Zeeuwse Almanak MIDDELBURGS SOEPHUIS WORDT BODENHUIS Teuk DÉBRAUINE KOSTEN VAN WERKLOZENZORG IN VLISSINGEN GESTEGEN GENERAAL GRUNTHER NAAR VLISSINGEN IN KRÜININGSE POLDER BLEEF GEEN FRUITBOOM IN LEVEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953. NA ONDERHANDSE AANBESTEDING GEGUND. Na lange onderhandelingen gelukkige oplossing gevonden Deoer dagen werd het bouwen van een Bodehuis aan de Simpelhuisstruat te Middelburg aanbesteed. Deze bouw is het resultaat van onderhandelin gen, welke gedurende enige jaren tus sen het gemeentebestuur en de Bo- denveremging werden gevoerd en waarbij men tenslotte een oplossing heeft gevonden, zowel voor de mo gelijkheid van exploitatie als voor de kwestie van de benodigde vloer-op- pervlakte. In eerste instantie werd er gedacht een gebouw op het pleintje ach ter het stadhuis aan de Stadhuis straat te bouwen. Bij de uitwer king van de plannen bleek het ge heel echter niet te exploiteren te zijn in verband met de hoge kosten voor de bodenvereniging. Enige tijd geleden kwam het z.g. Soephuis, in eigendom behorende aan de „Commissie tot spijsuitdeling", in handen van de gemeente Middelburg. Het gebouwtje aan de Simpelhuis- straat gelegen grenst aan de Waalse kerk. Dit gebouwtje bleek uitstekend gesch :l te zijn voor de Bodenvereniging, zij het dan dat - enige veranderingen in moesten wo. - den aangebracht en dat de vereiste vloeroppervlakte te klein was. Wilde het bodehuis goed functionneren, dan moest men de beschikking hebben over ongeveer 2000 vierkante meter en het huidige Soephuis had slechts een ruimte, voor opslag geschikt, van negentig vierkante meter. Nieuwe vleugel. Mei heeft hier de oplossing gevon den door 't bijbouwen van ongeveer eenzelfde vleugel als 't Soephuis. De ze vleugel wordt 21 meter lang en 5 meter breed en wordt tegen de be staande vleugel gebouwd. De oude muur van het Soephuis, die aan de nieuwe vleugel grenst, wordt doorge slagen en zodoende krijgt men de be schikking over één ruimte voor op slag van de pakjes enz. Om een architectonisch verantwoord geheel te verkrijgen wordt de nieuwe vleugel in de geest van de bestaande gemaakt. De vleugel zal van oude steen worden opgetrokkèn en worden afgedekt met oude pannen. In de oude vleugel worden verschil lende muren afgebroken en 'n brand muur gemetseld tussen het Bodehuis en de aanbouw van de Waalse kerk. Benoeming By Koninklijk Besluit is tot ge zworene van het Waterschap Elle- woutsdyk benoemd de heer Jac. de Dreu Pz. te Ellewoutsdijk, zulks in de vacature ontstaan door ontslag name van de heer P. Dieleman. Jeugdige redder in Sluis gehuldigd Maandag heeft de burgemeester van Sluis, de heer P- F. v. Hootegem, aan de 11-jarige K. Baay namens het Car- negie-Heldenfonds een fraai polshor loge met inscriptie uitgereikt als herinnering aan de moedige wijze, waarop deze jongen vorig jaar op 22 November een vriendje van de ver drinkingsdood redde. De burgemeester huldigde de jeugdige redder tijdens een. bijeenkomst in de R.K- jongens school en stelde hem aan de andere jongens ten voorbeeld. Ook wenste spr. de ouders van Keesje geluk met hun kranige zoon. Het horloge draagt de volgende in scriptie: „Aan C. J. Baay voor moedig gedrag op 22 November 1952". Het hoofd der school, de heer Chr. J. Bukkens, schonk Keesje namens het personeel nog twee mooie boeken. De heer Baay dankte voor zijn zoon met enkele woorden. OP SCHOOL Een beetjelacherig schoven se de banken in, de genodigden