De verdwenen beeldjes „Gij zijt voorbereiders van komende samenleving" de ALCOCHIN - SPECIAAL I MOORDAANSLAG OP SULTAN VAN MAROKKO WERD VERFILMD HAPPIG EN HET SCHEPENKERKHOF Verrassende resultaten MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 REDE VAN HM. DE KONINGIN TOT NEDERLANDSE JEUGD Een eigen taak onder de jeugd van de volkeren „Gij jeugd van Nederland, zo compleet als mogelijk vertegenwoordigd door haar organisaties, heeft deze avond voor haar rekening genomen en gevraagd of ik in gewone termen uitgedrukt soms een boodschap aan haar had. Er is altijd een boodschap, vooral als je, zoals ik, door je werk, vaak het voorrecht hebt op een uitkijktoren te staan. Van daaruit rondkijkende zie je dan weliswaar, dat een dichte mist niet alleen de toekomst, maar ook het heden en zelfs nog het verleden verbergt, en dat je alleen de schimmen der mensen ziet bewegen. Maar toch zie je soms als genade de glimlach van de zon door de nevelen boven je hoofd breken. Ik hoop, dat ge dit laatste beeld ten volle kunt aan voelen en het waarderen, in de hoop dat het elk van U ook vaak zo gaat, al noemt ge het ieder met uw eigen benaming". Met deze woorden ving H. M. de ko ningin Zaterdagavond haar rede aan, welke zij hield in de met talloze vlag gen versierde Koopmansbeurs te Am sterdam. Haar gehoor bestond uit on- geven 2000 jongens en meisjes in de leeftijd van 17 tot 25 jaar Deze nati onale jeugdsamenkomst was georgani seerd door de Nederlandse Jeugd Ge meenschap in samenwerking met het Gereformeerd Jeugdcentrum, de Ne- derl. Studentenraad, de Nederland se Jongeren Raad en het Ned. Olym pisch Comité namens de Nederlandse sportorganisaties. Uit iedere provincie waren voorts 50 jongens en meisjes ge komen, die daartoe door de Commis saris der Koningin hunner provincie waren uitgekozen. De koningin wees er in het vervolg van haar toespraak op, dat de jonge ren de voorbereiders zijn van de ko mende samenleving en dat deze sa menleving een voortdurende en voort gaande verjonging ondergaat. Het is aan de jeugd; dit zo goed mogelijk te doen verlopen. De koningin gaf ook de wegen aan hoe men dit kan doen, namelijk door zoveel mogelijk van het leven te ma ken, door wijd open te staan voor al wat van waarde is: voor de eeuwige waarden, om 't even of ze zich aan ons voordoen verkleed in een modern of in een ouderwets costuum, aldus de koningin. „Jeugd van Nederland" zo ver volgde H.M. „je hebt je eigen taak onder de jeugd van de volkeren, maar het is een zware. Nederland verkeert nog in de grote moeilijkheid van niet op adem te zijn gekomen van de ge beurtenissen der laatste jaren. Hoe kleiner een land, hoe groter en zwaar der de druk. Toch heeft het zijn in nerlijke kracht getoond, die te weer staan". De koningin wees er op, dat de Ne derlandse jeugd bij de jeugd van an dere landen een vertrouwenspositie heeft gekregen en constateerde, dal Europa steeds meer van haar ideële schatten, die voor Europa behoud en vernieuwing betekenen,' is bewaring geeft in Nederland als bij een goed rentmeester. Het ene reële zo vervolgde H. M. is het nu hier en dat is tevens-de eeuwigheid. „Die kent noch tijd, noch plaats, maar daarin is alleen van be lang hoe men is dus nu en hier. Daardoor blijkt wat iemand waard is. En dat is van eeuwig belang". Hotelbrand ontstaan door baldadigheid In verband met de brand in hotel „Djumpol" aan de Loosdrechtse plas sen, zijn twee inwoners van Hilver sum gearresteerd. Er bestaat ver moeden dat