Weg over Sluis naar grens verkeert in zeer slechte conditie Zeeuwse Almanak ICONEN-TENTOONSTELLING IN MIDDELBURG ZEEUWSE BELANGEN BIJ DE SCHELDE-RIJN-VERBINDING NOG GEEN VERGADERING VAN SUIKERFABRIEK PUTTERSH0EK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953 45.000 „PASSANTEN" PER DAG Besprekingen over verbetering worden reeds geruime tijd gevoerd Do Zuid-Noord verbinding door West-Zeeuivsch-VIaanderen. gericht op het veer te Breskens, liep vrooger in hoofdzaak van de Belgische grens by Aardenburg via Draaibrug naar Oostburg, Schoondijke en Breskens, met een zijtak naar IJzendljke. Aangezien de Rijkswaterstaat beoogt de verbindingen van grenzen naar veren te doen geschieden via rijks wegen, werden deze wegen geleidelijk aan opgenomen in het Rijkswegen plan. Dit streven komt vooral tot uiting nu het RUk >s overgegaan tot het moderniseren van de wegdekken van de desbetreffende vakken. In Breskens, Schoondijke en Oost burg zijn de laatste jaren betonnen wegdekken aangelegd volledig aan gepast aan het moderne snelverkeer. Op herstel wachten nu nog de weg- vakken BreskensSchoondijke en Draaibrug-De Liter. Aangezien jaar lijks een bedrag beschikbaar komt voor wegverbetering, wordt elk jaar een werkplan opgemaakt voor de be groting. Inmiddels is de Belgische kust tot ontwikkeling gekomen en daarmede het internationale verkeer Belgische grens—St. Anna ter MuidenSluis DraaibrugOostburg enz. De weg door Sluis bleef echter gemeentelijk *n de andere vakken buiten de kom zoals gebruikelijk provinciaal. Het nadeel voor het druk bezochte Sluis is, dat Sluis zelf de weg door de stad moet verzorgen, waarvoor geen gelden zijn, terwijl buiten Sluis de provincie, ook om financiële rede nen, niet tot wegverbetering kon overgaan. Dientengevolge verkeert deze entree naar Nederland in een slechte toestand. De Belgische toe risten ontwikkelen hier grote snel heden, waardoor de wegkanten tot op het fundament uitgereden zijn en naast het asfalt een diepte van 'meer dan tien centimeters verschil is ont staan. Aan de andere zijde van de weg ligt een fietspad, gescheiden door opstaande stenen, welke voor In 1954 wijziging van de loodstarieven In de memorie van toelichting by do begroting- van Marine wordt me degedeeld, dat het overleg met Bel gische instanties inzake de herzie ning der loodstarieven, hoewel in vergevorderd stadium, nog niet beëin digd is. De verwachting bestaat ech ter, dat in het begrotingsjaar 1954 een voorstel tot wijziging van de wet van 20 Augustus 1859, houdende be palingen op de loodsdionsten der zeeschepen, zal kunnen worden aan hangig gemaakt. fr. mr. M. Goote opent nieuwe Zeevaartschool. Naar wjj vernemen, zal de officiële ingebruikstelling van de nieuwe „De Ruyterschool" te Vlissingen vandaag geschieden door de inspecteur-gene raal van het Nijverheidsonderwijs ir. mr. M, Goote. Tijaèns de plechtigheden in het nieuwe schoolgebouw, waarbij zo als bekend ook het gouden feest van' de school wordt gevierd, zullen kleindochters van mr. Jan Smit, een der oprichters, en de heer S. Visser, de eerste directeur, in het trappen huis der school plaquettes onthullen ter herinnering aan deze beide figu ren, die voor ae „De Ruyterschool" zeer veel hebben betekend. Voorts kan nog worden medege deeld, dat thans ook de gebeeldhouw de medaillons met de beeltenissen van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik en Michiel de Ruyter, die tijdens de oor log zwaar ivaren beschadigd, zijn hersteld en opnieuw geplaatst in de voorgevels, resp. van de Machinisten- school en de nieuwe Zeevaartschool. VRIJHEID. Een