Grote aanval op Noordland werd Dinsdagavond ingezet Een BOEK met TOCH 1S T ZO! HET NEDERLANDS BEZOEK AAN ZUID-AFRIKA WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 IN REGEN, KOUDE, MIST EN MODDER 9 De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft drie employé's van Van Gend en Loos veroordeeld, aan wie ten laste was gelegd diefstal en verduistering van aan deze ifrma ter vervoer toevertrouw de goederen, zoals sigaretten, lakens, costuums enz. GETEKENDE MOPPEN. De ..Bezige Bij" heeft met „Jongens onder Mekaar". 200 grafische grappen, vergaard door Lex Metz, een boekje de wereld ingestuurd dat men wel in elke boekenkast zou wilier zien staan. Lex Metz, zelf een „cartoonist" met een uitgesproken eigen karakter (men aenke aan zijn wekelijkse ..Zwervers" in „De Groene") heeft tweehonderd getekende grapjes bijeen gebracht van tekenaars uit alle landen. De groten, als Steinberg, André Frangois. Mo- gensen e.d. zijn natuurlijk goed verte genwoordigd. Al bladerend doorloopt ge alle stadia van glimlach via bin nenpret tot proestbui en schaterlach, en ook dat mopje dat u maar niet snappen kunt ontbreekt niet, zodat u een der huisgenoten te hulp roept en dan samen verder geniet. Een in één woord kostelijke verzameling, en „het beste mopje staat er natuurlijk niet by: dat wordt morgen gemaakt". H. W. Minister Staf is tevreden over de prestaties van onze troepen (Van een eigen verslaggever) TE-VELDE, DINSDAGAVOND Drie en dertig duizend Nederlandse mannen in West-Duitsland verlangden Dinsdag naar Nederland, naar moe der of verloofde. Ze verlangen ook naar een fris bad, nachtrust in een be- hoorlyk bed en bevrijding van regen, koude, mist en modder. Dinsdag ging de oefening Grand Repulse haar eindstadium in, waarbij van bepaalde troe penonderdelen nog zeer veel geëist zal worden. Zo stond er voor 42 R.l. nog een mars van 40 km. op het program met daarnaast het deelnemen aan de aanval op het vijandelijk concentratiepunt. Generaal Opsomer ging persoonlijk naar dit regiment om de mannen, zoals hij zei, wat op te „cricken". Dan waren er voor de genie moei lijkheden bij het terug gaan over een rivier. Een der bruggen, die moei zaam bij het gloren van de ochtend gereed kwam, werd later door de scheidsrechter afgekeurd voor trans port van tanks. De brug was te licht. Aan een andere brug werd tot teleur stelling van de pontonniers het werk enkele uren stop gezet als „fictieve schade, welke bij een luchtbombarde ment zou zijn opgelopen". Dat maakt de mannen ongeduldig, vooral na 20- urige activiteit. Ongeduldig werd ook een groep infanteristen, die door een rechterlijke beslissing gedwongen was drie jgm. terug te trekken en dan moet daarna zo'n vermoeide Over mensen die in palen gaan Hitten, of 3JfO rauwe eieren achter elkaar opslurpen, uitsluitend met het doel de aandacht van de wereld voor 5 minuten op zich te vestigen, be hoeven we hier niet te spreken. Maar wanneer uitmisplaatste eerzucht kunstobjecten worden vernield, of wreedheden jegens mens of dier wor den bedreven (om de allerergste ex cessen nog maar niet eens te noemen) wordt het streven om in het middel punt van het gesprek te worden ge plaatst, toch ive bijzonder ergerlijk. Zo dachten de burgers van Ephese in Klein-Azië er blijkbaar ook over, toen één hunner medeburgers, de onver laat Herostratosin 356 v. Chr. de we reldvermaarde tempel van Artemis in brand stak, uitsluitend met het oog merk zijn naam in de geschiedenis te laten voortbestaan. Welnu, hij is in derdaad O'tivergetelijk geworden, want hoewel de Ephesers na zijn terecht- stelling besloten dat het bekendmaken van zijn naam eveneens met de dood zou worden gestraft, is het toch niet gelukt de naam Herostratos uit de geschiedenis