PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT i Suriname wil onderhandeling over zelfbestuur voortzetter Half October kan het wegverkeer over nooddam door de kreek BILT Kantlijn ALPHEN AAN DE RIJN KOOPT „AVIFAUNA" NIET AMERIKAANSE HULP VOOR DE STRIJD IN IND0-CHINA 196e Jaargang-No. 214 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballint ijn. PL-verv.i W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 Sept. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie l 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—S regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. VOORBEREIDING RONDETAFELCONFERENTIE Brief van minister Kernkamp opende nieuwe mogelijkheden Mr. R. Pos, de algemeen vertegenwoordiger van Snrïname in Nederland, die Vrijdag j.l. uit Suriname in Nederland is teruggekeerd, heeft aldaar met de landsregering onder meer besprekingen gevoerd over het ant woord der Surinaamse landsregering aan de Nederlandse regering met betrekking tot de jongste voorstellen van Nederlandse zijde aan de landsregeringen in West-Indië, welke beogen, een grondslag te vinden voor een voortzetting der Rondetafelconferentie met de West. De heer Pos heeft dit overleg gepleegd met de Surinaamse regeringsraad, met de Surinaamse delegatie voor de R.T.C. en met de staten van Suriname in comité-generaal, welke laatste besprekingen verschillende avonden in beslag namen. Over het antwoord aan de Nederlandse regering werd volledige overeenstemming bereikt. Het ontwerp van dit antwoord werd in het comité-generaal met algemene stemmen aanvaard. In dit antwoord merkt de Suri naamse landsregering op, dat naar haar mening liet memorandum van New York over het recht op zelfbe stuur en het recht van afscheiding opgesteld door minister Kernkamp de grootste mogelijkheid biedt voor de bestendigheid van een we zenlijke band tussen Nederland, Su riname en de Ned. Antillen. Daar dit memorandum vermoede lijk niet tot overeenstemming met Het was blijkbaar nog niet tot alle Nederlanders doorgedrongen, maar niettemin: Nederlanders mogen zo maar geen gouden tientje hebben. Men moest ze aan de Neder landse Bank ten verkoop aanbieden, ingevolge het deviezenbesluit. Zij zijn nu eenmaal aanzienlek meer waard dan 10.—. Een Hagenaar wist blijkbaar van niets. Hij had acht en zestig gouden tientjes. Die gaf hij in depót, toen hg f eld nodig had. En daarmede liep hij egen de lamp. Tweehonderd vijftig gulden boete. En alle gouden tientjes verbeurd ver klaard Iedere Nederlanders wordt nu een maal geacht de wet te kennen. Maar sneu is het. Er is de laatste tijd in enkele bla den een vlammende ingezonden stukkenstrijd gevoerd over het veelvuldige liften van verpleegsters. Er zijn mensen, die vinden, dat men verpleegsters mee moet nemen, om dat zij geen geld hebben om te reizen. Er zijn anderen, die vinden, dat men met verpleegsters en leerlingver pleegsters geen medelijden hoeft te hebben. Zij verdienen ook een salaris. „Twee verpleegsters" hebben over het probleem zelf hun oordeel gege ven. Omdat het een nuchter oordeel is, laten wij het hier volgen: 1. Is het niet beter dat een leerling verpleegster haar diploma haalt in een inrichting:, die dicht bij haar woonplaats is gelegen? Dit kan in veel gevallen. Zij heeft dan minder reiskosten, zodat liften niet meer no dig is. Bovendien zijn het vaak dezelf de zusters, die steeds geldgebrek hebben. 2. Dat een verpleegster alleen maar zakgeld heeft, is een pertinente onwaarheid. Laat degene, die hier over wil schrijven, eerst eens gaan informeren bij bevoegde instanties. De salarissen zijn gebonden aan rijksregelingen. 