jongeling van omstreeks 11 jaren sjouwde door de straten van Terneuzen naast zijn fiets met op de bagagedrager een naaimachine. Aan de andere zijde van de tweewieler wandelde een kittig meisje, dat be slist niet ouder was dan tien en zij gaf waardevolle aanwijzingen voor het vervoer. „Neen, Kg, dat doe.je verkeerd", spralc de jongedame, „je moet 'em meer naar myi\ kant liouwe, anders valt-ic". De jongen stond gehoorzaam stil en verschoof het naai-apparaat, zo als hem bevolen was. Daarop wilde hy zich weer in beweging stellen, maar zuslief stond het met toe: ,K\jk nou.es, wat een kras je hier gemaakt hebt. Daar zal tante zo-es kwaad over zijn Broeder Kóbus keek naar de kras en mompelde iets van-dat-het-hem- een-zorg-zou-wezen. Opnieuw start, te hij, maar nog voor hij zfjn oude gangetje had hervonden, gilde de be minde begeleidster: ,Kooo, pas op.' Hij valt d'r van achter af". Kobus liep echter vastberaden door tot aan de eerstvolgende lantaarnpaal, zette behoedzaam de fiets er tegenaan en commandeerde: „Pak vast!" Doch het bevel werd niet opge volgd, want de jongedame scheen Kobus goed te kennen. Zy stak haar tong uit en riep: ,JJoe 't zelf. Mij laten sjouwen en jij het dubbeltje krijgen. Dank je lekker". Kobus" antwoord was dat van een getergd man, die weet dat hij te ver gaat, maar voor wie er geen terug is. Met een moeilijke zivaai zette hij dc machine op het trottoir, beklom zijn rijwiel en riep achterom: „Hou je dubbeltje maar". En fluitend fietste hy de vrijheid tegemoet. dit verkeer een ernstig gevaar vor men. Een voetpad is er niet op deze weg. VERBETERING Van de zijde van het gemeentebe stuur van Sluis vernamen wij, dat reeds geruime tijd ernstige pogingen worden aangewend om tot verbete ring van het wegvak Draaibrug Sluis—grens te geraken, De weg is weliswaar reeds opgenomen op het Rijkswegenplan, hetgeen als een er kenning van zijn belangrijkheid kan worden beschouwd, maar dat bete kent natuurlijk nog niet, dat het Rijk nu ook direct onderhoud of verbete ring voor zy'n rekening neemt. Men heeft echter goede hoop, dat de be sprekingen met de betrokken in stanties binnen niet al te lange tijd resultaten zullen opleveren. Nodig is dit in elk geval zeer zeker. Op druk ke dagen zijn hier tellingen gedaan, welke hebben uitgewezen, dat soms 45.000 mensen per dag Sluis passe ren! I Advertentie Water uit Oosterland en Sirjansland geweken Binnenkort weer over de weg van Duiveland naar Zierikzee De 1700 h.a. grote polder Ooster en Sirjansland is thans zover droog, dat uit de dorpen Oosterland en Sir jansland het water geweken is. Vol op is men hier thans aan het schoon maken der huizen en schuren, voor zover deze althans niet geheel ver nield zijn. wat in deze polder en in deze dorpen veelvuldig voorkomt. By het weer bewoonbaar maken van huizen en dorpen wordt bijzonder veel daadwerkelijke steun ontvangen van de Coördinatie Commissie Hulp verlening. De bewoning van deze dorpen is nog niet vrij, daar de berucht gewor den Rampaartse dijk, nu Ouwerkerk nog niet dicht is. geen volledige vei ligheid biedt. Van veel belang is het droogval len van de Rijksweg, waardoor onge stoorde zandaanvoer naar de Ram paartse dijk mogelyk is geworden. Ondanks liet feit, dat de Vier-Ban- nenpolder nog dagelijks door het zee water wordt overspoeld, zal liet straks toch weer mogelyk zyn per auto van het Oosten van het eiland naar het Westen te komen. Het voor nemen bestaat namelyk om de weg van de Blauwe Keet (polder Ooster land) naar Sirjansland voor auto verkeer in orde te maken. Katse VeerZierikzee. BOOT VAN 6.10 VOORTAAN OM 