brandstichting in het spel is. De beide gearresteerden ver toefden lcort voor de brand in hotel „Djumpol". Het gerucht gaat dat er in de uren, welke direct aan de brand voorafgingen, tijdens een feest met vuur zou zijn gespeeld. Men zou met brandende rollen closetpapier gewor pen hebben. In hoeverre hier sprake is van baldadigheid in dronkenschap of opzet tot brandstichting wordt thans nagegaan. Nader vernemen wij, dat de politie de 25-jarige Hilversummer M. heeft gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Ex-koning Faroek van Egypte zal een dezer dagen worden gedagvaard te ver schijnen voor de Sjarel (religieuze recht bank) te Helipolis, op 14 December, ten einde de eis van zijn echtgenote Narri- man inzake echtscheiding en alimenta tie te horen. Volgens een mededeling van het Ame rikaanse leger is men er in geslaagd een radio-ontvanger te vervaardigen ter grootte van een polshorloge, waarmede uitzendingen kunnen worden opgevan gen binnen een afstand van zestig km. Na er op gewezen te hebben, dat de samenleving behoefte heeft aan rijpe, verantwoordelijke mensen voor haar voortbestaan, zeide de koningin, dat ieder mens in wezen heel alleen te genover zijn lot staat en dus ook te genover zijn leed, en er in zijn eentje mee moet klaar komen. De koningin vervolgde: „Ik heb mensen gekend, die de zin van het le ven zochten met de miscroscoop en anderen die dat deden met de teles coop. Zo gingen ze tegenovergestelde kanten op". De koningin beëindigde haar toe spraak met de woorden: „Ik weet ze ker, dat we er ons op mogen verlaten, dat alle leven sterker is dan alle dood. En alle leven is tenslotte liefde. Liefde tussen man en vrouw doet de mensheid zich vernieuwen. Broederliefde laat het aardrijk voort bestaan. Goddelijke liefde leidt de mensheid naar haar hogere bestemming, en be stuurt het al. De Sowjet-Unie heeft tekort aan vee, groenten enz. Nilcita Koesjtsef, die enkele maan den geleden werd benoemd tot secre taris-generaal van de communistische partij in Rusland is Zaterdag te Mos kou ook gekozen als secretaris van het Centrale Comité dezer partij. Kroesjtsjef. die de derde plaats in neemt op de lijst van de Sowjet-lei- ders, heeft Zaterdag in het centrale comité de noodzaak v3n een verhoog de landbouwprductie bepleit. Met na- ma de veehouderij, die in Sowjet Rus land achteruitgaande is, had zijn aan dacht. Na Kroesjtsjefs rapport te hebben aangehoord heeft het centrale comi té o.m. besloten in bepaalde gevallen de leveringsplicht van veeboeren te verlagen, de aankoopprijs van gefokt vee te verhogen en ae achterstallige leveringen van veeboeren voor de af gelopen jaren te niet te doen. Ook de aankoopprijs van aardappelen en groenten zal worden verhoogd. Engeland kan niet tot „Anzus" toetreden De ministers van buitenlandse za ken van Australië, Nieuw Zeeland en de Verenigde Staten hebben Donder dagavond bekendgemaakt, dat zij be sloten hebben de „Anzus", het verde digingsverdrag voor de Stille Oceaan, niet uit te breiden, door Engeland of een ander land hierbg toe te laten. In een communiqué, dat aan het einde van de bijeenkomst van de raad der Anzus door de drie ministers werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de raad zijn bereidheid heeft bevestigd elke maatregel te overwegen, die de verdediging van het betrokken ge bied ten goede zou komen. FEUILLETON DOOR PATRICIA WENTWORTH Cissy Christophe- was Cissy Voycey geworden en de voormalige school vriendinnen waren nu vrouwen