PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Bevrachtingscommissariaat van Terneuzen naar Middelburg? Aanmerkelijke vooruitgang der Christen-democraten BILT RUSTIGE VERKIEZINGEN IN WEST-DUITSLAND Vandaag TIT0 WIL DE STAD TRIEST GENEUTRALISEERD ZIEN 196e Jaargang-No. 210 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F. B den Boer Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintjjn, Pl.-verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE. BKESKENbfc COURAN1 EN VRIJE STEM ME i .vlaandag 7 Sept. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct- per mm. Minimum p advertentie t 3.-. ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels» van 1—5 regels f L— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 26 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr 58-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21601;Middelburg, Markt 51. telei 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. teief 2475 (b.g.g 2228). Oostburg. Finlandstraat 2. tele! 16: ferneuzen Brt,Uwerusti 2. y.-.ermzee N Bogi-rqgtr C 160. telel 26 EERSTE UITSLAGEN WESTDU1TSE VERKIEZINGEN WIJZEN OP: Socialisten vrijwel stationnair Van middernacht af heerste onder de driehonderd journalisten, die in het restaurant van het parlementsgebouw in Bonn de uitslagen van de verkie zingen in West-Duitsland afwachtten, de overtuiging: deze verkiezing wordt een zeer grote overwinning voor de Christen-democratische Unie en in het bijzonder een persoonlijke overwinning van bondskanselier Adenauer. Op dat tijdstip had deze partij in 52 kieskringen 42 directe zetels ver overd. Tegenover haar opmars heeft zich, naar het schijnt, slechts de so ciaal-democratische partij staande weten te houden, terwijl alle kleinere partijen ver beneden de verwachtingen zijn gebleven en dus thans als ge gadigden voor zetels in de nieuwe bondsdag kunnen worden afgeschreven. streekse verkiezing het pleit verloren. Deze verwachtingen zijn nog slechts gebaseerd op een zeer beperkt aantal resultaten, die evenwel zoda nig overeenstemmen, dat zij als zeer betrouwbare steekproeven kunnen gelden. De overwinning van de C.D. U. schijnt zodanige vormen aan te ne men. dat zelfs de grootste optimisten onder de leiders der partij er door verrast bleken. In sommige der tot middernacht bekende resultaten in de kieskringen verkreeg de C.D.U. 20 tot 30 procent meer stemmen. Een aantal tot dus verre door sociaal-democraten verte genwoordigde kieskringen is naar de C.D.U. overgegaan. Een groot gedeelte van de winst der C.D.U. schijnt behaald ten koste van haar coalitie-genoten. Hiervan heeft de „F.D.P.", de liberale partij, haar interne moeilijkheden duur moeten betalen. Bij een voortzetting van de huidige coalitie zal de positie van de C.D.U. binnen de regering aanzienlijk worden versterkt, een versterking, die door kanselier Adenauer ook met kracht is nagestreefd. Van de kleine partgen kan thans reeds worden gezegd dat de neutraal gezinden van dr. Heinemann niet in de nieuwe Bondsdag zullen zijn ver tegenwoordigd. Geen voet aan de grond. Hetzelfde geldt voor de opnieuw zeer sterk teruggedrongen communis ten en voor de neo-nazi partgen, die buiten hun traditionele gebied bijna geen voet aan de grond hebben ge kregen. Ook de vluchtelingenparty heeft in de tot dusver bekend geworden re sultaten veel minder stemmen gekre- ?en, dan verwacht was. Haar leider, Valdemar Kraft, heeft bij de recht- Brazilië plaatst grote bestelling bij Fokker. De Braziliaanse regering heeft haar definitieve goedkeuring gehecht aan een belangrijke bestelling van het Braziliaans ministerie van luchtvaart op Fokker opleidingsvliegtuigen. In Mei j.l. lichtte de Fokkerfabriek te Rio de Janeiro een Braziliaans ven nootschap op, de „Fokker Industria Aeronautica S.A.", welke voor de helft door Fokker en voor de overige 50 pet door een Braziliaanse particuliere groep wordt gefinancierd. De Braziliaanse luchtmacht besloot na vergelijkende proeven met andere vliegtuigtypen, voor