Tal van vacantie-gangers door malafide reisbureaux gedupeerd WONINGVERBETERING EN WONINGSPLITSING MENINGEN OVER UITSLAG WESTDUITSE VERKIEZINGEN DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INSTELLING REISKAMER GEWENST. Het Wereldgebeuren Nieuwe premieregeling 1 October van kracht. Met ingang van 1 October wordt een nieuwe premieregeling voor wo ningverbetering en woningsplitsing van kracht. Bij splitsing van een bestaande woning wordt per te verkrijgen extra- woning een premie verstrekt van 60 pet. van de kosten tot een maximum van 2100; bij het verkrijgen van twee extra- of additionele woningen kan de overheidsbijdrage dus 4200 bedragen. Van deze overheidsbijdrage komt 2/3 voor rekening van het rijk en 1/3 van de gemeente. Wanneer de werkzaamheden wor den uitgevoerd tussen 1 October '53 en 1 April '54 kan ook nog een DUW- subsidie worden verleend tot een be drag .van 1/6 van de begrote kosten tot een maximum van 1000 gulden per te verkrijgen extra-woning. Voor woningverbetering kan de overheid een premie verlenen van 50 procent tot een bedrag van ten hoog ste 1400 (waarin het 'rijk dan ook weer 2/3 en de gemeente 1/3 bij draagt.) Ook in dit geval kan een DUW-premie worden verleend van 1/6 der begrote kosten tot een maxi- maal-bedrag van 700 per woning. Wanneer het faecalientonnenstel- sel wordt vervangen door closets kan een premie van 25 per aan te brengen closet worden verleend. Dit is de ,De Havilland 110", die wordt gefabriceerd voor de Britse marine en die geheel beantwoordt aan de eisendie worden gesteld aan het tegenwoordige gevechtsvliegtuig grote snelheid, uithoudingsvermogen, radar en zware bewapening. In een vliegtuig van dit type verloor de test piloot John Derry het leventoen het vliegtuig ontplofte in de luchttijdens een luchtshow boven de vliegluigten- toonstélling te Farnborough. Kantonrechters adresseren. Naar aanleiding van het wetsont werp betreffende wijziging van de civiele kantongerechtprocedure en van de voorschriften betreffende het getuigenverhoor in burgerlijke za ken, hebben 72 kantonrechters in het land aan de minister van justitie een adres gericht. In dit adres worden enige algemene gezichtspunten van het ontwerp besproken en hier en daar aan critiek onderworpen. Aan de andere kant constateren de ad ressanten belangrijke verbeteringen. Het ontwerp bevat echter bepalingen zeggen zij die voor een goede procesgang nadelig zullen zijn en die niet alleen de rechter en het griffie- personeel nodeloos zullen belasten, doch vooral ook voor de rechtzoe- kenden een bron van teleurstelling zullen blijken te zijn. De hoop wordt uitgesproken, dat het ontwerp niet zonder wijziging tot wet zal worden verheven. heeft behaald, geen enkele zetel heeft gekregen, terwijl de r.k. centrum partij, die drie maal zo weinig stem men behaalde, vier zetels zal ver krijgen." Boedapest: Radio-Boedapest ver klaarde, dat de nederlaag der Duitse communisten te wijten was aan „de terreur van de Westduitse regering en de druk der Westelijke bezettende mogendheden." Het legde er de nadruk op, dat de Sowjet.