3. Wij denken dat ei- weinig beroepen zijn, waarin men geen kousen en schoenen draagt. Dit hoeft dus geen reden te zijn om te liften. 4. N.a.v. wat men schrijft over het „helpen" van verpleegsters: hel pen is niet meer dan onze plicht. La ten de mensen de verpleegsters eens taan zien als gewone mensen met een aan waarin men, zoals in ieder be roep, zijn plicht moet doen. En laat men inzien, dat dit beroep helemaal geen reden is om nü maar te gaan liften". Wij hebben zo de neiging deze ver pleegsters gelijk te geven. Toen men een paar jaar geleden de Nederlandse landelijke telefoon gidsen in verschillende delen ging splitsen, hebben wij gewaarschuwd: dat loopt mis. Thans roept „Trouw" in wanhoop uit: „We waren altijd geabonneerd op de landelijke telefoongids. Vanwege het feit dat we een telefoonaanslui ting hadden. Daar zal evenwel een eind aan moe ten komen. Want de telefoongids is niet meer een boek, zoals vroeger of twee boe ken zoals tot voor kort. De telefoon- fids is een bibliotheek op. zichzelf. wee delen en dan nog eens twee de len voor Amsterdam en nog eens twee delen voor Den Haag en nog eens twee delen voor Rotterdam. Deze steden zijn niet meer vermeld in de landelijke telefoongids. De ste delijke gidsen zijn jammer genoeg ook nog op dik papier gedrukt, zodal ze een grote ruimte in beslag nemen. De landelijke gids is gelukkig nog op dun papier gedrukt, anders hadden we er zeker nog ettelijke delen bij ge had. We vragen ons af of het werkelijk niet mogelijk is om de geabonneerden op Neeijands telefoonnet een tele foongids in twee delen te geven op dun papier gedrukt, zodat ze in onze bescheiden woningen een bescheiden plaats innemen. Vermoedelijk zal het voor de abon- né's ook nog voordeliger zijn". Zou de kreet van Trouw helpen? Nederland zal kunnen leiden is in Suriname het nieuwe voorstel van de Nederlandse regering tot overbrug ging: van het verschil in zienswijze in beschouwing genomen. Dit voor stel was vastgelegd in een brief van minister Kernkamp. Hoewel het de regeringsraad nog niet duidelijk is hoe door het opne men van de term „het recht van zelfbestuur" in de preambule van het statuut voor Suriname en de An tillen tot uitdrukking komt, dat de historische verbondenheid wordt om gezet in een vrijwillige verbonden heid, heeft de regeringsraad met aan dacht kennis genomen van de maat regelen, die de Nederlandse regering voorstelt om op gemakkelijke wijze het statuut in de toekomst te wgzi- gen. De regeringsraad is thans van me ning, dat de inhoud van de jongste brief die de minister aan de regerin gen van Suriname en de Antillen De heer D. de Loor <P. v. d. A.) treedt af als Kamerlid. De heer D. de Loor van de P.v.d.A. heeft met ingang van 12 September a.s. ontslag gevraagd als lid van de Tweede Kamer. De heer De Loor is enige tijd geleden benoemd tot burge meester van Delft. Voor opvolging komt in aanmerking mevrouw D. He romaMeilink te Amsterdam. Zij zal de benoeming tot Kamerlid aannemen. zond, een uitgangspunt voor voort zetting van het overleg in de z.g. „kleine commissie zal kunnen zijn. Suriname zal evenwel aan dit over leg in de kleine commissie niet kun nen deelnemen, voordat de begroting van Suriname en enige andere spoed eisende zaken zijn afgehandeld, het geen niet voor December van dit jaar te verwachten is. Aldus het antwoord van de Suri naamse regering op de brief van mi nister Kernkamp. Van de Ned. An tillen moet het antwoord nog bin nenkomen. Op een vraag van het A.N.P. naar de mening van de Nederlandse rege ring over het Surinaamse antwoord, werd er in kringen van