PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geallieerde oefening werd tactisch een groot succes Verzet tegen verplaatsing van Bevrachtingscommissariaat BILT Kantlijn TREFFEN IN EN OM NIEUW NIJMEEGS STUDENTENCENTRUM Beria in Spanje OOSTENRIJK WEIGERT STEUN AAN „VERKORT VERDRAG" Vandaag 196e Jaargang-No. 225 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Sept. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Temeuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 „GRAND REPULSE" IS TEN EINDE Ondanks lichte chaotische toestand op laatste ogenblik (Van een eigen verslaggever) TE VELDE, WOENSDAG Dinsdagavond laat ontwikkelde zich de gro te aanval van de Nederlandse troepen, de Britse tankdivisie en de Canade se gemotoriseerde brigade. Deze aanval bleek uitermate zwaar te zijn. De Nederlandse divisie kon aanvankelijk niet oprukken, omdat zij zich bevond voor een zwaar mijnenveld. Bovendien werd een belangryke brug herhaal delijk door luchtbombardementen bes chadigd en tenslotte moest de di visiecommandant bevel geven de aanval te splitsen. In plaats van een gro te aanval kwamen er twee kleine aanvallen. Pas om half vijf Woensdag ochtend kenden eenheden van deze divisie, ondersteund door Sheffield- tanks doorstoten. Dat gebeurde aan de Westelijke zijde van het door Noordland gevormde bruggenhoofd. Aan de Zuidzijde rukte Shermanntanks op, eveneens met vertraging. De tegenstand van de Engelsen en Denen, die het bruggenhoofd verdedigden, bleek bijzonder goed georganiseerd te zijn. Tenslotte gingen aan de Oostzijde van het bruggenhoofd de Canadezen naar voren, die al spoedig in de hoofd weerstandslinie van de vijand pene treerden. Oorspronkelijk was het de bedoe ling van generaal Opsomer geweest, dat de zware Centurion-tanlcs des nachts uit Zuid-Oostelijke richting zouden oprukken tot diep in het bruggenhoofd, om het te vernietigen. Generaal Cassels de leider van de oefening, achtte het gevaar van des nachts doorstotende tanks te groot. Hij besliste, dat de tanks eerst met daglicht mochten oprukken ter ver mijding van ernstige vernielingen en Dszer dagen hebben in het Lim burgse dorpje Grevenbicht de vrijgezellen een congres gehou den. Maar het is me het congres wel geweest! Rond duizend mannelijke en vrou welijke leden van deze bevolkings groep trokken naar het congresoord. Zij kwamen niet alleen uit Nederland. Uit Engeland, België, Luxemburg, Duitsland en zelfs Australië waren deelnemers aanwezig en zij hebben meer feee„ gevierd, dan geeongres- seerd. Het had wat moeite gekost om in het 2500 inwoners tellende dorp on derdak te vinden. En toen eenmaal bleek, dat er voor het congres grote animo bestond, heeft de gemeentese cretaris, aan wiens brein het initiatief ontsproten was, herhaaldelijk bezorgd zijn voorhoofd gefronst. Maar deze animo was voor de Limburgers een aansporing om wat als grap begon nen was, serieus aan te pakken. Zo geschiedde het dus, dat het Vrrj- gezellencongres een weliswaar zéér feestelijk, maar toch écht congres ge worden is. De burgemeester van Grevenbicht heeft het denkbeeld opgeworpen om een jaarlijkse vrijgezellen- dag in te stellen. We hebben al een Vaderdag, een Moederdag, een Die rendag, waarom dan geen Vrygezel- lendag? Inderdaad. Maar dat denkbeeld be hoorde nog tot de grapjes. Pas Maandag, de laatste dag, werd het congres een heus congres. Allerlei problemen, zoals de wijze waarop de huwelijksangst en huwe lijksremmingen te overwinnen, en de juiste partner te vinden werden ter sprake gebracht. De gedachtenwisse- ling van Maandagmiddag