De „Schepenen" van Zeelands steden Leidde Russische nederlaag in Perzië tot een drama? WOENSDAG 2 SEPTEMBER 195c FRUVlNClALE. Z E U W 6 t t U U R A N 1 Gerucht over Sowjet-ambassadeur te Teheran De Sowjetrussische ambassadeur te Teheran, Anatoli Lavrentief, heeft naar de Russische militaire attaché te Teheran bekend maakte, Zondag een hartaanval gehad. Hg verblijft thans in een zomerverblijf ten Noorden van Teheran. De attaché sprak de geruchten tegen, dat de ambassadeur een poging tot zelfmoord gedaan zou hebben. De correspondent van de „New York Times" te Teheran maakte Dins dag melding van klaarblijkelijk op goede grond berustende berichten uit diplomatieke kringen in de Perzische hoofdstad, dat Lavrentief heeft ge poogd zelfmoord te plegen. onverzoenlijke anti-communist gene- raal Zahedi. i. Perzische tanks en een anti-com munistische menigte demonstreerden voor het Sowjet-Russische ambassa degebouw. Lavrentief, die ambassadeur in Roemenië was, werd in Juli van dit jaar tot ambassadeur in Perzië be noemd. Hij is ook ambassadeur in Belgrado geweest, toen het hoofd kwartier van de Kominform daar nog was gevestigd. In 1948 bracht hij, als onder-minister van buiten landse zaken van de Sowjet-Unie, een bezoek aan Praag, vlak voor de staatsgreep in Tsjecho-Slowakije. Korte tijd later werd hij tot ambassa deur in Tsjecho-Slowakrje benoemd, aldus de correspondent van de New York Times. Intussen duurt de actie tegen de communisten in Perzië voort. Militai ren en politie verrichten huiszoekin gen, nemen wapens in beslag en ver horen talrijke personen. Een aantal arrestaties werd verricht. Te Washington werd medegedeeld, dat de Verenigde Staten voor het ein de van de week financiële hulp zullen verlenen aan de Perzische regering, opdat deze de salarissen aan ambte naren en militairen kan uitbetalen. Volgens de correspondent beteke nen de gebeurtenissen in Perzië ge durende de laatste 15 dagen een te genslag voor de Sowjet-Unie. Toen de ambassadeur op 26 Juli in Teheran aankwam, was het aanzien van zijn regering en van de Toedeh (commu nistische) partij stijgende, terwijl Mossadeq op weg was de absolute macht te verkrijgen. Lavrentief zou tot ambassadeur zgn benoemd om de onderhandelingen over hangende ter ritoriale en financiële kwesties tus sen Rusland en Perzië te leiden, ten einde de weg vrij te maken voor nau were banden, die Perzië tot een der satellieten van Rusland zouden ma ken. Op 19 Augustus zagen Lavrentief en zijn superieuren hun veelbelovende plan in duigen valen. Mossadeq werd gearresteerd en vervangen door de De wegenbouw in de rampgebieden Te Scheveningen heeft de Ned. Vereniging van Wegenbouwers een algemene jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de heer P. C. Zanen de grote invloed, die de overstromings ramp op de werkbezetting van de meeste bedrijven had uitgeoefend. Er zijn bij de spontane en urgente hulp verlening ongetwijfeld fouten be gaan, maar de critiek is, naar spre kers mening, in vele gevallen over dreven en onrechtvaardig geweest. Het herstel geschiedt thans planma tig en op de juiste wijze. De grote hoeveelheid werk heeft echter een prijsstijgende invloed op verschillend hulpmaterieel gehad. Voor reeds aangevangen werken be tekende dit in vele gevallen een ver hoging van de lasten. De uitlening van overheidspersoneel uit de niet- getroffen provincies aan de ramp gebieden betekende eveneens stagna tie en opschorting van werken, die deels reeds in uitvoering waren. Ve le bedrijven werden genoodzaakt zich om te schakelen en aan te passen aan degewijzigde omstandigheden. Ondanks het feit dat de werkhoe- veelheid aanzienlijk boven de nor male omvang uitgaat, zijn de prg- zen, tengevolge van de concurrentie vrijwel op hetzelfde