PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwse wethoudersverkiezingen verliepen kalm Italië achtte de militaire maatregelen nodig BILT Kantlijn NIEUWE ATOOMEXPLOSIES IN DE S0WJET-UNIE OVERLEG TUSSEN OOST- EN WEST-DUITSE REGEERDERS 196e Jaargang-No. 206 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. BosshardL ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN vVoensdag 2 Sept. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—8 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VJissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telet. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwertjstr. 2; Zlerlkzee. N Bogerdstr C 160. lelef. 26 HET RUMOER RONDOM TRIEST Nota's werden gewisseld tussen Belgrado en Rome Volgens berichten uit Joegoslavische bron hebben de Italianen Dinsdag hun militaire bewegingen langs de Italiaans-Joegoslavische grens voortge zet. Groepen soldaten en politiemannen ter sterkte van 30 40 man pa trouilleren langs de grens en de bezetting van grensposten is versterkt. Op een Italiaans vliegtuig, dat zich boven Joegoslavisch gebied bewoog zou geschoten zijn met mitrailleurs en geweren. Zelft in kleine dorpen zou den gemotoriseerde en gepantserde eenheden gelegerd zijn. Dinsdag heeft de Joegoslavische re gering een protestnota ingediend bij de Italiaanse regering tegen de jong ste Italiaanse provocaties langs de gTens. Bezwaar werd gemaakt tegen de „gewapende Italiaanse betogingen". De Joegoslavische regering wees elke verantwoordelijkheid af voor de eventuele gevolgen. Zij ziet in de Italiaanse daden de culminatie van een vijandige politiek jegens Joego-Slavië, welke politiek door de Italiaanse regering reeds ge ruime tijd wordt gevoerd. D.e eerste September heeft Neder land de wethoudersverkiezingen gebracht maar in ons kalme landje veroorzaakte dat geen stor men. Als wij de resultaten in Zee land overzien in de late avonduren van deze eerste herfstmaand-dag, is het zelfs moeilijk om er de stof uit op te diepen voor dit rubriekje. Want wat ging alles gemoedelijk. Zelfs in het vinnige werd veelal de goede vriendschap niet verstoord. Kijk naar Middelburg! Daar heeft zich achter de schermen de laatste weken toch wat afgespeeld. De V.V. D., die een wethouderszetel begeerde en er niet ten om-echte aanspraak op liet gelden, protesteerde omdat zij die niet kreeg. Het protest kwam zelfs zonder dat in het openbaar werd medegedeeld, wie de fracties als candidaat-wethouders naar voren schoven. Via het V.V.D.-protest moest „de pers" (die natuurlijk tóch al op de hoogte was) vernemen, dat jhr. mr. Schorer de heer Geers op zou vol- SenEr werd gestemd zonder dat e candidaten genoemd werden Maar hoe kalm en bescheiden klonk het protest der twee V.V.D.-ers. Géén rel, geen gekruiste zwaarden, geen resolutiealleen maar woorden. De pap was gestort. Dat bleek zon neklaar bij het begin van de Middel burgse raadszitting. Even schijnt tij dens het vóóroverleg de stoel van wethouder van 't Westende nog ge wankeld te hebben. Ter zitting stond zij weer stevig op vier poten. A.R., C.H., P. v.d.A. en de K.V.P.-eenlüig hadden besloten: geen V.V.D.-er. En zo kreeg men het merkwaardige ta fereel te aanschouwen, dat AR. en C. H. Middelburg, waar slechts 38% P. v.d.A. stemde, drie P.v.d.A.-leden in een college van vijf krachten met een A.R.-man en een K.V.P.-figuur als medeleden. De V.V.D., tweemaal zo sterk als de K.V.P., bleef zonder wethouders zetel. In ieder geval een belangwekkende ontwikkeling. omburg bracht zowaar de enige vrouwelijke wethouder in Zee land ter wereld, de echtgenote van dokter Vaandrager. Welkom! zouden wij willen roepen. Want het schone geslacht is ook lan delijk zeldzaam in het stoere wethou- dersgilde. Waarom eigenlijk niet méér vrouwelijke wethouders in onze tijd van gelijkschakeling van man en vrouw Merkwaardig genoeg zijn de beide Domburgse wethouders niet alleen spiksplinternieuwe raadsleden, maar bovendien alle twee bestuursleden van de Stichting Badplaatsbelangen. Als Domburg nu niet tot bloei komt In Oostburg regeerde acht jaar lang een „coalitie" van K.V.P. en Gemeentebelangen. Van laatstgenoemde partij was de heer P. H. van Kampen wethouder. De coalitie is gesneuveld. Naast de K.V.P.