Tweede Kamer wil geen verplicht onderzoek vóór het huwelijk De houding der Kerk inzake de huwelijkswetgeving Fakir BRANDENDE JACHTEN DREVEN OP LOOSDRECHTSE PLASSEN D T ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DISCUSSIE OVER HUWELIJKSWETGEVING Regering wijst amendement Zeelenberg af De Tweede Kanier maakte Vrijdagmiddag; een aanvang met de behan deling van de vierde en laatste reeks vraagpunten (de huwelijkswetge ving) betreffende het nieuwe burgerlijk wetboek. Op het laatste punt dat de Kamer behandelde, namelijk de conclusie: de wet stelle een geneeskun dig onderzoek voor het huwelijk niet verplicht, had mej. Zeelenberg (Arb.) een amendement ingediend tot het instellen van een verplicht geneeskun dig onderzoek vóór het huwelijk. De arts zal derden omtrent de uitslag daarvan echter niet mogen inlichten en de verklaring van de arts, welke aan de ambtenaar van de burgerlijke stand ter hand moet worden gesteld, zal niet anders mogen inhouden, dan dat de persoon in kwestie met het oog op het huwelijk is onderzocht. Mej. Zeelenberg wenste het of niet verplicht stellen van het onder zoek positief te beantwoorden. In haar betoog refereerde zij o.m. aan een „Open Brief aan de Staten Generaal" van een aantal specialis ten op erfelijkheidsgebied, hooglera ren en leden van de rechterlijke macht, die enige maanden geleden is verzonden. Hierin wordt speciale aandacht gevraagd voor geneeskun dig onderzoek voor het huwelijk. De ondertekenaars stelden zich o.m. op het standpunt, dat een dergelijk on derzoek in het belang van het volk is en dat het verplicht stellen er van van preventieve waarde zal zijn. Spr. zeide, dat het standpunt van verplicht geneeskundig onderzoek voor het huwelijk gedeeld wordt door leden van diverse geestelijke en poli tieke richtingen. Het moderamen van de synode van de Ned. Herv. Kerk heeft, zo zeide zij, meegedeeld, zich niet te zullen verzetten tegen dit eventuele verplichte onderzoek. 61,0. Vrijwel een ieder kent het verhaal van het touw dat door de Indische fakir in de lucht omhoog wordt ge- worpen en dan rechtstandig blijft staan, zodat de fakir naar boven kan klimmen met hetzelfde gemak als waarmee wij vroeger klauterden in de touwendie in het gymnastieklokaal waren opgehangen. Toch is het ver schil evident, want onze touwen waren destijds aan de bovenkant solide be vestigd, terwijl het fakir-touw in het niets schijnt te hangen en door een mysterieuze kracht wordt vastgehou den. Critisch aangelegde mensen die aan dergelijke geheimzinnige verschijnse len geen geloof schenken, weten te vertellen dat deze truc berust op hyp nose, waardoor de fakir bij de gemeen schappelijke omstanders een collectie ve zinsbegoocheling weet op te wek ken. Want als dit in-het-niets-hangen- de-touw zou worden gefotografeerd, laat de foto een beeld zien van een touw dat heel normaal op de grond ligt, terwijl de omstanders menen het in de lucht te zien hangen. Het foto toestel is immers niet voor hypnose vatbaar en toont ons dus de plaats waar het touw zich in werkelijkheid bevindt, n.l. op de grond! Deze verklaring klinkt zeer aan vaardbaar, maar ondanks haar nuchterheid, is zij toch ook weer niet zó critisch als we aanvankelijk ver onderstelden. Want wel is het waar, dat er verschillende voorbeel den van collectieve hallucinaties be kend zyn, maar deze werden altijd te voorschijn geroepen door de suggestie, welke van het gesproken woord uit ging. Voor zover bekend, is er nog nooit een geval opgetekend van collec tieve zinsbegoocheling die werd ver oorzaakt door suggestie van gedach ten alléén. En juist daarvan is hier sprake. De ogenschijnlijk zo bevredigende uitleg maakt er zich dus wat te ge makkelijk van af, hetgeen echter niet wil zeggen .dat we de truc met het zwevende touw zonder meer als wer kelijkheid behoeven te aanvaarden. De mogelijkheid is n.l. geenszins uit gesloten, dat deze truc nog nooit ver toond