niveau gebleven. De heer Zanen keerde zich ook thans fel tegen de nog steeds voortduren de activiteit van de justitie tegen de prijsvorming in het bouwbedrijf. Hij betreurde het ontbreken van kracht figuren in het parlement die de be langen van de ondernemers voor staan en verdedigen. Voor een geheel vrije loonvorming acht spreker de tijd in het bouwbe drijf nog niet rijp. VAN MELLE De heer J. J. van Melle (C.H.) i sedert de bevrijding van Goes oo '2 October 1944 onafgebroken wethc der. Hij is eigenaar van een bukke> bedrijf. Behalve wethouder, is hij o ook commissr.ris van de Stoomti r Walcheren en plaatsvervangend 1 van het hoofdbestuur der Chr. His: Unie. Wereldorganisatie van artsen bijeen m Den Haag De staatssecretaris van volksge zondheid, dr. P. Muntendam, heeft Dinsdagochtend in de Ridderzaal in Den Haag de zevende algemene ver gadering van de wereldorganisatie van artsen de „World Medical As sociation" geopend. Het congres wordt bijgewoond door brjna 600 deelnemers uit 43 landen onder wie vertegenwoordigers van een groot aantal andere internationa le organisaties op medisch gebied. Professor dr. L. A. Hulst, de voor zitter van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor Geneeskunst, werd gekozen tot president van de W.M.A. voor 1953-1954. Met het bezichtigen van de inter nationale tentoonstelling „Pincet en Penseel" in de grafelijke zalen op het Binnenhof is de openingsvergadering van het congres besloten. De koningin zal Donderdag 3 Sep tember des middags om 3 uur op het paleis Soestdijk dé raad van bestuur van de W.M.A. ontvangen. Franse regering jaagt op belasting-ontduikers Strijd tegen de duurte In de eerste 24 uur van een ver rassende actie der Franse regering tegen belastingonderduikers zijn ka pitalen tol een gezamenlijke waar de van 300 millioen gulden ontdekt, die niet waren aangegeven, aldus werd Dinsdag in gewoonlijk be trouwbare kringen medegedeeld. Het grootste deel van het geld is het eigendom van Fransen met bezit in het buitenland, die deze middelen niet naar Frankrijk overbrachten. 200-jarig bestaan van N.V. Douwe Egberts Tweehonderd jaar geleden begon in Joure, midden in het Friese water land, Egbert Douwes een nering in tabak, koffie, thee en koloniale wa ren. Er was aan deze stichting zo het één en ander vooraf gegaan. Drie zeereizen, waarvan er één jarenlang duurde, waren nodig om de middelen voor het stichten van een eigen be drijf te vergaren. Waarschijnlijk echter zal deze Eg- bert Douwes niet vermoed hebben dat zijn bescheiden nering de grondslag zou vormen voor een bedrijf dat nu 200 jaar later, fabrieken heeft in Joure en Utrecht en vestigingen in tal van andere plaatsen. Zeven generaties hebben aan de uitbouw van dit bedrijf hun beste krachten gegeven. In verband met de watersnood wordt het jubileum sober gevierd. Aanstaande Zondag zullen i»t Duits land verkiezingen worden gehouden. Toch zijn thans de eerste stemmen al uitgebracht. Dat zijn de stemmen van de reizigers naar het buitenland, die op verkiezingsdag niet aanwezig zul len zijn. Het leslokaal in het hoofdstation van Frankfurtwaar reeds 50 personen, ■iy2 uur na de openstelling hadden ge stemd. Daroel Islam in West-Java verloor 117 doden Een bende van 100 man, behorende ^ot de Daroel Islam, heeft vier dor pen geplunderd en 166 huizen en een moskee in brand gestoken, aldus een bericht uit Tjiandjoer. Een Indonesische woordvoerder te Djakarta zeide Dinsdag, dat 117 le den van Daroel Islam-benden bij de recente zuiveringsacties in het gebied van Garoet werden gedood. Hieronder brengen wij de foto's, als mede korte biografieën van de pas benoemde wethouders uit enkele Zeeuwse steden, nl. uit Vlissingen, Middelburg en Goes. A. J. BERENPAS De heer A. J. Berenpas