PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Italië wil kwestie-Triëst regelen door een volksstemming BILT Concentratie van dijksbeheer zeer nodig in Zeeland Kantlijn AUTOMATISCHE ELECTRONISCHE REKENMACHINE VOOR P.T.T. ALPHEN a. d. RIJN EIGENARES VAN „AVIFAUNA" 196e Jaargang-No. 217 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 Sept. 1953 ADVER l'ENTIEPRIJS 22 ct. ir mm. Minimum p advertentie t 3 Ing- mededelingen driemaal tarief Kleine advertentie» imax. 8 regelsi van 1—6 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adrea Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen. Walstr. 58—60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerjjstr. 2; Ziertk2.ee. N. B' gerdh'.r C 160. telef 26 THANS OFFICIEEL VOORGESTELD Nota's aart Zuid-Slavië, Engeland, Frankrijk en de V.S. Italië heeft Maandag in nota's aan Zuid-Slavië. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten officieel voorgesteld het vraagstuk-Triëst t« regelen door het houden van een plebisciet, aldus is te Rome vernomen. Noch Ita liaanse noch Zuid-Slavische troepen zouden tijdens het plebisciet in het gebied aanwezig moeten zijn. Tevens wordt een spoedige bijeenkomst in een neutraal gebied voorge steld tussen vertegenwoordigers van de vijf landen om besluiten te nemen aangaande de bijzonderheden van het plebisciet. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken maakte Maandag met voldoening ge wag van de „gematigde toon" van Pel- la's rede, welke hij Zondag j.L hield en waarin hij opnieuw bevestigde, dat de Italiaanse regering niet voornemens is wijziging te brengen in de na de oor log gevoerde Italiaanse buitenlandse politiek. Voorts verklaarde de woordvoerder, dat de nieuwe toestand, ontstaan door de redevoeringen van premier Pella en president Tito, thans door de Wes terse mogendheden in ogenschouw zal moeten worden genomen, waarbij vooral aandacht zal moeten worden geschonken aan de overweging, of een conferentie zou bijdragen tot het vin den van een oplossing voor het Ita liaansZuid-Slavisch geschil over Triëst. Ook in Franse gezaghebbende krin gen wijst men op het „gematigde ka rakter" van Pella's toespraak. Het Italiaanse voorstel tot het hou- Vandaag is het Prinsjesdag in Den Haag! Vandaag zetten alle Neder landers, die een radio hebben, hun toestel even aan om H.M. de Ko ningin de Troonrede te horen uitspre ken. Vandaag trekken door Den Haag de eerste burgers van de staat in een gouden koets naar het aloude Binnen hof. Er klinkt muziek, er marcheren garderegimenten in gala-uniformen. De voormalige Hofstad zal zich deze dag het middelpunt van Nederland wetenen zij zal dat nog even blij ven, want de Millioenennota ligt in hei koffertje van minister Van de Kieft gereed en zal den volke bekend wor den gemaakt. Men zal duizelen van de vele cijfers en de eindeloze reeksen nullen. En men zal weer weten, dat er in ons toch waarlijk weer aardig op peil gekomen Nederland een schrik barend begrotingstekort is. Men zal dat begrotingstekort met een korreltje zout nemen. Er zijn boze tongen, die beweren, dat het met dat tekort nog wel los loopt. Dat de socialistische minister van fi nanciën allerlei uitgaven, die men op grond van de allerbeste argumenten op de kapitaalsdienst zou kunnen zet ten wat men elders dan ook doet in Nederland op de gewone begroting zet. En daar staat men dan inderdaad voor een tekort om van te duizelen De waarheid zal wel in het midden liggen. Boze tongen spreken zelden de zuivere waarheid. Wie weet daar niet van mee te praten? En welke minister van financiën haalt het omgekeerd in zijn hoofd om met mooiere begrotingen voor de dag te komen, dan strikt genomen noodza kelijk is? Je kunt nooit weten, welke tegenvallers er kunnen komenen het is veel leuker om straks te kun nen zeggen, dat dank zij een zorgvul dig beheer der financiën de eindresul taten beter zijn, dan men gehoopt had. Geen al te sombere gezichten dus, als de Millioenennota op tafel ligt En daarna dus de strijd. De strijd, die verwacht wordt. Het grote offen sief van de P.v.d.A. om de door braak niet alleen te consolideren, maar zelfs nog uit te breiden. Het offensief van de K.V.P. tegen de doorbraak, met als grote doel de eigen tanende macht weer te versterken. O zeker, het is waar, dat P.v.d.A. en K.V.P. broederlijk