PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlaag van dr. Adenauer zou noodlottig zijn voor Duitsland De „zoute" boer ploege voort, maar..: niet te diep! BILT TWEE KRIJGSGEVANGENEN UIT KOREA TERUG IN NEDERLAND Vandaag CARMENVOORSTELLING KON OP HET NIPPERTJE DOORGAAN Ï96e Jaargang No. 208 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t L— iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Voretstraat 63. telet 2475 (b^.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Temeuzen Brouv.erpstr 2; Zienkzee. N Bogerdstr C ifio. telei 26 MINISTER JOHN FOSTER DULLES VERKLAARDE: Een politieke conferentie over de oorlog in Indo-China Tijdens een persconferentie te Washington heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, verklaard, dat een neder laag van dr. Adenauer bij de a.s. Westduitse verkiezingen noodlottige ge volgen voor de mogelyke hereniging van Duitsland zon hebben. Er zou een situatie ontstaan, waarbij de oplossing van het Duitse probleem voor on bepaalde tyd zou worden uitgesteld. Donderdagavond heeft de perschef van de Westduitse sociaal-democrati sche partij deze uitlating van Dulles beschreven als „een kwaadwillige po ging van de Amerikaanse regering om in de Westduitse verkiezingen tus senbeide te komen" en voorts als ..ongelooflijke Amerikaanse pogingen om de Duitse kiezers te misleiden door de feiten te verdraaien". John Foster Dulles verklaarde voorts op deze persconferentie, dat: 1. de verklaring van 1948, waarin de Westelijke mogendheden zich uitspraken voor overdracht van het vrije gebied van Triëst aan Italië geen wet van Meden en Per zen is, die altijd geldend blijft. 2. Japan een groter aandeel moet gaan leveren in de verdediging Bezwaren tegen het cadeaustelsel. Middenstand wil wettelijke regeling. Naar aanleiding van het door de Sociaal-Economische Raad uitge brachte advies inzake het vooront werp van de wet op 't cadeaustelsel, hoeft het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen verklaard, dat het het meerderheidsadvies van de S.E.R., hetwelk eeny regeling van het cadeaustelsel ziet als een taak van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie niet als een aanvaardbare op lossing lean accepteren. In een com muniqué deelt het verbond voorts mede: „De uiteenlopende en soms te genstrijdige belangen van het be drijfsleven enerzijds en de vraag, wanneer en of ooit bedoelde organen voor het bedrijfsleven in betekenis volle omvang tot stand zullen ko men, kunnen allerminst de verwach- fring geven, dat een bevredigende re geling van dit vraagstuk via bedoel de organen tot stand zal komen." Het verwijzen van dit vraagstuk naar de P.B.O. is niet alleen een wis sel op de toekomst, maar maakt tevens een oplossing van dit al ja ren slepende vraagstuk zeer proble matiek. Hierbij komt, dat het inge slopen kwaad van het cadeaustelsel niet alleen een zaak is van het be drijfsleven, maar tevens en niet in de laatste plaats, ook van de consu ment, waardoor hier van een alge meen belang gesproken moet wor den. Evenzo kan het N.V.M. zich niet verenigen met de mening welke in het S.E.R.-advies tot uiting wordt ge bracht om het geven van geschen ken aan de detailhandel buiten een regeling te houden. Onder een rege ling van het cadeaustelsel hoort ook te vallen het geven van geschenken door leveranciers aan de detailhan del, daar dit laatste evenmin bevor derlijk is om tot een juiste economi sche prijsbepaling te komen en ge zonde concurrentieverhoudingen be lemmert. Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen is tevens van me ning, dat het verstrekkn van geld prijzen als een geschenk moet wor den beschouwd en dat het niet ge wenst is dit buiten een regeling van het cadeaustelsel te houden. Zulks temeer niet, daar verwacht kan wor den dat bij het tot stand komen van een regeling van het cadeaustelsel de activiteit naar het verstrekken van geldprijzen zal worden verlegd. Het N.V.M. dringt tenslotte met klem aan op het zo spoedig mogelijk tot stand komen van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel." Zestienjarige inbreker te Apeldoorn aangehouden De politie te Apeldoorn heeft de zes tienjarige Apeldoornse bankwerker G. H. C. aangehouden, die er van ver dacht wordt in een tijdvak van meer dan een jaar zestien inbraken in fa brieken en kantoren te hebben ge pleegd. Als verdacht van medeplich tigheid werd gearresteerd zijn vriend, de negentienjarige viskoopman H. F., eveneens uit Apeldoorn. Van de ge stolen gelden is niets meer over. Directeur van reisonder neming in arrest Op klachten van het niet nakomen van reisovereenkomsten tot een be drag van 4000 gulden heeft de Haag se recherche de 41-jarige directeur van een reisonderneming in arrest gesteld. Deze ondernemer, J. F. M. S. F., schreef reizen uit naar Oostenrijk, namelijk 10 dagen voor 110.Een der reizen ging niet door en omdat hij in financiële moeilijkheden raakte, werden de gestorte reissommen niet terugbetaald. Een dame, die haar huis voor de vacantietijd had ver huurd, om de reis te kunnen betalen, is zonder onderdak. Vijf andere cliën ten van de ondernemer vertoeven nog in Oostenrijk, omdat de bus van de reisonderneming hen niet is komen halen. van zijn grondgebied, al zal dat niet betekenen, dat de Japanners weer een groot leger op de been moeten brengen. Het probleem van de oorlog in In- do-China door een tweede politie ke conferentie behandeld zou kun nen worden aan welke conferentie ondermeer Vietnam, Laos en Cam bodja kunnen deelnemen. (Dulles wilde niet zeggen, wat de Ameri kanen zouden doen, wanneer een Chinees leger in Indo-China tus senbeide zou komen). Het voortduren van de scheiding van Duitsland een schandaal is en een misdaad, waarvoor de Sowjet Unie verantwoordelijk is; deze toestand is een „bedreiging van de vrede". Het Russische voorstel om com munistisch China te laten deelne men aan de bespreking der mi nisters van buitenlandse zaken over de hereniging van Duitsland, onaanvaardbaar is; er is moei lijk een voorstel te bedenken, dat het opbouwend resultaat van een dergelijke bespreking meer in de weg zou staan. De Lugano-conferentie Volgens Reuters correspondent te Washington, koestert men daar wei nig of geen hoop dat Rusland de uit nodiging van het Westen zal aanne men voor een conferentie te Lugano op 15 October a.s.. Te Washington meent men dat de nota in de eerste plaats bedoeld is voor het Westduitse kiezerscorps, evenals de voorafgaan de Russische nota. Te Parijs daarentegen heeft men goede hoop. dat de Russen op de uit nodiging zullen ingaan. Ergerlijke gevallen van dierenmishandeling. Dat de dierenmishandeling in ons niets minder wordt, blijkt onder meer weer uit een rapport dat de inspec teur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren in het rayon Meppel onlangs aan het hoofd bestuur dezer vereniging toezond. In Meppel werd een doos gevonden, inhoudende vijf jonge, levende poezen, die onverzorgd waren achtergelaten. In een vuilnisemmer in dezelfde plaats werd een levende duif aangetroffen en in een andere vuilnisemmer een drietal jonge, levende poezen. In Dwingelo trof men in een weide vijf pinken en een kalf aan., die zonder eten en drinken waren gelaten. Overschot in E B.U. over Augustus. De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens Nederland gedurende de maand Au gustus 1953 in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen een overschot van circa