Cadzandse duif bracht auto bij manufacturier Vasseur Zeeuwse Almanak BAILEYBRUG BIJ KRUININGEN WORDT GEDEMONTEERD PROMINENTE KUNSTENAARS KOMEN NAAR ZEELAND VOLKSHOGESCHOOL IN ZEELAND HOUDT WEEKEND IN HEDENESSE BRUINISSE KRIJGT NIEUWE HAVEN VOOR VISSERSSCHEPEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 NATIONALE VLUCHT OP ORLEANS Enkele weken geleden zorgde de vogel voor een nieuwe fiets De Zeeuwsch-VIiiamse duivenwereld heeft opnieuw een groot succes be haald; de Nationale vlucht op Orleans met ca. zesduizend jonge duiven, uitgeschreven door de Postduivenhoudersvereniging te Tilburg „Vooruit" bracht een auto ter waarde van 4.500 in liet dorp Cadzand by de heer A. Vasseur, manufacturier aldaar! De heer Vasseur staat in Cadzand bekend als een prima duivenkenner, die dit jaar met zijn vogels in ver scheidene algemene vluchten oumerkelijke successen behaalde. De duivin, die de auto heeft ver diend, is een afstammelinge van een tweetal duiven, dat door de heer Vasseur gekocht werd op een verko ping vorig" jaar in Oostburg. Daar verkocht Bram van Gijs uit Groede, indertijd een der meest gevreesde spelers uit Nederland, een groot aan tal van zijn beste kweekduiven. Vas seur legde hier beslag op een oude doffer en een jonge duivin. Met dit koppel kweekte hij zijn „Succesduif 1953." Dit vogeltje bracht zyn eigenaar enkele weken geleden ook reeds een nieuwe fiets. Weliswaar geschiedde dit in samenwe iug met een andere duif, waarmede deze duivin in serie gezet was, maar toch „vloog" ze de eerste prijs. In deze Orleans-vlucht staat Vas seur nummer twee op de nationale lijst. De eerste duif van deze vlucht kwam uit Tilburg. Het moet Vasseur een pak van het hart geweest zijn, toen hij vernam dat deze Tilburgse concurrent zijn duif niet voor de auto had ingezet. Officieel uitgerekend is deze vlucht nog niet, maar controleurs van de Zuid Nederlandse Bond, die zich op 'de hoogte kwamen stellen, hebben toch verklaard, dat het zo goed als vast staat, dat deze Cadzandse duif Afscheid van deken J. Plasschaert te Hulst Nadat deken J. Plasschaert, die benoemd werd tot president van het Groot-Semenarie te Hoeven in de verschillende diensten afscheid van zijn parochianen genomen had, vond in het Groot Patronaat een bijeen komst plaats, welke zeer druk be zocht was. Kapelaan A. Mabesoone opende met een kort woord en ver tolkte de sympathie van de Hulster- se bevolking in verband met deze be noeming, terwijl hij tegelijkertijd zijn spijt betuigde over dit plotseling heengaan. Burgemeester B. Th. A. M. Truf- fino sprak namens het gemeentebe stuur woorden van dank, terwijl hij de verdiensten van deze priester, die bij iedereen bemind was, realiseer de. Ook wees hij op de goede samen werking tussen de burgerlijke en de geestelijke overheid. Namens het middelbaar onderwas sprak dr. J. de Wolff, directeur van de Middelbare Landbouwwinter- school, namens het priestercomité de heer Em. Lockefeer, namens de lage re onderwijsinrichtingen broeder Jus- tinianus, namens het R.K. Liefde huis de heer R. O. Wilking, namens het kerkbestuur de heer J- Burm en namens de sociale en charitatieve organisaties Mr. H. van Son. Allen getuigden hun grote sympathie en wezen op hetgeen door de deken J. Plasschaert in betrekkelijk korte tijd tot stand gebracht was. Hulst ziet hem node heengaan, maar het is een eer voor de stad, dat hun deken tot een der hoogste kerkelijke posten geroepen werd. Deken J. Plasschaert dankte in ontroerende bewoordingen voor de aan hem gebrachte hulde en wees er op, dat hij een offer gebracht had, omdat de taak, die op zijn schou ders gelegd wordt zeer zwaar zal zijn. Toch zal hij Hulst en het Hul- sterse volk niet vergeten en zo mo gelijk af en toe eens in zijn oude pa rochie weerkeren. Hij beval zijn op volger deken J. v. Dijk in de sym pathie der