5.55. Dinsdagmorgen bleek plotseling dat zonder voorafgaande publicatie de vertrektijd van de eerste boot Kat- sche VeerZierikzee is gewijzigd. In- plaats van zoals tot dusver om 6.10 vertrekt deze boot voortaan reeds om 5.55. Op Maandag vervalt deze dienst geheel. Bij goed weer vaart dtyi om 8 uur de Zandkreek, terwijl officieel de eerste boot op Maandag om 9.30 ver trekt. Chèque uit Tasmanië wordt volgende week overhandigd De aanbieding van de chèque van Tasmanië aan het gemeentebestuur van Kruiningen, zal niet deze week, maar volgende week Donderdag ge schieden. SINGER SELECTEERT INDISCHE KRUIDEN Wordt u t, f V.S. 0ntvettings- pillen 40 stuks f 1.16 i 120 stuks f 8.- (KOEMIS KOETJING) i RF.m0ekdj0enb Urine-afdrtJvend In tabletten 20 st. t l.W 100 stuks i 4;f0 In kruiden I 2.» V,s',;s,ï.vï~r° I temoelawak I Bloedzuiverend, 1 zacht laxerend In tabletten 20 st. i 1.10 1 100 stuks 1 4.2o In Krulden t N.V. THE SINGER IMPORT HOF 39 AMERSFOORT TELEFOON 5547 BELANGRIJKE EXPOSITIE Zaterdag a.s. opening door mevrouw M. C. van EmpelBoddaert Tc .Middelburg zal van 19 September tot en met 3 October in de kunst handel Van Benthem en Jutting een expositie worden gehouden van ico nen. Zoals bekend zijn iconen op hout geschilderde beeltenissen van Chris- tus, de moeder Gods, heiligen, apostelen en van episoden uit de gewijde I geschiedenis, en zy worden aangetroffen in de kerken en huizen van de Oosters-orthodoxe Christenen. De tentoonstelling wordt Zaterdag a.s. om 4 uur geopend door mevrouw M. C. van Empel-Boddaert te Middelburg. Studiecommissie namens Ged. Staten geïnstalleerd. De door Ged. Staten van Zeeland ingestelde commissie ter bestudering van het vraagstuk van de Schelde Ryn-verbinding is dezer dagen na mens G. S. door de heer A. L. S. Lockefeer die tevens voorzitter van de commissie is geïnstalleerd. De heer Lockefeer wees er in zyn installatierede op, dat de eerste doel stelling van de commissie is het vraagstuk van de ScheldeRijn-ver binding in verband met de provincie Zeeland en haar belangen te bezien. De commissie zal zich hebben te be raden over verschillende vraagpun ten, zoals: is een nieuwe verbinding voor Zeeland van belang en zo ja, welke van de bestaande projecten zou dan voorkeur verdienen en waar- Filmkring Vlissingen opgericht. In Vlissingen is thans een zg. Film kring opgericht, welke zich ten doel heeft gesteld van tijd tot tijd films onder de aandacht van het publiek te brengen, welke in het algemeen niet in de nol-male bioscoopprogramma's vertoond kunnen worden. Vaak zijn daarbij films van zeer bijzondere kwaliteiten (artistieke, historische of andere), welke de serieuze filmlief hebber gaarne zou ,zien. Door de medewerking van de di rectie van het Alhambra- theater zal de Filmkring Vlissingen in staat zijn in de komende winter eCn aantal voorstellingen te geven voor zijn le den, welke in de late avonduren (Dinsdags om 10 uur) zijn geprojec teerd. De eerste voorstelling zal op 6 October worden gegeven („Parijs 1900", regie Nicole Védrès), de twee de op 3 November („Berliner Balla de", regie C. A. Stemmle). Het voorlopig bestuur van deze filmkring bestaat uit de heren ds. F. S. Kloosterman, voorzitter, mr. W. de Bruine, secretaris, J. Verkerk, pen ningmeester, mevr. L. Messer-Heij- broek en H. A. Bosshardt. Landbouwersknecht brak beidé armen te Kamperland. De landbouwersknecht V. te Kam perland brak Maandag beide armen, toen hij bezig was met het afnemen van een band van een landbouwwa- Êen en deze sprong. Hierdoor kreeg ij de velg tegen zijn armen. Nadat dokter Bruinzeel eerste hulp had ver