Dodelijke konijnenziekte thans ook in Nederland Tweede Kamer besprak nieuwe regeling van erfrecht SPANJE EN DE VER. STATEN ZIJN HET EENS GEWORDEN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BESMETTELIJKE MYXOMATOSE Konijnenstapel ernstig bedreigd De gevreesde konijnenziekte myxomatose, die uit Frankrijk zich via België in Nederlandse richting verspreidde is Donderdag te Noordivijk geconstateerd. De gevallen kwamen voor in de konijnenstapel van een sportfokker. Ongeveer tivee dozijn dieren werd afgemaakt. Hoe de be smetting in liet welverzorgde en geïsoleerde konijnenbezit is geraakt, is voorshands raadselachtig. Jagers en jachtopzieners in de buurt van Noordwijk hebben geen enkel ziek of dood dier onder de wilde konijnen aangetroffen. Nieuwe dieren van buiten waren in de laatste tijd niet in het bezit van de sportfokker gekomen. De ryksseruminriehting te Rotter dam heeft bij de zieke en dode door de eigenaar ten onderzoek aangebo den, dieren myxomatose geconsta teerd. Aangezien tegen myxomatose geen geneesmiddel in Nederland aanwezig was. heeft men de zieke dieren ver nietigd. Aanmaak serum. Inmiddels zijn te Rotterdam in de rijksserum-inrichting reeds voorbe reidingen getroffen om de thans te Parijs gevonden en beschikbare ent stof op grote schaal te gaan ver vaardigen. Men hoopt deze entstof, die uit den aard der zaak alleen aan tamme konijnen kan worden toege diend. op zeer korte termijn ter be schikking te hebben. Konijnen, die aan myxomatose lij den, zijn een direct ernstig besmet tingsgevaar voor hun soortgenoten. Gebleken is, dat pluimvee, ander vee en vogels geen last van de ziekte hebben. Ook de mens bleek onvat baar. Myxomatose is een uit Zuid-Afri- ka afkomstige infectie, welke met opzet naar Australië werd overge bracht om de daar heersende konrj- nenplagen te bestrijden. Een Franse arts, die veel last van konijnen op zijn landgoed had, bracht de infectie naar Frankrijk, hij be smette enige konijnen èr mee met het gevolg, dat de Franse konrjnen- stand gedurende het vorige en dit jaar vrijwel werd uitgeroeid. Mateloze ellende. Een konijnenstand, die door myxo matose wordt aangetast, biedt "wel dra een beeld van mateloze ellende voor deze dieren. De ontstekingen en gezwellen, die zich achter in de kop ontwikkelen, zijn zonder twyfel uiterst pijnlijk. Ook de ogen worden aangetast. De diei'en lopen gillend rond. Zij zijn hun schuwheid volko men kwijt. In bossen en velden van 6S9. De taal der Clieroke Indianen van Noord-Amerika, kent voor het per soonlijke voornaamwoord „ufij" een groot aantal vormen. Wanneer „wij" bestaat uit: ik en u, dan hebben zij hiervoor een ander tooord, dan „wij", bestaande uit ik, u en hij. Ik en hij wij) t's wéér anders, evenals ik en zij (enk.), ik en zij (meerv.), ik u, en zij (enk.), ik, u en z\j (meerv.), enz. enz. Kortom een geweldig labyrint, waar normale'mensen niet meer kunnen uit komen. Toch zijn de gebruikers van de West-Europese talen wellicht wat al te nonchalant met het gebruik van het woordje „wij". Immers, wanneer ik u schrijf: „wij moesten eens kennis maken", dani wordt hiermee bedoeld: u en ik. Antwoordt u hierop: „Goed, ik kom vanavond," dan krijgt u mis schien tot antwoord: „Dat schikt bij zonder slecht, want wij zijn vanavond uit." In dit laatste geval wordt onder „wij" verstaan: ik en iemand anders waarschijnlijk mijn vrouw). Maar u bent in dat „wij" niet begrepen. Met „wij" kunnen we dus om te beginnen twee begrippen aanduiden, t.w. wij- inclusief de toehoorder, en wij-exclu sief de toehoorder. Maar wij verstaan er ook onder wij-inclusief anderen, en wij-exclusief anderenHiervoor zijn in het Nederlands geen aparte woorden nodig, want uit