voor de ope ning van de nieuwe school in Vlis- singen; vowassenen, die voor het eerst sinds vele, vele jaren, de lede maten weer moesten samenvouwen in de enge begrenzing van een school bank Voor de klas stond de burgemeester die een toespraak ging houden en zel den zal een onderwijzer een aandach tiger gehoor kunnen vinden, want on der de plechtige dames en heren icas er niet één, die giechelen durfde, met propjes probeerde te schieten of de vinger op stak om op deze, in school- kringen algemeen bekende wijze, een intiem verzoek te vertolken Braaf zat de klas in het gelid, op één na. Gedurende al de toespraken schoof hij onrustig heen en weer in zijn bank en voortdurend dwaalden zijn blikken door het lokaal, terwijl hij af en toe nadenkend met zijn wijsvinger het gladde oppervlak van zyn lessenaar aftastte. Een ongedurige .leerling"! Eerst na afloop van het „officiële gedeelte", toen het gezelschap het schoolgebouw ging bezichtigen, bleek wat de oorzaak van zjn onrust was geweest. De man had zich zorgen gemaakt. Zorgen over het interieur, want als lid van de ouder commissie was hem er véél aangelegen dat de jeugd zo aanstonds een onberispelijke school zou vinden. Enhij had stof ont dekt! Stof op de lessenaars van de schoolbanken. Onmiddellijk nadat het gezelschap zich verspreidde om de school te be zichtigen ging de ongedurige leer ling" dan ook op zoek naar een stof doek en enkele ogenblikken later kon men hem bezig zien met het zorg vuldig afstoffen van de schoolbanken! Een waardig lid van de oudercom missie. zorgzaam en met een sterk ontwikkeld gevoel voor netheid! Voorts krijgt deze vleugel een kan toortje voor de beheerder van de Bo denvereniging. Het behoeft geen betoog dat dit nieuwe gebouw in een grote behoefte zal voorzien en de exploitatie en ser vice aan het publiek belangrijk zal verbeteren. Bovendien zal dan de le lijke houten keet, een overblijfsel van de stadhuis-restauratie, afgebroken kunnen worden, waardoor het aardige achterpleintje weer „gaaf" kan wor den. Aanbesteding. De onderhandse aanbesteding, die dezer dagen namens de Bodenvereni ging geschiedde, had het volgende re- S. A. Versluijs 18.262; P. J. de Buck 18.000; Fa. De Rijke en Van Belzen 17,980; L. de Rijk 17.895; Fa. C. Joziasse Zn. 17.700; Fa. K. J. van Loo Zn. 17.153. allen te Middelburg en N.V. Aannemings bedrijf R- J- Jansen en Broek te Gro ningen voor f 14.860. Het werk, dat onder directie van Gemeentewerken namens de Boden vereniging wordt uitgevoerd, zal wor den opgedragen aan de laagste in schrijver, de N.V. Aannemingsbedrijf R. J. Jansen en Broek te Groningen. 55 jaar muziekleraar Jubileum van de heer Aug. Eeckhout te Hulst Op 1 October a.s. herdenkt de heer Aug. Eeckhout, een bekende figuur in het Zeeuwsch-Vlaamse muziekle ven, het feit. dat hij 55 jaar muziek leraar is. elen hebben in de loop dei- jaren van hem muziekonderricht ge noten. Zestig jaar geleden speelde de toen 12-jarige knaap reeas als le pistonnist bij de Kon. Harmonie te Hulst. Op zven-jarige leeftijd kreeg hij reeds piano-onderricht en al spoe dig openbaarde zich zijn talent. Op 17-jarige leeftijd zat hij reeds in de hoogste klas van het Kon. Muziek conservatorium te Gent. Hier behaal de hij het einddiploma piano. Twintig jaar oud, was hij reeds di recteur van de zangvereniging „Apol lo" en in 1904 werd hij directeur van ,de Nieuwe Harmonie' in Hulst Vele gezelschappen vonden in hem een bezielend dirigent, terw|jl hij daarnaast