PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rood-China wil Rondetafel conferentie over Korea Vijf en zeventig jarig bestaan van Ooft- en Tuinbouw BILT DUIZENDEN BIJ STADIONSPEL EN BLOEMENCORSO PELLA EISTE STAD TRIEST OP VOOR ITALIË ERNSTIG CONFLICT IN DE STICHTING VAN DE ARBEID 196e Jaargang-No. 216 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Bailintijn. Pl.-verv.: W Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GO ESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN .laandag 14 Sept. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telet. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2, tclei. 16: Terneux-en. Brouwcri.istr 2. Zierikzcc, N. Bogerdstr. i (clef. 26 TEGENVOORSTEL VAN TSJOE EN LAt Met deelname van Rusland, India, Pakistan, Burma en Indonesië De minister-president van communistisch China Tsjoe En Lai heeft aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammerskjöld telegrafisch medegedeeld, dat hij niet kan instemmen met de door de algemene verga dering der Verenigde Naties goedgekeurde resolutie betreffende de te hou den politieke conferentie over Korea. Tsjoe En Lai zou naar uit Peking wordt gemeld in zijn telegram de vol gende vier aanbevelingen hebben gedaan om tot een betere oplossing te ko- 1 Op de conferentie zullen behalve de staten, die aan de oorlog in Korea hebben deelgenomen ook vertegen woordigd dienen te zijn: de Sowjet Unie. India. Pakistan, Burma en Indo nesië. 2 De besprekingen moeten in de vorm van een rondetafelconferentie worden gehouden. De beslissingen krijgen alleen rechts, geldigheid, wanneer ze de instemming hebben van alle deelnemers, die strijd krachten in Korea hebben. 3 De Chinese en Noordkoreaanse re geringen moeten uitgenodigd worden vertegenwoordigers te zenden naar de achtste zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties, waar gesproken zal worden over de uitbreiding van het aantal ter confe rentie vertegenwoordigde landen. 4 Zodra men overeengekomen is, welke staten aan de conferentie zullen deelnemen, zullen vertegenwoordigers Artsen tegen uitbreiding kring der ziekenfondsverzekerden De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft Zaterdag te Utrecht vergaderd onder voorzitterschap van prof. dr. L. A. Hulst, met als belangrijkste agenda punt de bespreking van de door de re gering voorgenomen verhoging der loongrens van f 5025.tot f 6000. van de sociale verzekering per 1 Jan. 3 Een gevolg van deze verhoging zou zijn, dat de werknemers die tussen f 5025 en f 6000.— per jaar verdie nen zouden worden toegevoegd aan de ziekenfondspatiënten en dan voor de particuliere praktijk van de artsen verloren zouden gaan. Na langdurige besprekingen werd een motie aangenomen, waarin de art sen uitbreiding van de kring der zie kenfondsverzekerden verwerpen. De getroffen regeling van de hono rering der specialisten voor het jaar 1953 met de ziekenfondsen werd door de vergadering goedgekeurd. Plechtige sluitingszitting der Staten-Generaal De minister van Binnenlandse Za ken, dr. L. J. M. Beel, heeft Zater dagmiddag om drie uur, daartoe ge machtigd door H. M. de Koningin, de zitting der Staten-Generaal gesloten in het gebouw der Eerste Kamer. De voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, presideerde de vergadering. Dr. Beel arriveerde in een gala-Ber- liner, bespannen met twee paarden en geëscorteerd door rijkspolitie voor en achter het rijtuig. Hij was vertrokken van het paleis Noordeinde. Bakkers naar U.S.A. Twaalf Nederlandse deskundigen, vrijwel allen vertegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorganisa ties in het bakkersbedrijf zullen gedu rende ongeveer vijf weken het Ame rikaanse bakkery wezen in al zijn ver schijningsvormen bestuderen. Zij zijn heden uit Nederland vertrokken. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- brootby de opening van de tentoon stelling van Ooft- en Tuinbouw met de secretaris-penningmeester der Maatschappij, de heer M. Maas uit Biervliet. (Foto P.Z.C.J van beide partijen moeten beraadsla gen over de plaats, aanvang enz. van de politieke conferentie. Volgens een bericht uit New York heeft een fuctionaris van de Verenig de Naties verklaard, dat een af schrift van het telegram aan alle leden van de Verenigde Naties „als een do cument" zal worden toegezonden. Functionarissen te Washington hebben Zondag verklaard, dat de Ver enigde Staten het voorstel van pre mier Tsjoe En-Lai betreffende een ronde -tafelconferentie over Korea, bij te wonen door een groep „neutralen" zullen verwerpen. Robert Murphy, Amerikaans onder minister van buitenlandse zaken zeide, dat de voorstellen slechts een „kleine variatie" zijn van de Sow jet-resolutie, die de vorige maand door de algemene vergadering der Ver. Naties is verwor pen. Er is geen reden om de Chinese com munisten uit te nodigen tot het bijwo nen van de besprekingen over de kwestie in de Ver. Naties, aldus Mur phy, die er aan toevoegde, dat de Ver. Naties „zelfs niet bereid zijn" te spre ken over het toekennen van een zetel aan continentaal China in de Ver. Na ties op dit ogenblik. Partijleider werd in Tunis vermoord Lijk doorzeefd met kogels Hedi Tsjaker, lid van het politieke bureau der „Nieuwe-grondwetpartg", de Tunesische nationalistische parij is in de nacht van Zaterdag cp Zon dag te Tunis vermoord. Tsjaker zou enkele uren na midder nacht het politiebureau van zijn woonplaats hebben opgebeld, met de mededeling, dat onbekenden tracht ten de deur van zijn woning open te breken. Toen de politie kort daarna bij zijn huis arriveerde, vond zij de woning verlaten. De voordeur was geheel vernield. Het stoffelijk over schot van Tsjaker werd in de loop van de ochtend op een weg buiten de stad gevonden. Het was met kogels door zeefd. Moeilijkheden om Carmen opgelost De raad van beheer van de Utrecht se Opera heeft de Nederlandse Opera ervan in kennis gesteld accoord te gaan met het aanbod van de Neder landse Opera om de mogelijkheid voor de Utrechtse Opera open te laten de opera Carmen overal in het land te brengen, behalve in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Eindhoven, en 's Hertogenbosch. Voor eventuele opvoeringen in Til burg en Nijmegen zal telkens overleg met de Nederlandse Opera moeten worden gepleegd. Intussen is er in het land een gezamenlijke actie inge zet om een bedrag van f 200.000 bij een te brengen, benodigd om het voortbestaan van de Utrechtse Ope ra voorlopig zeker te stellen. Daverend gejuich voor koninklijk gezin Twee hoogtepunten van het ko ninklijk bezoek aan Amsterdam wa ren Zaterdagmiddag de grote rijtoer, die H. M. samen met prins Bemhard en de prinsessen Irene, Margriet en Marijke door de stad naar het Olym pisch Stadion maakte om aldaar het stadionspel met het Aalsmeerse bloe mencorso bij te wonen. Toen de koninklijke stoet over dc sintelbaan van het stadion reed, brak een daverend gejuich los van de tien duizenden, die de tribunes bevolkten. Nadat de koningin en prinsessen bloemen waren aangeboden, nam het koninklijk gezin plaats op de met oranje gladiolen versierde ere-tribu- ne, waar inmiddels ook prinses Wil- helmina was aangekomen. Juist toen de woorden van koningin Juliana (van gramophoonplaten) door de luid sprekers weerklonken „Wie ben ik, dat ik dit mag doen", uitgesproken