Complot troon om Faroek te brengen weer op de UITKERING 185 MILLIOEN IND. OORLOGSSLACHTOFFERS WEK DE GAL IN UW LEVER OP JIMMY BROWN en de oranjehemden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOODTOESTAND IN CAIRO AFGEKONDIGD Strenge maatregelen tegen verraders De Egyptische regering heeft bekend gemaakt dat er een samenzwe ring is ontdekt, die ten doel had het koningschap te herstellen en de le den van de regering-Nagnib te vermoorden. In heel Cairo is de noodtoe stand afgekondigd. Voor de voornaamste regeringsgebouwen zijn pantserwagens opgesteld. Te Cairo is een „revolutionnair gerechtshor' ingesteld, dat tot taak zal krijgen met voorrang „verraders van het land" te berechten. sommige bevooroordeelden, zelfzuch- tigen en reactionnairen hebben ge poogd de Egvntische revolutie te laten verlopen in de door hen gewens te richting. Zij wilden wel de afschaf fing van een kwaad, namelijk dat van het vroegere koningschap en de po litieke misstanden waarmede het ge paard ging, doch slechts om het door een andere misstand te vervangen. Deze misleide en misleidende leu genaars zijn tot nu toe met rust ge laten, alhoewel zij ons niet met rust lieten. Doch nu zullen wij, in de thans aan de gang zijnde strijd op leven en dood, niets nalaten om ons land tegen de daden dezer kwaaddoeners te beschermen", aldus premier gene raal Naguib. De Egyptische minister-president Naguib, heeft Dinsdag op een massa bijeenkomst op het „Republikeinse plein" van Cairo een rede gehouden voor naar schatting een millioen per- sonen. Hij kondigde aan, dat de Egyp tische regering strenger zal optreden tegen degenen, die pogen het nieuwe militaire Egyptische bewind door het verspreiden van geruchten of op an dere wijze te schaden. De profeet (Mohammed) heeft gt zegd: „Zij, die tweedracht zaaien, zullen de scherpte van het zwaard gevoelen, ongeacht hun positie". Hij heeft ook gezegd: „Een ieder, die tweedracht poogt te verwekken on der eensgezinden, is des doods schul dig", vervolgde Naguib. „Het onveranderlijke doel der Egyp tische revolutie is: de strijd tegen het imperialisme. De verwezenlijking van dit doel vergt aller krachten in een grote worsteling, welke geen per soonlijke belangen meer kent. Geen opoffering kan te groot zijn om de overwinning te verzekeren. Wij zijn ons er immer van bewust geweest slechts te kunnen winnen, bij een verenigd oprukken. Doch Regering gereorganiseerd m Tsjecho Slowakije. Ontevreden arbeiders. Radio Praag heeft Dinsdag mede gedeeld, dat de Tsjechoslowaakse re gering is gereorganiseerd. Het aan tal van tien vice-premiers is terug gebracht tot vier en het aantal mi nisteries is eveneens verminderd. De minister van financiën is ont slagen, waarschijnlijk in verband met de jongste geldzuivering, die volko men is mislukt en die grote veront waardiging wekte in arbeiderskrin gen. Uit het feit, dat de minister van landbouw is vervangen, leidt men af, dat de landbouw nog steeds een zor genkind is en de voedselproductie te laag blijft. Julius Durls is minister van finan ciën geworden en Vindrich Uher werd minister van landbouw. In totaal zijn acht ministers ont slagen. Fierlinger is gekozen tot voorzitter van de nationale verga dering. Er is ook een reorganisatie in het bestuur van de communistische par tij doorgevoerd. Vier nieuwe secretarissen werden benoemd. Eerste secretaris werd An- tonin Novotny. Aangenomen wordt, dat de reor ganisatie van de regering ten doel heeft het Tsjechoslowaakse rege ringssysteem meer op Russische leest te schoeien. In de (communistische) Tsjecho slowaakse pers werd de laatste we ken steeds geklaagd over het ach terblijven van de productie en over sabotage zowel in de landbouw als in de industrie. Vier boerderijen een prooi van het vuur. Vijf gezinnen dakloos. In Nieuwlesen ten Oosten van Zwolle zijn Dinsdagochtend door een felle brand vier boerderijen verwoest. Vijf gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden. Slechts een klein gedeelte van de inboedel kon in veiligheid wor den gebracht. De brand is door onbekende oor zaak ontstaan in de boerderij van W. Boer. De verdere getroffenen zijn