Australië heeft plaats voor honderden parelduikers Op het platteland slechts agrarische industrie Priemge tallen 200 MILLIOEN VOOR DE INDISCHE OORLOGSSLACHTOFFERS Na de Bromfiets de Veerfiets DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FORTUIN OP ZEEBODEM. Maar ze moeten 36 meter diep kunnen duiken (Van een medewerker) Als de mannen van Kalymnos in staat zijn tot op een diepte van 36 meter te duiken en in plaats van sponzen parels te zoeken, dan zullen ze in Australië een goed bestaan kunnen vinden, voor zover ze hun vaderland in de zonnige Aegeïsche Zee willen ruilen voor de ruwe zee aan de Austra lische Noordkust. Thans leiden de 15.000 bewoners van het kleine en on vruchtbare rotseiland Kalymnos in de Dodekanesos een ellendig bestaan en moeten, om niet te verhongeren, het eiland verlaten, want hun beroep, de sponsvisserij, kan hen niet meer onderhonden. Vroeger doken de man nen van Kalymnos voor de Egyptische en Lybische kust naar sponzen en brachten een goed loon thuis. Doch sinds twee jaar kwijnt hun beroep, daar Egypte en Libye maatregelen getroffen hebben, waardoor hun -in komsten* zo gedaald zijn, dat ze niet meer genoeg verdienen voor hun dagelyks brood. Een afgezant van de Australische regering, Eugène Gorman, Grieks ereconsul in Victoria, bevindt zich thans te Athene, om met de Griekse regering te onderhandelen over de mogelijkheid van emigratie van sponsduikers van Kalymnos naar Broome in Noord Australië. Mr. Gor man zou het liefst meteen een paar sponzenvissers mee naar Australië nemen, opdat ze daar de nieuwe le vensvoorwaarden, waarin men hen wil verplanten, leren kennen en hun landgenoten erover kunnen schrijven en ook om de Australische regering in staat te stellen te onderzoeken, of ze wel opgewassen zijn tegen het zwaardere werk van het pareldui ken. Australië bevindt zich namelijk in een netelige situatie: het heeft de rijkste pareloesterbanken van de we reld voor zijn Noordkust liggen en feen duikers. Voor de oorlog werkte aar een parelvissersvloot van meer dan 300 loggers, hoofdzakelijk be mand met Japanse duikers. Als de regering de Australische parelvis serij en de hiervan afhankelijke in dustrie niet wil laten uitsterven, dan moet ze óf Japanse duikers een ver blijfsvergunning geven, waartegen om veiligheidsredenen ernstige be zwaren bestaan, daar het dunbevolk te Noorden van Australië voor Japan altijd een sterke aantrekkingskracht heeft gehad, óf men moet gelijkwaar dige duikers zoeken, Maleise duikers Prof. ir. P. Ph. Jansen benoemd tot hoofding.-dir. Rijkswaterstaat Bjj Kon. Besluit is, te rekenen van 1 Januari 1953, de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, prof. ir. P. Ph. Jansen, benoemd tot hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat. Bij Kon. Besluit is aan de hoofdin genieur-directeur van de Rijkswater staat, prof ir. T. K. van Wisselingh, met ingang van 1 Sept 1953 in het openbaar belang voor onbepaalde tijd verlof verleend. 61(1. U zult zich herinneren, dat onder priemgetallen wordt verstaan de ge tallen die behalve door zichzélf, al leen maar door 1 deelbaar zijn. In de wandeling worden ze ook ondeelbare getallen genoemd, en zij hebben zich door alle eeuwen heen in de belang stelling van wiskundigen (en dik wijls ook vele niet-wiskundigen) mo gen verheugen. De belangrijkste vraag teas na tuurlijk, of er een priem getal bestaat dat het grootst van allemaal is en waarboven dus geen enkel ander priemgetal zou kunnen uitkomen. Be staat er een dergelijk priemgetal, dan zou dit tevens betekenen dat het aan tal priemgetallen beperkt is im mers, het grootste priemgetal moet tevens het laatste zijn, omdat er geen groter bestaat. Maar de bekende Griekse wiskundige Euclides, die om streeks 300 v. Chr. in Alcxandrië woonde en wiens stellingen na 2200 jaar by vele scholieren nog slapeloze nachten veroorzaken, wist reeds op elegante en eenvoudige wijze aan te tonen dat er geen grootste priemgetal bestaat. Laten we zo redeneert hij on geveer eens uit gaan van de ver onderstelling dat het aantal priem getallen eindig is, en dat het groot ste priem getal P is. Dan kunnen we 'n vermenigvuldiging maken van alle bestaande priemgetallen en tellen daar 1 bij op, dus: (2 X 3 X 5 X 7 X 11... XP) 1. Is dit nieuw gevorm de getal nu een priemgetal f ,jja, want na de deling van élk kleiner priem getal blijft onherroepelijk als rest 1 over." Maar ook kunt u antwoorden: .