aanwezigen aan. Duizen den kwamen vervolgens de nieuwe president de hand drukken. Raadsverkiezing St. Philipsland. OP 28 OCTOBER A.S. De gemeenteraadsverkiezing in St. Philipsland zal worden gehouden op 28 October aanstaande. De candi- daatstelling moet op 15 September geschieden. TOMATEN. Daar liggen ze dan weer, de gril lige tomaten, die moeder natuur soms uitbroedt. Ditmaal zijn ze afkomstig uit de tuin van de heer Slavenburg uit Oost- en West-Souburg. Ze zijn vlammend roodzoals een fatsoenlijke tomaat behoort te zijn. Maar de ene tomaat heeft zes uitwas sen. waarvan men het idee krijgt, dat sc met wat meer zon en warmte even groot als de oorspronkelijke tomaat 'hadden kunnen worden, De andere to maat heeft een uitwas je minder maar is even komisch van vorm. Maar wat doen zij op een redactie- tafel? Daar horen ze niet. En wy hebben er nu al een paar dagen naar gekeken. En gedacht: Als het nu maar perzikken waren, of kostelyke peren, of appelen Dan zouden ze er al lang met meer hebben gelegen. Ze zouden hun weg wel gevonden hebben. Maar de schrijver van dit rubriekje lust geen tomaten. En daar liggen ze dus maar. die tomaten, met hun gril lige vormen en hun vlammend diep rode huid. Want meneer Slavenburg is ze niet terug komen halen „de auto gevlogen heeft", zoals de „duivenmelkers" zeggen. Gewestelijk staat Vasseur in deze vlucht vanzelfsprekend nummer één. L. de Meester, die gewestelijk twee werd, „zit" nationaal ook zeer goed, evenals A. Wage uit Zuidzande, die derde gewestelijke „speelt." Uit West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben ca. 120 duiven aan deze Na tionale Orleans-vlucht 1953 meege daan. Een waardig slot, niet alleen voor Vasseur, maar voor de duiven- liefhebbers van Zeeuwsch-Vlaande ren in het algemeen. Het staat vast, dat Zeeuwsch-Vlaanderen gezien de successen in 1953, aan de spits staat van de Nederlandse duivenwereld! Friesse landbouwvertegen- woordigers op Schouwen. De acht vertegenwoordigers van de drie Friese landbouw organisa ties, die Maandag een bezoek aan Schouwen brachten, hebben niet na gelaten by herhaling te verzekeren, dat by het- vele, dat reeds werd ge daan alles in het werk zal worden gesteld om ook de gedupeerde vee houders in dit gebied zoveel moge lijk met geschenkzendingen vee te helpen. Het gezelschap, dat onder leiding stond van de Provinciale Voedselcomraissaris in Friesland, de heer Stienstra, werd des morgens in hotel „Centraal" te Goes ontvangen. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, de heer C. de Putter uit Axel, heeft hier de Friezen hartelijk dank gebracht voor het vele, dat zij reeds voor hun ge troffen Zeeuwse collega's deden, •aarop de heer Stienstra antwoordde en opnieuw alle medewerking voor Schouwen toezegde. Vervolgens trok het gezelschap naar Zierikzee, vanwaar pér bus naar Brouwershaven werd gereden. Hier na werd per boot nog een bezoek gebracht aan Nieuwerkerk en Ouwer- kerk, in welke laatste gemeente bur- femeester Romeyn de heren ontving, ijdens de maaltijd in Zierikzee heeft de voorzitter van de werkcom- missie voor geschenkzendingen, dr. G. Wagenaar, nogmaals de dank van de Zeeuwen vertolkt, waarna de heer Gerbrandy namens de Friezen ge tuigde hoezeer men onder de indruk was van de situatie op Schouwen- Duiveland. Vanmorgen brengen de heren een bezoek aan Kruiningen. M. Leendertse -j* In de ouderdom van bijna 72 jaar overleed te Kamperland de heer M. Leendertse, van 1929 tot 1946 water bouwkundig ambtenaar van het cala- miteuze waterschap Bruinisse. De heer Leendertse bleef na zijn pensionnering te Bruinisse woonach tig, waar hij een zeer geacht burger was. Na de Februariramp keerde hij niet meer terug, doch bleef te Haar lem. Hij was 'ele jaren diaken in de Gereformeerde kerk van Bruinisse. L.J.G. ploegwedstrijd. De Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland organiseert dit najaar ploegwedstrijden voor haar leden. Hierbij zal worden gewerkt in twee groepen, n.l. met rondgaande ploegen en wentel- en keerploegen. Vóór of op 19 September zullen in de diverse stre ken selectiewedstrijden worden gehou den, waarna op 26 September op Zuid Beveland de winnaars van deze selec tiewedstrijden hun prestaties zullen meten. Internationaal gezelschap bezocht Schouwen. Maandagmorgen brachten leden van de Europese Landbouw-Commissie een bezoek aan Schouwen-Duiveland, on der leiding van ir. J. D. Dorst, pro vinciaal voedselcommissaris en mr. J. F. G. Schlingemann, waarnemend se cretaris van de Stichting voor de Landbouw. Na eerst een bezoek te hebben gebracht aan de werken aan de Schelphoek, arriveerde het gezel schap om ongeveer 12 uur te Zierik zee, waar hel werd opgewacht door de heren H. C. v. d. Zande, A. M. Geluk en F. Hanse, als vertegenwoor digers van de districts adviescommis sie Landbouwherstel. Na verschillen de bezienswaardigheden in de stad bezichtigd te hebben, werd het ge zelschap een diner aangeboden in „Mondragon". Hierna vertrok men naar de Stenendyk, waar met vier vletten een bezoek werd gebracht aan Ouwerkerk en Nieuwerkerk. In Stevensluis ging het gezelschap weer per bus naar Zierikzee. Bewogen „waterleiding-geschiedenis" loopt ten einde. Zanddam in kreek ten Noorden van de brug. Woensdag zullen geniesoldaten naar Kruiningen terugkeren om de Bailey brug. welke voor de zoetwatertoevoer maar Zuid-Beveland zulke onschat bare hulpdiensten heeft verricht, te demonteren. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de stalen buisleiding, welke thans nog over de brug ligt, op houten juk ken te monteren, doch dit is niet mo gelijk gebleken. Dezer dagen is men echter met het leggen van een zand dam in de kreek ten Noorden van de brug zover gevorderd, dat het zand boven water is gekomen. Men zal nu de buisleiding tijdelijk over deze dam leiden, totdat zij op de oude plaats in de rijksweg kan worden herlegd. Voorts zal de Waterleidingmij. Zuid- Beveland de aan de jukken over de Grintweg opgehangen oude leiding buiten gebruik stellen en vervangen door de reeds ter plaatse bevestigde tweede stalen leiding. Wanneer dit gereed zal zijn wordt een begin ge maakt met het afbreken van de des tijds op stalen pylertjes langs de rijksweg geplaatste vier kilometer lange derde noodleiding. Zo langza merhand komt dus een eind aan een wel zeer bewogen, doch overigens succesvolle periode in de geschiedenis van de Waterleidingmij. Zuid Beve land. Intussen moesten vele water afnemers in Goes Maandagavond con stateren, dat er slechts een geringe druk was. Dit had echter als oorzaak, dat bij de rioleringswerkzaamheden in de Voorstad de hoofdbuis van de waterleiding was gaan verzakken, zo dat hier voorzieningen getroffen moesten worden. Gaan Schouwens polders en waterschappen samenwerken BESPREKING MET GED. STATEN. Een voorlopige werk-commissie, waarvan de heer J. Klompe als voor zitter en de heer A. C. Hartog Dzn., als secretaris fungeert, heeft zoals bekend overleg gepleegd met de be sturen van de polders en water schappen op Schouwen en Duive- land, teneinde tot onderlinge samen werking te geraken. De besturen van de polders en wa terschappen zyn thans, in verband met de" actie van deze voorlopige commissie door Ged. Staten uitge nodigd tot een bespreking over dit onderwerp op Donderdag 17 Septem ber a.s. in hotel van Noppen te Zie rikzee. K. v. K. Z.