PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vérstrekkende Kabinetswijziging in Engeland op handen Herstel van gronden in polder Kruiningen vergt jaren BILT Kantlijn KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD DES LANDS BEZETTING VAN OOSTENRIJK ZOU SYMBOLISCH WORDEN 196e Jaargang-No. 212 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, t 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 Sept. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouv. erijj.tr, 2; Zierikzec-, N Bogerds'.r. C 160. telef. 2 SPECULATIES RONDOM CHURCHILL EN EDEN Leiderscrisis in de Tory-gelederen (Van onze Londense correspondent). De politieke impasse, waarin Engeland zich sinds de ineenstorting van de inmiddels herstelde Sir Winston bevindt, heeft het duiveltje der ge ruchten vry spel gegeven. Hardnekkig wordt beweerd, dat de Britse pre mier ingrijpende veranderingen in zyn kabinet zal treffen, als gevolg van zyn ziekte en de verminderde werkcapaciteit van de minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden. De reorganisatie welke Sir Winston Vrijdag j.l. heeft afgekondigd alle zgn. Overlords: minister met co- ordinerende bevoegdheden over verschillende, gelijkgerichte departemen ten, zyn b.v. verdwenen heeft de politieke speculatie-zacht er niet minder op gemaakt. Nog steeds zijn vele waarnemers van oordeel, dat er een heel wat verderstrekkende kabinetsconstructie op handen is. Er is een groep waarnemers, die nog altijd van mening is, dat Sir Winston Churchill er het bijltje zeer binnen kort bij zal neerleggen. Sir Winston, zo zegt men, heeft zijn tijd gehad. Het is noch in hei belang van het land, noch in dat van hemzelf, als hij langer aan het roer blijft staan. Laat hij een adellijke titel uit handen van de ko ningin aanvaarden volgens een be richt in een Australisch blad zou de Britse premier zich „graag" Hertog van Londen willen noemen en zijn levensavond in rust en vrede op zijn landgoed in Westerham doorbrengen. Als een vrijwel logische consequen tie knoopt men hieraan vast, dat de minister van buitenlandse zaken, An thony Eden, in de schoenen van Sir Winston zal komen te staan, m.a.w.: hem als premier van het eerste na- Men weet het: de verpleegsters hebben het niet gemakkelijk, als zij hun oude dag tegemoet gaan. Geen pensioenen... Er was een, erefonds voor Oud Verpleegsters no dig om te voorzien in de allerergste nood van deze vrouwen, die hun leven hadden geofferd voor het welzijn van hun medemensen. Er kwam 700.000 by elkaar en dat was een mooi bedrag, maar niet voldoende om er alle in nood verkerende oud-vex*pleegsters mee te helpen. Het erefonds heeft toen een beroep gedaan op de regering. Het vroeg sub sidie aan. Het klinkt ongelooflijk. Maar het verzoek is afgewezen... Er kon zelfs geen honderd gulden af. Er is nu maar één ding te hopen: dat het volk deze omissie van zijn re gering zal goed maken, En het ere fonds voor oud-verpleegsters nog eens extra zal gedenken. Onder de hoogleraren schuilen toch merkwaardige mensen. Een to ga-drager uit Leiden heeft in Januari een stationsbeambte in de Sleutelstad ongeveer knock out ge slagen, alleen omdat de goede man om des hoogleraars kaartje vroeg om het te knippen en de prof toevallig haast had. De prof moest voor de kadi verschij nen dezer dagen. Hij onthulde daar, dat hy amateur bokser was. En we derom dat hij haast had. Maar de kadi vond, dat de prof, medicus nog wel, zijn medemensen zachtzinnig behoort te behandelen en een voorbeeld moet zijn voor zijn stu denten. Zeven dagen brommen kreeg de amateur-prof. En terecht. Het sportseizoen ls weer begonnen. En