PROVINCIALE ZEEUWSE C0URAN1 Dulles daagt de Sowjet-Unie uit haar vredeswil te bewijzen Druk treinverkeer in polder Waarde "BILT Kantlijn AUTO TERECHT, MAAR VAN MRS. MACLEAN GEEN SPOOR ZIJN VROUW MET ARSENICUM VERGIFTIGD 196e Jaargang-No. 220 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagler Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN /rijdag 18 Sept. 1953 ADVERTENTIEPRIJS <3 et- per mm Minimum p. advertentie t 3.-. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16: Tcrneuzen Brouwerijstr 2. Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telel 26 REDE IN ALGEMENE VERGADERING DER VER. NATIES Toestand in Oostelijk en Centraal Europa baart grote zorg De Verenigde Staten zyn volkomen bereid te onderzoeken, op welke wyze een eind kan worden gemaakt aan de internationale spanning. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, Donderdag in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. De Amerikaanse minister somde een aantal punten op, welke volgens hem, indien de Sowjet-Unie van zins was mede te werken aan een beëin diging van de huidige internationale spanning, als toetsstenen van een nieuwe Sowjetrussische buitenlandse politiek zouden kunnen dienen. Deze punten zijn: 1. Korea hioet herenigd en vrij worden; 2. Indo-China moet de kans krijgen op vreedzame wijze onafhankelijk te worden; 3. Duitsland en ook Oostenrijk moeten herenigd en vrij worden; 4. De Russische buurstaten moeten nationale onafhankelijkheid genieten; 3. Het moet niet meer zo zjjn, dat de Sowjet-Unie het tot haar taak acht onafhankelijke regeringen op gewelddadige wijze ter zijde te schuiven. Indien het Kremlin bereid zou zijn op deze wijze te reageren op genoem de punten, zou het er in sterke mate toe bijdragen de huidige internatio nale spanning te verminderen, aldus Foster Dulles. Korea Over Korea sprekende zei de Ame rikaanse minister: „28 October, de laatste dag voor het begin der po litieke conferentie over Korea, nadert met rasse schreden, zonder dat wij nog in staat zijn de noodzakelijke en tijdrovende voorbereidingen voor de besprekingen te treffen. Wij zijn ge dwongen te betwijfelen, of de com munisten in feite wel voornemens zijn zich te schikken naar de be- standsbepalingen en of zij inderdaad bereid zijn hun strijdkrachten uit Ko rea terug te trekken, om mede te werken aan de totstandkoming van een verenigd en onafhankelijk Ko rea". Satellietstaten Over de van de Sowjet-Unie af hankelijke landen in Europa zei Dul les: „De gehele toestand in Oostelijk en Centraal Europa baart grote zorg. De Brabantse derde klasse voetbal verenigingen, die in dezelfde af deling spelen, waarin ook de voetbalvereniging Zierikzee is inge deeld, hebben 'n buitengewoon slechte beurt gemaakt. Zij hebben geweigerd om naar Zierikzee te trekken en daar de thuiswedstrijden van deze vereni ging te spelen! De Brabantse heren vinden die reis te ver en te bezwaarlijk. Zij blijven liever in Noord Brabant zelf. Dat is gemakkelijker en kost minder tijd. Natuurlijk: als Zierikzee bij de Bra bantse clubs wil komen spelen, is de ploeg van harte welkom. Maar omgekeerd De reis naar Zierikzee is niet ge makkelijk. Men moet over Kat- se Veer, dus dwars door Zuid Beveland. Daarna een nog altijd vrij lange bootreis. Diezelfde reis nog eens terug. En dan weer over half Zuid Beveland naar Noord Brabant. Een pretje is zulk een tocht voor de Brabanders niet. Maar is het maken van die vermoeiende reizen voor Zie rikzee wel een pretje Denkt men op de vaste wal, dat de voetballers van Schouwen niet oneindig veel liever óók een gemakkelijke reis zouden maken En is het niet zo, dat de Bra bantse clubs deze moeilijkheden maar éénmaal behoeven te doorstaan in het ganse seizoen, terwijl Zierikzee bij iedere uitwedstrijd voor deze nood zaak staat? Dat is punt een. Punt twee