f 15 millioen heeft verwor- ZIJ HADDEN WEINIG TE VERTELLEN Kille thuiskomst. Twee Nederlandse krygsgevange- nen, die bij de laatste patrouille voor de wapenstilstand in Korea vermist werden, doch een maand later bij de uitwisseling in eigen gelederen te rugkwamen, zijn Donderdagavond met het lijntoestel van de K.L.M. uit Tokio op Schiphol aangekomen. Ze zyn sergeant van de K.L.M. uit Dokkiun en soldaat G. van Leeuwen uit Valkenburg. Plant was in Januari jl. uit Nederland naar Korea vertrok ken, van Leeuwen midden Maart. Toen een der aanwezige luitenants de beide vrijwilligers vriendelijk ver zocht even de pers te woord te wil len staan, zeide van Leeuwen: „Ik zal niet veel vertellen". Vervolgens verklaarde hij openlijk, dat de journalisten hem ellenlang de keel uithingen. Toen hij op de eerste vraag, die hem gesteld werd („Hoe bent U in uw gevangenschap behandeld ant woordde „daar praat ik niet over", staakten de journalisten het onder houd. Tevoren bij het toestel zelf op het Slatform had van Leeuwen evenmin elangstelling getoond voor zijn ouders en zuster, die hem kwamen afhalen. Plant, die gehuwd is, werd door geen enkel familielid afgehaald. Wel waren verscheidene militaire autoriteiten aanwezig. De vleugel van het Air-France vlieg tuig, dat, op weg van Parijs naar Saigon neerstortte in de Franse Al- §en, ligt in een nauw dal van de erg Cemet. Op de achtergrond hangt nog rook van het vliegtuig, dat geheel uitbrandde, nadat het te gen de berg was opgevlogen. L P. W. Lokollo weigerde te getuigen L. P. W. Lokollo. destijds hoofd van het departement van voedselvoorzie ning van de republiek der ZuidTOo- lukken is Donderdagochtend vroeg in zijn woning te Rotterdam aangehou den en overgebracht naar Den Bosch waar hij werd verhoord, in verband met de zaak die in Juni '51 aanhan gig gemaakt is tegen de „Stichting aoor de eeuwen trouw" te Eindho ven. die verdacht werd van deviezen- o\ ertreding. De heer Lokollo heeft destijds geen gehoor gegeven aan de oproep om voor het parket in Den Bosch als getuige op te treden. Hij beriep zich op zijn zwijgrecht in ver band met zijn officiële functie by de republiek Zuid-Molukken. Blijkens 'n mededeling van de heer Lokollo heeft hij ook Donderdag voor het parket in Den Bosch zien op dit zwijgrecht beroepen en geweigerd in deze zaak te getuigen. Parlementair uitstapje naar Nieuw-Guinea. Na een verblijf van ruim drie we ken in Nieuw-Guinea zal de parle mentaire missie op Zaterdag 5 Sep tember uit Hollandia via Biak naar Nederland terugkeren. De missie heeft Biak. Hollandia, de Wisselme ren, Seroei, Fak-Fak, Sorong, Steen kool en Merauke bezocht. Met hetzelfde vliegtuig zullen eni ge leden van de „agrarische commis sie" repatriëren. Naar enkele leden van de parle mentaire missie mededeelden zijn de gelegenheid tot persoonlijke waarne ming en de talrijke contacten uiterst nuttig geweest om een beter gefun deerd inzicht te krijgen in de aan gelegenheden, die Nieuw-Guinea-be treffen. Wrak van Amerikaans vliegtuig gevonden Het uitgebrande wrak van een Amerikaans passagiersvliegtuig, dat sinds enige dagen wordt vermist met 21 soldaten en een bemanning van twee aan boord, is in de staat Washington gevonden. Volgens de eerste berichten zyn er geen overle venden. Vijftien lijken zijn bij het wrak aangetroffen. In navolging van het te Enschedé ge houden JU-CO Concours voor drum bands waaraan verschillende buiten landse corpsen hebben deelgenomen heeft de jeugd van Enschedé zelf een concours gehouden. 