bij de aanvaarding van haar hoge ambt, brak de zon door en bescheen de bloemen- tapijten, die in het rond en voor de ere-tribune waren aangelegd. Het spel „Juliana Regina", beeldde de krachten uit, die zich in ons volk ontwikkelden meer speciaal tijdens de regering van koningin Juliana en me de door inspiratie van haar woorden. Het eerste tafereel bracht de band tus sen Nederland en Oranje in beeld en in het tweede „prees Aalsmeer zich ge lukkig, dat het door een huldiging met bloemen zinnebeeldig uiting kon ge ven aan de liefde van het volk". „De jeugd van Nederland". „De moe ders en de kinderen" en „Alle hens aan dek", brachten even zovele beel den op de grasmat geflankeerd door de kleurige praalwagens van het bloe mencorso. Ook de ramp werd uitge beeld, evenals de eensgezinde binnen- en buitenlandse hulp, waarmee de ramp te boven werd gekomen. Tenslot te defileerden de ongeveer 2200 mede werkers uit alle geledingen van- de Amsterdamse bevolking langs de ko ninklijke gasten. Prins Bernhard liet zich Zaterdag in de stand van de Amsterdamse ver keerspolitie zijn reactietijd vaststellen. De reactietijd is de tijd, die verloopt tussen het ontvangen van een prikkel en het in werking treden van de spie ren. De prins nam plaats in de opge stelde autocabine, remde op het aan gegeven moment en liet 0,7 seconde voor zich afdrukken. De gemiddelde reactietijd op de stand gemeten bedraagt 0,8 seconde, werd Z.K.H. verteld. „Een niet onverdienstelijk resultaat" constateerde de koningin, die met in teresse naar de test had staan kijken „en dat nog wei na deze drukke da gen". De koninklijke gasten en de hofhou ding hebben vervolgens een tochtje over het IJsselmeer met de „Piet Hein" gemaakt. In Muiden werden de prinsessen afgezet, vanwaar zij per auto naar paleis Soestdijk terugkeer den. Tegen de avond arriveerde de „Piet Hein" aan de De Ruyterkade te Amsterdam. Een groots en kleurrijk vuurwerk besloot Zaterdagavond het koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Het koninklijk paar sloeg aan boord van de rondvaartboot „Oranje Nassau" het vuurwerk gade. EEN VOLKSSTEMMING Tito sprak over „aanvalsdaad" Te Rome is een bijeenkomst gehouden om het begin van de partisanen- oorlog tegen Duitsland nu tien jaren geleden te herdenken. De Italiaanse minister-president Pella hield daarbij een rede, waarin hij er aan herinnerde, dat Italië het probleem Triest door een volksstemming in dit gebied wil oplossen. Hij zou de stemming op zeer korte termijn geregeld willen zien door ver tegenwoordigers van de Italiaanse, Joegoslavische. Britse, Franse en Ame rikaanse regeringen. Mocht Joego Slavië dit voorstel weigeren dan zouden in de eerste plaats Engeland en de Verenigde Staten daaruit de noodzake lijke conclusies moeten trekken. Pella noemde de stad Triëst zowel uit historisch als ethnologisch oogpunt Italiaans. Pella eiste, dat aan Italië recht zou worden gedaan in de kwestie Triëst. Wij zijn niet bereid, dit vraagstuk onopgelost te laten, aldus Pella, die zich beriep op de verklaring van 1948, waarbij de geallieerden het recht van Italië op de stad Triëst erkenden. TITO DREIGT In Dalmatië heeft Tito in een rede verklaard: „Elke Italiaanse poging om Triëst binnen te rukken zal door Joe go Slavië als een aanvalsdaad worden beschouwd". Tito sprak voor een menigte, die bij eengekomen was om de tiende ver jaardag van 't achtste partisanencorps te vieren. Hy verzekerde, dat Joego Slavië een aanvalsdaad van Italië „met zyn eigen maatregelen zou moeten bb- antwoorden". Tito sprak de vrees uit, dat de Itali aanse troepenbewegingen bij de grens ten doel hadden de A-zöne van het vrije