leend, werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Nieuw gebouw voor Technische School in Hulst Naar wij vernemen, bestaan er in Hulst plannen om te komen tot het bouwen van een nieuw gebouw voor de Technische School. Dit zou dan in de wijk Nieuw-Hulst verrijzen. In het oude schoolgebouw zal waar schijnlijk een tweede Broederschool voor lager onderwijs worden onder gebracht. om? Of is misschien een andere op lossing mogelyk of meer geschikt? Voor Limburg en Noord-Brabant zijn reeds soortgelyke commissies in gesteld, welke elk een eigen visie op het onderwerpelijke vraagstuk hebben gegeven. Ook bestaat het „Nederlands Comité Waterwegen", welk comité over dit vraagstuk een rapport heeft uitgebracht. De Zeeuwse commissie zal de ScheldeRijn-verbinding zeker ook moeten bezien in het licht van het z.g. Delta-plan dat afsluiting van de zeegaten beoogt. Ook mag niet uit het oog worden verloren, welke de nadelen van de verschillende oplos singen voor Zeeland zouden kunnen zyn. Tenslotte zal de commissie aan Ge deputeerde Staten hebben te advise ren omtrent het Zeeuwse belang, daarbij de belangen van de verschil lende takken van nijverheid en han del, zoals landbouw, scheepvaart, in dustrie, visserij enz. tegen elkaar af wegende. De commissie heeft haar werk zaamheden reeds aangevangen. Schip voer omhoog. Het Engelse stoomschip „Thems- leigh" is Maandagavond op de Oost- havenberm te Hanswecrt omhoogge varen. Verschillende sleepboten voe ren uit en de „Willem Marie" slaag de er in vast te maken en het schip vlot te slepen. Nadat een borgtocht was afgegeven voor de eventuele schade aan de berm, kon het schip de reis naar Dintelsas voortzetten. Dezelfde sleepboot kwam in aan varing met het aan de steiger te Hansweert liggende motorschip „Cor nelia", waardoor dit schip schade op liep, maar de reis toch kon voort zetten. Een dergelijke expositie is in ons land nog slechts zelden gehouden, omdat het bijeenbrengen van de ico nen gepaard gaat met grote moei lijkheden. Tot dusver is er namelijk geen enkel museum in Nederland, dat een speciale afdeling voor deze reli gieuze kunst kent, zodat de organi satoren uit diverse plaatsen, zowel uit musea als uit particulier bezit, de waardevolle stukken bijeen moe- Gedeputeerde kweekte reuzen-zonnebloem In de tuin van de heer C. Philipse, lid van Gedeputeerde Staten, te 's Heer Arendsker- ke staan zonnebloemen in bloei. Op zich zelf misschien niets bijzonders. Maar tussen deze reuzen onder de bloemen is er hier toch één, die een speciale vermelding verdient: een bloem van niet minder dan 40 centimeter doorsnede op een stam van drie-meter-veertig! We weten niet of dit een record is, maar een knaap moet het zijn, die zonnebloem van onze Gedeputeerde! Classis Delft adopteert Hervormd Vlissingen. Hulp voor herslel van schade aan de Jacobskerk. De classis Delft der Ned. Herv. Kerk heeft de gemeente Vlissingen feadopteerd en zal derhalve helpen ij het herstel van de door de waters nood geleden schade. De kerkvoogdij dezer gemeente heeft hulp gevraagd voor het herstel van de schade die aan de Jacobskerk is aangebracht, een schade van zulk een omvang, dat de Hervormde gemeente van Wissin gen hierin niet zelf kan voorzien. Het gaat nl. om een bij taxatie-vastge steld bedrag van 60.000.Wel zal door verscheidene instanties twee derde van dit bedrag worden vergoed, doch dan dient de gemeente toch nog voor 20.000.te zorgen. De Vlis- singse kerkvoogdij wil trachten in de gemeente een bedrag van 5000. bijeen te brengen, zodat nog 15.000 verkregen moet worden. Het moderamen van de classicale vergadering