45 imitatie drum bands namens deel aan dit concours, dat was georganiseerd door zakenlie den, ter gelegenheid van een braderie. is het 5 jaar geiden, «lat m koningin Wilhelmina afstand |1 leed van de troon en Juliana H koningin der Nederlanden werd. Als zodanig werd zij op 6 September 1948 in de Nieu- f§ we Kerk te Amsterdam inge- H huldigd. H herdenkt Cuba de revolu- §i H tie van 1933. filllllllllillllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Verkoop van onroerende goederen in het buitenland In de Staatscourant van 3 Septem ber is een algemene vergunning van de Nederlandse Bank opgenomen, waarin Nederlandse ingezetenen ge machtigd worden om over te gaan tot verkoop van in het buitenland ge legen onroerende goederen, welke hun geheel of gedeeltelijk in eigendom toebehoren. Voorwaarde is echter, dat betaling geschiedt in de geldsoort van het land, waar de on roerende goederen zijn gelegen. Over de opbrengst in vreemde geld soort mag worden beschikt ter aflos sing van de eventueel op desbetref fende onroerende goederen rustende hypotheaire schulden behoudens voor zover de schuldeiser een voor malige vijand is in de zin van het be sluit vijandelijk vermogen ter beta ling van in het buitenland verschul digde belastingen in verband met de onroerende goederen en ter betaling van in het buitenland verschuldigde kosten, welke verband houden met de verkoop van de onroerende goede- UTRECHTSE OPERA IN MOEILIJKHEDEN Nederlandse Opera liet beslag leggen op recette Het heeft gisteravond maar weinig gescheeld, of de Carmenvoorstclllng van de Utrechtse Opera in de Utrechtse Stadsschouwburg was niet door gegaan. In de vooravond kreeg de Utrechtse Opera namelijk de medede ling, dat de Nederlandse Opera besla g had laten leggen op de recette. Een kwartier voor de aanvang van de voorstelling verklaarde de heer Van der Pol van de Nederlandse Opera zich echter bereid de opvoering van Car men geen moeilijkheden in de weg te leggen, zodat de voorstelling voor een toch nog goed gevulde zaal normaal doorging. Over de geschiedenis van het een en ander vernemen we van de zijde der Utrechtse Opera het volgende. Donderdag in de vooravond heeft de Nederlandse Opera aan de vertegen woordiger van de uitgever, de heer Clignett te Amsterdam, opdracht ge geven gerechtelijk beslag te laten leggen. Dit werd door de heer Clig nett om kwart over zes aan de Utrechtse Opera medegedeeld. De heer Clignett heeft zich daarna in verbinding gesteld met de heer van der Pol van de Nederlandse Opera, Opvoering Stadionspel „Juliana Regina" Behalve H.M. de Koningin en prins Bernhard zal ook prinses Wilhelmina tegenwoordig zijn bij het stadionspel op Zaterdag 12 September te Am sterdam dat als onderdeel van het Aalsmeers bloemenfeest in Amster dam wordt opgevoerd door het „bloe mencorso Aalsmeer" het Oranjeco mité 1953 en leden van de hoofdste delijke burgerij. Als titel voor dit spel in het Olym pisch stadion is gekozen „Juliana'Re- gina" in verband met het eerste re geringslustrum van Koningin Julia na. De vorstin heeft voor het gebrui ken van haar naam speciale toestem ming verleend. ZOUT VOLGEND JAAR HOOFDPROBLEEM. Behoud van goede bodemstructuur een eerste vereiste Zodra de granen van het veld zijn, begint de boer te denken over zijn bouwplan voor volgend jaar. In normale omstandigheden is dit voor de practische boer geen probleem. Hij houdt by de gewassenkeuze wel reke ning met de prijzen, maar overigens is het opstellen van bouwplannen iets, dat overgaat van vader op zoon. Reeds in 't najaar moet hy zyn beslissing nemen, omdat voor het ene gewas dieper geploegd dient te worden dan voor het andere. En juist deze ploegdiepte is dit jaar voor de zoute boeren één van de problemen. In tegenstelling tot zijn niet-gedupeerde collega speelt daarbij voor hem echter niet de gewassenkeuze, doch de structuur van de grond een rol. praktijk blijkt dit veelal niet moge