organist van de St. Wille- brordusbasiliek was. Mei. van Puy- velde, directrice van de Terneuzense muziekschool, was een zijner leerlin gen. Verschillende composities ver schenen van zijn hand. Tal van festi vals en concoursen werden door hem georganiseerd en vele malen trad hij in Nederland en in België als jurylid op. Thans is hg nog ere-directeur van de Kon. Sted. Harmonie, terwjjl hij ondanks zijn hoge leeftijd 71 jaar nog vele leerlingen heeft. Evacué's van Nieuwerkerk keren terug Reeds kunnen zestig gezinnen een barak betrekken Een gedeelte van de evacué's van het verdronken Nieuwerkerk is Maandag weer naar huis teruggekeerd. Zes en negentig barakken zullen als tijdelijke woning dienen voor de te ruggekeerde gezinnen. Deze barakken zijn opgetrokken aan het ..Beiers Diekje" vanwaar een pen deldienst naar Ouwerkerk gaat. In Nieuwerkerk, waar van de 500 woningen er nog maar 50 bewoonbaar zijn. bestaat een dringende behoefte aan barakken, maar massaal is het optrekken hiervan nog niet kunnen geschieden. Het zou ook niet te doen zijn om al de mensen op één dag te voorzien van kampeeruitrustingen. Bovendien is de reisgelegenheid niet van dien aard, dat alle bagage in één dag vervoerd zou kunnen worden. De barakken vallen over het geheel genomen wel mee. Ze bestaan uit een woonkamer, welke tevens dienst doet als keuken en drie slaapkamers. Zestig gezinnen hebben bericht ge kregen, dat zij een barak kunnen be trekken. De overige 36 worden vol gende week beschikbaar gesteld. Het ligt niet in de bedoeling een officieel „tintje" aan de opening te geven. Zeeland krijgt ruim twee millioen uit Provinciefonds Uit de begroting van het Provin ciefonds voor 1954 blijkt, dat de pro vincie Zeeland uit het totaal beschik bare bedrag van 32.185,125.in 1954 een bedrag van 2.105.581. uitgekeerd krijgt. (Advertentie) is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en ff spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel bedroegen 10.746,47 (vo rig jaar 9630,80). Dit betrof 28 kin deren met 6298 verpleègdagen. De totale kosten voor maatschappeiy- ke en sociale zorg ingevolge de ge meentelijke financiële b|jstandsrege- Iing bedroegen In 1953 f 167.789.56 (v.j. 152.247,31). De gemeentelijke subsidie was voor dit jaar begroot op f 262.824. waarvan echter 24.306,46 kon worden- terilgg-estort; Zodat uit eindelijk f 238.517,54 nodig was. De geneeskundige verzorging vor derde in totaal 43.539,76 (vorig jaar 34.981,68), de kinderuitzending 348,60 (v.j. 299.78), de gezins zorg 4642,07 (v.j. 4940,70). Voor hulpverlening aan oorlogsslachtoffers en gerepatrieerden werd door de ge meente 1114,35 uitgegeven (vorig jaar 683,27). SOCIALE ZAKEN IN 1952 Uitkeringen stegen in één jaar van f 45.046,47 tot 103.641,07. In het zojuist verschenen jaarverslag over 1952 van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken te Vlissingen wordt geconstateerd, dat de werk loosheid is toegenomen, voornamelijk als gevolg van teruggang in de woningbouw. Deze toenemende werkloosheid vond vanzelfsprekend haar uitdrukking in de stijging der uitgaven voor werklozenzorg: tegenover 'n aantal van 362 personen, die in 1951 gedurende 8647 dagen in totaal f 45.046,67 uitgekeerd kregen, stond in 1952 428 personen met een totaal-uitkering van niet min der dan f 103.641,07 gedurende 19.252 dagen. Deze kosten waren voor re kening van het Rijk. Andere uitkeringen welke door de dienst werden gedaan betroffen de overbruggingsuitkeringen aan gede mobiliseerde militairen: 1869,28 (2 personen,'515 dagen, uitkeringen in gevolge sociaal-economische hulpver lening: 3368,33 (6 personen, 792 da- fen), voorziening handarbeiders: 92.855,14 (18 personen, 13.385 da gen) tewerkstelling hoofdarbeiders: 85555,67 (8 personen, 1198 dagen). Sociale bijstand beeldende kunste naars: 1214 (1 persoon. 