KAPPIS EN HET SCHEPENKERKHOF Huiduitslag Arabisch-Aziatische landen spelen een gevaarlijk spel DËBRALINE Middelburg kreeg honderd jaar geleden gaslantarens C 3 Louisa's grote strijd D.D.D. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LIGA CHANTEERT HET WESTEN Oosterse autocraten hebben in Marokko de leiding De Arabisch-Aziatische landen spelen een gevaarlijk spel inet Marokko. Zij spelen, op agitatie van de Arabische Liga met hoofdzetel Caïro, de zo- genaamde „nationale onafhankelijkheid" van Marokko uit tegen de veilig heid van de vrije wereld. Marokko telt zeven van de grootste luchtmacht bases voor atoombommenwerpers van ons halfrond en is waarschijnlijk een nog veel machtiger bastion van dit geduchte repress»"U-wapen tegen com munistische agressie dan Engeland. Dat weet de Arabische Liga. Zij weet ook, dat zJJ met 't zogenaamde in de bres springen voor de ex-Sultan Moelai Mohammed ben Joessef rechtstreeks Moskou In de kaart speelt. De Ara- bische Liga is evenmin pro-communistisch als de ex-Sultan. Doch het is een spel van afpersing, van typisch Oosterse chantage. Het gebeurde in Marokko lijkt een detectiveverhaal met prijsvraag: wie was de dader? Is de Pasja van Ma- rakkesj el Glaoei de verrader, de col laborateur of is dat de ex-Sultan In werkelijkheid is er helemaal geen klassieke schurk aanwezig, maar voert de Arabische Liga de scherts figuur schurk ten (wereld-) tonele om in de Westerse democratische publie ke opinie tweespalt te zaaien. De zeer intelligente slimmerikken van de Aragische Liga, die heel goed weten hoe ze de dingen moeten spelen, maar die daarnaast een ontstellend gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef heb ben. roepen een niet bestaande tegen stelling op, n.l. die van conservatief tegenover progressief, waarop de Westerse publieke opinie onmiddellijk aanslaat, maar die in de Oosterse lan den niet bestaat, althans niet in die betekenis, en zeker niet in Marokko. De Westerse publieke opinie is, als men de perscommentaren naleest, prompt op de manoeuvre van de Ara bische Liga ingevlogen; zy ziet El Glaoei als de pro-Franse aartsconser vatief. als de sluwe monopolist en als de veile collaborateur tegenover de ex- Sultan, de zachtzinnige idealist en de progressieve en vaderlandslievende vrijheidsstrijder; óf ook: El Glaoei als de flinke „anti-rooie" politieke leider tegenover de landverradelijke met de communisten handje-plak spelende Sultan. Al naar gelang van iemands politieke instelling. Meer dan duizend jaar. Om door de sluiers van Oosters spel te kunnen heenkijken, moeten we twee belangrijke feiten onder ogen zien. Japanse vissers verdreven van Koreaanse kust. De regering van Zuid-Korea heeft alle Japanse vissersschepen in de Ko reaanse wateren laten meedelen, dat zij met geweld zullen worden verwij derd als zij in de nacht van Maan dag op Dinsdag niet uit eigen bewe ging zijn vertrokken. In Japanse visserijkringen schat men het aantal Japanse visserssche pen dat op het ogenblik vist binnen de zogenaamde Rhee-iyn, op 400. Deze lijn is in de herfst van het vo rige jaar eenzijdig door Zuid-Korea vastgesteld op 60 zeemijlen uit de Koreaanse kust. Sowjet-Unie wil veto-recht behouden. In een artikel in het blad van de Russische regering „Izwestija", werd Zondag gezegd, dat Rusland bij iedere bespreking in de toekomst cr op zal staan, dat het vetorecht in de veiligheidsraad van de Verenigde Naties gehandhaafd blijft. „Het vetorecht is de primaire ba sis van de Verenigde Naties", aldus het blad. In een commentaar op de rede die Dulles vorige week heeft