-Ünie en de communistische landen in Oost-Europa voort zullen gaan met „het verlenen van steun aan de aanhangers van het vredes- blok in Duitsland." Voor werken, waarvan de koste® minder dan 201 per woning bedra gen kan geen subsidie worden ver leend. Ook is het niet de bedoeling der regering krotten in stand te hou den, tenzij deze nog minstens 15 20 jaar mee kunnen. Tot en met 31 Augustus werden in totaal 19.775 woningen verbeterd en werden door woningsplitsing 7375 extra woningen verkregen. De uitvoeringskosten bedroegen voor de woningverbetering rond 75 millioen, voor de woningsplitsing rond 37 millioen. Zweeds motorschip bij Borkum gezonken. Het Zweedse motorschip ..Ann Charlotte" is Maandag 70 mijl ten Noord-Westen van Borkum, na een aanvaring met het 7000 ton metende Panamese schip Sparta", gezonken. De bemanning van het Zweedse schip is waarschijnlijk door de „Spar ta" opgepikt. De „Ann Charlotte" was geladen met graan. Verklaring van de P. v. d. A. Bij de aanvang van 't nieuwe parle mentaire jaar heeft het bestuur van de P.v.d.A. een verklaring uitgegeven, waarin het zich rekenschap geeft van de gevaren en mogelijkheden die de politieke ontwikkeling in ons land in houdt. Deze verklaring bepleit een samen bundeling van alle progressieve krach ten ter verdediging van een sociaal rechtmatig beleid. Het vasthouden aan partijvorming op confessionele grond slag leidt tot onvruchtbare vleugel- strijd en onmacht tot politieke vorm geving, aldus de verklaring. De P.v.d.A. zal zich verzetten tegen het, streven naar een terugkeer tot de scherpe inkomensverschillen van vóór de oorlog. Bij huurverhoging en kostenverla ging zal niet alleen aan de huiseige naren en het bedrijfsleven moeten worden gedacht, maar evenzeer aan het levenspeil van de loontrekkenden en van hen, die van pensioenen, so ciale uitkeringen of kleine renten le ven. Voorts bepleit het bestuur van de P.v.d.A. in aansluiting op de tot stand gekomen salarisverbetering van het overheidspersoneel, leraren en onder wijzers op korte termijn een ingrij pende verlichting yan de opleidings- kosten en daarmee een democratise ring van het onderwijs. Adenauer, die ongetwijfeld op nieuw bondskanselier wordt, staat op 77-jarige leeftijd voor zijn vrijwel zeker: laatste ambtsperiode. De grote verkiezingsoverwinning van de C.D.U. geeft geenszins de ga rantie, dat deze laatste ambtsperiode een gemakkelijke zal worden. Het te gendeel is waar. Zij zal voor Adenauer uiterst moei lijk worden. In zijn partij hebben zich thans de nationalistische en militaire acti viteiten van het Duitse volk in een democratische vorm gekristalli seerd. Dit Duits volk wil dwars tegen de wensen van de Fransen in een nieuw Duits leger, dat aanvankelijk gebon- ben binnen de Europese defensiege meenschap, geleidelijk zal aansturen op een onafhankelijk bestaan. Dit volk erkent ook zijn huidige Oostgrenzen niet en er leven nog al tijd wensdromen in over machtsver schuivingen ten nadele van Rus land waarbij een nieuwe nationale waardigheid voor Duitsland snel be reikbaar zou worden. In de komende vier jaren zal de gro te „uiteenzetting" tussen Rusland en de Westerse mogendheden moe ten komen. Naar men hoopt een uiteenzetting, die zich zal beperken tot de conferen tietafels, waar uitsluitend „vredelie vende" argumenten gebruikt zullen worden. Maar ongewis is dat alles en Ade nauer zal daarbij een belangrijke rol spelenWanneer het van hemzelf afhangt dan zal dat de belangrijkste rol zijn, want die verlangt hij ach ter zijn masker van bescheidenheid voor zichzelf en voor Duitsland. Engelse prins-gemaal en de Zondagsrust. De predikant van het Engelse dorpje Longhope heeft in een kerke- Igk blaadje een artikel geschreven, waarin hij er op aandringt, dat de aartsbisschop van Canterbury, het hoofd van zijn kerk, eens een „va derlijk gesprek" zai hebben met de hertog van Edinburgh, om deze te bewegen des Zondags geen sport meer te beoefenen. De predikant wijst er op, dat er steeds weer foto's verschijnen van de prins, die genomen zjjn bij op Zondag gespeelde