te bannen. Want wèl zwegen de burgers angstvallig, maar de historicus Theopompos heeft de naam van de brandstichter over geleverd, verraden zouden we haast zeggen. Na deze wemdaad werd 'n grote in zameling gehouden om de tempel te doen herrijzen. De dames van Ephese verkochten hun sieraden en juwelen, koningen uit de naburige rijken schon ken in navolging van de vroegere Croesus prachtig gebeeldhouwde zuilen en Alexander de Grotedie hier juist langs kwam op zijn veroverings tocht door Klein-Azië, bood zelfs aan de volledige herbouw voor zijn reke ning te nemen, mits uit een inscriptie zou blijken, dat de tempel door hem aan Artemis was opgedragen. Dit ver zoek werd door de Ephesers gewei gerd, onder het diplomatieke, maar vleierige voorwendsel dat „het niet ge bruikelijk was dat de ene god tempels opdroeg aan andere goden!" Door al deze of fers en mede wer king verrees de llppn tempel in nog gro- IICI W" tere schoonheid en pracht. De lengte van het gebouw moet ruim 100 m hebben gemeten en niet minder dan 121 zuilen ter hoogte van bijna 20 m schraagden het dak; 36 van deze zui len waren gebeeldhouwd door de grootste kunstenaars van die tijd en Plinius wist te vertellen, dat alleen 'n beschrijving van al het beeldhouw werk in de tempel, vele boekdelen zou vullen. Maar behalve de prachtige beelden van Praxiteles bezat de tem pel ook vele beroemde schilderstukken en dan natuurlijk nog de geweldige tempelschat, die voortdurend aan groeide. Afgezien van enige aardschokken en branden die geen noemenswaardige schade schijnen te hebben aangericht, moet de tempel van Artemis in deze vorm bijna 6 eeuwen ongerept hebben voortbestaan. Maar tenslotte hebben de Goten in de derde eeuw na. Chr. het gebouw geplunderd en platgebrand. Of er nadien nog pogingen lot her bouw zijn gedaan, weten we niet. maar in ieder geval was de eredienst aan Artemis toen toch reeds tanende, zo dat op deze plaats uiteindelijk een kerk kwam te staan, die echter ook te gronde ging door wijziging van een rivierloop. Wie wil weten, waar de tempel schatten zijn gebleven die in de loop van een kleine 1000 jaar hier werden opgestapeld, mogen we verwijzen naar de zo juist genoemde Goten. Maar ook liet Brits Museum heeft hiervan b[j het graven nog een ldein staartje te pakken gekregen, want er werden behalve verschillende kunsticerken van grote schoonheid tevens ruim 3000 (meest gouden) voorwerpen op gedolven, zoals sieraden en beeldjes, die als gift. of offer aan wijlen de go din Arieinis zullen hebben gediend. En nu kunnen we het onk wel eens hebben over moderne schaf t<->( die hier en daar verborgen moeten liggen. H. Pétillon. troep zo'n stukje maar weer opnieuw tippelen. Dat zijn de kleinere, soms grotere manoeuvre-teleurstellingen. Des te meer bewondering heeft men voor dingen, die waarlijk goed functionne- ren, zoals de auto-herstelplaats van de technische dienst. In deze herstelplaats werden in het concentratiecentrum reeds 48 zware auto-reparaties verricht. Toen werd de „tent" verplaatst naar het front gebied en 4 uur na de verplaatsing functionneerde ze al weer. De grote waarde van deze voortreffelijk uitge ruste'werkplaatsen met zijn bekwa me technici is bij deze oefening dui delijk bewezen. De verbinding, die enkele dagen een zwak punt vormde, werkte Maan dag en Dinsdag goed. De medische dienst had gelukkig geen al te zwa re taak. Er waren op Dinsdagmorgen geen gevallen van zware verwonding of ernstige ziekten. Men heeft daar om in het doorvoer-hospitaal de ge legenheid aange-grepen enige blinde darmen te verwijderen. Aan Brit se zijde waren er Dinsdagmorgen 2 doden te betreuren. Slotactie. In het hoofdkwartier van het Ne derlandse legercorps werden Dins dagmorgen de