Grote luchtvaarttentoonstelling in Engeland geopend WERD ADVOCAAT GECHANTEERD DOOR VRIENDIN VAN CLIENTE? GELDEN VOOR ROTTERDAMSE STADSVERWARMING WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 OP EERSTE DAG REEDS EEN DODE Engelsen tonen hun snelste vliegtuigen Te Farnborough in Zuid-Engeland is Dinsdag de grote Britse lucht vaarttentoonstelling geopend. De opening werd opgeluisterd door Ne ville Duke, die met zijn „Hawker-Hunter"-straaljager Maandag een nieuwe wereldsnelheidsrecord vestigde en driemaal de geluidsbarrière doorbrak, hetgeen met de nodige geluidsontploffingen gepaard ging. Met een snelheid van meer dan duizend kilometer per uur maakte Duke bo ven de hoofden van de 10.000 toeschouwers een rolvlncht. In dit verband zij opgemerkt, dat gezien het ongeluk bij de demonstra ties van verleden jaar toen een straalvliegtuig in de lucht in stuk ken brak en de resten van het toestel dertig toeschouwers dodelijk ver wondden dit jaar de vliegers be paalde richtlijnen hebben gekregen, waardoor men dergelijke catastro phes hoopt te voorkomen. Intussen heeft zich op de eerste dag van de demonstraties reeds een ongeval voorgedaa,. en wel met een hefschroefvliegtuig voor ambulance diensten, dat als voorzorgsmaatregel op het vliegveld van Farnborough zou worden gestationneerd. Bij de landing sloeg net toestel om. Een der inzittenden kwam om het leven, een tweede werd gewond. K. en S. Gemeenschap wil 2*4 milliard dollar lenen. De vice-president van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal (G. K.S.), Franz Etzel, heeft verklaard, dat nog voor het einde van dit jaar de langlopende Amerikaanse lening voor de G.K.S., waarvan reeds eerder spra ke is geweest, te verwachten is. De lening zou 2Y4 milliard dollar be lopen en zou onder zeer gunstige voor waarden verleend worden. 637. Om te laten zien hoe vaak de letter greep -ten in één woord kan voor komen heeft een vindingrijk man misschien was het wel een kind) het woord Hottentottensoldatentententen- toonstelling gevormd, waarmee aan geduid teil zijn 'n tentoonstelling van tenten die gébruikt worden door de soldaten, die tot de stam der Hotten- totten behoren. U ziet, de omschrij ving is aanzienlijk uitgebreider dan .het éne woord dat er echter óók mag zijn. We willen hier niet over de letter greep -ten spreken, maar over het feit, dat een dergelijk samengesteld woord in het Nederlands niet gangbaar is, om de eenvoudige reden dat we er geen behoefte aan hebben bij het spre ken zo compleet mogelijk te zijn. Nie mand is er op gebrand alle eigen schappen of kenmerken van het be sproken voorwerp te vernemen. De wachter bij een van onze kustlichten zullen we dan ook nooit horen vragen naar het vuurtorenlampenglasschoon- maakmiddelflesje, maar wel zal hy eventueel verzoeken de fles met spi ritus even aan te reiken. Hoe slecht we met dergelijke samengestelde woorden overweg kunnen, moge blij ken uit het volgende woord: brom- fietsbenzinepomponderdelenverko- persuniformknopendoosje. Omschre ven zou dit zijn: het doosje, waarin de knopen bewaard worden, die passen by het uniform dat gedragen wordt door de verkopers van onderdelen voor bromfietsbenzinepom pen. Weinigen zullen Lettergrepen ontkennen dat dit Z0-letter grepige woord hoogst on welluidend, en bo vendien in grote mate verwarring wekkend is. Wa-nt eerst worden onze gedachten op iets technisch gericht, daarna wordt de aandacht gevraagd voor de handel en uiteindelijk komen we terecht bij een heel gewoon knopendoosje, waarmee al het voorgaande volgens onze be grippen niets uitstaande heeft. Van al dat nodeloze geconcretiseer moeten we niets hébben. Bij vele primitieve talen is dat ech ter