het modernise ren van haar vliegeropleiding, de nieuwste Fokker lesvliegtuigen te kiezen. Het ministerie van luchtvaart heeft thans met de Braziliaanse Fok ker N.V. een eerste contract afgeslo ten. De vennootschap wordt met de licentiebouw aldaar van honderd Fok ker S. 11 en vijftig S. 12 „instruc tor" lesvliegtuigen, alsmede van vijf tig Fokker 14 „mach-trainers", op leidingsvliegtuigen voor straaljager piloten belast. De Braziliaanse regering heeft voor de uitvoering van deze order (die waarschijnlijk nog zal worden uit gebreid) aan de Braziliaanse Fokker N.V. contractueel voor een eerste pe riode van vijf jaren de volledig uit geruste staatsvliegtuigenfabriek bij Rio de Janeiro overgedragen. Nage noeg het gehele thans daar werk zame personeel zal ln dienst van de Braziliaanse Fokker N.V. overgaan. Vlucht over Atlantische Oceaan in 9 uur. Luitenant-kolonel Klose van de Amerikaanse luchtmacht is Zaterdag in 9 uur en 7 minuten over de Atlan tische Oceaan gevlogen van Engeland naar de Ver. Staten. Hij brak hier mede het record van de Oost-West- vlucht over de Oceaan, dat daags te voren was gevestigd door kolonel McCov. Deze maakte de vlucht in 9 uur en 13 minuten. Ruim 2 miilioen voor productiviteitsverhoging. Gelden van tegenwaarderekening vrijgegeven. Uit het fonds van 30 mü'ioen gul den van de tegenwaarderekening, dat bestemd is voor verhoging van de productiviteit in Nederland, zijn, krachtens bereikte overeenstemming tussen de Amerikaanse en Nederland se autoriteiten, wederom gelden tot een totaal bedrag van f 2.250.250 vrijgegeven voor het subsidiëren van een aantal productiviteitsprojecten. Van de vrijkomende gelden is 989.000 bestemd voor het doen van een aantal onderzoekingen op het ge bied van de sociale psychologie. Het is nog niet zeker of deze partij het tot een vertegenwoordiging in de Bondsdag zal brengen. Als enige onaangetaste factor in het Duitse politieke leven, buiten de C.D.U. komt in de eerste resultaten de sociaal-democratische partij naar Dr. ADENAUER persoonlijke overwinning.. voren. Zij heeft betrekkelijk ten op zichte van de C.D.U. terrein moeten prgsgeven, doch zij heeft zich nume riek vrgwel gehandhaafd. Twee grote krachten. De uitslag der verkiezing schijnt te wijzen in de richting van een twee partijenstelsel. In elk geval staat reeds vast dat de C.D.U. en de S.D.P. steeds meer de twee grote krachten van het Duitse politieke leven zijn ge worden. Daarbij wordt er echter op gewe zen dat de grote vooruitgang, die de C.D.U. vermoedelijk zal boeken voor het grootste gedeelte aan het per soonlijk gezag van dr. Adenauer is t« Treinongeval aan Maasstation te Rotterdam. Aan het Maasstation te Rotterdam werd Zaterdagmorgen een trein, be staande uit vier lege personenrijtui gen, voorgereden, die naar Utrecht zou vertrekken. Bij het overgaan van het enkel in het dubbelspoor ging het eerste rijtuig naar links en het twee de naar rechts, met het gevolg, dat drie rijtuigen naast de rails kwamen te staan. Twee rijtuigen botsten tegen elkaar. In het tweede rijtuig ontstond een brandje in de remblokken en de motor, dat spoedig was geblust. Door dat op een ander spoor een reserve- tx-ein werd voorgereden, ontstond er geen stagnatie in het verkeer. Maarten Harpertszoon Tromp herdenking. In de oude St. Catharijnekerk te Brielle werd Zaterdagavond een van Nederlands grootste zeehelden, Maar ten Harpertszoon Tromp, die 300 jaar geleden bij Terheyde is gesneuveld, herdacht. Een groot aantal militaire- en bur gerlijke autoriteiten woonden de dienst in de kerk bij. Minister Staf hield een toespraak, waarin hij herinnerde aan de zeesla gen die door Tromp werden gewon nen. Voorts gaf hij een beschouwing van de persoon van Tromp. Communisten staken geen spaak in het wiel De Westduitse verkiezingen zijn in volslagen rust verlopen en hebben millioenen meer kiezers naar de stembussen getrokken dan vier jaren ge leden, toen voor de eerste maal een bondsdag werd gekozen. Niet alleen is het