werd op 6 Juni 1901 te Zutphen geboren en kwam in Juni 1926 naar Zeeland als ambtenaar van het kadaster. Tc: 1935 woonde de heer Berenpas in St Laurens, waarna hij in 1935 naa! Amersfoort vertrok. In 1938 kwam hij naar Zeeland terug, waar hij zich in Middelburg vestigde. In de oor logsjaren woonde hij nog enige tijd in St. Laurens. Na de bevrijding wei d de heer Berenpas lid van de raad en wethouder van Middelburg. Hg is ge westelijk secretaris van de P.v.d.A.. tweede voorzitter van „Humanitas" tc Middelburg, lid van de partijraad van de P.v.d.A. en gewestelijk voor zitter van de Nederlandse Vereniging tot bestrijding van Alcoholische dran ken. J. W. KÖGELER De heer J. W. Kögeler (A.R.), di recteur van de Zeeuwse Hypotheek bank te Middelburg, was ook tijdens de vorige zittingsperiode wethouder. Van Juli tot November 1946 was hij waarnemend burgemeester van Mid delburg. Ook in 1949 nam de heer Kö geler dit ambt waar. Hij heeft zitting voor de A.R. partij en bekleedt ver scheidene functies in het maatschap pelijk leven van Middelburg. Zo is hij i jorzitter van de Vereniging voor andelsonderwijs, penningmeester .an de Gereformeerde scholen, be- nirslid van Maatschappelijke Zorg De heer J. H. Roose (K.V.P.) kree<* als raadslid zitting in de noodraad en is thans sinds 1949 wethouder. Naast zijn beroep van makelaar in scheepsvrachten, beurtvaartbedrijf, beurtvaartagenturen en autolijn- diensten, is hij o.m. gewestelijk en afdelingsvoorzitter van de R.K. mid denstandsvereniging „de Hanze" afd. secretaris en hoofdbestuurslid van de Ver. v. Ned. makelaars in scheeps wachten, lid van de Kamer van Koophandel, bestuurslid van de R.K. H.l J.S., bestuurslid van de plaatse lijk afdeling van de K.V.P. en van da Ver. voor Ziekenhuisverpleging in Z.- en N.-Beveland. L. J. VAN 'T YVESTENDE De heer L. J. van 't Westende (K. V.P.) werd in 1894 te Arnemuiden geboren. Hij is lid van de Kamer van Koophandel te Middelburg, commis saris van de Waterleiding maatschap pij Midden-Zeeland, lid van de lan delijke commissie bedrijven, lid van diverse examencommissies op electro- technisch gebied, bestuurslid van de Ambachtsschool te Middelburg, voor zitter van de afdeling Middelburg van de R.K. Middenstandsbond, van de afdeling Walcheren van de Ned. Vereniging van Electrotechniek, van de R.K. Stichting Bejaardenzorg, oud-lid van de prov. staten en drager van het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. De heer van 't Westende was ook in de vorige zittingsperiode lid van de raad en wethouder. M. A. VAN POPERING De heer M. A. van Popering werd in 1894 te Zonnemaire geboren, bracht zijn jeugd te Brouwershaven door en verhuisde daarna naar Vlis singen. In 1925 trad hij toe tot de toenmalige S.D.A.P. Spoedig nam hij zitting in het bestuur van het insti tuut „Arbeidersontwikkeling", waar van hij in 1936 voorzitter werd. Deze functie heeft hij met onderbreking van de oorlogsjaren tot op heden be kleed. Op 18 December 1945 kwam de heer Van Popering in de nood-ge meenteraad van Vlissingen als wet houder volkshuisvesting en financiën, later volkshuisvesting en openbare werken. In deze hoedanigheid is hij bestuurslid van de openbare lees zaal en commissaris van de N.V. Ha ven van Vlissingen. Na de bevrijding had de heer Van Popering zitting in het tribunaal. J. POST De heer J. Post, de nieuwe Vlis- singse wethouder, die de heer L. P. van Oorschot zal opvolgen, werd 3 Juli 1898 in Vlissiqgen geboren. Hg heeft reeds sinds 1935 zitting in de gemeenteraad, aanvankelijk voor de S.D.A.P. en na de oorlog voor de Partij van de Arbeid. Reeds op jeugdige leeftijd trad de heer Post toe tot de politieke- en vakorganisatie, destijds op syndica listische grondslag. Later ging hij. evenals de heer van