anders. In die talen ontbreken in het algemeen de vele abstracte be gripswoorden welke ons eigen zijn, maar daar staat tegenover een grote schat van woorden die tot in de k'ein- ste bijzonderheden alle wezensl-vn- merken van een zaak tot één aeheel verenigen. Zo kent de taal der Painte Indianen, die in het Z.W. deel van Utah V.Swonen, het lJrlet.tergre- pige woord: vnitokuchumpunknrüga- niygwivantümii, waarmee aangeduid wordt „degenen die zitten en met een mes een zwarte buffel, die hun eigen dom is, gaan verdelen". Dit éne woord, dat nooit alleen staand, maar altijd in verband met andere woorden in een zin wordt, gebezigd, blijkt behoorlijk ingewikkeld in elkaar te zitten, wan neer het in de samenstellende delen wordt uiteengerafeld: wii (mes) to (zwart) kuchum buffelpunku geeft door deze plaatsing aan dat de buffel 't eigendom van bedoelde men sen is: 't afzonderlijke woord -punku betekent daarentegen „paard" riigani (verdelen) yugwi zittenvantü duidt op het toekomstige van de han deling) mü (geeft de meervoudsuit gang voor levende wezens aan), voelt wel, dat hij verandering van één dezer bijzonderheden, een ander woord moet worden samengesteld om dit stelletje buffel-verdelende mensen aan te duiden. Lijkt de taal der Painte Indianen u daarom ingewikkeldf Mij ook.' Maar dit is nog niets, vergeleken bij wat in sommige andere talen is te voorschijn gekomen! l H. Pétillon. werd Dinsdag o.m. deelgenomen door de grootste vliegboot ter wereld, een tienmotorig toestel. Op deze luchtvaartshow zal Enge land het buitenland opnieuw tonen wat het op het gebied van de mo derne luchtvaart presteert. Hoewel, wat de export betreft Engeland voert jaarlijks voor 700 millioen gul den aan vliegtuigproducten uit de nadruk dit jaar op het verkeers- toestel valt, speelt het militaire vliegtuig een weinig onbelangrijke rol. De twee grote pilaren van de En gelse luchtverdediging zijn de jager en de bommenwerper. De Britten stellen zich niet alfeen tot taak een eventuele luchtaanval succesvol af te slaan, doch beschouwen de eigen aan val tevens als een van de beste af weermiddelen. Aan de huidige straaljager-eska ders voornamelijk Gloster Meteor's en Vampire's ontbreekt zoveel, dat de Engelsen met grote dankbaarheid een aanbod van Amerika en Canada hebben aanvaard om vierhonderd Sa bre's F 86 als gift over te nemen. De Sabre F 86 is, zoals men waarschijn lijk wel weet, de enige in productie zgn'de geallieerde straaljager, die te gen de snelle Russische MIG 15 is op gewassen. Dank zij het genereuze Amerikaans-Canadeze aanbod bezit Groot-Brittannië thans dus toch een aantal straaljagers, dat met goede kansen op succes op de strijd tegen de snelste gevechtsvliegtuigen van een potentiële vijand kan aanbinden. Ondertussen werken de Engelsen koortsachtig aan de ontwikkeling van eigen supersonische jagers. De eerste Venom's zijn sinds kort door Een overzicht van een hoekje van de grootste luchtvaarttentoonstelling ter wereld, die jaarlijks te Farnborough (Eng.) wordt gehouden. de RAF in gebruik genomen, de eer ste series Supermarine Swift's en Hawker Hunter's zullen begin vol gend jaar worden afgeleverd en de eerste Javelin's aan net einde van 1954. Door hun snelheid en prestatie staan deze nieuwe Engelse jagers in het middelpunt der wereldbelangstel ling. Vooral de Hawker Hunter wordt als een juweeltje onder de moderne straaljagers beschouwd en het proto type heeft al reeds een export-order van vijftig millioen dollar gevangen. Op het gebied van bommenwerpers wordt op 't ogenblik alleen de Can berra, een bommenwerper-jager voor gebruik op korte afstanden, in serie gebouwd. Maar het zal niet lang meer duren, of de RAF zal ook de