PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. Adenauer zou een neutraal Oost-Duitsland willen Afsluiting van de zeegaten en Noordzuidweg door Zeeland BILT Kantlijn K AMERIKAANSE LEGER DOOR Mc. CARTHY BESCHULDIGD MISLUKTE MOORDAANSLAG OP MAROKKAANSE SULTAN KONINGIN MAAKTE RIJTOER DOOR DE J0RDAAN Vandaag 196e Jaargang-No. 215 Da blad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., Ir. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 Sept. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regel») van 15 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Tc-rneuzen. Brouwerijstr. Zier:kzee. Bcgerdstr. C P.O. telef. 26 Een militaire neutralisatie van Oost-Duitsland wordt volgens welinge lichte kringen in Bonn beschouwd als een van de vele mogelijkheden om tegemoet te komen aan een werkelijke Russische vrees voor een Duitse bewapening binnen het verband van een Europees leger. Dr. Adenauer zoekt ernstig naar een oplossing van het Duitse vraagstuk door aan de Sowjet-Unie bepaalde garanties voor haar gerechtvaardigde verlangens naar veiligheid tegenover Duitsland aan te bieden. Twee dagen voor de verkiezingen heeft dr. Adenauer daartoe reeds bepaalde suggesties geuit. Dr. Adenauers suggesties worden thans door de deskundigen in concre te voorstellen omgezet. Zij omvatten naast de garanties voor een militai re veiligheid ook plannen voor uit breiding van het handelsverkeer tus sen Westelijk Europa en de landen van het Sowjet-blok. Het plan voor het scheppen van een neutrale zóne in het Oostelijke deel van Duitsland is naar het schijnt bij deze uitwer king opgedoken. In concreto wil men de Russen voorstellen, dat deze zich verenigen met een hereniging van Duitsland in dier voege, dat alleen het Westelijke deel tot het militaire gebied van het Europese leger en daarmee van het Atlantische pact zou behoren. De Europese troepen zouden niet ten Oosten van de huidige grenslijn dwars door Duitsland worden opge steld. Daar zou dan, volgens de Duit se deskundigen, een bereidheid der Sowjet-Unie tegenover moeten staan tjk niet vreemd op, lezer, bij de volgende mededeling: In Haarlem hebben de C.H.U., de P.v.d.A., de A.R. en V.V.D. on langs voorgesteld o'm op de gemeen telijke instellingen voor middelbaar onderwijs een nieuw vak in te voe ren. Bijbelkennis! Aldus de naam van het nieuwe vak. Het voorstel is aangenomen. Een jeugdpredikant is met het onder richt begonnen. Hij zal te zijner tijd door een gewone leraar worden ver vangen. Natuurlijk: er bestond op de Haar lemse middelbare scholen gelegen, heid tot godsdienstonderricht. Het was echter facultatief. Men kon het zijn kinderen al dan niet laten volgen. De meeste leerlingen volgden het niet Het Is te hopen, dat het Haarlemse initiatief navolging vindt. Wanthet is zo langzamer hand met de Bijbelkennis van vele Nederlanders triest ge steld. Als men sollicitanten met mid delbaar onderwijs op bezoek krijgt, staat men soms versteld over de ten hemel schreiende onkunde en onwe tendheid op dit gebied. Dat klinkt beschamend. En het is beschamend. Het neutrale onderwijs (en niet al leen het middelbare) is in dit op zicht in zq'n taak wel schromelijk te kort geschoten. Het heeft doelbewust geen christe lijk onderwijs willen geven. Het ban de in het verleden alles, wat naar godsdienst zweemde uit. En het zal m Haarlem ook nu nog geen leerstel ling en ook geen kerkelijk onderricht brengen. Maar het zal tenminste concrete bijbelkennis en inzicht in de cultuur geschiedenis van het Christendom schenken. Wij weten wel, dat met dit in ver scheidene en brede kringen onvol doende zal achten. Maar men heeft nu eenmaal rekening te houden met de realiteit. Doet men dat, dan zal men moeten toegeven, dat het Haar lemse initiatief in ieder geval een stap in de goede richting is. Terecht merkte onze collega van de „Leeuwarder Courant" nopens dit initiatief op, dat gymna siumleerlingen wel hun Homerus en Virgilius kennen, maar dat het werk van Rembrandt