laatste aanwijzingen gegeven voor de slotactie tegen het gebied 'van Noördland. De stafchef, generaal Lefèvre, deelde aan de ver zamelde officieren mede, dat tegen 3 of 4 uur des middags de juiste frontlijn in het midden vastgesteld zou zijn. Vijf uur des middags zou de aanval van de vierdè divisie begin nen. Des middags bleek, dat dit aan valsplan wel gewijzigd moest wor den met mondelinge orders. Eerst Dinsdagavond omstreeks 9 uur begon op de linkerflank de grote aanval van de Canadezen op het vij andelijke bruggenhoofd en korte tjjd later kwam op de rechterflank de vierde divisie in actie. Aangenomen moest worden dat de vijandelijke weerstand niet voor 10 uur de vol gende ochtend genomen zou zyn. Tot zover de oefening zelf. Goed werk. De oefening werd Maandag en Dinsdag bijgewoond door de minister van defensie, ir. C. Staf met de staatssecretaris mr. Cranenburg. Er waren ook vele bezoekende gene raals van wie we noemen: generaal Grünther, maarschalk Juin en gene raal Hasselman, Generaal Grünther vei'klaarde dat het goede werk van de Nederlandse troepen hem genoe gen deed. Van Franse zijde werd ge wezen op de geweldige vooruitgang vergeleken bij vorig jaar. Minister Staf verklaarde tegenover journalisten, dat de buitenlandse waardering voor de uitstekende hou ding van de Nederlandse troepen hem genoegen deed, maar dat hij nog geen hoera wüde roepen, want het leger is nog in opbouw. „Ik ben blij", zei hij, „dat het zo goed gaat en ik had er ook vertrou wen in. Nu durf ik te zeggen, dat ik optimist ben". De minister consta teerde, dat de opmars van de troepen goed verliep en dat ook direct de juiste plannen waren gemaakt. Het moreel van de troep noemde hij hoog. Op de kwestie van de haperende ver bindingsdienst werd door de minister nader ingegaan. Het is mogelijk dal er een te druk beroep op deze diensi is gedaan met name voor de radio telefoons. Maar het feit blijft, dat men bovendien nog, wat het materi aal en het personeel betreft, inge speeld moet raken. Daarvoor is op leiding van personeel nod te en even tueel uitbreiding van het lagere be roepskader. Een jaar zal voor deze maatregelen nog wel nodig zijn. De minister noemde de rij-discipline van de Nederlandse divisie goed, waarbij hij extra lof toezwaaide aan de artil lerie. Van de „theoretische atoom bomtoepassing" was minister Staf niet te voren op de hoogte gesteld. Mr. Cranenburg ten slotte noemde de intendance en de legercorpstroepen goed. Ergens ver weg in de bossen mar cheerden de mannen van 43 R.I., wa ren gevechtswagens en tanks in be weging, turend met vermoeide ogen in het nachtelijk duister naar ver scholen vijanden, die zich die dag wel bijzonder achter camouflages verscho len hielden. Zo goed was deze ca mouflage niet of de luchtmacht claimde toch nog successen bij „fic tieve bombardementen", zoals het vernielen van een pas geslagen brug en het vernietigen van aantallen tanks en grotere aantallen voertui gen. Minister Staf verzekerde, dat hij vliegende over het manoeuvre-terrein wel hier en daar een enkel voertuig had gezien, maar dat naar zijn me ning, de troepen van Noordland en Westland voortreffelijk verborgen za ten in het terrein. Om tenslotte nog even op de vernielde brug terug te komen, het viel op. dat bij de gesla gen bruggen te weinig luchtdoelge schut stond opgesteld. Dit laatste dan is geen opmerking van minister Staf, maar het werd wel aan hem medege deeld. Illllllllllllllllllllll Nederlandse troepen namen scheidsrechters gevangen. Minister Staf werd Dinsdag middag, toen hij een Neder lands onderdeel in de oefening „Grand Repulse" bezocht, ont vangen met explosies van don derbussen. Het meevoeren van donder bussen is in deze oefening het privilege van de