op leeftijd. Met dat al en na aandachtige be schouwing van een fotot, genomen bg het begin van haar gouvernante-loop baan, kon juffrouw Silver in haar eigen persoontje maar weinig ver andering ontdekken. Zeker, er liepen wat zilveren draden door haar kap sel, maar de oorspronkelijke bruine kleur was toch nog overwegend en zou dit vermoedelijk tot het einde toe blij ven. Ze droeg het haar nog steeds op de zelfde manier, keurig bijeengehouden in een netje. Ook haar fijne gelaats trekken waren vrijwel dezelfde geble ven en haar bleke, zachte huid had eveneens de jaren uitstekend door staan. Wat haar kleren betreft, stond het er eigenlijk niet veel anders voor. O. zeker, juffrouw Silver had haar garderobe natuurlijk moeten vernieu wen, maar de zwarte mantel had toch ook al vijf jaar dienst gedaan en de kleine bontkraag, ofschoon wat ver schoten en een beetje dunner dan tien jaar geleden, zat nog zo lekker warm, zo behaaglijk! Zelfs in de volle zomer nam de eigenares dat kraagje altijd mee, omdat de ervaring haar geleerd had, hoe koud en tochtig het 's nachts op het platteland kon zijn. Haar hoed met de vele gestrikte linten van ach teren en een bouquet kunstbloemen links-voor, leek sprekend op het hoofddeksel, dat ze toentertijd had gedragen: kortom het leed volgens juffrouw Silver geen twijfel of Cissy Christopher zou haar onmiddellijk herkenenn. Of de herkenning ook wederkerig zou zijn? De reizigster herinnerde zich Cissy als een groot, grof gebouwd meisje, met een wat naar voren stekend hoofd, rusteloze tong en geweldige voeten, welke laat ste althans nog dezelfde omvang moesten vertonen! Veel tijd om zich in gissingen te verdiepen was er intussen niet, want reeds kwam een welgedane dame, ge huld in een dikke grijze manetl en met een verfomfaaide hoed op het achter hoofd, de nieuw aangekomene begroe ten. Neen, dit was niet meer Cissy Christopher, die moest al lang dood en begraven zijn! Dit was niemand meer of minder dan Cecillia Voycey, druk, rumoerig, hartelijk en over vloeiende van vriendelijkheid bij de verwelkoming. Voor ze goed wist wat haar over kwam, had juffrouw Silver al een ste vige kus van Cissy Voycey te pakken. „O, Maud, ik zou je altijd en overal herkend hebben! O, natuurlijk zijn we allebei enige jaren ouder we zullen maar niet zeggen hoeveel, ofschoon het mij weinig kan schelen. Ik vind dit de beste tijd van iemands leven. Een mens heeft dan al die spanningen van verliefd zijn en niet weten wat er nog zal gebeuren achter de rug, zijn leven heeft een bepaalde loop ge nomen en alles gaat heel genoegelijk op rolletjes. „Hier Hawkens!", onder brak Cissy eensklaps haar eigen be toog. „Deze dame heeft bagage bij zich. Zeg jij hem maar wat het is, dan brengt hij het wel naar de auto." Toen de twee vriendinnen in het voor zijn lijvige eigenares nogal „be knopte" autootje waren gezeten, zette mevrouw Voycey luidruchtig haar vreugdebetuigingen over het zo vurig verbeide weerzien voort. Landbouwer neergeslagen door woesteling Toen de 65-jarige landbouwer L. uit Helden bij Venlo per fiets van zijn weiland terugkeerde, werd hij op een paadje staande gehouden door drie mannen. Een hunner viel hem lastig, rukte hem van zijn fiets en begon een vechtpartij. De landbouwer werd door de vechtlustige ernstig toegetakeld. Hg zal misschien zijn linkeroog moe ten missen. Bovendien werd hem de linkerarm uit het gewricht geslagen. De beide andere mannen, die reclas- santen van de inrichting ,,'s Konings