gehouden en waarin hij voorstelde, het handvest van de Verenigde Na ties aan een nieuw onderzoek te on derwerpen. Dit denkbeeld werd Dulles inge geven, aldus veronderstelde de „Izwestija", door de omstandigheid, dat de Verenigde Staten niet meer het monopolie van de waterstofbom bezitten. (Advertentie) WEKDEGAL IN UW LEVER OP V zult morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Advertentie _55uiver en ontsmet till S VïÏO Vuw huid met de hel- UI IB LI Ij 11der vloeibare D.D.D. miuvjwuD6 jeul[ bedasrtid4 ziektekiemen worden gedood en da huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN vergalt Uw leven. Gij zult verbaasd zijn over de snelle g =en afdoende werking van het beroemde huidgeneesmiddel - Het eerste feit is, dat de be woners van Marokko leven in een wereld van meer dan duizend jaren terug. Niet alleen in het uiterlijke van kleding en behuizing, maar ook en vooral in denken en doen, kortom, in ethische en sociale op vattingen. Beiden, El Glaoei en de ex-Sultan, zijn Oosterse autocra ten, die handelen zoals het hun goeddunkt; die hun onderdanen, ale hun niet aanstaan, zonder een woord zullen laten opknopen, in diepe putten laten werpen of ook vierendelen, al naar het in hun kraam te pas komt, precies als hun voorvaderen duizend jaar geleden geliefden te doen. Het enige verschil tussen toen en nu ls, dat thans de Westerlingen, i.e. de Fransen, hen controleren opdat het niet al te bar wordt. Voorts ziin bei den concurrerende grootzakenlieden, die evenmin aanleiding vinden om een verschil te zien tussen zwarte en le gale handel als hun verre voorvade. ren. Bestond er duizend jaar geleden een verschil tussen de handel in olij ven en saffraan of die in slavinnen en verdovende middelen? Nu moeten ze de laatste soorten handel zwart drij ven! En de concurrerende concerns van El Glaoei en de Sultan hebben hun net van (zwarte) handelsagenten over heel Marokko, ja tot ver in de Sahara. De Marokkaan vindt dit heel gewoon, hij weet niet anders en beziet iedere wijziging in gewoonten met felle vijandigheid. Het tweede feit is, dat de Marok kanen geen natie vormen. Er zijn stammen en er is het centrale gouver nement. In de stammen zijn de pasja's en de kaids de alleenheersers en het gouvernement is de Sultan. Het „na tionaal" besef gaat niet hoger dRn het stambesef en de Sultan zien de be woners van Marokko dan ook eerder als een vreemde heerser, dan als een nationale vorst. Dit is de duizendjarige politieke tegenstelling van het Bled-es-SIba (het land der stammen) en het Bled- el-Makhsen het land van het gou vernement, san de Sultan dus). De stammen bestaan vrjjwel geheel uit Berbers, terwijl in de kuststeden Arabieren wonen, die overigens ook weer met Berbers of soms met negers zjjn vermengd. Abdel Krim. De enige band die de Sultan dan ook verbindt met de bevolking, is dat hij sjerief, d.w.z. afstammeling van Mohammed zou zijn. De greep van de Sultan op zijn onderdanen zit alleen ln de religieuze band en in de militaire macht. Aangezien de pasja's en kaids ook over militaire macht beschikken, blijft er practisch alleen de religieuze band over. De stammen zijn echter on derling zeer verdeeld, behalve wan neer zij gemeenschappelijk tegen de centrale regering kunnen optreden, indien hun iets niet zint. De pasja's en de kaids van de stammen vormen daarom zulk een macht in Marokko, omdat zij optreden en handelen op be vel van de zaoeya's an de broeder schappen. een soort van geheime ge nootschappen. Reeds lang was Sultan Moelai Mohammed ben Joessef bij hen in religieus opzicht uit de gunst. Dit