reeds thans viert de onsporti- viteit weer hoogtij... Helaas! De Zaterdagafdeling geniet de eer cr voor te hebben gezorgd. In de '.der de klasse D werden twee wedstrijden gestaakt. Dinteloord stond een kwar tier voor het einde met 32 voor te gen Bolnes toen er een stevig partytje werd gevochten. Ameide, uit dezelfde afdeling had tegen Woudrichem met 21 de lei ding, toen het publiek er zich mèe ging bemoeien. De leiding deugde volgens de lieden langs de lijn niet. Twee ge staakte wedstrijden, dat begint al weer goed. Tot slot nog een sportief gevalletje. Men weet dat de Nederlandse prof-voetballers in Parijs voor het Rampenfonds tegen Frankrijk hebben gevoetbald. En wonnen. Daar zijn een paar K.N.V.B.-heren naar toe ge weest. En op de begroting van de bond prykt voor dit uitstapje een uitgave van 2290! Daar werden op de ver gadering van de afdeling West II vragen over gesteld en dc praeses, drs. Reyseger, had moeite die te beant woorden. Want... hij zelf en bonds- bestuurslld Kruyver hadden die duiten uitgegeven. De heer Reyseger verklaarde, dat Abe Lenstra volkomen op eigen kos ten naar Frankrijk was gegaan en dat de secretaris van de K.N.V.B., de heer L. Brunt ook als particulier naf r Pa rijs was vertrokken. Het geld was no dig geweest voor de reis en het verblijf van de beide bondsafgevaardigden en voor de aankoop van shirts voor de Nederlandse profs. Waarop één der vergaderingbezoekers snel repliceerde dat hij met de beste wil van de wereld nog niet kon begrijpen hoe men dan toch op zo'n hoog bedrag komt. „Het moet dan wel een snoepreisje zijn ge- weegt", voegde hij er schalks*aan toe. Maar... wat te zeggen van zo'n snoepreisje van geld, dat door de voet ballers bijeen getrapt is, terwijl men er angstvallig voor waakt, dat de voetballers zelf er niet van profiteren! oorlogse Torykabinet zal opvolgen. Eden, die, zoals bekend, al sinds een half jaar wegens ziekte is uitgescha keld en niet voor half October in zijn functie zal terugkeren, zou nog steeds de favoriet van zijn aangetrouwde oom zijn. Butler (Financiën) en Macmillan (Woningbouw en Huisvesting) zouden minder kans op de functie van pre mier hebben, omdat ze zowel binnen als buiten de partij nog niet het no dige aanzien genieten. Anderen beweren, dat niet Sir Win ston Churchill geheel of gedeeltelijk van het toneel zal verdwijnen, maar Eden. De laatste, zo zegt men, zal nooit geheel van zijn recente operaties aan de galblaas herstellen, terwijl van Sir Winston bekend is, dat hij graag in het zadel wil sterven. Mogelijke opvolgers. Als mogelijke opvolgers van Eden worden door deze lieden de bekwame minister van Arbeid, Sir Walter Monckton genoemd, zomede zijn ambi tieuze collega van Woningbouw en Huisvesting, Harold Macmillan. R. A. B. Butler, de tegenwoordige minister van Financiën, zou dan de toekomsti ge opvolger van Sir Winston worden, omdat de vermoeiende functie van premier ook niet door de zwakke Eden zal kunnen worden vervuld. De geruchten omtrent belangrijke, op handen zijnde kabinetsverschuivin gen hebben nieuw voedsel gekregen door de recente logeer- en lunchpar- tijen van een aantal ministers op het landgoed Chequers, het officiële bui ten van Engelands premier Sir Walter Monckton is al de gast van Sir Wins ton geweest, R. A. B. Butler en de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken, Lord Salisbury. En het feit, dat Sir Winston eerstdaags naar Balmoral, het Schotse zomerver blijf van koningin Elizabeth II zal rei zen, heeft de speculaties er ook niet minder op gemaakt. Een feit is, dat de conservatieven, buiten Sir Winston en Eden, geen per