H. Boerman, B. Brinkman, A. J. Brink man en G. Schoenmaker Door de felle wind aangewakkerd sloegen de vlammen van de ene boer derij naar de andere over. Ook is enig klein vee verbrand. Perzisch ex-minister naar Egypte? Men vraagt zich in Teheran nog steeds af, waar de voormalige Perzi sche minister van buitenlandse zaken Fatemi zich schuil houdt. Een corres pondent van het Egyptische blad Al Akhbar verzekert, dat hij in Teheran een onderhoud met Fatemi had, die verklaarde, dat de nieuwe Perzische regering heel goed wist, waar hij ver toefde. Een gerucht zegt, dat Fatemi in Zuid-Perzië zou vertoeven en anderen beweren, dat hij in Egypte zou zijn, maar dat is van officiële Egyptische zijd. niet bevestigd. De Europeanisering van het Saargebied Jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters zal heden, Woensdag, naar Bonn gaan voor besprekingen over de kwes tie van het Saargebied. Hij bracht over deze kwestie rapport aan de Raad van Europa uit. Men neemt aan, dat hij een onderhoud met dr. Ade nauer zal hebben. Zoals men weet heeft de heer Van der Goes van Naters voorgesteld het Saargebied te „Europaniseren" en een Europese commissaris aan het hoofd van het bestuur te plaatsen. Koningin arriveert aan de Ridderzaal Persstemmen over de Troonrede De commentaren op de Troonrede waren in de avondbladen van Dins dag bepaald mat. „Het Parool", dat deze troom*ede „aanvaardbaar" noemt, zegt er over: In Nederland doet zich nog een bij zondere moeilijkheic voor. Bij ons heeft geen enkele politieke partij een meerderheid en iedere regering is dus opgebouwd uit vertegenwoordigers van uiteenlopende richtingen. Een troonrede te onzent is dus altijd een compromis, de resultante van op elk aar inwerkende (en soms elkaar te genwerkende!) krachten. Zolang er in de onderlinge verhou ding van die krachten geen ingrijpen de wijzigingen intreden, zal er dan ook, vergeleken bij een vorige keer, hoogstens een nuance-verschil zijn op te merken in het stuk, waarin een coalitieregering haar program voor het parlementaire jaar aan volk en volksvertegenwoordiging presen teert. De „Maasbode" meent, uit de Troonrede te mogen concluderen, dat de socialisten geen bijzondere suc cessen hebben behaald. Het blad schrijft: Bovenal valt op in deze Troonrede, dat zorgvuldige bestudering eigenlijk geen passage doet vinden, welke met zoveel woorden een socialistisch winstpunt vermeldt. Maar de grote lijnen zijn nog onvoldoende onveran derd: de successen betekenen hier tegenover slechts overwinningen op het voorterrein; maar onder het ge geven bestel mag men niet meer ver wachten. Men zal nu eerst hebben uit te zien naar de ontwikkeling rond de compensatie voor het bedrijfsleven voor de aan de arbeiders toevallende loonsverhoging: o.i. toont heel deze problematiek al aan, dat nieuwe we gen noodzakelijk zijn; deze nieuwe wegen worden natuurlijk in deze Troonrede niet in het vooruitzicht ge steld. Maar de mogelijkheid van zul ke wegen klonk duidelijk door in het adres, onlangs door de katholieke so ciale organisaties tot de K.V.P.-frac- tie gericht. De Nieuwe Rott. Ct. waarschuwt, dat de blijdschap over de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting niet moet voeren tot ongemotiveerd optimisme. Het blad merkt op, dat eigenlijk in een tijd van volledige werkgelegenheid zoals wij nu beleven een begroting een overschot moet la ten zien. Het blad zegt dan: Dat zulks niet het geval is, mag wel mede worden verklaard uit het noodzakelijke hoge peil der defensie uitgaven, maar desniettemin is het begrote tekort een vingerwijzing, dat wij niet in zelfgenoegzaamheid mo gen neerzitten, doch alle krachten moeten inspannen om door verhoging van de productiviteit en door een verdere verschuiving naar kwali- teitsvoortbrenging onze groeiende be volking arbeid op een redelijk levens peil te verzekeren. Het Algemeen Handelsblad klaagt over een tekort aan bezieling in de Troonrede: De gehele Troonrede overziende, moeten wij tot onze spijt verklaren, dat wij bij de aanvang van het twee de regeringsjaar van het huidige Ka binet een krachtiger en vooral bezie- lender toon bij de ontvouwing van