KAPPIE en het geheim van Swarte Daen HOOFD CHR. SCHOOL TE GOES NAM AFSCHEID WALCHEREN OFFICIËLE PUBLICATIES DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VELE GOEDE WOORDEN Hartelijke huldiging van de heer A. A. Nederhand Op ondubbelzinnige wijze Is Maandagavond in vele hartelijke toespra ken uitdrukking gegeven aan de hoogachting en waardering voor het werk in de persoon van de heer A. A. Nederhand, die na meer dan 80 jaar de Chr. school aan de YVestwal te Goes te hebben geleid, van een welverdien de rust gaat genieten. In een buitengewone algemene vergadering van de Vereniging tot bevordering van Chr. schoolonderwijs, welke in „de Prins van Oranje" werd gehouden, werd namelijk afscheid genomen van de heer Nederhand, terwijl tevens diens opvolger, de heer M. de Borst, alsmede het hoofd van de tweede, nieuwe school, de heer H. Rol werden geïnstal leerd. De zaal was geheel bezet, toen de voorzitter van de schoolvereniging, dr. C. Stam, de bijeenkomst opende. Nadat in verband met de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina twee coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, gaf de voorzitter uitdruk king aan de grote blijdschap over het feit, dat vandaag de tweede school van deze vereniging, aan de Bergweg kan worden geopend. Hij verwelkom de het nieuwe hoofd, de heer H. Rol. Naast blijdschap was er echter ook weemoed, omdat afscheid moest worden genomen van de heer Neder hand. Dr. Stam tekende de scheiden de als een opgewekt, prettig en vriendelijk mens, die met gTote toe wijding zijn taak vervulde. Mede door zijn arbeid is de school tot groei ge komen. Dr. Stam bood namens de vereni ging aan de heer en mevrouw Ne derhand als geschenk een eetservies aan. VELE SPREKERS Een lange rij van sprekers richtte zich hierna tot het scheidende hoofd. De heer M. de Borst deed dit na mens het personeel, waarbij hij de goede verstandhouding prees, welke de heer Nederhand steeds op school wist te scheppen. Namens personeel en oud-personeel bood ook deze spre ker een geschenk aan. Burgemeester mr. W. C. ten Kate, bood de vereniging de gelukwensen van het gemeentebestuur aan bij de opening van de tweede school en sprak ook hartelijke woorden tot het scheidende hoofd. Ook de inspecteur van het L.O., de heer C. Kuiper sprak een bijzonder warm woord tot de heer Nederhand, Julinummer „Zeeuws Tijdschrift" Verschenen is het Julinummer van het „Zeeuws Tijdschrift", waarin bij dragen voorkomen van ir. J. J. Wes terhof, ir. C. A. L. Horstmann, J. C. Lodder en Louis Lockefeer. Ir. Westerhof is verbonden aan het Landbouwproefstation, het Bodem- kundig Instituut T.N.O. te Gronin gen en belast met het bodemonder zoek in verband met de jongste over stromingen in Zuidwest Nederland. Uitvoerig gaat hij in zijn bijdrage, die verlucht is met foto's en statistieken, op de oorzaak in van de schade voor de landbouw, ontstaan door de over stroming met zout water. Ook de middelen tot herstel worden uitvoe rig besproken. Ir. Horstmann schrijft over het ka naal in Zeeuwsch-Vlaanderen en de industrie, die zich in de kanaalzone bevindt. Daarbij komt hij tot de con clusie, dat de geografische voordelen van deze streek in de toekomst zeker hun invloed zullen doen gelden. „Het zou getuigen van wys beleid, in dien de overheid reeds thans die maatregelen uitwerkte, die voor de ontwikkeling in de toekomst noodza kelijk zijn" zo besluit ir. Horstmann. J. C. Lodder, leraar aan het Open baar Lyceum