drie beroemde V-klasse-machines: de Vickers Valiant, de Avro Vulcan en de Handley-Page Victor, in gebruik nemen. Deze lange afstandsbommen werpers worden uiterst geschikt voor het dragen van atoombommen ge acht en zullen in de toekomst onge twijfeld nog veel van zich laten no ren. PROCES VOOR HET AMSTERDAMSE HOF De president achtte optreden van de jurist volkomen onbegrijpelijk. Het Amsterdamse gerechtshof heeft zich Dinsdag geruime tijd bezig ge houden met een proces, aanhangig gemaakt door de 48-jarige Utrechtse advocaat en procureur, mr. L. M. S., tegen de 30-jarige vertegenwoordig ster, mej. J. J. de V. uit Den Dolder. De advocaat had tegen mej. de V. 'n klacht ingediend wegens afpersing." Hij beweert, dat zij hem heeft gechanteerd, hetgeen zij echter met grote stelligheid tegenspreekt. haar ingediende klacht gearresteerd werd en drie maanden in voorarrest heeft doorgebracht, door de recht bank te Utrecht vrijgesproken. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, zeide in zijn requisitoir, dat mr. S. zich tijdens het proces zo wel als daarvoor zeer merkwaardig heeft gedragen. Mr. Hoeffelman ge loofde, dat „er best iets ergs kan zijn gebeurd", doch met zekerheid viel niets te zeggen. Hij vroeg derhalve vrii spraak. Volgens de lezing van de advocaat zou het volgende zijn geschied. Hij was met mej. de V. in aanraking ge komen, nadat haar vriendin, met wie zij in Utrecht in een pension woonde, in dit pension was gearresteerd. Mej. de V. was toen als bemiddelaarster opgetreden en mr. S. zou de verdedi ging van de vriendin op zich nemen. Bij een van de bezoeken, die mr. S. aan mej. de V. bracht zou hij haar bij het afscheid hebben gekust. Aange zien hij meent bij de raad van toezicht en dicipline van de orde van advoca ten een minder goede naam te heb ben, was hij in angst geraakt toen hij begon te begrijpen, dat mej. de V. hem voor zijn houding bij deze raad van toezicht zou kunnen verraden. Volgens zijn lezing had zij hem ge zegd dit niet te willen doen, indien hij haar geld gaf. Hij beweert ten slotte, dat hij haar in totaal als zwijg geld, nadat hij gezwicht was voor de ze chantage, f 1200.heeft uitge keerd. Ter zitting werd de advocaat, als kroongetuige gehoord door de presi dent, mr. YV. A. Vos aan een kruis verhoor onderworpen. Mr. Vos noem de tijdens dit verhoor het optreden van deze advocaat volkomen onver klaarbaar. In eerste instantie is mej. de V., die in Maart j.l. onmiddellijk na de tegen Als getuigen gehoord vertelden een pensionhouder en een particulier re chercheur, beiden uit Utrecht, dat zij begin Maart bij mr. S. waren geko men op diens uitdrukkelijk verzoek. Hij had hun verteld, dat hij gechan teerd werd, liet 5 bankbiljetten van honderd gulden zien en vroeg de par ticulier detective de nummers te wil len noteren. Deze voldeed aan dit verzoek. Vervolgens nam mr. S. de telefoon op en belde mej. de V. op. terwijl de detective meeluisterde.. „Ik kom iets later", zo zei mr. S., nadat mej. de V. op haar toestel ant woord had gegeven. „Ik heb motor- pech, ik heb het geld bij een boer in Vleuten geleend. Ben je alleen?" „Ja, ik ben alleen, kom het maar brengen," zou het antwoord door de telefoon hebben geluid. De verdachte bevestigde dit tele- VACANTIE VOOR TWEEDE KAMER AFGELOPEN Het nieuwe burgerlijke wetboek in behandeling. (Van onze parlementaire redacteur). Aarzelend heeft de Tweede Kamer Dinsdagmiddag haar door de va- cuntie onderbroken werkzaamheden hervat. Het valt voor de schooljeugd, wanneer zij een maand of langer de geneugten van de vrijheid heef! gesmaakt en er ongehinderd door sehuol- boeken of strenge onderwijzers en leraren op uitgetrokken is, niet mee zich weer