kan soms aan kleinigheden liggen, bijv. aan het feit, dat de Sultan zijn dochter Lalla (prinses) Aisja in April 1947 in Tanger voor de radio de vrou wen liet toespreken en dan nog wel ongesluierd. Als de Fransen de Sultan niet hadden afgezet, zou hij toch af gezet zijn, eenvoudig omdat de gehei me genootschapoen ertoe hadden be sloten. Indien de Fransen de Sultan niet hadden willen afzetten, zou dat zeker tot opstand hebben geleid. Trouwens de stamhoofden ln de zóne van Tanger, dat een internationaal gebied is en niet onder Franse con trole staat, hebben onmiddellijk hun trouw betuigd aan de nieuwe Sultan. Maar bovendien heeft de slimme Rif- rebellenleider, Abd el Krim, thans in ballingschap in Egypte, weer het hoofd opgestoken. Hij heeft de Fran sen bemiddeling aangeboden. Hij weet, dat de geheime broederschappen niet achter de ex-sultan staan. Zal hij ook nog contact met de Spanjaarden op nemen? In het hart je van het Rif wacht nog steeds zijn oude paleisje Maar die Istighlal-party dan, zal men zeggen. Welnu dat is een zwakke groep, die door een aantal ontevre den Arabische half-lntellectuelen ge leid wordt en speculeert op de meest primitieve hartstochten van aan hun eigen stamtraditie ontwortelde stads- proletariërs. Hetgeen zij aan beteke nis missen, trachten zij door ge schreeuw goed te maken. Het door de Amerikanen destijds ingevoerde modewoord „nationalis me" leek hun wel wat, want de Arno- rikanen hadden dollars. En toen President Roosevelt in '43 ciT IIF AETHER DONDERDAG 10 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. 748 kc/i. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7j00 Nws. 7.X0 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. k. 8-00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Ka- mermuz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11 00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11A0 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12,03 Lunch- conc. (12.30—12.33 Land- en tulnb.. me. ded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws.- en nath. nws. 13.20 Piano en bariton. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Plano, viool en cello. 10.00 Bijbellezing. 16.20 Alt en plano. 16.50 Gram. 17.00 „O Ja. dat ook nog", klankb. 17.20 Gram. 1.40 Voordr. 18,00 Gram. 18.15 Vocaal ens. 18.35 „Op de stel ling". 18 45 Gram. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Lakmé", opera (2e acte). 21.20 Gram. 21.30 „Ra, ra hoe zit dat?" 2145 Promenade ork. en klein koor. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS ber. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 —24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liederen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gr. i 10.47 Voor de vrouw. 10.50 Voor de kleu ters. 1100 Gram 11.15 Weense muz. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 11.33 Exoti sche muz. 12.50 „Uit het Bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.50 Amus. muz. 14.05 Caba ret. 14.30 Sopr. en plano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Voordr. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mil. reportage. 17.40 Gram. 17.45 Re- gerlngsuitz.: „Technische hulp aan on ontwikkelde gebieden" door Mr. H. G. Qulk. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 1825 Reportage. 1820 Amus. muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 West-Fries progr. 19.50 Gram. 20 00 Nws. 20.05 Radio Philharm. ork. en solist. 21.00 ..Penelope", hoorsp. 22.20 Twee piano's. 2225 Dansmuz. 23.00 j Nws. 23.15 Sportact. 