te Goes en aan de R.H. B.S. te Vlissingen schrijft onder de ti tel „Over een landaamvinner onder de planten" over de Spartina Town- sendii. Drs. Lockefeer tenslote besluit dit Julinummer met enkele overpein zingen over de opening van de nieu we Provinciale Bibliotheek. Raad Bruinisse werkte snel. Onder voorzitterschap van burge meester H. K. Michaelis werd Zater dagmiddag in Bruinisse de laatste gemeenteraadsvergadering gehouden van de zittingsperiode 19491953. Burgemeester Michaelis dankte voor de voortvarendheid, waarmee de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden waren ingeleverd. Daar door is het mogelijk, dat per 1 Sep tember, zoals overal elders in Neder land, de nieuwe raad in functie kan treden. De achterstand veroorzaakt door de ramp zal daardoor volledig zijn weggewerkt. Het is wellicht nog nooit voorgekomen, dat enkele uren na de zitting van het Centraal Stem bureau, de geloofsbrieven waren bin nengekomen. De geloofsbrieven wer den vervolgens onderzocht en in orde bevonden, zodat tot toelating van alle nieuwe leden werd besloten. Amsterdamse Politiekapel speelde in Dreischor Maandagmiddag arriveerde te Zie- rikzee de Amsterdamse Politiekapel onder leiding van de kapelmeeste Joh. Pinkse. Bij aankomst met de provinciale boot werd het gezelschap verwelkomd door de burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbe- que Boeije. Het eerste optreden in deze tour nee op Schouwen-Duiveland, die zo als bekend wordt georganiseerd door dt Zeeuwse Volksuniversiteit, was in Dreischor. Het zestig man tellende muziekcorps werd opgewacht door de plaatselijke harmonie „Crescendo' waarna gezamenlijk naar de dorps kom wera gemarcheerd. Na een rond gang over de Ring werd een uitste kend concert gegeven in de muziek tent. Na de pauze was er een taptoe. Van de zijde der bevolking bestond voor het optreden van deze bekwame muzikanten een zeer grote belang stelling. Burgemeester A. H. Ver meulen van Dreischor dankte aan het slot voor het prachtige concert er bood ter herinnering aan zijn ge meente de kapel een klein geschenk aan. waarbij hij de school aan de Westwal een der beste in de inspectie Goes noemde. Vervolgens was het woord aan de heer J. van Bennekom, uit Middel burg, als inspecteur van het Chr. Nat. Onderwijs. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de schoolvereniging zich nu zal aansluiten bij het C.N.O.. Zo als de voorzitter opmerkte had 't be stuur hiertoe juist het besluit geno men. Namens de Goesse schoolhoofden schetste de heer P. J. W. van den Dries, hoofd der R. K. jongensschool, de heer Nederhand als een prettig collega, die zich gedragen wist door een rostvast geloof. De heer F. G. C. Rothuizen, die meer dan 40 jaar lid van het school bestuur was, gaf enige cijfers over de grote groei van het bijzonder on derwijs in deze gemeente. Verder spraken nog de heer J. La- port als oud-voorzitter, de heer W. A. van Wijk, oud-hoofd van de Chr. school te Wolphaartsdijk en de heer Ph. Wesselo namens de oud-leerlin gen vriendelijke woorden van af scheid tot de heer Nederhand. Nadat een klasse leerlingen onder leiding van de heer P. Verstrenge na de pauze enkele zangnummers had laten horen en mej. Verstrenge enke le vioolsoli had gespeeld met oegelei- ding van de heer Karsemeijer, orgel, ging dr. Stam over tot de installatie van de nieuwe schoohoofden. Spre ker wenste hun Gods zegen toe op hun arbeid. De leerkrachten C. Jobse en J. Meindersma zegden namens het personeel steun en medewerking toe, waarna beide hoofden zich nog tot bestuur en ouders richtten. Tot slot sprak de heer Nederhand een dank woord. Reorganisatie Provinciale Waterstaatsdienst Er wordt een ingenieursdienst kring Middelburg gevormd. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten om In verband met de uitbreiding van de werkzaamhe den van de Provinciale Waterstaats dienst, de inrichting van deze dienst te wijzigen. Met ingang van 1 Janu ari 1954 zal nu worde gevormd de ingenieursdienstkring >Iiddelburg, welke zal omvatten Walcheren, West Zeeuwsch-Vlaanderen (met uitzonde ring van de wegen van het Provinci aal Wegenplan) en algemene zaken. De bestaande ingenieursdienst kring Ternouzen wordt gewijzigd en zal omvatten Oost Zeeuwscn-Vlaan- deren, met inbegrip van het gebied van de bedijkte Braakman, eh de we gen- van het Provinciaal Wegenplan gelegen in West Zeeuwsch-Vlaande- ren. Verder zal met ingang van 1 Sep tember 1953 een wijziging intreden ■n de districten van de technlsch- (hoofd) ambtenaren te Goes en op Noord-Beveland. Het gebied gelegen op Zuid-Beveland ten Noorden van de Zuidelijke begrenzing van de pol ders Schenge. De Perponcher en de calamiteuze Wilhelmina, met uitzon dering van de provinciale wegen Veerdam Wolfaartsdyk Rijksweg door Zuid-Eeveland en Goes Kat- se Veer, zal worden toegevoegd aan het district van de technisch-ambte- naar op Noord-Beveland. Examens De heren J. de Boef, L. Deurloo, M. de Heer uit Tholen, H. Jobse uit Poortvliet en C. Schrier te St. Maar tensdijk slaagden te Tholen voor het examen Algemene Ontwikkeling B. Voor het te Breda gehouden exa men modetekenen slaagde mej. A. Karelse te Goes en voor het exa men opleiding lingerie slaagden de dames M. Paauwe, J. Paauwe, P. Paauwe, C. de Puit. K. de Puit allen te Biezelinge en F. Eversdyk, T. Schipper en K. v. d. Dorpel allen te Kapelle. Voor de gehouden Ensaid-exa- mens slaagde te Utrecht mevr. N. de FeyterKwekkeboom voor lerares- coupeuse. Te Middelburg slaagden mej. M. Provoost en mej. R. Ris- seeuw voor lingerie, terwijl mej. Adr. Verduyn slaagde voor coupeuse. De geslaagden zijn allen uit Breskens afkomstig. Te Rotterdam slaagde voor het examen Textiel Brevet, groep IV (Stoffen, manufacturen, bedrijfskle ding en bedden) de heer D. van Sluijs te Heinkenszand. Middelburg Programma Molenwaterconcert Middelburgs Muziekkorps. Vrjjdag 4 September a.s., des avonds om 8 uur, zal het Middel burgs Muziekcorps, dirigent Adriaan Kousemaker, een concert geven in de muziektent aan het Molenwater te Middelburg. Het uit te voeren pro gramma ziet er als volgt uit: 1. Enthousiasme, maïs, Alph. Dreissen; 2. La chauve souris, ouverture, Joh. Strauss; 3. Czardas an den Geist der Woiwoden, L. Grossmann; 4. Kabou terfeest, O. KöppingMeyns; 5. Marche des petits soldats, L. Ganne; Pauze; 6. IJzer en staal mars, D. Muller; 7. Bandietenstreken, ouver ture, F. v. Suppé; 8. Gold und Silber, wals, Fr. Lehar- 9. Regina, ouvertu re, Rossini; 10. Met zwaard en lans, mars, H. Starke, Aanbesteding bouw landbouwschuur. Door het Bouwbureau voor de Landbouw te Middelburg werd aan besteed het bouwen van een land bouwschuur voor de heren J. H. Janse en J. Brasser te Arnemuiden. Er werd als volgt ingeschreven: fa. A. J. Stoppels en Zn., Middelburg 40.300,fa. C. van Noppen en Zn., Koudekerke 40.900,fa. J. Huisman en Zn., Koudekerke voor 'n bedrag van 41.600,fa. A. Blan- kenburgh, Middelburg 