cricket- of polo wedstrijden. In Engeland wordt streng de hand gehouden aan de Zondagsrust. Er wordt op deze dag geen enkele be- roepssport beoefend. Koningin Soraya, de vrouw van de Sjah van Perzië, gaat tussen een aan tal toeschouwers door naar het vlieg tuig, dat haar van het vliegveld van Rome naar Teheran zal brengen. Toezicht van regeringscommissaris is dringend nodig (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, September Nederland is in de laatste weken opgeschrikt door enkele gevallen van het niet nakomen door reisbureaux of zogenaam de reisbureaux van hun verplichtingen tegenover klanten, die in goed ver trouwen reissommen hadden gestort. Reeds verleden jaar werd een aan tal vacantiegangers gedupeerd, doordat een bureau, dat Rijnreizen per salonboot organiseerde, de gegadigden niet kon bieden wat beloofd was. De vraag is, of we in de toekomst niet vaker tegenover zulke onverkwik kelijke geschiedenissen zullen komen te staan. Het streven van de ontelbaren, die van een matig inkomen moeten le ven, om in de zomer gedurende een korte periode in de Ardennen, in Pa rijs,. in Zwitserland, Oostenrijk of Duitsland te genieten van het onge wone en het schone, valt toe te jui chen. Ook is het een geluk, dat er ondernemingen zijn, die tegen een matige winst gezelschapstochten naar net buitenland organiseren; die vpor de spoor- en andere kaartjes, voor hotelrekeningen en overige uit gaven zorgen tegen een vooraf over eengekomen totaal bedrag. Vele rei zigers zijn onervaren en zij moeten wel steunen op de bureau's en vereni gingen, die niet alleen een geschikt reisdoel weten te vinden, maar ook op de hoogte zijn van de aard en de prijzen van hotels of die zelf kampe menten hebben ingericht. V erantwoord elijkheid Op die bureaux rust een grote ver antwoordelijkheid. Er wordt vertrou wen in hen gesteld. Dit vertrouwen hebben nu enige bureaux die be- 636. Volgens de vertalers van de Bijbel zou op de wand van koning Belsa- sar's paleis de woorden menê mené tekèl upharsin" zijn neergeschreven, waaraan we braaf altijd de betekenis hebben toegekend welke ons werd voorgezegd, en die aldus luidde: „ge .wogen, doch te licht bevonden". De hier in liet Aramees weergegeven woorden zijn echter niets anders dan de benamingen voor bepaalde oude gewichtseenheden, zodat de tekst in liet Nederlands letterlijk zon luiden: „een viina, een mvna, een sikkel, een halve mina". Om uit een dergelijke opsomming van gewichten te conclu deren, dat er „gewogen, doch te licht bevonden" staat, lijkt wat riskant, om nog maar niet eens te spreken van de volledige verklaring welke Daniël van het geschrevene gaf en welke luidde: God heeft uw koninkrijk geteld en hij heeft het voleindigd. Gij zijt in weeg schalen gewogen-en gij zijt te licht bevonden. XJiv koninkrijk is verdeeld en het is aan de Meden en Perzen ge geven," In trouwe: ivie zou dit alles kunnen lezen uit een opeenvolging van enkele gewichtsbenamingen Welke verkla- lielsasar schaamd. Grote teleurstellingen heb ben zij gewekt bij hen, die hun spaar centjes hebben afgestaan en lange tijd in het prettige vooruitzicht heb ben geleefd van een mooie buiten landse reis, doch die him tocht niet zagen doorgaan en bovendien de ge storte reissom kwijt zijn. Teleurstelling. En verontwaardi ging. Een zekere bescherming van hen, die bij een reisbureau op een tocht inschrijven en vooruit betalen, is stellig op zijn plaats. In zekere ma te bestaat die bescherming al, doch zij is nu wel zeer duidelijk onvoldoen de gebleken. Voor de vestiging van een reisbu reau is een