PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe uitnodiging van de Grote Drie aan Sowjet-Unie Zeeuwse hegemonie op de Bosse paardententoonstelling BILT Kantlijn VERKIEZINGSKOORTS STIJGT IN WEST-DUITSLAND Vandaag VLIEGRAMP IN DE FRANSE ALPEN EIST 42 DODEN 196e Jaargang-No. 207 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Sept. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierlkzee. N Bogcrdatr C 160. tclel CONFERENTIE TE LUGANO VOORGESTELD Praten over Duitsland en de Oostenrijkse kwestie De Westelijke mogendheden hebben Woensdag een nieuwe uitnodiging, de tweede in zeven weken tijds, aan de Sowjet-Unie gericht voor het bijwo nen van een conferentie van ministers van buitenlandse zaken over Duits land en Oostenrijk. Zij stellen voor, dat de „Grote Vier" te Lugano in Zwitserland zullen ver gaderen en wel op 15 October, dezelfde dag als de Verenigde Naties hebben voorgesteld voor de politieke conferentie over Korea. De eerste poging van het Westen om Rusland aan de conferentietafel te brengen, werd op 15 Juli j.l. gedaan, na besprekingen van de Westelijke Grote Drie te Washington. iigmg fel uidende nota's, die Woensdag oo'. ie ambassadeurs van Frankrijk, Enge md en Amerika te Moskou zijn afge ven. De ,'estelrjke nota's houden een antwoord in op twee Russische nota's van 4, en 15 Augustus j.l. In de eerste nota zei de Sowjet- Unie, dat de ministers van buiten landse zaken het gehele Duitse pro bleem, en niet alleen het houden van verkiezingen, dienden te bespreken. Peking-China zou die bespreking bij moeten wonen om mee van ge dachten te wisselen over het vermin deren van de spanning in de wereld. In de tweede nota stelde de Sowjet- Unie een Duitse vredesconferentie binnen zes maanden voor, alsmede in stelling van een voorlopige regering voor geheel Duitsland, die zou moe ten bestaan uit Oost- en Westduitse parlementsleden. In hun antwoord vei'klaren thans de Westelijke geallieerden dat ze in stemmen met besprekingen over an dere Duitse problemen, maar er bij zeggen, dat de ministers zich eerst dienen te bepalen tot de kwestie der verkiezingen en de status van de re gering voor geheel Duitsland, daar dit als de sleutel tot oplossing van de Duitse kwestie wordt beschouwd. Zij maken bezwaar tegen deelne ming van Peking-China en wijzen er Verleden week is bekend gewor den, dat de regering en de Tweede Kamer' het voornemen koesteren omzichzelf weer een salarisverhoging toe te kennen. Niet iedereen heeft even goed ge heugen en niet iedereen zal zich dus verwonderd hebben afgevraagd: Alweer? Maar er zijn ongetwijfeld burgers geweest, die zich deze vraag wel de- gelyk hebben gesteld. En eens even aan hun eigen salaris hebben ge dacht. Want wat is het geval? Van 1922 tot 1938 genoten de le den der Tweede Kamer een schade loosstelling van 5000.In dat jaar werd deze teruggebracht tot 4500, maar na de oorlog keerde men al da delijk terug tot de oorspronkelijke 5000.In 1947 werd dat 6000. in 1950 besloot men de Kamerleden een vergoeding te geven, die al naar hun woonplaats varieerde van 7200 tot 8400. En vandaag aan de dag is in over weging om de schadeloosstelling laten variëren van 10.000' 11.200 per jaar. Men behoeft de Kamerleden niet te benijden. Zij hebben een zware taak en die wordt nog van jaar tot jaar moeilijker. Maar dit behoeft nog niet te betekenen, dat men niet eens aan het rekenen slaat. Welnu als men 1938 met zijn 4500 als indexcijfer 100 geeft, dan bete kent dat, dat de Kamerleden van 100 op 222 248 zullen komen volgens de op de helling staande regeling. En als wij dan zien, dat een amb tenaar, die in 1938 rond 5000 ver diende, meer dus dan een Kamerlid, thans rond 7600 verdient en dat in de middengroepen het indexcij fer slechts i89% bedraagt, zelfs voor academici in het bedrijfsleven, dan vragen wy ons af, waar eigenlijk in deze tyd van versobering de Kamer leden de moed vandaan halen om zichzelf zo boven anderen te bevoor delen. Zij maakt geen haast met het bie den van de helpende hand aan mid dengroepen en ambtenaren, die toch waarlijk in moeilijke omstandigheden verkeren. Waarom dan zo'n haast bij de ver hoging van de schadeloosstelling der Tweede Kamerleden? Meten met twee maten ten eigen bate mag men,ons parlement to^i niet ten laste kunnen leggen. Er is nog iets. Men