144 dagen). De totale kosten voor werklozen zorg bedroegen aldus in 1952 211.503.79, uitgekeerd aan 533 per sonen in 35.286 dagen. Krachtens de Armenwet werd aan 203 personen of hoofden van gezin nen financiële bijstand uitgekeerd tot een totaalbedrag van 91.862,31. In natura werd uitgegeven 1024,14. De brandstoffenbijsl. vordere 29.322,20. Voor de uitbesteding van gebrekki- gen en maatschappelijk ongeschikte» in inrichtingen (35 personen) werd 34.648.44 uitgegeven (vorig jaar I oelatingsexamens Kijkslandbouw- 23.936,39). Op onderhoudsplichtigen r«Qr werd 11.804,74 verhaald (vorig jaar WinterschOOl te f^oes 4247,65). De kosten voor uitbeste- ppr_tp klflC,qp dpr Rüksland- drnsr van kinderen aan inrichtingen en t?Goea 5j£ toigl laten: L. Th. Begheyn, Amsterdam; Jac. Bil, Kerkwerve; J. A. Boogaard, Hoe- dekenskerke; P. B. v. a. Broecke, Middelburg; Corn, van Driel, Kats; P. C. Franje, M. Moerdijk en H. Sin- ke, Krabbendijke; Adr. de Jager, Ka- pelle/Biezelinge; Joh. Janse, Renesse; P. G. Karelse, J. B. C. Kole en H. J. van Nieuwenhuizen, Kruiningen; A. P. Kielman, Sluiskil; L. D. van Klin ken, Nieuwerkerk; L. Kopmels, Nis- se; Joh. Koster, Zaamslag; W. L. Leendertse, Wissekerke; J. Legemate en Adr. Moermond, Zierikzee; A. C. v. 't Leven, Ovezande; W. van Liere, 's Heer-Abtskerke; L. van der Sluis, Anna-Jacobapolder; Corn. Stehou- wer, Melissant; P. J. Tazelaar, Co- lrjnsplaat; J. van de Velde, Yerseke; Joh. Verdonk, Nieuwdorp; M. van de Vrie, 's Heer Abtskerke; M. J. v. d. Weele, St. Annaland; W. J. Zandee, Wolfaartsdijk. Na gehouden examen slaagde voor de tweede klasse: L. W. van Nieu- wenhuyzen, de Heen (Steenbergen). Aanbesteding bouw 38 Noorse woningen Namens het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting werd aanbesteed de bouw van 38 Noorse woningen en 40 schuurtjes, waarvan er 8 te bouwen in Burgh, 14 in Haam stede en 16 in Renesse. Ingeschreven werd als volgt: Schouwse Aanne- merscombinatie, Haamstede f 354.500; N.V. Aannemersbedrijf F. van Welze- nes, Rotterdam f 395.500; N.V. Kor- tewegs Bouwmij., Breda f 388.900; N.V. Bouwmij. Heykamp, Vlissingen f 389.600; N.V. Aannemersbearijf voorheen J. Stam, Den Haag f 398.000 L. P. Versteeg, Rotterdam f 420.000. Zesdaagse oefening Nationale Reserve begonnen „Ergens op Walcheren" is Maan dag een zesdaagse oefening van de Nationale Reserve begonnen. Op de eerste dag werden de troepen bijeen gebracht m het verzamelkamp. Dit onderdeel verliep vlot, behoudens eni ge vertraging door het uitvallen van enkele transportmiddelen. In het ver zamelkamp liep alles „op rolletjes". Nadat iedereen zijn aanvullende uit rusting had ontvangen en de noodza kelijke diensten waren geregeld, kon het merendeel van de troep voorlo pig naar huis terugkeren. De eigen lijke oefeningen beginnen vandaag. Wie de tegenstanders van de reser visten zullen zijn, was gisteravond nog niet bekend. Myxomatose in Burgh en Meliskerke Ondei de konijnen van de heer B. Remmers te Burgh is de gevreesde konijnenziekte myxomatose geconsta teerd. Alle dieren zijn afgemaakt en maatregelen zijn genomen om verdere uitbreiding