PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorstellen tot vermindering van internationale spanningen Financieel goed jaar voor niet- gedupeerde Zeeuwse fruittelers BILT AMERIKAANS FUNCTIONARIS ZOEKT IN EUROPA NAAR BERIA COMMUNISTISCH PILOOT VERDIENT 100.000 DOLLAR lS3e Jaargang-No. 223 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 Sept. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—80, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2. Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. RUSSISCHE VREDESGELUIDEN IN VER. NATIES. Wysjinsky dringt aan op het verbieden van atoomwapens Aan het slot van een rede, welke anderhalf uur had geduurd, heeft de Russische afgevaardigde in de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties, Wysjinsky, opnieuw aangedrongen op het „onvoorwaardelijk verbie den van atoomwapens". Ook stelde hij voor de Alg. Vergadering een beroep te laten doen op de „Grote Vijf" (V.S., Engeland, Frankrijk, Sowjet en China) om hun strijd krachten met een derde te verminderen. De Veiligheidsraad zou voorts bin nenkort een internationale conferentie moeten beleggen om tot een ver mindering van de bewapening in alle landen te komen en maatregelen moe ten nemen om militaire bases in het buitenland te ontmantelen. De rede van Wysjinsky werd in Westerse kringen koel ontvangen. De Russische afgevaardigde diende een resolutie in tot het verbieden van atoomwapens en tot het nemen van maatregelen door de Veiligheidsraad om een internationale overeenkomst te verkrijgen over dit voorstel en om te komen tot een internationaal con trolestelsel. Tenslotte stelde Wysjinsky voor om de Alg. Vergadering de propaganda te doen veroordelen, die vijandigheid en haat tussen de volkeren zaait. „De Sowjet-Unie is er van overtuigd, dat deze maatregelen zullen leiden tot vermindering van de internationale spanningen en tot het verzekeren van de vrede en de veiligheid in de we reld", aldus Wysjinsky. Tevoren verklaarde de Russische afgevaardigde, dat de Sowjet „grote betekenis" hecht aan het werk en de rol van de V.N., maar dat de organi satie thans een ernstige crisis door maakt, omdat zij gemaakt was tot „louter een dekmantel" van 't „agres sieve Noordatlantische blok". Korea. Vervolgens maakte de afgevaardigde melding van het stand punt der Chinees-communistische re gering, dat zjj zich niet kan verenigen met de aanbevelingen der Algemene Kantlijn Er is dus geen overeenstemming mogelijk gebleken tussen de ver tegenwoordigers van de vakbon den en die van de werkgevers-organi saties over de komende looncompen- satie. De vakbonden stelden zich op het standpunt, dat de Nederlandse arbei ders een ruim aandeel hebben gehad ln het economische en financiële her stel en bij vorige gelegenheden vrij willig genoegen genomen hebben met een geringere loonsverhoging, dan zij eigenlijk wensten Dies zijn zij van mening, dat de komende loonsverho ging groter zal moeten zijn dan vijf procent. De werkgeversorganisaties daaren tegen menen, dat eerst de Sociaal Eco nomische Raad zal moeten uitmaken of de door de werknemers verlangde loonsverhoging door het bedrijfsleven te dragen is. Voorts keren zij zich te gen de geleide loonvorming. Wat betekent deze mislukking van het overleg over de lonen in de Stichting van de Arbeid? Dat de arbeidsvrede er direct door in gevaar zal komen, verwachten wij niet. Immers, in laatste instantie kan na mislukt overleg door de regering een beslissing worden genomen over de looncompensatie, die dan bindend kan worden voorgeschreven. Of het zover zal komen, staat zelfs nog te bezien. Het is tenslotte nog geen Januari en voor die tijd kan er nog heel wat gebeuren. Wel moet ge constateerd worden, dat de verhou dingen tussen de werknemers- en werkgeversorganisaties er niet beter op worden door een mislukking als deze en dat dus het falen van het overleg gevaren in zich bergt. Of de werkgeversorganisaties er goed aan doen het op een breuk aan te laten komen, wagen wij te betwijfelen. Zij hebben onlangs zin spelingen in die richting gemaakt en onder meer verklaard niet meer me de te zullen werken aan de procedure, zoals die