Amerika is het land van de valse edelstenen DE NAVO-LUCHTMACHT NOG STEEDS ONTOEREIKEND DE NED. HERV. KERK OVER DE ECHTSCHEIDINGEN T A een BOEK DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RA N7 GROTE TELEURSTELLINGEN. Hobby om kostbare stenen goedkoop te krijgen (Van een bijzondere medewerker). NEW YORK, SEPTEMBER Er is over het Amerikaanse leven heel wat te vertellen, dat slecht past bij de gebruikelijke voorstelling, die men zich van de Amerikanen maakt. Hoe is het bijvoorbeeld te rijmen met het beroemde zakelijke instinct van de Amerikanen, dat er nergens zoveel valse edelstenen te vinden zijn als in de Verenigde Staten? Alleen omdat nog tot ongeveer twintig jaar geleden de reizende Yankees over de hele wereld de eerzucht hadden zogenaamde bijzondere voordeeltjes te behalen d.w.z. zich voor weinig geld robijnen, saffieren en andere stenen te laten aansmeren, die ze voor echt verkochten. Het is tegenwoordig nauwelijks te geloven, dat een kwart eeuw geleden de Amerikaanse diamanthandelaren, in tegenstelling met hun Europese collega's, nog niet in staat waien de echtheid of valsheid van een steen wetenschappelijk vast te stellen. In Europa is men eigenlijk eerder gevrijwaard tegen het gevaar van vervalsingen, omdat men hier van oudsher weet, dat waardevolle en echte edelstenen nu eenmaal duur moeten zijn. In Amerika zijn er ech ter nog steeds mensen, die denken, dat men diamanten, saffieren en ro bijnen als „occasions" voor een paar dollar kan kopen. Wat voor teleur stellingen het bovengenoemde stu die-instituut voor het onderzoek van edelstenen in Amerika teweeg ge bracht heeft, vertelde de oprichter, Robert Shipley, dezer dagen; vele jongedames, wier verloofden van hun buitenlandse en Europese rei zen een steen als cadeau meege bracht hadden, kwamen naar Ship ley toe, trots op het prachtige ver lovingsgeschenk en vol bewondering voor haar aanstaande echtgenoot, die haar zo'n kostbaar cadeau gege ven had en toch zo handig was ge weest om er maar :en paar dollar voor uit te geven. Nu wilden ze de werkelijke waarde weten. In de meeste gevallen moest Shipley de dames openbaren, dat haar „soli tair" slechts uit dezelfde stof be- De Amerikanen hadden tenslotte op dit gebied zoveel leergeld be taald, dat ze er op een goede dag ge noeg van kregen en in 1931 besloten een studie-instituut op te richten, dat zich in nauwkeurigheid van on derzoek met Europese begrippen kon meten. Dit instituut heeft inderdaad in zoverre succes gehad, dat men thans in Amerika volkomen in staat is even nauwkeurig als in Europa echte stenen van valse te onder scheiden. Weliswaar was met deze bekwaamheid ook een bittere erva ring verbonden: bij het onderzoek bleek namelijk, dat in de Ameri kaanse safes en brandkasten meer vervalsingen lagen dan ergens an ders ter wereld. Het mocht voor de Amerikanen een zekere troost zijn, dat ze niet de enigen waren, die „er in gelopen" waren. Zo is pas enkele jaren geleden gebleken, dat de be roemde „Zwarte Prins", een robijn, die oorspronkelijk het eigendom was van de koning van Castilië en sinds vijfhonderd jaar de kroon van de Engelse koningen sierde, geenszins de beroemdheid verdiende, die hjj in de vakwereld zo lang genoot. Omzwervini! 