scheidsrech ters, die ze gebruiken om artil lerievuur aan te geven. Dit de den ze Dinsdagmiddag dan ook, toen Hollanders bezig waren 'n brug over 't riviertje de Hun- te slaan. De Nederlandse troe pen maakten zich daarover op een gegeven ogenblik zo kwaad dat ze de scheidsrechters met donderbussen en al "gevangen namen en de bussen afstaken, toen ze de auto met de Neder landse minister aan zagen ko- Televisie-uitzending van modeshow werd verboden. Dinsdagavond zou de KJR.O. in het televisie-programma een mode show uitzenden, verzorgd door een Amsterdamse firma. De uitzending van deze show werd echter verboden, omdat de firma haar per advertentie in een aantal bladen had aangekon digd. Het uitzenden van de show is ver boden op grond van het feit, dat de voorgenomen uitzending tengevolge van de begeleidende advertentiecam pagne onderdeel is geworden van een reclamecampagne. Voor zover bekend, is dit de eerste maal dat een onderdeel van een tele visieprogramma op deze- gronden moest worden geschrapt. Beria zou onder zware bewaking staan Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsda.g verklaard geen commentaar te hebben, toen hem de vraag werd gesteld, of de Amerikaan se regering de verblijfplaats van Be ria kent. Van de zijde van een lid van de Se naat wordt vernomen, dat de man, die zegt Beria te zijn, onder zware bewaking staat in het land, waar hij zich schuil houdt. Volgens deze zegs man zouden pogingen worden gedaan om de identiteit van de man vast te stellen door middel van personen, die Beria kenden. Voldoening over komst van Zeeuwse Commissaris der Koningin (Van onze correspondent te Kaapstad) In officiële Zuidafrikaanse kringen wordt het zeer gewaardeerd, dat mi nister-president dr. W. Drees en mi nister J. J. Algera, ter gelegenheid van de ingebruikneming der Super- Connies op de Afrika-lijn van de K. L.M., van 4 tot 13 October een bezoek aan de Unie zullen brengen. Hoewel het bezoek geen officieel karakter draagt, zullen de ministers, die bege- Nederland, dat oolc handel drijft met de Balkanlanden, is vertegenwoor digd op de Industriële jaarbeurs te Zagreb (Joego.Slavië). De foto toont het Nederlandse paviljoen, waar men heeft getracht een beeld te geven eau de Nederlandse nijverheid. leid worden door dr. A. A. L. Rutgers president van de beheersraad dei- K. L.M. en jhr. mr. A.F.C. de Casem- broot, Commissaris der Koningin in Zeeland, de gasten van de Unie-rege ring zijn. Zij zullen op Zondag 4 October op Johannesburg aankomen en zij vlie gen Maandag 5 October vandaar naar het nieuwe Jan Smuts-vliegveld by Kaapstad, waar hun 's avonds een feestelijke ontvangst door de Neder landse verenigingen wacht. Dinsdag zullen zij. worden ontvangen door de gouverneur-generaal, dr. Jansen, en door de minister-president, dr. D. F. Malan. De heren zullen die dag aan zitten aan een noenmaal, dat de Zuid- Afrikaanse regering him aanbiedt in het parlementsgebouw en 's avonds is er een ontvangst op de in Tafel baai liggende „Boissevain". De vol gende dag wordt een tocht gemaakt door de prachtige omstreken van Paarl en Stellenbosch en 's avonds vertrekt het gezelschap naar Trans vaal. De daarop volgende twee dagen zullen gebruikt worden voor een uit gebreid bezoek aan het Kruger Wild park en Zaterdag 10 October zal het gezelschap, waarbij zich, zoals be kend, ook twee Nederlandse journa listen bevinden, aanwezig zijn bij de viering van Krugerdag in Pretoria. Ten slotte volgen een bezoek aan de goudmijn rond Johannesburg en een afscheidsontvangst op de Neder landse ambassade te Pretoria. Het heeft hier een uitstekende in druk gemaakt, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland de reis mee maakt mét het doel de dank van zijn provincie