Zivin Zijpe DE RUYTERSCHOOL VIERDE HAAR GOUDEN FEEST WALCHEREN VREDERUST HEEFTTEKORT AAN VERPLEGEND PERSONEEL DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vaartocht in de Scheldemond en reunisten-diner (Slot van pag. 2.) gestelde, gelukwens had uitgespro ken, overhandigde de oudste leraar, de heer G. Harlaar, namens het per soneel der school een Winkler-Prins- encyclopedie voor de schoolbiblio theek. Ten slotte herinnerde de directeur van de Rijks H.B.S., de heer G. Lam- mers, aan de uitstekende geest waarin de gedwongen samenwoning van zeevaartschool en H.B.S. ziel heeft voltrokken. De voorzitter, de heer Wessellng dankte elk van de sprekers voor hun hartelijke woorden en de fraaie ge schenken, waarna dit deel van de plechtigheid werd besloten met een korte toespraak van de directeur, de heer P. Vijn, die de hem toegezwaai de lof overbracht op lerarencorps en verder personeel. Spr. wekte op tot gezamenlijke inspanning om zo mo gelijk een nog groter bloei voor de school te bereiken. Hij dankte voor de goede samenwerking met scheep vaartmaatschappijen en Radio-Hol land en ten slotte ook voor de pretti ge verhouding, waarin de „samenwo ning" in de H.B.S. zich voltrok. In de hall van de school heeft ka pitein J. C. Anker namens het comi té van oud-leerlingen vervolgens de beeltenissen van mr. J. Smit en de heer S. Visser aan het bestuur over gedragen. In zijn toespraak herinner de de heer Anker aan de teruggan in Zeeland na de Napoleontische ty< ook op het gebied van de zeevaart. Gelukkig zjjn de Zeeuwen het „beroep der vaderen" toch trouw gebleven en zijn zij de zeeën blijven bevaren. Op leidingsmogelijkheden waren er in Zeeland echter niet. In het begin van deze eeuw heeft schipper Jilleba van de reddingboot te Vlissingen zich echter als vader van een aspirant stuurman in arrenmoede tot mr. Jan Smit gewend en dat was een zeer ge lukkige daad. Want deze nam ter stond het initiatief en met medewer king van anderen kwam zo de Vlis- singse zeevaartschool tot stand, tot heil van Vlissingen en geheel Zee land. Als herinnering aan deze oprichter en aan de eerste directeur bood spr. de bronzen plaquetten, vervaardigd door de beeldhouwer H. J. Etienne uit Delft, aan, die daarna door de kleindochters van beide heren, Maria Smit en mej. Addy Saman, werden onthuld. De vader van de kleine Ma ria Smit, de heer A. Smit, woonde met zijn echtgenote deze plechtigheid, waarin wijlen zijn vader op zo bijzon dere wijze werd geëerd, bij. Vaartocht Onmiddellijk hierna begaf men zich naar de buitenhaven voor het maken van een vaartocht, tijdens welke ook de lunch werd gebriiikt. De officiële genodigden en de leerlingen maakten deze tocht tot even voorbij Westka- pelle met de „Prinses Beatrix" van de Maatschappij Zeeland, de oud leerlingen, van wie velen door hun dames werden vergezeld, met de Strenge straffen voor veesmokkelaars Uitspraak in de Axelse pantserauto-zaak Woensdag werd door de Economische Strafkamer van de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg uitspraak gedaan in de op 3 September 1.1. be handelde zaak tegen vier verdachten, die in de nacht van 28 op 29 Juli 1953 onder de gemeente Axel hadden getracht met behulp van een pantser auto 8 runderen naar België te smok kelen. De veehandelaar A. A. S. uit Sint Jansteen, die tezamen met zijn knecht de beesten in zijn vee-auto had vervoerd, werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, met verbeurd verklaring van de vee-auto en de acht koeien. Zijn knecht A. de