voor hen een geslo ten boek blijft. Omdat zij de Bijbel niet kennen. Wat begrijpt de mens, die de Bijbel niet kent, van de Mat- theuspassion en de Bachcantates, waarmede zo gedweept wordt? Wie kan de geschiedenis verstaan zonder Bijbelkennis en kerkgeschiedenis? Terecht merkt de „Leeuwarder Courant" op, dat dit nieuwe onder- wijsvak risico's meebrengt. Maar zij telt dat niet zwaar, omdat thans een groot deel van de jeugd tot nihilisme wordt opgevoed. Op onze beurt geloven wij, dat het aanbeveling verdient ook op de lagere scholen het vak Bijbelkennis in te voeren. Niet alleen omdat er op de middel bare scholen wellicht weinig tijd voor zal zijn. Maar ook omdat men met dit onderricht niet vroeg genoeg be ginnen kan. Men zal ons wel verwijten, dat wjj niet boven het neutrale aan het christelijke of R.K. on derwijs de voorkeur geven. Een keuze tussen neutraal en bij zonder onderwijs is in deze korte kanttekening echter niet aan de orde. Wel een rekening houden met een. nogmaals, beschamende realiteit, waarbij een stap in de goede richting als de Haarlemse althans waardering moge vinden. om ook op het gebied der staten van het Oostelijk blok een neutrale zóne te scheppen. De Russische troepen zouden zich dus even ver achter de Oder moeten terugtrekken als de Westelijke troepen er van ver wijderd zouden blijven. Het plan voor ziet alleen in een neutrale zóne aan Duitslands Oostelijke grenzen, niet echter aan de grens tussen Beieren en Tsjecho-Slowakije. De opstellers van het plan gelo ven, dat de inrichting van een neu trale zóne het de Russen gemakke lijker zou maken zich neer te leggen bij de militaire aansluiting van Duitsland bij het Westen. Geallieer de waarnemers betwijfelen echter, of de Russische militaire experts deze beperking van de tot nog toe door de West-Duitse regering gestelde aanspraken toereikend zullen achten. In feite verlangt het plan immers van de Sowjet-Unie, dat zij haar troepen zou terugtrekken van Maag denburg tot Warschau, terwijl de met het Duitse potentieel versterkte Wes telijke militaire macht tot aan de oever van de Oder zou blijven reiken. In elk geval blijkt evenwel uit deze plannen, dat dr. Adenauer thans ernstig naar mogelijkheden zoekt om het plan voor een Europees leger met het streven naar een Duitse hereniging in overeenstemming te brengen, een overeenstemming die volgens de officiële Russische uitin gen niet mogelijk zou zijn. Nederlander in Parijs gearresteerd Hij zou juwelendiefstal hebben gepleegd De Nederlander J. L. is in een ho tel te Parijs gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd op 30 Augustus juwelen ter waarde van vijf millioen frank uit Chateau Rouge, de woning van een Nederlander te Montauroux bij Saint Tropez, te hebben gestolen. In zijn bagage vond de politie eni ge voorwerpen van geringe waarde, die aan de eigenaar van de woning toebehoorden. MEER HANDEL MET SOWJET-BLOK! Dit betekent een Russische terugtocht op Warschau IIHIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^. Noord-Wester met af en toe buien. H (Van onze weerkundige m medewerker) j§ Door de vrij krachtige win- den tussen West en Noord- West, die er de laatste dagen H langs onze kust voorkomen, krijgt het waterpeil van de Noordzee dikwijls een halve meter of meer verhoging boven de normale stand, zoals dit ook s vandaag weer het geval zal zijn. Boven de Oceaan bij Ier- 1 tand handhaaft zich het hoge drukgebied. dat in het begin van de week zulk een mooie s nazomer-dagen bij ons bracht. 1 De eerste dagen is er nog geen belangrijke verbetering in M zicht. De Noord-Westelijke M winden blyven koele lucht aan- voeren, waarin kleine storin- gen meebewegen, die af en toe 1= voor buien zorgen. Dit is niet m de ware aard van de Septem- M ber-maand, die bekend staat om haar mooie en rustige na- zomer-dagen. Voorlopig blijven s de depressies uit de omgeving H van IJsland aan bod en laten de eerst volgende dagen een s weerverbetering van enige be- tekenis nog niet toe. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen en de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. zijn door president Vargas van Brazilië on derscheiden met het Grootkruis in de na tionale orde van het Zuiderkruis. De jongens uit het R.K Jongens- weeshuis ,,d' Oranjeboom" aan de Lauriergracht te Amsterdam, speel den. toén H. M. de Koilingn Vrijdag middag deze instelling bezocht, enige echt Hollandse spelletjes voor het hoge bezoek. Ook „in Holland staat een huis" stond op het programma De heer, die in het „huis" woonde, moest een dame kiezen, en deze jon geman bewees hoge aspiraties te heb ben, want als dame koos hij HM. de Koningin TI.M. in de kring. Prins Bernhard gaat jagen in Afrika. Naar wij vernemen, zal Prins Bern hard, die 15 September a.s. naar Tan ganyika hoopt te vertrekken om deel te nemen aan enkele jachtpartijen, de tocht in zijn eigen Dakota maken. OVERAL COMMUNISME! Legerrapport „riekte" naar communistische propaganda Het Amerikaanse leger heeft Vrijdag senator Joseph McCarthy, zonder hem evenwel met name te noemen, beschuldigd van het publiceren Aan geheime gegevens. De senator heeft Woensdag gedeelten van een verslag van de geheime dienst over Siberië aan de pers getoond, hoewel dit ver slag niet gepubliceerd mocht worden. Het bekendmaken van dergelijk materiaal kan gestraft worden met maximaal 10.000 dollar boete en tien jaar gevangenisstraf, doch het is niet waarschijnlijk dat de senator, die optrad in zijn hoedanigheid van voorzit ter der subcommissie van onderzoek van de senaat, zal worden aange klaagd. Het leger verklaarde, dat het docu ment getiteld „psychologische en culturele trekken van Sowjet-Siberië" bestemd was voor een beperkt aantal officieren, die zich specialise- MET AUTO OP RUITER INGEREDEN Dader werd gedood. Een auhtomobilist heeft Vrijdag middag getracht de nieuwe sultan van Marokko in Rabat te doden door deze met zijn auto omver te ryden. De sultan, die te paard op weg was naar de Moskee van Toearga, werd bij de botsing ten val gebracht, doch hij bleef ongedeerd. De aanslagple ger werd ter plaatse door de lijf wacht doodgeschoten. Volgens ooggetuigen reed de auto met grote snelheid in op de stoet van Sultan Sidi Moelai Mohammed ben Arafa, die omgeven was door zijn lijfwacht en ministers. Een ser geant van de „zwarte garde" van de sultan wist op de treeplank van de auto te springen en het portier van de wagen te openen. Nadat het paard van de sultan was aangereden, sleepte de sergeant de bestuurder die trachtte een dolk te trekken, uit de auto. De automobilist werd door de lijfwacht van de sultan doodge schoten. De sergeant werd hierbij licht gewond. Er ontstond een paniek onder de toeschouwers, doch de sultan zelf bleef kalm en zette, zonder naar de aanslagpleger om te kijken, te voet de tocht naar de moskee voort, waar hij voor de eerste maal de gebeden leidde, sedert hij de vorige maand de afgezette sultan Mohammed ben Joessef opvolgde. Het paard van de sultan werd bij de botsing gewond. Uit het politie-onderzoelc bleek, Slechts één haan per kippenhok Pluimveehouders zullen voortaan niet meer dan één haan in het kip penhok mogen houden, zo heeft het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren verordend. Men doet dit om de kwaliteit der consumptie-eieren te verbeteren. De handel ontving tot nu toe veel be vruchte eieren, die niet zo lang houd baar zijn. dat de pleger van de aanslag, te vens eigenaar van de auto. was de 28-jarige huisschilder Allal ben Ab- dallah uit Rabat. Hij was gehuwd en vader van een kind. ren in de gedachtengang van de Sow- jet-staatsburger". In de niet door Mc Carthy getoonde delen van het ver slag werd gezegd, dat de Sowjet-bur- ger bijna leeft en werkt als een ver oordeelde, aldus de bekendmaking. De senator had Woensdag, toen hij de delen van het verslag aan de pers toonde, gezegd, dat het geheel „riekt naar communistische propaganda". „Het leger, noch enige andere tak van dienst, zal