van de ziekte tegen te gaan.. Ook in Meliskerke werd bij enige konijnen vermoedelijk myxomatose geconstateerd. De dieren, eigendom van de heer P Davidse, werden afge maakt, hoewel nog zal moeten worden vastgesteld, of hier inderdaad sprake van myxomatose was. Andere konij nenhouders hebben uit voorzorg hun dieren reeds laten inenten. Lutherse Wereldfederatie helpt getroffenen Vrijdag a.s. zullen te Zierikzee om 14.30 uur in de Lutherse Kerk een groot aantal bedsteden worden over gedragen. De waarde van de bedstel- len bedraagt 20.000. Zij zijn bestemd voor getroffen inwoners van Ouwer kerk. Nieuwerkerk en Lutheranen uit Zierikzee. Het is een geschenk van de Lutherse Wereldfederatie, dat door afgevaardigden van deze organisatie tijdens een korte pleehtigheid«zal wor den overgedragen. Personeelsvereniging P.Z.E.M. komt met nieuwe revue De toneelgroep van de personeels vereniging der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschap- pij zal dit seizoen wederom een gro te revue opvoeren. De revue wordt op de beide contactavonden voor het personeel voor het voetlicht gebracht, terwijl tevens een drietal avonden voor betalend publiek wordt opge treden. Dit is thans de vijfde maal dat de toneelgroep geheel met eigen krachten een revue van eigen maak sel zal presenteren. Uitslag van provinciale schietwedstrijd Maandag werd te St. Annaland in de zaal van de heer F. Rijnberg de uitslag bekend gemaakt van de vrije baanwedstrgd, gehouden bij de pro vinciale schietwedstrijden van de schietvereniging „Prinses Juliana" op 12 en 19 September. Deze uitslag luidde: 1. H. Keur, St. Annaland; 2. A. N. G. Pierhage, Middelburg; 3. N. Fierloos, Goes; 4. J. C. Goedegebuure Pzn., St. Annaland; 5. Abr. J. Duy- zer, St, Annaland; 6. P. Goedegebuu re J.Lzn., St. Annaland; 7. C. de Jon ge, Middelburg; 8. C. J. van Popering, St. Annaland; 9. J. Kurvink, Th. zn., St. Annaland; 10. A. H. van Vossen, St, Annaland. De organiserende vereniging kan op zeer geslaagde wedstrijden terugzien. Pijpersdag te Kamperland Onder zeer grote belangstelling werd Zaterdagmiddag te Kamperland een Zeeuwse Pypersdag gehouden, welke georganiseerd was door het pij- perscorps „Nicoleen" te Kamperland met medewerking van de corpsen „Excelsior", Goes, „Juliana", Middel burg en „Jonge Kracht", Biezelinge, die een gezamenlijke mars door het dorp maakten. Op het sportterrein werd een figuurmars uitgevoerd en op het terrein van de firma Schippers werd met een gezamelijke taptoe be sloten. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" vulde deze avond met een concert op de muziektent. Loodsdienst in de Wielingen gestaakt Als gevolg van het ruwe weer, moest gisteravond laat de loodsdienst in de Wielingen voor Vlissingen tijdelijk gestaakt worden. Voor marine-oefening „Mariner" Op 16 September is in het Westen van het gebied van de Atlantische Oceaan de grote geallieerde marine oefening „Maiïner" begonnen en om streeks het midden van deze week mag verwacht worden, dat onderdelen van deze oefening ook Vlissingen zul len „bereiken". In verband hiermede worden op het marineterrein te Vlis singen reeds voorbereidingen getrof fen om een aantal manschappen te kunnen onderbrengen. Niet alleen is vorige week hiertoe de torpedobootja- ger Hr. Ms. „Bankert" in de haven van Vlissingen gearriveerd, maar ook wordt op de kade tegenover de lig plaats van de marineschepen een ten tenkamp opgericht, waarin ongeveer 500 man zal kunnen worden