handelde vooral over de houding, welke de bur- ferij en in mindere mate ook de over- eid aanneemt ten opzichte van de vrijgezel. Men meende wat dit betreft een zekere discriminatie te kunnen constateren in die zin, dat men zich niet steeds voldoende realiseert, dat ook een vrijgezel behoefte heeft aan behoorlijke huisvesting, dat hij bij het verwerven van een positie gelijke rechten dient te hebben als gehuwden en dat ook de ongehuwde vrouw zich vrij moet kunnen bewegen zonder dat zij daarop aangekeken wordt. Ook werd een motie aangenomen waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de vrijgezellenbelasting dermate te verlichten, dat daardoor het leven van de vrijgezel (lin) in mo gelijkheden gelijk wordt aan dat van de andere Nederlandse staatsburgers. „Het congres verzoekt de regering bovendien, de congressisten de kos ten verbonden aan de deelneming als kosten van verwerving in mindering te laten brengen van het te belasten inkomen over 1953", aldus de motie. Met deze belastingkwestie is ove rigens een. probleem aange roerd, dat de laatste tijd vaker in discussie kwam. Want de belasting voor ongehuw- den is volgens velen zo hoog, dat jon gelui, die willen trouwen, er niet dan met de allergrootste moeite in slagen om een woninginrichting by elkaar te krijgen. Nu is het tevens zo, dat zij pas na zeer lang wachten een eigen woning kunnen krijgen en dus de tjjd heb ben om te sparen. Maar daar staat tegenover, dat men sen, die willen trouwen, inderdaad de gelegenheid moeten hebben om te sparen. De vraag is alleen maar, hoe die gelegenheid kan worden geschapen. Want als men aankondigt, dat vry- f ezellen met trouwplannen belasting- aciliteiten krijgen, meldt iedere vrij gezel zich aan! En wie controleert dan, of ze wer kelijk trouwen? mensenlevens. Zo kon dan eerst in de vroege ochtend de stormloop begin nen. En in zekere zin gelukte die stormloop. Men bereikte de denkbeel dige kustlijn, maar zoals het met grote manoeuvres altijd is: wanneer zij het hoogtepunt bereiken gaan ze als een nachtkaars uit. Er ontstond binnen het bruggen hoofd een zodanige opeenhoping van mannen en materiaal, dat er van een lichte chaotische toestand gesproken moest worden. De scheidsrechters kwamen voor een zo zware taak te staan, dat de oefening beëindigd moest worden. Hier zou alleen een werkelijke oorlog met echte vernie tigingsmiddelen een juiste arbitrage hebben verschaft. Indrukwekkend was de aanval wel vooral van de tanks, die uit bosran den opdoken, velden doorploegden en soms in een bewoond centrum op tien meter afstand in tank-tegen-tank ge vechten gewikkeld raakten. Eenheden van de 4e divisie na een zware vochtige nacht bevon- CoÖrdinatiewetten in Tweede Kamer De verdere behandeling van de co- ordinatiewetten sociale verzekering door de Tweede Kamer, welke aan vankelijk was bepaald op Woensdag middag, zal op verzoek der regering geschieden tegelijk met de algemene beschouwingen over de rijksbegroting en de behandeling van de belasting- ontwerpen en de huurwet. den zich, evenals de Canadezen, in de nabijheid van de denkbeeldige kust lijn toen de oefening afliep. Resultaten. Thans dienen de resultaten van de ze geweldige en kostbare oefening bestudeerd te worden om aan de hand daarvan vast te stellen in welk op zicht bevredigende en in welk op zicht onbevredigende resultaten wer den bereikt. Generaal Sir Richard Cale, commandant van de Noordelijke Navo-strijdkrachten heeft Woensdag daarover reeds enkele opmerkingen gemaakt. Wat hem het meest had getroffen was de hoge moraal van de