Lust" bleken te zijn, namen niet deel aan het gevecht. Een van hen maakte zich uit de voeten, terwijl de andere de vechtlustige woesteling tot kalm te probeerde te brengen, waarop deze zich ook tegen hem keerde. De vecht jas bleek onder invloed van sterke drank te zijn. Hg was pas ontslagen uit de gevangenis te Roermond en had dit met de nodige glazen bier „gevierd". Een gealarmeerde politie agent moest versterking afwachten, teneinde de woesteling te kimnen overmeesteren. Het bleek een inwo ner van Tilburg te zijn, die inmiddels weer achter slot en grendel is gezet. (Advertentie) MILLIOENEN-NOTA De minister zit te tellen, Legt ons zijn milüoenen voor. Zie hem toch eens kostbaar denken En intussen telt hij door: Milüoenen hier, millioenen daar Nooit is hij met tellen klaar. Ik zie op de grote vellen Alsmaar cijfers voorwaarts snellen! Tellen... telde... opgeteld: Allemaal belastinggeld. De minister zit te tellen 'k Wou dat IK zo tellen kon En dan al mijn hüïshoudduifen Ergens zó bestellen kon! Ik tel: 20 FLYER sigaretten: 75 ets. „Heus, ik heb de dagen geteld, pre cies als vroeger wanneer de vacantie in aantocht was. Vreemd, dat wij el kaar zoveel jaren uit het oog hebben verloren, maar je weet wel hoe het gaat... je zweert elkander eeuwige vriendschap en schrijft in het begin hele boeken vol: dan wordt het al min der en minder, tot het eindelijk ge heel ophoudt. Alles is nieuw voor je en je ontmoet zoveel verschillende men sen. Door een amateur Op het ogenblik, dat de Marokkaan se huisschilder Allal ben Abdallah, gezeten in een oude „Ford", poogde de nieuw gekozen sultan te vermoorden door zijn auto in volle vaart op het paard, waarop de sultan was gezeten, te laten Inrijden, was een andere Marokkaan juist bezig een filmtoestel te beproeven, hetgeen hij deed door de stoet van de sultan op te De film is Vrijdagavond voor politie leiders en leden van het gerecht afge draaid. Zij geeft het verloop van de mislukte aanslag volledig weer. De naam van de maker werd niet ont huld. Men ziet eerst op de film, hoe Ab dallah met zijn auto op het paard van E.M.M.-aames wonnen met 84 van Walcheren-dames Zondagmorgen werden op het ter rein aan de Bosweg te Vlissingen en kele handbalwedstrijden gespeeld. De heren van Marathon n speelden een wedstrijd tegen een combinatie van Wilno en wonnen met 119. De da mes van Walcheren speelden tegen de dames van het Middelburgse E.M.M. De uitslag was 84 in het voordeel van E.M.M. Een pittig spelend Marathon-meis jes-elftal behaalde in een aantrekke lijke wedstrijd een 62 overwinning op de Walcheren-meisjes. BILJARTEN Voorlopig geen internationaal contact Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond heeft beslo ten om in het aanstaand wedStrgdsei- zoen naar de wereld- of Europese kampioenschappen geen vertegen woordiger van Nederland af te vaar digen. zulks als gevolg van een ern stig meningsverschil met de interna tionale Biljart federatie. Reeds ge ruime tüd is de I m. Nederlandse Bil jartbond het niet eens met de I.B.F. inzake de vergoedingen, welke wor den uitbetaald bij het organiseren van Europese en wereldkampioenschap pen. ZWEMMEN HET WAS TE KOUD. De jaarlijkse 1200 meter zwemwed strijd, die „Juliana" te Bergen op Zoom Zaterdag wilde doen houden, en die reeds tweemaal was uitgesteld, kon ook Zaterdagmiddag geen door gang vinden. De temperatuur van het water was te laag. Voor dit jaar is deze wedstrgd, die ook als het kampioenschap van Ber gen op Zoom