onderge bracht. En zoals wij enige weken ge leden reeds hebben medegedeeld, heeft een aantal Vlissingse ingezete nen aanzegging gekregen, dat zij er rekening mee moeten houden, dat zij gedurende een dag of tien inkwartie ring krijgen. Verwacht mag worden, Drankbestrijders vergaderden Te Middelburg vergaderde in de Bogardzaal de Zeeuwse Bond van af delingen der Gereformeerde Vereni ging voor Drankbestrijding. De heer J. Boone gaf een verslag van de goed geslaagde algemene vergadering te Apeldoorn. Naar de vergadering van de landelijke Centrale Propaganda- commissie op Zaterdag a.s. werden afgevaardigd de secretaris, de heer P. Boon Sr. en de heer G. M. Feij. Ter voorbereiding van de algemene vergadering in 1954, die in Middel burg gehouden zal worden, zal van elke afdeling een lid worden verzocht zitting te nemen in een regelings commissie. De vergadering werd be sloten met dankgebed door de heer J. Boone. i Advertentie hoofdpunt Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten.Koker 80 ct. Rob Geeraerd's Jeugdtoneel in Vlissingen Het gezelschap „Het Nederlands Jeugdtoneel" o.l.v. Rob Gerards, dat momenteel op tournee is door Neder land, bracht Maandagmiddag een be zoek aan Vlissingen. In de stampvolle Concertgebouwzaal genoten tijdens de beide voorstellingen ongeveer 700 leerlingen, van de lagere scholen in Vlissingen van „Het Wondere Spin newiel een sprookje van Louis Fe- rault. Het doel van deze voorstellingen is de Nederlandse jeugd met het betere toneel te doen kennismaken en daar voor hun belangstelling te wekken. Daarin is men waarschijnlijk ge- Tijdens 't spel kon men althans in de zaal een speld horen vallen, zó hin gen de kindeern aan de lippen der ar- tisten. In de pauzes tussen de bedrijven wist de pianiste de jeugd bezig te houden door overbekende kinderlied jes te spelen, welke uit volle borst werden meegezongen. Ook de schooljeugd van Oostburg, Middelburg en Zierikzee kan van de ze voorstelling genieten en wel respectievelijk Dinsdag, Woensdag en Donderdag. VOLGENDE WEEK BEGINT DE REGISTRATIE Ir. J. J. van Hennik gaf de gedupeerden voorlichting. De Krulnlngse fruittelers gaun moeilijke jaren tegemoet. Iu andere rampgebieden bleef er nog eens iets in leven, doch in de Kruiningse polder zijn alle bomen dood, terwijl bovendien de percelen ernstig zijn gehavend. Toch zullen de gedupeerden weer vooruit moeten en om hen thans voor te lichten, over wat in de naaste toekomst te doen staat, sprak de rijkstuin- bouwconsulent, ir. J. J. van Hennik, wiens dienst met de schaderegeling voor de tuinbouw is belast, Maandagmiddag in een goed bezochte bijeen komst in de „Korenbeurs" voor de Kruiningse fruitkwekersvereniging. Na een inleidend woord van de heer J. Leijs, gaf ir. Van Hennik een over zicht van de wijze waarop de schade regeling zal worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling, volgende week Maandag met de registratie van de schade m de polder Kruiningen te beginnen. Er zal t.z.t. een kapitaals- uitkering voor beplantingen ook voor klein fruit worden gedaan, waarbij o.a. het sortiment, het plantschema, de leeftijd en de verzorgingstoestand als basisgegevens zullen dienen. Hoe hoog deze uitkering zal zijn, is nog niet te zeggen. Ter bespoediging van het registratie-werk zal het van groot belang zijn, dat de betrokkenen bij het bezoek van de assistent enkele gegevens als het kadastrale nummer, de oppervlakte van het perceel mèt winakering, spuitpaden, e.d., alsmede