sonen van internationale naam en faam bezitten. De leiderscrisis in de Tory-gelederen is zélfs zó groot, dat het, indien Eden werkelijk nooit de oude zal worden, beter voor Engeiand is hem als een op halve kracht wer kende minister van Buitenlandse Za ken aan te houden dan de op het eerste gezicht ijzersterke Monckton of Macmillan in deze functie te benoe men. De bevrijding van Oost-Duitsland. Adenauer's vrijmoedige uitlatingen, In geallieerde kringen in Bonn heeft men zich wat bezorgd getoond over Adenauers uitlating tijdens een fakkelparade te Bonn van Maandag avond, dat „in het vervolg niet meer van de hereniging van Duitsland diende te worden gesproken, doch van de bevrijding der Oostelijke Duit se gebieden". In Britse en Franse kringen meent men overeenstem ming te zien tussen deze uitspraak, die de bondskanselier later op de avond nog eens herhaalde tijdens een tweede openluchtbijeenkomst, en de uitspraak van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, waarop indertijd veel criliek is geleverd, en volgens welke het „ijzeren gordijn" teruggerold moest worden. Ook in de Britse pers heeft Ade nauers uitspraak nog al wat stof doen opwaaien. Qln gewoonlijk betrouwbare Egyptisché regeringskringen verwacht men binnen kort een wijziging van de Egyptische re gering. De vice-premier, Gamal Abdel Hasser, zou met het premierschap worden belast. Op het ogenblik is generaal Na- guib zowel president als premier. EEN TRADITIE HERSTELD Velerlei bezoeken. Als H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins der Nederlanden hedenmiddag hun intrek nemen in het paleis op de Dam voor een verbluf van enige na- zomerse dagen in de hoofdstad des lands, zal een traditie zijn hernieuwd. Dit jaarlyks terugkerende verblijf, waarvan liet eerste samenvalt met het eerste regeringslostrum, zal zo heeft de koningin uitdrukkelijk verklaard geenszins het karakter hebben van een officieel- of van een werkbezoek. Niettemin zullen zowel de koningin als de prins tjjdens hun verblijf nader kennis nemen van be paalde facetten van het hoofdstede lijke leven, daarbjj de overige niet ge heel voorbij ziend. Dit jaar worden de koninklijke be zoeken in hoofdzaak gebracht aan sociale instellingen, zoals de Mytyl school, het blindengeleidehonden in stituut, het R.K. jongensweeshuis en de sociëteit voor ouden van dagen. Overigens bevat het programma be zoeken aan tentoonstellingen: De Gouden Poort, Vincent van Gogh, Venetiaanse Kunst ,„Dit is Noord". Aan de Schouwburg. „Het leven een droom". De prins zal zich laten rondleiden in de rijkswerkplaatsen, de nieuwe centrale West en het instituut voor Oude bronzen cent en zinken dubbeltje verdwijnen Blijkens een dienstorder van de P.T. T. van 2 September is binnenkort een K.B. te verwachten, waarbij het ken dubbeltje en de oude bronzen cent met ingang van 15 September a.s. bui ten omloop worden gesteld. Gedurende een termijn van drie maanden, ingaande 15 September en eindigende op 15 December 1953 wordt aan het publiek gelegenheid gegeven deze munten bij de postkantoren in te wisselen. Ir. J. Post. rijkst.uhibouw consulent voor Zeeland, wijst op de enorme schadewelke in de polder Kruinin- gen door de verzanding is opgetre den. (Foto P.Z.C.) kernphysisch onderzoek. Zaterdag a.s. zal zijn koninklijke hoogheid bo vendien aanzitten aan een lunch met: een groot aantal Amsterdamse jour nalisten in het Amstelhotel. Voorts staan op het programma enige ont vangsten en diners van ministers, de hoofdstedelijke gemeenteraad en de legaties uit weinaast alle hoofdstede lijke kringen. Ook prinses Wilhelmina zal enige dagen in