vergunning, afgegeven door de Kamer van Koophandel, no dig. De K. v. K. vraagt, vóór zij tot de verstrekking van zo'n vergunning overgaat, advies aan de Nederlandse Vereniging van Reisbureaux, waarin ongeveer vijftien grote en enkele klei nere bona-fide reisbureaux zijn opge- men. Deze vereniging stelt een zo se rieus mogelijk onderzoek in, doch het is begrijpelijk, dat dit geen gemakke lijke taak is. Zij let daarbij vooral op de vakbekwaamheid, op 't technische dus en de financiële draagkracht van de candidaat en adviseert de K. v. K. naar eer en geweten. In de praetijk is het meermalen voorgekomen, dat een afwijzend ad vies werd ingediend en dat niettemin de vergunning werd,verleend. Daar tegenover staat de vereniging mach teloos, zo verklaarde ons de voorzit ter, jhr. W. Boreel, tevens directeur van Lissone-Lindemann, met wie wij deze kwestie besproken hebben. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Allerlei, dikwijls weinig draagkrach tige personen, die van een ander af gekeken hebben, hoe een reisje ge leid wordt, werpen zich op als reis bureau deze aanduiding is niet wettelijk beschermd of de bezitters van een touringcar proberen hun wa gen productief te maken, door als „reisbureau" meerdaagse tochten naar het buitenland te organiseren. Het niet nakomen van him ver plichtingen spruit zeker niet altijd voort uit kwaadwilligheid dat kan een enkele keer voorkomen maar wel vaak uit onvermogen: technische tekortkomingen en gebrek aan erva ring en vooral financieel onvermogen. De minste tegenslag, zoals het bre ken van een as of het niet meer kun nen bereiken van een plaats waar lo gies besproken is, zodat in een ander hotel overnacht moet worden, leidt tot een catastrophe. Laat staan het uitbreken van een staking als waar door Frankrijk onlangs geteisterd is. Garantie nodig. Er zou een hechtere garantie voor de klanten van reisbureaux moeten bestaan. Er is gedacht aan het storten van een waarborgsom door de bureaux bij een centraal lichaam, zoals bij voorbeeld de Kamer van Koophandel. Uit deze som zou de restitutie kun nen geschieden van reeds betaalde reissommen, als een tocht wegens fi nanciële moeilijkheden niet doorgaat. Daaruit zouden eventueel ook de ho tels betaald kunnen worden, die de dupe dreigen te worden. In Oosten rijk bijvoorbeeld is nog heel wat door de mala-fide reisbureaux te betalen. Er zitten zelfs nog enkele klanten van een in moeilijkheden verkerend bureau, die niet terug kunnen. Ook de goede reisbureaux leiden daar onder. De verplichting tot storting van een waarborgsom heeft echter het nadeel, dat de concurrentie van de kleinere bureaux wordt uitgesloten. Niet alleen is concurrentie gewenst, maar men zou er ook te goeder naam en faam bekend staande bureau's mee treffen. Een nuttige maatregel zou zijn, het sociaal toerisme niet langer te laten resorteren onder het ministerie van Economische Zaken, maar onder dat van Sociale Zaken. De Nederlandse Vereniging van Reisbureaux heeft aan de regering gevraagd de instelling van een Reis- kamer met de benoeming van een re geringscommissaris voor het toeris me. Zoals men dat ook in het buiten land kent. In de Reiskamer -zouden dan zitting dienen te nemen de all round reisbureaux en de specifiek ge oriënteerde reisverenigingen. Het wordt tijd, dat deze kwestie openbaar aan de orde gesteld wordt. Zover zijn we echter nog niet. Zij, die de hulp inroepen van een reisbu reau voor hun vacantietochten naar het buitenland, zullen voorlopig nog zelf op hun tellen moeten passen. De bekende grote bureaux zijn steeds safe. De