aantal kiesgerechtigden sedert dien onder meer door de voortdurende toevloed van Oost-Duitsers naar de bondsrepubliek met 4.000.000 toegeno men, doch de deelneming aan de stemming was volgens de eerste voorlopi ge opgaven ook aanzienlijk groter dan in 1949. Op grond van de uit ver schillende steden en landelijke districten ontvangen berichten kon men Zon dagavond vaststellen dat ruim 80 procent der opgeroepen kiezers hun stem had uitgebracht.' In 1949 bedroeg de deelname 76 procent. Vooral ten plattelande zijn de kie zers zeer sterk opgekomen. De communisten hebben nergens een noemenswaardige poging aange wend om een spaak in het verkiezings- wiel te steken. Opgewonden sensatie- berichten in de Duitse Zondagoch tendbladen spraken nog van achter de zönegrens geconcentreerde vracht autocolonnes. die zogenaamd commu nistische groepen zouden aanvoeren om een soort aanval op de zönegrens te doen en de orde in de kiesdistric ten langs de grens te verstoren. Dit alles is louter fantasie gebleken en niets van dit alles is gebeurd. De procedure. De nieuwe procedure, volgens wel ke de verkiezingen werden gehouden, voorzag in de verkiezing van 484 af gevaardigden, waarvan de helft werd aangewezen in districten met zetels naar Brits voorbeeld en de andere helft volgens een systeem van evenre digheid. Elke kiezer bracht daartoe twee stemmen uit, namelijk een recht streeks voor een met name genoemde partijcandidaat in zijn district en een voor een partijlijst naar het evenredig heidssysteem. De „vijf-procent-clausule" van de nieuwe kieswet diskwalificeert een partij voor het verkrijgen van zetels volgens het evenredigheidssysteem, tenzij deze partij ofwel vijf procent van het totaal aantal stemmen op zich verenigt ofwel bij rechtstreekse ver kiezing een zetel krijgt. De voornaamste partijen, welke aan de verkiezingen deelnamen waren de Christendemocratische partij, de soci aal-democratische partij, de Vrije De mocraten (liberalen), Duitse Partij (rechts), de B.H.E. (vluchtelingen- partij). Het huidige kabinet Adenauer steunt in de Bondsdag op drie partijen: de Christendemocraten, de vrije democra ten (liberalen) en de Duitse partij. De voornaamste oppositiepartij is de sociaal-democratische. Direct na het sluiten van de stem- In Griekenland doen zich nog regel matig nieuwe aardschokken voor. Zater dag deden zich door de aardschokken aardverschuivingen voor langs het Kanaal van Korinthe. De scheepvaart in het ka naal moest stilgelegd worden. bureaux ving men Zondagnamiddag aan met het tellen van de stemmen. Verwacht werd dat Maandagmorgen omstreeks zes uur een officieuze uit slag van de stemming bekend gemaakt zou kunnen worden. Onder ruime belangstelling werd Za terdag j.l. te Souburg het geheel vol tooide aportveldencomplex door bur gemeester A. H. S. Stemerding offi cieel geopend. Leden van de S.C.S. 6Zuidwestersluisteren naar de ope ningsrede van de heer Stemerding. Inzet: burgemeester Stemerding aan het woord. (Foto P.Z.C.J Werd Beria door zijn vrouw verraden? Volgens de Stockholmse correspon dent van het Westberlijnse blad „Der Abend" is mevr. Beria degene ge weest die haar man, de vroegere mi nister van veiligheid van de Sowjet- Unie, heeft verraden. Zij zou Malen- kow voldoende bewijsstukken hebben geleverd, om de arrestatie van Beria te rechtvaardigen. Het blad verklaart, dat diplomatie ke vertegenwoordigers van de Sow- jetrussisclie satellietstaten te Moskou dit hebben onthuld. Kroeglof, de nieu we minister van de geheime politie, die een neef is van mevr. Beria, zou de rol van tussenpersoon hebben ge speeld. „Der Abend" tekent hier bij aan, dat mevr. Beria, in tegenstelling tot de Sowjet-gewoonte, niet is gearres teerd. Een Scandinavisch diplomaat zou haar vijf dagen na het officiële bericht over het afzetten van haar echtgenoot nog hebben gesproken in Vologda, dat ongeveer 500 kilometer van Moskou ligt. De vroegere Egyptische eerste minister leider van de ontbonden Wafd-partij, Moestafa al Nahas te