de Nederland se regering voldoening over uitge sproken dat de Surinaamse landsre gering hoewel zij nog wel enkele be zwaren heeft, niettemin bereid is, op basis van de voorstellen van mi nister Kernkamp de onderhandelin gen over de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk voort te zetten. Veertig doden bij aardbeving op eiland Cyprus. Ergste sinds mensenheugenis. De ergste aardbeving sinds men senheugenis heeft zich Donderdag op het eiland Cyprus voorgedaan. Vol gens de eerste berichten zijn min stens 40 mensen omgekomen en twee dorpen volkomen verwoest, waardoor 1500 mensen dakloos zijn geworden. In acht seconden werden in 135 dorpen op het Westelijk deel van het eiland woningen vernield. Volgens een officiële bekendmaking wordt het aantal ernstig gewonden op 100 ge schat en het aantal licht gewonden op een veelvoud er van. Schepen zijn naar Paphos vertrokken om hulp te bieden. In Paphos is bijna geen huis onbeschadigd. De hoofdweg tussen Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, en Paphos is door grote rotsblokken ver sperd. Vrachtwagens met brood trachten het rampgebied te bereiken. In Stroumbi zijn 500 gebouwen, waaronder de kerk, in ruïnes veran- dei-d. Van de 700 inwoners hebben er 13 de dood gevonden. Drie dorpen in het district Paphos zijn nagenoeg geheel verwoest. Bijna geen huis staat overeind. Curatoren willen niet afwijken van oorspronkelijke vraagprijs. In flagrante tegenstelling tot hetgeen Woensdagnacht na de geheime raadsvergadering van 5'/z uur werd meegedeeld, namelijk, dat de grootst mogelijke meerderheid van de gemeenteraad van Alphen ad Rijn zich voor het behoud van „Avifauna" had uitgesproken, heeft burgemeester Witschey Donderdagochtend verklaard, dat de voorgenomen koop van het vogelpark door de gemeente niet doorgaat. Uit de mededeling van de burge meester bleek, dat de raad Woens- nagnacht B. en W. heeft gemachtigd „Avifauna" te kopen voor een be drag van 400.000. De curatoren houden echter vast aan de oorspron kelijke vraagprijs van 485.000. Wan neer het gemeentebestuur hierop niet wenst in te gaan. waarvoor tot Zaterdagmiddag gelegenheid wordt gegeven, zal de levende have worden verkocht voor een bedrag van 60.000 en de inventaris van het restaurant vooi: 150.000. De gebou wen en teiTPinen zullen dan nog pu bliek worden geveild. Hoewel, naar de burgemeester meedeelde, een Ne derlands bedrijf zich bereid had verklaard, de ontbrekende 85.000 voor twee jaar renteloos aan de ge meente te lenen, en naar zijn mening, Op zoek naar aardolie. PROEFBORINGEN OP SCHEVENINGSE STRAND. Op het strand te Scheveningen zijn deskundigen begonnen met een seis mologisch onderzoek om de structuur van de aardkorst vast te stelleD. Het feit, dat bij Rijswijk olie is aangeboord deze proefput levert 25 ton per dag heeft de nieuwsgierigheid der ge ologen naar nadere details van de om geving doen groeien. Vandaar de on derzoekingen op het Scheveningse strand. Binnenkort zal men ook in de buurt van Den Haag. Delft en het Westland met proefboringen beginnen. Toen H.M. bij haar bezoek aan de Beatrixschool te Amsterdam een .,heus" winkeltje, waar twee lieve meisjes achter de toonbank stonden, passeerdekon zij de verleiding niet weerstaan winkeltjete spelen. Naast H.M. de Amsterdamse wet houder van Kunstzaken en Onderwijs, mr. A. de Roos. de hogere aankoopsom, de pachtop- brengstcn en die van de vermake lijkheidsbelasting in dit ongunstige seizoen in aanmerking genomen, geen enkel risico voor ae gemeente meebrachten, hadden drie van de vier wethouders zich niet bereid ver klaard hun medewerking te