PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Adenauer wil de Saarkwestie met Frankrijk bespreken Vijftig jaar „De Ruyterschool" in Vlissingen BILT Kantlijn GEFORTUNEERDE FRANSEN ONTDUIKEN DE BELASTING Vandaag K.L.M. START ALS EERSTE IN DE CHR1STCHURCH RACE 196e Jaargang-No. 213 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 Sept. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief- Kleine advertenties imax. 11 regels! van t—5 regels t 1-—. Iedere regel meer 20 cent- ..Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; l'emeuzen. Bruuwerljstr 2; Zierik7.ee. N Bogerdstr C 160. telel FRANS-DUITSE TOENADERING? Nieuw Duits kabinet zal spoedig gevormd worden Heinrich von Brentano, de leider van de Christendemocratische frac tie in de Westduitse bondsdag heeft verklaard, dat Duitsland binnen kort met een nieuw initiatief zal komen voor de oplossing van de Saar kwestie. Hij zeide, dat Duitsland wil komen tot een hervatting van de directe onderhandelingen met Frankrijk en dat het streeft naar een vreedzame oplossing, die rekening houdt met de belangen van de beide landen en van de Saarlanders. Vrjje verkiezing van een Saarland-parle- ment zou nodig zijn. Een gerucht, dat Von Brentano minister van bui tenlandse zaken zou worden in het nieuwe kabinet Adenauer werd in direct tegengesproken door de persdienst van de bondskanselarij, die mededeelde, dat de vraag wie het ministerie van buitenlandse zaken zou beheren, niet actueel was nu het Duitse volk zich onomwonden heeft uitgesproken voor de voortzetting van de buitenlandse politiek door dr. Adenauer. Zowel bondskanselier Adenauer als Von Brentano lieten kalmerende woorden horen. Von Brentano sprak over de hereniging van Duitsland met „vreedzame middelen" en de Bondskanselier had het over „maat houden" en hij ontkende, dat er spra ke zou zijn van een autoritaire koers. Te Bonn is de mogelijkheid ge opperd, dat er naar het Nederlandse voorbeeld twee ministers van buiten landse zaken zullen komen. Von Brentano zou dan Adenauer assiste ren voor wat betreft de „Europese activiteit" van de nieuwe regering. Verwacht wordt, dat Adenauer de samenstelling van het nieuwe kabinet in grote lijnen bekend zal maken voordat hij a.s. week met vacantie gaat naar het Zwarte oud. Het begin van het nieuwe parle mentaire jaar staat voor de deur een paar dagen geleden hebben wij er reeds aan herinnerd. En ter gelegenheid van dit heuglijk feit, heeft thans de P.v.d.A. een verkla ring gepubliceerd, waarin zij aan dacht vraagt voor de gevaren en de mogelijkheden, welke de politieke ontwikkeling In ons land inhoudt. Dit is een ongebruikelijk gebaar en men mag wel aannemen, dat het ge maakt wordt met de bedoeling om reeds bij voorbaat de positie van de Partij van de Arbeid duidelijk vast te leggen. Zou dit nodig zijn, als geen politieke stormen behoefden te worden verwacht? Natuurlijk niet. De Partq van de Arbeid heeft op doorbraaksuccessen kunnen bogen. Zij werpt zich op als behartigster-bij uitstek van de belangen der sociaal zwakken. Zij kondigt thans aan, dat er van het voortzetten van het voor uitstrevende regeringsbeleid geen sprake zal kunnen zijn, als de door braak niet verder doorwerkt. Samen bundeling der progressieve krachten vraagt daarom de P.v.d.A. en hand having van de overheidsinvloed op de loonvorming en het economische Ie- ven. Waarom deze beginselverklaring? Men weet, dat de Katholieken het slachtoffer zijn geworden van de doorbraak. Men weet, dat zich van de K.V.P. de Katholie ke Nationale Partij heeft afgeschei. den en dat zich in de P.v.d.A. een R.K. Werkgemeenschap heeft ge vormd. Reeds geruime tijd zoekt men in de katholieke gelederen naar herstel van de eenheid. Met name na de jong ste raadsverkiezingen heeft men zich ter dege rekenschap gegeven van het feit, dat in de steden van het Zuiden des lands de Katholieken in niet ge ringe mate P.v.d.A. stemden. Is men in 't Katholieke kamp dus be ducht voor verdere doorwerking van de doorbraak, in het P.v.d.A.