PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Sprookje van de Gouden Koets op zonnige herfstdag De Troonrede ontvouwt een sober regeringsprogramma BESPREKING VAN CHINESE LIDMAATSCHAP UITGESTELD Kantlijn Het Rampenfonds en het Rode Kruis hebben veel gedaan om de ge troffenen tegemoet te komen. De regering vertrouwt, dat het wetsontwerp in zake de schaderege ling spoedig in behandeling zal ko men. In de worsteling om een snel herstel van de geteisterde waterkeringen en een spoedige drooglegging van de overstroomde gronden te verwezen lijken zijn de beste tradities van ons volk gehandhaafd. Met dankbaarheid kunnen wij constateren, dat thans de dijken op één uitzondering na gedicht zijn. Er bestaat goede hoop, dat vóór de najaarsstormen de sluiting vol tooid zal zijn. Dit ware de schoonste beloning voor de onvermoeide arbeid van velen. Alle krachten worden ingespan nen voor het herstel der getroffen gebieden, ook op het gebied van landbouw en wederopbouw. Tevens is het oog gericht op de noodzake lijkheid om voor de toekomst gro tere veiligheid te verzekeren. De ramp stelt hoge eisen aan de schatkist en heeft verschillende takken van de agrarische produc tie ernstig getroffen. De wijze waarop de schok is opgevangen getuigt echter van de economische weerstandskracht, waarover ons volk thans weer beschikt. (Slot zie pagina 4) Negen punten uit de Troonrede Hier volgen negen belangrijke punten uit de Troonrede, die 3.M. Koningin Juliana gisteren uitsprak: L. Er komt een wetsontwerp voor instelling van een interparle mentaire adviesraad ten behoeve van de Benelux. 2. Een wet op de economische mededinging zal worden ingediend 5. Maatregelen tot verbetering van de toestand in de zeevisserij zijn in voorbereiding. L Een ontwerp-woningwet en ruimte-wet zullen ingediend wor den. Bij de verwezenlijking van een bouwprogram, dat 65.000 woningen omvat, wordt bijzondere aandacht geschonken aan bouw ter vervanging van panden, die door oorlog of watersnood verloren gingen. 5. De regering overweegt of wijzigingen in het systeem of in de organisatie van de tot dusver gevolgde loonpolitiek gewenst zijn. 8. Voorstellen zijn in bewerking voor uitkeringen aan oorlogs slachtoffers uit het voormalig Nederlands Indië. r. Een ontwerp-Politiewet zal aanhangig gemaakt worden. 5. Voor de inkomsten- en loonbelasting zal een geleidelijker ver loop van de progressie worden voorgesteld ter vermindering van de belastingdruk. Wetsvoorstellen tot wijziging van school- en collegegelden en voor de toekenning van studiebeurzen zullen ingediend worden. Zware straffen geëist in moordzaak 20 Jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Almelo Dinsdag geëist tegen de 34-jarige Ch. van der S. uit Hengelo (O.) en 15 jaar gevange nisstraf benevens ter beschikking stelling van de regering tegen de 37- jarige fabrieksarbeidster A. W. H., eveneens uit Hengelo. Van der S. en Annie H. worden ervan verdacht in April van dit jaar de 36-jarige echt genote van Van der S. door vergif tiging met rattenkruid van het le- te hebben beroofd. HM. de Koningin liecft Dinsdag middag voor de zesde maal sinds zij de troon heeft bestegen, de zitting van de Btaten.Generaal geopend met het uitspreken van de troonrede. Tijdens het uitspreken van de troon rede. Amerikaans bataljon met atoomartillerie naar Europa Robert Stevens, Amerikaans minis ter voor het leger, heeft Dinsdag me degedeeld, dat het eerste bataljon, uit gerust met mobiele kanonnen van 28 cm., waarmee atoomgranaten kunnen worden afgevuurd, spoedig naar Eu ropa zal worden gezonder ALGEMENE VERGADERING VER. NATIES Mevrouw Pandit van India voorzitster De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft mevrouw Pandit van India tot haar voorzitster gekozen DEN HAAG VIERDE ZIJN PRINSJESDAG Dichte drommen langs de koninklijke weg Tienduizenden van heinde en ver naar Den Haag gekomen Nederlanders en uiteraard ook vele buitenlanders h ebben de tocht van de gouden koets langs de route gadegeslagen. Plechtstatig trok de indrukwekkende stoet voorbij: de marechaussee in gala-uniformen te paard, de lakeien, de mooie koetsen der hoogwaardigheidsbekleders en de gouden koets. Overal over stemde toen de gouden koets passeerde, 't gejuich van de krioelende men senmassa het hoefgetrappel van de tientallen koninklijke paarden, die zich weer voor