41.600, fa. C. Joziasse en Zn., Middelburg 42.500,fa. W. de Pagter, Mid delburg 42.760,De gunning werd aangehouden. Zoutelande Vergadering „Vrederust" De afdeling Zoutelande van de Vereniging tot Christelijke verzor ging voor krankzinnigen in Zeeland hield haar algemene vergadering on der leiding van ds. F. Wagener. De aftredende 'bestuursleden, de heren D. Kodde en J. Wisse, werden herkozen. De heer J. Wisse werd af gevaardigd naar de algemene verga dering te Bergen op Zoom. Verder kwam het personeelsgebrek op Vre derust ter sprake, aangezien er pa viljoens gesloten moeten worden öf personeel buiten de protestantse sec tor moet worden aangenomen. Be sloten werd meisjes te verzoeken als leerling-verpleegster te solliciteren. Zeebad Vlissingen, In de week van 21 tot en met 27 Augustus werden in het zeebad te Vlissingen 1040 baden genomen, waarvan 567 gewone en 473 volks- baden. RAAD MELISKERKE. Verbouwing raadhuis en nieuwe woningen Voor de laatste maal in deze zit tingsperiode kwam de raad van Me- liskerke bijeen. B en W. werden opgedragen bin nenkort de verbouwing van het ge meentehuis aan te besteden. Bouw en Woningtoezicht maakt het plan aanbestedingsklaar. Voorts kregen B. en W. volmacht de riolering aan de Corn. Jasperse straat, Oostzijde, aan te besteden. Bouw- en Woning toezicht en Herverkaveling verlenen medewerking aan dit plan. Voorts werd besloten zes herbouwplichten te benutten, die door de gemeente zijn overgenomen. De directeur van Bouw- en Woningtoezicht was aan wezig om de tekeningen toe te lich ten. Besloten werd drie dubbelpan- den te laten bouwen aan de Berg straat, waarmee deze straat dan vol gebouwd kan worden. Omdat er ge brek is aan goede woningen, zal dit jaar nog met bouwen begonnen wor den. Goedgekeurd werd, dat ook een particulier een herbouwplicht zal be nutten in het herbouwplan aan de Corn. Jasperse straat. De huurder van de gemeentewoning, welke no dig is voor de verbouwing van het gemeentehuis, werd een tegemoet koming in de verhuiskosten naar een woningwetwoning toegezegd. Even als de vorige keer. zal de gemeente een eventueel tekort voor haar reke ning nemen van de te maken onkos ten ten behoeve van het a.s. bevol- kinsonderzoek. De heer A. de Visser vroeg by de rondvraag of er al slangen zijn aan geschaft om bij brand op de kranen te schroeven. De voorzitter zeide, dat er drie zijn en dat er binnenkort een oefening wordt gehouden. Daarna dankte de voorzitter de raad voor de prettige en vruchtba re samenwerking in de afgelopen 4 jaar. Er is veel tot stand gekomen en dat bleek mogelijk omdat de sa menwerking zo goed was. De heer A. de Visser werd dank gebracht voor zijn arbeid als raadslid gedurende vele jaren. Afscheid bij de belastingdienst Hoofdinspecteur H. W. Colmjon verlaat Middelburg In het gebouw aan de Lange Noord- straat te Middelburg nam gisteren het gehele personeel van 's Ryks Be lastingen te Middelburg afscheid van hoofdinspecteur-titulair H. W. Colm jon, die, na zes jaar in Middelburg werkzaam te zijn geweest, als hoofd inspecteur naar Breda werd overge plaatst en daar heden zijn werk zal aanvangen. Nadat de heer Colmjon en z(jn echtgenote, aan wie bloemen werden aangeboden, op de ere-plaat- sen in de bijna geheel gevulde grote kantoorzaal hadden plaatsgenomen, werden door een reeks van sprekers gelukwensen aangeboden en af scheidswoorden gesproken, welke al le zonder uitzondering toonden welk een grote plaats de heer Colmjon, sinds zijn