in het gareel te schikken. Ook aan de Kamerleden een aantal van hen zag er gebruind uit viel het blijkbaar moeilijk om het élan op te brengen, dal nodig is om niet een plichtsgetrouwe animo in de wetgevende arbeid te duiken. Bij de aanvang van de vergadering be vonden zich althans slechts zeer weinig leden in de zaal. Zij kregen zich te bemoeien niet een wetsontwerp, dat de bijdrage van het Rijk regelt in de exploitatieverliezen van Rotterdams stadsverwar- nüngsbedrijf. Voor 1953 vroeg de regering een bedrag van 1.857.000. In de nawerking van de vacantiestemming besloot de Kamer gul, aan minister Witte van Verkeer en Waterstaat te geven, wat hij wenste. Even meegaand toonde de Kamer zich, toen minister Witte gelden aanvroeg voor de aankoop en de bouw van panden ten behoeve van de huisvesting van Rijksdiensten in de Eerste v. d. Boschstraat in Den Haag. Er komt aldus de bewindsman een nieuw regeringscentrum tus sen het Binnenhof en het Ministerie van Economische Zaken aan het Be- zuidenhout, maar aangezien het Rijk hier niet alleen te beslissen heeft ook de gemeente, de provincie en de spoorwegen hebben een stem in het kapittel: het station Staatsspoor zal namelijk een sta-in-de-weg blijken te zijn is een kleine werkcommis- sie benoemd, waarin deze lichamen en vertegenwoordigers van de depar tementen zitting hebben. foongesprek, doch ontkende, dat er over geld gesproken was. De advocaat was, naar alle partijen bevestigden, een kwartier later by het pension aangekomen, waar zij hem had opengedaan. Hij verklaarde ter zitting haar in de gang f 500. te hebben overhandigd. Zij verklaar de, dat hij haar niets had gegeven. Hoe het ook zij. toen de particulier rechercheur en de pensionhouder, die op dat moment beiden nog op de hand waren van de advocaat, volgens af spraak het pension binnen kwamen om als getuigen de 5 bankbiljetten bij haar aan te treffen, waren deze spoorloos verdwenen. ,Geen wonder", zei de verdachte, „ik heb ze nooit van hem ontvangen". ,Ze had ze in haar klerenkast ver stopt", zei de advocaat. Maar wat de leden van het hof, noch de getuigen konden begrijpen, was het feit, dat de advocaat de kast niet wenste té doorzoeken. Zelfs ver hinderde hij de pensionhouder dit te doen, toen mej. de V. openlijk had aangeboden: „Als dat geld hier is, gaan jullie dan je gang, doorzoek de kast dan, fouilleer mij, roep de poli tie". Bovendien, toen de particulier de tective eigener beweging een agent ging halen en deze aan de deur kwam, stuurde de advocaat hem weg, zeggende, dat de zaak reeds in orde was. Het hof zal in deze zaak op 22 Sep tember a.s. uitspraak doen. Inmiddels zal in de Eerste van •de Boschstraat het ministerie van Landbouw verrijzen en het zal in het algemene plan passen. Voor de aankoop van grond voor de bouw van dit ministerie is 750.000 nodig. De rest van de aangevraagde gelden dient voor de aankoop van gronden op andere plaatsen. Dit was een duidelijke uiteenzetting van minister Witte. Hij nam er alle bezwaren mee weg, die aanvankelijk nog bij de heren Ritmeester van de V.V.D. en Van Vliet van de K.V.P. leefden. Hierna kwam aan de orde de be handeling van enkele onderdelen van het ontwerp voor het nieuwe ourger- lijke wetboek. Het ging er om een antwoord te vinden in geval recht moet worden gevonden bij het zwij gen der wet. Na uitvoerig vooroverleg had de regering het volgende antwoord ge formuleerd: „De wet dient aan te ge ven, hoe het recht moet worden ge vonden bij het zwijgen der wet. De wet dient voor dit geval de volgende volgorde aan te wyzen: a. de aan de wet ten grondslag liggende rechts beginselen: b. het gebruik: c. de bil lijkheid." De juristen in de Kamer traden