verlenen. De vierde wethouder was niet be reikbaar, zodat diens mening niet kon worden gehoord. De burgemees ter achtte hiermede elke kans voor de gemeente om „Avifauna" in han den te krijgen verkeken. H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bern- hard en H.K.H. Prinses Beatrix heb ben Woensdagavond in de Stads schouwburg te Amsterdam de gala- première bijgewoond van Calderons „Het leven een droom", opgevoerd door het Amsterdams Toneelgezél- schap Nederlandse Comedio". De Koninklijke bezoekers werden bij aankomst aan de Stadsschouwburg verwelkomd door de heer Guus Oster, directeur van Nederlandse Comedie" In krijgsgevangenschap overleden De Korea-vrijwilliger F. M. Lam- berti, geboren op 2 Mei 1929 en wo nende te Maastricht, is als krijgsge vangene door uitputting overleden. Lamberti werd het vorig jaar door de communisten gevangen genomen. Met een Fransman wist ng te ontvluchten, doch door gebrek aan voedsel moesten zij zich weer bij de Noordelijken mel den. Er bestond goede hoop, dat Lam berti zou worden uitgewisseld. Hij is echter kort vóór de uitwisseling, de juiste datum is niet bekend, tengevol- ?e van de doorgestane ellende, over- eden. De Franse vrijwilliger, die in middels werd vrijgelaten, ontving van I Lamberti een ring en deed mededeling van het overigder VELDTOCHT TEGEN VIETMINH Negen nieuwe Franse bataljons zullen naar Saigon vertrekken. De .Amerikaanse veiligheidsraad heeft er mede ingestemd een nieuwe Franse poging om een einde aan de oorlog in China te maken met een extra-toewijzing van 385 millioen dol lar te steunen. Met de door de raad geadviseerde gelden zullen de Fransen in staat zijn negen bataljons van Europa naar In- Een tachtigjarige zou een moord gepleegd hebben De politie te Nijmegen heeft in arrest gesteld de 80-jarige J. L. uit Nij megen, die er van wordt verdacht op de Leusderheide W. H. van H. uit Nij megen om het leven te hebben ge bracht. Het lijk van v. H. werd op 26 Augustus door de Rijkspolitie van Leusden in verregaande staat van ontbinding op de Leusderheide aange troffen. Op het slachtoffer werden geen papieren gevonden. De Identifi catie was dus uiterst moeilgk. Uit het onderzoek bleek, dat de man een horrelvoet en een lamme hand had. Er waren sporen aanwezig die op een misdrgf wezen. Het spoor leidde ten slotte naar Nijmegen, waar bleek, dat een zekere W. H. van H. al geruime tijd uit een inrichting werd vermist. Hij stond als een gierige man bekend. Men nam aan, dat hij ongeveer 700 gulden bg zich droeg. De aandacht van de Rijkspolitie te Leusden ging uit naar de in Nijmegen vertoevende 80- jarige vitale zwerver J. L. die veel in de omgeving van Amersfoort verblijf houdt. Verscheidene personen hadden de zwerver onlangs met een tweede persoon in de omgeving van Amers foort gezien. De politie vond tenslotte termen genoeg aanwezig om L. te ar resteren. De inan heeft al verscheide ne vei-oordelingen achter de rug. L. blijft ontkennen. DE RIJKSWEG BIJ KRUININGEN Er kunnen geen Baileybruggen meer worden gelegd Zoals allcrwege in de drooggevallen gebieden door moeizame arbeid van alle mogelijke instanties, langzaam maar zeker de sporen van de ramp worden uitgewist, gaat dit ook in de Kruiningse polder. Donder dag was bij de vijftig meter brede kr eek, welke de Rijksweg doorkruis te, weer een symptoom van vooruitgang in het herstelwerk te bespeu ren. De 70 meter lange Baileybrug, welke enkele maanden de woeste stroom van zout water heeft overbrugd, om door de leiding welke zij torste, de bevolking van Zuid-Beveland, aan zoet water te helpen, heeft haar taak beëindigd. De