-Vlaanderen zendt telegram aan minister. Overplaatsing van bevrachtingscommissie. Naar aanleiding van het voornemen om het bevrachtingscommissariaat voor de binnenscheepvaart te Terneu- zen over te brengen naar Middelburg, heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen een telegram aan de minister van Verkeer en Wa terstaat gezonden. Hierin wordt krachtig tegen de voorgenomen ver plaatsing geprotesteerd, waarbij o.m. wordt aangevoerd, dat het zwaarte punt van het bevrachtingsaanbod in Zeeland in Terneuzen is gelegen. CONCERTEN EN TONEEL Stichting Z.V.U. maakte haar winterprogramma bekend De Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit heeft haar programma 1953/ 1954 gepubliceerd en daaruit blykt, dat er in het komende seizoen ver scheidene belangrijke culturele evenementen staan te wachten. Op zichzelf is dit in verband met de Z.V.U. bijna vanzelfsprekend, want deze instelling is er tot dusver steeds in geslaagd om elk seizoen één of meer belangrijke figuren mt de internationale artlstenwereld naar Zeeland te doen overko men. Dit jaar heeft de Z.V.U.-leiding zelfs verscheidene prominenten weten te engageren, zowel voor het „gewone" publiek als voor de schooljeugd, waardoor het programma bijzonder aantrekkelijk is geworden. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: Peter Pears en Benjamin Britten, het bal let Sonia Gaskell. het Rotterdams Kamerorkest, de violist Johanna Martzy, haar c ollega Herman Krebbers, Gré Brouwenstein, Frans Vroons en niet te vergeten het befaamde Amadeus-kwartet. Daarnaast is ook aan het toneel programma alle aandacht besteed. Zo vermeldt de Z.V.U.-folder de na men van de Nederlandse Comedie, Het Vrye Toneel, liet Rotterdams To neel de Haagse Comedie, de groep Theater en het jeugdtoneel van Rob Geraerds. Tal van vooraanstaande figuren hebben toegezegd om een of meer le zingen voor de Z.V.U.-afdelingen te houden o.a. de vlieger Gerben Son- dermari, bekend door zyn vluchten met prins Bernhard, dr. A. F. J. Por- tielje, Leonhard Huizinga, dr. P. C. Visser, A. Viruly, mr. E. Elias, om slechts enkele te noemen. Naar wy voorts vernemen zal het grote orkest-concert, dat in het Z.V.U.-bestaan niet meer valt weg te denken, vermoedelijk dit maal in Goes worden gegeven. Met het Rotterdams Plulharmo- nlsch Orkest worden onderhan delingen gevoerd, zodat waar schijnlijk dit orkest het concert zal verzorgen. Reeds deze maand wordt met het programma gestart, namelijk met de concertenreeks van het Rotterdams kamerorkest, dat dank zij de mede werking van de provincie, ook vorig jaar een tournee door Zeeland maak te. Op 24 September speelt dit ensem ble in Goes, op 26 November in Zie rikzee, op 28 September in Middel burg, op 12 October in Vlissingen, op 15 October in Terneuzen en op 1£ November in Oostburg. MIDDELBURG. De befaamde Blitse tenor Peter Pears, die begeleid door de compo nist Benjamin Britten, enige jaren geleden zulk een overweldigend suc ces in Zeeland oogstte, komt met Britten op 23 October naar Middel burg. Het Ballet Sonia Gaskell, dat het Nederlandse ballet op een inter nationaal niveau heeft gebracht, treedt in de Zeeuwse hoofdstad op 12 November op. De violiste Johanna Martzy speelt hier 27 November en het Amadeus-kwartet op 21 Januari. Voorts is in Middelburg voor Febru ari nog een concert geprojecteerd van het jonge piano-duo Daan Droog leverRo Miinninghof. Toneelvoor stellingen worden hier gegeven door de Haagse Comedie (1 December), de Nederlandse Comedie (26 Janua ri en 9 Maart), het Rotterdams To neel (25 Februari) en Het Vrije To neel (8 April). VLISSINGEN. De Nederlandse Comedie, de Haag se Comedie en het Rotterdams To- „WAT BINDT ONS IN NEDERLAND" Algemene vergadering wordt in het P.Z.E.M.