van Delft heeft deze aangelegenheid besproken. In de clas sis zijn ook gemeenten, die onder zware (oorlogs) lasten gebukt gaan, (b.v. Ter Heyde), doch de gemeenten der classis tellen samen 45.000 zielen, zodat men meent, dat het door Vlis singen gevraagde bedrag bijeen is te brengen. Er is voor de diverse ge meenten een verdelingsplan opge maakt inzake de bedragen, die van haar verwacht worden. In Delft is Zondag jl. een begin gemaakt met een collecte voor het geadopteerde Vlissingen. Onfortuinlijke zeilers. Enige jongelui uit Vlissingen maak ten dezer dagen een tocht over de Zeeuwse Stromen met een zeil- jachtje. De reis verliep niet voor spoedig, want zy kwamen met ge scheurde zeilen in de tramhaven te Zijpe aan. Hier bleek bovendien, dat het jachtje lek was. De zeilers zijn zonder boot over land naar hun woonplaats teruggekeerd. INSTALLATIES NU GEHEEL IN ORDE. De heer A. C. van Oeveren uit Zierikzee in dag. bestuur Op de laatste algemene vergade ring van de coöp. suikerfabriek „Put- tershoek", gehouden op 3 Juni te Rotterdam, werd met het oog op het verwerpen van de exploitatie rekening over 1952 een commissie van onderzoek ingesteld, die, naar de verwachting, omstreeks Septem berOctober met haar werkzaam heden gereed zou zijn. Dan zou een nieuwe algemene vergadering worden gehouden. Aangezien de commissie echter enige tijd van voorbereiding nodig heeft gehad, kon het onder zoek door de aangestelde deskundi gen nog maar betrekkelijk kort ge leden beginnen. Om deze reden be staat er volgens de commissie thans nog geen aanleiding om een alge mene vergadering te houden. De commissie vertrouwt echter vóór het einde van dit jaar haar werk zaamheden te kunnen beëindigen. De vorige campagne, waarin veel werd ondervonden, die in het gevolg was van kinderziekten van de nieuwe instal laties en machinerie, is oorzaak ge weest dat thans alles zorgvuldig is nagezien. Alle gevonden zwakke plekken zyn nu weggenomen. De fa briek is thans geheel bedrijfsklaar. Met proefdraaien is reeds begonnen en het ligt in de bedoeling om 6 Oc tober met de campagne te beginnen, vol vertrouwen, dat de fabriek thans geheel zal voldoen aan de verwach tingen, die als resultaat van de ver nieuwing en uitbreiding zijn gesteld. In de laatste bestuursvergadering is in de vacature van de lieer D. Janse als lid van het dagelijks be stuur gekozen de heer A. C. van Oeveren te Zierikzee. Voorts werd tot onder-voorzitter gekozen de heer G. J. Buth te Sommelsdyk. ten brengen. In totaal worden in Mid delburg veertig iconen geëxposeerd, waarvoor een speurtocht is onderno men in meer dan 15 plaatsen van Ne derland. Er zullen voorts ook twee deuren van een z.g. Kerk-iconostase te zien zijn. De eigenaars bleken dikwijls zo gehecht aan hun kostba re bezit, dat zij niet in staat waren de iconen uit te lenen. Het materiaal is zeer zeldzaam en het gehalte dus danig, dat o.a. de Rotterdamse Kunstkring er ernstig over denkt de expositie na Middelburg in haar ge heel naar Rotterdam over te bren gen. Uit diverse kunstcentra van ons land kwamen verheugende reacties binnen, zodat mag worden verwacht, dat deze tentoonstelling uit geheel Nederland bezoekers zal trekken. Willen de kosten echter geheel be streden kunnen worden, moeten er minstens 2.000 bezoekers in totaal komen. Teneinde het bezoek te sti muleren zal Donderdags een „goed kope dag" worden gehouden. De en treeprijs bedraagt dan slechts de helft. Het ligt o.m. in de bedoeling van de Oost-Europese ontheemden, die in het Doopsgezinde Rusthuis te Schoorl een liefdevol onderdak ontvingen, om zo mogelijk