is, en dat deze mystificatie dus niet van de bedriegelijk fakir afkom stig is, maar ons aangepraat door de z.g.n. nuchtere Westerse toeristen, die interessante verhalen wilden vertel len. Precies 25 jaar geleden heeft C. de Vesnie in een tweetal artikelen de verklaringen vam- z.g. ooggetuigen eens terdege ontleed en hij kwam tot de slotsom, dat de truc uitsluitend in de fantasie van de toeristen heeft be staan. Ook de journalist mr C. P. van Rossem, die zich voor dit vraagstuk bijzonder interesseerdeheeft op zijn reizen in India, Malakka, Birma en Ceylon nooit iemand kunnen ontmoe ten die deze tovertoer met eigen ogen had aanschouwd, ja zelfs bij veelvul dige navraag kon niemand worden aangewezen, die het verhaal uit de tweede hand had! Ondanks veel moeite en uitgeloofde geldbedragen zijn de onderzoekers er nooit in kun nen slagen een dergelijke vertoning bij te wonen en de destijds aanwezige hoge Engelse bestuursambtenaren be schouwden deze truc dan ook als een volslagen verzinsel. Uiteraard geven we deze mening gaarne voor een betere. En wanneer bjj de Nederlanders die her en der waarts over de wereld hebben gezwor ven er ook maar één mocht zijn die persoonlijke ervaringen op dit gebied heeft, dan zouden we het bijzonder waarderen indien hij ons daarvan deel genoot wilde maken. Tot zolang moe ten we ons bij de resultaten van bo- vengenoemd onderzoek neerleggen. En nu nog v:at over die rare priem- getallen. H. Pétillon. De heer Stokman (KVP) kon zich wel verenigen met het standpunt van de minister, die verplicht onderzoek voor het huwelijk niet gewenst acht. Spr. noemde het onderzoek in kwestie prijzenswaardig en wense lijk, de uitkomsten en conclusies van de medische en biologische weten schap zullen door de Kath. kerk gaarne worden aanvaard, maar de verplichting door de overheid opge legd aanvaardt zij niet. Invoering van het verplichte on derzoek noemde hij de eerste stap op het hellend vlak, dat zijns inziens uitkomt op een verbod van huwelij ken van ongeschikt verklaarden. Sprekende over de reacties in me dische kring, was hij van mening, dat niet met voldoende zekerheid prognoses kunnen worden opgesteld en bovendien vreesde hij voor psy chische conflicten bij betrokkene als een huwelijk ontraden wordt. Ook de heer Van Leeuwen (VVD) verzette zich tegen verplichting. De heer Gerbrandy (A.R.) begon met te betogen, dat twee ongehuw- den het eerst het woord hadden ge voerd over dit probleem en dat hij hier thans staat als tweede gehuw de spreker. Zijn fractie is tot de con clusie gekomen, dat men deze zaak beter kan overlaten aan het parti culier initiatief en aan de persoon lijke verantwoordelijkheid. De heer Beerninck (CHU) vond Ifllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Heldendaad voorkwam 1 ramp In het Oostenrijkse aardolie- gebied heeft in de nacht van =e Donderdag op Vrijdag een op- li zichter, een zekere Wilhelm H Wallisch, door heldhaftig op- treden een ramp voorkomen. Toen hij namelijk ontdekte, dat door een breuk in een leiding uitstromend gas in brand was geraakt, wierp hij zich op de breuk, waaruit een vlam van tien meter hoog spoot, op deze manier de vlam met zijn li- chaam verstikkend, De opzichter is met ernstige brandwonden overdekt in een ziekenhuis opgenomen. onderzoek voor het huwelijk eveneens nuttig, maai- geen zaak van de over heid, al zou hij het toejuichen indien de overheid stappen in deze richting zou stimuleren. EEN INGREEP. De minister van Justitie zeide, dat het naar het oordeel van de regering, wenselijk is, dat een onderzoek voor het huwelijk bevorderd dient tj wor den. De regering heeft oog voor het feit, dat een verplicht onderzoek een ingreep is in de persoonlijke sfeer en niet kan geschieden op een ogenblik, zo is wel uit de discussie gebleken, dat een dergelijk voorschrift nog niet voldoende in de volkszede is gewor teld. Het amendement Zeelenberg wees de regering af, zo