PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorstel van Adenauer om met Sowjet-Unie te onderhandelen Middelburgse R.H.B.S, kan begin 1954 voltooid zijn MBILT Kantlijn O Vandaag GERECHTELIJK ONDERZOEK NAAR MILLI0ENENN0TA- PUBLICATIE ZUID-SLA VIE DREIGT MET „TEGENMAATREGELEN" 196e Jaargang-No. 209 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F. B den Boer Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.i W. Leertouwer en H. A. Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5 70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bur. Vllssingen. Walstr 5S-60. telef. 2355 4 Ujnen (b.g.g. 2881 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraal 63. telet 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16; Terneuzen g 5 Sept. 1953 ilEPKUS a ct per im p advertentie f 3.-. luigen driemaal urief. rteoUM i max B regel») tel» t I.— iedere regel int „Brieven of adres dit Blad" 25 cent meer. 30u P.Z C_ Middelburg. 160. telef 26 AAN VOORAVOND VAN VERKIEZINGEN. Er zou een verdrag moeten komen met het Oostelijk (Sowjet) blok De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer heeft Vrijdag de binnen- en buitenlandse pers te Bonn in kennis gesteld van nienwe voorstellen voor onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Hij heeft de gedachte geopperd om de Europese Verdedigingsgemeenschap (als regionaal verbond ln het kader van een nieuw op te richten organisatie van de Verenigde Naties) in een op een verdrag gebaseerde verhouding te brengen met de regionale verbon den van het Oostelyk blok. Verder strekken de voorstellen van Adenauer tot het tot stand brengen van een veelomvattend economisch railsysteem tussen de gemeenschappe lijke Europese markt en het economisch gebied van de Sowjet-Unie. Aan de voorstellen van Adenauer, waaraan de tekst door perschef Felix von Eckhurdt werd voorgelezen, wordt in regeringskringen te Bonn grote betekenis gehecht. een waren, en wel in een brief van Adenauer aan de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles. Deze brief werd door Adenauers speciale afgezant, Herbert Blankenhorn, overhandigd. In zgn verklaring van thans geeft Adenauer een nadere ömschrgving van zgn voorstellen. Prins Bernhard curator Op voordracht van de Raad van Beheer heeft het algemeen bestuur der Nederlandse Vereniging voor ho ger onderwijs in de economische we tenschappen Prins Bernhard be noemd tot curator der Nederlandse Economische Hogeschool. De Westelijke mogendheden wor den van de voorstellen onverwijld op de hoogte gebracht. Von Eckardt zei- de te menen, dat deze voorstellen een rol zullen spelen bij eventuele vier- mogendheden-besprekingen in de naaste toekomst, waarvoor Lugano als plaats van samenkomst is voorge steld. Men kan aannemen, aldus de perschef dat ook de Sowjet-regering via de Westelijke mogendheden van Adenauers voorstellen kennis zal krijgen. Adenauer vat zijn gedachten aldus samen: De Sow jet-regering zelf noemt de vrees voor een aanval op de Sowjet-Unie en de zorg voor hand having van de vrede de drijfveer voor haar handelen. Het is niet aan te ne men, dat Sowjet-Rusland zich door de vorming van de Europese verde digingsgemeenschap met inbegrip Er is de laatste tgd nog al eens wat te doen geweest over de jonge en enthousiaste Utrechtse Opera. Voor een zware subsidie, zo als de Nederlandse Opera die krijgt, schijnt de Utrechtse instelling niet in aanmerking te komen en ook in andere opzichten schijnt men haar het leven zo zuur mogelijk te willen maken. Men heeft gisteren kunnen lezen, dat de Carmen uitvoering in «Utrecht maar op liet nippertje door is kunnen gaan, omdat de Nederland se Opera roet in het eten dreigde te werpen. ns land is niet erg opera-achtig aangelegd. Particuliere organi saties, aie al of niet onder naam van Nederlandse Opera ope