-kamp is men beducht, dat men van een even tueel herstel der Katholieke eenheid nadelige gevolgen zal ondervinden. Het manifest, door de P.v.d.A. bq de aan vang van het nieuwe parlementaire jaar gepubliceerd, zou daarmede wel eens verband kunnen houden. Daar naast speelt natuurlijk een rol, dat er inderdaad uiterst belangrijke onder werpen in de Tweede Kamer in be handeling zullen komen. De belas tingvoorstellen, de huurverhoging, de watersnoodschade, het televisiebeleid, de loonmaatregelen, ziedaar onder werpen, die tot de nodige conflicten aanleiding kunnen geven. Tegelijkertijd begint het bedrijfsle ven met steeds meer klem om meer vrijheid te roepen: men zal zich her inneren, dat de loonvorming nog on langs een onderwerp van niet parle mentaire discussie uitmaakte. Welnu: de P.v.d.A. heeft haar po litieke koers nog eens uit drukkelijk onder de aandacht van haar volgelingen gebracht. Rest dus de vraag, wat met name de Katholieken zullen doen. Zij staan in dubio. Zij zullen vermoedelijk dit jaar moeten kiezen tussen een meer rechtse koers, een ongewijzigde, of een meer linkse koers. Dit kan tot nieuwe spanningen in het verre van eensgezinde kabinet leiden. Misschien loopt het wel los. Met die spanningen en gevaren. Ook de Tweede Kamer zal zich wel terdege herinneren, met hoeveel moeite dit kabinet werd gevormd. Maar men kan nooit weten. In ieder geval is de politieke ont wikkeling in de komende maanden do aandacht zeker waard. Verdwijnende ministers. Van drie ministers staat vast, dat ze zullen aftreden namelijk dr. Lehr minister van binnenlandse zaken die teveel nederlagen leed in het parlement, voorts ds. Lukaschek, die als minister voor vluchtelingenzaken een te slap beleid voerde en tenslot te de minister van landbouw prof. Niklas, die er niet in slaagde een bondsdagzetel te veroveren. De minister voor de Duitse eenheid, Jacob Kaiser, is niet zeker van zijn terugkeer, omdat zijn beleid soms te veel afweek van Adenauer's inzich ten. Men vreest ook, dat de minister van justitie Dehler niet zal terugke ren. Hij heeft een conflict met de Katholieke geestelijkheid. Tenslotte geeft men ook de minister van ver keer Seebohm weinig kans, omdat hij ergernis verwekte door de verze kering, dat hij nog altijd een buiging wilde maken voor het hakenkruis. Het is vrijwel zeker,, dat als nieu we ministers in Adenauer's kabinet onder meer zullen optreden Theodoor Blank, die minister van defensie wordt en dr. Otto Lenz, die het mi nisterie van voorlichting krijgt. Bruce bij Adenauer. De speciale Amerikaanse ambas sadeur in Europa, Bruce, heeft Woensdag een langdurig onderhoud gehad met bondskanselier Adenauer. De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, Conant, en diens plaats vervanger, Dowling, waren hij het onderhoud tegenwoordig. Bijzonderheden over de besprekin gen zijn nog niet bekend gemaakt. Het nieuwe gebouw van de ,JDe Ruy- terschool" te Vlissingen zal op 16 September officieel in gebruik wor den genomen. Tegelijkertijd wordt het vijftigjarig bestaan van de school gevierd. (Foto P.Z.C.J Het koninklijk bezoek aan Amsterdam. Koningin en Prins bij de volkstuiniers. H. M. de Koningin en Prins Bern- hard hebben Woensdag een bezoek gebracht aan het R.A.I.-gebouw te Amsterdam waar de tentoonstelling „De Gouden Poort" wordt gehouden, die door volkstuiniers is georgani seerd. Over een brede roodgebloemde lo per betraden vorstin en prins de paden langs de met bloemen en vruchten getooide gazons. Ongedwon gen liepen zq tussen het publiek. Met veel interesse hoorde de koningin de explicatie aan van de voorzitter, de heer Visser, die haar uitvoerig voorlichting gaf over hetgeen de volkstuinders in georganiseerd ver band tot stand weten te brengen. Na het verlaten van het R.A.I.