het verband van de zin, of uit de situatie blijkt in het al gemene voldoende duidelijk wat er 'precies wordt bedoeld. Maar in de Aus- tralishce of In diaanse talen, waarbij met alle mogelijke perso- nencombinaties wèl rekening wordt gehouden, zodat voor al deze verschillende si tuaties ook verschillende persoonlijke voornaamwoorden bestaan, dient de Europeaan terdege op te passen. Zou een geestelijke in zijn preek zeggen: „Wij zijn zondaren", dan dient hij er voor te zorgen het woord wij-in- clusief-de-toehoor des te gébruiken. Anders zouden de toegesprokenen denken: „O, hij en zijn vrienden zijn zondaren, want wij behoren daar niet toe." Zou de geestelyke echter pre cies dezelfde zin „wij zijn zondaren" in het gebed gebruiken, dan moet hij het woord wij-exclusief-de-toehoorder bezigen, aangezien de inheemsen an ders zouden verstaan dat ook God tot de zondaren behoort. Uit al deze subtiele onderscheidin gen, bljjkt duidelijk hoe zendelingen en missionarissen zich de taal van het volk, waaronder zij hun arbeid ver richten, tot in bijzonderheden dienen eigen te maken, en hoe spoedig zij de kans lopen in fatale blunders te ver vallen. Nu we toch zo'n eind van huis zijn gedwaald, wilden we ook eens op zoek gaan naar het touw dat recht over eind blijft staan, wanneer het door een fakir in de lucht wordt geworpen. Het bedroevende hiervan is echter, dat deze truc waarschijnlijk nimmer is vertoond.' H. Pétiüon. Indiaan België en Frankrijk ziet men de af schuwelijkste taferelen met deze ge martelde diertjes, die tenslotte van pijn en uitputting sterven. In België is het op het ogenblik zo erg, dat de mijnopruimingsdienst van het le ger met het opruimen van kadavers is belast. De in ontbinding verkeren de kadavers immers spreiden smet stof en kunnen bovendien andere ziekten voor mens en dier veroor zaken. Fokkers in Nederland zullen er goed aan doen hun diei'en zo sti-eng mogelijk te isoleren, geen konijnen te vervoeren en het voer slechts te halen van plaatsen waar geen konij nen komen, vermoedt men een ziek tegeval dan dient men direct de vee arts te waarschuwen. L. P. v. d. Broek 7 Te Haarlem is overleden de heer L. P. v. d. Broek, oud-hoofdredacteur van De Courant - Het Nieuws van de Dag. Hij bereikte de leeftyd van 78 jaar. Op 1 November 1937 trad hij als hoofdredacteur af na een 40-jarige journalistieke loopbaan. Vooral de oudere journalisten, die aangename herinneringen aan hem bewaren als een bekwaam en prettig collega zul len met weemoed het bericht van zijn verscheiden vernomen hebben. Ex-koning Peter besprak echtscheidingsvoorwaarden. Hij meent arm te zijn. Ex-koning Peter van Joego-Slavië en zijn echtgenote, Alexandra, een Griekse prinses, hebben Donderdag te Biarritz een „laatste onderhoud" gehad ter bespreking van (le voor waarden voor een echtscheiding- De 30-jarige ex-koning en de 32- jarige ex-koningin, die ï-eeds enige maanden gescheiden leven, waren vergezeld van hun advocaten. Zij kwamen overeen, definitief de ver schillende kwesties inzake hun per soonlijke betrekkingen en hun kind, prins Alexander, uit te werken met het oog op een eventuele echtschei dingsactie. De acht-jarige prins Alexander zal in Zwitserland worden opgevoed, slechts ..rekening houdend met zijn eigen belangen ên met die van zijn iJoego-Slavisehevolk", aldus ver klaarden de advocaten na het onder houd. Ex-koning Peter huwde in 1944 m Londen met prinses Alexandra, een nicht van koning George van Grie kenland en een achter-achter-klein- kind van koningin Victoria. Ex-koning Peter beschikt nog maar over een maandelijks inkomen van 1000 dollar en hij zegt. dat hij daar van niet kan leven. Het grootste deel van zijn vermo gen