reerden, hadden zelden een lang be staan en worstelden altijd met finan ciële problemen. Als wij ons goed herinneren, kwam de vereniging Ne derlandse Opera onder Duits bewind tot stand en zij is blijven bestaan. Er valt voor dit laatste wat te zeggen, want een land als Nederland dient toch eigenlijk wel een operagezel schap te hebben. Men kan er dus vre de mede hebben, dat voor die Opera een behoorlijke duit aan staatsgeld werd besteed. Maar... dit betekent absoluut niet, dat er dan ook niets anders mag zijn. Men heeft verleden jaar het optre den van de Italiaanse opera willen verbieden. De Italiaanse opera im mers was een concurrent voor de Ne derlandse Men vergat daarbij één ding. De Nederlandse Opera speelt al leen in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en een enkele keer Utrecht. In de provincie komt zij nooit. De Italiaanse Opera evenwel als die gastvoorstellingen komt ge ven, speelt vaak in de provincie. Geen wonder dus, dat er een reeks protesten weerklonk en dat men ten slotte toe heeft moeten staan, dat de Italianen in plaatsen optraden, waar de Nederlandse Opera niet kwam. Toen liepen de Amsterdammers weer in het geweer, want, Nederlandse Opera of geen Nederlandse Opera, zij wilden die goed zingende Italianen ook wel horen Nu deed zich namelijk hetzelfde geval weer voor. De Utrechtse Opera had al contracten gete kend voor niet minder dan dertig Carmenopvoeringen in de provincie. Zonder regeringssteun En zonder dus de Nederlandse Ope ra concurrentie aan te doen. Dat was voor de provincie prettig. En het past allemaal in het kader van de cul tuurspreiding. En het doet er niet veel toe, dat de Nederlandse Opera de auteurs rechten op Carmen heeft. Iedereen kent de inhoud en de melodieën van Carmen en niemand verwacht bij Carmen iets nieuws te horen. Boven dien zou de Utrechtse Opera waar lijk wel bereid zijn om auteursrech ten te betalen. Maar het ging weer om het heili ge Westen. De provincialen zouden minder hard naar de Amsterdamse Opera in de grote ste den lopen, als zg thuis ook al van Carmen hadden genoten. Er werd dus indirect, door de provincie iets te bieden, door Utrecht tóch concur rentie aan de Nederlandse Opera aangedaan. Dat mocht niet. Zo werd alle, cultuurspreiding ten spijt, de provincie toch slachtoffer van de actie tegen de Utrechtse Ope ra. Het is ook wel moeilijk, rekening te houden met de belangen van wat niet strikt bij Holland hoortTer wijl de provincie toch méébetaald aan de steun voor de Nederlandse Opera! van twaalf Duitse divisies werkelijk bedreigd voelt. Mogelijk vreest de Sowjet-Unie de Verenigde Staten en de wereldinvloed, welke zij uitoefe nen. Wanneer er echter werkelijk om deze reden een subjectieve behoefte aan veiligheids-waarborging bij de Sowjet-Unie bestaat, dan is het Wes ten daargelaten de noodzaak om voor eigen veiligheid te wakenbe reid hieraan bevrediging te schenken. President Eisenhower heeft in de ze geest op 16 April j.L, een systeem van algemene ontwapening en veilig heid in het kader van de Verenigde Naties voorgesteld. De betrokken voorstellen zgn oor spronkelijk aan de Westelijke minis ters van buitenlandse zaken gedaan, toen zij deze zomer te Washington bij- ...wordt ter het 1000-jarij nemarken sjelegt afield van oestaan van De- koninkrijk een I groene tien ore-postzegel uit- regeven, waarop is afgebeeld Ie grote runensteen, welke in 980 door koning Harold te Jel- linge (Jutland) zou zijn „ont huld". MORGEN ...viert ex-koning Peter II van Joego-Slavië zijn 30e verjaar- Na de onthulling van de naam „Ge- n< raul-majoor Berghuijska-zernt op de kazerne Korte Noordstraat tc Mid delburg door mevr. Berghuijs, defi leerden militairen langs de gasten. Brigade-generaal de Leur nam het défilé af. Foto (P.Z.C.) Minister Drees antwoordt op vragen van Tweede Kamerlid Rust aan