-heer Kodde, werd de heer D. Geuze van de Chr. Groepen gekozen. Spijtig vond de populaire heer van Kampen het, maar de heer Geuze niet. En dan was daar Baarland. Onze correspondent is géén helderziende gebleken. Naast de neer de Mol werd niet de S.G. candidaat Elenbaas wet houder, maar een tweede P.v.d.A.-fi- guur, de heer Meeuwse. Vier leden stemden voor deze beiden, de twee Katholieken en de man van Gemeen tebelangen stemden blanco Dat wijst niet op prettige verhou dingen. En het belooft wat voor de toekomst Tn Vlissingen en Goes verliep alles normaal, zonder incidenten. De heer Post volgt veteraan L. P. D' van Oorschot op, mr. Bouwman, het Statenlid, zijn P.v.d.A.-partijgenoot Buijs. Dat klopte met de verwachtingen. En verder was nog van belang, dat men in Terneuzen wel gedacht heeft over een derde wethouderszetel, maar slechts twee wethouders benoemde. Over de vraag, of men een industri alisatie-wethouder zal nemen, zal men nog eens rustig nadenken. Voor het overige: rust in Zeeland. Geen sensatie. Pais en vree. Deze politiek is in lijnrechte tegen spraak met het verlangen naar vreedzame regeling van strijdvragen. Italië heeft Joego-Slavië in antwoord op bovengenoemdde protestnota mede gedeeld, dat „voorzirgs- en bescher mingsmaatregelen" waren genomen uitsluitend omdat in „een serie offi ciële en semi-officiële Joegoslavische uitspraken" blijk werd gegeven van nieuwe houdingen en dreigende be doelingen der Joegoslavische rege ring ten aanzien van de status van zone B (Joegoslavische zóne) van Triëst. Het is Italië's onvervreemdbaar recht die maatregelen te nemen, wel ke het in zijn eigen gebied passend acht, aldus de nota. Het is Joegoslavië's schuld, dat de betrekkingen tussen beide landen on bevredigend zijn, zo wordt hieraan toegevoegd. Er wordt aan herinnerd, dat Joego- Slavië niet was ingegaan op een Ita liaans voorstel in 1952 om het geschil over Joego-Slavië's gedrag in de zóne B aan het internationale gerechtshof in Den Haag voor te leggen. Van een zonnige naar een natte Augustus (Van onze weerkundige mede werker) De Augustus-maand is in zijn geheel iets naar de koele kant uitgevallen. In de Bilt bedroeg de temperatuur uit uurlrjkse waarnemingen berekend 16.3 tegen 16.6 graden Celsius nor maal. Daar er in de eerste we ken zonnig en warm weer voorkwam, waren er in de gehel maand totaal zes zo merse dagen tegen even eens zes normaal. Zonnig was Augustus eveneens, afgezien van de laatste 10 dagen. In de Bilt werden totaal 223 uren zon neschijn gemeten, tegen nor maal 190 uren. De zware regens in de laatste weken hebben Augustus naar de natte kant doen uitvallen. In Vlissingen viel totaal 123 mm, tegen 66 m m normaal. Verleden jaar werd hier 69 mm gemeten. In de Bilt viel 141, in Den Helder 89, in Groningen 138 en in Maastricht 51 mm. Augustus heeft zich aan twee kanten laten zien, waarvan de jngunstige overheerste. Het aantal dagen aan de warme kant van normaal gelegen be droeg 12, en 19 dagen bleken kouder dan normaal. Nederlands gemeenten kregen nieuwe wethouders In grote gemeenten geen wijzigingen van betekenis. De Nederlandse gemeenteraden hebben gisteren hun nieuwe wethou derscolleges gekozen. Deze verkiezin gen hebben zich vrijwel algemeen in grote kalmte voltrokken en er deden zich geen opmerkelijke politieke conflicten in de grote gemeenten voor. De Amsterdamse gemeenteraad koos zes nieuwe wethouders en nam een voorstel aan om het college in de toekomst uit te breiden tot zeven wethouders, welk voorstel de stem men kreeg van de K.V.P. en de P.v.d. A. De Rotterdamse gemeenteraad her koos de zes zittende wethouders. Een voorstel van de communisten tot sa menwerking met de P.v.d.A., waar door deze partijen tezamen over een raadsmeerderheid zouden beschikken, werd door de P.v.d.A. afgewezen. In