zal wel begre pen hebben, dat er niet voor niets bij Kamerleden niet van salaris, maar van schadeloosstelling wordt gesproken. Het is namelijk zo, dat alleen de 6000 van 1947 als inkomen wordt beschouwd. Wat er daarna bijgeko men is, is belastingvrij. En dus zal ook de komende verhoging wel be lastingvrij zijn De bevoordeling der Kamerleden wordt daardoor des te opvallender. Wij misgunnen nogmaals de Kamerleden niets. Zij hebben boven dien extra kosten. En een zware taak. Maar waarom ook voor ambtena ren en middengroepen het vroegere salaris niet als belastingnorm geno men Psychologisch hapert er aan de re geringsplannen met de schadeloos stelling der Kamerleden niet weinig! op, dat de regering van Peking op de politieke conferentie over Korea ver tegenwoordigd zal zijn. De drie Westelijke regeringen zeg gen, dat een oplossing van de Duitse en Oostenrijkse problemen „naar ver wachting de weg zal vrijmaken naar een vruchtbare bespreking van ande re belangrijke aangelegenheden". De drie landen verklaren niet van plan te zijn opnieuw in te gaan op de cri- tiek, die de Russen hebben op de poli tiek van het Westen, noch om de ste riele diplomatieke notawisseling voort te zetten, „die slechts de zaak van de vrede kan schaden". Einde Engelse distributie Van officiële zijde te Londen is medegedeeld, dat de rantsoenering van suiker in Engeland in de loop van deze maand opgeheven zal wor den. Verwacht wordt, dat in de twee de helft van September de distributie geheel afgeschaft wordt. Hooggeplaatst Amerikaan in W.-Du'rtsiand gearresteeri! Een steekpenningen-aflaire Het hoofd van de inkoopafdeling voor levensmiddelen van het Ameri kaanse leger in Europa, Charles E. Wilson, werd Woensdag te Neuren berg in hechtenis genomen en ter be schikking gesteld van de recherche van het Amerikaanse hoofdkwartier te Heidelberg. Wilson zou in een omkoopcomplot zitten, waarbij Amerikaanse burgers in Duitsland betrokken waren. Deze Amerikanen zouden ruim 225.000 dollar als steekpenningen ontvangen hebben. Wilson werd later vrijgelaten na af legging van de belofte, dat hij zich ter beschikking van de justitie zal houden. Wet goederenvervoer op de weg 1 Jan. van kracht De nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer we ^transport hield Woensdag in Eindhoven haar zesde landelijke congres. Minister Algera verklaarde in zijn openingswoord, dat waarschijnlijk op 1 Januari van het volgend jaar de wet inzake het goederenvervoer op de weg en het vervoer per scheep vaart kan worden ingevoerd. ALLES NOG RUSTIG MAAR Adenauer's kansen minder De Westduitse politie heeft mede gedeeld, dat zy totaal 6000 Oostduit sers heeft gearresteerd, die naar WeSt-Duitsland waren gezonden om deel te nemen aan de verkiezingsac tie van de communisten. De communistische stormafdelin- gen zouden het plan gehad hebben „op gewelddagige wyze" bij de verkie zingen in te g'rypen door bepaalde personen te „liquideren", stembussen ie vernielen en betogingen te houden. Woensdag verklaarde een rege ringsfunctionaris te Bonn, dat op die dag 800 propagandisten uit Oost- Duitsland waren aangehouden. Men had de zaak in de hand. De Duitse Rijkspartij, die in enkele der Duitse Staten .verboden werd heeft daartegen protest aangetekend. Ook tegen het schrappen van enkele candidaten heeft men bezwaar ge maakt. Er zyn in West-Duitsland door drie verschillende instanties opinie-peilin gen gehouden om een prognose te ma ken van de uitslag der verkiezingen. De resultaten van elk der drie ïn- stitu*".n waaronder er een is, dat bepaald op de hand van de regering Adenauer is zijn niet bemoedigend voor dr. Adenauer. Wel bleek, dat de Christendemocratische partij vermoe delijk iets meer stemmen zal beha len dan bij de vorige verkiezing en dus de grootste party in West-Duits land zal blijven, maar de Vrije Demo cratische Partij (F.D.P.) en de Duit se Partij (D.P.), die in de coalitie van Adenauer zitten zullen grote ver liezen lijden. Daarentegen zal de Bond van Verdrevenen (B.H.E.) tus sen de 10 en 12% van de stemmen weten te behalen. De sociaal-democratische partij zal enig verlies lijden, maar na de Chris ten-Democraten toch de grootste par tij blijven. is het 75 jaar geleden, M dat 700 opvarenden van de „Princess Alice", dat door een aanvaring op de Thames tot Zl H