632. De codex argenteus, waarin Gothi- sclie evangeliefragmenten bewaard z{jn geblevenis buitengewoon kost baar. Niet alleen is dit één van de wei nige bronnen waarin de resten vcrn het Oost-Germaans zijn overgeleverd zodat dit manuscript reeds uit dien hoofde voor de taalgeleerden een do cument van onschatbare waarde is, maar bovendien ontleent de codex ar genteus zijn naam waarschijnlijk aan de bijzondere wijze waarop dit hand schrift werd vervaardigd. Het gehele geschrift bestaat uit gouden en zilveren letters, die op pur perkleurig perkament zijn neerge schreven, en de bladen zijn in zilver ingebonden. Ook in letterlijke zin is hier dus sprake van een zilveren handschift". Dit wetenschap pelijke en biblio- phiele kleinood be vond zich in de 16e eeuw in de abdij van Werden, maar verkeerde toen nog niet in de staat zo als hierboven werd weergegeven. In het begin van de Viae eeuw kwam het handschrift in het bezit van kei zer Rudolf II, die het filings liet over- brengen naar zijn kasteel te Praag. Erg veilig was het daar overigens niet, want de Zweden maakten het daar buit in 161f8, zodat het een jaar later in de boekenkast van koningin Chris- tvna prykte. Deze dame scheen bij tijd en wijle nogal kort bij kas te zitten, want toen zij afstand deed van de troon had ze niet voldoende contan ten om de Nederlander Isaac Vos sius zijn honorarium te betalen. Zij deed echter aan Vossius een deel van haar bibliotheek over en daarmee was de zaak vereffend. En gelijktijdig kwam aldus de kostbare codex ar genteus in Nederlands bezit. Dat was in 1655. Het was overigens geen onvrucht bare periode, die de codex argenteus in Nederland doormaakte, want een oom van Vossius bestudeerde het ge val zorgvuldig en ivist reeds tien jaar later een voortreffelijke uitgave van de codex argenteus te doen verschij nen, voorzien van 'n Gothische woor denlijst en een verhandeling over Go thische en Oud-engelse alphabetten. Een indrukwekkende arbeid. Maar inmiddels was het handschrift wél ernstig beschadigd en de volgorde der katerns was geheel in de war ge raakt. Misschien was dat de reden, dat Yossitts de codex weer aan een Zweed verkocht, wellicht ook heeft hierbij een zekere hoofsheid een rol gespeeld. Maar hoe het ook zij, l\ij stelde de Zweedse rijkskanselier, Graaf De la Gar die, voor het miserabele bedrag van 500 rijksdaalders in het bezit van dit waardevolle document. De nieuwe eigenaar liet de bladen inbinden in een band van gedreven zilver, maar toen moest de codex een nieuwe smartelijke operatie ondergaan, want de randen van de bladzijden werden hierbij weg gesneden. Daarna (1699) schonk de rijkskanselier het kleinood aan de uni versiteitsbibliotheek van Upsala, waar het sedert dien en tot op heden verreweg de grootste schat uitmaakt. Door al het gehannes met dit hand schrift, heeft het document in de loop van llfOO jaar natuurlijk wel ernstig geleden, want van de 330 bladen, die de code oorspronkelijk telde, zijn er nog slechts 187 overvoldoende echter om iedere linguist en iedere boeken- minnaar te doen watertanden. Maar ja, nu moeten we eerst eens terug keren tot de reeks van wereld wonderen, welke we hier hebben aan gesneden, En na de Hangende Tuinen en de Vuurtoren van Pliaros, komt dan het Mausoleum aan de beurt. negers in het binnenste indruk placht te maken, uit glas. De meeste bezoeksters namen deze 'me dedeling teleurgesteld, maar rustig op, maar er waren er ook, die brj Shipley een zenuwaanval kregen, omdat ze zich smadelijk bedrogen voelden en haar verloving verbra ken. Een goede ruil. Er zijn nog andere eigenaardige gevallen op dit gebied. Shipley kreeg op een dag bezoek van een Ameri kaan, die in Bangkok een grote saf fier gekocht had voor 200 dollar. Hij was ervan overtuigd, dat hij zijn steen