per bus naar Middel burg te komen teneinde deze prach tige voorbeelden van hun kerkelijke kunst te bezichtigen. De tentoonstelling is ingericht in de vorm van een Grieks-orthodoxe kapel. Dinsdag 22 September zal dr. P. Hendrix; rector van het Stedelijk Gymnasium te Dordrecht naar aan leiding ,van de expositie spreken over „Iconen en mysterium". Advertentie ^^heid met /epefs cANATOGf* HET 2ÉNUWTONICUM Staatssecretaresse komt Lyceum te Oostburg openen Naar wij vernemen zal de staats secretaresse van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal, op Donderdag 1 October a.s. het herbouwde Koningin Wilhel- mina-Iyceum te Oostburg officieel in gebruik komen stellen. Nieuwe watertoren te Terneuzen Naar wij vernemen is Donderdag a.s. de sluitingsdag van de inschrij ving voor de bouw van een waterto ren voor de Waterleiding-Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen in het Ooste lijk bolwerk te Terneuzen. Een aan tal firma's is voor deze inschrijving uitgenodigd. Inlichting over de bouw van deze watertoren kon men ons op dit mo ment overigens nog niet verstrek ken. Zeeuwse landbouwjongeren reisden naar Sleeswijk-Holstein Negentig landbouwjongeren van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. hebben deelgenomen aan een excursie naar Sleeswijk-Holstein, waar het gezel schap de gast was van leden van de „Landjugend". Aan deze reis. welke onder leiding stond van de heren drs. J. J. Knibbe uit Goes en J. de Jong uit Alphen, namen zes Zeeuwen deel. O.m, werd een internationaal congres bijgewoond, waaraan werd deelge nomen door vertegenwoordigers van zeven landen in een vergadering van de landbouworganisatie van Slees wijk-Holstein. Bestuursleden R.K. Middenstands- vereniging afgetreden Naar wij vernemen hebben de voor zitter, de secretaris en de penning meester van de R.K. Middenstands- vereniging te Hulst, de heren R. Wil- king, P. Bosch en A. Morres him functies ter beschikking gesteld om dat zy zich niet langer kunnen ver enigen met het algemeen beleid ln hun organisatie. De oorzaak van dit conflict moet gezocht worden in de benoeming van de heren A. L. S. Lockefeer en U. v. cl. Walle in het hoofdbestuur van de R.K. Middenstandsbond in het dio cees Breda, met welke benoeming genoemde heien zich niet konden verenigen, gelijk enige tijd geleden trouwens reeds was gebleken. KUNST Expositie Jos But en L. J. Braams. SCHOTSE HUIZEN, VEERE. Nadat in Augustus in de Schotse Huizen te Veere Anneke van der Veer schilderijen en tekeningen had geëxposeerd wij komen op haar werk nog nader terug zyn het in September de Zeeuwse schilders Jos But en L. J. Braams, die hun werk tentoonstellen. But is een geboren Middelburger en als schilder een selfmade man. Hoewel hij niet meer tot de jongsten behoort, worstelt hij nog steeds om een eigen stijl te vinden. Het best werkt hij onder de invloed van ande ren. Dan toont hij zijn beste eigen schappen: zijn talent om een stem ming raak op het doek te werpen, zijn warm gevoel voor kleur-, zijn on getwijfeld goede techniek, zijn bewo genheid. Er komen dan schilderijen tot stand, die iets monumentaals heb ben en aan de beste Vlamingen doen denken. Als voorbeeld daarvan kun nen dienen het in witten en grijzen geschilderde, maar desondanks rijk geschakeerde „Winter op Walche ren", of zijn krachtige impressie van Souburg, het haventje van Arnemui- den, of het gezicht op Naarden. Die doeken zijn knap en boeiend en het is jammer, dat Jos. But dit niveau niet steeds weet te handhaven. Het werk van Braams is aanzien lijk zwakker. Node mist men de warmte en de bewogenheid, die