de raadscommissies werden door de Rotterdamse raad geen communisten benoemd. In Den Haag namen de zes afge treden wethouders ook weer achter de rode tafel plaats. In Nijmegen bracht men het aan tal wethouderszetels terug van vijf op vier en daardoor verloor de Katho lieke Nationale Partij haar wethou derszetel. In de gemeente Raalte deed zich de bijzonderheid voor, dat men de ge meentesecretaris, die met pensioen was gegaan, thans tot wethouder koos, zodat hij zijn bemoeienissen met het gemeentebestuur kan voortzetten. Rijksverkeersinspectie en de binnenvaart In de toekomst is een samenvoe ging-van de Rijksverkeersinspectie en de bevrachtingscommissarissariaten verwachten. De dan ontstane nieuwe instantie zal worden belast met de werkzaamheden die voort vloeien uit de wet autovervoer goede ren en de wet vervoer binnenscheep vaart. Korea-conferentie op 15 October a.s. Generaal Kim naar Moskou De zestien landen met troepen in Korea hebben Dinsdag op een bijeen komst te Washington besloten, dat Amerika zich met de communisten in verbinding zal stellen om tot het be palen van plaat- ei tijd te kom voor de politieke conferentie over Korea. Een der diplomaten, die de bespre king bijwoonde, zei dat 15 October als datum en Genève. San Francisco of Honoloeloe als in aanmerking komen de plaatsen zijn voorgesteld. Amerika, zo zei hij, zal via een neutraal land (Zweden) dit voorstel aan de Noorde lijken laten overbrengen. De Noordkoreaanse radio-omroep Pjongjang heeft bekena gemaakt, dat de Noordkoreaanse^ eerste minister Kim II Soeng met'een delegatie per trein naar Moskou is vertrokken. Op uitnodiging van de Sowjetrussische regering zal hij confereren met deze regering in Moskou. Radio Pjongjang maakte voorts be kend, dat de Chinese en Noordkore aanse autoriteiten besloten hebben al le geallieerde gevangenen, ook dege nen, die veroordeeld zijn wegens „oor logsmisdaden", vrij te laten. Dit be richt is in Washington met voldoe ning ontvangen. Gevechtin Nyassaland De politie heeft Dinsdag te Stjite- ra in Nyassaland (Afrika) het vuur geopend op betogers: een inheemse werd gedood en verscheidene werden gewond. De politie verzocht om ver sterkingen om inheemse dorpsbewo ners te ontwapenen. In het K.L.M.-gebouw in Den Haag kwamen bemanning en passagiers van de DC 6 Liftmaster, die op 8 Oc tober zal deelnemen aan de Ohrist- churchrace, bijeen. De president-directeur van de K.L.M., de heer Plcsman poseerde met de be manning. V.l.n.r.: J. Hoornen (2e pi loot); mejuffrouw Jaspers (stewar dess); de heer Pies man; H. A. Kop per (gezagvoerder)H. v. d. Ham boordwerktuigkundigeL Hermans (Ie steward)J. v. d. Bos (2e marco nist); mejuffrouw E. Pinault (ste wardess) J. M. Kiepe (marconisten J. H. Hoftijzer (2e steward). Nederland wacht op radarapparatuur Luchtmacht nog in periode van opbouw „Nederla/ul wacht op de radarap paratuur, die in 1950 besteld Ls, een object van honderd millioen gulden, dat door Philips geleverd zal wor den en waarvan men hoopt, dat het in de loop van 19541955 gereed zal zijn. Het object bevat voorts de bouw van radarcentrales, comman doposten, enz." Dit verklaarde de chef-luchtmacht staf, luitenant-generaal I. A. Aler, in een beschouwing over de oefe ning „Coronet", waarin hg voorts o.m. zeide, dat de radarbeveiliging onvoldoende is gebleken. De Neder landse radarapparatuur heeft men na de oorlog tweedehands gekocht uit Engelse voorraden en hoewel men er als trainingsobject veel plezier van heeft gehad, is het een wonder, dat de apparatuur het nog zo lang heeft uitgehouden, aldus generaal Aler. EEN PROEVENSER1E Geregistreerd in buitenland De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Maandagavond be kendgemaakt, dat zich op 23 Augustus in de Sowjet-Unie een atomische ontploffing heeft voorgedaan, waarbij eenzelfde mate van energie vrgkwam als bij de Amerikaanse proeven in Nevada i ndit jaar. De ontploffing van 23 Augustus was naar het scheen een onderdeel van een serie proefnemingen, aldus het communiqué. Als