troepen, hun ontzagwekkende vitali teit en hun physieke uithoudingsver mogen. „Eén ding staat vast" zo zei (Vervolg op pag 3.) Looncompensatie nog onbeslist De ministerraad heeft Woensdag beraadslaagd naar aanleiding van de aanstaande looncompensatie en de wens om de consumptiebeperking on gedaan te maken. Naar het A.N.P. verneemt heeft de ministerraad geen beslissing genomen, doch bestaan over deze aangelegenheden contacten tussen de regering enerzyds en de werkgevers en werknemers ander zijds. Voor het begin der volgende week wordt geen beslissing van de regering verwacht. Gemeenteclassificatie bij centrale commissie Het onderwerp van de gemeente classificatie voor het overheidsperso neel is thans aanhangig by de centra le commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Het gerucht, dat deze commissie zou hebben besloten tot het indienen van een protest bij de minister vqn. binnenlandse zakèn, met betrekking, tot diens voorstellen inzake verande ringen in de gemeenteclassificatie voor het overheidspersoneel, is onge grond. Bovendien is het onjuist, aat de minister zou hebben voorgesteld het vierklassig stelsel te vervangen door vijf gemeenteklassen, zoals deze vastgesteld zijn in de noodwet ouder domsvoorziening. Hangende de be spreking in de centrale commissie is het niet mogelijk nadere mededelin gen hieromtrent te doen. In het corpsgebouw van het Nij meegse Studenten Corps „Carolus Magnus" is Dinsdagmiddag een „tref centrum" voor studenten geopend, dat een ontmoetingscentrum wordt voor studenten, die geen lid zijn of willen worden van de sociëteit. Van dit centrum kan elke student lid wor den zonder zich aan de ontgroenings voorschriften te moeten onderwerpen. Na afloop van de feestelijkheden ter gelegenheid van de opening ont stonden er moeilijkheden met circa 350 studenten van de R.K. studenten verenigingen uit Delft, Amsterdam, Utrecht en Wageningen, die op be zoek kwamen in de sociëteit van de Nijmeegse studenten. Zij eisten, dat het trefcentrum voor hen heropend zou worden en toen dit niet gebeurde, probeerden enkele groepen de toe gang tot het centrum te forceren. Po- litiehulp werd ingeroepen en hoewel nog voor ongeveer f 400.aan scha- Socialistische zege bij Deense verkiezingen In Denemarken zijn Dinsdag alge mene verkiezingen gehouden voor de Deense volksvertegenwoordiging, die thans slechts uit één enkel vertegen woordigend lichaam bestaat (de se naat is kortgeleden opgeheven). De socialisten hebben in de nieuwe Deense volksvertegenwoordiging 2 zetels meer dan de conservatieven en de boerenpartij tezamen. De voorzitter van de Deense socia listische partij heeft geëist, dat de re gering zal aftreden en dat hem zal worden opgedragen een nieuwe rege ring te vormen. De einduitslag van deze verkiezin- f en luidde: sociaal-democraten 74 ze- els, radicalen 14, conservatieven 30, boerenpartij 42, enkelvoudige belas tingpartij 6, communisten 8 en Duitse party 1 zetel. De sociaal-democraten kunnen, hoe wel zij twee zetels meer kregen dan de conservatieven en boerenpartij sa men, geen regering vormen zonder steun van niet-socialistische partijen. Hetzelfde geldt voor de oude coa litie-party en, doch het schijnt, aldus tekent Reuter hierbij aan, dat zij een betere kans hebben op een overeen komst met de radicalen; op drie na de sterkste party. de werd aangericht, slaagde de poli tie er in ernstige incidenten te voor komen. De praeses van de senaat van het Nijmeegse studentencorps werd even wel per auto „ontvoerd". De senaat van het N.S.C. is van mening, dat dergelijke zinloze massa le bezoeken, welke noodzakelijk tot excessen leiden, een einde moeten ne- Manschappen van het 1/e Divisie-ge niebataljon A Compagnie 3e peloton uit de legerplaats ,,'t Harde" bij Ol- denbroek leggen een Baileybrug over een klein riviertje in N.W.