23.30—24.00 Gram. In 't hartje van Rif wacht Abd-el- Krim's oude paleisje in Casablanca de Sultan liet woord „nationalisme" influisterde, dacht de ze ook dat daar dus wel business in zou zitten. Hij verrekende zich. De Amerikanen zullen er nu ook wel spijt van hebben, want het Istighl&l-comité buiten Marokko wordt door de com munisten gestopt! En bij tijd en wijle door de Arabische Liga als chantage middel gebruikt. Een ordinair chantagemiddel ove rigens, even ordinair als dat van die Arabische taxichauffeur, die beweert dat ge de vergane bekleding van z'n taxi ernstig hebt beschadigd, waar voor Jiij schadevergoeding eist. Een paar krachtige woorden Arabisch brengen hein tot het besef, dat ge 'geen nieuweling znt en hem door hebt STRAATVERLICHTING IN VROEGER EEUWEN In Vlissingen u)erd het gaslicht feestelijk „ingehaald" Toen er nog geen straatverlichting was, voorzag een ieder, die In liet donker de straat op moest, zich van een lantaarn. Hij kon echter de stad niet uit, daar na zonsondergang de boevenklok was geluid en spoedig daar na de poorten werden gesloten. In Middelburg had de poortklok de typische naam van rulmstrateklok. De straten waren dan ontruimd, behalve door de boeven, die nu hun slag trachtten te slaan. Er was echter toch nog enig© straat verlichting. Boven de ingang der ker ken en op de hoeken der straten ston den beelden van heiligen, aan wier voeten 's avonds kaarsen brandden. Zii, die een taveerne hielden, moes ten ln de avonduren boven de deur een verlichting hebben. Als er in een wjjk of straat brand was, moesten de bewoners der straat door B. J de Meij achter één der ramen, die op de straat uitkwam, een verlichting aanbrengen. Na de Hervorming verdwenen na tuurlijk de beelden en hiermede ook deze wijze van straatverlichting. La ter werden te Middelburg van stads wege lantaarns met kaarsen gebrand op de hoeken der hoofdstraten, op de Dam en de Nieuwe Haven. Jan van der Heide. Er kan eerst van eigenlijke straat verlichting sprake zijn, toen Jan van der Heide te Amsterdam op de ge dachte kwam in de straten en langs de kaden palen met lantaarns er op te plaatsen en in de lantaarns geen kaar sen, maar raapolie te branden. Bij vriezend weer moest hierbij een weinig lijnolie gedaan worden. Te Amste.rdam kwamen in 1699 de eerste straatlantaarens, spoedig ge volgd door andere grote steden. Ook te Middelburg, destijds een drukke handelsstad, werd aan een be tere straatverlichting behoefte ge voeld. Zij kwam eerst in 1686. De vroedschap heeft er echter 12 laar over moeten delibereren voor het zo ver was; want volgens een stadsreke ning werd in 1674 aan Jan van der Helde 2 13 4 of 16 gulden betaald „over het verdeelen van plattegrond- kaart tot het oprichten van laritcerns in alle wijken van deze stadt met een calculatie (berekening) wat hetselve sonde oosten". In 1686 was de nieuwe verlichting tot stand gekomen. Op de Grote Markt kwam een grote lantaarn met 16 ruiten. Er waren 16 aanstekers, die samen ln 3 maanden 66 13 4 of 400 gulden loon ontvingen. De burgers moesten zelf de kosten der verlichting het z.g. lantaarngeld. opbrengen. Dit werd door de klopperluiden opgehaald. Niet ieder was echter tot betaling ge negen, mogelijk het luxe achtende. In het eerste jaar moest de stad 48 gul den uitgeven „voor extra ordinaire moeite voor het executeren fgerech telijk dwingen) van de onwilligen tot het betalen van het lantaarngeld." De verlichting la Van der Heide heeft geduurd tot 1840 om plaats te maken voor z.g. réverbères; lampen, welker licht door een blinkende me taalplaat wordt teruggekaatst. Men bleef raapolie