een keer superieur toonden aan de moderne glanzende automobiel. In langzaam tempo trok de praalstoet voorbij het Lange Voorhout, voorbij de Kneuterdijk, Lange en Korte Vijverberg, op weg naar de Ridderzaal, overal enorme mensenmenigten passerende. In de door zon overgoten gouden koets zwaaiden Koningin en Prins naar alle kanten. Ouderwets, uitbundig zelfs dit keer, heeft Den Haag Prinsjesdag gevierd. Honderden politiemannen hadden handen vol werk om het verkeer in de juiste banen te leiden en de steeds groter wordende stroom van zich naar de binnenstad haastende toeschouwers „in toom te houden". De tramrails langs de route waren bestrooid met zand, zodat de koetsen niet zouden kunnen slippen. Het Binnenhof zag er in de herfst zon stralender uit dan ooit. Reeds en kele uren voor de koninklijke stoet er werd verwacht hadden er zich de ge lukkigen opgesteld, die voor deze his torische plaats een kaart hadden we ten te bemachtigen. Voor elk raam en raampje drongen zich de kijkers bij een. Om even over twaalven verscheen het detachement van het garde-regi ment fuseliers van de Koninklijke Ne derlandse brigade „Prinses Irene" op het Binnenhof. Zij vormde een afschei ding van het grote carré voor de Rid derzaal. Dit detachement bracht in het cere moniële tenue, met de scharlaken ro de jassen, de helmen en de witte HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard begeven zich in de gouden koets bij paleis Lange Voorhout. draagriemen en koppels, wel een zeer feestelijke noot aan in het Binnenhof- Kort hierna stelde zich ter weers zijden van de ingang van de Ridder zaal het detachement van het korps mariniers, met de marine-kapel van de Koninklijke Nederlandse Marine, zich op. De mariniers waren gekleed in groot tenue. Inmiddels hadden de kijkers het ko men van de vele officiële personen kunnen gadeslaan. Om 1 uur hoorde men het eerste schot, het teken, dat Koningin en Prins het paleis aan het Lange Voor hout verlieten. De marine-kapel speel de de manoeuvre-mars. Het was negen minuten over één, toen de stoet op het Binnenhof arri veerde, met een detachement van de Koninklijke Marechaussee aan het hoofd en even later de Koninklijke Militaire kapeL Uit de gouden koets gestapt brach ten Koningin en Prins de vaandel- groet. terwijl het Wilhelmus machtig over het Binnenhof klonk. H.M. de Koningin was gekleed in een lange grijze robe, gegarneerd met witte kant. Zij droeg een kleine grij ze hoed met aigrettes en grijze (me- taalkleurige) schoenen, met bijpassen de tas. Prins Bernhard droeg het groot tenue van vice-admiraal. Even later nam de plechtigheid in de Ridderzaal een aanvang. De voorlezing van de Troonrede door H.M. vorderde 18 minuten. Di rect na het voorlezen van de Troon rede verliet het Koninklijk paar de Ridderzaal, om luide toegejuicht de terugweg naar het paleis te aanvaar den. Des middags maakte de Koninklijke familie in open rode landauers een rijtoer door de binnenstad vaD Den Haag. De jongste twee prinsessen zaten bij haar ouders in het rijtuig. Bea trix en Irene tezamen in de andere open landauer. Muziekbibliotheek door brand verwoest. Gisternacht is brand uitgebroken in een der lokalen van de Sint Aloyisiusschool te Baarn, dat als repetitielokaal van het R.K. kerk koor dienst doet. Het lokaal brand de geheel uit. Het koor is ernstig gedupeerd, daar alle muziek is ver nield. De openingsvergadering had een on gewoon verloop. Toen de aftredende voorzitter, Lestei Pearson van Cana da, op het punt stond de verkiezing van een nieuwe voorzitter van de 8e zitting in te leiden, stond Wysjinsky op en verzocht communistisch Gbina tot de Verenigde Naties toe te raten in de plaats van de Chinese nationa listen. Het feit dat Peking niet vertegen woordigd is, aldus Wysjinsky, is een grote belemmering bi.' de oplossing van belangrijke 1 westies, die de vrede en veiligheid in de wereld raken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, stelde voor de kwestie der Chinese vertegenwoordi ging niet op deze zitting te behande len. „Wij weten dat de Chinese commu nisten zich 3 jaar geleden aan agres sie schuldig maakten toen zy zich van Zuid-Korea meester wilden maken. Ik stel voor dat wij in deze Assemblee de vertegenwoordiging der Chinese agressors niet bespreken", aldus Dul les. De algemene vergadering besloot met 44 tegen 10 stemmen bij 2 