-Duitsland. Deze bmg zal zelfs de zwaarste tanks kunnen „houden". Volgens het Spaanse blad „A.B.C." houdt Laurent Beria. voormalig Sow- jet-minister van binnenlandse zaken, 7.ieh „waarfieliijnlyk" schuil in Spanje waarheen hij gevlogen z.ou z.ijn door Sowjet-piloten, die deel hadden geno men aan de burgeroorlog. Beria zou in midden-Spanje per parachute uit het vliegtuig zijn ge sprongen en door een wachtende auto naar een plaats aan de kust ge bracht zyn. Volgens A.B.C. zijn vertegenwoor digers van de Amerikaanse federale recherche in Spanje aangekomen voor een onderhoud met Beria, die van de regering toestemming zou hebben In Madrid noemt men het verhaal gekregen Spanje te verlaten, van A.B.C. fantastisch, maar men vraagt zich af, waarom de censuur het heeft doorgelaten. Kolonel Amoss. het hoofd van een particuliere inlichtingendienst in de Ver. Staten heeft in zijn bureau te Baltimore verklaard, dat hij een aan tal documenten had ontvangen van een man, die beweerde Beria te ver tegenwoordigen. Deze man, die ge zegd had majoor in het Russische le ger te zijn, had meegedeeld, dat de documenten bedoeld waren als bewijs, dat Beria bereid was geheimen van het Kremlin uit te leveren in ruil voor asyl in de Ver. Staten. Volgens kolonel Amoss bestaat er evenwel „aanzienlijke twijfel" of de stukken echt zijn. Vandaag hoogtepunt in oefening „Mariner" Vandaag, Donderdag, zal de nieuwe slag om de Atlantische Oceaan zich in volle omvang ontplooien. Het in drukwekkendste aspect van de oefe- ning-Mariner is deze week het verza melen in Noordatlantische wateren van een vlootmacht, welke sommige van de grootste schepen van de Ame rikaanse en Britse vloot omvat. Deze vloot zal een van de machtig ste concentraties van marinestrijd krachten bij operaties in vredestijd zijn. Een half milhoen man, 300 sche pen en duizend vliegtuigen nemen deel aan de oefening „Mariner", ter beproeving van de samenwerking op zee van Engeland, de Ver. Staten, Ca nada, Frankrijk, Nederland, Noorwe- wegen, Denemarken, België en Por tugal. Spaak optimistisch over Europa's éénwording Brilse verklaring van grote betekenis geacht In een grote en met hartstocht uit gesproken rede heeft Paul Henri Spaak Woensdagochtend het Straats- burgse debat over Europa's politieke situatie beëindigd. Hij liet daarbij een optimistisch geluid horen met betrek king tot de voortgang, die Europa met zijn vereniging zou gaan maken. De namens de Britse regering in de vergadering afgelegde verklaring, dat Engeland bereid 'was met de Europese gemeenschap een vorm van compagnonschap aan te gaan, die nauwer was dan enige die men tot dusver had gekend, werd door Spaak beschouwd als een vooruitgang van immense betekenis. Tezamen met de mildere beoordeling van de Europese verdedigingsgemeenschap, waarvan de Franse socialist Mollet te Straats burg had blijk gegeven, hield de nieu we Britse houding volgens Spaak grote beloften in. CONCESSIE AAN SOWJET Nieuwe moeilijkheden gevreesd De Oostenrijkse regering zal het zogenaamde „verkorte vredesver drag", dat in 1952 door de Westelijke mogendheden werd opgesteld en waartegen de Sowjet-Unie zich ver zette, niet langer steunen. Dit blijkt uit de Woensdag in We nen door de Oostenrijkse regering bekend gemaakte tekst van de ant woordnota op de Russische nota van 