is, dat men in Zierikzee blij is, dat er opnieuw gevoet bald kan worden. Er is een veld in gereedheid gebracht, dat zowaar al weer bespeelbaar is. Na de ramp. Voetbal is behalve sport ook een volksvermaak, een ontspanning voor de toeschouwers. En aan ontspanning is in Zierikzee na de catastrofe een zeer grote behoefte. Welnu: blijkbaar zien de Brabantse tegenstanders van Zierikzee kans om met hun sportieve opvattingen in overeenstemming te brengen, niet naar Zierikzee te gaan en daardoor de bewoners van deze stad en haar omgeving te beroven van deze zo be geerde ontspanning. Sportief En ten slotte: toen de ramp zich pas voltrokken had, was ieder een begaan met het lot der ge troffen gebieden. Spontaan snelde te hulp wie maar te hulp kon snellen. Spontaan werd geofferd, wat men offeren kon. Wie geen schade leed, voelde zich verbonden met wie wel slachtoffer werd. Het was één voor allen, allen voor één! Is van al die gevoelens bij de Bra bantse derde klassers zó bitter wei nig overgebleven, dat zrj zonder ge moedsbezwaren thans al dit medele ven naast zich neerleggen en aller eerst denken aan eigenbelang? Want het eigenbelang, dat speelt klaarblijkelijk toch de hoofdrol. Ook "in de sport. Neen, een goede beurt hebben de tegenstanders van Zierikzee op het groene sportveld waarlijk niet ge maakt. Men had beter mogen verwachten. De bevolking is daar overwegend godsdienstig. Haar geloof is duur zaam en zij heeft grote tradities, die nimmer zullen worden vergeten. Het is niet in het belang van de vrede of van andere doelstellingen van ons handvest, dat de eens onafhankelijke volken van Europa voelen, dat zij niet meer kunnen leven volgens hun tradities en geloof. Onze hoop is daar op gevestigd, dat de Russische com munistische leiders, voordat het te laat is, zullen inzien dat liefde voor God, liefde voor het land en zin voor menselijke waardigheid altijd zullen blijven bestaan. Onderdrukkende maatregelen leiden onvermijdelijk tot bitterheid en wrok en misschien nog tot meer". Franse actie tegen Vietminhtroepen Verscheidene bataljons van de Fran se Unie zijn met steun van tanks, vliegtuigen en artillerie, een grote ac tie begonnen in het gebied van Hoeng Yen, 40 kilometer ten Zuiden van de hoofdstad van Tonking, Hanoi. De actie is gericht tegen het vernie len van de Vie'tminh-troepen in de delta van de Rode Rivier, waar vol gens berichten van de inlichtingen dienst de opstandelingen hun krach ten zouden verzamelen voor een herfstoffensief in de rijkste rustge bieden van Tonking. Nieuwe Russische proeven met atoombommen De Sowjet-Unie heeft in de afgelo pen weken proeven genomen met verscheidene niemve typen atoom bommen. Dit heeft het Russische persbureau Tass Donderdag bekend gemaakt. In 1952 werden bijna 11.000 fietsen gestolen Vooral in de grote steden is het bar Het aantal gevallen van rijwiel diefstal is de laatste jaren aan zienlijk toegenomen, nl. van 7548 in 1949 tot 10.737 in 1952. Het zwaartepunt ligt altijd in de periode Mei-October; de maand Sep tember geeft steeds de hoogste aan tallen te zien. Het stelen van rijwielen is een ver schijnsel, dat zich overwegend in de grotere bevolkingscentra voordoet. Per 100.000 inwoners worden ont vreemd, in de groep der allerklein ste gemeenten slechts 12. Onder de gr ootste gemeenten spannen Amster dam, 's-Gravenhage en Utrecht de kroon met resp. 340, 263 en 251 aan gegeven diefstallen per 100.000 in woners. Opvallend laag is het over eenkomstige cijfer te Rotterdam (96). Bovenstaande gegevens, ontleend aan een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, tonen aan, dat het zaak is de fiets goed te be waken, vooral in de grote steden. In een stad als Amsterdam worden elke week ongeveer 76 fietsen gestolen. Z.-Afrika's apartheids politiek op V.N.