cijfers over het sortiment gereed heb ben. Voor percelen kleiner dan 10 h.a. is dit niet nodig. Hiervoor komt Wanneer de pachter de boomgaard zelf ingeplant en opgekweekt heeft, krijgt deze de schadeuitkering. Na de registratie zal de taxatie geschieden, aan de hand van door het L.E.I. vast te stellen normen. De kosten van het rooien der bomen zullen eveneens wor den vergoed. Voor boomgaarden ou der dan 10 jaar, kan men hierop een voorschot van f 1200.per ha. ont vangen, voor boomgaarden van 510 jaar f 800.en van 0—5 jaar f 400. Daar het door zandaanzetting e.d. wellicht niet mogelijk zal zijn, zelf te rooien, is een regeling getroffen, dat dit door de Cultuur technische dienst kan geschieden. Hiervoor wordt dan f 200.per ha. berekend. Verder zullen de kosten, gemaakt vóór 1 Februari, zoals kunstmest en snoeien, naar bepaalde normen wor den vergoed. Bij deze regeling komen ook de ren te of pacht, alsmede de vaste kosten van de normale inventaris voor ver goeding in aanmerking. Voor de gips- verstrekking zal men op de rooiver- gunning 2500 kg. gips per ha. extra ontvangen. Dezelfde hoeveelheid ont vangt men t.z.t. voor het inplanten. Daarnaast krijgt men anderhalf maal zoveel gips dan voor de landbouw verstrekt wordt. In verband met het gevaar van structuurbederf in de grond, zal het volgens ir. Van Hen nik moeilijk zijn, dit najaar reeds op grote schaal tot rooien over te gaan. Wat de inzaai van landbouwgewassen betreft, kan men niet optimistisch zijn. De zoutcijfers zijn bijzonder hoog, nl. van 3040. Verwacht wordt dat daarom weinig of geen wintergewas sen zullen kunnen worden gezaaid. Vragen, Na deze inleiding kwamen van zelfsprekend vele vragen los. Daarbij werd o.m. het bekende probleem van pachter en verpachter aangeroerd, in verband met de uitkering van de ka- pitaalschade. Ook werd door getrof fenen nog eens gewezen op de wense lijkheid van een bijzondere uitkering voor gedupeerden in Kruiningen, die reeds meerdere malen werden getrof fen. Art. 55 van het ontwerp-Waters- noodschadewet opent hiertoe de mo gelijkheid. Het zal zaak zijn, er voor te zorgen, dat Kruiningen hiervoor in aanmerking komt. dat dit in de tweede helft van deze week het geval zal zijn en dat op deze wijze ongeveer 200 mannen onderge bracht zullen worden; zij zouden waarschijnlijk tot einde volgende week in Vlissingen blijven. Intussen vernamen u nog, dat ook de Navo-opperbevelhebbt*r, generaal Griinther, tijdens deze oefening waar- schijnlijk een bezoek aan Vlissingen zal brengen. Nadere bijzonderheden over dit bezoek zijn echter nog niet bekend. Contactblad Dijkherstel ZESDE AFLEVERING VERSCHENEN. De zesde aflevering van het Con tactblad Dijkherstel Schouwen-Dui- veland, die vorige week verscheen, bevat een artikel geschreven door de voorzitter van het waterschap Schou wen, de heer J. Klompe, onder de ti tel „Bij de sluiting van de Schelp- hoek". De heer Klompe brengt in de ze bijdrage dank aan allen, van hoog tot laag, die met inzet van hun beste krachten, met opoffering van hun huiselijk gezinsleven, zich bij dag en nacht hebben ingezet, ieder op zijn eigen plaats en naar ei^en aard en vermogen, om deze dichting tot stand te brengen. Terecht schrijft de heer Klompe hierover: „Een resultaat, waarmede de Nederlanders weer hun naam als „waterbouwers" hebben be vestigd tot ver over de grenzen, ja, over de gehele wereld!" Een bijzonder waardevolle bijdrage bevat deze aflevering voorts in de vorm