komst op 1 Mei 1947 uit Leiden in de hdrten van het Middel burgse Belastingpersoneel is gaan in nemen. Als eerste voerde het woord de in specteur, de heer P. J. v. d. Berg, die er op wees, dat de hoofdinspecteur op Walcheren kwam, toen daar, ten gevolge van de inundatie, een grote wanorde heerste. De toestand, niet alleen op Walcheren, maar ook en vooral bij de inspectie Middelburg, is dank zij het actieve streven van de heer Colmjon veel verbeterd. Hy roemde de hoedanigheden van zyn superieur, die hfl en allen met hem slechts node ziet vertrekken en bood als blijvend blyk van waarde ring een schilderij van de Veerse schilder Goth aan, voorstellende de Paardenmarkt aan het Molenwater te Middelburg. Namens de aanslagregelende amb tenaren sprak vervolgens ontvanger H. Ligthart Schenk in even hartelij ke bewoordingen. Spreker wees er o. m. op, dat de heer Colmjon door zyn goede leiding algemeen respect heeft afgedwongen. De commies-secretaris A. K. Louws wenste de heer Colmjon eveneens eeluk in zijn nieuwe functie en standplaats en prees de scheiden de in het bijzonder om zijn medele ven met zyn ondergeschikten. Hierna spraken nog de heer Driel, namens de ambulante dienst, de heer G. A. Romijn. namens het ontvangkantoor Middelburg, hoofdassistent J. Snoo- dijk, namens de contróledienst, con troleur A. D. Grims, die een overzicht op rijm gaf van de tijd, die de heer Colmjon in Middelburg heeft doorge bracht, en de gepensionneerd amb tenaar, de heer M. J. Geuze. Allen boden hun beste wensen aan voor de toekomst en spraken de hoop uit, hun scheidende superieur nog eens in Middelburg te mogen ontmoeten. Na dat de heer Colmjon in een uitvoeri- 5e toespraak voor de goede wensen, ie hem, naar hij zeide, niet hele maal alleen toekwamen, en voor de cadeaux had bedankt, blfeef men on der het genot van een verversing nog geruime tyd bijeen. Raadsverkiezing in Zonnemaire De minister van binnenlandse za ken heeft besloten de dagen der can- didaatstelling en stemming voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Zonnemaire vast te stellen onderscheidenlijk op 15 Sep tember 1953 en 28 October 1953. Dames .Walcheren" klopten „De Zeeuwen" met 5 0 Zondag werd op het sportterrein aan de Bosweg te Vlissingen een vriendschappelijke handbalwedstrrjd gespeeld tussen „Walcheren" en „De Zeeuwen". „Walcheren" toonde zich in deze sportief gespeelde wedstrijd de sterkste en won verdiend met 5 0, nadat de rust met een 10 voor sprong was ingegaan. Oost- en West-Souburg Fietsen-Raily Zestien jongens en acht meisjes van 12-16 jaar van de Gereformeerde jeugdclub te Souburg namen Zater dagmiddag deel aan een onderlinge fietsen rally. Het parcours over een afstand van 40 km. ging over Middel- burg-Gapinge-Oranjezon-Grijpsker- ke naar Souburg. Er werd met tus senpozen van 5 minuten gestart in groepen van vier. Om 5 uur meldde zich de eerste groep en de laatste groep arriveerde om 5.20 uur. Grijpskerke Autobustocht naar Boulogne De leden van het C.J.M.V. en de meisjesvereniging te Grijpskerke maakten onder leiding van ds. Van Winterswijk een geslaagde autobus tocht naar Boulogne. Op de heenreis volgde men de Belgische en de Fran se kust en werden verschillende bad en havenplaatsen aangedaan, voor de terugreis werd een route gekozen, die de reizigers in staat stelde van een mooi uitzicht op het schilderachtige heuvellandschap te genieten. Ook het weer werkte mee aan het succes van deze tocht. MIDDELBURG. BESTEMMING