-gebouw te Middelburg gehouden. Dc Volkshogeschool voor Zeeland i.o. zal op 24, 25 en 26 September in het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand een week-end organise ren, waar o.m. gesproken zal worden over het onderwerp „Wat bindt ons in Nederland". Aanvankelijk was deze bijeenkomst geprojecteerd in Februari, doch tengevolge van de ramp moest toen tot uitstel worden besloten. Het week-end staat onder leiding van de heer en mevrouw dr. H. G. W. van der Wielen en van ir. Luyt meijer. Ir. Luytmeijer is medewer ker aan de Volkshogeschool „Olaerts- duin" te Rockanje en aangewezen als permanent medewerker van de Zeeuwse Volkshogeschool. Ir Luytmeijer zal de eerste dag spreken over „Wat bindt ons in Ne derland." De tweede dag is er een lezing van dr. Van der Wielen over de „Volkshogeschool in binnen- en Beer viel oppasser aan. Zondagmiddag werd een oppasser van het Circus van Bever, dat mo menteel in Goes optreedt, bij het bin nengaan van de kooi, door een der beren aangevallen. Het anders zo makke dier had het op een der schoe nen gemunt, waarmee de oppasser even tevoren in de mest had ge trapt. Toen de beer eenmaal de schoen te paken had, wist hij niet van loslaten. Bij het rukken geraakte de oppasser bloedend aan het been ver- wónd en brak bovendien een enkel. Hij moest iri een ziekenhuis worden opgenomen. Voordracht bestuursleden Proefstation voor de fruitteelt. De hoofdafdeling tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw besprak in Den Haag de richtlijnen voor de teeltregeling 1954 voor groenten en fruit. Hierbij werd uitvoerig stilge staan bij de uitbreiding van de toma tenteelt in de laatste jaren. Besloten werd aan het bedryfsschap te advise ren de bestaande regeling ook in 1954 ongewijzigd toe te passen. Als bestuursleden van het in op richting "zijnde proefstation voor de fruitteelt in de vollegrond (vroeger proeftuin Zeeland) te Wilhelminadorp werden voorgedragen de heren Jos. A. M. v. d. Veen te Zeeland (N. Br.) en J. Boot te Schelinkhout. GROTE VERBETERING. Plan werd opgesteld door ir. K. Drok. De raad van Bruinisse heeft in zijn laatste vergadering het nieuwe ha venplan voor deze gemeente behandeld, zoals dat is opgesteld door ir. K. Drok in Terneuzen. Er waren hiervoor drie mogelijkheden, namelijk alge hele opruiming der gebouwen aan de haven, een nieuwe haven in de Stoof- polder of hot leggen van een beveiligingsdijk achter de bestaande, annex een nieuwe haven voor visserschepen. Het laatste plan werd gekozen als liet praktisch meest uitvoerbare. Noordelijk van de bestaande haven is door ir. Drok de nieuwe haven geprojecteerd. Het bestuur van het calamiteuze waterschap Bruinisse heeft op som mige punten nog wensen, waarmee door het Gemeentebestuur rekening zal worden gehouden. Zo wenst men een dijkshoogte van 7.10 m. plus N.A.P. in plaats van 6 meter. De oprit bii Maaskant moet ge handhaafd blijven, terwijl ook de weg over de dijk naar de Vluchthaven be- neel treden voorts in Vlissingen op resp. op 2 November, 1 Februari en 6 April. In de Scheldestad wordt op 23 October een lezing gehouden door dr. P. C. Visser, in December spreekt hier Gerben Sonderman, in Januari dr. A. F. J. Portielje en in Februari Leonhard Huizinga. GOES. In Goes speelt de Nederlandse Co medie op 24 Januari a.s. Op 7 Octo ber is er in deze plaats eveneens een toneelvoorstelling geprojecteerd door de groep Theater. De violist Herman Krebbers speelt op 5 Februari in Goes. Voorts staan voor deze plaats o.a. lezingen op het programma door prof. dr. C. D. J. Brandt, dr. Egeler en dr. De Booy, alsmede dr. P. C. Visser. ZEEUWSCH-VLAANDEREN In Terneuzen komt de Nederlandse Comedie op 3 November, terwijl in dezelfde maand hier ook mr. Elias spreekt. Gerben Sonderman houdt een lezing in December. Voorts ver meldt het programma op 26 Februa ri optreden van het Rotterdams To neel. Voor Januari is nog een concert geprojecteerd. In Axel houdt A. Viruly op 29 Oc tober een lezing en de Haagse Come die treedt op 30 November op. Dora Mees spreekt hier over binnenhuis kunst in Januari en Leonhard Hui zinga's causerie is in Februari. Het optreden van Krebbers in Axel is op 4 Februari vastgesteld en Het Vrije Toneel komt hier 3 April a.s. In