29 Augustus j.l. In de antwoordnota wordt er bij de Sowjet-Unie op aan- Nederlandse knapen in Parijs gearresteerd In Parijs zijn drie Nederlandse jon gens, die op 3 September jl. zijn ont snapt uit een opvoedingsgesticht te Heer bij Maastricht, door de Franse politie gearresteerd. Het zijn de 19-jarige A. E., de even eens 19-jarige A. T. en de 18-jarigë I. D., die al liftend de Belgische en Franse grens zyn gepasseerd. Zij trachtten Marseille te bereiken, om te pogen daar een schip te vinden. Zij zullen naar Nederland worden terug gezonden. ...viert president Ismet Inönü p van Turkye zijn 69e verjaardag. M .verdedigt Rocky Marciano op p p de pologrounds te New York zyn titel wereldkampioen der zwaargewichten tegen Roland p p la Starza. Bij deze wedstrijd p zal gebruik gemaakt worden van een aluminium boksring. p PROTESTVERGADERING TE TERNEUZEN Kamer van Koophandel zal zich nogmaals tot minister wenden Voor de door het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen belegde vergadering in verband met de voorge nomen verplaatsing van het bevrachtingscommissariaat voor de Binnen scheepvaart van Ternenzen naar Middelburg, die Woensdagmiddag in ho tel Rotterdam te Terneuzen werd gehouden, bestond van de zijde der bij de Binnenscheepvaart betrokken organisatie en der belanghebbenden der bij belangstelling. Na een uitvoerige bespreking werd onder algemene goed keuring besloten, dat het bestuur van de Kamer van Koophandel zich nog maals in een schrijven tot het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal wenden, waarin de argumenten tegen de verplaatsing, die op de vergade ring naar voren werden gebracht, kenbaar zullen worden gemaakt. Aan de bijeenkomst, die onder lei ding stond van ir. C. A. L. Horst- mann, werd namens het gemeentebe stuur van Terneuzen deelgenomen door de burgemeester, mr. P. H. W. F. Teilegen en wethouder J. den Ha mer, en verder door het bestuur van de Kamer, vertegenwoordigers o.m. van de Vereniging van Burgemees ters en Secretarissen in O.-Zeeuwsch- Vlaanderen, de Kring van Werkge vers in de Kanaalzone, de Stichting Verladersbelangen Binnenscheep vaart, de Vereniging Havenbelangen Terneuzen, de Stichting Nederlandse Particuliere Binnenvaart, de Beurt- vaartvereniging, de Vereniging van Makelaars m Scheepsvrachten, de Vereniging „Schuttevaer". de Stich ting van ae Landbouw, de R.K. Vlas- sersbond en de Vereniging van Stro- vlashandelaren. In zijn openingswoord gaf de voor zitter een uiteenzetting over het doel van de vergadering, n.I. om de ideeën der betrokkenen betreffende de voor genomen overplaatsing te vernemen om aan de hand daarvan zich tot het departement te kunnen wenden. Spre ker wees er op, dat het bestuur der Kamer de noodzaak der samenvoe ging van verkeersinspectie en be vrachtingscommissariaat niet inziet en dat het zich hiertegen verzet Men zal zich echter by de bespre kingen niet mogen laten leiden door chauvinisme, doch uitsluitend door zakelijke belangen. Ir. Horstmann toonde aan de hand van cijfers aan, dat wat de binnenscheepvaart betreft de „omzet" te Terneuzen zo ongeveer het tienvoudige bedraagt van die te Middelburg. Spreker citeerde vervol gens een schrijven van de heer J. H. Roose uit Goes, bestuurslid van de Vereniging Makelaars in Scheeps vrachten, waarin deze naar voren brengt, dat men in Zeeland de ver keersproblemen in de toekomst inter nationaal zal moeten zien en dat in verband daarmede de verkeersinspec tie gevestigd zal moeten zijn in het reële centrum van het verkeer, in ca- su Terneuzen en niet het excentrische