R. uit Hontenisse, die bij deze affaire behulpzaam was geweest, hoorde een «.evangenisstraf van één jaar tegen zich uitspreken. De Belgische veehandelaar en café houder A. F. N. uit Zeveneken, die op verzoek van de organisatoren van deze .smokkelzaak de pantserwagen van België naar Nederland had ge bracht, kreeg, mede gezien zijn gun stig verleden, een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar, terwijl zijn gids. de caféhouder C. N. uit Sas van Gent, die reeds verscheidene malen wegens het begaan van economische delicten is veroordeeld, tot een ge vangenisstraf voor de tijd van één jaar en zes maanden werd veroordeeld. Voor allen gelden deze straffen on der aftrek van het voor-arrest Kind bij aanrijding gedood Gisteren, omstreeks half negen in de morgen, is op de Wouwséweg te Bergen op Zoom het zesjarig zoontje van de familie v. D. uit de Kamper foeliestraat door een vrachtauto van de Gebr. de B. uit Goes aangereden. Het ventje stak plotseling de weg over toen de auto aan kwam rijden. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het ter plaatse is overleden. Uitbreiding van het aantal loodsen In de memorie van toelichting op de begroting van marine wordt me degedeeld dat het aantal zee. en bin nenloodsen van het Nederlands Loodswezen dient te worden uitge breid met 16 man. Dit is noodzakelijk wegens de toeneming van de scheep vaart en het nog steeds aanwezige tekort aan personeel. Examens. Voor het te Rotterdam gehouden examen Textielbrevet, groep A, slaag den de heren J. Dekker, P. N. Remijn- se, beiden uit Kapelle en C. A. van Strien uit Yerseke. „Koningin Juliana" van de Prov. Stoombootdiensten. De lunch voor de genodigden aan boord van de „Prin ses Beatrix" werd aangeboden door het gemeentebestuur van Vlissingen. De heer J. Riedel SDrak hier nog een felicitatiewoord namens de Ver. van Ned. Koopvaardij-kapiteins 1943. De stemming was tijdens deze vaartocht aan boord van beide sche pen uitstekend. Omstreeks vijf uur werd weer in de Vlissingse haven ge- meerd. Reunistendiner Omstreeks zeven uur des avonds kwamen de reünisten bijeen in iiet Vlissingse Concertgebouw, onder een gezellige borreL Kort daarop ging men aan tafel voor een voortreffelijk diner, dat uit de keuken van Hotel Noordzee-boulevai'd werd voorge schoteld. Er heerste aan tafel een stemming van grote opgewektheid, die nog werd gestimuleerd door de muziek van een pittig orkestje. De voorzitter van het oud-leerlm- gen-comité, de heer J. Anker leidde de maaltijd met e enkort woord in. Tegen pudding-tijd kwamen er nog enige toespraken los, waarvan we noemen het hartelijke woord van burgemeester, mr. B. Kolff, een in structieve beschouwing van wethou der W. Poppe, een geestige vei'han- deling van de heer M. Kievit en een korte rede van de directeur, de heer P. Vijn. De heer Vgn richtte woorden van dank tot de heer Anker, voorzitter van het oud-leerlingen-comité en de heer G. Bosveld (levendig applaus) voorzitter van de feestcommissie. In ijltempo richtte hij daarna een vereniging van oud-leerlingen op, waarvoor velen zich als lid opgaven. Hij liet ook een collecte houden om aan enkele leerlingen, die in sanato ria worden verpleegd een prettige dag te bezorgen. De heer Anker, die tevoren nog de verdiensten van de familie Smit en in het bijzonder die van wijlen mr. Jan Smit voor de zee vaartschool had gememoreerd, gaf aan een oud-leerling gelegenheid nog enkele herinneringen op te halen en zette daarna een streep achter de toe- spralcenreeks. Het orkest