branden tot het midden der vorige eeuw toen petroleum of aardolie werd ontdekt. Gaslicht. Toch kende men toen reeds lang het gaslicht. Jan Pieter Minekelen (1748—1824) te Maastricht had het steenkoolgas uitgevonden. Daarom staat in zyn geboortestad zijn stand beeld. De eer door de steenkoolgasberel- ding te ontwikkelen tot een industrie en het gas van algemene toepassing te hebben gemaakt, komt toe aan En geland. In 1825 kwam van hier de gas- industrie naar het vasteland van Eu ropa. Te Amsterdam en Den Haag werden in 1835 de straten en vele ge bouwen met gas verlicht. Aanvanke lijk waren er veel tegenstanders. Het was iets nieuws en men was bang voor brandgevaar. Initiatief en kapitaal soms zelfs werkkrachten, moesten vaak uit het buitenland komen voor er in een stad een gasfabriek kwam. In Middelburg kwam in 1853, dus juist een eeuw geleden, de gasfabriek. Op Dinsdag 18 Januari van het vol gende jaar werden de voornaamste straten voor het eerst met gas ver licht. Of dit met enige festiviteit heeft plaatsgehad ls ons onbekend. Dit ge schiedde wel 7 jaar later te Vlissingen toen op Donderdag 21 November 1861 daar voor het eerst de gaslantarens werden ontstoken. Er was 's avonds veel volk op de been, „om zich te ver lustigen in de zo ongewone flinke ver lichting." Het muziekgezelschap „Eensgezindheid" en het muziekkorps van het tweede regiment infanterie gaven enige muzieknummers voor de poort der gasfabriek ter opluistering. Later heeft de Vlissingse gasfabriek de meeste Walcherse dorpen van gas voorzien, niet alleen voor straatver lichting, maar ook voor verlichting in de woningen en voor huishoudelijk gebruik. Te Goes werd een jaar te voren, n.l. op 31 Juli 1860 de gasfa briek in werking gesteld. Tholen kwam in 1863. Nu zou er nog veel te schrijven zijn Louisa hield verschrikt de adem in, terwijl Torre, plotseling vol kracht, overeind sprong. „Dat is genoeg. Daar is de deur. Eruit jij!" „Ik heb helemaal geen haast, dank u zeer. Er zijn nog een paar kleinig heden te bepraten, b.v. de toekomst van Veronica. Ze zal het niet prettig vinden, te worden afgedankt om Louisa s goede naam te redden". „Prachtig! Je hebt om een afram meling gevraagd. Nu zul je die krij gen", hernam To'rre ijzig kalm. „Houd je handen thuis of jij wordt afgerammeld", spotte Kirk. „Dat zullen we wel eens zien". Even later vochten ze, ondanks Louisa's kreet van protest, als een paar tijgers. De eerste ogenblikken was ze erg beangst, maar toen zag ze tot haar verbazing dat Kirk, hoe wel veel groter en zwaarder, aller minst de sterkste man was. Hij sloeg in den blinde en woedend om zien heen, maar Torre bokste volgens de regelen der kunst. Hij bewoog zich verwonderlijk licht en vlug, terwijl zijn slagen terecht schenen te komen waar hij ze wilde plaatsen. Toen Kirk een heftige stomp tegen zijn kaak trachtte te ontwijken, kwam hij tegen een zware lessenaar terecht, struikelde en stortte neer onder 't gewicht van de slag. De la- Nu aan de Middelburgse raad is voorgesteld, de laatste gas lantarens in de stad door elec- trische verlichting te vervan gen, verlenen wij gaarne plaats aan de bijdrage van een mede werker. die enige herinneringen ophaalt uit oude tijden, toen er nog helemaal geen straatver lichting was en later toen de olielampen „réverberès" en ten slotte de gaslantaarns kwamen. over het electrisch licht. Wij bepalen ons echter met te melden, dat de eer ste centrales niet meer waren dan blokcentrales door particulieren ge sticht en gedreven. Het eerste ge meentelijk electrisch bedrijf in ons land kwam in 1894 te Rotterdam