geldt, afgeschreven. dc sultan wil inrijden. Vervolgens komt het beeld van sergeant-majoor King, die op de treeplank van de lij dende auto weet te springen, en die zich. met gekromde vingers, over het portier heenwerkt. om Abdaliah bij Marokko de keel te grypen. Dan trekt laatstge- I noemde een dolk. waarmede hij King in de schouder steekt. De sergeant-majoor weet echter een directe rechtse op de kaak van Abdal lah te plaatsen, waardoor deze uit de auto en op straat wordt geslingerd. Dan opent de lijfwacht van de sultan het vuur op hem. Inmiddels heeft King de auto tot stilstand weten te brengen. Een opge wonden menigte verdringt zich om hem en maakt gebaren. Het blijkt, dat zij de sergeant-majoor wil waarschu wen dat hij gewond is. Deze had dit, in zijn opwinding, nog niet gemerkt en hij vraagt dan ook eerst verbaasd wat er aan de hand is. En het laatste gedeelte van de film toont hoe de op de grond liggende, do delijk gewonde Abdallah. zijn ogen met moeite opent, poogt het hoofd op te heffen, dat evenwel na enkele se conden plotseling terugvalt, waarna hij de laatste adem uitblaast De directie van het ziekenhuis, waarin King is .opgenomen, heeft Vrij dagavond medegedeeld, dat deze veel bloed heeft verloren, doch dat zijn le ven niet in gevaar verkeert HANDBAL Volgens een regeringsstatistiek zijn in 1952 in Frankrijk gemiddeld elf mensen per dag door verkeersongelukken om het leven gekomen. 0 Er bestaan plannen om het volgend i jaar bij kasteel Neubourg te Gulpen 1 (Limburg een permanente ballonhaven te vestigen, van welke haven men dan j geregeld kan opstijgen voor het maken an grote of kleine ballonvaarten. HOOG EN LAAG WATER 15 September U.-f N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. U.—N.A.P. Vlissingen 5.41 1,67 17.58 1.03 11.45 1.54 Teroeuzen 6.08 1.84 18.24 1.82 0.07 2.04 12.15 1.73 Hansweert 6.41 1.97 18.54 1.94 0.46 2.19 12.55 1.89 Zierikzee 7.01 1,30 19.16 1-28 0.23 1.56 12.41 1.29 Wemeldinge 7.20 1.51 19.34 1.49 0.43 1.78 12.59 1.47 (Wordt vervolgd) Breskens: 6 minuten eerder boog- en laag water ten opzichte van Vlissingen Uitslagen Zaterdagcompetitie en afdelingsvoetbal De uitslagen van de Zaterdagcom petitie luidden: le klasse: Rillandla IArnemuiden I 22; V.C.K. IColijnpl. Boys I 1 6: Wemeldinge IKapelle I 12; Wolfaartsdijk IKloetinge I 41; Nieuwdorp IKrabbendijke I 13. 2e klasse A: Arnemuiden IIRil- landia II uitgesteld; Colijnpl. Boys II —V.C.K. H 0—2: Kapelle H—Wemel dinge II 1—3; Kloetinge H—Wol faartsdijk H 91; Nieuwdorp n Krabbendijke n 10. 2e klasse B: Serooskerke IBeve landers I 26; Yerseke III's-Heer Arendskerke H 23; Kats I's- Heer Hendrikskinderen I 31. 2e klasse C- E.M.M. IVOostkapeL le I 0—1; Meeuwen I—R.C.S. V 14; Middelburg VISerooskerke II 61; Niemvland I—V.C.K. m (V.C.K. Hl niet opgekomen). 2e klasse D: A.Z.V.V. I—Hoek I 4 3; Driewegen ITern. Boys I 56. 2e klasse E: Hoek II—A.Z.V.V. II afgelast; Spui II—S.V.D. H 2—0; Tern. Boys nDriewegen II 13; Beren IZaamslag II 10. De uitslagen van de Zondagcompe titie der K.N.V.B.. afdeling Zeeland, luidden: le klasse A: Hansw. Boys IKrui- ningen I 02; 's-Heer Arendskerke I Lewedorpse Boys 1 4. le klasse B: Schoondrjke IGroede I 111; Vogelwaarde IRapenburg I 1—0. Reserve le klasse A: Luctor II Sluiskil H 4—1: E.M.M. H—Rta W. II 5—2. Reserve le klasse B: Goes III Vlissingen ni 13; Kruiningen II Biervliet II 36; Middelburg IIIDe Zeeuwen III 50. 2e klasse A: Goes IVVlissingen IV 01; Kwadendamme IR.C.S. III afgelast; Zeelandia IIIMiddelburg IV 4—0. 