PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mevrouw MacLean zou naar Sowjet-Unie zijn gevlucht een Polder Walcheren krijgt millioen gulden voor zeewering BILT Kanilijn ADENAUER WIL BESPREKING SAARKWESTIE HERVATTEN STRIJD" TUSSEN ENGELAND EN FRANKRIJK OM EILANDJES 196e Jaargang-No. 219 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 Sept. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p. advertentie i 3.-. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (ma*. 6 regels» van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg, Markt 51. telef. I Goes, Lange Voretstraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwertjstr 2; Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telef 26 ZIJ NAM HAAR DRIE KINDEREN MEE Haar man, Donald MacLean en Guy Burgess verdwenen in 1951 Naar een woordvoerder van het Britse consulaat-generaal te Genève heeft meegedeeld, is mevrouw Melinda MacLean, de echtgenote van de ruim twee jaar geleden verdwenen Britse diplomaat Donald MacLean, met haar kinderen „verdwenen". Het „Foreign Office" is hiervan in kennis ge steld. Volgens het hoofd van de politie' te Genève hebben alle Zwitserse grens posten opdracht gekregen naar de vermisten uit te zien. Zoals bekend verdween Donald MacLean, het voormalige hoofd van de Amerikaanse afdeling van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, in Mei 1951 met zijn collega Guy Burgess na aankomst te St. Malo (Bretagne). Onge veer een jaar geleden gaf het „Foreign Office" voor het eerst toe, dat Mac Lean wel eens blijk had gegeven van communistische sympathieën. Mevrouw MacLean, die met haar drie kinderen bij haar moeder in Ge nève woonde, ging Vrijdag j.L naar Montreux, waar zij twee dagen bij kennissen zou logeren. Toen zij Zon dagavond niet terugkeerde, waar schuwde haar moeder de politie. Het „Foreign Office" heeft later be kendgemaakt, dat twee functionaris sen van de veiligheidsdienst naar Zwitserland zijn gezonden om een on derzoek in te stellen. Deze mannen hebben indertijd ook deelgenomen aan de nasporingen naar de verblijf plaats van MacLean en Burgess. Overigens moet reeds gebleken zijn dat het adres te Montreux, waar me vrouw MacLean zeide het weekeinde te zullen doorbrengen, vals was. Bij het bovenstaande kon nog het volgende worden aangetekend: Op 8 Juni 1951 gaf het Britse ministerie van buitenlandse zaken opdracht een onderzoek in te stellen naar de ver dwijning van de 38-jarige Donald MacLean, hoofd van de Amerikaan se afdeling bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken en Guy Zyne Excellentie Van de Kieft zal wel met spanning hebben uitge zien naar de commentaren op zijn eerste eigen millioenennota. De vorige immers was nog voor een zeer groot deel het werk van zijn voorgan ger, prof. Lieftinck. Pas in dit jaar kon de heer Van de Kieft met een volledig eigen product komen. De commentaren zijn zowel op Troonrede als Millioenennota gunstig. Algemeen is de blijdschap over de be lastingverlaging. Algemeen juicht men de uitbreiding van de bestedings mogelijkheden in de bedrijfs- en ge zinshuishoudingen toe. Men voorziet meer vrijheid voor het bedrijfsleven, wat de tegenstanders van ver door gevoerde overheidsbemoeiing tevre den stelt. En men constateert aan de andere kant, dat de progressieve koers van het kabinet ongewijzigd blijft. Toch ligt in deze algemene tevre denheid tevens critiek besloten. Heeft, zo vraagt men zich hier en daar af, de minister van finan ciën er niet al te zeer naar ge streefd om iedereen tevreden te stel len? Heeft hij aan druk van zoveel zijden bloot gestaan, dat hij overal gevaren duchtte en die reeds bij voor baat door toegeeflijkheid trachtte te bezweren? De staatsuitgaven zijn niet ver laagd. De benodigde middelen moeten uit leningen worden geput. Tenzij een loonronde de belastingopbreng sten aanzienlijk hoger maakt. Komt dit er in wezen echter niet op neer, dat de staat weliswaar met de ene hand gééft, maar met de andere néémt Bovendien dreigt het gevaar, dat de regering meer geld in circulatie zal brengen en daardoor de eerste stappen zal zetten op een weg, die naar inflatie kan leiden. De grote verdienste van de