dit het geval zou zijn, zo werd hieraan toegevoegd, zullen geen verdere bekendmakingen volgen, tenzij uit de inlichtingen blijkt, dat belangrijker dingen gaande zijn. Tien dagen geleden maakte de commissie bekend, dat in de Sowjet- Unie op 12 Augustus proeven waren genomen met atoom- (ui-anium) en waterstofbommen. In vroegere offi ciële bekendmakingen was gesproken van atomische proeven in de Sowjet- Unie op 22 September 1949 en 3 en 22 October 1951. Het Engelse ministerie van buiten landse zaken te Londen deelde mede, dat ook Britse geleerden hadden waar genomen, dat er in de Sowjet-Unie op 23 Augustus een atomische ont ploffing was teweeggebracht. Evenals Amerika zal ook Engeland geen mededelingen doen over verdere ontploffingen. Brand in Nederlands toeristendorp in België Een hevige brand, veroorzaakt door de ontploffing van een brand stofreservoir, dat de electrische ge nerator voedt, heeft het grootste ge bouw van het nachtverblijf voor Ne derlandse toeristen te Ave-et-Auffe bij' Rochefort, volkomen vermeld. De directeur van dit bungalow, en kampeerdorp, de heer Bouvée, werd door het vuur verrast en liep ern stige brandwonden op. Hij moest worden overgebracht naar het zie kenhuis van het nabijgelegen Wel- lin. De brandweer van Rochefort was uren lang in de weer om het vuur meester te worden. In opdracht van het ministerie van Wederopbouw wordt op Schouwen- Duiveland hard gewerkt aan de bouw van 300 tydelyke houten woningen, bestemd voor personen uit de getrof fen gebieden. De v;oningen werden onderhands aan besteed in de vorm van een prijsvraag. De gegadigden voor dit object moes ten zelf zorgen voor 't ontwerp van de woning, dat moet voldoen aan de eisen, gesteld door het Ministerie van Wederopbouw. Bij Zierikzee, op de Bleijersedijk, een voormalige binnendijk van de Schou- wensedijk, verrijzen 95 woningen be stemd voor bewoners uit Ouwerkerk en Nieuwerkerk, welke gemeenten nog onder water staan. Per l October zullen deze woningen worden betrok ken. Nederland ruimer in de dollars Met het oog op de verbetering van Nederlandse dollarpositie heeft de regering besloten de bestaande restricties op de dollarinvoer te ver zachten. De voorgenortien verruiming van invoermogelijkheden zal in dë eerste plaats betrekking hebben op de grondstoffen- en half-fabrikaten- sector, waarbij voor sommige goe- derencategoricén een volledige vrij heid van invoer zal worden toege staan. Uiteraard zullen de ingevoer de dollargoederen niet in onverwerk te vorm mogen worden geherexpor- teerd. Voorts is het mogelijk dat, in gevolge internationale afspraken, de huidige exportbevorderings-dollarre- 'geling zal worden beëindigd. Mocht het inderdaad tot opheffing van deze regeling komen, dan ligt het in de bedoeling op andere wgze in een be schikbaarstelling van dollars voor de invoer van niet essentiële dollar goederen te voorzien. DE RUSSEN WILLEN Vrij verkeer mogelijk? De Sowjet-autoriteiten te Berlijn hebben in een nota aan de Westelijke hoge commissarissen voorgesteld dat de regeringen van Oost- en West- Duitsland samenkomen om te spre ken over afschaffing van interzonale passen voor Duitsers en „andere dringende problemen". Dit meldt het Oostduitse nieuws bureau A.D.N. Een desbetreffende nota werd verzonden door de Russi- LINKSE MEERDERHEID IN B. EN W. VAN MIDDELBURG In Middelburg vinnig protest van V.V.D. Ook in Zeeland werden gisteren de wethoudersverkiezingen gehouden en natuurlijk past het kalme Zeeland in het landelijke beeld. Sensaties ontbra ken. In Goes, in Vlissingen, in Terneuzen ging alles overeenkomstig de- verwachtingen. Alleen Middelburg was verrassend. Hier werden de zitten de wethouders J. W. Kögeler, A. J. Berenpas en L. J. van 't Westende her kozen, terwijl als opvolger van de heer L. J. Geers gekozen werd jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. Deze wethoudersverkiezing betekende, dat de linkse meerderheid in het college van B. en W. van de Zeeuwse hoofdstad, ont staan na de benoeming van mr. dr. N. Bolkestein