zorgde voor dansmu ziek, daarmee de opgewektheid in nieuwe banen leidend, welke banen met gi'ote vreugde werden „bewan deld" tot ver na middernacht. Teraardebestelling G. Amsing Woensdag werd in alle eenvoud op de algemene begraafplaats te Tholen het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de heer G. Amsing, in le ven eigenaar van de boekdrukkerij Fa Pot te Tholen en redacteur-uitgever van de vroegere Thoolse Courant. De baar was bedekt met een drietal kran sen. Op de begraafplaats waren be halve vele Zeeuwse collega's, o.a. aan wezig de burgemeester van Tholen. mr. A. J van der Hoeven, jhr. J. van Vredenburgh, de gemeente-secretaris de heer V Laban, dokter L. D. A Looysen, dokter P. J. Duinker. en de directeur van de N V. Waterleiding Maatschappij, de heer J. F J. van der Peijl. Voorts waren er afgevaardigden van het hoofdbestuur van de Werk geversorganisaties in het Boekdruk- kersbedrijf. waarvan de heer Amsing lid was. van het district Zeeland van deze organisatie, van de harmonie ..Concordia" van het Nwtsdepartement Tholen. de gymnastiekvereniging „Olympia", van de Kamer van Koop handel voor West Noord-Brabant en van de Nederlandse Protestantenbond te Tholen. alsmede personeel van de drukkerij. Aan de groeve van de heer Am sing werd gesproken door de voor zitter van het hoofdbestuur van de Werkgeversorganisaties, de heer Jos. Cleerdin. Deze herdacht de overlede ne als trouw lid en medewerker- In het hoofdbestuur vertegenwoordigde hij in hoofdzaak de kleinere drukke rijen. Voorts sprak de heer F. B. den Boer, waarnemend voorzitter van de Zeeuw se afdeling, die de overledene her dacht als gewaardeerd medewerker en vriend. Dokter Duinker memoreerde de vele verdiensten van de heer Am sing in de Nutsinstellingen. De heer J. H. Bal bracht de overledene dank namens „Concordia" voor de vele diensten, die de overledene aan deze vereniging bewees. Ds. O Elseman. Ned. Herv. predikant te Bergen op Zoom, las een gedeelte uit de Bijbel, sprak woorden van troost tot de na bestaanden en bad het Onze Vader. De heer H. Amsing, broer van de overledene, dankte namens de familie en het personeel voor de belangstel ling. 603.000 voor Abdijrestauratie Op de Rijksbegroting is een bedrag van f 603.000 uitgetrokken voor de voortzetting in 1954 van de restaura tie van het Abdij-complex te Middel burg. Vlissingen Beklimming St. Jacobstoren tot 20 September B. en W. van Vlissingen maken be kend, dat er vanaf 20 September a.s. tot nadere aankondiging voor het pu bliek geen gelegenheid meer zal zijn tot het beklimmen van de Sint Ja cobstoren. Supplement catalogus Openbare Leeszaal. Dezer dagen is het eei-ste supple ment verschenen op de catalogus van de Openbare Leeszaal en Biblio theek te Vlissingen. Dit supplement bevat de titels van vele nieuwe ro mans, tex*wijl er voorts de nieuwe aanwinsten van studieboeken in zijn vermeld. Eerste steen wordt gelegd voor 48 migratiewoningen De ere-voorzitter van de Rooms- Katholieke Woningbouwvereniging „Sint Willibrord" te Vlissingen, de heer E. Andriesscn, zal Zaterdag 26 September a.s. de eerste steen leggen voor een complex van 48 migratiewo ningen, welke thans reeds in aan bouw zijn aan de Schuitvaartgracht. Pastoor C. A. Ouwendijk zal de steen wgden. De plechtigheid zal om vier uur geschieden. Serooskerke (W.) Winkelweek geopend Te Serooskerke is Maandagavond 'n winkelweek, georganiseerd door de plaatselijke winkeliersvereniging, of ficieel geopend met een rondwande ling van de muziekvereniging, „E.M. M.", door