in de Verenigde Staten voor het twintigvoudige van dit bedrag zou kunnen verkopen. Shipley on derzocht de steen en constateerde, dat het een even voortreffelijke als waardeloze vervalsing was. De ko per, een bekend zakenman, nam de ze mededeling rustig op. Enkele maanden later ontmoette Shipley hem met zgn dochter op een feest. De jonge vrouw droeg een diaman ten armband, die minstens 6000 dollar waard moest zijn. De zaken man vertelde hem, dat hij de arm band geruild had tegen de saffier en daarbij nog 2000 dollar in con tanten toegekregen had. En de ju welier, d:e deze ruil bemiddeld had, was er ook niet slechtt afgekomen. Tienduizend juweliers in Amerika hebben tot dusver Shipley's cursus sen gevolgd, maar er zijn er nog steeds, die niets op hebben met een naukeurige expertise en op hun er varing vertrouwen. Een van hen, overigens een zeer gezien juwelier uit New York. had onlangs aan de hand van een Chinese gedelegeerde van de UNO een ring gezien en had niet kunnen nalaten op te merken, dat de steen wel heel mooi, maar niet echt was. De Chinees liet de ring bij Shipley onderzoeken, die hem op 15.000 dollar schatte. GENERAAL GRUENTHER WAARSCHUWT: Deens minister ziet kosten-bezwaar De secretaris-generaal van de Na- vo, Lord Ismay, heeft een boodschap gericht aan de tweede studieconfe rentie van de Navo, die Maandag in Kopenhagen is begonnen. In de boodschap zegt Lord Ismay, dat de houding van de regering der Sowjet-Unie sedert het overlijden van Stalin aanleiding heeft gegeven tot vele wensdromen. „Het is daarom uiterst belangrijk, dat het de inwoners van de landen der Noord-Atlantische gemeenschap duidelijk wordt gemaakt, dat de be dreiging van hun veiligheid ver schrikkelijk en onverminderd is, en dat de beste, zo niet de enige hoop op de vrede ligt in hun voortdurende inspanning en voortdurende solidari teit", aldus de secretaris-generaal. De Deense minister van buitenland se zaken, Kraft, sprak voor de con ferentie een openingswoord, waarin hij opmerkte, dat de militaire uitga ven niet zo groot mogen worden, dat ze behoeftigheid veroorzaken. „By onze poging om ons tegen een bui tenlandse vyand te verdedigen, moe ten we de binnenlandse vijand so ciale ontevredenheid niet verge ten", aldus de Deense minister. Generaal Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, hield daarna een rede. Hij wees er op, dat het meest critieke tekort van de ge allieerden thans bestaat bij de lucht macht, ondanks de reeds gemaakte prachtige vorderingen. De Sowjets hebben een luchtmacht van ongeveer twintigduizend strijdvaardige toestel len, voor een groot gedeelte straal vliegtuigen. Hiertegenover moet de Navo-luchtmacht uitgebreid worden en geschikt gemaakt om terstond in te grijpen. Daarnaast blijven land- en zeemacht noodzakelijk om een toerei kende verdediging te kunnen voeren. Ook de reserves zijn nog niet op het vereiste peil. De Sowjets beschikken over uitgebreide actieve grondstrijd krachten, bestaande uit 175 Sowjet- divisies en een zeventigtal divisies van de aangesloten staten. Het is voor de Navo niet doenlijk, hier een gelijke actieve macht tegenover te stellen, maar daarom komt het in zo grote mate aan op de reserves. Ten slotte moet er gezorgd worden voor een toereikende aanvoer voor de troe pen ingeval van nood. Ook op dit punt is men nog ver beneden het ver eiste peil van» paraatheid, aldus Gruenther. Wat er van de „nieuwe wapens" te verwachten valt, is volgens de gene raal nog niet te zeggen. Wel moet men in het oog