tot dusver bij loonregelingen werd gevolgd. Wat bereiken zij met dit alles De regering zal niet gemakkelijk besluiten om tegen het verlangen van de werknemers in te gaan. Zij zou dtfhrdoor de kwade kans lopen stem men te verspelen en noch de verhou dingen tussen de regeringspartijen, noch de jongste stembus uitslagen maken dat bijzonder aanlokkelijk. Zij zal zich vermoedelijk evenzeer op het standpunt stellen, dat een zo ruim mogelijke loonsverhoging strookt met het streven naar vergro ting van de bestedingsmogelijkheden in de gezinshuishoudingen, die op Prinsjesdag is toegezegd. Ten slotte zal zij, wetende, dat de Nederlandse lonen op een aanzienlijk lager niveau liggen, dan in de aan grenzende landen, voelen voor het werknemersargument, dat ook de ar beiders hun deel moeten hebben in de verbeterde positie, waarin Nederland zich bevindt. Dit alles is voor de werkgevers niet veel belovend. Hoe het zij: het conflict tussen werknemers- en werkgeversor ganisaties is er. De stemming in het werknemerskamp is tamelijk ge laden. En de regering heeft er weer een probleem bij om op te lossen. Vergadering inzake de deelnemende landen aan de politieke conferentie over Korea. Dat in de richting van deze confe rentie geen vorderingen worden ge maakt was, volgens Wysjinsky, te wyten aan het feit, dat de V.S. er in geslaagd waren, „in de Algemene Vergadering beslissingen door te drij ven, die duidelijk niet in overeen stemming met de Koreaanse be standsovereenkomst zijn". Hij ver klaarde, dat in deze overeenkomst niet wordt gezegd, dat aan de confe rentie slechts twee partijen moeten deelnemen, zoals de V.S. en hun aan hangers staande houden. „Negatief" De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, noemde de Nieuwe secr.-generaal Raad van Europa De Fransman Leon Marchal is Maandagmiddag door de raadgeven de vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg gekozen tot secretaris-generaal van de Raad van Europa. De stemverhouding was 70 voor by diie onthoudingen. Leon Marchal werd docr de Franse regering voor deze functie voorge dragen, na het overly den van secreta ris-generaal Camille Parijs, die enige tyd geleden bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Machal is 53 jaar hij was leider van de afdeling Afrika en Nabije Oosten van het Franse ministerie van buiten landse zaken. rede van Wysjinsky „negatief". „Ik heb dit al eerder gehoord", zo zeide hij- Een woordvoerder van de Britse de legatie noemde de rede „negatief en onvruchtbaar". „Voor zover wij kun nen zien, zijn alle oude bekende Sow- jet-argumenten weer eens opge warmd". De Franse afgevaardigde Hoppenot verklaarde: „Het was dezelfde lang speelplaat. Er was absoluut niets nieuws in Drie-klassenvervoer bij de KIM. Novum in luchtvaart Drie-klassenvervoer met de K.L.M. „Super Constellations" is een novum in de wereldluchtvaart, dat op 4 Oc tober, de datum waarop de winter- dienst ingaat, door de K.L.M. zal wor den geïntroduceerd. Dit zal geschieden op enkele inter continentale lijnen in haar 200.000 km. lange luchtnet, dat 102 steden in 66 landen omvat. Een ander belangrijk feit in dit gouden jubileumjaar van de luchtvaart is een verdere uitbrei ding van de toeristenklasse, die na op de Noord-Atlantische routes en in Europa, nu ook op de diensten naar Johannesburg, Teheran en Cairo zal worden ingevoerd. De „Super Constellations", op de diensten naar New York en Johannes burg, zijn ingericht voor drie-klassen vervoer. Van de drie passagierscabi nes is de voorste ingericht met 15 toe- ristenstoelen; de hoofdcabine met 24 „sleepairs" en de achtercabine met 11 eerste klasse stoelen. Nederlandse eclipsexpeditie in 1954 naar Zweden Na de eclipsexpeditie in Februari 1952 naar Khartoem wordt, naar het A.N.P. verneemt, een nieuwe Neder landse expeditie voorbereid naar Zweden voor het waarnemen van de totale zonsverduistering op 30 Juni 1954. In een groot deel van Europa, ook in Nederland zal deze eclips gedeelte lijk waarneembaar zijn. De gondel van de totaliteit der zonsverduistering zal over Zuidscandinavië lopen. Er zullen expedities uit vele landen naar deze totaliteitsstrook worden uitge