituut in beslag genomen werden. De gemeen te zou ze nu kunnen terugkopen. Volgens een deskundige zou de waar de pl. m. 1000 gulden bedragen. B. en W. zullen de onderhandelingen met het Beheersinstituut voortzetten. MIDDELBURG. Vandaag Electro: .Carrie", (18 jaar), 7 en 9.15 uur; Van Benthem Jut ting: Iconen-tentoonstelling, 918 en 20-—22 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Hoe groen was mijn dal" (14 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „De kloof der verschrikking" (14 jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Le Plaisir" (18 jr.), 8 uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling; „Het jagen in de kunst", 10—18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2