ont houdingen. dit jaar de kwestie der Chinese vertegenwoordiging nog niet te bespreken. Twee doden bij auto ongeluk te Rijsbergen Op de Bredase weg te Rijsbergen is Dinsdagavond een ernstig auto-onge luk gebeurd. Tengevolge van 't sprin gen van een band is een Belgische auto tegen een boom gereden. De bestuurder, de 5I-jarige C. L. de Blauwe uit Brasschaet werd le vensgevaarlijk gewond. Zijn twee zoons van 10 en 13 jaar kregen een gebroken been. De echtgenote van de bestuurder, de 52-jarige mevrouw De Blauwe, overleed ter plaatse enkele ogenblikken na het ongval, evenals de 80-jarige tante, mej. A. H. Depuydt uit Poperingen. VERWACHT: MINDER WIND. In het Noordoosten van het land: vrij zonnig weer met een vrij krach tige tot matige Zuidoostelijke wind en iets hogere temperaturen dan gis teren, In het Zuidwesten van net land: vrij veel bewolking met later enkele buien. Matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen en on geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 17 September Zon: op 6.17 onder 18.53 Maan: op 16.08 onder 23.26 196e Jaargang-No. 218 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 Sept. '53 1.DVKR i'ENTLEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie i 3.-. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels r l.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g- 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen Brouwerljstr 2; Zlerikzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26 Herstel watersnoodgebieden volgens beste volkstradities H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag in de verenigde vergadering van de beide Kamers der Staten Generaal de volgende troonrede uitge sproken: Met gespannen aandacht volgen wij allen de ontwikkeling van de inter nationale toestand, die ook voor ons volk van zo grote betekenis is. Nog valt niet te zeggen of de wijzigingen, die zich in het afgelopen jaar hebben voorgedaan, zullen leiden tot een werkelijke ontspanning. Op Korea is intussen, na moeizame onderhandelingen, een wapenstil stand bereikt, waardoor althans de mogelijkheid tot herstel van de vrede voor het zwaargeteisterde Koreaanse volk is geopend. Met diepe dankbaarheid herdenk ik onze dappere vrijwilligers uit Ne derland en Suriname, waarvan zovelen zjjn gevallen in deze strijd voor de collectieve veiligheid. Het beleid der regering richt zich onverminderd op een voortzetting der internationale samenwerking, zowel in de Verenigde Naties als in Atlan tisch en Europees verband. Binnen het kader van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie gaat de opbouw der defensie regelmatig voort. Economische integratie ziet de re gering als een van de voornaamste doelstellingen bij de vorming ener Europese gemeenschap. Desbetreffen de voorstellen harerzijds zullen met andere belangrijke vraagstukken, welke aan de vorming van een der gelijke gemeenschap verbonden zyn, onderwerp uitmaken van het op gang zijnde overleg tussen de regeringen, waarvoor de arbeid der assemblée ad hoe een waardevolle bijdrage heeft geleverd. In West-Europa is nauwe samen- roonrede en Millioenennota zul len door het Nederlandse volk wel met instemming worden be groet. Ook ditmaal wordt de Troon rede gekenmerkt door een zekere vlakheid. Zelfs mag gezegd worden, dat zij voorzichtiger dan ooit is, wat wellicht verband houdt met de drei gende politieke stormen. Maar tocher worden dingen in aangekondigd, die zo al niet opzien barend, dan toch uitermate belang wekkend zijn. Vooral als men deze Troonrede ziet in verband met de verklaringen van de minister van financiën. De Troonrede constateert met vol doening, dat de financiële posi tie van de staat een voortduren de verbetering ondergaat. De heer Van de Kieft kondigt een vrij ingrij pende belastingverlaging aan en een verbetering van de bestedingsmoge lijkheden in de bedrijfs- en gezins huishoudingen. Dat zijn nieuwe gelui den, die weldadig aandoen. Of daaruit de conclusie mag wor den getrokken, dat minister Van de Kieft bezweken is voor de druk, die met name van de kant van de P.v.d. A. op hem werd uitgeoefend, staat niet vast. De dingen zien er in de practijk wel eens anders uit, dan in theorie. Maar een verandering is er en zij duidt inderdaad-op een zich losser maken van de destijds door minister Lieftinck gevolgde politiek. Van