zonden. BINNEN ENKELE DAGEN EEN VERSLAG Geruchten houden aan Van de zijde van de Amerikaanse senaat is medegedeeld, dat een Ame rikaanse functionaris uit Washington naar Europa is vertrokken om te on derzoeken of een man, die zich op het ogenblik in een „neutraal niet-com- munistisch land" in Europa bevindt, inderdaad de in ongenade gevallen Russische ministerie van binnenland se zaken Beria is. Binnen enkele da gen kan 'n verslag over deze kwestie venvacht worden, aldus dit bericht. Uit dezefde bron is vernomen, dat agenten van de subcommissie van on derzoek van senator McCarthy zich in verbinding hebben gesteld met de man, die zich voor Beria uitgeeft. Beria zou de Sowjet-Unie tezamen met drie medewerkers per vliegtuig verlaten hebben en in „een neutraal niet-communistisch land" in Europa zijn aangekomen. Senator McCarthy wilde niet mede delen wat zijn commissie van plan was te ondernemen. Hij zeide er met van overtuigd te zijn, dat de man in kwestie inderdaad Beria is. Ook ver klaarde McCarthy, dat geen bezoldigd lid van zijn personeel de man per soonlijk had ontmoet. Volgens de „Daily News" hebben een aantal Amerikanen tienduizenden dollars besteed voor „een fantasti sche onderneming" om Beria naar de Verenigde Staten te laten komen. Een van hen zou Ryan, onafhankelij ke candidaat voor het gouverneur schap van New Jersey zijn. Hij zou 50.000 dollar voor de onderneming hebben verschaft. Een voormalig lid van de geheime dienst van de Amerikaanse lucht macht, kolonel Julius Amoss. die voor McCarthy's subcommissie werk- Voorstel van Sir Winston Churchill Gemeenschappelijk Brits- Amerikaans luchtcommando in het Westen Sir Winston Churchill, de Britse eerste minister, heeft, aldus deelde men Maandag in gewoonlijk welinge lichte kringen te Londen mede. presi dent Eisenhower voorgesteld de een heden bommenwerpers van de Britse luchtmacht en de Amerikaanse lucht macht in het Westen onder gemeen schappelijk commando te plaatsen. Tot dit doel zou een gemeenschap pelijk bureau voor strategische sa menwerking in het leven worden ge roepen. te zou contact hebben gehad met personen van de Sowjet „ondergrond se". Aan een van hen had hij de 50.000 dollar overgedragen, welke „op gepaste manier" moesten worden gebruikt. Kolonel Amoss, die thans aan het hoofd staat van een organisatie „in ternationale inlichtingendiensten" ge heten, verklaarde te Baltimore van mening te zyn, dat er vyftig procent kans is, dat Beria buiten de Sowjet- Unie is. Een man, die zich aandiende als majoor van de Sowjetrussische veiligheidspolitie, had hem enige tyd geleden in Europa gezegd, dat Beria ontsnapt was en zich in de Kauka- sus bevond. Honderd acht en vijftig Nederlandse militairen, die als aflossingstroépen op weg zijn naar Korea, trokken door New York, ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat. de stad driehonderd jaar geleden door de Nederlanders onder de naam Nieuw- Amsterdam werd gesticht. De Ne derlandse militairen opgesteld op de trappen van Federal Hall" tijdens de officiële ontvangst in de stad. Tot September bijna 30.000 Nederlanders geëmigreerd Van Januari tot September 1953 zijn ongeveer 28.200 Nederlanders ge- emigreerd. De komende maanden zul len nog verscheidene schepen en vliegtuigen met emigranten naar Ca nada, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland vertrekken, waardoor het totaal aantal geëmigreerde Ne derlanders dif jaar de 30.000 ruim schoots zal overschrijden. MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Herfststormen kondigen j zich aan (Van onze weerkundige f| medewerker) De herfst heeft dit jaar niet lang op zich laten wachten, al doet zij officieel a.s. Woensdag haar intrede. Was het Zondag al winderig met regen, ook gis- teren woei er een krachtige tot harde wind. Een zeer diepe ij stormdepressie, ontstaan uit een tropische cycloon, is over Schotland naar de Noordzee getrokken: In het Engelse Ka- naai woei gisteravond een zwa- re Zuidwester storm met wind- stoten van meer dan 100 km. ?er uur. Ook langs onze kust rakkerde de wind tot storm- achtig aan, waardoor het zee- waterpeil ruim meter af- week boven de normale stand. Het weer zal ook de komende p dagen guur en onbestendig blij- ven. Van de Oceaan zyn meer- j| dere storingen te verwachten, waardoor de kans op buien met harde wind groot blijft. Het is lit jaar erg vroeg, waarop de eerste ruwe herfstdagen zich aankondigen, zodat van een na- S zomertje geen sprake meer zal zijn. STRAALJAGER UITGELEVERD „Ik ben blij, dat ik hier ben Een M.l.G.