gebied van Triëst te bezetten. (Dit gebied, waarin ook de stad Triëst en de haven liggen, is thans De ramp op Cyprus. Duizenden bewoners van het eiland Cyprus hebben de nacht van Donder dag op Vrijdag in de open lucht door gebracht. Volgens een bestuursambtenaar van Paphos werd Vrijdagochtend vastgesteld, dat er in Paplios en om geving 37 mensen om het leven zijn gekomen. Te Limassol kwam er één om. door Amerikaanse en Engelse troepen bezet Een volksstemming werd door Tito afgewezen. Tito zeide geen troepen naar de Ita liaanse grens te zullen zenden, omdat het daarvoor altijd nog vroeg genoeg zou zijn. Hij ontkende het zoeken van nauwer contact met Sowjet-Rusland en verzekerdei dfet nog steeds vijandige daden worden begaan door het Sow- jet-blok. Het pact van Joego Slavië met Tur kije en Griekenland noemde Tito de belangrijkste hefboom voor de vrede in dit deel der wereld. Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling van Ooft- en Tuin bouw te Groede. werd een optocht gehouden met praalwagens De To neelvereniging van Groede. Inzet: een Tcieine cowboy. Foto P.Z.C.) Mossadeq komt voor een krijgsraad De Sjah van Perzië heeft Zondag een bevel uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat Mossadeq door een krijgsraad zal worden bereent. Mossadeq wordt er onder meer van beschuldigd dat hij op 17 Augustus het parlement heeft ontbonden, op grond van een „oneerlijke" volksstem ming, en degenen, die tegen hem zou den hebben kunnen stemmen, geïnti- miteerd, en dat hg zyn lijfwacht tg- dens de onlusten in Augustus hevel gaf op het volk te schieten. Russische winkels in Oostenrijk gaan sluiten Regeringskringen te Wenen heb- b.n niet-officieel persberichten be vestigd, volgens welke de Russische bezettingsautoriteiten van plan zijn de „officiële" winkels, die door een Russische organisatie wordenbe heerd, te sluiten. In deze winkels worden onder meer levensmiddelen, textiel, schrgfmachines. fietsen, foto toestellen tegen aanzienlyk lagere pryzen verkocht dan op de Oosten rijkse vrije markt. 8,5 LOONSVERHOGING GEVRAAGD Beslissing uitgesteld tot 18 September a.s. Naar aanleiding van de vele be richten en geruchten over de stand der besprekingen in de Stichting van de Arbeid over de per 1 Januari a.s. te nemen loonmaatregelen, delen de besturen van het N.V.V., de K.A.B., en het C.N.V. mee, dat het overleg over deze zaak nog niet definitief is afgebroken. Met het oog daarop me nen de vakcentrales op dit ogenblik te moeten afzien van het doen van mededelingen. Ook komt het de vak- FEEST IN W. Z.-VLAANDEREN Jhr. de Casembroot„Dit werk bevordert de gemeenschapszin" De viering van liet vyf-en-zeventigjarlg bestaan van de Maatschappij tot bevordering van de Ooft- en Tuinbouw o.ni. met een expositie in Groede, betekende allerminst, dat dit feest alléén bestemd was voor de inwoners van deze bloeiende gemeenteIntegendeel, uit geheel West Zeeuwsch- Vlaamlereu was men naar Groede getogen om deze jubileumviering niee te maken, om te genieten van het kijkspel, dat de optocht van praalwa gens bood, om rond te dwalen langs de fraaie stands in de tentoonstellings tent en om deel te nemen aan de festiviteiten, die een speciale commissie op touw had gezet. Honderden en nog eens honderden bewogen zich Za terdag door de versierde straten van Groede, waar bij de kerk een fon tein hoog opspoot, waar des avonds vele lampjes de gemeente een vrolyke aanblik gaf en waar opgewekt muziek en zang weerklonk Vyf-en-zeventig jaar Ooft- en Tuinbouw: dat betekende feest voor het gehele landje van Cadzand! By de officiële opening, die werd verricht door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mi-. A. F. C. de