Oostburg wordt op 6 October een toneelvoorstelling door de groep Theater gegeven. Het optreden van de Haagse Comedie is voor Oostburg vastgesteld op 2 Februari. Voorts zijn hier lezingen door Dora Mees (binnenhuiskunst), L. Huizinga en dr. P. C. Visser, de laatste reeds op 30 October. ZIERIKZEE. Toneel in Zierikzee wordt 23 Octo ber gegeven en op 8 Maart, de laat ste voorstelling verzorgd door de Ne derlandse Comedie. Voorts geven Gré Brouwenstein en Frans Vroons van de Nederlandse Opera hier in Janua ri of Februari een concert. Het programma voor Zierikzee vermeldt voorts lezingen van H. Schintz, (October), Gerben Sonder- houden moet worden. Hier zal dan een stalen damwand komen van het Soldermagazyn of naar de werf van e firma Van Duivendijk. In de nieuwe havendam is, evenals in de oude het geval was, plaats voor 50 vissersschepen. De oude haven zal alleen nog worden gebruikt voor aan- en afvoer van producten, waarbij er op gewezen wordt dat straks bij een betere outillage het vervoer via de haven zal toenemen, omdat waar schijnlijk een aantal kleine haventjes op het eiland, ook al in verband met een betere beveiliging, straks niet meer zullen functioneren. In de nieu we haven komt een z.g. middenstei ger. Van de noodzakelijkheid van een doorspoelinrichting zoals door de Rijkswaterstaat gewenst, was de raad niet overtuigd. Details van het plan zullen nog na der uitgewerkt worden. Consulentschap lichamelijke opvoeding De heer E. W. Bueninck, consulent voor de Lichamelijke Opvoeding in de lager onderwijsinspectie te Middel burg is overgeplaatst naar de lager onderwijsinspecties Dordrecht en Go- rinchem. Het consulentschap voor 1. o. van de inspectie Middelburg is thans toegevoegd aan het ambtsgebied van de heer S. J. Klompe uit Goes. man (December), en dr. Egeler/dr. De Booy (Februari). Tevens wordt hier het noodpro- gramma voortgezet. Zoals bekend organiseert de Z.V.U. dit programma voor de gemeente Amsterdam in het kader van de culturele hulp van de hoofdstad aan Schouwen-Duiveland. In Domburg komen A. Viruly (Oc tober) en mr. E. Ellas (November) spreken. Viruly houdt op 30 October tevens een lezing in Middelburg, in welke plaats ook prof. dr. C. D. J. Brandt (November), dr. Portielje (Januari) en dr. Egeler/dr. De Booy (Februari) spreken. Voor de jeugd is eveneens een om vangrijk programma vastgesteld; Middelburg, jeugdconcert R.K.O., Rob Geraerds en een radio jeugdcon- eert; Vlissingen, R.K.O.-jeugdconcert, radiojeugdconcert, voordrachtsmid dag en jeugdconcert Amsterdams Vocaal kwartet; Goes: R.K.O., ballet en Rob Geraerds; Terneuzen: R.K.O., Rob Geraerds, Jaap Stotyn; Oost burg: Radiojeugdconcert, R.K.O. en Amsterdams Vocaal Kwartet; Zie rikzee: jeugdconcert, R.K.O., Jaap Stotijn. Voorts wordt voor alle avonduitvoeringen in de gehele pro vincie een aantal scholierenkaarten beschikbaar gesteld. buitenland" en zal mr. J. F. G. Schlingemann spreken over „Moge lijkheden en vooruitzichten voor Zee land." Onder leiding van mevrouw HuysmanGriep, presidente van de Bond van plattelandsvrouwen in Zee land, wordt des avonds een culture avond gegeven. Zaterdag wordt naar Vlissingen vertrokken, waar een bezoek gebracht wordt aan de Koninklyke Maatschappij „De Schel de." Tenslotte is er in de koffieka mer van de P.Z.E.M. te Middelburg een algemene vergadering. Tij^ 'is deze vergadering zal een dagelijks bestuur, een algemeen bestuur en een raad van toezicht worden benoemd. Voor het dagelijks bestuur zijn can- didaat gesteld: mr. J. F. G. Schlinge mann, Goes, voorzitter; Js. Cevaal, secretaris, Serooskerke; J. J. de Reij, Middelburg, 2e secretaris; J. J. Te- vel, Middelburg; H. M. Strating, Goes; drs. M. C. Verburg, Middel burg leden en mr. J. Hornstra adv. lid. Voor het algemeen bestuur zijn candidaat gesteld de heren C. Ale- mekinders-Vercau