naoor logse regeringen in Nederland is, dat zij de arbeidsrust hebben weten te verzekeren en de munt op peil wisten te houden. Het is niet te hopen, dat de waar schuwende woorden, die er thans klinken, inderdaad achteraf zullen blijken nodig te zijn geweest. Opmerkelijk is wel, dat ten aan zien van de kwestie der lonen (en dus de arbeidsvrede) Troon rede en Millioenennota zwijgzaam zijn. De krantenlezer weet echter reeds dat er dienaangaande spanningen heersen, tamelijk hevige spanningen zelfs. Er worden door de vakbonden krachtige woorden gesproken. De vrees wordt geuit, dat men aan de socftle voorzieningen zal gaan knab belen. Men misgunt andere bevol kingsgroepen niets, maar wenst in de allereerste plaats het eigen belang te dienen. De voorzitter van de K. A. B. heeft het dezer dagen nog al dus geformuleerd. Tot dusver is het echter zo ge weest, dat de Nederlandse arbeider weliswaar wellicht minder guldens ontving dan na omrekening zijn buitenlandse collega, maar dat de regering er voor zorgde, dat hij voor die vaste gulden behoorlijk kon ko pen. Als die gulden door ruimere geldcirculatie minder waard wordt, is ook een loonronde weinig waard. En als dat zou blijken, komt de ar beidsvrede in gevaar. Wellicht weet het parlement de re gering alsnog te bewegen tot sober der staatsuitgaven. Vadertje Staat Is lang niet altijd een zuinig beheer der van het volksbezit. Frances de Money Burgess, tweede secretaris van de Britse ambassade te Washington. De beide mannen hadden sedert 25 Mei 1951 geen contact meer gehad met het ministerie en evenmin ver lof gevraagd. Nagegaan "kon worden, dat ze ver trokken waren naar Sint Malo in Frankrijk. Daarna ontbrak elk spoor. Geruchten zeiden, dat ze te Antwer pen aan boord gegaan zouden zijn van een Russisch schip. De Britse regering gaf officieel toe, dat MacLean vroeger te Wash ington politieke zaken heeft behan deld, die verband hielden met de atoomenergie, maar ontkend werd, dat de verdwenen diplomaten be schikten over bijzondere technische kennis op atoomgebied. De Britse militaire inlichtingen dienst en de contraspionnagedienst gaven zich grote moeite om de ver dwijning van de beide diplomaten op te helderen, maar zij slaagden daar in niet ,en nog kort geleden verzeker de het Britse ministerie van buiten landse zaken, dat men niet wist, waar beide mannen zich bevonden. Geruime tijd werd op mevrouw MacLean toezicht gehouden, omdat men meende, dat MacLean indien hij nog in leven zou zijn met haar Het kiesrecht van de kleurlingen in Zuid-Afrïka De Zuidafrikaanse regering is er Woensdag niet in geslaagd de ver eiste meerderheid van twee derden van het parlement te verkrijgen voor het wetsontwerp, waarbij het kies systeem voor de kleurlingen zou worden gewijzigd. 122 afgevaardig den stemden voor en 78 tegen het ontwerp, toen dit bij laatste lezin: werd behandeld. De eerste minister, dr. Malan, zei na de vergadering, dat de regering zal trachten haar plan tot het over brengen van de niet-Afrikaanse kleui'lingen van de algemene kie zerslijst naar een afzonderlijke lyst, op een andere wijze uit te voeren. 0 Dertig vissers uit het Perzische gebied langs de Kaspische Zee. die er van wor den verdacht communistische sympa thieën te hebben, zijn Woensdag gearres teerd en naar Teheran overgebracht. in contact wilde komen. Nadien verhuisde zij evenwel uit Londen naar Genève. waardoor de controle minder gemakkelijk werd. Men meent thans, dat mevrouw MacLean in contact is gekomen met haar echtgenoot en verdwenen is naar het land, waar hij zich schuil houdt. Mevrouw Merrifield wordt opgehangen De 46-jarige mevrouw Louisa Mer rifield, die in Juli ter dood werd ver oordeeld op beschuldiging dat ze de 76-jarige mevrouw Sarah Ricketts te Blackpool had vergiftigd, zal Vrijdag worden opgehangen. Haar verzoek om gratie is afgewezen. Haar echtgenoot, de 72-jarige Al fred Merrifield, was aanvankelijk te zamen met zijn vrouw in staat van beschuldiging gesteld. De jury kon het echter over zijn aandeel in de zaak niet eens worden, waarna de procureur-generaal hem van verdere rechtsvervolging ontsloeg. Amerikaans vliegtuig neergestort Nabij Albany, in de Amerikaanse staat