tot stand. Na 1913 kwamen de provin ciale electrlciteitsbedrijven ten einde ook het platteland van electriclteit te voorzien. De P.Z.E.M. in Zeeland werd in 1923 opgericht. Niettegen staande de moeilijke ligging van zee land met zijn eilanden is thans, naar wij menen op elk dorp en zelfs op elk gehucht electrische straatverlichting. FEUILLETON DOOR JAN TEMPEST den vlogen open, terwijl papieren, schrijfmachine en inktkoker op het tapijt vielen. Kirk lag hijgend tussen de chaos. „Het spijt me, dat ik Je zo'n wei nig beschaafde vertoning liet bijwo nen, lieveling, maar het was onver mijdelijk". „O, ik geloof, dat ik je wel graag wat minder beschaafd ziebe gon ze, maar op dit ogenblik werd de deur haastig geopend en snelde Mandy de kamer binnen. „Ik hoorde wat vallen", riep ze gejaagden toen: „O, Kirk!" Bij het zien van Kirk's languit op de vloer liggende gestalte, sperde ze de ogen angstig wijd open en liet zich op de knieën bij hem neervallen. „O, Kirk!" herhaalde ze. „ben je ge wond? Wat is er gebeurd, lieve Kirk?" En toen de man in kwestie niet antwoordde, kreet ze woest: „Hij is bewusteloos! Sta hem niet zo aan te staren. Lou. Doe iets. Zie je dan niet, dat hij bewusteloos is? „Heus? Nu, ik geloof, dat het me weinig kan schelen", antwoordde Louisa luchtig. „O, Torreriep ze, toen hij een arm om haar heen sloeg en leunde nog wat bevend te gen hem aan, terwijl hy haar zacht jes lieve naampjes gaf. Ze had nooit beseft, hoe heerlijk zulke naampjes uit de mond van een beminde man konden klinken. Twee woorden van Torre betekenden on eindig meer voor haar dan Kirk's welsprekendheid van de vorige zo mer! „Hoe kun je zo ongevoelig zijn? H(j is gewond", zei Mandy -verward. „Arme, lieve Kirkmaar nau welijks had ze dit gezegd, of Vero nica kwam als een wervelstorm in zakformaat het vertrek binnenstor men. Ze greep Mandy bij de schou ders en sleurde haar ruw achteruit. „Zo, ben jij het nu? Dat s te veel!" riep de briesende gouvernante. „Ik heb meer dan genoeg uitge staan en als nu nog een dienstmeid „Hoe durf Je me aan te raken?" viel Mandy haar woedend in de rede. „Hoe durf jy m(Jn echtgenoot aan raken en hem „lieve Kirk" noemen? Ga terug naar je keuken en laat hèm aan my over?" „Echtgenoot?" riepen Mandy en Louisa tegeiyk op ongelovige toon. „Vroegere echtgenoot", kwam Tor- re haastig tussenbeide. „Wat doe jij hier, Veronica? Ben je vergeten, op welke voorwaarden Ik Je als Rosie's gouvernante in dienst heb genomen? Je had me verzekerd, dat je totaal met Chamory had gebroken". (Wordt vervolgd) 5. Dagenlang dreef de zee- itroming de hulpeloze Kraak naar hel Zuiden. Iedere dag klom de zon hoger aan dc hemel en brandde fel op het dek. Op een beschaduwd plekje zaten de Maat en de Meester te vissen. „De vangst ls bijzonder goed!" riep de Maat. zijn hengel uitwerpend, nadat hij juist een grote vis had binnen- Sehaald, „misschien worden e vissen aangelokt door al wier. dat op de golven drijft I" „Ja", zei de Meester, „het ls mij ook opgevallen dat er zoveel wier op deze zee drijft. „Waar zou dat allemaal vandaan komen?" „Wij naderen de Karkasso- Zee", antwoordde Kappie, die deze laatste vraag ge hoord had. ..en die zee is zo dicht met wier bedekt, Tat zelfs grote schepen er niet doorheen kunnen ko nen. Daarom varen zij er altijd met een wijde boog >mheen", ,.Wat?l" riep dc Maat, „dan lopen we dus gev; dal we straks in het wier verstrikt raken, zonder dat er ooit sche- hlj omgekeken, dan had hij gezien, dat niet boven zijn hoofd, maar elders ellende hem bedreigde I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5