- febouw volgde een tocht van ruim 0 minuten door de bevlagde straten, naar het paleis op de Dam. Daar stond de menigte weer als van ouds tientallen rijen dik opge steld. Voor het paleis stond een ere wacht van de studenten schietvere niging, daartussen stond ook de Am sterdamse politiekapel opgesteld. Nadat koningin en prins de ere wacht hadden geïnspecteerd traden zij het paleis "./innen en drie minuten later verschenen zij op het balcon om te danken voor de hartelijke toe juichingen Des avonds werd In het paleis een officieel diner gegeven, voor 4,4 ge nodigden. „OPERATIE-GOED-LEVEN" Jacht op „pauper"- millionnairs. De Franse minister van financiën, Edgar Faure, heeft Woensdag het be gin aangekondigd van de „operatie- goed-ieven", gericht tegen gefortu neerde Fransen, die er jachten, auto's en villa's op na houden doch aan de belasting een inkomen van 3000 gul den per jaar of zelfs in het geheel geen inkomen opgeven. Tientallen be lastinginspecteurs hebben in Augustus in Franse badplaatsen en mondaine va- cantie-oorden het doen en laten nage gaan van Franse „pauper-million- nairs" en hiervan rapport opgemaakt. Zo bleek, dat een ingezetene van Nice, die geen inkomen opgaf, twee villa's en een Cadillac bezat- De be trokkene is nu aangeslagen voor een inkomen van 70.000 gulden per jaar. Een Parijzenaar met drie auto's, drie bedienden en een weélderige woning, die echter zijn inkomsten verzweeg, is thans in de categorie van 150.000 Wil Sowjet'Unie met Westen confereren? In Potsdam of Berlijn. Uit gewoonlijk welingelichte krin gen te Oost-Berlijn is Woensdag ver nomen, dat de Sowjet-Unie van plan is de uitnodiging van de drie Wes telijke mogendheden tot het houden van een conferentie der ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" aan te nemen. De Sowjet-Unie zou niet in Lugano willen bijeenkomen, doch de vergade ring te Potsdam of in Berlijn willen houden, zodat zij voortdurend deskun digen over Duitsland zullen kunnen raadplegen, aldus verluidt in genoem de kringen. STAD EN SCHOOL HOREN BIJ ELKAAR Grote belangstelling voor jubileum viering op 16 en 17 September a.s. „Dc Ruyterschool" in het goud! Deze maand om precies te zijn: op 16 en 17 September wordt het vijftigjarig bestaan van de Vlissingse Zee vaartschool gevierd en dat betekent feest voor de gehele stad. Want de „De Ruyterschool" behoort bij de Scheldestad, zo goed als de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" en de Marine er bijhoren. De oprichting reeds had ccn typisch Vlissings karakter: het waren de directeuren van „De Schelde" en van de „Zeeland", die met de inspecteur van het Loodswezen tot stichting besloten. Dank zij de energieke arbeid van dit drietal, name lijk mr, Jan Smit van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", de heer C. L. van Woelderen, directeur van de Maatschappij „Zeeland" en de heer Maren Bentz van de Berg van het Nederlandse Loodswezen, kon op 1 Mei 1903 met het onderwijs aan 17 stuurlieden worden begonnen op de boven verdieping van de openbare school aan de Frans Naereboutstraat. De huidige directeur, de heer P. Vijn, die sedert 1931 zijn onvermoeide werkkracht aan de school geeft, en de heer G. Bosveld secretaris van het jubileumcomité, tevens leraar aan de school, hebben ons verteld hoe het in die vijftig jaar groeide. Groeide inderdaad, want er is bijna nooit een teruggang geweest, doch integendeel steeds een gestadige opgang. De heer Vijn had op de tafel van zijn prachtige ruime kamer in het nieuwe gebouw van de school een paar statistiekjes liggen, waaruit bleek, hoezeer zijn school in de loop der jaren vooruitging. Met zeventien leerlingen werd begonnendoch dit getal zegt niet alles. Want in 1903 waren de rijksregelingen voor het onderwijs nog niet zo ver als thans, zodat de school met h^r zeventien man, één directeur en drie leraren, maar moest zorgen, dat er een slui tende exploitatie kwam. Wel ontving men bijdragen van gemeente en pro vincie, maar toch was het in die eer ste dagen financieel niet altijd even gemakkelijk. Vier leerkrachten en zeventien leer lingenal spoedig ging de lqn om hoog en slechts zelden vertoonde de curve een daling: alleen het jaar 1945 liet een scherpe neergang zien. Enkele jaren later echter was het verlies al weer ingehaald en het jaar 1949/1950 bleek zelfs een topjaar: 398 leerlingen! UITBREIDINGEN. In 1906 reeds werd de school uitge breid met een opleiding voor werk tuigkundigen en zoals oekend werd na de oorlog met een M.T.S. gestart. In 1909 kon een nieuw gebouw inge- bruik worden genomen: de school, die zovele