is vastgezet op de jonge prins Alexander. Wel moet zich onder een geheim nummer nog altijd in Zwit serland een bedrag van 5 millioen Zwitserse frank bij bepaalde Zwit- sei'se banken bevinden, welk geld daar door wijlen koning Alexander, de vader van Peter, werd gedepo neerd. De Zwitserse regering echter wenst in verband met het bankge heim het nummer niet te noemen. Alleen wijlen koning Alexander, die in 1934 te Marseille werd vennoord, kende dat nummer en hij nam het geheim mee in zijn graf. DRIE OVEREENKOMSTEN Militaire bases beschikbaar Van Amerikaanse diplomatieke zijde werd Woensdagavond te Washing ton medegedeeld, dat de Spaanse en Amerikaanse regeringen voorlopig zijn overeengekomen binnen de komende drie weken een reeks militaire en eco nomische overeenkomsten te sluiten. In de overeenkomsten zal onder meer worden bepaald dat de Amerikaan se strijdkrachten het recht zullen krijgen, om '"uropa te helpen beschermen tegen een mogelijke aanval door de communi .'ii. Er zijn te Madrid reeds zeventie maanden onderhandelingen gaande tussen Amerikaanse deskundigen en beambten van het Spaanse ministerie van landsverdediging en experts op het gebied van de buitenlandse hulp verlening. Van dezelfde zijde werd medege deeld, dat de volgende drie overeen komsten zullen worden gesloten: 1. Een overeenkomst, waarin zal worden aangegeven welke Spaanse vloot- en luchtmachtbases ter be schikking van de Verenigde Staten zullen worden gesteld, en op welke voorwaarden dit zal geschieden. 2. Een regeling voor economische hulpvex'lening, welke zal voorzien in het door de Verenigde Staten be schikbaar stellen van levensmiddelen, De honderdduizend is er uit. Ook de prijs van 25.000 en de premie van 30.000. De trekking van de Staatsloterij van Donderdagmorgen had tot resultaat, dat de prijs van f 100.000 is gevallen op no. 16202 en de pi'ijs van f 25.000 op no. 2025. De premie van f 30.000 viel op no. 14553, waarop ook een prijs van f 1000 is gevallen. De series a, b, c en d van het num mer 16202 zijn resp. verkocht door de collectrices mevr. Van Motz te Vught, mevr. J. Kromhout te Rotterdam, mevr. J. Wilmink te Hengelo en door de collecteur de heer H. Batist te Am sterdam. Enkele bewoners van de Jordaan te Amsterdam hebben de 100.000 in de wacht gesleept De prijs wordt ge deeld door een klaverjasclub. een per soneelsclub je van een drukkerij en twee particulieren. Het personeel van de drukkerij krijgt met zijn half lot een bedrag van f 42.500, de leden van de kla verjasclub, die een kwart lot hebben, ontvangen f 21.250 en aan de andere twee houders zal resp. f 8500 en f 4250 worden uitgekeerd. grondstoffen en andere goederen, ter versteviging van de Spaanse econo mie. 3. Een verdrae voor Amerikaanse militaire hulpverlening, onder welks bepalingen de Verenigde Staten wa pens en andere militaire uitrustings stukken naar Spanje zullen zenden, om dit land te helpen bij een moder nisering van zijn strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. Politieke leiders treden af Naar de Maasbode meldt zal dè heer W. J. Andriesen. die voorzitter is van de K.V.P. zich waarschijnlijk als zodanig terugtrekken in verband met zijn gezondheidstoestand. Ook de P.v.d.A. mist op het ogen blik haar voorzitter J. J. Vorrink door ziekte. Verwacht wordt, dat ook hij binnenkort als voorzitter zal aftre den. Duitser, verdacht van moord, gearresteerd. In Den Haag is de 21-jarige Duitser G. R. O. G. uit Hamburg aangehouden, die er van verdacht wordt op 21 Au gustus j.l. te Weeze (Did.) de 15-jarige Kathe Gerritzma te hebben vermoord. G. is overgegeven aan de politie te Venlo, die hem verdenkt van een al daar gepleegde inbraak. Koninklijk paar