zeide de minister. Mej. Zeelenberg (Arb.) in tweede instantie het woord voerend, betreur de het, dat vrijwel niemand in de Kamer de moed had nieuwe paden te betreden, al was zij verheugd, dat ieder zich een voorstander toonde van een geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. De stemming over de conclusie: de wet stelle een geneeskundig onder zoek voor het huwelijk niet verplicht en het amendement Zeelenberg werd hierna uitgesteld tot de vergadering van Donderdag a.s. Hotel door felle brand in as gelegd Het hotel „Djumpol" te Oud-Loos- drecht is in de nacht van Donderdag op Vrijdag door een felle brand ge heel in de as gelegd. Het afgebrande hotel was geheel van hout opgetrok ken. De exploitant van de zaak, de heer Bluys ontwaakte tegen twee uur in de nacht door de sterke rookontwik keling. Hij maakte onmiddellijk alarm en wist zijn vrouw, twee kin deren en de dienstbode in veiligheid te brengen. Omdat nagenoeg onmid dellijk een felle vuurzee ontstond, kon niets van de eigendommen wor den gered. Er waren geen hotelgas ten aanwezig, daar juist in dit voor jaar door de autoriteiten het houten gebouw als hotel was afgekeurd. In het haventje van „Djumpol" aan de Loosdrechtse plassen richtte het vuur ook grote schade aan. Vier ra- ceboten, zes zeiljachten en een woon schip brandden totaal uit. Het was een fantastisch gezicht, de branden de jachten, waarvan de touwen wa ren doorgebrand, in felle vuurgloed de Loosdrechtse plassen te zien op drijven. De politie trok er met enke le boten op uit om de brandende jachten onder water te duwen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Een leeuw strelen is gevaarlijk. Verzorger van wilde dieren had een vrije dag..... De vogelverzorger van het vogel- en dierenpark „Animali" te Eindhoven heeft, toen de verzorger van de wilde dieren een vrije dag had, diens taak overgenomen. Hij stapte de kooi van de jonge leeuwen binnen en tracteerde de dieren op een fles melk om ze je gens hem vriendelijk te stemmen. Dat luke, de leeuwen hadden meer belang stelling voor de melk dan voor de man Teneinde de toenadering te verinnigen, waagde de verzorger het een der die ren te strelen. Edoch, met averechtse uitwerking. De grootste leeuw viel hem aan en bracht hem een zware scheurwond in de schouder toe. De verzorger moest naar het St. Jozefzie kenhuis worden overgebracht om te worden verbonden. STEMMEN UIT DE KERKEN Het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk Wie een huwelijk aangaat, neemt daarmee verplichtingen op zich, dat spreekt vanzelf. Verplichtingen tegenover de huwelijkspartner, verplich tingen tegenover de eventuele kinderen. Als het goed is, worden deze ver. plichtingen met liefde en vrijwillig, ja met blijdschap aanvaard. Wat de Wet van deze verplichtingen vastlegt, is maar een minimum van wat in een goed huwelijk door beide partijen vanzelfsprekend volbracht wordt. Daarom worden de wettelijke voorschriften inzake het huwelijk in de regel ook niet als een knellende band beschouwd. Maar zjjn ze dan eigenlijk nog wel nodig? Is een mislukt huwelijk met wettelijke bepalingen te redden? En moeten er nog veranderingen en aanvullingen komen in deze bepalin gen? Als er veranderingen moeten ko men, dan is daarvoor nu de gelegen heid. Want ons Burgerlijk Wetboek is immers op de helling. Aan een van de allerbekwaamste rechtsgeleerden van ons volk, prof. mr. E. M. Mey ers, is reeds in 1947 opdracht gege ven om een nieuw Burgerlijk Wet boek te ontwerpen (het tegenwoordi ge dateert van 1838!), een werk dat niet in een vloek en een zucht ge beurd is. Om te voorkomen dat de volksvertegenwoordiging eindeloos over allerlei détails zou moeten dis cussiëren, hebben prof. Meyers en zijn medewerkers de dingen, waar het op aan komt, in een aantal vraagpunten geformuleerd, en over die vraagpun ten wordt niet alleen het oordeel van de Staten-Generaal gevraagd, maar ook van lichamen die op andere wijze het volk vertegenwoordigen, dus' ook van de Kerken. Zo heeft ook de Generale Synode der Hei-vormde Kerk gele genheid gehad, zich over bepaalde punten uit te spreken, waarvan vraagpunt 44 met het huwelijk te maken had, n.l.: 1) Moet aan een huwelijksafkon diging een geneeskundig onder zoek der beide echtgenoten voorafgaan? 