New York, is Woensdag een „Convair" van de „American Air line" neegestort. Aan boord bevon den zich vijftig personen. Acht en twintig inzittenden 25 passagiers en 3 leden der bemanning zijn om gekomen. Het toestel was uit Boston naar Chicago vertrokken. Het toestel kwam in botsing met de centrale zendmast van een radio-station. Sjah van Perzië laat zich voorlopig nog niet kronen In een mededeling van het Perzi sche hof wordt gezegd dat de Sjah, die, na twaalf jaar geregeerd te heb ben, nog steeds niet is gekroond, als kroningsdatum 19 Augustus 1954 moet aanhouden. De vorst kan, in verband met de moeilijke omstandig heden, waarin zijn onderdanen thans leven, niet ingaan op de talrijke ver zoeken om de kroningsdatum vroe ger vast te stellen. Voorstel aan Bidault De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, voorgesteld de Frans-Duitse bespre kingen over vraagstukken van we derzijds belang te hervatten, zo heeft een woordvoerder van het Westduit se ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Wethouders op de trap Tijdens de plechtige ingebruikneming van de nieuwe ,jDe Ruyterschool" te Vlissingenwas het zo druk, dat ver schillende officiële genodigden niet in de aula konden en tijdens de plech tigheid met een plaatsje elders in het gebouw genoegen moesten nemen. De Vlissingse wethouders, de lieren Af. A. van Popering en 3. Post op de trappen- (Foto P.Z.C. BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT f r Acht ton voor „Het Vrije van Sluis" De begroting van Verkeer en Waterstaat bevat ook dit jaar tal van posten, die voor Zeeland van groot belang zyn. Zo is er een bydrage uit getrokken voor de polder Walcheren in de kosten voor instandhouding van de zeewering van dit waterschap van 1.000.000.De minister zegt hierover in de memorie van toelichting, dat reeds lange tyd overleg gaan de is over hetgeen voor de instandhouding der waterkering van deze pol der dient te worden gedaan. Verwacht moet worden, dat in 1954 belang rijke werken zullen worden uitgevoerd, die alleen tot stand zullen komen, wanneer ook van rijkswege een bijdrage in de kosten zal worden gegeven. Voor het waterschap „Het Vrije van Sluis" is een bydrage uitgetrokken van 800.000. De voorzitter van de polder Wal cheren, mr. dr. R. W. Graaf van Lyn- den, verklaarde ons zeer verheugd te zijn over dit bericht. Reeds lang werd over financiële hulp door het rijk overleg gepleegd, maar nu blykt dan toch, dat ook de bewindsman er van overtuigd is, dat hier inder daad geholpen moet worden. „Ik kan U zeggen, dit is een byzonder prettig bericht", aldus mr. dr. van Lynden. Ook de dijkgraaf van het „Vrije van Sluis", de heer C. M. van den Broecke, toonde zich verheugd. „Voor de bouw van de zeesluis te Cadzand hebben wy geld nodig en daartoe waren ons bepaalde toezeggingen gedaan. Dat nu reeds daarvoor gel den op de begroting worden uitge trokken is werkelyk een verrassing". KUSTVERDEDIGING. Voor onderhoud en verbetering van de kustverdediging in Zeeland is op de begroting een post opgenomen van 415.000,waaronder een be drag van 250.000 voor verbetering van de waterkeringen te Vlissingen en Veere. In de memorie van toelich ting wordt ook de landaanwinning ter sprake gebracht. Genoemd worden de landaanwinningswerken binnen de bedijking van de Braakman. De Delta-commissie heeft het drie- eilandenplan (Noord-Beveland, Zuid- Beveland en Walcheren) in studie, aldus de minister. Binnen de afslui ting van het Veerse Gat en de Zand- kreek zouden terreinen benoorden de Sloedam op eenvoudige wijze in cul tuur kunnen worden gebracht. Een som van 300.000 is geraamd voor kleinere werken in Zuidholland en Zeeland. De waterbouwkundige werken in de Braakman zullen in 1954 voltooid kunnen worden. Voor de verkavelingswerken en de verhar ding van polderwegen is resp. een be drag van 200.000 en 800.000 uit getrokken. Voor uitkeringen aan de diverse provinciën voor onderhoud, aanleg enz. van niet-planwegea, in beheer en onderhoud Dij waterschappen en dergelijke publiekrechtelijke licha men is evenals voor 1953 1.000.000 geraamd. Voor het onderhoud, herstel en verbetering van de rijkswegen in Zeeland is 20.000 uitgetrokken. De