maakt rijtoer op Prinsjesdag Naar wij vernemen zullen de Konin gin en de Prins a.s. Dinsdagmiddag te kwart voor vier van het paleis Voor hout af een rijtoer maken door de binnenstad van Den Haag. De route zal nader worden vastgesteld. In tegenspraak tot een eerder be richt. gepubliceerd in de Nedei-landse dagbladpers deelde de particulier se- ci'etaresse van Prinses Wilhelmina in Dep Haag mede, dat de Prinses heden (Vrijdag) in Den Haag zal aan komen voor een vei'blijf van enige tijd op de Ruigenhoek. In Amsterdam zal zij enkel het spel in het stadion bij wonen. Belgisch sleepschip op IJsselmeer gezonken. Op het IJsselmeer is Donderdagmid dag het Belgische sleepschip „Bruze" gezonken. De opvarenden zijn door de motoi'sleepboot „Lyclajama" aan boord genomen en in Urk aan land gebracht. De schilderachtige kerk van Burgh in het centrum van het dorp. Rond de kerk zijn perebomen geplant, welke in hel voorjaar met liun bloesems de schoonheid van de omgeving verho gen. (Foto P.Z.Q.) Koninklijk Paar bezocht onderwijsinstellingen. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben Donderdag een be zoek gebracht aan onderwijsinstellin gen te Amsterdam. De koningin be zocht des morgens de Mytylschool in de Watergraafsmeer. Op deze school wordt aan lichamelijk gebi'ekkige kinderen aan hen aangepast onder wijs gegeven. Des middags maakte koningin Ju liana een rondgang door de Prinses Beatrix school in de nieuwe wijk Bos en Lommer. Bij haar aankomst juich ten duizenden ouderen en kinderen de vorstin toe. Prins Bernhai'd bezocht de rijks- werkplaats voor vakontwikkeling aan de Eerste Nassaustraat. In deze werkplaats worden cursussen gege ven aan vaklieden, die geschoold moeten worden in een ander beroep, omdat hun oorspronkelijk beroep geen emplooi meer biedt. JlllllllllllllilltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljH Amsterdam krijgt 1 vrouwelijke politieagenten. 1 H De hoofdstad krijgt vrouwe- lijke beroeps politieagenten. Zij s mogen niet jonger dan 21 en H niet ouder dan 28 lentes zijn. i Een flink voorkomen, een leng- H te van tenminste 1,65 m. en een eë onbesproken levensgedrag en el minstens MULO-diploma wor- p den verder van haar geëist. M DE MAN LEGT ZIJN WEDUWE NIET OP STRO De rechten van de scheppende mens De oefenwedstrijd, welke het voorlo pig Nederlands elftal Woensdagavond in het Goffert Stadion te Nijmegen speelde tegen de Duitse eerste klas- ser Borussia Dortmund werd door de Nederlandse ploeg met 3—1 gewon nen. Het moment, waarop de Duit sers hun enige doelpunt maakten. (Van onze parlementaire redacteur). „Revolutionnair" noemde mejuffrouw Zeelenberg, een van de juridi sche deskundigen van de P. v. d. A., Donderdagmiddag in de Tweede Kamer de verandering, die de regering in het erfrecht voorstelt. Op de vraag, of het gewenst is de echtgenoot een ander erfdeel bij versterf toe te kennen dan een kindsdeel, antwoordde de regering namelijk, dat aan de langstlevende echtgenoot vooraf uit de inboedel voor een waarde van ten hoogste 15.000 aan goederen toegekend behoort te worden en van het overblijvende als de echtelieden in gemeenschap van goe deren getrouwd waren de helft van een kindsgedeelte. Hiermede worden dus ten aanzien van de vrouw want het gaat by de verdeling meestal om de weduwe, die zich verder moet kunnen blijven bewegen gunstiger bepalingen geschapen. Van oudsher heeft al gegolden, zo zeide de raad-adviseur prof. Meyers, die de wijziging in de Kamer verdedigde, dat de man zijn weduwe niet op het stro legt. Aangezien misschien wel in 90 van de gevallen de erfenis met de in boedel erbij niet of nawelijks aan een waarde van f 15.000 toekomt, is hier inderdaad sprake van