-agenda De Algemene Vergadering der V.N. heeft Donderdag de kwestie van Zuid-Afrika's apartheidspolitiek op haar agenda geplaatst. Een protest tegen het opnemen van dit onderwerp door de Zuidafri- kaanse afgevaardigde Jooste werd verworpen. Nederland onthield zich van stemming. Haar moeder kreeg een telegram De auto, waarmee mevrouw MacLean vorige week uit Genève vertrok naar haar zeggen om het weekeinde te Montreux door te brengen is in een garage te Lausanne terug gevonden. De auto was daar Vrijdag gestald. Van mevrouw MacLean en haar kinderen is nog geen spoor ge vonden. Degene, die de auto bracht me vrouw McLean of iemand, die op haar leek deelde de garagehouder mee, dat zij de auto over een week zou komen halen. Vervolgens was zij met haar drie kinderen naar het nabijge legen station gegaan. Inmiddels heeft de politie de inhoud bekend gemaakt van een telegram, dat Woensdag door de moeder van mevrouw MacLean was ontvangen. In deze boodschap, die vanuit Terri- tet bij Montreux was verzonden, be tuigde mevrouw MacLean haar spijt over het feit, dat zij haar moeder niet eerder op de hoogte had gesteld van haar plannen om nog enige tyd langer weg te blijven. De politie ge looft echter niet, dat dit telegram werkelijk door de vermiste is verzon den, omdat degene, die het te Ter- ritet aanbood, niet op mevrouw Mac Lean leek. Het Britse blad „Daily Express", dat in 1951 een beloning van onge veer 10.000 gulden uitloofde voor in lichtingen over het lot van de ver dwenen diplomaten MacLean en Bur gess, heeft bekendgemaakt, dat dit aanbod nog steeds van kracht is. Tijdens het bezoek dat de gemeente raad van Voorburg aan het door hen geadopteerde Brouwershaven bracht, bezichtigde men de grote kerk. Ge heel links de burgervaders van Brouwershaven en Voorburg. (Foto P.Z.C.). Koningin Juliana onthulde monument te Arnhem Ter nagedachtenis van gevallen Britten en Arnhemmers Koningin Juliana heeft Donderdag middag, precies negen jaar na de ge allieerde luchtlanding te Arnhem, bij de Eusebiuskerk in de Gelderse hoofd stad een monument onthuld, dat is opgericht ter nagedachtenis van alle leden van de Britse strijdkrachten, die in 1940-'45 zyn gevallen voor de be vrijding van Nederland en van alle Arnhemmers, die door oorlogsgeweld of het optreden van de bezetter het leven verloren. Het monument, dat een mens uit beeldt, die het noodlot tracht af te weren, werd vervaardigd door de Arnhemse beeldhouwer Gijs Jacob van der Hof. Nadat het door de voorzitter van het comité Oorlogsmonument Am- hem, de heer F. J. ten Kate, was overgedragen en door burgemeester C. G. Matser aanvaard, onthulde de Koningin het monument en legde zij als eerste een krans aan de voet. Tal van autoriteiten, o.w. de Britse am bassadeur, sir Neville Butler, minister C. Staf en majoor-generaal Urquhart destijds commandant van de derde Britse Airborne-Division, die bij Arn hem landde, volgden 't voorbeeld van Koningin Juliana. Saarkwestie nog niet in Raad van Europa De commissie voor algemene zaken van de Raad van Europa heeft Don derdag besloten, dat de kwestie over het Saargebied niet door de raadge vende vergadering zal worden behan deld. Wanneer de besprekingen tus sen Frankrijk en Duitsland echter niet tot een oplossing zouden leiden, zal in het begin van het volgende jaar een conferentie worden gehou den, met het doel de kwestie over het Saargebied op te lossen. Aan deze conferentie zouden dan niet alleen Frankrijk, West-Duitsland en het Saarland, maar ook anderq. landen, zoals bv. Engeland, deelnemen. FAMILIE VAN TWEEDE VROUW KREEG ARGWAAN Gemeentewerkman staat in Dordrecht terecht Voor de rechtbank te Dordrecht stond Donderdag terecht de werkman L. te Utrecht, die ervan wordt ver dacht zijn vrouw te hebben vergiftigd. Op Tweede Paasdag 1952 overleed te Oud-Beijerland de 23-jarige vrouw M. L.