Cairo, zal voor een rechtbank worden gedaagd in verband met een katoenzwendel, die aan het land 22 miilioen gulden gekost zou hebben. i geeft de P.T.T. een tien-cents- i zegel in bruine kleur uit, de eerste in de reeks van nieuwe koninginnezegels,- wordt koning Boudewijn van België 23 jaar. TOESPRAAK TOT PART1SANEN Voor Italië onaanvaardbaar President Tito van Joego-Slavië h eeff Zondag in een rede voor een kwart miilioen partisanen uit de laatste wereldoorlog, gezegd, dat de stad Triest geïnternationaliseerd dient te worden en dat de gehele om geving van de stad aan Joego Slavlë moet komen. De president hield zijn rede in het plaatsje Okroglica vlak bij Italiaans gebied. Joego-Slavië, zo zei hg, zal niet toestaan dat de A-zöne van Triëst (waarin de stad Triëst en de haven liggen) door de huidige Brits-Ame rikaanse bezetting zou worden overgedragen aan de Italianen. President Tito noemde de concentratie van Italiaanse troepen langs de Joegosla vische grens een circusvoorstelling en hjj nodigde de Italiaanse regering uit liaar divisies van de grens terug te trekken. Dan, zo betoogde hy, kunnen de besprekingen misschien hervat worden op een ronde-tafelconferentie, Alleen als Triëst een internationale stad zou worden en de omgeving, aan Joego-Slavië zou komen, zou het Triëst goed kunnen gaan. „Ik geloof, dat wij dan in dit deel van de we reld wede zouden kunnen hebben", zei de maarschalk. „De Joegoslaven wensen een vreed zame regeling van het probleem- Triëst, maar zijn bereid voor elke voet van hun grond te vechten onverschillig wie de, vijand is." Tito zei tenslotte, dat Italië geen Negen Nederlandse militairen in Hannover gewond. Negen Nederlandse militairen zijn Zaterdagmiddag bij een verkeerson geluk op de Lüneburgerheide gewond geraakt. Enkele van hen in ernstige mate. Zg reden in een militaire vrachtauto. Een Duitse personenauto uit tegengestelde richting, die een an der voertuig wilde inhalen, kwam in botsing met de Nederlandse vracht- auto. Het ongeluk geschiedde in het district Celle tussen de gemeenten Offen en Bergen. PROTESTEN OP TIL Ongerustheid in kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen Naar wy vernemen houdt de aangekondigde samenvoeging van de Rijksverkeersinspectie en de Bevrachtingscommissariaten voor Zeeland in, dat het Bevrachtingscommissariaat voor de Binnenwateren voor Zee land, dat sinds 1933 te Terneu zen is gevestigd, naar Middelburg zal warden overgebracht. Dit heeft zowel in Terneuzen als in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone bij alle betrokkenen en geïnteresseerden by de bin nenvaart grote verbazing teweeggebracht. Algemeen ziet men het ver dwijnen van het Bevrachtingseommissariaat uit Terneuzen en naar verluidt bestaat het voornemen dit reeds per 1 October a.s. te doen ge schieden en de vestiging van een agentschap aldaar als een degra datie voor Terneuzen, welke plaats niet alleen het centrum van de bin nenscheepvaart in Zeeland is, doch d aarnaast ook de meest vooraan staande Zeeuwse haven. In bevoegde kringen vergelijkt men deze overbrenging van het com missariaat dan ook met de verplaatsing van bijvoorbeeld het commis sariaat van Rotterdam naar Den Haag! De statistiek toont duidelijk aan, welke vooraanstaande plaats Terneu zen in het binnenvaartverkeer in neemt. Zo werden in 1952 in Zeeland in totaal bevracht 3.927 binnensche pen met een totaal van 604.550 ton. Daarvan bewachtte men in Terneuzen 2221 schepen met 419.489 ton. In Mid delburg daarentegen282 schepen met 48.220 ton! In deze cijfers zijn dan nog niet begrepen, die van het zoge naamde eigen vervoer en het vervoer in vaste relatie, die beide in Zeeuwsch- Vlaanderen zeer aanzienlijk zijn. Verder wordt er in de betrokken zegt men, dat het hoofd van de nieuwe instantie iemand is, die op'het terrein van het vervoer per binnenschip, reeds zijn sporen heeft verdiend, en dat deze eenhoofdige leiding daar ter plaatse wordt gevestigd, waar het cen trum van het binnenvaartvervoer, dat