tot burgemeester, be stendigd blijft. Tegen deze gang van zaken heeft de V.V.D., die buiten liet vooroverleg was gehouden, een vinnig protest laten horen, dat aan deze wethoudersverkiezing een ongewoon karakter verleende. De voorzitter stelde, na afdoening van enkele hamerstukken en de af neming der gebruikelijke eden en be loften, aan de orde de verkiezinr van 4 wethouders, zulks op grond van het raadsbesluit om het aantal wet houders op 4 te handhaven. Dc heer B. A. Hesselink (V.V.D.) herinnerde er evenwel aan. dat tot 4 wethouders de eerste maal besloten werd in 1946, onder abnormale na oorlogse omstandigheden. Deze om standigheden gelden evenwel niet meer, reden waarom spreker voor stelde het aantal wethouders tot 3 terug te brengen. Dit voorstel werd gesteund door de heren L. A. Schenk (V.V.D.) en A. J. Schot (S.G.) en bestreden door jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, die meende, dat voor een gemeente als Middel burg 4 wethouders normaal zijn. Bo vendien achtte hij het wenselijk, dat de burgemeester de handen vrg heeft. Namens de rechtse fractie bestreed ook de heer J. S. Hoek (AH.) het voorstel-Hesselink. De heer Hesselink trok hiermede zijn voorstel in. De voorzitter stelde daarna de be noeming van 4 wethouders opnieuw aan de orde. V.V.D. PROTESTEERT De heer Hesselink legde daarna een verklaring af namens de V.V.D., waarin hij o.m. zeide: Nu de raad ons voorstel, om slechts 3 wethouders te benoemen, heeft ver worpen, mogen wij niet nalaten het standpunt van de V.V.D. over de be zetting van de toch nodig geoordeel de 4 wethouders-zetels duidelijk uit een te zetten. Dit standpunt houdt naast onze voorkeur voor 3 wethou ders in: 1. dat wij bezwaar hadden tegen de benoeming van nieuwgeko- zen raadsleden tot wethouder; 2. dat wij er niet aan zouden kunnen mee werken om in het college van B. en W. een socialistische meerderheid te helpen kiezen. Wij meenden, dat in het geval van 4 wethouders, de verdeling zou moe ten zijn: 2 leden van de rechterzijde, 1 lid van de P.v.d.A. en 1 lid van de V.V.D. Van onze mening gaven wij schriftelijk kennis aan de rechtsen so cialistische fracties. Tot onze teleurstelling werden wij daarna niet uitgenodigd aan het overleg tussen de genoemde fracties deel te nemen. Zonder op onze argu menten in te gaan, werden wij slechts (vervolg op pag 2) sche hoge commissaris in Duitsland, Wladimir Semyonow, in antwoord op een Westelijk voorstel van vorige week om de interzonale passen af te schaffen. Semyonow zei: „Wat het voorstel betreft om de interzonale passen af te schaffen, acht ik het practischer dat besluit over te laten aan de re geringen van Oost- en West-Duits- land. Ik geloof dat een dergelijke stap zou leiden tot een contact tus sen beide regeringen dat ook dienstig zou kunnen zijn voor de oplossing van andere dringende kwesties in verband met het herstel van de Duit se eenheid". Semyonow zei, dat de Westduitse autoriteiten het reizigersverkeer tus sen Oost en West belemmeren. Zij willen geen inreisvergunningen aan Oostduitsers geven. Op grond van een geheime verorde ning zijn alleen al door de staat Ba den-Wuerttemberg 10.000 aanvragen om een pas afgewezen. De Oostduitse regering heeft alles gedaan om het reizigersverkeer te vergemakkelijken. Elke Oostduitser, die dat wenst, kan West-Duitsland bezoeken. Parachutisten boven Nijmegen Op 17 September a.s., de officiële herdenkingsdag van de bevrijding van Nijmegen, zullen een zeventigtal Amerikaanse parachutisten uit drie vliegtuigen boven Nijmegen springen. Het ligt in de bedoeling, dat deze Amerikanen het bevrijdingsvuur mee brengen. DE VERWACHT: VRIJ WARM. Droog weer. Aanvankelijk zonnig maar later van het Westen uit toe nemende bewolking in de hogere ni- veaux. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige, Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Vrij warm. ZON BN MAAN. 3 September Zon: op 5.53 onder 19.24 Maan: op 0.10 onder 17.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1