Duitslands zonegrenzen Aan de zonegrenzen in Duitsland is het thans volkomen rustig. Het West- Duitse ministerie van binnenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Donder dagnacht slechts veertien leden van de Oost-Duitse communistische orga nisatie der „Vrije Duitse Jeugd", die de zonegrens probeerden te overschrij den, zijn aangehouden. In de afgelopen acht dagen zijn meer dan 7000 leden van de „Vrije Duitse Jeugd" en de socialistische eenheids partij uit Oost-Duitsland, die ge tracht hadden West-Duitsland binnen te komen, om zich in de verkiezings strijd te mengen, aangehouden. lid ren van het Tweede Kamer- .ijckevorsel in vérband met de door het dagblad «.Het* Vrije Volt-" fepubliceerde gegevens over de ryks- egroting 1954 heeft de heer Drees, minister-president, minister van al gemene zaken, mede namens de heer van de Kieft, minister van financiën, schriftelijk het volgende geantwoord: 1. De door het dagblad „Het Vrge Volk" gedane mededelingen over de rijksbegroting 1954 zijn ten dele juist, ten dele onjuist. Aangenomen moet worden, dat de schrijver van het ar tikel niet de beschikking heeft gehad over het ontwerp voor de millioenen- nota, maar enige gegevens los heeft fekregen, welke, in onderling ver and gebracht, hem tot zijn conclu sies hebben geleid. 2. De regering kan bezwaarlijk een verder gaande tegenspraak geven dan in het antwoord op de eerste vraag besloten ligt. Wilde zij aange ven wat in de bekendmaking juist en wat onjuist is, dan zou zij harerzijds gegevens uit de millioenennota moe ten verstrekken voordat deze bij de indiening der begrotingswetten voor 1954 aan de Staten-Genergal wordt overgelegd. Zij meent daartoe niet te moeten overgaan. Iets warmer (Van onze weerkundige medewerker) September heeft zich al van een zomerse maar ook van een herfstach tige kant laten zien. Gisteren was het maar kil bij een temperatuur van 16 gr. C., terwijl Woensdag in Vlissin- gen nog een maximum temperatuur van 22 gr. C. werd gemeten. Een kleine storing bracht hier en daar nog wat regen, maar het hoge druk- gebied boven Frankrijk met een uit loper boven de Noordzee schijnt nu toch stand te houden. Daar ook de depressie-aanvallen in onze richting afnemen verwachten wij een rustig weekeinde. Morgen kan zelfs de zon doorkomen en zal het ook iets warmer worden. Voor België worden zelfs maxi mum temperaturen van boven de 20 gr. C. verwacht, waarbij, later een kans op enkele onweersbuien moge lijk is. Duitse veerboot op drift Met 400 passagiers Op de Baltische zee, tussen het Deense plaatsje Gjedser en Grossen- brode in Sleeswijk-Holstein, heeft de nienwe Duitse veerboot „Deutsch- land" motorstoring gekregen, zodat zij met 400 passagiers aan boord stuurloos ronddraijft. Het weer is stormachtig. Het schip was op weg naar Dene marken en had nog slechts 40 minu ten te varen, toen de machines uit vielen. Een Deense veerboot is met Duitse monteurs uit Grossenbrode vertrok ken naar Gjedser. Van daar zullen de monteurs met een loodsboot trachten de „Deutschland" te bereiken. Het was waarschijnlijk, dat de passagiers de nacht aan boord zouden moeten doorbrengen. 3. De regering heeft, opdracht ge geven zowel een intern ambtelijk Hls oer, justitieel onderzoek in te stetltfi. De resultaten daarvan moet zij ai- wachten alvorens een oordeel uit te spreken als wordt gevraagd. Zorgvuldig zijn de politieke tegen standers van Adenauer aan het werk geweest, met zwart potlood... Zij ga. ven een flinke lok over het voorlioofd en dat kleine, bekende snorretje op de bovenlipen de gelijkenis tussen de bovenste drie portretten en die van Hitler is treffend. De foto werd genomen in Frankfurt. DENAUER, iris ADENA®? oeuischianbi y?röl:ADENAÖÏgf'~lF pËowa! i ife TWIST OM TRIEST LAAIT WEER OP Grootste spanning wordt morgen verwacht. Zuid-Slavië heeft