(Neen, het nieuwe 'getal t« géén priemgetal, want ons uitgangspunt was, dat P het grootste priemgetal was, dus kan er niet een nog groter priemgetal bestaan." Uit deze tegen strijdigheid volgt, dat we een fout ge maakt hebben bij ons uitgangspunt, t.w. de veronderstelling dat het aantal priemgetallen eindig is. Wanneer die .veronderstelling onjuist is, moeten we dus aannemen dat er oneindig veel priemgetallen zijn en dat er dus géén grootst priemgetal bestaat. U ziet dat Euclides zich hier bedient heeft van een beioijs uit het ongerijm de. een loapen waarvan wiskundigen zich veelvuldig bedienenwanneer zvj iets niets rechtstreeks kunnen bewij zen. En als vanzelf belanden we dan by de vraag die een lezer ons stelde, n.l. „wat is het grootste getal, waarvan men weet dat het ondeelbaar is? U. Pétillon. komen hiervoor niet in aanmerking, want ze duiken allerhoogstens 12 tot 14 vadem, d.w.z. 22 a 25 meter diep en kunnen dus niet op één lijn gesteld worden met de Japanners,'die 20 va dem, ca. 36 meter diep duiken. De mannen van Kalymnos hebben dus een zware proef te doorstaan. Het vorig jaar heeft de parelvisse rij voor Australië grote dollarbedra gen opgeleverd. Een ton pareloesters bracht 700 Australische ponden op, een prijs, die nog nooit betaald was. En dan vindt men nog zo nu en dan sprookjesachtig mooie parels, zoals bijvoorbeeld verleden jaar de „Ster van het Westen", een parel. die 14.000 pond opbracht. Na haar vertrek uit Amsterdam be gaf H.M. de Koningin zich Maandag naar dr> studio van de Wereldomroep in Hilversum, alwaar II.M. voor de microfoon in het Engels en in het Frans haar rede nitsprak, welke zij Zaterdagavond in de Koopmansbeurs te Amsterdam hield voor de jongeren van Nederland. H.M. de Koningin spreekt voor de microfoon van de Wereldomroep haar rede uit. Jan van Zutphen, de bestrijder van de tuberculose, hoopt op 7 October a.s. zijn 90ste verjaardag te vieren. Deze strijder tegen de tuberculose wenst slechts één geschenk, en dat is een recreatieoord op Zonnestraal, het tu- berculose-sanatorium te Hilversum, door hem zélf gesticht. Thans heeft men een werk- en een erecomité op gericht, met het doel de voor de bouw van het recreatieoord benodigde f 250.000 bijeen te brengen. Deze co- mité's hebbeil enige acties voorbereid, waarvan de resultaten Jan van Zut phen op zijn verjaardag tijdens een omvangrijke huldiging in het Con cert gebouw te Amsterdam zullen worden aangeboden. „Ome Jan" stelt nog steeds levendig belang in het wél en wee van „zijn" patiënten, die hem zelf van hun wederwaardigheden op de hoogte houden. VOORSTEL AAN REGERING Voor liuisraadschade, rehabilitatie enz. c., een bedrag van 4.5 millioen gul den voor gepensionneerden, die tenge volge van de monetaire maatregelen in Indonesië (Maart 1950) slechts een Het rapport van de (Neerlandse) fractie ontvingen van de pensioenter- tommissic achterstallige betalingen mijnen pver de Japanse bezettingstijd; aan oorlogsslachtoffers uit Indonesië d. vergoeding van een bedrag, groot is verschenen. j. 18 millioen gulden, dat gedurende de Zij stelt in dat rapportt aan de Ne- [bezetting werd uitbetaald in Nederland derlandse regering voor een bedrag van ruim 200 millioen gulden uit te trekken voor vergoedingen aan deze oorlogsslachtoffers.1 Deze vergoedingen zullen bestaan uit: a. De voltooiing van de opgeschorte rehabiliteitsregelingen, waarvoor een bedrag nodig is van f 49 millioen aan „backpay" ambtenaai'ssalarissen, 1 mil lioen voor particulieren, 35 millioen voor ouderdomsvoorziening particulie ren, 15 millioen voor beroeps-, bedrijfs- en andere rehabilitatie; b. een bedrag van f 61.250.000 voor vergoeding huisraadschade op basis van de rehabilitatie-regelingen en f 16.000.000 oorlogsschade voor gepen sionneerden en zelfstandigen; MENING VAN DR. D. BURGER staan ten aanzien van productieverho ging van eerste levensbehoeften en bovendien belangrijk zijn inzake de duurzaamheid van productieverho ging- Vele van de in ons land mogelijk zijnde maatregelen, die welvaartsver hoging beogen, eisen verandering in het gebruik van grond. Te weinig wordt in ons land nog gebruik gemaakt van de bestaande in- Voorzichtigheid geboden bij vestiging (Van onze Haagse redactie) In 's Hertogenbosch wordt 17 en 18 September het honderdste Neder lands Landhuishoudkundig congres gehouden. Tot de meest interes sante inleidingen, die daar worden gehouden, behoort ongetwijfeld die van dr. Burger, hoofd van het Bureau Agrarische Zaken van de Rijksdienst voor het Nationale plan. Deze belicht enkele agrarische aspecten van de plannen voor de bevordering van de welvaart in Nederland. Uitgaande van de gedachte, dat de toevoer van agrarische producten uit het buitenland ongeveer een kwart van onze behoefte aan voedsel onvoldoende be trouwbaar is om daarop blijvend te rekenen, concludeert dr. Burger, dat we verplicht zijn onze productie naar vermogen op te voeren. Opvoering der agrarische productie acht de inleider zelfs belangrijker dan de zorg voor meer werkgelegenheid. Er behoort te worden gestreefd naar bevordering van industrievestiging in bepaalde grotere kernen, maar het uitsmeren van andere dan agrarische industrie over het agrarische platte land wil de inleider over het algemeen niet aanmoedigen. Noodzakelijke fa brieken staan het best daar, waar zij het beste produceren en distribueren, en men zal dan de arbeider naar de fabriek trachten te trekken, ook al schijnt een overcompleet aan bevol king binnen een agrarische streek te roepen om juist daar fabrieken te ves tigen. GELEIDELIJKHEID Natuurlijk wil dit alles niet zeggen, zo betoogt dr. Burger verder, dat een aanwezig arbeidersreservoir geen fac tor zou zijn bij de beoordeling der plaatsing van fabrieken. De inleider wil er alleen mee zeggen, dat de no dige voorzichtigheid in acht genomen moet worden bij de besluitvorming. In het algemeen dient te worden ge streefd naar geleidelijkheid. De men selijke samenleving in het algemeen, maar het agrarisch bevolkingsdeel in het bijzonder, verdraagt schokken slecht. Indien een schoksgewijze ver andering noodzakelijk is bijv. bij afsluiting der zeegaten, bij verbete ring van waterbeheersing, het ontslui. ten van landstreken, enz. behoort een zeer gedetailleerde voorbereiding plaats te vinden, waarbij de agrarisch- sociologische aspecten terdege voor zien worden. In het vervolg van zijn voordracht zegt dr. Burger, dat er in ons land ge lukkig nog steeds mogelijkheden zijn tot verdere ontwikkeling van produc tie en werkgelegenheid. Ten behoeve van de realisering zijn investeringèn nodig. MEER PRODUCTIE Om de urgentie-volgorde dezer in vesteringen te bepalen, zullen de agrarische objecten weinig op de voorgrond komen als werkverrui mingsmogelijkheid, maar bovenaan stituten, die op juiste waarde kunnen schatten of beoogde grondveranderin- gen verantwoord zijn. of wel een juis te keuze gemaakt werd voor het nieu we gebruik, dat men van de grond wil maken. Vrije vervreemding en vrije prijsvorming van grond, acht dr. Bur ger ongewenst. Zij bestond ook in vroeger eeuwen veelal niet. Nederlandse juwelendief werd zwaarmoedig. De Nederlander J. L., die Donder dag te Parijs door de Franse politie is gearresteerd op beschuldiging de juwelen te hebben gestolen van de ju welier Van Ossenbruggen, heeft Za terdagmorgen getracht de hand aan zich zelf te siaan. Met een scheer