oneerlijkheid, corrup tie of communisme kunnen verbergen door er het stempel „geheim" op te drukken", zo zei hij. McCarthy had het leger verzocht hem mee te delen, wie het verslag had opgesteld en de verspreiding er van had gelast. Het document werd in 1952 te Tokio samengesteld, voor namelijk aan de hand van verklarin- gen van gerepatrieerde Japanse rijgsgevangenen. Vorstin danst: ,,In Holland staat een huis". Ook de derde dag van het konink lijk bezoek aan Amsterdam is vooi koningin Juliana en prins Bernhard bijzonder veeleisend geweest. Vrij dagochtend bracht de koningin een bezoek aan de geleidehondenschool in de Watergraafsmeer en des mid dags maakte de koningin een rijtoer door de Jordaan, waarb'y de vorstin door duizenden Jordaanbewoners werd toegejuicht. Haar eerste bezoek aan deze wijk was aan het tehuis voor bejaarden. De hofauto kon nauwelijks de Ege lantierstraat inrijden vanwege de vele mensen, die met oranje getooid, de koningin hartelijk begroetten. Ver volgens bezocht de koningin het R. K. jongensweeshuis aan de Laurier gracht in het hart van de Jordaan. Ongedwongen bewoog H.M. zich door de lokalen van het weeshuis. Toen de kinderen begonnen te zingen: „In Holland staat een huis", haakte de vorstin direct in tussen de kinderen en toen een heel kleine heer een „vrouw" moest kiezen, was het de koningin die hand en hand kwam te Nederlanders smokkelen vaccin tegen myxomatose Uit Parijs betrokken vaccin tegen de dodelijke konijnenziekte myxoma tose, dat aan Belgische dierenartsen ter beschikking werd gesteld, wordt door Nederlandse konijnenfokkers en houders van konijnen aangekocht en over de grens gesmokkeld. Zij ho pen met deze entstof hun dieren tegen de snel om zich heen grijpende epide mie te beschermen. m is het 10 jaar geleden, dat Benito Mussolini door een spe- M ciaal commando valschermja- gers onder leiding van de Duit- se SS-Hauptsturmführer O. H Skorzeny uit zijn gevangen- schap op de Grand Sasso werd bevrijd. DEPARTEMENT ZEELAND MIJ. VOOR NIJVERHEID WIL: Een actiecomité en een werkgroep zullen gevormd worden Is het gewenst in 1954 een landelijk congres te houden, om de aan dacht van het Nederlandse volk te vragen voor het afsluiten van de zeegaten en het aanleggen van een directe verkeersweg Zuid-Holland Belgische kust? Deze vraag, die door het bestuur van het departement Zeeland der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel bevestigend werd be antwoord, is gisterenmiddag tijdens een lunch-bijeenkomst in restaurant „De Eendracht" voorgelegd aan de leden van dit departement. De voorzitter, de heer D. P. Hoegen lichtte de opinie van het depar- tementsbestuur vooruit beknopt toe. Zeeland, zo zei hij, dat eeuwenlang met Holland de belangrijkste bijdra- fen leverde voor de welvaart in Ne erland is geleidelijk een vergeten hoek geworden. Na de jongste watersnoodramp wordt Zeeland thans in alle gesprek ken genoemd en ieder weet, dat er iets groots moet gebeuren. Officiële commissies en overheids organisaties zijn aan het werk gezet om te bestuderen, wat er gedaan moet worden, maar bij spr.'s bestuur bestaat er desondanks een zekere angst, dat het probleem niet van al le kanten bezien wordt. Beperkte opdracht. De door de minister van water staat ingestelde Delta-commissie heeft een beperkte opdracht, zodat deze onmogelijk alle belangen kan behartigen. De door de minister van wederopbouw ingestelde Planologi sche Commissie, die het gehele ramp gebied in haar studie zal betrekken, zal zich wellicht tot de planologische aspecten beperken en voor de inter nationale consequenties halt maken. Hiertegenover stelt het departe ment van de Mij. voor Nijverheid en Handel, dat er behoefte bestaat ook de situatie van de Westerschelde in de studie te betrekken en vooral ook- de algemene economische eisen van Zeeland te belichten. Waarom was Zeeland voor de ramp ook reeds kwijnend, zo vroeg spr. zich af en waren catastrofes nodig om het de algemene belang stelling te doen