zinken was gebracht, om het H leven kwamen. ulllllllllllllllllllllllinilllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllli Nederlander vermoord in West-Java De administrateur van de rubber- onderneming „Toge", de heer H. W. Neuteboom, is in de nacht van Dins dag op Woensdag door bandieten vermoord. Zijn stoffelijk overschot werd Woensdagochtend aangetrof fen bij de geopende brandkast in het ondernemingskantoor, dat onge veer 40 km. ten Westen van Bogor in het Bantamse is gelegen. De ban dieten hadden het lichaam met tou wen gebonden. Uit de situatie kon worden afgeleid, dat de overvallers hun slachtoffer hebben gedwongen de brandkast te openen, waarna zy hem vastbonden en om het leven brachten. De heer Neuteboom was 45 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter, die niet op de onderneming, maar in Bogor wonen. In de brandkast bevond zich een be drag van RP 26.000. Aangenomen wordt, dat de coalitie van Adenauer ten hoogste 44% van de stemmen zal verwerven. Adenauer zal dus geen regering kunnen vor men tenzy hij de steun krijgt van de bond van verdrevenen (Bund der Heimatverti'iebenen und Entrechte- ten), die een erg vaag politiek pro gram heeft. Gisteren werd in de middaguren de Jan Ligthartschool te Goes in gebruile genomen. De opening geschiedde door de burgemeester mr. W. C. ten Kate. Bovenstaande montage toont U het nieuwe gebouw en een groepje leerlingen. (Foto P.Z.Cf. J Kwestie Triest blijft onrust veroorzaken De Joegoslavische regering heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Woensdag een nieuwe nota doen overhandigen, waarin wordt geprotesteerd, aldus het Joegoslavi sche persbureau „Tanjoeg", tegen „de schending van Joegoslavisch grondgebied door Italiaanse soldaten op 31 Augustus". Het zelfde persbureau heeft Woens dag medegedeeld, dat vijftien Itali aanse soldaten Maandag in de omge ving van Belo Bredo honderd meter op Joegoslavisch grondgebied zijn doorgedrongen. Verder deelde „Tanjoeg" mede, dat Italiaanse eenheden ook Woensdag voortgingen met "het patrouilleren langs de grens en in het onmiddellijk achter de grens gelegen gebied. Nieu we Italiaanse eenheden werden in de richting van de grens gedirigeerd. In de buurt van Tolmin wei-den Italiaanse strydkrachten op heuvel toppen en andere strategische punten opgesteld. Tito zal Zondag spreken over de kwestie Triëst, maar men verwacht geen opzienbarende voorstellen. Irma van ClaironKampioensmerrie 195S. TEGEN BERGTOP GEVLOGEN Jacques Thibaud onder slachtoffers Een viermotorige Constellation van de Air France, die op weg was van Parijs naar Saigon en die een tussenlanding zou maken te Nice, is Dinsdagavond tegen de 3400 m. ho ge Cemetberg gevlogen. Het vlieg tuig ligt ongeveer twee honderd me ter beneden de top in een slecht toe- Vertoningen met dansende en worstelefide beren De commissie voor circussen en dierentuinen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, heyrft aan de minister van binnenlandse zaken het volgende te legram gezonden: De commissie in vergadering bij een, kennis nemende van tal van klachten, welke uit diverse plp/.lsen van ons land haar bereiken over op treden met zogenaamde dansende beren, waarbij gelegenheid wprdt gegeven voor worstelwedstrijden tus sen mensen en dieren, waarvan de poten met lederen omhulsels zijn be dekt en de bekken gemuilkorfd, en waarbij bovendien geldprijzen te winnen zijn, acht dit een onsmake lijke en onwaardige vertoning, waar aan gevaren verbonden zijn. B. en W. van Utrecht hebben reeds in de raad toegezegd, te zullen zor gen, dat een dergelijke vertoning niet meer zal plaats vinden. Cyprus bij Griekenland? Een delegatie van het eiland Cyprus onder leiding van aarts-bisschop Ma- karios, de primaat van Cyprus, zat de bijeenkomst van de algemene vergade ring der V N. op 15 September bij wonen om te verzoeken, de kwestie van aansluiting van Cyprus bij Grie kenland op de agenda te plaatsen- Cy prus is thans een Engelse kolonie 73 personen bezweken aan hittegolf. Een hittegolf, die al negen dagen in het Oostelijk deel van de Verenig de Staten heerst, heeft tot dusver aan 73 mensen het leven gekost. Aan te velde staande gewassen is voor mil- lioenen dollars schade toegebracht. VOLLE BUIT NAAR ZEELAND Edelman van Veldzicht en Irma van Clairon behaalden