Casembroot, bleek opnieuw, welk een grote plaats de oprichter van de maatschappij, de heer C. A. Vorster- man van Oyen, destijds in de West Zeeuwsch-Vlaamse samenleving in nam. Het was de voorzitter van Ooft- en Tuinbouw, de heer A. Hoolhorst, die als eerste spreker hierop wees. Hy zeide dankbaar te zijn, dat ook bij de ze jubileumviering de aandacht mag worden gevestigd op het werk van deze grote voorman. Zijn borstbeeld is daartoe op een centrale plaats op de expositie opgesteld. De heer Hoolhorst betoogde voorts, dat de maatschappy in West Zeeuwsch-Vlaanderen thans slechts een bescheiden rol vervult. „Wy ho pen echter, dat wij in de toekomst een belangrijkere plaats mogen innemen", aldus spreker. De heer Hoolhorst meende, dat Vorsterman van Oyen deze ontwikke ling anders had venvacht en zeide tenslotte te hopen, dat over drie jaar bij de volgende expositie de volkstuin- dery weer even sterk vertegenwoor digd zou zijn als vroeger. „Help de maatschappy om de tuinderij in en door het volk vooruit te brengen", zo besloot spreker. REDE JHR. DE CASEMBROOT. Jhr. De Casembroot, die daarna de openingsrede uitsprak, zeide zich te herinneren, dat vroeger zijn vader als lid van Ged. Staten enthousiast kon verhalen over de periodieke feesten van de Maatschappy. Spreker ging de oorzaken van de mindere belangstel ling voor de voll stuinderij na en be toogde, dat het werk der maatschap pij, het stimuleren van het amateuris me op het gebied van ooft- en tuin bouw, prachtige arbeid is, temeer ook omdat het de gemeenschapszin bevor dert. „Een expositie als deze brengt bijvoorbeeld samenwerking tot stand op velerlei terrein, omdat ieder zyn best doet om tot het feest iets goeds by te dragen", aldus de Commissaris Het had spreker groot genoe gen gedaan, dat de beide muziek. (Vervolg op pag. 2) centrales onjuist voor, dat de rege ring uit de kranten zou moeten ver nemen, tot welke conclusies de vak centrales zijn gekomen. By bovenstaand bericht kan wor den aangetekend, dat volgens de „Tel." in de Stichting van de Arbeid een zodanige onenigheid tussen de vertegenwoordigers van de werkne mers en werkgevers ontstaan zou zijn, dat de minister-president dr. W. Drees tussenbeide moest komen om een breuk in de Stichting te voorko men. De drie vakorganisaties hadden aan- vankeiyk 6 loonsverhoging over de gehele linie per 1 Januari a.s. wen- selyk geacht. Op grond van latere statistische gegevens hebben ze even wel een loonsverhoging van 8,5 ge- eist. De werkgevers wilden het advies van de Sociaal-Economische Raad over de loonsverhoging afwachten en bovendien nog wachten op de beslis sing van de Staten-Generaal over de huurverhoging en de compensaties. De werknemers en de regering wil den evenwel geen uitstel aanvaarden van een beslissing over de lonen. Nadat twee deskundigen de invloe den van een algehele loonsverhoging op werkgelegenheid en betalingsba lans hadden uiteengezet dit op verzoek van dr. Drees werd beslo ten, dat nog overleg tussen werkge vers en werknemers gepleegd zou worden alvorens men op 18 Septem ber byeen zal komen om zo mogelijk een advies aan de regering op te stel len. De voordrachten van de twee ex perts prof. dr. S. Posthuma van de Ned. Bank en prof. dr. M. J. H. Smeets, hoogleraar te Tilburg zou den door de werknemers met weinig enthousiasme ontvangen zijn. DE VERWACHT DROOG WEER. In de ochtend hier en daar mist. Overigens droog en vrij zonnig weer met een zwakke Zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN. 15 September Zon: op 6.14 onder 18.57 Maan: op 14.25 onder 21.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1