lijk, omdat de beschikbare ploegen daarvoor niet geschikt zijn. Wat de gewassenkeuze betreft, kunnen de beste resultaten verwacht worden, indien de zwaarste gronden met wintertarwe ingezaaid worden. Zoute grond heeft nu eenmaal rust nodig en daarom moet de grondbe werking zo oppervlakkig mogelijk zyn. Een ploegdiepte van 8—10 cm. moet als het maximum beschouwd worden. Lichter ploegen zou mis schien nóg beter zyn, doch in de Daar echter een bepaalde risico-ver deling moet plaats hebben, zal men hierbij niet verder dan een derde van de oppervlakte kunnen gaan. Voor de zwaarste gronden wordt juist wintertarwe gekozen, omdat de ervaring in inundatie-gebieden heeft geleerd, dat deze gronden bij inzaai in het voorjaar de grootste moeilijk heden geven. Naarmate de grond zwaarder is, blijkt deze namelijk in het voorjaar bij normale weersom standigheden kortere tijd geschikt te zijn, om met kans op succes inge zaaid te worden. Wanneer deze per celen dus reeds met wintertarwe zijn ingezaaid, krijgt de boer in het voor jaar meer tijd voor zijn overige ge wassen. ZOUT SPEELT GEEN GRO TE ROL MEER. Het zoutgehalte van de grond zal in het tweede jaar na de inundatie niet zo'n grote rol meer spelen. Aan genomen mag worden dat in één winter, wanneer althans de ontwa tering van de percelen vrij goed is, 8090 van de chloor uitspoelt. Percelen dit die voorjaar een C-cyfer van 10 hadden, zullen in het a.s. voorjaar nog slechts C-cijfers van 1 tvervoig op pag 7 die de auteursrechten behandelt. De heer van der Pol heeft daarna een te lefonisch onderhoud gehad met de di recteur van de Utrechtse Opera, waarin deze werd medegedeeld, dat de Nederlandse Opera geen bezwaar zou maken tegen het doorgaan van de voorstelling, wanneer de Utrechtse Opera zich bereid verklaarde met 'n aantal voorwaarden, die inmiddels aan de voorzitter van de raad van beheer der Utrechtse Opera schrifte lijk waren gezonden. De directeur van de Utrechtse Opera heeft in dit onderhoud geweigerd zich telefonisch bereid te verklaren met deze voor waarden. Tenslotte verklaarde de heer Van der Pol zich bereid geen bezwaar te maken tegen het door gaan van de voorstelling. Dat was volgens de directeur van de Utrecht se Opera een kwartier voor de aan vang van de voorstelling. Laniel over Marokko. Volgens een Donderdag te Parijs gepubliceerd vraaggesprek met de Franse eerste minister, Laniel, heeft deze gezegd, dat door het besluit om de sultan af te zetten „een burger oorlog in Marokko is voorkomen." „Frankrijk zag pas af van zijn rol als bemiddelaar, toen het leven van de sultan op ht spel stond", zo zei Laniel, en hij voegde hieraan toe, dat Frankrijk, „in het belang van de troon en van de dynastie", zich niet langer had kunnen verzetten te gen „de zo sterk tot uitdrukking komende vastberadenheid van de be volking." Lamel verklaarde, dat Frankrijk zal voortgaan met de hervormingen, om door het instellen van gekozen gemeente- en landelijke raden, „de verloren tijd in te halen". Premier Laniel van Frankrijk heeft het ontslag aanvaard van de minister van staat Francois Mitte- rand, die zich niet kan verenigen met de weinig vooruitstrevende po litiek van de Franse regering in Noord-Afrika. Mitterand was belast met aangelegenheden waarmede de raad van Europa zich bezig houdt. Hij behoort tot de links-radicalen in Frankrijk. DB VERWACHT: MINDER WIND. Geldig van Vrijdagochtend tot Vrij dagavond. Droog weer en flinke perioden met zonneschijn, overwegend matige, maar in het Noorden van het land aanvan kelijk nog krachtige Westelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. 5 Eeptember Zon. op 5.57 Maan: op 2.37 onder 19.19 onder 18.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1