houden, dat zij over het algemeen zeer kostbaar zijn, zo dat de eventuele besparing op de tra ditionele strijdkrachten niet noodza kelijk een vermindering van kosten zal betekenen. Gisteren heeft ir. Th. Heyblom, hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat in de directie Zeeland offi cieel afscheid genomen wegens ver trek naar Haarlem. Onder de velen die van hem afscheid kwamen nemen bevonden zich ook de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolke stem en diens echtgenote. (Foto P.Z.C.) Rotterdams student was meester-goochelaar Te Rotterdam is een nationaal congres van goochelaars gehouden, waar aan zowel beroeps- als ama teur-goochelaars deelnamen. Men trof onder de deelnemers men sen uit alle maatschappelijke groepen aan van chirurg tot kantoorbediende en officier van justitie tot visverko- per. Het grootste succes was voor de Rotterdamse student Bob Driebeek, die als mysterie-man Aenigma op treedt en die een storm van enthou siasme verwekte. Hij kreeg de hoofd prijs en bovendien nog een eerste prijs voor „uitvinding en originali teit". 9 Jacqueline Auriol. een schoondochter van de Franse president, heeft Zaterdag met een „Mystere 2" de geluidsmuur doorbroken. Zij is nu de tweede vrouw na de Amerikaanse Jacqueline Cochran, die dit heeft gepresteerd. HET NIEUWE BURGERLIJK WETBOEK. Pon-«v 0,.u, - T h '1 ftaWJARl 1941 swNIRING aan het bezoek va- _f'arr- majesteit de «awnon Him MN BCOC' aan hak majesteit AANWESOOEN NAMENS HET comité ..nee^iands Vrijheidsdag si Augustus Nationale Feestdag Hierboven een afbeelding van de ge denkplaat op de kruiser Jacob van Heemskerck" te Vlissingen, waarover in onze Kantlijn van heden geschreven wordt. (Foto P.Z.C,). Brits militair deserteerde uit Suez-kanaal-zone Hij verwekte internationale opschudding De Franse politie heeft Maandag medegedeeld» dat de Britse militair Anthony Rigden, van wie de vorige maand gemeld werd, dat hij in ae Suez Kanaalzone vermist werd, door de Franse veiligheidsdienst in Parijs is aangetroffen. Naar de Franse po litie zeide, werd hg herkend van fo to's in de kranten. De Britse ambassade te Parijs heeft zich niet over de kwestie willen uit laten en verklaarde, dat zij thans door het Britse ministerie van lucht vaart te Londen wordt onderzocht. Dit ministerie heeft Zondag reeds bekend gemaakt, dat Rigden thans in Engeland is. Op 9 Juli werd gemeld, dat Rigden in de Suez-Kanaalzöne ontvoerd was. Er werden speciale veiligheidsmaat regelen getroffen, stappen gedaan door Engeland bij de Egyptische re gering en wagen gesteld in het En gelse Lagerhuis. Naar A.F.P. uit bevoegde bron heeft vernomen, zou Rigden onder een valse naam in Parijs verblijf ge houden hebben. Na zijn herkenning door een politie-agent en daaropvol gende arrestatie, werd hij als deser- ;eur aan de Britse militaire autori- H. Pétillon. teiten overgegeven. De pakkettenoorlog in West-Berlijn Het Oostduitse Nieuwsbureau A. D.N. heeft aangekondigd, dat de uit deling van „ingeleverde voedselpak ketten" aan Westberlrjnse werklozen en gepensionneerden Dinsdag he den zal worden hervat. Maandag werden in West-Berlijn van Amerikaanse zijde weer tiendui zenden voedselpakketten aan Oost- Duitsers Uitgereikt. In de Oostduitse kranten staat, dat degenen die paketten gaan maken in Wèst-Berlijn als „schurken" gebrand merkt en behandeld moeten worden. De burgemeester van West-Berlijn Reuter, deelde Maandag mede, dat West-Berlijn in de komende winter' zijn 220.000 werklozen kosteloos le