het verlichte dorp. De ver lichting geeft, tezamen met de keurig verzorgde etalages, het dorp een fees telijke aanblik. Vele honderden men sen hebben van het kleurrijke schouw spel der verlichting kunnen genieten. De muziekvereniging „E.M.M." gaf tot slot nog een concert. Aan de winkelweek zijn voorts nog tal van attracties verbonden, zoals koopbonnen, lint-raden, enz. In elke etalage ligt een stuk oranje lint. Het totale aantal meters lint moet gera den worden. Donderdagavond zal de muziekver eniging „Veere's Genoegen" een con cert geven. Zaterdagavond concerteert „E.M.M." weer. De winkelweek zal dan gesloten worden met een rond wandeling door het dorp en een tap toe. De gehele week zijn de winkels des avonds tot 9 uur-open. Officiële publicaties. MIDDELBURG. AFSLUITING VERKEER, en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de Seisbuitenbrug wegens het bouwen van een nieuwe brug met ingang van 18 September a.s. zal worden afgebroken, zodat verkeer over deze brug en de daarop aansluitende weg het Seisplein niet meer mogelijk zal zijn. Ten behoeve van wielrijders en voet gangers zal een houten noodbrug over de vest worden geslagen. Middelburg, 15 September 1953. VLISSINGEN. SLUITING DER BADEN EN HET STRANDSTOELENTERREIN. B. en W. van Vlissingen brengen ter algemene kennis, dat de baden en het strandstoelenterrein aan de badplaats de zer gemeente met ingang van Zondag 20 September a.s. gesloten zullen zijn. Vlissingen, 17 September 1953. Koudekerke Aanbesteding woonhuis en schuur Namens de heer P. Poppe te Kou dekerke werd door het architecten bureau Steen en Tuinhof te Vlissin gen aanbesteed het bouwen van een woning en schuur met bijkomende werken te Koudekerke. Ingeschreven, werd als volgt: A. Blankenburg, Nieuwdorp, 35.100; J. M. Goede- mondt, Vlissingen, 36.000; J. Wal raven, St. Laurens, 36.198; fa. De Munck en De Kam, Vlissingen, 36.747; Van Schaik en Gilde, Mid delburg, 36.800. De gunning werd aangehouden. St. Laurens Benoeming. Tot hulp-onderwgzeres aan de Chr. Kleuterschool te Sint Laurens is be noemd mej. E. J. Hollebrandse te Middelburg. Oost- en West-Souburg GESLAAGD Voor het examen tandarts-assi stente van het Instituut voor medi sche voorlichting te Amsterdam slaagde mej. W. Slavenburg te Oost en West-Souburg. Westkapelie Rode Kruismensen deden hun best Alle colonne-leden van de afdeling Wesfkapelle van het Nederlandse Rode Kruis werden dezer dagen be vorderd. De heer K. Lous Jz. werd ploegcommandant met de rang van Secondant. De rang van Helper werd toegekend aan de neren: J. Kaland Jz., J. Kaland Lz., M. Hengst Pz., W. de Pagter Dz., K. Minderhout Az., P. Willeboordse Az., A. Kaland Lz., J. Huibrechtse Azn. en J. Cijsouw Chzn. VOORZITTER BLIJFT NOG ÉLN JAAR AAN Raad van Poortvliet bezocht Hulst. Vandaag brengt de voltallige raad van Poortvliet een bezoek aan Hulst. Een honderdtal schoolkinderen met onderwijzend personeel zullen de raadsleden vergezellen. Voor de kin deren staat een bezoek aan de speel tuin op het programma. Om 10 uur wordt de raad van Poort vliet officieel door de raad van Hulst ontvangen in de Burgerzaal. Des mid dags is er een diner in „De Koning van Engeland", waarna beide raden zich naar de speeltuin zullen begeven om daar de kinderen te bezoeken. Zeeuwen in de aether. Donderdag a.s. spreekt ds. H. C. P. M. Wiebosch, te Biervliet voor de N.C. R.V.-microfoon in de rubriek „Uit de Bijbel", met het onderwerp: „Onge merkt zonder Gods hulp. Om 5.40 n.m. spreekt P. G. Rotte uit Zierikzee die 'dag, eveneens voor de N.C.R.V., over „Van oud gebruik en vers gebak". Vrijdag a.s. zal in het N.C.R.V.