een zeer aan zienlijke bevoordeling van de langst levende echtgenoot. Prof. Meyers ves tigde er de aandacht op, dat het woord voordeel aan het erfrecht ontleend is en in zijn letterlijke betekenis opge vat dient te worden: de weduwe krijgt een deel vooraf, dus een vóór-deel. Aanvankelijk bleek het de Kamer niet helemaal duidelijk te zijn het waren weer uitsluitend enkele rechts kundigen, die aan het debat deelna men dat in wezen aan het deel van de erfenis, dat overblijft, als de we duwe haar helft heeft geïncasseerd, een bedrag in goederen van f 7500. onttrokken wordt. Toen men te dien aanzien tot het juiste inzicht geko men was, ver'enigde de Kamer zich z.h.s. met de desbetreffende regerings conclusie. Dank zij een op korte termijn ge voerd overleg tussen de Commissie voor privaat en strafrecht en de rege ring kon de Kamer zich Donderdag middag al beraden over de rechten van de scheppende mens, waarover in het begin van de week het debat was uitgesteld, omdat de leden eerst nog kennis wensten te nemen van enkele pas verschenen geschriften op dit gebied. Onder het hoofdstuk „de rechten van de scheppende mens" denkt de regering in het nieuwe Burgerlijk Wetboek samen te vatten, wat nu ver spreid staat. In de Octrooiwet, de Au teurswet, de Merkenwet en enkele an dere wetten. Toegevoegd zullen worden bepalin gen omtrent de bescherming van sier en gebruiksmodellen. Het overleg tus sen regering en commissie had slechts tot resultaat opgeleverd, dat de re gering een commissie zal benoemen, die heeft uit ie maken, wat onder ge- bruiksmodel moet worden verstaan. Prof. Gerbrandy (AJEL) opperde be zwaren tegen de uitdrukking „Schep pende mens". Zijn godsdienstige over tuiging bleek zich te verzetten tegen het in verband brengen met elkaar van scheppen en mens. Wel gebruikte hij het wooi'd „creatief" en daarover verwonderde zich prof. Meyers te recht. Deze had lang over een goede titel voor de desbetreffende bepalin gen nagedacht Hij meende, dat hij goed geslaagd was en dat vond mej. Tendeloo van de P.v.d.A. ook. ASPIRINE. Interessant in de discussie over de materiële inhoud van de toekomstige bepalingen van het Burgerlijk Wet boek was o.a. de conclusie der rege ring, dat het recht op een woordmerk alleen dan door het worden van een soortnaam verloren moet gaan. wan neer het recht een bepaalde ouderdom (bijv. twintig jaar) heeft verkregen. Wanneer iemand in een apotheek om aspirine vraagt, dient men hem het originele Duitse product, dat voor het eerst onder deze naam in de han del gebracht werd, te geven; ook al verkoopt die apotheek eigen tablet ten van volkomen gelijke samenstel ling. Dat is eigenlijk te gek. Want aspirine is geen eigen naam meer, het is niet meer de naam van een merk, maar een naam van een soort genees middelen geworden. Moeten zo'n naam en dergelijke na men nu toch maar steeds beschermd blijven? Neen, antwoordde prof. Mey ers. Octrooien en het auteursrecht zijn ook in tijdsduur beperkt. Het ligt dus voor de hand, dat dit eveneens geldt voor een woordmerk, dat tot soort naam geworden is. De Kamer aanvaardde deze conclu sie en verenigde zich ook met de andere, die de regering over deze ma terie had opgesteld. Het Wereldgebeuren Democratie Doctor Thomas Dehler is een ge zonde forse man van 56 Jaar. Hij drinkt graag een glas bier en na ae dagen van zijn .stormach tige jeugd (oorlog '14'181 deed hij dat nogal eens ln gezelschap van oud-frontstrijders uit het Rijnland. Maar hij zat niet in de oud-strijders- organisatie, die Hitier aan de macht Ixielpen. Dat bleek in 1933 een nadeel voor doctor jur. Thomas Dehlermen liet hem delen in de vervolgingen, welke Hitier zo kwistig rondstrooi de over de