-W. uit Gouda, die wegens ziekte van haar moeder tijdelijk het huis houden in de ouderlijke woning deed. Enige tijd na het sterfgeval gingen er geruchten circuleren, dat de vrouw geen natuurlijke dood zou zijn gestor ven. Op 5 Januari 1953 werd het stof felijk overschot opgegraven. Bij sec tie kwam vast te staan dat mevr. L. als gevolg van het toedienen van ar senicum was overleden. Op grond daarvan werd eind Mei de 30-jarige gemeente-werkman L., die met de overledene was gehuwd en thans te McCarthy gaat trouwen Senator Joseph McCarthy zal op 29 Septemb te Washing ton in het huwelijk treden met mej. Jean Kerr, een voormali ge assistente van zijn bureau McCarthy is 43 jaar. Mej. Kerr is 29. Zij werd in 1945 gekozen tot het knapste meisje van de „George Washington"- universiteit. In dit bericht uit Washing ton wordt niet vermeld, of Mc Car thy zijn bruid reeds voor een zuiveringscommissie heeft laten verschijnen. Mossadeq zal voor krijgsraad terecht staan Donderdag is te Teheran verno men dat de voormalige Perzische premier Mossadeq voor een uit vijf generaals samengestelde krijgsraad zal verschijnen. De raadszitting zal openbaar zijn. Waarschijnlijk zal de berechting over plm. 14 dagen reeds beginnen. HERSTEL IN VOLLE GANG Onder het zand komen weer landbouwgronden te voorschijn De bezoeker die In de dorpskom van Waarde komt, vindt er alles weer gezellig en verzorgd. Achter de ramen hangen keurige gordijntjes, de éta lages van de doprswinkels zijn weer gevuld, de vrouwen koesteren zich met de breikous in het nazomerse zonnetje en de bejaarde mannen maken hun ommetje of hebben een plaatsje op de bank bij de muziektent gevonden. Zo op het oog lijkt er op het dorp zelf niets aan te herinneren, dat hier en kele maanden geleden het water stroomde. Of het zouden de vele „ver dronken' landbouwwerktuigen moeten zijn, die bij de smid staan om opge knapt te worden of de vruchtbomen achter de huizen, die voor zover zij nog niet dood zijn, een armetierig bestaan leiden. Burgemeester Van Burg zegt het ook: „Wij komen weer aardig op dreef'. Maar dan dwalen toch ook weer zijn gedachten tot buiten de dorpskom, naar de zandwoestijn in het westelijk deel van de polder en de kale, dorre vlakten aan de andere zijde. Burgemeester J. L. van Leeuwen van Brouwershaven met de burgemeester van Voorburg dr. J W. Noteboom op het in restauratie zijnde bordes van het stadhuis w de stad van Jacob Cats. (Foto P.Z.C.). Het is juist buiten de dorpskom, dat zich de gevolgen van de waters nood zo ernstig openbaren. Hier lig gen de gronden, eens de bronnen van welvaart voor dit dorp. De boom gaarden waarin vele bewoners van Waarde him bestaan vonden, staan er dood bij of zijn reeds onder de hakbijl gevallen. Hier, in de buiten wijken van het dorp vindt men ook de bouwvallen van woningen, welke niet bestand bleken tegen de druk van het water. Een 25-tal gezinen kon daar om nog niet terugkeren naar hun dorp. Het is alles een triest beeld, maar gelukkig is de toestand niet hope loos. Het herstel is in volle gang. Op de landerijen ronken thans de drag lines en tractoren met knijpers, ter wijl de motorlocomotiefjes met lange treinen kipkarren door de polder tuffen. De Ned. Heide Mij. is er met een paar honderd man bezig aan de grote schoonmaak. Veel is reeds ge daan, er kan nog wel een half jaar mee gemoeid zijn, doch het ziet er wel naar uit, dat in het a.s. voorjaar in een zeer groot deel van de polder weer zomergewassen kunnen worden geteeld. Het eerste werk is geweest om de waterlopen schoon te maken, welke vol geslibd waren. Hoewel straks de polder zal worden herverkaveld zijn voorlopig de oude sloten aangehou den. De grootste kluif vormt het zandvrij maken van de landerijen in het westelijk deel nabij de Kadijk. Hier moet naar schatting 300.000 m3 zand worden weggehaald, welke de grond