nationaal kampioenschap (Van onze speciale verslaggever) De honderden Zeeuwse paardenliefhebbers hebben Woensdagmiddag op het demonstratieterrein van de Bosse veemarkthallen, een onvergetelijk en ontroerend moment beleefd. Toen de duizenden toeschouwers op de tribunes zich van hun zitplaatsen verhieven om de nationale kampioenen van 1953 met hun fokkers en eigenaars een ovatie te brengen, zette de Bosse Har monie het Zeeuwse Volkslied in en aan de hoge vlaggemast by de ingang wapperde fier de Zeeuwse vlag. Het waren 2 Zeeuwse paarden welke in 't voor onze provincie zo rampspodige jaar 1953, de eretitels behaalden! De 6-jarige Vos Edelman van Veldzicht van de Hengstenvereniging „Zuid Be veland" te Waarde won het nationale kampioenschap van de hengsten, ter wijl de 8-jarige Irma van Clairon van de Gebr. van Mol te Graauw, by de merriën beslag legde op de hoogste titel. De beide kampioenstitels naar Zee- stelling van de Koninklijke Vereni- land! ging „Het Nederlandsche Trekpaard" De Zeeuwen hebben hiermee en ook behaald, op overduidelijke wyze ge- met de vele andere schitterende sue- toond, dat zij in de Nederlandse paar- cessen op deze 21e nationale tentoon- denfokkerswereld de toon aangeven. Het was een machtig ogenblik deze massale huldiging, welke vele aanwe zige Zeeuwen"móet hebben ontroerd. Wat dit ook wellicht de reden, dat het Zeeuwse volkslied daardoor slechts zo zacht werd meegezongen Voordat de grote demonstraties, als massaal slot van dit geslaagde festijn, een aanvang namen, werden des morgens nog enkele keuringen gehouden, waarbij de Zeeuwen op nieuw mooie successen boekten. De Stallen de Dobbelaere uit IJ- zendijke, die thans voor de negende maal achtereen beslag legden op de eretitel voor de beste fokgroep en de finitief in het bezit kwamen van de zilveren beker van de gemeente 's Hertogenbosch, wonnen tevens voor de derdé maal achter elkaar de eerste A-prijs voor loten van 4 merriën. Hiermee verwierven zij de medaille van Z.K.H. Prins Bernhard. SPANNENDE OGENBLIKKEN De spanning steeg echter ten top, toen omstreeks half elf met de kam pioen skeuring van de hengsten werd begonnen. Duizenden toeschouwers bezetten de tribunes om hiervan ge- (vervolg op pag 2) gankelijk gebied. Op kilometers af stand was in de duisternis van de nacht het felbrandende vliegtuig op de berg zichtbaar. Men neemt aan, dat de piloot een foutieve berekening heeft gemaakt e> te vroeg hoogte aeeft geminderd voor de landing te Nice. Franse reddingsploegen bereikten Woensdagmorgen te zeven uur het wrak van het toestel. Het bleek, dat alle inzittenden drie en dertig pas sagiers en negen bemanningsleden waren omgekomen. De lijken waren sterk verkoold en moeilijk herken baar. Alle inzittenden waren Fran sen. Onder de passagiers bevond zich de beroemde Franse violist Jacques Thibaud, die vergezeld was zrjn schoondochter en zyn accompagna- teur René Herbin. Thibaud, die op weg was naar To kio voor een concert, zou deze maand 73 jaar geworden zijn. Hy werd in 1880 geboren te Bor deaux, begon reeds op zeer jeugdige leeftijd met het geven van concerten en behaalde op 16-jarige leeftijd een eerste prijs aan het conservatorium te Parijs. Hij verwierf tal van onder scheidingen en was o.a. drager van 't Grootkruis Oranje Nassauorde. Het Franse ministerie van vervoer heeft een commissie van onderzoek gezon den naar de plaats van de vliegramp. Vijf minuten voordat het toestel ex- §lodeerde tegen de Cemetberg had e piloot nog aan de controletoren te Aix en Provence gemeld, dat alles in orde was en dat ny volgens plan te Nice zou landen. De bekende Franse violist Jacques Thibaud. Amerikaanse hulp voor Perzië President Eisenhower heeft gene raal Zahedi, de Perzische premier, meegedeeld, dat Perzische verzoeken om hulp in „sympathieke overwe ging" zouden worden genomen en dat de eVr. Staten bereid zijn Perzië te helpen bij het bereiken van de gestel de doelen. Naar verluidt zou Eisenhower ruim honderd millioen dollar ter beschik king van Perzië willen stellen. DE VERWACHT: KOEL WEER Wisselend bewolkt met enkele buien, matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. In het binnenland belangrijk koeler. ZON EN MAAN. 4 September Zon: op 5.55 onder 19.22 Maan: op 1.23 onder 17.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1