-tele- visieprogramma, om 8.15 n.m., de oud- Middelburger, ds. Jan Wit, Waals pre dikant te Nijmegen, spreken over blin denzorg. Burgerlijke Stand. VLISSINGEN. Getrouwd: A. Stroo, 20 j. en A. Paauw. 20 j.; J. Laport. 26 j. en C. M. Donze, 23 jaar. MIDDELBURG. Bevallen: E. M. de Jong—de Mey, d. J. H. Geersevan Splunder, z. C. J. Blaas—Paauwe. z. M. S. Houmes—Broerse. d. M. D. Zagers—:Verburg. z. C. de Groot- van Belzen, z. H.' E. Geldof—Scholtz, d. J. van Soelende Punder, d. Ondertrouwd: H. Versluijs, 23 j.. en M. Kole, 25 j. J. Pouwer. 23 j. en C. Joziasse, 23 j. Getrouwd: J. Allewijn, 29 j. en C. Hoog lander, 23 j. H. W. Wlllems, 24 j. en C. Mawdsley, 21 j. p. J. Scheers, 23 j. en H. G. van Oijen, 21 j. J. A. van der Valk. 23 j. en P. de Bruijne, 18 J. A. J. Minder hout, 27 j. en E. Ludikhuizc, 25 j. J. Plat- schorrc. 24 j. en M. M. van Klooster, 10 j. Overleden: M. van Maldegem. 68 j.. echtg. van A. Gideonse; H. van Wezel. 86 j„ man van M. P. van den Berge; J. Mul der, 44 j., echtg. van G. de Waardt. ARNEMUIDEN. Bevallen: M. Schroevers—Vogel, d.; J. Cats—de Vlieger, z.; M. Schroevers—Meul- meester, d.; G. van Belzende Nooijer, z. Overleden: P. van Dalen. 72 j., echtge noot van J. van Belzen; Levenloos kind van L. van Belzen en L. Wouters. Getrouwd: C. H. Grims, 23 j. en C. van Belzen. 18 j.; C. M. A. Boone, 30 j. en M. van der Graaff, 29 j.; L. Boogaard, 28 j. en S. Cornelisse, 23 j.; R. van Belzen. 21 j. en J. van Belzen, 20 j.; B. J. van Belzen, 22 j. en A. van Belzen. 18 j. WESTKAPELLE. Bevallen: S. Murre—de Kam. z.: J. Hen- drikse—van Sluijs, d.; W. Dommisse—de Wolf, z.; A. Westerbeke—Houmes, d. Waar zijn onze schepen? Caltex Nederland p. 15 Kp. Vilano n. Si- don. Caltex The Hague p. 15 Kp. Vilano n. Si- don. Coryda 19 te Singapore verw. Felipes p. 15 Banka n. Port Dickson. Jagersfontein 14 te Kaapstad. Rfjnkerk 16 te Adelaide. Saroena 15 v. Singapore n. Saigon. Ternate 15 v. Sorong n. Muturi. Zeeland SSM 15 v Tyne n. Rotterdam. AldabI 16 220 m. N St. Pauls Rock n. Las Palmas. Alkaid 16 te Bahia verw. Ampenan 15 v. Bahrein n. Cochin. Boschfontein 15 v. Suez n .Port Sudan. Drente p. 15 Guardafui n. Djibouti. Gaasterkerk 16 v. Port Sudan n. Aden. Ganymedes 15 te Rotterdam. Heemskerk 15 v Tanga n. Mombasa. Kota Gedeh p. 15 Finisterre n. R'dam. Kota Inten 14 te Tj. Prlok. Meerkerk 15 v. Rotterdam n. Bremen. Nieuw Amsterdam 16 te Rotterdam. Sibajak p. 16 Beachyhead n. R'dam. Waterman 15 1780 m. ONO Tahiti n. Pa peete. Willemstad p. 15 Flores n. Plymouth. Wonosari p. 16 Gibraltar n. Port Said. Geruchten werden in jaarvergadering tegengesproken De 49ste jaarvergadering van de Vereniging tot Christelijke verzor ging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland die gisteren op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom werd gehouden, was zeer druk be zocht. Aan de vergadering ging een bidstond vooraf, waarin voorging ds. J. F. v. d. Berg. geestelijk'verzorger van de Inrichting. De voorzitter, ds. J. de Vries, opende de vergadering met Schrift lezing, waarna hij alle aanwezigen, in het bijzonder de nieuwbenoemde geneesheer-directeur, dr. M. v. Beek, hartelijk verwelkomde. De grote op komst op de jaarvergaderingen heeft soms de jaloersheid van de besturen van andere inrichtingen opgewekt. Vervolgens herdacht spr. het overle den lid van het dagelijks bestuur, de heer A. J. Koppe, in wie de vereni- fing