Vrijdag verklaard,dat als Italië voortgaat met ..zijn militaire betogingen langs de Zuidslavisch-ltallaanse grens", Zuid-Slavië •gedwongen zal zyn overeenkomstige maatregelen te riemen". In een nota van Zuid-Slavië, die aan de Italiaanse regering is gezonden, wordt gezegd, dat het slechts aan „de grote lankmoedigheid van de Zuid- Slavische regering" te danken is, dat tot dusver geen „tegenmaatregelen van overeenkomstige aard" zyn gelast. Zuid-Slavië verwacht, dat Italië „zyn militaire maatregelen" zal staken en de „normale toestand aan de grens" zal herstellen. worden opgevat, zoals de Italiaanse regering had gezegd. De Italiaanse regering had echter in haar nota aan In het zelfde vraaggesprek had hg Engeland als het „Perfide Albion" betiteld. Een woordvoerder van het Zuid- Slavische ministerie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd geweigerd, nader te verklaren wat bedoeld wordt met „overeenkomstige maatregelen". Hij zeide, dat de Zuidslavische re gering tot dusver geen militaire of andere maatregelen heeft genomen, die als bedreiging zouden kunnen Zuid-Slavië toegegeven, dat zij mili taire maatregelen had genomen, die in feite militaire betogingen zgn, al dus de woordvoerder. De nieuwe nota is het vierde pro test dat Zuid-Slavië de laatste we ken bij Italië heeft ingediend. Westelijke waarnemers verwachten dat de spanning tussen Italië en Zpid- Slavië Zondag haar hoogtepunt be reiken zal, als president Tito een bij eenkomst van 200.000 personen te Okroglica, bij de Italiaanse grer- toei Tito spreekt Zondag Volgens een bericht van Tanjoeg uit Triest, bouwen Italiaanse genie troepen versterkingen bij de Itali aanse grens. In het gebied van Gori- zia zouden Italiaanse tanks en in Ve- nezia Giulia Italiaanse militaire pa trouilles gesignaleerd zijn. De politie van Triëst. die onder toezicht staat van het geallieerde mi litaire bestuur, heeft alle verloven opgeschort en neemt voorzorgsmaat regelen, naar aanleiding van uitla tingen van de burgemeester van Triëst, Gianni Bartoli. Deze heeft in 'n vraaggesprek met het monarchis tische blad „La Patria" uit Milaan o.m. gezegd, „dat wij desnoods de straat zullen opgaan, waar dan on der mijn leiding het volk van Triëst op krachtige wijze uiting zal geven aan zijn trouw en Italiaanse wezen". MET NIEUWJAAR IN NIEUWE VLEUGEL Misschien wordt het eindexamen nog eens op zolder gehouden Op het binnenplein van de Rijks H.B.S. aan de Spanjaardstraat te Mid delburg staat momenteel een grommende installatie, welke naar het schynt ontelbare emmers met 'n asph altachtige substantie uitbraakt en daarmee de vele arbeiders het materiaal levert voor het aanleggen van geluiddempende vloeren in de gangen van de Westelijke vleugel en in het gedeelte van de school aan de zydc van de Pietersstraat, dat bij de brand van 1940 in vlammen opging. Er wordt in de Middelburgse H.B.S. hard gewerkt en als het huidige tempo kan worden volgehouden zal de gehele school, zowel het herstelde als nienwgebonwde gedeelte, in Januari van het volgende jaar volledig in gebruik genomen kunnen worden. Dan zal een periode van moeilijkheden, welke eigenlijk reeds in de dertiger jaren begon en uiteraard door de oorlog nog langer werd gemaakt zyn afge sloten. De directeur van de school, ir. J. P. van Dalsum, die sinds zgn benoe ming in 1936 het wel en wee van de school heeft meegemaakt weet over de recente geschiedenis heel wat te vertellen. „Toen ik in '36 hier kwam", aldus de directeur, „was de kwaliteit van het gebouw allesbehalve rooskleurig. Ik ben toen aan het werk gegaan om een verbouwing gedaan te krygen en in 1938 was het eindelijk zover. Er werden toen een paar nieuwe loka len en een nieuwe hall gebouwd, maar voor er verder' nog iets kon worden verbeterd, brak de oorlog uit. Eén vleugel van de school brandde geheel