aanvankelijk als een bodemloze put schijnende kreek heeft zich gewonnen gegeven en ten Noorden van de brug is een brede zanddam boven water gekomen, waarover thans de waterleiding buis is gelegd. Half October zal over deze nooddam ook het wegverkeer kunnen worden geleid, zodat de omweg over Oostdyk met het eenrich tingsverkeer, tot liet verleden zal behoren. Woensdagmiddag zijn de genietroe pen uit Keizersveer, zestig man sterk, naar Kruiningen gekomen om de brug te demonteren. Het ging nu wel wat gemakkelijker dan enkele maanden geleden, toen de vloed de mannen na enkele uren verdreef. De brug werd opgevijzeld, waarna letterlijk en fi guurlijk alles op rolletjes ging. Te gen de avond fustte de brug voor het grootste gedeelte aan de Ooste lijke zijde op het wegdek. De verbin ding met de overzijde was verbro ken en de demontage kon beginnen. Men verwacht dat hedenavond de brug verdwenen is. Zoals bekend lag het aanvankelijk in de bedoeling om tijdens het leg gen van de nieuwe duiker in de rijks weg, lipt gaf te overbruggen met twee kleinere bailey-bruggen voor het verkeer. Daar dè militairen ech ter voor oefeningen naar Duitsland worden gedirigeerd, is in de plannen verandering gekomen. Er kunnen nu geen bruggen worden gelegd. Dit zal evenwel geen wijziging brengen in het voornemen van de Rijkswater staat om de weg half October, voor het verkeer vry te geven. De langs de weg gestorte zanddam zal worden bestraat, zodat de auto's hierover met beperkte snelheid zullen kunnen passeren. Voor het zware verkeer is deze oplossing nog aantrekkelijker, daar over de baileybruggen slechts verkeer met een bepaald maximum gewicht kan worden toegelaten. Terwijl het verkeer over de nood dam zal worden geleid, zal Rijkswa terstaat voortgaan met het herstel van de naastgelegen rijksweg. Voor dat deze weg kan worden afgewerkt, zal echter eerst de ter plaatse weg gespoelde du'ker vervangen moeten worden. He; verloop van dit werk zal sterk afhankelijk zijn van de do-China over te brengen voor een nieuwe veldtocht tegen de Vietminh. Deze toewijzing zou boven de 400 millioen dollar komen, die dit jaar door het Amerikaanse congres aan Indo-China zijn toegewezen. De Franse premier, Laniel, heeft Donderdag besprekingen gevoerd met de minister van defensie, Pleven, en de minister van financiën. Faure, over de nieuwe toewijzing door Ame rika van 385 millioen dollar voor In do-China, aldus meldt Reuter uit Pa rijs. Laniel had tevoren bekendge maakt, dat de nationale veiligheids raad van de Verenigde Staten Woens dag was overeengekomen, in principe een extra-toewijzing van 385 millioen te verlenen, behoudens goedkeuring van president Eisenhower. weersomstandigheden. Er moet op gerekend worden, dat dit ca. drie maanden zal vergen. Zonder tegen slag, kan dus over ongeveer vier maanden de weg weer normaal in ge bruik genomen worden. Voordat de duiker echter gereed zal zijn, zit men nog met het probleem van de afwa tering in 't Noordelijk gedeelte van de polder. Naar men van Water staatzijde verklaarde, heeft deze kwestie echter de aandacht, waarbij over een andere oplossing voor het afvoeren van het water wordt „ge piekerd." DE VERWACHT: FLINKF OPKLARINGEN. Aanvankelijk wisselend bewolkt met op vele plaatsen droog weer, maar vanuit het Noordwesten toenemende bewolking en in het Noorden van het land kans op wat lichte regen- Matige tot vrij krachtige naar West of Zuid west krimpende wind. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN. 12 September Zonop Maan: op 10.53 onder 19.02 onder 19.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1