2) Zo ja, moet dan, in geval dit onderzoek tot resultaat heeft gehad, dat een huwelijk met de onderzochte persoon gevaren voor de gezondheid van diens echtgenoot, voor de voortbren ging van kinderen of voor de li chamelijke of geestelijke ont wikkeling van dezen polevert: a) in bepaalde gevallen het huwe- welijk aan de betrokken perso nen worden verboden? b) de andere echtgenoot en de tot toestemming gehouden perso nen omtrent die gevaren vóór de huwelijksvoltrekking worden ingelicht? Het zou menigeen kunnen ver wonderen, dat het moderamen der bedoelde synode op deel 1 „ja" ant woordde en op een verplicht ge neeskundig onderzoek vóór het hu welijk heeft aangedrongen. Ligt het op de weg van de Kerk, om nog meer wettelijke bepalingen en voorschriften te vragen? En dan iets als een verplicht geneeskundig onderzoek, dat immers door vele gezonde jonge mensen als een las tige overbodigheid zou kunnen worden gezien? De meeste mensen worden in hun leven meermalen medisch gekeurd: onderzoek op school, bevolkingsonderzoek naar t.b.c., keuring voor de militaire dienst, keuring voor vele betrek kingen. Moet net huwelijk nu met militaire dienst en betrekkingen op één lijn gesteld worden? Gaat deze overheidsbemoeiing met onze gezondheid niet al te ver? Het is de moeite waaril, de rede nen te horen waarom de Kerk toch „ja" zei. Dat heel veel huwelijken niet „goed" zijn, is een feit. Ook al lopen niet al die mislukte huwelijken op echtscheiding uit. En een van de voornaamste oorzaken van deze mis lukkingen ligt in de lichtvaardigheid waarmee men soms een huwelijk sluit. Dan kan een verplicht genees kundig onderzoek er toe bedragen, dat het a.s. bruidspaar zich ervan bewust wordt dat "de stap, die zij gaan doen, een grote verantwoorde lijkheid met zich meebrengt, voor elkaar, voor de eventuele kinderen en voor de gemeenschap. Ook al brengt het geneeskundig onderzoek niets aan het licht, dat een bezwaar zou kunnen vormen voor dit bepaal de huwelijk, dan nog is het feit dat de arts met de betrokkenen contact krijgt en ook met hen spreken kan over het huwelijk, van grote beteke nis. En als dit onderzoek eens WEL iets aan het licht brengt, dat een be. zwaar zou kunnen vormen? De Kerk meent niet, dat dan een huwelijksverbod ma» worden opge legd. Maar wel moeten de huwenden weten, wat zij doen. D.w.z. dat de arts zonder toestemming van dege ne die onderzocht is, niets van dit onderzoek vertellen mag aan de an dere huwelijkspartner of aan dc ou ders (ook op punt 2b antwoordt de Kerk ontkennend), maar verwacht mag worden, dat het bruidspaar toch samen over het onderzoek spreekt en elkaar het resultaat vertelt. Het kan zijn dat de arts bezwaren vindt, die door geneeskundige behandeling weg te nemen zijn. Op deze wijze kan heel veel leed voorkomen worden. Maar ook wanneer die uitzonderingsgeval len zich voordoen, dat de arts iets vindt dat, momenteel althans, niet te verhelpen is en dat ongunstige voor uitzichten voor het huwelijk geeft, is het goed dat de betrokkenen weten waar zij aan toe zijn. Willen zij toch trouwen, dan kan hier achter een liefde liggen, zo groot dat beiden bereid zijn eikaars leed te dragen, een liefde waarvoor men alleen maar eerbied hebben kan. Het kan ook zijn dat van het huwelijk wordt afgezien, en dan is het beter dat men de ver antwoordelijkheden niet aanvaardt, die men weet straks, als het huwelijk eenmaal een feit geworden zou zijn, toch niet zou kunnen dragen. Deze uitspraak van het modera- Vrijdagmorgen heeft H.M. de Ko nihgln een bezoek gebracht aan het opleidingsinstituut voor blindengelei dehonden aan de Middenweg te Am sterdam. H.M. maakt kennis met de blinde nstructeur, die is verbonden aan het instituut. Uitgewezen Ambonezen op Schiphol aangekomen Vier uur vroeger dan verwacht werd is Vrijdagochtend op Schiphol het K.L.M.