krjjgen? Men moet leren inzien, dat geheel Nederland gebaat is bij een oplevend en veilig Zeeland. Primair bestaat de nood zaak om Zeeland uit zijn practiseh en psychologisch isolement te ver lossen en dat is alleen mogelijk, in dien als directe noodzaak wordt ge steld een grote verbindingsweg, zo wel voor motor- als treinverkeer, zonder veren of onderbrekingen van Rotterdam over Middelburg en Vlis singen naar Zeeuwseh-Vlaanderen en België. In het belang van Benelux dient ook de normalisatie van de Wester Schelde en aansluitende vaar wegen in de studie te worden betrok ken. Het belangrijke industriegebied van Zeeuwseh-Vlaanderen zal zich in de toekomst niet uitsluitend beperkt op België moeten oriënteren, maar .(Vervolg op pag. 2) staan met de parmantige jongen in het midden van de kring. Prins Bernhard bracht des mor gens een bezoek aan de nieuwe Cen trale van het gemeentelyk Energie bedrijf en des middags bezocht Z. K. H, het instituut voor Kernphysisch onderzoek. Prof. dr. C. J. Bakker, directeur van het instituut, heeft de hoge gast ontvangen en voorgelicht. KORTE PREDIKATIE. VERMANING EN VERTROOSTING Ieder mens, iedere gemeente, elk volk en de wereld heeft op zijn tijd een ernstige vermaning en een welge meende vertroosting nodig. In elk leven komen dagelijks ver keerde dingen voor. Ditzelfde geldt vanzelfsprekend ook voor de grotere verbanden uit een aantal afzonderlijke mensen opgebouwd. Ook de zorg, het leed, de schuld en angst doen hun intrede dagelijks op nieuw, zoveel dat het leven moeilijk, soms ondragelijk en uitzichtloos wordt. Er leeft in ieder hart het heimwee naar een wereld waarin gezelligheid heerst en als gevolg vrede en blijd schap. En een elk draagt zijn deel, kleiner of groter er toe bij, dat de gerechtig heid uit de wereld verdwijnt en door ongerechtigheid wordt vervangen. Haat, twist, onvrede komt bijgevolg in de plaats voor vrede, ellende en leed. in de plaats voor blijdschap. Bij wie ligt de schuld f We zijn steeds geneigd om de schuld bjj de ander te zoeken en ons zélf te zien als de vermoorde onschuld. Ook daarmede vermeerderen we de hoeveelheid onrecht in de wereld, ver oorzaken nieuwe onvrede en leed. De schuld ligt bij m\j en bij ons allen. Ik roof door mijn ongerechtig heid de vrede en blijdschap van de naaste en hg voor mij, en wjj voor onszelf. Wij hebben allen schuld en allen hebben we onvrede en leed. Daarom hebben we van hoog tot laag, van oud tot jong, van enkele mens tot gehele wereld van alle plaatsen nodig om van Godswege zeer ernstig ver maand te worden om de zonde te ha ten en te vlieden en om het Gode wel- behagélijke, het rechtvaardige lief te hebben en le doen. Wij zijn dan ook allen ellendige zonda ren. zwaar beladen onder ons zonde- pak, gekneveld, ontmoedigd, wanho pig, vermoeid en belast, en hebben daarom nodig dat we van Gods wege in innerlijke bewogenheid getroost worden. Een mens en een wereld, die alleen maar vermaand wordt, stompt af, ver hardt, gaat tenslotte in wanhoop on der. Waar alleen maar vertroosting is voor de vermeende vermoorde onschuld, gaat men tenslotte in ongerechtigheid te gronde. De wereld heeft nodig steeds weer in grote ernst opgeroepen te tcorden tot waarachtige bekering, dat is d e vermaning, en tot het waar achtig geloof in de vergeving der zonde om Christus' tvil en in Gods Va derlijke zorg in tijd en eeuwigheid, dat is de waarachtige, welgemeende ver troosting. Het woord van Christus is: Bekeert u en gelooft het evangelie. De volledige boodschap Gods. Het één zal niet zijn zonder het andere, teil het inderdaad vrede en blijdschap zijn. Haamstede. F. v. d. GRIFT. VERWACHT: VEEL WIND. Veel bewolking met slechts af en toe een bui. Matige tot krachtige, vooral langs de kust nu en dan harde Noord westelijke wind, tamelijk koud. ZON EN MAAN. 13 September Zon: op 6.10 onder 19.01 Maan: op 12.07 onder 20.05 14 September Zon: op 6.12 onder 18.59 Maan: op 13.18 onder 20.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1