samen de regering vormen. Maar in de boezem van het kabinet worden de tegenstellingen scherper en scherper en men mag er van verzekerd zijn. dat de K.V.P. in de voor ons liggende maanden het re geringsprogramma, voor zover dat van de P.v.d.A. afkomstig is, heviger zal aanvallen, dan na de oorlog ooit een regeringsprogram aangevallen is. Daarbij zullen de Katholieken zich vermoedelijk voorstanders tonen van belastingverlaging en losser maken van de regeringsleiding van de econo mische politiek, terwijl de P.v.d.A. zal streven naar voortzetting der geleide economie en handhaving der staatsin komsten. Eerder immers zijn de begrotingen 1 niet afgehandeld. Er valt te ver wachten, dat er bij herhaling gevaar voor ministerszetels, of misschien zelfs voor het kabinet zal ontstaan. Maar een crisis zal men vermoede lijk de eerste maanden niet aandur ven. Want die beoogt men in wezen niet. Alleen de zetel van de ministei van financiën staat wankel. Wat men wèl wil? De kiezers op zijr hi>nd krijgen! Dat is de uiteindelijke zin van het vuurwerk, dat na Prinsjesdag op het Binnenhof zal worden afgestoken. den van een volksstemming wordt „eervol" geacht en men meent in de ze kringen dat het door de interna tionale openbare mening slechts wel willend zal kunnen worden beoor deeld. Doch het door president Tito in genomen standpunt schijnt het, vol gens deze bron, moeilijk te maken het vraagstuk Triëst door een volksstem ming te doen beslechten. Het voorstel van Pella voor een bij eenkomst van vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Zuid-Slavië acht men om dezelfde reden moeilijk te verwezenlijken. Tenslotte wordt van deze zijde ver nomen, dat Frankrijk zijn standpunt niet zal bepalen alvorens overleg ge pleegd te hebben met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Het Italiaanse regeringsgezinde blad „Messaggero" heeft Maandag ver klaard, dat geen enkele Italiaanse re gering op de instemming van het volk kan rekenen inzake een pro-geallieer de politiek betreffende Triëst. Alle Italiaanse bladen, met uitzon dering van de communistische, onder steunen het voorstel van premier Pel la tot het houden van een volksstem ming ter oplossing van de kwestie- Triëst. Antiliiaans antwoord op Nederlandse voorstellen Voorstellen principieel aanvaardbaar Het antwoord van de Nederlandse Antillen op de jongste voorstellen van Nederlandse zjjde, die beogen een grondslag te vinden voor een voortzetting van de ronde tafel-con ferentie met de West, is naar Neder land gezonden. De Nederlandse An tillen zjjn unaniem van oordeel, dat de Nederlandse voorstellen princi pieel aanvaardbaar zijn. Wel drongen zij er op aan, dat zo spoedig moge lijk de kleine commissie bijeenkomt. De Antilliaanse delegatie is gereed en bereid als gastheer op te treden. Fatemi in Cairo Hoessein Fatemi, de voortvluchtige Perzische ex-minister van buitenland se zaken, is Maandagavond in Cairo aangekomen, aldus is uit Egyptische bron vernomen. Sedert verleden maand generaal Zahedi na een snelle staatsgreep aan de macht kwam, heeft de Perzische politie naar Fatemi gezocht. Aan vankelijk was gemeld, dat de ex-mi nister door een menigte was gedood. Nieuwe compositie van H. Badings bekroond In de compositienrijsvraag, uitge schreven door de beiaardschool te Mechelen, is de derde suite voor bei aard van onze langenoot Henk Ba dings bekroond. Het werk toont tal van rhythmische en harmonische ex perimenten. Eerste in Nederland De directeur-generaal van de P.T. T-, de heer L. Neher, heeft Maandag middag in het hoofdbestuursgebouw van de P.T.T. in Den Haag, de eerste automatische electronische rekenma chine, de „Ptera", in Nederland offi cieel in gebruik gesteld. De vrees, die er soms bestaat, dat de mens tengevolge van de bouw en het gebruik van robots zou worden uitgeschakeld is ongegrond, aldus spreker. Een dergelijk apparaat kan zelf hooit constructief denken, al leen uitvoeren wat hem door de mens wordt opgelegd. De „Ptera" werd gebouwd door dr. ir. L. Kosten en ir. W. L. v. d. Poel, beiden verbonden aan het Staatsbe drijf der P.T.T.. De machine bezit 'n geheugen waarin niet alleen de te bewerken getallen onthouden worden, maar ook de in de gecodeerde vorm gebrachte instructies. Deze instruc ties vertellen de machine welke be werkingen