-toestel uit Biak op Schip hol aangekomen met aan boord en kele Ambonezen, vooraanstaande fi guren van de „Republiek der Zuid- Molukken", die naar Nieuw-Guinea waren uitgewekèn. Het zijn de heren Nanloky, Tahapary, Pattipeiluhu er ir. J. A. Manusama en zijn echtgeno te. mevr. Manusama. Zoals bekend, hebben de betrokke nen volgens een mededeling van offi ciële zijde, zich niet van politieke ac tiviteit onthouden, toen hun op hun verzoek door de Nederlandse rege ring asyl was verleend op Nieuw- Guinea. Bij hun aankomst op Schiphol wer den de persfotografen en verslagge vers op grote, afstand gehouden, aan gezien niemand de vijf Ambonezen mocht benaderen. Een vreemde geschiedenis De Haagse politie heeft aangehou den ter zake van diefstal ten nadele van een Haagse familie een 22-jarige dienstbode en een 29-jarige tuinarbei- der. t In de loop van de tijd waarin het dienstmeisje bij genoemde familie in dienst was. zag zij kans 500 te ste len. Hiermede zette zij, tezamen met de tuinarbeider, de bloemetjes buiten. Toen het geld op was, stal het meisje 1000 ten nadele van de fa milie, welk geld zij aan haar vriendje gaf. Deze schrok zo van dit grote be drag, dat hij zich naar de politie spoedde en daar vertelde dit geld in de Haagse Dierentuin te hebben ge vonden. De politie gaf hem de raad de 1000 goed te bewaren, zoals hij later bij zijn verhoor verklaarde. Om dit te doen zette hg het geld op een spaar bankboekje. Tegen het dienstmeisje zeide hij, het bedrag terug te hebben f egeven aan een dame uit Voorburg, ie de eigenares was. Hij had daar voor 20 beloning gekregen, waarvan hij het meisje 5 gaf. Het spaarbankboekje is inmiddels door de politie in beslag genomen. Het bfeek, dat de tuinarbeider er reeds driemaal 100.— had afge haald. Na het verhoor zijn beiden, die niet helemaal toerekeningsvatbaar zijn, heengezonden. Het Wereldgebeuren Beslissende dollars men der Synode kwam niet onver wachts. Wie van het Herderlijk Schrijven over het huwelijk heeft kennis genomen, ziet ook daar ge sproken van de wenselijkheid van 'n geneeskundig onderzoek vóór het hu welijk. Ook het Herderlijk Schrijven wil immers echtscheidingen en an dere mislukkingen van het huwelijk voorkomen en het besef der verant woordelijkheid bij de huwenden ver groten. In verband hiermede dringt het moderamen ook aan op herzie ning der echtscheidingswetgeving, waarbij de scheiding door onderling goedvinden, zoals die in theorie niet maar in de praktijk wel mogelijk is, wordt tegengegaan en als enige re den voor scheiding de „totale ont wrichting" zou moeten gelden. Tenslottede Kerk staat niet al léén, wanneer zij tegen dit genees kundig onderzoek vóór het huwelijk geen bezwaren heeft. Eind Juli werd een „open brief' gepubliceerd aan de leden van de Staten-Generaal, ge schreven door een aantal specialisten op erfelijkheidsgebied, hoogleraren en leden van de rechterlijke macht. Dit schrijven kwam tot dezelfde conclu sie als het moderamen van de syno de gekomen is. En waar onder deze open brief ook handtekeningen ston den van hoogleraren aan de R.K. uni versiteit van Nijmegen, evenzeer als van vooraanstaande humanisten, mag verondersteld worden dat de Hervormde synode zowel vele Rooms- Katholieken als humanisten aan haar zjjde zal vinden, 5-H. H. Kinderen S. P. de Roos slanke, elegante Henri Eugène Navarre is een bijzonder man. Hij toog destijds uit zijn Frans geboortestadje in Zuid West Frank rijk naar de militaire academie van Saint Cyr. Omdat Henri Eugène in 1898 gebo ren was en de oorlog tegen Duitsland in 1914 begon behoorde hij tot dc leerlingen, die op het slagveld hun geschiktheid dienden te bewijzen al vorens tot