in Zeeland belangrijker is dan het vervoer op de weg. is gelegen en niet in een plaats, die naar de statis tiek uitwijst op dit gebied slechts een pover figuur slaat WAAROM NIET ALLES NAAR TERNEIJZEN? In dit verband wees men er verder nog op, dat indien toch verplaatsing moet geschieden het minder vreemd zou aandoen, indien men de Rijksver keersinspectie in dit geval van Mid delburg naar Terneuzen liet verhui zen. Bovendien wijst men er op, dat ook ten aanzien van de vaststelling van de noteringen bij een verdwijnen van het bevrachtingscommissariaat uit Terneuzen, ongetwijfeld grote moeilijkheden zullen ontstaan. Bij elk commissariaat is namelijk een zoge naamde noteringscommissie ingesteld, bestaande uit twee vertegenwoordi gers van de binnenscheepvaart er. twee van de handeL Deze commissie vergadert van tijd tot tijd onder lei- ding van de bevrachtingscommissaris in dit geval Zeeland met zijn vele I en stelt in verband met vraag en aan- eilanden, beurtvaart. enz. geschiedt bod geheel onafhankelijk de notering in een persoon, die in de eerste plaats i vast De commissie dient zich daarbij volledig op de hoogte is van het ver- j niet alleen te richten naar de behoef- voer te water. ten van het binnenlands verkeer, maar Met recht mag men verlangen, zo I (vervolg op pag 2) kringen op gewezen, dat indien men in het kader van de „wet op het goe derenvervoer te water" dit persé met het vervoer te land wil combineren, het vervoer te water er in elk geval aanspraak op kan maken, dat de con centratie van de bevoegdheden in die districten of provincies, waai dat ver keer een overwegende rol speelt recht heeft op het Sloveense kustge bied, de strook aan de Adriatische kunst tussen Italië en Joego-Slavië waarin ook Triëst ligt. In diplomatieke kringen te Londen Is men van mening, dat het voorstel van Tito de vooruitzichten voor een oplossing van het probleem-Trlëst slechter maakt dan ooit. DE DIPLOIVLATEN. Er was Zaterdag een drukke di plomatieke activiteit. De vijfde Joe- go^hvische nota werd aan de Itali aanse regering overhandigd. In die nota verklaart Joego Slavië, dat het nog steeds geen bevredigend ant woord heeft ontvangen in de kwestie der Italiaanse troepenbewegingen langs de grens. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Italië brachten Zater dag een bezoek aan de Joegoslavi sche minister van buitenlandse zaken Popovitsj te Belgrado. De Italiaanse zaakgelastigde te Washington had een gesprek met Dulles en verzekerde daarna, dat de Amerikaanse houding ten opzichte van Triëst niet is veranderd. De Italiaanse minister Pella, had een gesprek met de Amerikaanse ambassadrice te Rome, mevrouw C. Luce. Van Italiaanse zijde wordt gemeld, dat bewegingen van vechtwagens en artillerie werden waargenomen op het Joegosiavisch gebied bij Triëst Van Joegoslavische zijde wordt ge meld, dat de Italiaanse troepenbewe gingen langs de grens voortduren. Voor de 8000 man Britse en Ame rikaanse troepen, die de stad Triëst en de haven bezet houden, werden alle verloven ingetrokken. De poli tie voerde een versterkte patrouille- dienst in. In Italiaanse politieke kringen te Rome acht men het voorstel van Ti to tot neutralisering van Triëst vol komen onaanvaardbaar, 't kan zelfs niet als basis van bespreking die nen, omdat de stad Triëst overwegend Italiaans is, evenals het grootste deel van het achterland. De eenheid op politiek gebied van kath. Nederlanders. In zijn vergadering van 5 Septem ber jl. heeft het bestuur van de Ka tholieke Volkspartij besloten 'n voor stel te doen aan het bestuur van de Katholieke Nationale Partij en aan het bestuur van de Katholieke Werk gemeenschap in de P.v.cLA. betref fende het contact tussen de K.V.P. en beide genoemde groeperingen. DE VERWACHT: WEINIG VERANDERING. Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Iets hogere maximum temperaturen dan Zondag. 8 September Zon: op 6.01 Maan: op 6.13 onder 19.12 onder 18.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1