-jager, een straalvlieg tuig van Russische makelij, is Maan dagochtend op een Zuidkoreaans vliegveld, 25 kilometer ten Westen van Seoel, geland. De communistische piloot werd ondervraagd. Hij is de eerste, die in aanmerking komt voor het destijds door het opperbevel van de Verenigde Naties uitgeloofde be drag van 100.000 dollar vóór de eerste communistische piloot, die een M.I.G. 15 of een andere in de Sowjet-Unie gebouwde jager, onbeschadigd in ge allieerde handen brengt. De tweede beloning (50.000 dollar) blijft van kracht. De piloot van de Mig-15, is een offi cier die „ervaren is in het besturen van vliegtuigen van dit type", zo heeft de commandant van de groep jachtvliegtuigen, welke op Kimpo is gestationneerd, meegedeeld. De com mandant. kolonel Hall, die de piloot het eerste ondervraagde, verklaarde, dat het toestel in goede staat ver keert. De machine is kleiner dan een straalvliegtuig van het Amerikaanse type Sabre. De kanonnen waren ge laden en de piloot was gewapend met een revolver. Bidault antwoordt Adenauer Ontmoeting in Den Haag? De Franse Hoge-Commissaris in Duitsland, Francois-Poncet, heeft Maandagmiddag Bondskanselier Ade nauer het antwoord van de Franse minister van buitenlandse zaken, Bi dault, op diens schrijven overhandigd. Over de inhoud van het persoonlyk schrijven van Bidault is te Bonn nog niets bekend gemaakt. In welingelichte kringen te Bonn is vernomen, dat het Saarprobleem en de bekrachtiging van het E.V.G.-ver- drag de belangrijkste onderwerpen van gesprek zullen zyn. In gezaghebbende kringen acht men het mogelijk, dat Bidault en Ade nauer, gezien hun drukke bezigheden in Den Haag hun besprekingen zullen beginnen, als zij daar in October de vergaderingen van de zes ministers van de landen der kolen- en staalge meenschap bijwonen. GOEDE OOGSTEN EN PRIJZEN 7 a 10 millioen kg. oogstverlies door de ramp Triest is het beeld van de dode Zeeuwse boomgaarden, waar met de stormvloed het resultaat van jaren van noeste arbeid en voor geruime tijd de welvaart van vele telers verloren ging. Volgens ruwe schatting zal door deze ramp dit jaar 7 a 10 millioe n kg. minder fruit geoogst worden, zodat ca. 20 pet. van een normale Zeeuwse fruitoogst verloren ging. Hoe wel dit met name voor de getroffenen een zware slag is, is er niettemin reden tot tevredenheid. Het overgrote deel van de boomgaarden werd ge lukkig voor de ramp gespaard, leverde een goede oogst en doordat de prijzen ook bevredigend waren, werd het voor de niet-gedupeerden een financieel gunstig fruitjaar. De vele regenval in Juli en Augus tus zorgde voor een goede bladstand en deed het fruit flink uitgroeien. De kilo-opbrengst overtreft dan ook de verwachtingen. Hier en daar, met na me rond Nieuw- en St. Joosland, Kloetinge en in Zeeuwsch-Vlaanderen trad enige hagelschade op, waardoor plaatselijk wel een waardeverminde ring van 4050 pet. ontstond, doch over het algemeen waren de resulta ten goed. Het begon reeds met het zacht fruit. Hoewel er bij de aardbeien een vrij hoog percentage rot voorkwam, was de opbrengst toch goed. De aard beientelers kwamen er beter af dan vorig jaar, temeer ook omdat de prij zen goed waren. De frambozen, waar voor aanvankelijk de verwachtingen niet hoog gespannen waren, vielen wat de kilo-opbrengst betreft, ook mee. De kwaliteit was echter over het algemeen niet zo goed. Voor de verse consumptie werden goede prij zen betaald, doch de pryzen voor het vat waren aan de lage kant. ZACHT FRUIT BRACHT MEE- EN TEGENVALLERS. Aan de groene pluk van de kruisbes sen was door de geringe vraag dit jaar weer weinig plezier te beleven. De pryzen waren laag, zodat vele te lers hebben gewacht tot de bessen rijp waren. Dit wachten werd toen wel beloond. Daar niet iedere teler in verband met