vensmiddelen en bruinkolen zal ver strekken. Ook minimaal gepension neerden zullen geholpen worden. Met Kerstmis zal ieder bovendien een gift van 40 tot 60 mark ontvan gen. Volgens Reuter werd het West-Ber- lijnse stadsparlement medegedeeld, dat de Amerikaanse hulporganisatie C.A.R.E. 900 ton boter en 1.350 ton melkpoeder voor dit doel ter beschik king van West-Berlijn heeft gesteld. Moskou vriendelijk jegens diplomaten Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft Maandag alle buitenlandse diplomatieke vertegen woordigers te Moskou uitgenodigd Dinsdag de opening van het nieuwe seizoen van het Bolsjoi-theater brj te wonen. Een dergelijke uitnodiging is in jaren niet ontvangen. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk Hei moderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft aan de minister van justitie en aan de leden van de Staten-Generaal een brief gezonden met zijn standpunt te genover bepaalde artikelen in het nieuwe burgerlijk wetboek. Het mo deramen is van oordeel, dat in de hui dige omstandigheden een wettelijk verplicht geneeskundig onderzoek voor het huwelyk door velen nog niet begrepen zal worden en gevoeld zal worden als een inperking van de per soonlijke vrijheid. Toch wil het mode- ramen zich niet verzetten tegen een eventueel wettelijk verplicht stellen van dit onderzoek, maar het zal dan niet aan een arts in ambtelijk ver band opgedragen moeten worden, doch dienen te geschieden door een Koningin spreekt tot de Nederlandse jeugd Ook Zeeland vertegenwoordigd H.M. de Koningin zal ter gelegen heid van haar officiële bezoek aan de hoofdstad op Zaterdag 12 Septem ber het woord richten tot de Neder landse jongeren in de Beurs aan het Damrak. Opdat een zo groot moge lijk aantal jongeren in de leeftijd van 17 tot 25 jaar aanwezig zal kunnen zyn heeft de Nederlandse Jeugd Ge meenschap overleg gepleegd met di verse jeugdorganisaties. Bovendien zullen uit elke provincie vijftig jon gens en meisjes, zoveel mogelijk uit de bestaande geestelijke groeperin- fen en maatschappelijke stromingen oor de Commissarissen der Konin gin worden aangewezen de bijeen komst bij te wonen. In totaal zullen 2000 jongeren worden uitgenodigd. De Commissaris der Koningin in Zee land zal zich voor de samenstelling van de Zeeuwse groep laten advise ren door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De Stichting heeft reeds contact over deze zaak opgenomen met burge meesters en diverse organisaties. Inhuldigings- en stormrampzegels Destijds had P.T.T., ter verkoop aan de postzegelsverzamelaars, slechts de beschikking over een geringe hoe veelheid bijzondere frankeerzegels van Suriname met de opdruk „Storm ramp Nederland 1953". Thans heeft P.T.T. opnieuw een aan tal van deze zegels voorradig, zodat ze aan de verzamelaarsloketten ten postkantore verkrijgbaar zijn. De ver koopprijs van deze zegels met waarde- opdruk 12% cent 7% cent toeslag) en 20 cent 10 cent toeslag) Suri naams courant is vastgesteld op 40 cent en 61 cent Nederlands courant. De frankeerzegels van 10 cent (brons kleurig) en 20 cent (blauw) met de beeltenis van H.M. de Koningin van het type Hartz (de z.g. inhuldigings zegels) zijn, zoals bekend, vervallen en verliezen op 1 September a.s. hun geldigheid voor de frankering. Tot en met 30 November a.s. kunnen deze zegels echter, mits ze gaaf en ongeschonden zijn, aan de postinrich- tingen worden ingewisseld tegen ze gels van dezelfde frankeenvaarde van de gangbare soort. arts ter keuze van de