Amsterdam vertoeven. Met het koninklijke paar en de drie jongste prinsesjes zal prinses Wilhelmina Zaterdag a.s. het stadi- onbloemenspel bijwonen. De prinses jes zullen met de koningin en de prins de rijtoer naar en van het sta dion meemaken. Prinses Beatrix kan Zaterdag niet in Amsterdam aanwezig zijn. Zij zal met haar ouders de schouwburgvoor stelling, Woensdagavond, bijwonen. De werlchaven bij Burghsluis biedt een bedrijvige aanblik. Sleepboten va ren er af en aan. lichters worden met stortsteen geladen en de mensen op de voorgrond wachten vol ongeduld op de veerboot naar Zierikzee, die wél eens met vertraging arriveert. (Foto P.Z.C.) Schietpartijen langs de Bulgaarse grens. Incidenten met Joegoslaven. Aan de JoegoslavischBulgaarse grens hebben zich Maandag twee in cidenten voorgedaan, waarbij Bul gaarse grenswachten het vuur open den en de Joegoslaven dit vuur be antwoordden, aldus is Dinsdag te Belgrado bekendgemaakt. By het eerste incident schoten Bul garen op een Joegoslavische pa trouille, die zich od Joegoslavisch ge bied bevond. Een Joegoslavische grenswacht werd gewond. Bij het tweede incident ondersteunden, vol gens de Joegoslavische lezing, Bul gaarse grensposten een poging van „drie bandieten" om Joego-Slavië binnen te komen, doch de Joegosla vische grenswacht dwong hen terug te keren naar Bulgaars gebied. EEN RUSSISCH VOORSTEL Nog slechts 4 bataljons Het Weense persagentschap „I.F.A." zegt „uit Oostenrijkse en gealli eerde bron" vernomen te hebben, dat in de loop van deze week de Rus sen een voorstel zullen doen tot ontruiming van Oostenrijk door de be zettingstroepen van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet- Unie. Volgens „I.F.A." zouden de Russen hun troepen in October terug trekken en slechts een „symbolische" bezettingsmacht ter sterkte van één bataljon achterlaten. In Oostenrijkse en geallieerde kringen te Wenen is het bericht van „I.F.A." op geen enkele fijze bevestigd. De Oostenrijkse regering heeft Dins- jet-nota over een Oostenrijks vredes- dag beraadslaagd over het antwoord, dat zij zal zenden op de jongste Sow- De „Liberté" aan de grond gelopen en weer vlot. Het Franse passagiersschip „Liber té" (51.839 ton), is Dinsdagmiddag om half drie op minder dan een kilome ter van Le Havre in dichte mist aan de grond gelopen, een half uur nadat het uit Le Havre was vertrokken met bestemming New York. De „Liberté" de voormalige Duitse „Europa" had 1075 passagiers aan boord, voorna melijk Amerikaanse 'toeristen. Des avonds gelukte het aan een aantal sleepboten de „Liberté" vlot te trek ken. Het schip, dat ogenschijnlijk niet beschadigd is, voer door naar South ampton. Driejarig kind viel van eerste étage. Bleef ongedeerd. Het driejarig jongetje A. D. is Maandagmiddag uit een raam van zijn ouderlijke woning op de eerste etage in de Regterenstraat te 's-Gra- venhage gevallen. Het kind stapte uit zijn bedje, tuimelde uit het raam en viel in een bloembed. De dokter van de G.G.D., welke was uitgerukt, kon geen letsel con stateren. Het jongetje had een val van 7 me ter hoogte gemaakt. TOCHT DOOR EEN WOESTIJN De situatie in het waterschap is zeer tegengevallen In de afgelopen maanden is reeds veel gesproken over de ernstige situ atie, waarin de landbouwgronden in de Kruiningse polder door de ramp zyn komen te verkeren. Men wist het reeds, dat over grote oppervlak ten de bouwvoor was weggespoeld en dat een groot deel van de polder met een dikke zandlaag was bedekt. Thans is het waterschap op enkele lage gebieden na, geheel drooggevallen en doet zich de enorme schade eerst recht in haar volle omvang zi en. „De