zoveel heeft verloren, alsmede e bij de ramp van 1 Februari om het leven gekomen leden, speciaal de actieve correspondent te Wolfaarts- dijk. GERUCHTEN WEERLEGD. Nadat spr. de propagandist, de heer Boon, had dank gezegd voor zijn ac- Feestavond Zomeravond Voetbalcompetitie. Het Zomeravond Competitie-Co mité hield Zaterdagavond in de Hol landse Tuin te Bergen op Zoom een feestavond voor spelers en genodig den, waar ook het comité van de Mid delburgse Zomeravond Competitie bij tegenwoordig was. Nadat de voorzitter van Ber gen op Zoom, de heer Jos. v. d. Kuil, een toespraak had gehouden voerde de voorzitter van het Middelburgse Comité, de heer v. d. Velden 't woord. Aan het elftal, dat de hoogste ge middelde leeftijd had, reikte hg een fraaie beker uit. De kampioenen van dit jaar, het elftal van de firma Bec kers, zal volgende week in Middel burg een wedstrijd spelen tegen de kampioen van de Middelburgse Zo mer Avond Competitie. Het Haarlems Radio Cabaret, on der leiding van Harry Meijer, zorgde voor een gezellig slot. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 16 Sept. Aardappelen: Bintjes bonken 9,1011; Idem grote 8,209,70: Blauwe Eigenheimers grote 10.9012; Meerlan- ders grote 8,40—8,50; Koopmans Blauwe grote 11,9012.70; Drielingen 4,404,70. Aanvoer 24 ton. Fruit: Cox Orange Pippin A 48; Idem BC 4144; Idem I 43; Idem keuken 28 32; James Grieve I 30—38; Idem II 23; Idem keuken 2135; Zigeunerin 28: Idem I 26; Transparant de Croncel I 2032; Idem II 16; Idem keuken 1820; Manks Codlin A 25; Idem BC 22; Idem I 20—23; Idem II 916: Idem keuken 1419; Glo rie van Holland keuken 20; Ellisons Oran ge A 38; Idem BC 39; Idem I 33—37; Appelen val en kroet 321; Perziken 6 —18; Bramen 100; Tomaten 20—27; Pa prika's 8. Peren: Beurré Hardy 30—39; Beurré Lebrun 25; Idem keuken 20—21; Confé rence B 20—43; Idem I 38—39; Idem keu ken 2331; Bonne Louise d'Avranches A 44-46; Idem I 32—40; Idem H 27; Idem keuken 2835; William Duchesse I 19 33; Idem n 18; Idem keuken 1437; Tri umph de Vienne keuken 47; Peren kroet 415; Bonne Louise d'Avranches 3543: Pruimen: Burbank Giant 16—26; Druiven: Blanck Alicante 1.03—1,12; Frankentha- ler 80—1,08; Netmeloen 16—44; Suiker meloen 26—60; Ananasmeloen 2560; Vij gen 56. Groenten: Bloemkool A 1840: Idem B 1633; Snijbonen 3171; Pronkbonen 28 37; Princessebonen 2673; Rentegevers 6675; Wagenaars 45; Bospeen 1022; Boskroten 10—13; Kroten 8—21; Uien 5— 8; Zilveruien 555; Sla 514; Komkom mers 814; Augurken A 1.411,42; Idem B 86—1,30; Idem C 51—67; Idem D en E 1357; Rode kool 3—12; Savoye kool 6 8; Witte kool 35; Boerekool 5; Andij vie 618; Postelein 3647; Prei S—17; Spinazie 2545. VISMIJN VEERE. 16 Sept. Aangevoerd: 2634 kg. export garnalen 87—1.09; 17 kg. schar 36—45; 135 kg. bot 17—39; 35 kg. tong (middel) 1.25 —2,17; 04 kg. rog 29-42; 5 kg. paling 1,83. tiviteit, weerlegde hij het gerucht, dat Vrederust geen contribuanten no dig heeft, ornaat het zoveel subsidie krijgt. Vrederust, aldus de voorzitter, ontvangt geen cent subsidie van rijk. provincies of gemeenten en wil dit ook niet aanvragen. Alleen de ver- pleeggelden worden vastgesteld in overleg met Gedcp. Staten van Zee land en Zuid-Holland, hetgeen nodig is, omdat voor een aantal patiënten de gemeentebesturen deze gelden ge heel of gedeeltelijk betalen. Ook heeft spr. het gerucht gehoord, dat de patiënten op vrederust in cel len achter tralies zitten. Dit gebeurt op geen enkele inrichting. Ook niet op Vrederust- De patiënten genieten zoveel mo gelijk