mesje, dat tussen de voering van zijn vest verborgen zat, wist hij zijn linker polsslagader door te snijden. L. werd naar een ziekenhuis ver voerd, waar hij wordt bewaakt. Zijn toestand is niet ernstig. De gearresteerde heeft Vrijdag be kend de juwelen van de heer Van Os senbruggen te hebben gestolen. Het grootste gdeelte der gestolen goede ren ls achterhaald. aan daar vertoevende gezinsleden van personen, i: Nederlands-Indië; e. vergoeding van het nadeel, ont staan door de Indonesische monetaire maatregelen in Maart 1950, waardoor back-pay-pensioenen en voor sommi gen ook uitvoering van de rehabilita tieregelingen geschiedde in een valuta verhouding 1 op 3. De commissie stelt bovendien voor. dat de rehabilitatie uitkeringen, welke thans nog niet af gewikkeld zijn. op basis van 1 op 1 voor guldenroepiah uitgevoerd die nen te worden. 1 Bulgarije wil nieuw contact met Griekenland. Bulgarije heeft de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Hammars- kjoeld. verzocht, de Griekse regering mede te delen, dat Bulgarije betrek kingen van goede nabuurschap met Griekenland w;> aanknopen, aldus een bericht van Radio-Sofia. De Bul gaarse regering heeft voorgesteld, de diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en Bulgarije te hernieu wen. In het verzoek aan Hammars- kjoeld zegt Bulgarije nog. dat alle onopgeloste geschillen tussen beide landen uit de weg geruimd kunnen worden door gemeenschappelijke be sprekingen. Nieuw schip voor „Oranjelijn" te Rotterdam Maandagmiddag is het door de N. V. Boele's scheepswerven en machi nefabriek te Bolnes gebouwde 7300 brt. metende m.s. „Prins Willem van Oranje" overgedragen aan de „Oranjelijn" (Maatschappij Zee transport N.V.) te Rotterdam. De lengte over alles van de „Prins Willem van Oranje" is ruim 140 me ter, bij een breedte van ruim 18 me ter. Op de proeftocht is een snelheid van ruim twintig myl per uur be reikt, waarmee dit schip na de „Oranje", de „Willem Ruys" en de „Nieuw Amsterdam" op de vierde plaats komt wat betreft de snelste passagiersschepen in ons land. Het is echter het snelste passagiers- vrachtschip van de Nederlandse koopvaardijvloot. De „Prins Willem van Oranje" zal des zomers van Antwerpen. Ham burg en Rotterdam naar Montreal varen, des winters zal Halifax en St. John's het reisdoel zijn. De heer J. Janseneen Nederlander, die te Brussel woont, heeft een inte ressante uitvinding gedaan, inzake de aandrijping van fietsen, bakfietsen, invalidewagens enz., die misschien in de toekomst de „brommer" zal gaan vervangen. Hij ontwierp een versnel lingsbak en een als motor werkende voor-, achter- of zijaandrijfwiel, waar bij de motorische kracht wordt ver kregen dooi' een tussen de spaken van het wiel aangebrachte trommel, waar in zich een lange, krachtige stalen ■veer bevindt. Deze veer wordt vanuit de ruststand door enige trappen op de pedalen^ia de versnellingsbak op- gewondm. Daarna wordt trappen overbodig doordat de aflopende veer het voertuig met een regelbare snel heid (max. 35 km per uur) voort beweegt. Wanneer er tijdens het rijden een krachtvermindering optreedt kan de veer zonder het gebruik van de pedalen door middel van een be weging met een handle weer worden opgedraaid. Ook bij het afrijden van hellingen of voor het stilhouden dient 'n beweging met 'n handle te worden uitgevoerd. Deze uitvinding waar op reeds patent is verkregen - zou ge luidloos rijdende rijwielen, die niet be hoeven te worden voortgetrapt en die geen olie of benzine vragen, voor te dere beurs bereikbaar stellen. De fa bricage in serie is reeds in voorbe reiding. De heer Jansen bij een fiets, waarop zijn uitvinding reeds is toegepast. Het Wereldgebeuren Meer geld Het leven van een mönwerkersge- zin in de Oekraïne moet in de jaren tusen 1890 en 1900 hard geweest zijn. Hard omdat df Oekrai- ners een onderdrukte minderheid wa ren in het grote Russische rijk, hard ook, omdat het Tsarisme weinig le- vensruimte