kleintjes kunnen eveneens bona-fide ztjn, doch het is raadzaam, •dat men eerst terdege-in zijn omge ving en liefst bij oude klanten van een reisbureau informeert, alvorens er mede in zee te gaan. ringen men ook heeft aangevoerd om de Aramese ivoorden met de tekstuitlegging van Daniël in overeenstemming te brengen, het ge- wrongene van dit streven is nooit iemand ontgaan en zelfs de welwillendste opmerker zal de Aramese tekst hoogst dubbelzin nig hebben genoemd, Maar wanneer we gelijk prof. M. A. Beek van de veronderstelling uitgaandat op de wand in het Aramees werd neerge schreven: mnh tkl prs prs," kunnen we in enkele kernachtige verleden deelwoorden en één zelfstandig naam woord, de volledige inhoud van Da niels uitleg weergeven, mits de juiste klinkers worden ingevuld. Wanneer in het klinkerloze Aramese schrift im mers een andere voculisatie wordt toegepast dan waarvan de vertalers zich bediend hebben, komt er te staan: „mendh, tekal, perasperas", hetgeen zoveel betekent als: ,JHij heeft geteld, gewogen, gescheiden; de Pers!" Hier in wordt in enkele krachtige woorden het falen va n Belsasar vermeld en het einde van het Babylonische rijk dooi de komst der Perzen aangekondigd. Van dubbelzinnigheid is dan geen sprake, noch van gewrongenheid en de 'uitleg van Daniël wordt er volko men door gedekt. Maar wanneer in dit schrift de klin kers op een andere wijze worden in gevuld, kan er komen te staan: „me- neh, tekel, peres, peres", een opsom ming van gewichten die gelet op de vorige interpretatie volkomen zinloos is en overeenkomt met het gis teren gegeven voorbeeld, waarin door onjuiste invulling van klinkers) de zin: „gooi nooit hanen" de beteke nis heeft gekregen van „je moet niet weggaan". Overigens is liet geenszins onbegrij pelijk, 'dat juist 'het menahtekèl, peras, peras" in de vele eeuwen van overlevering enigszins verhaspeld in de Bijbel is gekomen, omdat deze ge schiedenis van de aan de wand ge schreven tekst zich wèl leende voor mondelinge weergave in het Aramees, maar niet voor schriftelijke ovt leve ringZodra, de tekst immers in het klinkerloze Aramees werd opgeschre ven, was de deur voor misverstanden opengezet, want een ieder kon de klinkers invullen welke hij het meest waarschijnlijk dacht. En dan lagen de namen van gebruikelijke gewichten méér voor de hand dan andere con structies. We kunnen overigens nog wel wat andere taalkundige bijzonderheden laten paraderen. H. Pétillon. ENTHOUSIASME IN WASHINGTON Extremisten kregen geen kans De reactie's op de grote verkiezingsoverwinning van Adenauer in West Duitsland waren in de Westerse landen van „gematigd enthousiast „tot" zeer enthousiast. In de communistische landen sprak men van verkiezin gen onder de druk van Amerikaanse bajonnetten en terreur. In Nederland en België beschouwt men algemeen de overwinning van Adenauer als een overwinning van de Europese samenwerking. In Washington was men bepaald enthousiast. Hier volgen nog enkele bijzondere reactie's. Parijs: De voorzitter van de Volks republikeinen (r.k.) in de Franse nationale vergadering, Lecourt, be schreef dr. Adenauers overwinning als „een triomf voor de Europese zaak en een volledige nederlaag voor de communisten en Neo-Nazis." De Franse socialistische partij was van mening, dat Adenauer zijn over winning grotendeels te danken heeft aan de onofficiële „en open steun" der Westelijke mogendheden en aan de onverminderde steun van de kerk en de grote zakenlieden. Londen: In diplomatieke kringen te Londen verklaarde men, dat de verkiezingsuitslag de positie van de Westelijken