bydrage aan de provincie Zeeland in de exploitatiekosten van de veerdien sten op de Oosterschelde is evenals in 1953 op 2.000.000 begroot. Het voorstel is vervat in een schry- ven, dat het hoofd van de politieke afdeling van het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken, Blan- kenhorn, Dinsdag aan Bidault heeft overhandigd. De woordvoerder zeide, dat Adenauer geen bepaalde datum voor de besprekingen heeft voorge steld. Politieke waarnemers achten het echter onwaarschijnlijk, dat Adenauer besprekingen met Bidault zou kunnen voeren, voordat hij for meel tot Bondskanselier en minister van buitenlandse zaken is herbe noemd. De laatste rechtstreekse besprekin gen tussen Adenauer en Bidault wer den in Mei j.l. in Parijs gehouden. Aangenomen wordt, dat zij toen spra ken over het Saargebied en over de volgende stappen voor bekrachtiging van het I*r.G .-Verdrag. Staande op het balcon van het paleis Lange Voorhout nam het Koninklijk gezin na terugkeer van de rijtoer door Den Haag de spontane toe juichingen van de Hagenaars in ont vangst. Gouden tientjes voor wezen in rampgebied De Amerikaan Honegger, die nog 102 gouden tientjes in zijn bezit had, heeft deze munten ter beschikking ge steld van het ministerie van buiten landse zaken, ter uitreiking aan we zen in het rampgebied. Dank zij me dewerking van De Nederlandsche Bank konden deze geldstukken naar Nederland worden gezonden. Het de partement van buitenlandse zaken heeft de gouden tientjes doorgegeven aan het ministerie van maatschappe lijk werk, dat zich met de uitreiking zal belasten. De Nederlandsche Bank heeft voor ieder tientje een vergun ning op naam uitgereikt, daar het ver boden is een gouden tientje zonder deze vergunning in bezit te hebben. Het Rode Kruis heeft op verzoek van het ministerie een lijst van na men van wezen en half-wezen opge steld en het bleek, dat er minder dan 102 wezen waren geregistreerd- Geschil voor Internationale Gerechtshof Het internationale gerechtshof in Den Haag begint vandaag met de openbare behandeling van het geschil tussen Frankrijk en Engeland over de souvereiniteit over twee eilanden groepen in Het Kanaal, de Minquiers en de Ecrehos. De Minquiers eilanden-groep ligt tussen het eiland Jersey en de Franse eilanden van Cbaussey. De eilanden groep van Ecrehos ligt tussen het Britse eiland Jersey en het Franse vasteland- Aan het hoofd van de Britse dele gatie voor deze zaak staat sir Lionel Heald. Het betreft hier de souverei niteit over twee groepen van eilanden, in totaal 250 vierkante kilometer be slaande- In een persconferentie heeft sir Lio nel Heald een en ander over dit ge schil verteld, zonder daarmee maar op enigerlei wijze te willen vooruit lopen op de beslissing van het hof. Men mag het geschil over deze klei ne eilandjes misschien een storm in een glas water noemen, aldus sir Lio nel Heald, maar dat is een verkeerd gezichtspunt Het gaat hier in de eer ste plaats om de beginselen, die in het geding zijn, de kwestie van de sou vereiniteit. Het dispuut, dat vandaag wordt be handeld, gaat tot ver in het verleden terug. Willem de Veroveraar bracht in 1066 de eilanden tot Engeland. Militair worden de beide groepen van eilanden noch door Frankrijk noch door Engeland van betekenis ge acht In wezen gaat het er om aan wie de visserijrechten worden toege kend. Benelux-conferentie uitgesteld Naar wij vernemen is de bijeen komst van het ministeriële comité in het kader van Benelux, bestaande uit de ministers van Economische Zaken, Financiën en Buitenlandse Zaken, welke op 8 October a.s. te Brussel zou worden gehouden enige tijd uit gesteld met het oog op afwezigheid van minister Luns. De VERWACHT: Maria Smit onthult de beeltenis van haar grootvader, de oprichter van uDe Ruyterschool". (Foto P.Z.C.). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. In de ochtend hier' en daar nevel of mist Overigens veranderlijke be wolking met plaatselijk 'n bui. Zwak ke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zui delijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 18 September Zon: op 6.19 Maan: op 16.41 onder 18.51 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1