over te brengen voor de grootscheepse wijze, waarop regering en volk van Zuid-Afrika hebben ge holpen bij de leniging van de nood, die ontstond door de overstromings ramp. Voor het museum te Sluis slaat de voor dit plaatsje bekende figuur Jantje van Sluis". Hij staat daar in weer en wind, fleurig geschilderd. Dit houten beeldje werd omstreeks IJ/50 gemaakt en heeft tot de laat ste oorlog op de stadhuistoren ge staan. (Foto P.Z.C. Tweede Kamerleden vragen waar aardgas blijft Vrees voor te grote centralisatie Uit het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de nota inzake de gasvoorziening blijkt o.m., dat zeer vele Tweede Kamerleden er him be vreemding over hebben uitgesproken, dat er nu reeds meer dan drie jaar zijn verlopen sinds de eerste belang rijke aardgasbronnen werden aange boord, maar dat er nog steeds geen aardgas in belangrijke hoeveelheden wordt afgeleverd. Men vreest, dat Duitsland het gas onder onze bodem wegneemt, terwijl Nederland wacht. Voorts stelt de Kamer minister Zijl stra de vraag of het juist is, dat de termijn, waarin het aardgas van de Ned. Aardoliemaatschappij moet wor den afgenomen, verstreken is en men reeds betalingen doet voor aardgas, dat de afsluiters nog niet is gepas seerd. Volgens vele Tweede Kamerleden is in de nota van minister Zijlstra het consumentenbelang enigszins op de achtergrond geraakt, terwijl evenmin aan de veiligheid aandacht werd be steed. Bij een te ver doorvoeren van de centralisatie der gasproductie be staat het gevaar, aldus het voorlopig verslag, dat bij een ramp dc gasvoor ziening voor een groot deel van het land plotseling zou wegvallen. Tenslotte wordt in het verslag o.m. nog gevraagd of het wel juist is, dat de regering geen zeggenschap heeft over de bestemming en de prijs van de in Nederland gewonnen aardolie. |!llllllllllllllllillllllllllllllll|||||||||inilllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllll Zomer was te nat 1 p (Van onze weerkundige medewerker) Qe zomer van 1953 ligt ach- ter ons en de herfst doet zijn entree. Wanneer wij met enkele cijfers verstrekt door het K.N. M.I. de zomer over de maanden l Juni, Juli en Augustus nog even onder de loupe nemen, dan zien wij dat het een natte zo- nier is geweest. Gemiddeld over J riüm 25 regenstations viel hier in het Zuidwesten totaal 253 h mm tegen normaal 188 mm. In Vlissingen werd in deze drie zomermaanden 207 mm geme- s ten. Juli was vrij droog met in Westkapelle de kleinste hoe- p veelheid van 36 mm. Zeer nat if j= .vas Augustus in het Zuidelijke deel van Zuid-Beveland en Dost-VIaanderen waar meer f| H 3an 140 mm regen viel. De gemiddelde maximum- -- temperatuur bedroeg te Vlis- singen deze zomer 19.6 tegen normaal 20.1 gr. C. Vooral de 1 Juni- en de Juli-maand bleven H H .e koud. Er werden totaal in f=j Vlissingen 10 tegen normaal 9 zomerse dagen waargenomen. De hoogste temperatuur M H werd op 12 Augustus gemeten en bedroeg te Vlissingen 31 gr. f| C., de laagste temperatuur 5 gr. C. op 6 Juni. Ook in Zeeland zien wij terug ez op een overdag gemiddeld te z koele zomer met te veel regen. Ook in De Bilt was deze zomer p H nat met 311 mm regen, nor- rz H maal 222 mm. Aldaar werden 1 614 tegen normaal 610 uren if zonneschijn geregistreerd. llllllliilllllllillllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Poolse bisschop veroordeeld Mgr. Kaczmarek, bisschop van Kielce, is door een Pools militair ge rechtshof te Warschau veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Zyn „voornaamste medeplichtige", pater Jan Danilewicz, kreeg tien jaar. De 58-jarige bisschop stond met drie geestelijken en een kloosterzuster te recht, beschuldigd van spïonnage en tegen de staat gerichte propaganda. De beide