zijn beleid hadden verwacht. Men kan eerbied hebben voor de energie, waarmede dit Kabinet zijn schouders heeft gezet onder herstelmaatregelen na de watersnood. Men kan respecte ren hoe dit nuchtere Staatsstuk zich aan de feiten houdt en het wekken van valse illusies versmaadt. Toch is deze Troonrede stellig geen bron van inspiratie. W. Vogt bevorderd tot officier orde Oranje Nassau. Op de officiële afscheidsreceptie, die het bestuur van de Nederlandse Radio-Unie Dinsdagmiddag de heer W. Vogt heeft aangeboden bij zijn heengaan als directeur van deze Unie, heeft mr. Ph. de Vries, adjunct-rege ringscommissaris voor het radiowe zen, medegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de heer Vogt te bevorderen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. HM. Koningin Juliana heeft Dins dagmiddag voor de zesde maal sinds zij de troon heeft bestegen de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troonrede. De gouden koets, waarin HM. en Z. K.H. zijn gezeten trekt, met escorte over de Kneuterdijk in Den Haag. Duitsers zijn met bezoek van Hollanders ingenomen. Na jaren weer opgenomen contact bevalt ook de gasten wel. Kortgeleden bezochten twee Ne derlandse reisgezelschappen uit Am sterdam het plaatsje Deggendorf, dat in de buurt van het Beierse Woud aan de Donau ligt. Daar de Neder landsen en Nederlanders de eersten waren die sinds 't uitbreken van de oorlog in 1940 Deggendorf uitkozen om er him vacantie door te brengen, werd door de plaatselijke pers aan 't bezoek van deze gasten nog al wat aandacht besteed. Niet de simpele vermelding van de feiten trof ons echter in dc verslagen van „Deggen- dorfer Zeitung" en de „Deggendorfer Donauboten", maar het enthousiasme van beide partijen over de vernieuw de contacten tussen bewoners van Duitsland en Nederland, dat in de beide bladen zo duidelijk tot uiting komt. >e „Deggendorfer Donauboten" vermeldt uitvoerig hoe de „Hollan der" hun reis naar het stadje hebben gemaakt, geeft een overzicht van de begroeting en het verdere program ma dat de Nederlandei's daar heb ben afgewerkt en vertelt hoe „Ober- burgemeister Kramer" in zijn be groetingsrede o.m. verklaarde: ik ben er blij om, dat de vriendschappe lijke betrekkingen tussen het Neder landse en het Duitse volk nu weer volledig kunnen worden hervat". De leider van het eerste reisgezelschap verklaarde daarop „in uitstekend Duits", zoals het blad met verwonde- ïmg constateert, in Nederland recla me te zullen maken voor Deggendorf, waar het de Nederlanders buitenge woon goed beviel. De „Deggendorfer Zeitung" tekent uit de mond van Oberburgemeister Kramer o.m. op: „ik zie uw bezoek als een teken van het wederopleven van de vriend schap tussen Duitsland en Nederland en ik mag wel uit naam van alle be woners van Deggendorf zeggen, dat wij blij zijn U in onze stad te mogen ontvangen". Tot zover de Duitse persstemmen over het eerste na-oorlogse Neder landse toeristenbezoek aan Deggen dorf. Het blijkt dus toch mogelijk te zijn, wat eens gebeurd is te vergeten, al zou men bij het vernemen van an dere voorvallen hieromtrent een an dere mening krijgen O Te Groton in Connecticut is de kiel gelegd voor een tweede duikboot die door atoomkracht wordt voortbewogen. De eerste, de „Nautilus", zal binnenkort kunnen proefvaren. REGERING STELT VOOR: Een morele verplichting De Nederlandse regering heeft aan de Tweede Kamer een nota aange boden, waarin zij haar standpunt bepaalt ten opzichte van het rapport, dat de commissie voor „achterstallige betalingen aan Indische oorlogs slachtoffers heeft uitgebracht. De regering verklaart zich bereid er aan mede te werken, dat totaal een bedrag van 185 millioen gulden voor uitkering aan de Nederlandse oorlogsslachtoffers uit het voormalige Nederlands Indië wordt uitge keerd. Zij neemt de voorstellen van de commissie aan voor wat betreft de toewijzing van deze gelden, maar raamt de bedragen iets lager. Een bedrag van 81 millioen zal bestemd worden voor de vergoeding materiële oorlogsschade (wederinrichting enz.) een bedrag van ruim 81 milioen voor rehabilitatie en ouderdomsvoorzie ning, 4,5 millioen voor backpay-pen- sioenen