hoofden van zijn tegen standers. Na 1945 kon Dehler opgelucht ademhalen en er was een mooie po litieke carrière voor hem weggelegd, die een hoogtepunt bereikte toen Adenauer hem als minister van jus titie opnam in de Westduitse rege ring. Dehler is een iiberaal (Vrije Demo craat), van wie zelfs zijn uitgespro ken tegenstandei's zeggen, dat hij een van de weinige ..echte democraten" is in Duitsland. Hij is een goed rede naar, die er van houdt banvloeken te slingeren naar alles wat onrecht is. Soms is hij wat heftig! Vijf honderd wetten en verorde ningen passeerden zijn schrijf tafel en van hem kan gezegd worden, dat hij voor het nog uiterst prille democratische recht in Duitsland de grondslag heeft ge legd. In een gesprek heeft hij eens het- volgende verklaard: „Met alle kracht streef ik naar recht, dat voor ieder een geldt, maar ik heb één grote zorg: naarmate er meer wetten ko men. wordt er minder recht gedaan. Wetten maken een mens niet geluk kig. Met weinig wetten is er goed recht". Rondom deze Thomas Dehler speelt zich thans een strijd af in Bonn. Hij is enige tijd geleden in botsing geko men met Katholieke geestelijken en men zou daarom liever zien. dat hij niet terugkeerde als minister van justitie in het nieuwe kabinet Aden auer. Wanneer dit nu het enige conflict was bij de vorming van het nieuwe Duitse kabinet, dan zou Adenauer het vrij gemakkelijk hebben Immers conflicten kunnen opgelost worden door een ver-zoening of wanneer dat niet gelukt, dan zou er wel een an dere minister te vinden zyn. Zo een voudig echter ligt de zaak niet. Er woeden ook grotere .en kleinere conflicten om andere ministers en er zijn meningsverschillen binnen de grootste Duitse partij, de C.D.U. Het gerucht wil, dat bepaalde West-Duitse politieke leiders de lei ding van de 77-jarige Adenauer voor treffelijk vinden, maar ze willen het hem wat gemakkelijker maken, door hem veelerg veel werk uit han den te nemen. Daar was Von Brentano, die zich zelf al minister van buitenlandse za ken zag... Haastig deelde de Bonds- kanselarij (Adenauer) mede. dat het toch niet Adenauers bedoeling was de leiding van buitenlandse zaken uit handen te geven. Ook is er dr. Otto Lenz, die zich voorstelt als minister van voorlich ting in de nieuwe regering de man der grote propaganda te worden. Dan is er een meneer Globke, die zichzelf de aangewezen man vindt voor de binnenlandse veiligheid. Tenslotte staat er de heer Blank, die zich zelf reeds in Washington, Pa rijs en Londen heeft gepresenteerd als de toekomstige minister van de fensie. Nu zijn er lieden, die vrezen, dat zich binnen de nieuwe Duitse regering met zijn vele ministers een kleine kern zal vormen, een kern, die in werkelijkheid Duitsland zal be- sturen. Adenauer is niet jong meer.... men kan aan een bijna SO-jarige niet te veel werk overlaten en daarom fluis tert men de namen van de hierboven genoemde mannen als van flinke mannen, die misschien wat autoritair zijn, maar daarnaast doortastend en ijverig. Adenauer moet van de gex-uchten een beetje geschrokken zijn. Hij heeft al verklaard, dat de nieuwe regering niet „autoritair" zal zijnze zal democratisch regeren Da. klinkt heel mooi, maar de de mocratie in Duitsland is zwak en als doctor jur. Thomas Dehler verdwijnt zou ook het democratische recht wel eens erg zwak kunnen worden Vandaar de meer dan gewone be langstelling. waarmee men in Londen, Parijs en Washington uitziet naar de berichten over Adenauer's nieuwe regerixig. Deze week zouden de na men genoemd worden. Men is er heel erg benieuwd naar en waarlijk niet alleen in Bonn! Dr. H. von Brentano... wil Adenauer's taak verlichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3