betrokkenen. Zonder toestemming van de betrok ken per ,oon zal geen mededeling mo gen geschieden aan de andere partij in het huwelijk zelfs niet wanneer medische bezwaren tegen een huwe lijk zouden bestaan. Wettelijke regelen voor huwelijks-' verboden wijst net moderamen af. De kerk zal in de pastorale zorg hen, die in het huwelijk treden wijzen op de consequenties zowel voor de huwenden als voor de samenleving. Over de kwestie van de onder toe- zichtstelling van personen, die met zedelijke ondergang worden bedreigd maakt het moderamen de opmerking, dat onder toezichtstelling van deze personen ook wanneer zij de 21-jari- ge leeftijd overschreden hebben, een waardevolle maatregel kan zijn. Het moderamen heeft ernstig be zwaar tegen de huidige rechtsprac- tijk, waarbij volledige ontbinding van het huwelijk door onderlinge toe stemming mogelijk is. Het moderamen wil alleen een noodzaak voor ontbinding van een huwelijk aanvaarden indien dit zo grondig is ontwricht, dat het voort bestaan van de huwelijksband voor een der echtgenoten volkomen ondra gelijk is geworden. Alleen wanneer de rechter overtuigd is van die gron dige ontwrichting zal de overheid ontbinding mogen toelaten. Ir. deze richtlijn ontbreekt schuld van een der partijen als vereiste voor echtscheiding. Bij toepassing van dit beginsel zal het instituut van schei ding tussen tafel en bed wellicht kun nen vervallen. Tenslotte wil het mo deramen de alimentatieplicht in elk geval losgemaakt zien van de schuld vraag. Emigranten doen mee in een luchtrace Per K.L.M.-vliegtuig! „Ik hou er niet van om, voordat ik iets ga doen, er over op te snijden", zo zeide de president-directeur van de K.L.M. dr. H. Plesman, toen Maan dagmiddag het grootste deel van de bemanning en vrijwel alle emigran ten die in de Christchurchrace de Lïftmaster „Dr. Ir. M. H. Damme" zullen bevolken, in het K.L.M.-gebouw te 's Gravenhage aanwezig waren. „Het wordt een gewone commer ciële vlucht en het enige verschil met de andere 18 vluchten, die we tot dus verre naar Nieuw Zeeland hebben ge maakt is, dat U onderweg niet in een comfortabel hotel overnacht, maar in één ruk doorvliegt. U moet U dan ook prepareren op 50 uur zitten en voor de dames is het misschien nog niet zo gek om een breiwerkje mee te nemen". De leeftijd van de 53 emigranten varieert van 18 tot 34 jaar en daar van zijn er 28 dames en 25 heren. Mo gelijk komen er nog drie emigranten bij. Wel een verschil met de Melbour ne-race, toen er vier passagiers met de „Uiver" mee gingen. Alle passagiers zullen een das en een speciaal koffertje van de K.L.M. ontvangen om hun cabinebagage Jn mee te nemen. Zelf zorgen ze voor een wit overhemd of blouse en een donkere broek of rok. Zy vertrekken een dag van te voren, de zevende Oc tober per speciaal vliegtuig naar Lon den en de-volgende dag tussen kwart voor vijf en vijf uur zal de Liftmaster het luchtruim kiezen. Het Wereldgebeuren Duitse vrouwen Er ztfn drie Duitslanden: het Duitsland van het bier (Beieren), het Duitsland van de snaps (Pruisen) en het Duitsland van de wijn (Rijnland); de enige Duitsers, die nuchter genoeg zjjn om de drie Duitslanden te legeren zijn de man nen van het Rijnland". Deze „sap pige" vergelijking is afkomstig van de tegenwoordige Westduitse Rijks kanselier Adenauer. Zaterdag be steeg hij zyn verkiezingstrein, na dat hij tevoren al enige duizenden mijlen per auto had afgelegd om verkiezingsvergaderingen toe te spre ken. Adenauerde sober-levende 77-jarige, meent, dat op 6 September by