liet aan de kleine man en omdat het werk in de m^jn op de grens lag van slavernij. In zo'n mijnwerkersgezin van lan ge werktijden, armoede en levensge vaar aanschouwde in 1894 Nikita Sergewitsj Kroesjsjef het levenslicht. Hij moet de zorgen van het leven al spoedig gevoeld hebben én dat heeft hem tot een koude, verbeten man doen opgroeieneen man. die zich in 1918 bij de Russische opstandelin gen aansloot en die later een trouwe volgeling werd van Stalin. De opstand van de bolsjewiki bood hem de kans het kolenstof van de voeten te schudden en zich een nieuw bestaan te verwerven Nu woont deze mijnwerkersknaap in het Kremlin. Zaterdag werd hij officieel de derde man in Rusland, want hij trad Zaterdag nadat hij kort geleden secretaris-ge neraal van de Russische comunisti- schc partij was gemaakt ook op als secretaris van het centrale comité der partij. Met Malenkow, de ingenieur en Molotow. de diplomaat, staat de rui ge Kroesjtsjef thans aan het hoofd van de Sowjet-Unie. Nog steeds spreekt hij het rauwe dialect van de Oekraiense arbeiders en als hij er gens een podium beklimt voor het houden van een redevoering dan zeg gen deze arbeiders tot elkaar: ..Dit is een kameraad, die uit onze rijen opklomje hoort het aan zijn stem". Inderdaad, hij klom uit hun rijen op, maar hij heeft die rijen ook uit gedund. Tweemaal liet hij een zuive- ringsstorm in opdracht van Sta lin waaien over zijn geboorteland. In 1938 kon hij mededelen, dat elk boerenverzet tegen de socialisering van de landbouw in de Oekraine was neergeslagen. Dat had een paar millioen deporta ties gekost. In 1947 kon hij opnieuw melden, dat een zuivering geslaagd was Stalin had hem opgedragen ieder te straffen, die onder de Duitse bezet ting fouten had begaan. Naar Kroesjtsjef meedeelde kostte die tweede zuivering het leven aan de helft van de leidende figuren in de Oekraine. Dat is het beeld van de harde Kroesjtsjef, die een held ge weest moet zijn in de tweede wereldoorlog, want in dezelfde Oekraine, waar hij tweemaal zo meedogenloos te keer ging, organi seerde hij tijdens de Duitse bezetting, een verwoede partisanenstryd tegen de Hitler-knechten. Deze Kroesjtsjef, die in Rusland geldt als de grote man van de land- bouw-specialisering heeft Zondag zijn grote plan voor de hei-vorming van de Russische landbouw bekendge maakt. De „Prawda" wjjdde er vier pagina's aan en Georgi Malenkow introduceerde het plan. De Russische werkers op het plat teland het woord boeren is mis schien niet meer geheel juist moe ten meer vee fokken, ze moeten meer aardappelen en groent vooral ook meer wol. Daarom heeft men de prijzen, die aan deze plattelanders betaald wor den voor het inleveren van deze pro ducten aanzienlijk verhoogd. Het blijkt nu, dat de verlaging van de landbouwbelasting die een half jaar geleden werd afgekondigd slechts een inleiding was tot grotere hervormingen. De plattelanders zijn het troetel kind van Kroesjtsjef geworden, nadat jarenlang de mannen van de zware en de lichte industrie troe telkinderen van Stalin zijn geweest. Men verklaart deze koerswijziging hieruit, dat de zware en de lichte in dustrie thans zeer wel in staat zijn aan de behoeften van het volk te voldoen, maar dat de landbouw het tempo niet heeft kunnen bijhouden... Dat tempo moet thans opgevoerd worden. Vandaar dat Kroesjtsjef met beloften komt... Zo gaat dat meest al: eerst komt men met beloften en wanneer beloften niet helpen dan komt men met iets anders. Dat hij met iets anders durft te komen, wanneer het hem past. heeft de har de Kroesjtsjef in zijn weinig-zonnige leven voldoende bewezen. KROESJTSJEF.. de plattelanders zijn z'n troetelkinderen. Nederlandse Marineraad Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Juli 1953 eervol ontheven van zijn functie als voorzitter van de Ne derlandse Marineraad mr. M. A. Vos, vice-president van het gerechtshof te Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5