bij onderhandelingen van ,,De Grote Vier" aanzienlijk zal ver sterken. In deze kringen was men ook zeer verheugd over de volkomen nederlaag van de extremistische partijen en van de andere splinterpartijen. Rome: Italiaanse waarnemers leg den de nadruk op de volkomen ne derlaag van de communisten en Neo- Nazis. en zeiden, dat de uitslag een duidelijke overwinning van de demo cratie is. Bonn: De Franse hoge commissa ris in Duitsland, Poncet, hgeft Ade nauer Maandagmiddag een bezoek gebracht. Volgens Duitse kringen heeft Poncet Adenauer gefeliciteerd met zijn overwinning. Berlijn: Volgens het Oostduitse persbureau ADN heeft de uitslag der verkiezingen „een voor West-Duits- land gevaarlijke toestand gescha pen." Praag: Radio-Praag legde er de nadruk op. dat „dank zij het verkie- zings-systeem en de terreur van Ade nauers regering de communistische partii hoewel zjj 600.000 stemmen Een voor de zomer ongebruikelijk uit gedoste stoet van mannequins trok Maandag door Amsterdam, Dertig dames, gekleed in kostbaar bont-, wandelden n.l. op deze stralende na. jaarsdag 3¥> kin. door de hoofdstad. Deze „Bontparade" betekende hef eerste optreden vaar buiten van de op 1 Juli j.l. opgerichte Bontstichting, het overkoepelend orgaan, waarin bijna het gehele bontvdlc is verenigd. De kostbare parade in de Kalver- straat. Op de achtergrond de Munt toren. Vier jaren O pnieuw is gebleken, dat het pei len van de publieke opinie een moeilijke zaak is. Niet minder dan drie peilingsinstituten zijn in Duitsland bezig geweest om vast te stellen hoe liet Westduitse volk zou stemmen bij de verkiezingen en de instituten zaten er met hun voor spellingen hopeloos naast. Er zijn vanzelfsprekend verklarin gen voor dit falen. Eén er van is, dat he stralend weer was op de verkie zingsdag en dat een heleboel lauwe mensen, die niet bereid waren een re genbui te trotseren, nu hun wissel vallige stem hebben uitgebracht. Ook is het damesbezoek aan de stembus bepaald groter geweest dan verwacht werd, omdat de aardige Zondagse toiletjes niet aan modder spatten of regendruppels bloot ston den. Maar dat alles is toch niet voldoen de om het falen van de opinie-peilerij helemaal te verklaren. Aangenomen moet worden, dat de ondervragers in een te beperkt krin getje hebben rondgedraaid. Juist voorspeld was het wegzakken van de kleinere partijen met mbegrip van de communisten. Niet voorzien was de grote stijging van de C.D.U., die van 31 r'r der stemmen in 1949 opklom tot 45,2 der stemmen in 1953. Britse piloot breekt wereldrecord vliegen. De Britsé piloot Neville Duke heeft Maandag een nieuw snelheids record gevestigd voor vliegtuigen. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 1171 km. per uur. De Britse pi loot vloog in een Hawker Hunter" over' een gesloten circuit van 3 km. Daarmee heeft het volk van West- Duitsland zich uitgesproken voor een nieuw leger, voor aanslui ting bij de Europese defensiegemeen schap en tegen Rusland. Misschien had dit laatste voorop moeten staan. De anti-Russische ten- denzen zijn sterk in Duitsland, zo sterk, dat ze lieden, die geheel uit eenlopende sociale en economische be langen hebben, tot samengaan bren gen. Hoewel Adenauer zich voor de ver kiezingen niet heeft willen uitspre ken over de vraag in hoeverre de ou de regeringscoalitie van C.D.U., vrije democraten (liberalen) en Duitse Partij zou voortbestaan, mag wel aangenomen worden dat in Adenau er's nieuwe kabinet de Vrije Demo craten en de Duitse Partij een heel beperkte stem zullen krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6