Oorschot, over naar de S.D.A.P.. Vele jaren is hij" bestuurder ge weest van de afdeling Vlissingen van de Alg. Bouwarbeidersbond. Voor het district had hij ook zitting in de Bondsraad. Enige jaren was hij be stuurslid van de Vlissingse Bestuur- dersbond. JHR. MR. T. A. J. \V. SCHORER Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer werd op 12 Augustus 1909 te Utrecht ge boren. Hij volgde het Chr. Gymna sium te Utrecht en studeerde aan de Rijksuniversiteit aldaar rechten. In 1934 behaalde hij de meestertitel Jhr. Schorer is Ned. Hervormd en lid van de Partij van de Arbeid. In 1946 werd hij lid van de provinciale staten van Zeeland, in 1949 lid van de gemeenteraad, terwijl hij voorts lid is van het hoofdbestuur van de protestants-christelijke werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid. Van 1946 tot 1949 was jhr. Schorer lid van de Generale Synode van de Ne derlands Hervormde Kerk en lid van de Algemene Synodale Commissie. Hij is lid van het bestuur van de Ka mer van Koophandel, lid van het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland, van de Stichting Waters nood 1953, Directeur van de Holland se Maatschappij der Wetenschappen, Haarlem, lid van het Prov. Utrechts Genootschap der Wetenschappen, Utrecht en lid van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Jhr. Schorer, die directeur is van de Al gemene Zeeuwse Verzekering Mij. N. V. en samenwerkende maatschappij en, is ere-ridder in de orde van St. Jan. W. POPPE Wethouder W. Poppe werd 22 De cember 1901 geboren. Sinds 1945 heeft hij zitting in de Vlissingse raad voor de Anti-Revolutionnaire Partij en sindsdien is hij ook wethouder van financiën en onderwijs. Ook buiten de gemeenteraad be kleedt deze wethouder verschillende functies, waarvan wij noemen: hoofd bestuurslid Walcherse Melkfederatie, voorzitter van de Vlissingse Melk- slijtersvereniging, bestuurslid van het Schoolmuseum en penningmeester van de Statenkieskring Centrale Vlis singen „Nederland en Oranje". In verband met zijn moedig gedrag in de bezettingstijd en de rol, welke hij in het verzet heeft gespeeld, werd de heer Poppe onlangs door H.M. de Koningin onderscheiden met het Bronzen Kruis. MR. M. BOUWPLAN Mr. H. B. Bouwman (P.v.d.A.) kwam in Juli 1934 naar Zeeland als adj. secretaris van de landbouwcri sisorganisatie en de gewest, tarwe- organisatie. In Sept. 1940 werd hij secretaris van het toen gestichte Pachtbureau voor Zeeland, dat in No vember 1941 werd omgevormd tot de Grondkamer voor Zeeland, waarvan hij nog secretaris is. In 1946 werd hij voor de P.v.d.A. lid van de gemeenteraad. Hierin had hij zitting tot 1949. Voorts is mr. Bouwman sedert 1946 lid van de Prov. Staten, terwijl hij daarnaast nog deel uitmaakt van diverse ver enigingsbesturen. Hij is o.m. lid van het gewestelijk bestuur van de P.v. d.A., voorzitter van het Ziekenfonds voor Z.- en N.-Beveland, kerkvoogd van de Ned, Herv, Kerk, secretaris van de Vereniging „De Ambachts school', bestuurslid van de Goesse leeszaal en lid van de commissie van toezicht van het Goesse Lyceum, Na de vacantie Juist toen vorige week de nieuwe Italiaanse regeerders dachten, dat ze aan vacantie toe waren en zij het uiterst laat toch nog het konden genieten van blauwe luchten, zomerzon en een fris bad in zee. kwam Tito met een onprettige mededeling. Zelf had Tito uit een lange vacantie in het schone plaatsje Bied alle vreug den gepuurd, die uit een vacantie op dc Balkan te halen zijn. Wanneer we zijn biograaf Wladimir Dedijer mogen geloven en onder ons gezegd we geloven hem maar half dan is Tito een echte zwem-virtuoos, een groot schaakspeler, een toegewijde dierenvriend, een bekwaam ruiter, een uiterst hoffelijk man en een brillant danseur (voorkeur voor de wals». Als