TOT BUITENGEWÓÓN- DIENSTPLICHTIGE, LICHTING 1954. Om van de bestemming tot gewoon dienstplichtige te worden uitgezonderd op grond, dat een broeder van de ingeschre vene met een gesneuvelde wordt gelijk gesteld (art. 2-3. tweede lid. der Dienst plichtwet). moet de ingeschrevene een wettige broeder oi wettige halfbroeder hebben gehad, die: hetzij als militair: a. is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshandelingen: b. is overleden tengevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan bij of door oor logshandelingen: c. is overleden of wordt vermist in en door de militaire dienst; d. is overleden tengevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzij als lid van een verzetsorganisatie: e. is overleden of wordt vermist ten gevolge van het plegen van actief verzet; f. is overleden tengevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan bij het plegen van actief verzet: g tengevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of een concen tratiekamp is opgesloten geweest en al daar is overleden: h. een opsluiting, als onder g bedoeld, heeft ondergaan en als gevolg van de daarbij doorstane ontberingen na terug keer uit een der bedoelde inrichtingen is overleden: hetzij als zeeman In de zin van art. 1 onder c van het Vaarplichtbesluit 1942: i, is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshandelingen: j. is overleden tengevolge van verwon- FILMS IN ZEELAND. James Mason als slaven drijver. Het is geen opwekkende film. welke Alhembra te Vlissingen gisteravond voor het eerst vertoonde. De naam „Slavenschip" doet dit al vermoe den en als men dan daarbij nog voegt, dat James Mason er 'n hoofd rol in vervult, dan kan men moei lijk anders verwachten dan een ver haal vol hardheid en wreedheid. „Slavenschip", in Amerika nogal be kend onder de titel „Botany Bay", handelt over een transport van ge vangenen, die als slaven van Enge land, waar de gevangenissen het is op het einde van de 18e eeuw overvol zijn, naar Botany Bay in het verre Australië worden gebracht. De „Charlotte", het schip dat de on gelukslading moet vervoeren, wordt door de wreedheid van kapitein Gil bert (James Mason) een drijvende vulkaan, als de slaven, onder aan voering van de onschuldig veroor deelde student', Hugh Tallant, (Alan Ladd) beramen het bevel met ge weld over te nemen. De lieftallige Sally Munroe (Patricia Medina) die door Gilbert wordt begeerd, maar Tallant bemint, plaatst deze twee mannen in een keihard gevecht te genover elkaar. Gelukkig maar. dat ook in dit gevecht het recht al is het niet gemakkelijk zegeviert. Dramatiek in Technicolor, een van de onopvallende, maar toch boeiende, producten van Paramount. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 31 Aug.: Aardappelen: Blauwe Eigen heimers bonken 10. groot 10—11. Koop- mans Blauwe, bonken 711. Meerlanders bonken 8. Meerlanders. groot 9. Bintjes, bonken 10—11. id. groot 7—10. Eerstelin gen, groot 810. Furore, groot 7. drie lingen 36. kriel 3. Aawoer 25 ton. Fruit: Appels: Zigeunerin A 2830. BC 27, I 14—28. II 1617, K 17—22. Manks Codlin BC 20. I 19—20. H 11—12. K 6—18. James Grieve BC 31. I 26—33. I 21, K 16—31. Benoni BC 32—40. II 22—23. Appels val 314. Jacques Lebel I 15. II 13. K 11. Enkhuizer Aagt I 18, n 1416 Tomaten 20—30. Suikermeloen 36—50. Netmeloen 1738. Oranje Ananasmeloen 23—50. Peren: Précose de Trévoux A 22. BC 21, II 10. K 17—19. Beurré d'Amanlis I 23, K 18. Clapps Favourite I 