achtereenvolgens uitge voerd moeten worden voor een be paald probleem. Het aantal getallen (of insti'ucties) dat gelijktijdig ont- Mau-Mau-,, generaal gedood De Mau-Mau-„generaal" Kamwam- ba is in een gevecht met Britse troe pen, dat 40 km. ten Zuid-Oosten van Nyeri, in Kenia, werd geleverd, ge sneuveld. Van zijn dertig tot veertig volgelingen zijn er twee gedood. r» diplomatieke leringen te Washing ton verwacht men, dat president Eisenhower de plaatsvervangend on dersecretaris van staat, de heer H. Freeman Matthews, zal benoemen tot ambassadeur in Nederland, als opvol ger van Selden Chapin. H. Freeman Matthews. houden kan worden is 2048. De nauwkeurigheid is 9 decimalen. De „Ptera" zal naar Leidsendam worden overgebracht, waar zij haar vaste standplaats krijgt. Ernstige aardbevingen deden zich voor op Cyprus. Er kwamen I/O men sen om het leven en 100 werden er gewond, door het neerstortende puin. Een vader en zijn zoons by de ruïne van wat eens hun huis was. Een arm zalig beetje huisraad, dat uit het huis kon worden gered, werd zolang op straat neergezet. Vrachtwagen op mensen ingereden Twee doden en een zwaar gewonde Maandagmiddag omstreeks vijf uur is te Volkel (gemeente Uden) een mi litaire vrachtauto ingereden op een groepje personen dat naar de kermis stond te kijken. Tengevolge hiervan is een drie-en-een-half jarig hind op slag gedood. Haar moeder, de weduwe V. uit Volkel, werd zwaar gewond en de toeschouwster E. uit Wanroy even eens. De ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Vechel gebracht, waar mevr. E. kort daarna is overle den. In het centrum van Haamstede, vlak by de kerk, worden door de dorps smid landbouwwerktuigen, welke als gevolg van de ramp schade opliepen, gerepareerd. (Foto P.Z.C.). Vogelpark verkocht voor f 400.000 Naar het A.N.P. verneemt, is er tussen curatoren In het faillissement van de N.V. Britimy en het college van B. en W. van Alphen aan de Rijn een accoord bereikt over de aankoop van het vogelpark .Avifauna" door de gemeente. Curatoren hebben erin toegestemd, het park in zijn geheel voor de som van f 400.000 aan de gemeente over te doen. Het vogelpark „Avifauna" Is gis teravond van eigenaar verwisseld. Zondagavond had de heer v. d. Brink afscheid van het publiek genomen, daartoe door het faillissement ge dwongen. Vanaf heden is de gemeen te Alphen aan de Rijn eigenares, na dat de gemeenteraad gisteravond in een daartoe belegde spoedvergade ring tot aankoop voor de som van 400.000 had besloten. Aan de openbare vergadering ging een langdurige geheime zitting voor af. Deze werd enige tijd onderbroken om de protéstants-Christelijke raads fracties gelegenheid te geven zich onderling te beraden. Toen de ver gadering weer openbaar was, bleek Geen strafvervolging tegen corpschef van Coevorden De officier van justitie te Assen deelt mede dat het onderzoek naar mogelij ke misdragingen van de corpschef van de gemeente-politie te Coevorden geen aanleiding heeft gegeven tot het in stellen van een strafvervolging. Van het bestaan van een „doofpot" bij het gemeentelijk politiecorps te Coevorden is niets gebleken. Zuid-Korea tegen voorstellen van Tsjoe en Lai De Zuid-Koreaanse premier, Paik toe Tsjin, heeft Maandag verklaard, dat zijn regering „volkomen gekant" is tegen het voorstel van communis tisch China tot het houden van een ronde tafel-conferentie over Korea, waaraan ook vijf neutrale landen zou den deelnemen. Noord-Korea heeft de voorstellen van de Verenigde Naties voor de po litieke conferentie over Korea ver worpen. DE ZORG VOOR ONZE ZEEWERINGEN Inleiding van prof. mr. G. J. C. Schilthuis voor Zeeuwse Polder en Waterschapsbond Na de Februari-ramp is weer sterk het besef verlevendigd, -dat er op het gebied van het watersehapswezen een concentratie van krachten zal moeten plaats vinden. Ook in Zeeland met zijn ongeveer 500 km zeewe ring, welke door een 120-tal polders onderhouden moeten worden. Deze grote versnippering van dijksbeheer, deed prof. mr. G. J. C. Schilthuis, lid van Ged. Staten van Zuid-Holand, in zijn Maandagmidldag in de beurs- zaal van hotel „De Korenbeurs" te Goes gehouden inleiding voor de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, tot de conclusie komen, dat ook voor deze provincie concentratie zeer nodig is, om meerdere waarborgen te scheppen. Een