betekenis is in deze Troonre de verder, dat er maatregelen in worden aangekondigd ten be hoeve van de zeevisserij, dat de wo ningbouw in de door de ramp getrof fen gebieden bizondere aandacht zal genieten, dat de loonpolitiek onder de loupe zal worden genomen en dat de middengroepen de aandacht zullen ontvangen, waarom zij met zoveel na druk hebben gevraagd. Met name het aangekondigde ge leidelijker verloop van de progressie bij de heffing van inkomsten- en loonbelasting zal door de midden groepen met voldoening worden be groet. Wat de buitenlandse betrekkin gen aangaat kon niet anders worden verwacht, dan dat de regering het streven naar collectieve veiligheid zou blijven volgen. De pa ragraaf die betrekking heeft op In donesië moet wel sober zijn. Meer dan streven naar verbetering der betrek kingen is niet mogelijk. Positiever is het geluid beteffende Nieuw-Guinea. Met geen woord wordt er gerept over de aanspraken van Indonesië op dit gebied en te recht. Het probleem is nog steeds niet uit de ijskast. Dat het er niet te lang in moet blijven is een andere kwestie en in verband daarmede is de aankondiging van een actieve ont- sluitingspolitiek belangrijk. Ondenkbaar ware deze Troonrede geweest, als er geen paragraaf zou zijn gewijd aan de waters nood in de eerste Februaridagen. Terecht constateert het staatsstuk, dat in de worsteling om een snel her stel de beste tradities van ons volk wederom tot uiting zijn gekomen. Dat de verwachting kan worden uit gesproken, dat voor de najaarsstor men de dijken gedicht zullen zijn, het is een klaus in de Troonrede, waar op het Nederlandse volk trots mag zijn en waarmede aan Waterstaat een welverdiend eresaluut wordt ge bracht. Zo blijkt, dat de Troonrede zich in 1953 in gunstige zin onderscheidt van de Troonredes uit vorige ja ren. Bij alle vlakheid, bij alle voor zichtigheid, die er kenmerken voor zijn. En die, nogmaals, verband houden met wat er straks in het parlement wellicht gebeuren gaat. werking noodzakelijk, ook met lan den, die niet deelnemen aan de inte gratiepogingen. De organisatie voor Europese economische samenwerking en andere intergouvernementele or ganisaties benevens de Raad van Eu ropa blijven dan ook van groot be lang. Overleg tussen de regeringen i Benelux-landen heeft geleid tot over eenstemming omtrent tijdelijke maat regelen ter vermindering van gere zen moeilijkheden. Nauwere coördi- "natie van het interne en externe eco nomisch beleid zal daarop moeten volgen. Totstandkoming van de voorgestel de interparlementaire adviesraad zal een wezenlijke stimulans kunnen zijn voor de groei der Benelux-gedaclite in de drie landen. Wetsontwerpen, betrekking heb bende op de beoogde regelingen, zul len U spoedig bereiken. Het regeringsbeleid blijft gericht op het onderhouden van goede be trekkingen met Indonesië en het zo veel mogelijk verbeteren dier betrek kingen. De regering heeft aan de landsre geringen van Suriname en de Neder landse Antillen voorstellen gedaan om te komen tot hervatting van het overleg over de nieuwe rechtsorde in het koninkrijk. Er is grond voor de verwachting; dat de besprekingen spoedig kunnen aanvangen. Nieuw-Guinea. Maatregelen in het belang van de economische, geestelijke en sociale verheffing van de bevolking van Nieuw-Guinea zullen geleidelijk en in onderling verband worden getroffen. Een belangrijke taak is weggelegd voor zending en missie. Aan de mo- gelijkheden voor een toekomstige po- tieke ontwikkeling zal de regering bij voortduring aandacht schenken. De reeds op verschillend gebied aangevangen exploratie-werk zaamheden ter be.vorderIng van de economische openlegging van het land zullen voortgang hebben. In liet bijzonder is de aandacht ge richt op verbetering en uitbrei ding van de landbouw voor eigen voorziening, naast winning van export-producten. De regering zal, waar zulks in het belang is van het land, particulier ïntiatief aan moedigen en steunen. Watersnood. Voor ons land zal 1953 in de her innering voortleven als het jaar van de watersnood, die zoveel leed bracht en zoveel schade aanrichtte. Onaf scheidelijk zal daarmede echter ver bonden blijven de heugenis aan het ontroerend medeleven in binnen- en buitenland, aan de warme spontani teit waarmede hulp werd geboden en aan de betoonde offervaardigheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1