2e klasse B: IJzendijke IIHulst II 3—3. 3e klase A: Middelburg VDe Zeeu wen IV 03. 3e klasse B: E.M.M. IHBreskens IV 28; Walcheren IIVlissingen V 22; De Zeeuwen VSchoondijke II 1—1. 3e klasse C: Vogelwaarde IIRa penburg II 90; Koewacht HCorn Boys III72: Clinge IIIZuiddorpe I 3—2. 9. Toen eindelijk de zon op kwam. bleek de Meester ge lijk te hebben gehad; het WAS een wrak, waartegen de Kraak in de nacht was gedreven. De verroeste scheepswand, die donker rood in de opgaande zon gloeide en het half verzon ken achterschip lieten daar over geen twijfel. „De Ze fier" stond nog in half uit gewiste letters op de boeg te lezen. „Die naam ken ik!" riep Kappie. ;,twee jaar ge leden las ik in de krant, dat een schip van die naam was vergaan. De bemanning redde zich in de boten, maar blijkbaar is liet schip toch drijvende gebleven en hier tenslotte in de Kar- kasso-Zee terechtgekomen!" Maar de „Zefier" bleek niet het enige wrak te zijn. dal door wind en stroming hier heen was gedreven. Toen de ochtendnevels optrokken, zagen Kappie en zijn man nen een vreemd schouwspel. Overal dobberden wrakken tussen het dichte wiei van de Karkasso-Zee; driemasters, schoeners, stoom schepen, oude- en moderne schepen, schenen hier nun laatste rustplaats te hebben gezocht. Als hui zen van een verlaten en vervallen stad. lagen zij dicht bij elkaar. „Het legendarische schepenkerk hof!" riep Kappie, „ik had ja nooit gedacht, dat het werkelijk bestond, maar nu zien we toch, dat het geen fabeltje is!" Zo de Heere wil en zg leeft, hoopt op 16 Sep- tember a.s. onze ge- liefde Moeder, Behuwd-, ïj: Groot- en Overgroot- moeder Ijl MARIA MESU— GOVERSE haar 80ste geboortedag te herdenken. Haar dankbare 4= ij: Kinderen, Behuwd-, J Klein- en Achter- ijl kleinkinderen. Nw.- en St. Joosland. Veerstraat 13. Op Woensdag 16 Sep- tember a.s. hopen onze 4= jji geliefde Ouders. Be- Ijl •-!: huwd- en Grootouders J. J. v. d. BERGEN Ik en J. S. v. d. BERGEN— VISSER hun 55-jarige echtver- Ijl eniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Vlissingen, Sept. 1953. Plessenstr. 11. ...en DEN BOER levert het DRUKWERK Getrouwd J. J. v. d. HEIJDE C. J. v. d. HEIJDE— LOKERSE. Delft, 9 Sept. 1953. Verversdrjk 93. HELENA JEANNETTE BöMER en JOHANNUS BLIND hebben de eer namens we derzijdse Ouders, kennis te geven van. hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben Vrgdag 18 Sept. des n.nt. 2 uur. Receptie van 3.305 uur in C.J.M.V.-geboutv Noordstraat. Vlissingen, 14 Sept. 1953. Hogeweg 56. Aagje Dekenstraat 17. worden bereikt met Ned. nieuwste haargroeipreparaat Ook de heer H. J. de Bruin, Jan van Scorelstraat 7b tf Leeuwarden, die 15 jaar vol komen kaal was, dankt z'i haar aan deze prachtige weten schappelijke vinding, die se mengeateld Is uit 52 actie! werkende chemische er herboristische (plantanr dlge) stoffen. Vraagt inlichtingen aan Uw KAPPER, DBOGIST, APOTHEKER ot PARFUMERIE HANDELAAR ALCOCHIN-SPECIAAL: Kuur verpakking halve liter) f 8.25, grote flacon f 3.85, gewone flacon f 1.75 De heer de Bruln 'Olgde on- '-'fdors taande kuur: 'cdere dag masseren met LLC O CHIN-SHAMPOO. lij droge huid of droog haar edere dag de hoofdhuid ne- .vrljven met ALCOCHIN- KLITWORTELOLI E. (Vervangt de natuurlijke huld- talg). Vraagt het Alcocbin-Iaboratorium, Surir.^iuKStr. 3 Delft, toezending van brochure no. E" ALCOCHIN-KLITWORTELOLI E, flacon f 0.60 ALCOCHIN-SHAMPOO: flacon 1.65, f 0.85

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3