mening, welke blijkens de discussie na de inleiding door velen werd gedeeld. Verschillenden wilden zelfs nóg verder gaan dan een concentratie van dijksbeheer en spraken zich uit voor een samenvoeging van meerdere kleinere polders. De grote opkomst voor deze ver gadering. zowel van de zijde van de autoriteiten als van de polderbestu ren, bewees wel, dat dit vraagstuk in het brandpunt der belangstelling staat. Behalve de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, waren o.m. aanwezig de le den van Ged. Staten, de heren C. Phllipse en C. Hamelink, de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat, ir. J. H. van der Burgt en van de Prov. Waterstaat, ir. H. D. J. Swaters, de hoofdingenieur-direc teur van de Wederopbouw, de heer M. D. A. Glerum, de inspecteur van Landbouwherstel, ir. J. Post, de bur gemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de heer Westerouen van Mee- teren namens dc Unie van Water schapsbonden en mr. Jack, secreta ris van de Waterschappen in Brits- Guinea die momenteel een studiereis door ons land maakt. Voorts verte genwoordigers van de Zeeuwse land bouworganisaties. Prof. Schilthuis, die het vraagstuk eerst in zijn algemeenheid belichtte, schetste uitvoerig hoe de aandrang tot concentratie reeds eeuwen heeft bestaan. Het was immers niet bevre digend. dat de ondernemers van nieu we bedijkingen met de zorg voor de buitendijk werden belast, terwijl de achterliggende polders hierbij ook be lang hadden. Concentraties zijn vaak na rampen gekomen en zo is ook de Februari-ramp hiertoe weer een nieu we aansporing. Een concentratie biedt betere waarborgen, daar finan cieel krachtige lichamen beter in staat zijn hun taak te vervullen, ter wijl dan ook de achterliggende wor den belast. Zowel ter versterking van de middelen als om billijkheid. Er kan een goed technisch apparaat .(Vervolg op pag. 2) dat deze fracties geen eenstemmig heid hadden kunnen bereiken. Twee van de 5 C.H.-leden verklaarden zich tegen de aankoop. Een van de vier AR-raadsleden was eveneens tegen het voorstel tot aankoop, terwijl een S.P.G.-lid zijn stem er ook niet aan gaf. Het voorstel werd tenslotte met 15 tegen 4 stemmen aangenomen. In tegenstelling tot wat de heer Van den Brink heeft gezegd, n.l. dat hg de naam „Avifauna" zou trach ten te verkopen aan een andere soort gelijke instelling, deelde de voorzitter mede, dat de naam van het vogel park in de aankoop is begrepen. Ook deelde hij mede, dat „Avifauna" ge durende de vier seizoenen van zijn bestaan de gemeente aan vermake lijkheidsbelasting een bedrag van 138.000,heeft opgeleverd en dat na aftrek van alle door de gemeente voor „Avifauna" gemaakte kosten. Recordvlucht van Britse „Cornet'' Een Brits „Cornet"-lijnvliegtuig heeft de afstand Londen—Rio dc Janeiro in 20 uur en 46 mi nuten afgelegd. Door een niet door straalmotoren voortgedre ven vliegtuig wordt dit traject in ongeveer 29 uur gevlogen. De eigenlijke vliegtijd was 12 uur en 30 minuten. De afstand bedraagt 9600 km. Vier prinsessen in de rijtoer Naar wij vernemen bestaat de mo gelijkheid. dat de vier prinsessen zul len deelnemen aan de rijtoer, welke H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hedenmiddag ter gelegen heid van de opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal door Den Haag zullen maken. Er wordt aan herinnerd, dat de stoet om 15.45 uur vertrekt van het Paleis Lange Voorhout. Doden en gewonden door vuurwerkontploffing In de Noordportugese stad Vila Real heeft zich een ontploffing voor- gedaan in een fabriek voor de ver vaardiging van vuurwerk. Negen per sonen kwamen om het leven. Zeventig personen werden gewond. Drieling in Den Bosch In het Sint Carolus-ziekenhuis te Den Bosch is Dinsdagochtend een drie ling geboren, n.l. drie dochtertjes van het echtpaar LelyveldSwagemakers uit Den Bosch. De moeder is 39 jaar. Het huisgezin werd van 4 op 7 kin deren vermeerderd. Moeder en babies maken het uitstekend. DE VERWACHT: HOGERE TEMPERATUREN. Aanvankelijk weinig, later van het Westen uit toenemende bewolking, maar tot de avond waarschijnlijk nog overal droog weer. Hogere tempera turen. Overwegend matige Zuid-Oos telijke wind. ZON EN R1AAN. 16 September Zon: op 6.15 Maan: op 15.22 onder 18.55 onder 22.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1