uit en overal werd aanzienlijke scha de aangericht, het was geen pretje om in wat van de school nog restte te werken en het zal dan ook een grote voldoening zgn, als binnen af zienbare tijd het werk wordt opge leverd en wij de beschikking krijgen over het nu modern ingerichte en ruime gebouw". Er wordt aan gewerkt Wat er zoal verbeterd en ver nieuwd is en wordt, toont een rond gang door het nog met balken en planken en allerlei andere ma terialen len bezaaide gebouw het beste. Er „wordt nog aan gewerkt", maar er begint al aardig schot in te komen. In de gymnas tiekzaal zijn arbeiders druk in de weer met het aanbrengen van een balklaag waarop straks een teakhou ten vloer zal komen ter vervanging van de onbruikbaar geworden gre nen planken. Een tocht door de Wes telijke vleugel, waar zowel beneden als op de eerste verdieping een as- phaltvloerbedekking wordt aange bracht, welke door een soort hard- rubber-tegels zal worden bedekt, doet de bezoeker belanden in de nieuwe vleugel, het frontgebouw, waarin zijn opgenomen het conciergekantoor de vernieuwde school krijgt na melijk de ingang aan de zgde van de Pietersstraat de directeurska mer en verschillende andere ruim ten. Op de begane grond in de nieuw bouw vindt men ook het nieuwe te kenlokaal, dat wel moest worden in gericht, omdat het vroegere teken- (Vervolg op pag. 5.) KORTE PREDIKATIE. want waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn. Mt. 6 21 Vele mensen weten, dat de Bert, rede in Mattheus' evangelie begint met negen woorden van troost en overwinning, in allerlei druk en be nauwdheid, die ons om der wille van het Koningschap Gods overkomen. Niet velen weten dat in diezélfde Bergrede Mattheus direct i» het vol gende hoofdstuk een tweede verzame ling van negen geeft, die ons onont koombaar duidelijk bewust maken van het compromis icaaruit wij leven. Een compromis is dat men zich voor iets uitspreekt, iets kiest, en tegelijk niet de helft volstaat, een halfslach tigheid. Een compromis is marchan deren met jezelf. Ons tekstwoord is het vierde van deze tweede verzameling van woorden van Jezus Christus, den Heer. Het zegt: gij verzamelt u schatten, een ieder doet dat, gij weet wel en bedoelt wel den Hemel toe te behoren, maar gij kunt niet buiten deze schatten om een zékere en veilige plaats onder de mensen te verzekeren. Dat is uw halfslachtigheid. Gij weet wel dat de schatten die gij u verzamelt niet voor niets denken wij daarbfj in de eerste plaats aan ons geld en ons be zit daar wot en roest aangetast worden en het verzamelen dus nooit klaar is, maar gij meent uw hart daar bij geheel en al aan den Vader te kun nen blijven geven. Gij vergist u wél zeer. In de praktijk sluit ge dan ook het ene compromis na het andere. Dot is niet te verwonderen: want icaar uw schat is zal ook uw hart zijn. Elke keer dat gij meent een voorlopig aan vaardbare oplossing gevonden te heb ben, terwijl pij in uw hart weet dat gij een lafheid kiest, volgt uic hart uw schat, en sluit het zich voor den Vader. Waar mijn schat ligt, daar ben ik geïnteresseerd, daar klopt mijn hart. Verzamel u daarom schatten in den hemel. Dat wil zeggen: gij moogt geloven dat gij uit de volheid van Gods liefde moogt en kunt leven nu en in de toekomende eeuw. Is Christus daar niet zélf de borg voort Zoek deze liefde Gods, dat zal uw leven verlossen van het verderf, ook van de halfheid. Want bij deze schat is uw hart thuis. Biggekerke. A. D. H. ROSKAM ABBING. VERWACHT: VRIJ ZONNIG. Geldig van Zaterdagochtend tot Za terdagavond. In de ochtend plaatselijk mist, overi gens droog en vrij zonnig weer. Wei nig wind. Iets warmer 's middags. ZON EN MAAN. 6 September 5.58 1.50 Zon: op Maan: op 7 September Zon: op 6. Maan: op 5.02 onder 19.17 onder 18.27 onder 19.14 onder 18.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1