teren, Retranche- ment; C. M. F. Bom, Colijnsplaat; G. Ballintyn, Middelburg; mr. H. B. Bouwman, Goes; C. Burger, Wilhel minadorp; J. A. C. van Dongen, Aar denburg; Abr. Geluk, Noord gouwe; mr. A. O. van Epenhuijsen, Vlissin gen; L. Kapitz, Middelburg; E. L. de Koeijer, Yerseke; L. A. Verburg, drs. J. van der Woude, Goes. Als leden van de raad van toe zicht worden genoemd: jhr. mr. A. F. C. Casembroot, ere-voorzitter; ir. M. A. Geuze, voorzitter; mevrouw E. J. van de Broekede Man, Aar denburg; mr. J. Hornstra, Souburg; ir. C. A. L. Horstmann, Sas van Gent; A. Schout, Vlissingen; N. Bol- kestein, Middelburg. Jubileum N.V. Focus veilig. Op 23 September a.s. hopen de firma Focus en de daaruit ontstane N.V. Focus Veilig hun zestig-jarig bestaan te herdenken. Heeft de Fa. Focus, hoewel zij twee der modernste en best geoutil leerde optiek- en instrumentwinkels in de provincie Zeeland bezit, voorna melijk locale betekenis", de N.V. Fo cus Veilig geniet door haar export naar alle werelddelen van uitstekende beveiligingsmiddelen voor industrie arbeiders internationale bekendheid. De firma werd te Middelburg opge richt in 1893, aanvankelijk als een bescheiden brillenwinkel met instru mentmakerij. Door hard werken en het toepasen van nieuwe ideeën had den de grondleggers binnen korte tijd zodanige bekendheid verworven, dat zij van de toenmalige directeur der Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen, de heer Jan Smit, opdracht ohtvingen een veiligheidsbril te ontwerpen voor de aldaar werkzame arbeiders. Dit was het begin van de „Veilig"- afdeling, die weldra het moederbedrijf aan bekendheid en omvang zou over treffen. De „Scheldebril" genoot n.l. al gauw een zo grote populariteit dat ook van andere zijden opdrachten voor veiligheidsbrillen werden ont vangen, o.m. van de Staatsmijnen in Limburg, aan welk bedrijf duizenden „Vossenaer-brillen" (zo genoemd naar de destijds daar werkzame oog arts en pionier op veiligheidsgebied dr. Vossenaer) werden geleverd. Toen tydens de jaren 19141918 de uitvoer van brillen uit Duitsland was geblokkeerd legde Focus zich nog meer toe op het vervaardigen van veiligheidsartikelen. In de Meidagen van 1940 werd het gehele bedrijf verwoest doch na de opbouw namen de werkzaamheden op alle gebied toe. In 1950 werd Focus Veilig een N.V., en werd de productie, mede door het intensief bewerken van zowel de bin nenlandse als de buitenlandse markt, een veelvoud van de voor-oorlogse. Thans vervaardigt men een grote verscheidenheid van industriële be veiligingsmiddelen zoals las- en werk- brillen, stofmaskers, laskappen, vei ligheidshelmen etc., die allen aan 'de hoogste eisen voldoen. Voortdurend wordt, in nauw overleg o.a. met de Ned. Arbeidsinspectie en het Ameri kaanse National Safety Council, ge werkt aan het ontwerpen en de ver betering dezer voor de industrialise ring zo belangrijke hulpmiddelen. Op verschillende artikelen, zoals o.a. de bekende Uno-werkbril, een al zijdig geïsoleerde, opklapbare las- helm enz., werd octrooi verleend. Fo cus Veilig N.V., exporteert thans zijn producten, behalve naar de landen van West-Europa, ook naar alle an dere werelddelen. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De Verboden Vrucht", (18 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „Vlammende Pijlen", (14 jr.), 8 uur; Cosy Corner: Duo AbelsVan Eek, 3 8 en 811.30 uur; Concordia: Optre den helderziende Dijkshoorn, 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag. Electro: „Studentenliefde" (18 j.), 7 en 9.15 uur. GOES. Vandaag Grand: „Angelo", ((18 jr.), 8 uur. IJZEND IJKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling :„Het jagen in de kunst", 10—18 uur. GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling pottenbakkerskunst, 920 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2