jaren een bekend beeld aan de Vlissingse boulevard was. Enkele ma len was verbouwing en vergroting nodig, o.m. tengevolge van de over komst uit Middelburg van de prak tijkopleiding. Aanvankelijk was deze opleiding een zaak van de scheep vaartmaatschappijen, maar enkele jaren geleden trok de school ook de ze arbeid aan zich. In de loop der jaren kreeg de „De Ruyterschool" een uitstekende repu- ((Vervolg op pag. 2) gulden per jaar ingedeeld. Het inko men van een andere Parijzenaar, die 3260 gulden per jaar had ingevuld, maar er twee auto'£ en vier bedienden op na hield en vaak dure feestjes gaf, is thans getaxeerd op 100.000 gul den per jaar. Sluiting zitting 1952-1953 der Staten-Generaal. De beide Kamers van de Staten-Ge neraal, zullen Zaterdag 12 September 's middags om kwart voor drie, in verenigde vergadering bijeenkomen in het gebouw der Eerste Kamer. In deze vergadering zal de zitting 1952— 1953 worden gesloten. Middelmatige fruitoogst in W.-Duitsland. Men verwacht dit jaar in West- Duitsland een middelmatige fruitoogst en belangrijk kleinere opbrengsten dan vorig jaar. De appelenoogst wordt 18 procent lager geschat, die van peren 27 procent en die van perziken 41 pro cent. Woensdagmiddag orn 16.S0 uur arri veerde het Koninklijk Paar, dat een zesdaags bezoek brengt aan Amster- endam, bij het Paleis op de Damna een bezoek te hebben gebracht aan „De Gouden Poort". De inspectie van de erewacht van het Studenten-weer' baarheidscorps. I is het 20 jaar geleden, dat J de beide Scheldetunnels te Antwerpen officieel werden n geopend; is het 100 jaar geleden, dat de wet tot regeling van het j§ toezicht op de onderscheiden s kerkgenootschappen tot stand kwam. 12 vissers door vloed verrast en verdronken. Een groep van 13 vissers is Dins dag op een verlaten strand bij het eiland Oleron aan de Franse Oceaan- kust door de vloed afgesneden. Twaalf vissers verdronken, de der tiende slaagde er in de kust te be reiken. Toen de vloed opkwam hing er een dichte mist. Radio-amateurs zullen „Liftmaster" op zijn vlucht volgen. De „Liftmaster" van de K.L.M. zal op 8 October van de hertog van Gloucester persoonlijk het startsein krijgen in.de LondenChristchurch race. In tegenstelling met de aanvankelijke plannen zal de It. L. M.- machine, die het nummer 21 zal krqgen, namelijk als eerste starten in deze luchtrace, waarin thans de handicap-klasse het eerste vertrekt en niet de snelheidsklasse. De belangstelling voor dit lucht- vaartgebeuren stijgt, vooral in het buitenland met de dag, doch ook in Nederland zijn de symptomen van een lichte Christchurchkoorts waar te nemen. Dit goedaardige „ziekteproces" wordt nog gestimuleerd door het feit, dat gezagvoerder Kooper een brief van minister-president Drees zal meenemen voor de premier van Nieuw Zeeland, Sydney Holland en voorts een brief van de burgemees ter van Lutjegast (gem. Groote- gast), de plaats waar de ontdekker van Nieuw Zeeland, Abel Tasman, Directeur P. Vijn gestadige groei... (Foto P4.0.) werd geboren, voor de burgervader van Christchurch. Vele radio-amateurs hebben reeds aangekondigd het vliegtuig op zijn vlucht te zullen volgen. De B.B.C. zal vandaag op Schip hol een aantal opnamen in verband met de vlucht maken, In de bemanning van het toestel is een verandering gekomen. In de plaats van de heer W. F. J. Tielman zal de heer J. Boomsma, die Binds 1935 bij de K. L. M. werkzaam is, als tweede boordwerktuigkundige de vlucht mee maken. Nieuw Zeeland zelf en dan speci aal Christchurch maakt zich thans op om alle deelnemers aan de vlucht feestelijk te ontvangen. 6 Britse zeelui gedood. Een Chinees communistisch vaar tuig heeft Woensdag gevuurd op een sloep van de Engelse marine, die pa trouilleerde in de monding van de Parelrivier, 20 mijl ten Zuid-Westen van Hongkong. Zes leden van de Britse bemanning kwamen om het leven. DE VERWACHT: HERFST. Zwaar bewolkt met enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde Noordwestelijke wind. Iets kouder dan gisteren. ZON EN MAAN. 11 September Zon: op 6.07 onder 19.04 Maan: op 9.42 onder 19.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1