Middelburg, dat hoogstens aan het einde van een weg is gelegen. De heer Horstmann kwam tot de conclusie, dat men het recht heeft te vragen, dat indien verkeersinspectie en bevrachtingscommissariaat moe ten worden samengevoegd, de ver keersinspectie naar Terneuzen wordt overgeplaatst en, indien dit niet mo gelijk is, dat dan het agentschap te Terneuzen dezelfde bevoegheden be houdt als tot nu toe. Verscheidene sprekers voerden hierna het woord, waarby ir. R. van Kreve len, die de Stichting Verladersbelan gen Binnenscheepvaart, district Zee land, vertegenwoordigde, opmerkte, (vervolg op pag 2) gedrongen „een edelmoedig aanbod te doen" om het sluiten van een Oosten rijks vredesverdrag te vergemakkelij ken. De minister van buitenlandse zaken, dr. Gruber, zeide, dat de Oos tenrijkse regering nog niet had kun nen vaststellen wat nu de houding van de Russische regering zou zyn. De minister, afgaande op berichten in de communistische pers, vreesde nieu we moeilijkheden voor het verwezen lijken van een vredesvërdrag. Het verkorte verdrag omvatte niet een aantal voor de Sowjet-Unie gun stige voorwaarden, waarover de mo gendheden het in 1947 eens waren ge worden. In de nieuwe Oostenrijkse nota wordt gezegd, dat het verkorte ver drag voor Oostenrijk het voordeel had, dat het geen economische lasten met zich medebracht. De Oostenrijkse regering is echter van mening, dat over het vredesverdrag eenstemmig heid van gevoelen tussen de vier be zettende mogendheden dient te be staan. Carel Briels wil actie lot schadevergoeding Nu vernietigd faillissement kostte hem 225.000. De Amsterdamse rechtbank heeft Woensdag het faillissement van Ca rel Briels vernietigd, dat zij op 14 September j.L by verstek had uitge sproken. De heer Briels had terstond nadat hem het vonnis bekend werd, verzet daartegen ingesteld, en nu een eis tot schadevergoeding ingediend. Tijdens de behandeling van dit ver zet Woensdag heeft de procureur ener liefdadigheidsvereniging, die het faillissement had aangevraagd, zijn request ingetrokken. Deze vereniging had haar procureur niet tijdig ervan op de hoogte gesteld, dat van een hen in behandeling gegeven vordering op de heer Briels, nog slechts ca. een ze vende deel bestond. Van dit deel was ruim de helft voldaan vóór de behan deling van het faillissementsrequest, terwijl op de dag van behandeling is medegedeeld dat het restant diezelfde dag zou zijn overgeboekt. Na de uitspraak heeft de heer Briels medegedeeld, dat hij zyn raads lieden opdracht heeft gegeven een klacht in te dienen bij de Orde van Advocaten te Amsterdam tegen de Srocureur van de aanvraagster en dat ij overweegt een actie tot schade vergoeding tegen deze procureur in te stellen. Hij begroot de schade, die hij door het faillissement en de daar uit voortgevloeide publiciteit heeft geleden, op f 225.000. Belastinguitkeringen aan gemeenten De minister van binnenlandse za ken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, uitgaande van het ontwerpbegroting gemeentefonds, dat over 1954 een bedrag aanwijst van j 156.121.900, de belastinguitkering op de gemeentebegroting voor 1954 kan worden geraamd op 99,25 pet. van het basisbedrag (d.i. het verschil tussen de (vervallen) ondernemings belasting en de hoofdsommen der per sonele en grondbelasting). DE VERWACHT: MINDER WIND. Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige wind tus sen West- en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 25 September Zon: op 6.30 Maan: op 18.56 onder 18.33 onder 9.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1