toestand van de gehele pol der is tegengevallen", zo verklaarde ons de inspecteur van Landbouw- herstel, ir. J. Post, toen we met hem door de Kruiningse zandwoestijn kruisten. De verspreiding en de hoeveelheid zand is veel groter dan reeds vermoed werd en de sloten, welke nog slechts enkele jaren geleden bij de ruilverkaveling in orde werden gebracht, zijn vaak niet meer terug te vinden. De leidingen zijn volgeslibd, de eens zo vruchtbare akkers zien nit van het zand en het kleine gebied kleigrond dat gespaard bleef, of met een nieuwe sliplaag werd overspoeld, vertoont tengevolge van de droogte diepe scheuren. beeld dwars door een kavel lopen, waardoor de bewerking van het per ceel voor de boer grote moeilijkhe den zou opleveren, zullen wel zoveel mogelijk worden gedicht. Maar alles kan niet dicht gegooid worden, om dat dit financieel onmogelijk is. Er zouden hiermee dermate'fantastische bedragen gemoeid zijn, dat dit econo- „Het zal een kwestie van twee of drie jaren zijn, voordat de polder zijn oude aanzien zal hebben herkre gen", aldus ir. Post. Helaas gaat dit niet voor het gehele gebied op, want van de naar schatting 40 ha. kreken, zal ongetwijfeld een vrij belangrijke oppervlakte blijvend verloren gaan. De minst diepe kreken, die byvoor- misch niet meer verantwoord zou zijn. Daarom zal men by het herstel niet verder gaan dan tot 10.000 f 11.000 per ha. Talloos zijn de problemen waar voor men gesteld wordt. De leek kan zich bij het zien van de grote ver woestingen slechts de vraag stellen, of dit alles nog wel ooit hersteld kan worden. De deskundigen zijn ech ter op dat punt optimistischer, hoe wel ook zij de moeilijkheden niet on derschatten. De boeren behoeven er bijvoor beeld niet op te rekenen, dat er in de Kruiningse polder wintergewassen gezaaid kunnen worden. Men zal bly mogen zijn, wanneer er in het a.s. voorjaar nog wat kan worden ge zaaid. En dan nog lang niet overal, want hoe zal het met de drainage zijn gesteld op de gronden, die er op het ogenblik slecht voorliggen. 300.000 m3 SLIB IN DE SLOTEN. Een der eerste zorgen is thans, de polderleidingen en sloten zo snel mogelijk wéér in orde te maken. Dit werk is in handen van het polder bestuur, dat hiertoe voorschotten van het Bureau Financiering Wederop bouw publiekrechtelijke lichamen (vervolg op pag 2) verdrag. De Sowjet-Unie vroeg om de bespre kingen met de Westelijke mogendhe den over dit verdrag te hervatten op basi3 van het oorspronkelijke ontwerp en zij eiste intrekking van het latere Westelijke verkorte verdrag. pe Oostenrijkse regering besloot Dinsdag de uitvoerende commissie van de Nationale Raad (Tweede Kamer) op te dragen een Oostenrijks antwoord op te stellen. Men verwacht, dat de com missie op 15 September zal bijeenko men. Militaire Willemsorde voor verzetsstrijder. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rid der 4e klasse in de Militaire Willems orde de gewezen 2e luitenant der ar tillerie van het opgeheven K.N.I.L., Christiaan Davis. Christiaan Davis heeft zich in de oorlogsjaren onderscheiden in de on dergrondse strijd tegen de Duitse be zetter. DE VERWACHT: NAZOMER TEN EINDE. Van het Noordwesten uit binnendrij- vende wolkenvelden. In het Noorden van het land: tot matig of krachtig toe nemende Westelijke wind, plaatselijk wat lichte motregen en lagere tempe raturen. In het midden en Zuiden, meestentijds matige Westelijke wind. Overwegend droog en aanvankelijk nog zonnig. Belangrijk lagere middag- temperaturen. ZON EN MAAN. 10 September Zon: op 6.06 Maan: op 8.31 onder 19.07 onder 19.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1