bedekt met een laag. variërend van 10 cm. tot 1.20 m! Met vijftien draglines, vijftien locomotiefjes en vele tientallen kipkarren, welke over 10 km. spoor rijden, wordt deze kar wei groots aangepakt. Het opge- spoelde zand wordt over verre af stand naar de kreken en het lage ge deelte in de zgn. Vliet vervoerd. De teeltgrond wordt hier opgegraven, het lage gebied wordt dan met zand opgehoogd en vervolgens weer met de teeltgrond bedekt Gelukkig be schikt men aan de brokstukken van de oude Kadijk over voldoende teelt grond om, voor zover hier en daar de bouwvoor was verdwenen, hier weer nieuwe grond op te brengen. Hoewel veel van de oude schoon heid verloren ging, mag dus toch met vertrouwen de toekomst van deze polder tegemoet worden gezien. Utrecht woont, gearresteerd. Hij ont kende het misdrijf te hebben gepleegd, doch is sedertdien in verzekerde be waring gehouden. De familie van de tweede vrouw van L- heeft argwaan gekregen en de zaak onder de aandacht van de justi tie gebracht. L. huwde korte tijd na dat zijn eerste vrouw was gestorven, voor de tweede maal. Ter zitting bleef L. bij zijn ontken ning. Geen aannemelijke verklaring kon hij geven voor het feit dat hij zijn huidige vrouw Helena K. had verteld, dat hij weduwnaar was, terwijl zijn vrouw nog leefde. Op een desbetref fende vraag antwoordde L., dat hij inderdaad vergif had gekocht, doch dat had hij omstreeks half Mei ge daan. Eén dag nadat zijn echtgenote was overleden, zo bleek verder uit het eerste verhoor, was L. naar Helena K. gegaan. Hij had een grote doos bonbons voor haar meegenomen. Op 8 October 1952 was hij voor de tweede maal gehuwd. VOOR DE HOND? Nadat enkele getuigen-deskundigen waren gehoord, verklaarde de echt genote van de drogist uit Moordrecht, die arsenicum-houdende stof aan ver dachte had verkocht, dat zij zich goed herinnerde, dat L. om vergif was ge komen. Hij had het, zoals hij gezegd had, nodig om de hond van zijn vrouw te doden. De datum wist zij niet pre cies te noemen. De drogist bevestigde de mededelingen van zijn vrouw. In het voor-onderzoek had L. ont kend, dat hij vergif voor de hond van zijn echtgenote had gekocht, maar enige weken nadat zijn vrouw gestor ven was, had hij gezegd dat het voor de hond van zijn chef was geweest. WAT ZIT DAAR IN? De vader en de moeder van de overleden vrouw vertelden dat hun dochter op 29 Maart plotseling ziek geworden was. De volgende Zaterdag, toen L., weer op bezoek kwam, was zij hersteld, maar des avonds werd zij erger onwel dan de eerste maaL De vader vertelde bewogen, dat zijn vrouw en hij er over verbaasd waren, dat L. niet wat ongeruster was. Hij zeide verder nog, dat als haar man op bezoek was geweest, zij altijd hevig moest overgeven De moeder vertelde voorts van de angst van haar dochter, dat zij zou overlijden. Toen L. zijn vrouw een keer thee had gegeven, had zij gevraagd: „Wat zit daar in?" De rest van de middag en een deel van de avond is de zaak achter ge sloten deuren behandeld. Vandaag wordt de behandeling voortgezet. Overdracht geëtste glazen aan Tweede Kamer Donderdagmiddag heeft de minis ter van O. K. en W., mr. Cals, twee geëtste glazen overgedragen aan de Tweede Kamer. De glazen, die zijn aangebracht op het portaal van de hoofdtrap in net gebouw van de Tweede Kamer op het Binnenhof, zijn ontworpen door de glazenier Al- bert Troost te Eindhoven. De glazen geven een symbolische voorstelling ren in der ghrechtichheit" en „Die re in der gherechtichheit" en „Die tyranny verdrijven". VERWACHT: IETS WARMER. Half tot zwaar bewolkt maar vrij wel overal droog weer. Matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Iets hoge re temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 19 September Zon: op 6.21 Maan: op 17.07 onder 18.48 onder 0.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1