arbeidsverdeling, kan wachten tot de bessen rijp zijn, ziet het er wel naar uit, dat een flinke oppervlakte kruisbessenstruiken zal worden gerooid. De oogst van rode en zwarte bessen was goed, waarbij in tegenstelling tot de laatste jaren, toen de rode bessen met 2030 cent werden betaald, de telers met prijzen van rond 50 cent ditmaal goed uit de bus kwamen. Met de zwarte bessen was het juist omgekeerd. Er was weinig vraag, zodat men slechts tot 5070 cent kwam, terwijl vorig jaar gemiddeld 98100 cent werd verkre gen. De bramen leveren dit jaar een topoogst en de pryzen zijn goed. Het klein fruit bracht dus mee- en tegen vallers. Voor de telers die niet alles op één kaart hebben gezet en dus van alles wat hebben, werd het een goed jaar. De kersenoogst was matig tot goed. De prijzen waren beter dan vorig jaar, vooral voor de late rassen, doch niettemin moet aangenomen worden, dat weer verschillende kersenbomen onder de bijl znUen sneuvelen. De pruimenbomen hebben ryk gedragen (vervolg op pag- 2) Volgens kolonel Hall heeft de Noordkoreaanse piloot verklaard, dat hy uitgeweken was om „het commu nisme te ontvluchten". Het is niet zeker, of hij op de hoogte was van de beloning, die de verbondenen had den uitgeloofd voor de eerste com munist, die de verbondenen een Mig in goede staat in handen speelde. Nadat de Mig een „goede landing" had uitgevoerd, kwam de Noordko- reaan te voorschyn, die glimlachend verklaarde: „Ik ben blij, dat ik hier ben". Hij droeg een blauwe vliege- niersoverall, een Ieren vest en laar zen. De vorige nacht had hij niet ge- slapen en hij zag er vermoeid uit. Het schynt, dat hij niemand van zyn voor nemen om uit te wijken op de hoogte had gesteld. Ook had hij geen bood schap achtergelaten. Kolonel Hall kon niet zeggen, waar heen de piloot zai worden gebracht. Wel zeide hij dat de Mig wellicht voor een nader onderzoek naar de Ver enigde Staten zal worden overge bracht. Controle verscherpt Vier leden van de neutrale com missie hebben zich in een jeep naar het vliegveld Kimpo begeven. Een woordvoerder van het vliegveld deelde mede, dat de naam van de vlieger en de eenheid waartoe hij be hoort, niet bekend zuilen worden ge maakt. De controle van de personen, die het vliegveld bezoeken, is verscherpt. Alleen personen, die op het vliegveld werkzaam zyn, mogen het terrein be treden. Volgens een niet bevestigd bericht zou een escadrille Amerikaanse straaljagers het communistische vliegtuig naar Kimpo hebben bege leid. Een vraaggesprek met de piloot zal met worden toegestaan, „uit vrees voor vergelding". Uitbreiding van export in Nederland mogelijk Aldus minister Zijlstra De minister van economische za ken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft Zater dag in de Rolzaal te 's-Gravenhage een dienstconferentie geopend, die daar tot 26 September a.s. wordt ge houden voor ambtenaren van de bui tenlandse dienst, die met de beharti ging van de economische en handels politieke belangen voor Nederland in den vreemde zyn belast. In zijn openingsrede zei minister Zijlstra o.m„ dat hij een uitbreiding van de Nederlandse export mogelijk acht, daar de wereld zich in een pe riode van ontwikkeling en welvaarts stijging bevindt, die tot een toene mende vraag naar goederen leidt In dien Nederland het goederenaanbod in prijs en kwaliteit voldoende con currerend weet te houden, behoeven de afzetmogelijkheden voor ons land niet pessimistisch beoordeeld te wor den, aldus de minister. De kwaliteit achtte prof. Zijlstra van doorslagge vende betekenis voor het slagen van het exportprogramma en derhalve achtte spreker het juist dat de rege ring blijft streven naar een vermin dering van de belastingdruk op het bedrijfsleven. Hierdoor kunnen gel den vrijkomen voor research, od uglk gebied wij bij het buitenland zijn ach tergebleven, zo zeide minister Zijl stra. DE VERWACHT: GUUR WEER. Over het algemeen veel bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde en aan de kust nu en dan stormachtig Zuidwestelijke wind. Vrij koud weer. ZON EN MAAN. 23 September Zon: op 6.27 oyder 18.37 Maan: op 18.15 onder 6.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1