27—32. K 13—27. Peren kroet 7—10. Perziken per stuk 325. Pruimen: Reine Victoria 11—20. Reine Claude d'Althan 14—24. Reine Claude Verte 24. Kirkes 923. Dubbele Boeren Witte 10. Jefferson 2324. Belle de Lou- vain 615. Druiven: Frankenthalers 7790. Paprika per stuk 13. Bramen per kg 4467, ld. per doos 15—18. Groenten: Bloemkool A 3357, B 18 30, C 13—15. Snijbonen 24—31. Dubbele bonen 2652. Rentegevers 5256. Pronk- bonen 2328. Sav. kool 67. Rode kool 3—10. Witte kool 4. Sla 5—17. id. kg 29- 34. Andijvie 612. Spinazie 426. Poste lein 1321. Prei 823. Komkommers A 8—17, id. B 8—11, id. C 9—10. Augurken A 111—129. B 62—97. C 32—79. D 20—30. E 1014. Uien per kg 35. Zilveruien 3850. Bosuien 28. Bospeen 921. Bos- kroot 69. Kroten per kg 67. Koolra pen 16. Rabarber 23. VISMIJN VEERE. 31 Aug.: Export garnalen 2645 kg 1.98 —3.02. Bot 68 kg 32—58. Middel tong 145 kg 1.15—2.15. Rog 37 kg 31—32. Kreeft 3'/2 kg 6.12—9.56. Paling 4% kg 1.27— 1.83. Alles in ets per kg. dingen of ziekte opgedaan bij of door oorlogshandelingen. Een aanvraag om bestemming tot bui tengewoon dienstplichtige op een der bo- rengenoemde gronden moet worden ge daan vóór 1 October a.s. Aanvraagformulieren zijn beachlkbasr ter gemeente-secretarie. Middelburg, 28 Augustus 1953. MIDDELBURG. VRIJSTELLING WEGENS BROEDER- DIENST. LICHTING 1954. Wie v;-or vrijstelling In aanmerking komt. 1. De vrij stelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die die nen of gediend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht, of de overzeese krijgs macht en deze vrijstelling tijdig aan vraagt. 2. In een van deze gevallen wordt ge acht te verkeren de broeder, die vóór 1 Januari 1954: ten minste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of b. tengevolge van een na 31 December 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen ln wer kelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pensioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf ln werkelijke dienst is overleden. 3. Als broederdienst blijft bulten aan merking: a. dienst als vrijwilliger bij de Natio nale Reserve: b. dienst als vrijwilliger bij de reserve- grensbewaking. 4. Voor vrijstelling wegens broeder- dienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige halfbroeders. 5. Als werkelijke dienst wordt ook be schouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is tewerkgesteld bij een burgerlijke tak van staatsdienst. 6. Voor wat betreft de werkelijke dienst, vervuld als landstormplichtige of als vrijwilliger bij de vrijwillige land storm. geldt het bepaalde in art. 24, vijf de en zesde lid, van het Dienstplichtbe sluit. Indienen van de aanvraag. 1. Door of vanwege de ingeschrevene, die voor vrijstelling wegens broeder- dienst in aanmerking wenst te komen, wordt daartoe aanvraag gedaan bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is Inge schreven. 2. De aanvraag moet worden gedaan vóór 1 October J953. Ontstaat het recht eerst n& 30 September 1953. dan moet de aanvraag binnen 14 dagen na het ont staan worden gedaan. 3. Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar ter gemeente-secretarie. Gelijktijdig in dienst treden van twee of meer broeders. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds dienen of gediend hebben, kunnen belanghebbenden bij de Minister van Oorlog aanvraag doen om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens aanwezigheid van een bijzonder geval van één of meer hunner, teneinde te voor komen, dat meer dan drie broeders zou den behoeven te dienen. Vorenbedoelde aanvragen moeten worden Ingediend zo dra degenen, die vrijstelling wensen, een oproeping ter inlijving hebben ontvangen. Middelburg, 28 Augustus 1953. BEGROTING 1954. B. en W. van Middelburg maken be kend. dat de gemeente-begroting 1954 op de gemeente-secretarie (afdeling Finan ciën) voor een ieder ter inzage ligt en te gen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar wordt gesteld. Middelburg, 27 Augustus 1953. VLISSINGEN. HINDERWET. B. en W. van Vlissingen, gelet op art. 12 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 18 Aug.. 1953, no. 2721, aan de N.V. „Haven van Vlissingen" te Vlissingen vergunning is verleend tot uitbreiding va nhet bestaan de pompgebouw met ketelhuis door plaatsing van een olietank met een in houd van 30 m3 en een gasoüetank met een inhoud van 1 m3 op het perceel, ka- datstraal bekend gemeente Vlissingen. Sec tie C no. 1721. plaatselijk gemerkt Buiten haven. VERHINDERING SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Vlissingen. is ver hinderd Woensdag, as. spreekuur tc houden. 60. Dadelijk zond de Zee wolf één van zijn mannen naar het roversschip terug om het geld, dat van de Kraak was geroofd, op te halen. „Dat is dus afgespro ken". zei hij tegen de Maat, „jij krijgt dat geld terug, maar je aandeel in deze schat is daarmee vervallen. Een domme ruil, hoor, maar je moet het zelf weten I" „Waar wachten we op?" voor- I We willen de schat zien!" Vol ongeduld gingen de zeero vers met breekijzers aan het werk, maar de zware, met ijzer beslagen kist was niet gemakkelijk open te bre ken. Toen de man. die door de Zeewolf was weggezon den om het geld te halen, terug kwam, was het dek sel nog niet los. „Kom", zei Kapple te gen de Maat, zodra zij het geld hadden teruggekregen. „nu gauw naar de Kraak te rug!" Maar de Zeewolf weerhield hen. „De kist Is bijna open", zei hij. „kijk nu maar eerst nog eens naar de schat, die jullie voor die paar stuivers heb ben opgegeven". Op dat moment braken de laatste sloten onder de druk van de breekijzers en klapte het deksel open. Er viel een stilte, toen allen met uitpuilende ogen naar de inhoud keken. Eindelijk vond de Zeewolf zijn spraak terug en met een stem. die trilde van teleurstelling zei hij: ..Prentbriefkaartenl" LEZERS SCHRIJVEN. Collecte Koningin Wilhelminafonds Mij wordt ieder jaar gevraagd een aanbèveling te schrijven voor de col lecte voor het Koningin Wilhelmina fonds. Eerlyk gezegd valt mij dit wel eens zwaar. Dit jaar echter durf ik bij U aan te dringen op een grote gift. om dat het Koningin Wilhelminafonds het sub-centrum voor kankerbestrijding te Middelburg bijzonder ter wille is ge weest. Een nieuw Röntgen apparaat werd juist dezer dagen geïnstalleerd, ter wijl de hoeveelheid radium belangrijk uitgebreid zal worden. Over niet al te lange tijd hoop ik U hierover uitvoe riger in te lichten. Ik vertrouw echter, dat dit voor U een prikkel mag zijn om aan de col lecte ruim te geven. ,u Dr" J" OKKER. Middelburg. Nagekomen advertentie. Op 24 Augustus nam God tot zich onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, GEERTJE WOLTERS, geboren VAN EGTEN, in de leeftijd van 56 jaar. Rom. 8 38, 39. H. PONSTEEN— WOLTERS H. J. PONSTEEN, ANDRIESJE en DAANTJE. De teraardebestelling heeft inmiddels te Bilt- hoven plaats gehad. Wolphaartsdijk, 3l Augustus 1953.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3