over deze redactie in het geweer: prof. Gerbrandy (A.R.), mejuffrouw Zeelenberg (P. v. d. A.), de heren Van Rqckevorsel (K.V.P.) en Van Leeuwen (V.V.D.) en de niet-jurist de heer Haken van de C.P.N. Prof. Gerbrandy hield hardnekkig enkele bezwaren vol, want toen de Kamer zich zonder hoofdelijke stem ming met het regeringsantwoord ver enigde, vroeg hij aantekening, dat hij tegen was. ntlillllllllllllllllllllllllilli!!llllll|[||[!illllllll||||||||||||||j|||||||{|||jH||l|||||^ j Levende mummies. I 1 (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Gerbrandy houdt er- li van de dingen bij de naam te noemen en omtrent de inhoud s van zijn bedoelingen geen en- s rfele twijfel te laten. Dat leidt nog wel eens tot krasse uit- drukkingen, zoals Dinsdagmid- dag in de Tweede Kamer, waar H de buitengewone raadadviezen prof. Meyers de opneming van enkele nieuwe bepalingen in s net Burgerlijk YVetboek be ll pleitte en daarbij opmerkte, lat wanneer iemand zijn recht zoekt, de gewone rechter be- ;hst. „Zeker", zo interrumpeerde prof. Gerbrandy, „maar als hij j oij de Hoge Raad komt, dan j iaat deze hem hangen". „De Hoge Raad is ook de j rechter". repliceerde prof. i s Meyers. „Hij beslist zelfs in I H hoogste instantie". Prof. Gerbrandy drukte al lp zijn minachting over de Hoge j g Raad uit in een schamper: I „Dat zgn mummies". Deze uit- j drukking verwekte hilariteit j =g en verwondering. Prof. Meyers voegde de andere hooggeleerde j M toe: „Dan schaar ik mij onder j de mummies, want ik heb de I leeftijdsgrens voor de leden j H van de Hoge Raad reeds over- l schreden Het Wereldgebeuren Troetelkind Maria YVeisz as 28 jaar oud cn hoe wel ze maar 1 meter 52 is, heeft Teddy Tingling, de bekendste kleermaker van Buenos Aires haar de meest elegante van zijn hele clientèle genoemd. Toen ze nog met wijlen haar man samen in tennistournooien speelde ze hoort tot de tien beste speelsters ter wereld lachte ze altijd even voor de tribune zij lachte dan nu janaar de enthousiaste heren en haar man lachte naar de dames Zoals a'ltijd in een mensenleven wer den aan Maria de droefenissen niet bespaard. Haar man stierfen haar beste vriendin Evita Péron stierf. Sedertdien tennist Maria eenzaam en sedertdien ook fluistert men in Ar gentinië. dat dit charmante weeuwtje wel een geschikte echtgenote voor weduwnaar Péron zou zijn. Maar weduwnaar Péron heeft blijkbaar andere dingen aan het hoofd. Zijn land verkeert in eco- mische moeilijkheden.er zijn enke le maanden geleden heftige relletjes geweest in zijn hoofdstad.. Hij moest krachtdadig optreden en nadien werd wel de uiterlijke rust hersteld, maar met de welvaart kwam het niet in orde. De partij werd gezuiverd enhet heette, dat het land weer een onkreuk bare regering had. Intussen wachtte men echter tevergeefs op de vervul ling van de beloften, welke Péron heeft gedaan, beloften van goedkoper leven, van nauwe samenwerking met Chili en Bolivia en herlevende handel. Een broeder van president Eisenho wer bezocht de Zuid-Amerikaanse sta ten. Hij bracht in Washington een rap port uit over de mogelijkheid om het economisch leven in die staten te sti muleren zo nodig met Amerikaanse financiële hulp een rapport, waar van practisch niets is bekend gewor den .omdat er blijkbaar in Washington iang en ernstig over wil nadenken. 