het beste werk van But kenmerkt. Braams is onbewogen, is koel in op zet en kleur. Hij komt niet boven „het plaatje" uit, zyn werk leeft te weinig, er zit geen volledig mens achter. Zijn etsen zijn beter dan zijn schilderyen. Al met al: geen sterke expositie, maar die het voordeel biedt, dat men het beste werk van But, die zelden exposeert, kan aanschouwen. Dat is naar ons gevoel toch belangrijk. G. B. Protestvergadering K. v. K. voor Zeeuwsch-Vlaanderen Op instigatie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal op Woens dag 23 September a.s. in hotel „Rot terdam" te Terneuzen een algemene protestvergadering worden gehou den in verband met de voorgenomen overplaatsing van het bevrachtings commissariaat voor de Binnenscheep, vaart van Terneuzen naar Middel burg. Hiertoe zijn o.m. uitgenodigd het gemeentebestuur van Terneuzen, de gemeentebesturen der bij de bin nenscheepvaart betrokken gemeen ten, de industrieën in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzöne, de schippers en vervoersorganisaties en vertegen woordigers van de handel in dit ge west. Naar werd medegedeeld heeft het overkoepelend orgaan van de Neder landse schippersorganisaties, de stichting „Nederlandse Particuliere Binnenvaart" te Rotterdam, zich reeds ten sterkste uitgesproken te gen de voorgenomen overplaatsing. Het dijkherstel bij Ouwerkerk Bij Ouwerkerk op Schouwen-Dui- veland wordt hard gewerkt aan de verbindingsdam tussen de oude zee dijk en de nieuwe ringdijk. Het hier voor benodigde zinkwerk is in wor ding. Wanneer deze dam zal zijn voltooid en daarmede het Westelijke gat in de oude dijk stroomloos zal zijn gemaakt, zal een begin worden gemaakt met de sluiting van het Westelijke gat in de oude dijk. Na de afsluiting van eerstgenoemd gat zal de stroom in het sluitgat aan zienlijk toenemen en men is dan ook reeds begonnen de landhoofden te be veiligen. Hiervoor worden zinkstuk- ken aangebracht om verder uitschu- ren en afkalven van de dijkkruin te voorkomen. Men zal voor deze sluiting gebruik maken van zogenaamde „Phoenix-caissons". Het staat nog niet vast, of ook de Oostelijke opening in de ringdijk nog zal worden gesloten. Hier is namelijk de bezinking zo goed als geheel ver dwenen. Men heeft hier diepten van 22 meter gepeild, terwijl ook de land hoofden volkomen zijn verwoest. „Jacob van Heemskerck" in 1955 uit de operatieve sterkte In de memorie van toelichting bij de begroting van Marine voor 1954 wordt medegedeeld, dat begin 1955 Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" en Hr. Ms. „Tromp" uit de operatieve sterkte zullen worden afgevoerd. Dit behoeft overigens niet te be tekenen, dat eerstgenoemde bodem, die zoals bekend in Vlissingen ligt, hier ook zou vertrekken of buiten dienst zou worden gesteld. Alleen zal de „Jacob van Heemskerck" van de effectieve, d.w.z. varende sterkte worden afgevoerd. Dit wordt moge lijk doordat de beide in aanbouw zijn de kruisers in de loop van 1954 in dienst kunnen worden gesteld. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Storm over Haïti", (14 jaar). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Abott en Costello maken schoon schip", (alle leeftijden), 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Verboden Huwe lijk", (18 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „Pa rasieten der Wereldstad", (18 jr.). 8 uur; Gouden feest van de „De Ruy terschool". GOES. Vandaag Grand: „Kontiki", (a.l.), 8 uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling: „Het jagen in de kunst", 1U—18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2