zo'n begaafd man met vacantie is. dan moet hij wel het zonnetje van z'n om geving zijn en dan verbaast het nie mand. dat kort geleden een aantrek kelijke vrouw, die 33 jaar jonger is dan Tito met hem naar het huwelijks- altaar schreed. Met de vacantie van Tito zal het dus wel in orde geweest zijn. maar in het zonnebad of in het zwembad heeft de Joegoslavische dic tator toch in zekere pijn gevoeld. Dat was de pijn over de onopgeloste kwestie TriestTriëst, dat in 1948 kort voor Tito's breuk met Stalin door de geallieerden aan Italië was toegezegd en nochtans niet aan Italië was gegeven, omdat men in Londen en Washington nog even de kat uit de Joegoslavische boom wilde kijken Wel. die kat kwam er uit en men stelde vast, dat de nieuwe Ti tode anti-Stalin Tito toch ook iets van de Triëst-taart moest heb ben, hoezeer dat ook Italië zou grie ven. En nu heeft dan Vrijdag Tito aan zijn regering in Belgrado een wenk gegeven, dat men maar eens echt on geduldig moest doen over de Triëst- kwestie. Dat deden de heren prompt Ze ver klaarden, dat Jocgo-Slavië een ogen blikkelijke afdoening van de Triëst- kwestie verlangde. Grote onrust ontstond in Italië, waar oorlogsschepen aan het varen sloegen en pantserauto's begonnen te ratelen. Zou het mogelijk zijn, dat Tito zo iets in de zin had als destijds de Ita liaan d'Annunzio, die zo maar met een handvol soldaten Triëst binnenviel? Maandag ebde de onrust wegDe grote mogendheden hadden waarschu wingen uitgedeeld aan Belgrado en Rome de Italiaanse minister-pre sident Pella nam werkelijk een paar dagen vacantie en in Belgrado staarde men op de eigen vingernagels en- peinsde wat naEen storm in een glas water? Neen, niet helemaal, want de Triëst-kwestie moet uit de we reld en het heeft weinig zin daarmee langer te wachten. De Italianen hebben zich al eerder bereid verklaard tot een oplossing. Zij wilden een volksstemming houden voor het vaststellen van een grens tus sen het gebied, dat aan Joego Slavië zou toevallen en het. Italiaanse gebied. Dit alleszins redelijke voorstel werd door Tito niet aanvaard. Hij wilde de eenheid van het gebied bewaren met een gemengd Italiaans-Joegoslavisch bestuur- Tijdens dat bestuur zouden dan de gevolgen van Mussolini's nationalitei ten-politiek uitgewist moeten worden. Mussolini heeft namelijk bewerkt, dat de steden in de landstreek Triëst een overwegend Italiaanse bevolking kre gen, terwijl het platteland zijn Joego slavische (Sloveense) bevolking be hield. De deskundigen van de Wester se mogendheden achtten deze Joego slavische oplossing illusoir. Ze zien al leen een mogelijkheid voor een kleine uitwisseling van bevolking, waardoor een aantal Slovenen van toekomstig Italiaans gebied en Italianen van toe komstig Slavisch gebied verdwijnen. De stad Triëst zou aan Italië toeval len en vrijhaven moeten worden. Voor het overige zou de verdeling moeten geschieden naar de huidige be zettingszones Tot op heden zijn echter de Italiaans-Joegoslavische tegenstel lingen te groot om tot deze oplossing te komen en we zullen daarom nog wel enige maanden, zo niet jaren met dit onopgeloste Triëst-geschil blijven zitten. Ondanks het vacantie-ongeduld van zwemkampioen Tito in Bied Geen zwembad voor Tito in.. Triëst Najaarsbeurs Utrecht Dinsdag geopend Zonder enig ceremonieel, enkel door het openstellen van de loketten is Dinsdagmorgen om 9 uur de Ut rechtse Najaarsbeurs 1953, de 61st jaarbeurs geopeDd. Reeds een kwar tier vroeger meldde zich de eerste buitenlandse bezoeker. Het was de heer Rene van Gooi, eigenaar van 'n meubelzaak in Antwerpen, die ook bij een vorige jaarbeursmanifestatie de eerste geregistreerde buitenlan der is geweest. PERZIË WORDT GEZUIVERD Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3