7En nu sukkelt men dan in verschei dene Zuid-Amerikaanse staten voort met de economische narighedensuk kelt men voort ook in het Argentinië van Péron. Een enkele troost heeft Péron zich veroorloofd. Hij heeft een huisge noot genomen in zijn paleis der eenzaamheid. Deze huisgenoot is een tienjarige knaap uit Vigo. Men noemt hem El Galleguitto ((de kleine Galliciër). De bemanning van het Argentijnse m.s. Yapeyu zorgde er voor. dat hij in Bue nos Aires kwam. Ze vonden hem in de havenwijk van Vigo. waar hij een zwervend bestaan leidde. Toen de be manning hem in Buenos Aires wilde vrijlaten", maakten de immigratie- autoriteiten bezwaar. Samen met de matrozen schreef de kleine Galliciër daarop een brief aan Péron: ik wil niet terug naar SpanjeU zult mc niet in de steek laten". Dat briefje had succes. Er kwam een adjudant van Péron. De knaap moest voor de dictator verschijnen. Een ge sprek ontspon zieh- Péron: „Wat wil je hier doen?" Knaap: „Ik heb een heleboel plan nenDat vertel ik later wel". Péron: „Welk soort werk wil je doen als je groot bent?" Knaap: „Ik houd niet van werken". Zo ging dat gesprek nog even door. De knaap verlangde, dat zijn familie (vader .moeder en 19 broers en zus ters) naar Argentinië kwam, maar daarover wilde de president nog even nadenken. Hij liet El Galleguito in z'n paleis wonen, hij huurde twee onderwij zers om de knaap les te geven en al spoedig begreep de jongen, dat het plagen van deze onderwijzers en het sarren van het dienstpersoneel onge straft kon geschieden. Vorige week, zo vertelt het weekblad Time. zou Péron per trein uit Buenos Aires vertrekken om in een "provinciestad een politieke rede te houden. Hij stond voor het geopende venster in zijn speciale spoorwegrijtuig. Op zijn arm het hondje Tamborop de ach tergrond El Galleguito. De officiële wegbrengerswui vende en buigende, zagen ontsteld hoe El Galleguito het hondje van Péron's arm nam en op de grond wierp voor het raam drong het schuif- veoster greep en dat omlaag wierp. De president kon nog juist op tijd zijn uit-het-venster-hangende hoofd terug trekken. De verbaasde toeschouwers merkten nog even op het gelaat van de presi dent die bijzondere Ujdenstrek, welke zich als mengeling van teleurstelling, zorg, boosheid en berusting zo nu en dan op het gelaat van iedere vader vertoont illllllilllllllllllllllllllllllllilllllillllillllllllllilillllllllllilllll llllllllllllllll Het Rijdende Postkantoor, dat op het ogenblik door ons land rijdt om de verkoop van Rode Kruispostzegels te stimuleren, deed Dinsdagmorgen Soestdijk aan. H. M. Koningin Juliana kocht by het postkantoor een aantal Rode Kruispostzegels en prentbrief kaarten. De Landsvrouwe schreef er een briefkaart tiaar het Rode Kruis, en zij postte deze meteen in de in het rijdende postkantoor aanwezige brie venbus Vogelpark Avifauna zou culturele waarde hebben. Zoals reeds eerder werd gemeld zijn er onderhandelingen gaande tussen de curatoren, die het gefailleerde Vo gelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn beheren en de gemeente Alphen aan de Rijn over de aankoop van dit park door de gemeente- Naar de „Tel." thans mededeelt zou de regering uit culturele overwegin- fen het park willen behouden en zou e provincie bepaalde faciliteiten wil len verlenen. De schulden bedragen 7 ton en van de gemeente Alphen aan de Rijn zou men f 550.000.vragen als aankoop som. Voor de resterende f 150.000.— zou een regeling worden getroffen, welke zou toelaten, dat de schuldeisers volle betaling ontvingen. Het park zou dit jaar ee' winst van ongeveer f 20.000 hebben gemaakt. Krijgsgevangenen, die niet willen repatriëren. Dinsdag is in Korea een begin ge maakt met het overbrengen van de krijgsgevangenen, die niet naar hun vaderland willen terugkeren, naar een kamp in de gedemilitariseerde zóne. Het eerste contingent, 1891 Chinezen uit het kamp op Tsjejoe. is Dinsdagochtend aan boord gegaan van twee Amerikaanse vaartuigen, welke het naar de Zuidkoreaanse ha ven Intsjon zullen brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9