officier bevorderd te wor den. Welnu, hij bleek een goed officier. Na de oorlog, toen in de Franse gar nizoensplaatsjes de ..rustige" rust te rugkeerde. ontdekte men, dat Navar re nog andere dan aanvoerderskwali teiten bezat. Men plaatote hem bij de inlichtingendienst, waaT hij de afde ling Duitsland behandelde. Hg moet wel zo ongeveer geweten hebben wat Frankrijk in 1940 te wachten stond toen de Duitse tank divisies over het Franse land ratel den. Dit heeft hem niet belet om eerst bovengronds en daarna ondergronds strijd te voeren tegen de Duitsers, de inlichtingendienst van het Franse Verzet te organiseren, daarna als een der eerste fransen zich bij de gealli eerde landingstroepen in Normandië te voegen, en tenslotte in de daarna komende gevechten zeven maal speci aal vermeld te worden voor persoon lijke moed. Deze dappere man heeft in de tweede week van Juli 1953 een voor hem wel droeve tocht ge maakt. Hij is met minister Bidault naar de Verenigde Staten getrokken om aan de Amerikaanse regering te vertellen, dat het er met de oorlog in Indo-China slecht voorstondHij zou die oorlog kunnen winnen in 18 maanden als men hem maar de troe pen en de wapenen gafFrankrijk kon de troepen leveren zonder dat men dienstplichtigen behoefde te zen den maar het beschikte niet over de wapenen. Het ging om 20.000 man en om be wapening ter waarde van ongeveer 400 millioen dollar. Men luisterde in de Amerikaanse regeringsbureaux naar de pleidooien van de generaal Navarre en minister Bidaulten men zei, dat men la ter wel zou antwoorden. Dat irriteer de sommige Franse bladen en sommi ge Franse politici, die harde verwij ten neerschreven of formuleerden aan het adres van de Verenigde Staten. Er heerste in Frankrijk een stem ming van uitgesproken ongeduld je gens de Ver. Staten. Daaraan is dan nu een eind gekomen. Want de natio nale veiligheidsraad van de Verenig de Staten heeft deze week aan ae Amerikaanse regering geadviseerd de dollars te geven, opdat Navarre in Indo-China zijn gang zal kunnen gaan. evoren echter zijn er zodanige van Frankrijk en de Verenigde Staten geweest en heeft Frankrijk zulke verstrekkende toezeggingen voor de onafhankelijkheid der Indo- chinese staten moeten doen, dat ge neraal Navarre wel een militaire overwinning kan behalen, maar dat uit deze oorlog toch een geheel nieuw Indo-China naarvoren zaï treden. Reeds heeft de premier van de staat Cambodja de opstandelingen in een radio-boodschap aangeraden de strijd voor de volledige onafhankelijk heid van Cambodja te staken, want die onafhankelijkheid zal thans met medewerking van Frankrijk een feit worden. Keizer Boa Dai, die een te grote voorliefde voor het Zuiden van Frankrijk koestert, heeft daar met zijn Vietnamese eerste minister ge sproken over de bijeenroeping van een nationaal Vietnam-congres, waarop alle politieke en religieuze schakering van de Vietnam (met uit zondering van de communisten) ver tegenwoordigd moeten zijn. Dat is hoopvol nieuws. Het beduidt, dat de niet-commu- nistische elementen in de Indo- Chinese staten thans geactiveerd kunnen wordenGeneraal Navar re wil voor deze staten eigen legers scheppen, die eerst tezamen met Franse troepen en daarna zelfstandig het land kunnen beveiligen tegen de communisten. Het gaat er voor generaal Navarre om binnen twee jaar een militair ge- zagsapparaat te organiseren, waarop de niet-communisten kunnen ver trouwen. Hij heeft dat toegezegd en wanneer generaal Navarre zoiets garandeert, spreekt hij niet alleen als generaal, maar ook als man van de perfecte inlichtingendienst. Hij weet, waar hij in Indo-China aan toe is. Blijkbaar hebben ook de Amerika nen dat thans begrepen. Generaal Navarre kan met de schoonmaak in Indo China beginnen! Voor de helicopterlijn Brussel Rotterdam bestaat thans een wacht lijst, waarop niet minder dan 150 per sonen zijn ingeschreven,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5