de verkiezingen in West-Duits- land niet slechts beslist zal worden over het lot van het Duitse volk, maar ook over het lot van Europa en zelfs over de toekomst van de Christelijke beschaving. Hij vreest, dat de socialisten onder leiding van Ollenhauer met hun her enigd en neutraal Duitsland Mos kou in de kaart spelenHij ge looft, dat er voor alle problemen van het Duitse volk slechts één op lossing is: vasthouden aan de waar den van het Christendom en aan sluiting bij het Westen. ot voor een week was de verkie- melijk mat. Er werd wat geschol den en gedemonstreerd, maar men ging de perken niet te buiten. Adenauer reed in zijn auto-kara vaan bewaakt door een speciale politiewagen, waarin politiemannen zaten met lichte machinegeweren een reeks kleinere plaatsen af voor het houden van toespraken. Zaterdag echter, nadat Adenauer zijn verkiezingstrein had bestegen om de laatste klappen toe te bren gen, steeg de verkiezingskoorts tot kookhitte. Want Adenauer vecht geenszins een bij voorbaat gewonnen strijd. Hij beschikt thans in de bondsdag over 145 zetels van zijn eigen (Christen democratische) partij, en heeft als coalitiegenoten 51 liberalen (Vrije Democraten) en 20 leden van de Deutschland Partei. Tegenover hem staan 130 socialis ten, die met enkele kleine partijen en 14 communisten een oppositie van 186 leden vormen. Igemeen is de verwachting, dat een van de kleinere oppositie- vluchtelingen onder leiding van Wal- demar Kraft, haar aantal bondsdag zetels van drie tot circa 20 zal weten op te voeren. Daarnaast menen de socialisten, dai de toevloed van jonge kiezers en kiezeressen een versterking van het socialisme zal betekenen. Tegenover de socialisten is Ade nauer's sterkste troef wel deze, dat West-Duitsland thans snel herleeft... dat het zijn industriëlen en landbou wers goed gaat, dat de werkloosheid daaltdat de productie stijgt kortom, dat de samenwerking met het Westen en met de vrye wereld goede vrucht afwerpt. Zondag a.s. zal bij de stembus de beslissing vallen. Achttien millioen Duitse vrou wen en 15 millioen Duitse mannen kregen een oproep voor deze verkie zingen. Het zijn dus de Duitse vrouwen, die de beslissing in handen hebben. Daarom sprak Adenauer dan ook Zondagavond voor de radio speciaal tot de Duitse huisvrouwen, aan wie hij lof toezwaaide voor de wnze, waarop zij meewerken aan Duits- land's herstelDie lof zal wel ver diend zijn, maar het gaat om de stemmendrie millioen meer dan de Duitse mannen. Ook de andere partijen vechten daarom in een laatste heftige kamp... Zelfs drongen hulptroepen uit Oost- Duitsland het Westen binnen om mee te ageren tegen Adenauer. De de monstraties worden reeds luidruchti geren niemand durft zich meer wagen aan voorspellingen over de uitslag van deze verkiezingen. Zullen de Duitse vrouwen Adenauerhandhaven? VAN: CHARLES DICKENS. In de serie Prisma-boeken „De werken van Charles Dickens" zijn bij de uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht/Antwerpen in de afgelopen maanden verschenen de delen I en II van „Nicolas Nicklebey", „Het ge heim van Edwin Drood" en „David Copperfield". Ook deze boekjes zijn alle weer verlucht met de oorspron kelijke prenten en respectievelijk ver taald door Jan Nieuwenhuis en An- dré Noorbeek. Het bekendste is uiteraard „Da vid Copperfield", dat in vele opzich ten een autobiographie is, door Dic kens op 36-jarige leeftijd geschre ven, toen hij op toppunt stond van zijn nationale roem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5