van een tekening, waarop sche matisch zijn aangegeven de enorme aantallen aan mensen en materieel, ingezet op Schouwen-Duiveland. De ze imposante beeldgrafiek geeft de toestand weer op 1 September 1953. Vijfduizend arbeiders, 1 transporteur, 2 drijvende bokken, 29 overslagkra nen, 17 drijvende kranen, 43 motor- vletten, 16 overslagschepen, 24 onder- lossers, 74 elevatorbakken, 149 zol- derbakken, 126 sleepboten, 105 drag lines, 15 grondzuigers, 30 loco's, 5 baggermolens, ziedaar enkele getal len uit deze grafiek. In de rechter benedenhoek zijn bescheiden de initia len van de tekenaar vermeld en een ieder, die niet geheel onbekend is in het hoofdkwartier in 's Landskamer, kan wel zo ongeveer vermoeden, wie de auteur is van deze „prent". Een compliment voor zijn werk is zeker op zijn plaats. Ten slotte schrijft ir. G. Slotboom over de Noord- en Oostzijde van het waterschap Schouwen. De schrijver van dit artikel, die sinds de eerste dagen van de ramp op Schouwen-Dui veland vertoefde en er zeer belang rijk werk verrichtte, zal thans elders een functie aanvaarden. Goed jaar voor niet gedupeerde fruittelers (Slot van pagina 1.) en de prijzen waren goed tot zeer goed. Bij de topaanvoer van de Reine Claude d'Ouiliins trad wel een sterke daling in tot. 14 ct. voor dc beste kwaliteit, docli de Reine Victoria heeft daarop een zeer goed herstel in pr|js te zien gegeven. DE APPELS EN PEREN. De appels maken geen uitzonde ring. Behoudens enkele rassen als Jonathan en Cox's, welke plaatselijk iets teleur stellen, is er een goede oogst, zonder dat van een topoogst gesproken kan worden. De prijzen van de vroege rassen waren niet bij zonder hoog, doch redelijk. Thans zijn de prijzen zonder meer goed. De standaardkwaliteit wordt met 30 40 ct. per kg betaald. Daar in andere gebieden als O. Brabant en Limburg door nachtvorstschade een geringe tot slechte oogst te verwachten is, werd ditmaal in Zeeland nogal fruit op 't hout verkocht. Hierbij werden eveneens zeer behoorlijke prijzen be taald. Dc peren hebben dit jaar voor een verrassing gezorgd. De verwachtin gen waren niet zo hoog gesteld, doch het Is uiteindelijk zeer meegevallen. De Clapp's gaf een topoogst. Daarbij lieten de prijzen niet te wensen over, zodat het alles bij elkaar een goed jaar voor de telers werd. De perspectieven voor de afzet van het winterfruit zijn ook niet slecht. Ondanks Italiaanse concurrentie, zal er voor de peren wel exportmogelijk- heid naar Engeland zgn. Verder is er uit de Scandinavische landen vraag naar appelen, terwijl ook de kansen voor appelexport naar Duitsland niet slecht schijnen, daar de Oosterburen een matige oogst uit eigen bodem hadden. Men mag dus de hoop koeste ren, dat ook het winterfruit goede prijzen zal opbrengen. MIDDELBURG. Vandaag: Concert- en Gehoorzaal, mode show. 2.30 en 8. Electro „Road to Zan zibar" 7 en 9.10 <a,l.); Oostkerk: Af scheidsconcert. Jo Vincent 8. Van Benthem en Jutting. Iconententoon stelling, 9—18, id. lezing dr. P. Hen- drix, Iconen en mysterium, 19.45. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Dreamboat" (18 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „De kloof der verschrikking" (14 Jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Servus Wien", (aJ.) IJZENDIJKE. Vandaag: Gemeentehuis: Tentoonstelling: „Het jagen in de kunst", 1018 uur. VEERE. Vandaag: Schotse Huizen, Expositie Jos. But en L. J. Breams.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2