vrijheid. Van de 908 patiënten zijn er momenteel 567 ingeschakeld in het arbeidsproces in de bedrijven en bij de arbeidsthcrapie. Dezer dagen is men begonnen met meubelmaken, Smyrnawerk en kantklossen. De ove rige 341 patiënten zijn óf bedpatiën- ten of door ouderdom of door hun geestesziekte niet geschikt voor het werk. GEBREK AAN PERSONEEL. Nadat spr met dankbaarheid had gereleveerd, dat er bijna 11.000 con tribuanten en meer dan 100 stcun- verlenende corporaties zijn, besprak hy het nhpend gebrek aan verplegend personeel. Herhaaldelijk moeten aan vragen om plaatsing worden afgewe zen door gebrek aan plaatsrumite en personeel. Moeten we aldus de voorzitter een paviljoen sluiten en de patiënten naar huis sturen Momenteel zijn er 8 verplegers en verpleegsters te kort en de invoering van de 8-urige werkdag op 1 Octo ber a.s. zal dit aantal nog met 10 of 12 vermeerderd moeten worden. Spr. deed daarom een beroep op allen om te zorgen voor verplegend personeel. Het bestuur was zelfs genoodzaakt pogingen in het werk te stellen om verpleegsters te werven onder de vluchtelingen uit Oost-Duitsland, die in West-Duitsland vertoeven. Ds. Jebbing te Kapello juichte dit laatste toe. Vervolgens werden dé jaarversla gen van secretaris en penningmees ter goedgekeurd. De heer Traas te Biezelinge bepleit te modernisering van de boomgaar den, waarop de voorzitter mededeel de, dat men hiermede reeds bezig is. Er zijn het laatste jaar niet minder dan 1000 nieuwe bomen aangeplant. BESTUURSVERKIEZING. Voor de bestuursverkiezing deelde de 2e voorzitter, de heer J. J. Duve- kot, mede, dat de voorzitter had wil len aftreden Op verzoek van het be stuur is ds. de Vries echter bereid gevonden nog één jaar in functie te blijven, waarover spr. ztyn blijdschap uitsprak, vooral, omdat er belangrij ke gebeurtenissen aanstaande zijn, zoals de directeurswisseling en de voorbereiding van de bouw van een nieuw paviljoen. Herkozen werd ds. J. de Vries met 187 stemmen en gekozen de heren mr. J. Thielen te Goes met 147, J. Biert te St. Annaland met 172, J. L. Dregmans te Koudekerke met 175, J. C. Spaans te Zierikzee met 130, S. K. Phaff te Goes met 152, J. Germingte Middelburg met 136, mr dr. R. W. Graaf van Lynden te 'Oostkapelle met 174 stemmen. Bij de rondvraag drong mej. Van Strien aan op het houden van een tentoonstelling van door de patiënten vervaardigde nandwerken. Overwe ging wer<" Nadat hartelijke woorden afscheid had ge nomen van de afgetreden bestuurs leden, de heren ds. M. v. d. Klis. A. H. Stemerding en D. Kasse, verenigden alle bezoekers zich met het bestuur aan een gemeenschappelijke koffie tafel in en rond het ontspanningsge bouw. de middagvergadering hield de heer Dokter C. Dexker. een van de geneesheren der inlichting, een in leiding onder de titel: „Enkele be schouwingen over het oud worden". Nadat hierop nog een interessante bespreking was gevolgd, werd de vergadering met dankgebed door ds. rdigd< ing werd toegezegd. Nadat de voorzitter met enkele VAN TOT De muziekvereniging .Mozart" te Verseke zal op Zaterdag 26 September as. een bazar organiseren. Op de markt te Axel sloeg de „Salon des Variété's" dezer dagen haar tenten op en des avonds werden de Axelaars vergast op een voorstelling. Op het terrein van de voetbalvereni ging „Axel" werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de douaniers van Axel en Zuiddorpe enerzijds en de gemeente-poli- tie uit Lokeren (B.) anderzijds. De Eind stand was 33, een uitslag waarmee bei de partijen tevreden kunnen zijn. Te Sas van Gent bevatten de Zendings bussen over de maand Augustus f 9.85; te Hulst werd voor „Wereld en Kerk" f 30.07 gecollecteerd en het Verjaarfonds bracht te Hontenisse f 30.op. Op de kruising Weststraat—Oranje straat te Axel kwamen een Belgische en een Nederlandse personenauto In botsing. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Nederlandse auto kreeg enige materiële schade. Te Borssele werd voor de kankerbe strijding f 53.48 gecollecteerd. De collecte voor het Koningin Wilhel- minafonds bracht te Yerseke f 323,25 op. Onder grote belangstelling hielc de nieuw benoemde Deken van Hulst Zon dag na de Hoogmis een receptie. Het R.K. zangkoor „St. Caecilia" te St. Jansteen zal 20 September a.s. in Antwerpen optreden. Tijdens oogstwerkzaamheden werd de heer K. te Graauw door een dorsmachine gegrepen, maar gelukkig kwam hij door het kordate ingrijpen van enkele mede arbeiders met de schrik vrij. Tot ambtenaar der Invoerrechten en Accijnzen werd te Nieuw Namen be noemd de heer C. de Bie uit Bergen op Zoom. Dezer dagen organiseerde het comité van de Clingse speeltuin een vliegerwed strijd. De prijs voor de grootste vlieger was voor W. de Keljzer en voor de mooi ste vlieger voor J. van Boden. De prijs voor de vlieger, die het hoogst klom werd gewonnen door W. v. d. Branden. De collecte ten bate van de kanker bestrijding heeft in de parochie De Hei kant f 36,— opgebracht, terwijl voor de zelfde collecte <n St, Jansteen f 162.— werd gecollecteerd. Onder grote belangstelling vierde het echtpaar A. Steijne—Totté te Graauw zijn 40-jarig huwelijksjubileum. In het door de watersnood getroffen plaatsje Bruinisse heeft men een collecte gehouden ten bate van slachtoffers van de aardbeving op de Griekse eilanden. Niet minder dan f 900.— werd bijeen ge bracht. Tot wachtmeester 1ste klas der Rijks, politie werd bevorderd de wachtmeester W. C. Uiterlinde uit Kapelle, gedetacheerd bij de Rijkspolitie te Schore. LEZERS SCHRIJVEN. Ontgroenen in Vlissingen. Zaterdagmiddag was ik met vele anderen getuige van de z.g.n. ont- heb ik meegemaakt bH het stand beeld van onze grote Michiel de Ruy- ter. Ik heb me afgevraagd, welke op voedkundige waarde er zit in de z.g.n. ontgroening. Vele omstanders vonden het met mij een misselijke vertoning. Wat een kunst, om jongens, die niets terug mogen doen, allerlei vernede rende dingen op te dragen. Vooral het spitsroedenlopen heeft menigeen een afkeurend woord doen uiten aan het adres van de (heren?) 2e jaars. Wat te denken van de jongen, die in de knoop van z'n zakdoek een aantal geldstukken deed en toen dat niet werd toegestaan, de knoop beknauw- de en stevig aantrok, om des te har der te kunnen slaan? En de jongens (groentjes) die kruipend tussen hun benen cfoor moesten, met hun knieën vasthielden en er op los sloegen, met de duidelijk van hun gezicht af te le zen gedachte: ransel er op los, toe maar. Zijn dat onze toekomstige zeehel den? Michiel de Ruyter zou or trots op zijn geweest, (of niet). Ik heb jon gens gezien, wier knieën stuk waren (en natuurlijk ook de pyama, die ze moesten dragen) en die kennelijk niet meer konden. Waarlijk een verhef fend schouwspel. Leeft er nu niets anders in onze Jongens? Moet dit machtswellustige optreden aange moedigd worden? Daarnaast, dit moet ook gezegd, heb ik jongens ge zien, die e%'engoed mee deden, maar die waren uit net goede hout gesne den en bleven heer. Een van de vele verontwaardigde toeschouwers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3