andere geestelijken, Da- browski en Widlak, werden veroor deeld tot respectievelijk negen en zes jaar gevangenisstraf en dé klooster zuster Niklewska tot vijf jaar. Het hof besloot echter haar onmid dellijke invrijheidsstelling te gelasten gezien de tijd, doorgebracht in voor arrest. Ook voor de andere veroordeelden geldt aftrek van voorarrest en tevens recht van beroep. Volgons het Vaticaanse blad „Os- servatore Romano" luidt het proces „een grotere aanval op de Katholie ke geestelijkheid van Polen" in. „De gehele communistische campagne" tegen de Rooms-Katholieke kerk wordt leugenachtig genoemd, in het bijzonder waar het betreft de be schuldiging, dat het Vaticaan het werktuig van Amerikaans impe rialisme is. Het Wereldgebeuren Romantiek rond Beria Zal het er ten langen laatste nog op neer gaan komen, dat de beul van Rusland, de heer Beria, als hij nog in leven is en inderdaad uit de Sowjet-Unie ontsnapt, straks in de Verenigde Staten van Amerika een stralenkrans om zijn slapen krijgt? Het begint er zowaar naar uit te zien. want reeds thans, nu omtrent de waarheid van de wildromantische ver halen, die over de politiechef de ronde doen. nog niets vast staat, vergelijkt men de mogelijke vlucht van Beria al met de reis van Rudolf Hess. de plaatsvervanger van Hitier naar En geland En men geeft daarbij te ken nen. dat Beria wel eens veel belang rijker dingen zou kunnen vertellen, dan Hess destijds. In Amerika is iedere gebeurtenis en iedere mogelijkheid, die uitgebuit kan worden tegen de Sowjet-Unie belang rijk. Ook dus een eventuele vlucht van Beria Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat Beria heeft weten te ont vluchten. Hij heeft machtige vrienden Maar waarschijnlijk is het niet. Want Malenkow heeft de macht in handen. Maar laat ons nu eens voor een ogenblik aannemen, dat Beria inder daad de benen heeft kunnen nemen, wat zou zijn" aanwezigheid in de een of andere Europese slaat dan voor waarde kunnen hebben? Niemand garandeert, dat wat hij over de interne verhoudingen in de Sowjet-Unie mee zou kunnen delen, op waarheid zou berusten. Niemand zou iets op schieten met de weten schap, dat de Russen het niet zo erg gemakkelijk hebben, want dat weet iedereen al. En is iemand zo naïef, dat hij gelooft, dat Beria een getrouw beeld wil geven van de ten hemel schreiende ellende in de concentratie kampen in de Sowjet-heilstaat, die hij zelf heeft ingericht en van bewoners voorzien? Eerder mag men verwachten, dat Beria het voor zal willen doen komen, dat hij de onschuld zelve is en eigen lijk nooit iets anders heeft gedaan dan Vadertje Stalin en na dien Malen kow dwars zitten. En wat schiet de wereld daar eigen lijk mee op? Het is aardig en romantisch nieuws, al dat rumoer over de vlucht van Beria. Amerika kan er zich heerlijk bij opwinden. Allerlei ge heimzinnige en waarschijnlijk niet eens bestaande insiders kunnen pracht verhalen vertellen over wat er in Rus land wel eens gebeurd zou kunnen zijn. Lazen wij dezer dagen niet er gens, in verband met Beria, dat Stalin al in Januari overleden zou zijn en dat men in de politieke wereldcentra daarvan niet alleen volkomen op de hoogte was, maar tevens wist, dat de dood van Stalin pas in Maart gepu bliceerd zou worden? Welk belang had men in die cen tra erbij, de dood van Stalin geheim te houden? Hoe het zij: met graagte worden de Beria-verhalen verslonden. Zij vormen een welkome afwis seling in het nieuws. En zij zullen lang de ronde blijven doen. Duikt ook het verhaal, dat Hitier als eerzaam burger met Eva Braun in Zuid-Amerika leeft, niet telkens weer op? Beria wordt er nog eenS onsterfe lijk door! BERIA .stralenkrans om het hoofd?.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5