en 19 millioen voor delega tieschulden. Vliegtuig vervoerde ijzeren long Voor patiënt in Heerlen De luitenant ter zee vlieger 2e klasse S. R. Wolters, vertrok Dins dagmiddag met een Lockheed Har poon van het vliegveld Valkenburg om op snelle wijze medische hulp te verlenen aan een patiënt in het zie kenhuis te Hee'rlen. De Lockheed vloog eerst naar Schiphol, waar een motortje voor 'n ijzeren long werd ingeladen. Vervol gens zette het vliegtuig koers naar het vliegveld te Leeuwarden, waar de overige apparatuur van de ijzeren long werd ingeladen, om daarna naar het vliegveld Beek te Maastricht te vliegen. Hier stond een ziekenauto gereed, die de complete ijzeren long zo snel mogelijk naar het Heerlense ziekenhuis vervoerde, waar een pa tiënt ligt, wiens leven afhangt van het gebruik van een ijzeren long. Nederlands adviesbureau werkt millioenenproject uit. Het gouvernement van West-Ben galen heeft het Nederlandse advies bureau voor ingenieurswerken in het buitenland „Nedeco" uitgenodigd plannen uit te werken voor de ont watering en inpoldering van de zo genaamde Salt Lake Areas bij Cal cutta. Het betreft een uitgebreid werk waarvan de aanlegkosten zijn ge raamd op 80 millioen. De regering merkt op, dat zij ju ridisch niet aansprakelijk is voor in Indonesië geleden oorlogs schade. Zij wil echter de zaak van een breder standpunt bezien en er kennen, dat er een morele verplich ting bestaat. Zij ziet als doel van de te nemen maatregelen de in Indo nesië niet of niet verwezenlijkte re habilitatie van natuurlijke personen. Aanleiding om over te gaan tot ge hele of gedeeltelijke uitbetaling van achterstallige salarissen ziet zij niet. De regering wil zo spoedig moge- lijE met de uitkeringen een aanvang maken, waarbij voorrang zal worden verleend aan de rehabilitatie-uitke ringen, de back-pay-pensioenen en de bevrijding van delegatieschulden. De regering is bereid alle uitke ringen, die gedaan worden ingevol ge de nota met uitzondering ech ter van de nog uit te betalen bedra gen aan backpay-pensioenen bui ten aanmerking te laten van eniger lei belasting naar het inkomen. Voor de backpay-pcnsioenen zal een zo gunstig mogelijke toepassing van de bestaande bepalingen worden bevor derd. Tenslotte constateert de regering, dat zij met de huidige voorstellen, resulterende in de beschikbaarstel ling ten lasten van 's Rijks schatkist van een bedrag van ruim 185 mil lioen gulden gegaan is tot de uiter ste limiet, waartoe zij in redelijk heid meende te mogen gaan. Advertentie wit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en •oom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen Eist Carter's Leverpilleties. 104. Neen, Jimmy geloofde er niet aan dat hij bij de bank bij de vijver in het park een afgevaardigde van de ontvoerders van Jackie zou aantreffen. Hij geloofde daar niet in, omdat, nadat hij de brief die hij de vorige dag had ontvangen een paar maal heel nauwkeurig had gelezen, de mening bij hem had post gevat, dat het de ontvoerders van Jackie helemaal niet om een losprijs te doen wasAls dat wèl het geval zou zijn geweest, zo meende Jimmy, dan zouden zij heel wat meer dan vijf honderd gulden geëist hebben. Die uitnodiging om des morgens bij het krieken van de dag naar die bank in het park te komen, was volgens Jimmy niets anders dan een poging hem op een dwaalspoor te brengenHij fietste stevig door en klokslag zes uur reed hij het Bur gemeester Wientjespark binnen. De fontein lag in het midden van het park. Hij sprong van zijn fiets, want het wielrijden was in dit park verboden, zelfs des mor gens in alle vroegte. Met de fiets aan de hand ging Jimmy regelrecht op zijn doel af. Het was heel stil in het park. Eindelijk naderde Jimmy de fontein.... Maar eensklaps bleef hij stokstijf stil staan.Wat zag hij daar bij die bank? Zat daar iemand op of lag daar wat? Hij kwam nu toch wat behoedzamer naderbij, op alles voorbereid. Ja, er lag iemand op die bank te sla pen, leek het wel. Jimmy deed nog drie stappen en zei toen: „Ahum, ahum". Maar de figuur die op de bank lag verroerde zich niet....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6