VOORSTa TOT INSTEaEN VAN ZES aRSTE KLASSEN WOENSDAG VERTELT „MARGRIET" U MEER! NEDERLANDSE NAM DEEL AAN EEN GROT-EXPEDITIE JIMMY BROWJN en de oranjehemden VERSCHENEN: FIRMA G. W. DEN BOER 4 PROV IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 31 AUGUSTUS 1«SS. HET COMPETITIE-VRAAGSTUK promotie-regeling Invoering van een volledig automatische Door 6 leden van de bondsvergadering van de K.N.V.B., n.L de heren G. Timmermans (Bergen op Zoom), P. Vissers (Eindhoven), M. Zwartepoor- te (Goes), P. Mertens (Breda), M. van Mierlo (Rijen) en J. de Kort (Ois- terwyk), is thans bij het K.N.VJB.-bestuur definitief het voorstel ingediend tot het instellen van 6 eerste klassen van 13 clubs en tot invoering van een volledige automatische promotie-regeling. In de toelichting van het voorstel wordt het volgende gezegd. Het huidige systeem, 5e le klasse los van de districten, leidt tot een al gehele ontwrichting der districten. De practijk van enkele jaren heeft reeds tot gevolg gehad, dat Noord en Zuid 1 een overbevolking van 2e klas- sers hebben gekregen, terwijl in Wesl en Zuid 2 'n tekort aan 2e klassers is ontstaan. Het is niet denkbeeldig, dat wanneer dit jaar versterkte degrada tie wordt toegepast, na afloop van dit seizoen Noord en Zuid over ieder 30 tweede klassers gaan beschikken en de andere districten nog verder ontvolkt worden. Hierdoor zouden dan 6 clubs uit Noord en een even groot aantal uit Zuid in andere dis tricten moeten worden ingedeeld. Men krijgt daardoor een algehele en zeer ongewenste ontwrichting van de districten, hetgeen zich niet tot de 2e klassers zal beperken, maar dat ook 2>oedig tot de 3de klasse zal over- aan. Van een organische indeling der districten zal al spoedig geen sprake meer zijn en bovendien zullen de districtsgrenzen voor de diverse klassen zeer verschillend gaan lo pen. Een rustige opbouw is ook hier door niet meer mogelijk. De enige mogelijkheid om de rust volledig te herstellen en alle partijen te bevredigen, is, nog steeds naar de mening der voorstellers volledige te rugkeer naar de 6 districten en het instellen van 6 eerste klassen. Hier mee wordt niet alleen het aantal 2e klassers met 20 verhoogd, doch ook het aantal le klassers, dat dan op 72 wordt gebracht. De nodige en gewenste jaarlijkse afwisseling m de competitie-indeling wordt verkregen door invoering van de volledige auto matische promotie. Telkenjare degra deren dan de twee laagst geplaatsten en promoveren de beide kampioenen. In de 2e, 3e en 4e klasse doen zelfs ie der jaar 3 nieuwe elftallen hun intre den, n.l. de degradant van de hogere klasse en de 2 promoverende kam pioenen van de lagere klasse. Deze 6 x 12 eerste klassers en de WIELRENNEN Rien Verhelst heer en meester in 's-Heerenhoek De Z eeuwsch-Vlaamse amateur Rien Verhelst heeft Zondag in de ama teur-course te 's Heerenhoek weer eens van zich doen spreken. Samen met de plaatselijke favoriet, Jan Westdorp, koos hij reeds in de tweede van de 50 te rijden ronden het hazenpad en dit betekende meteen de beslissing. Wel trachtten Verstraten,, Oosthoek en anderen om beurten tot een serieuze achtervolging te komen maar het bleef bij een poging. Alleen een achtervolging van Schrauwen en Keepers scheen perspectief te bieden maar uiteindelijk slaagden zij er ook niet in Verhelst te achterhalen. West dorp begon, toen de helft er reeds op zat en hij samen met Verhelst aan de kop lag, tekenen van vermoeidheid te tonen en met nog veertien ronden voor de boeg moest hij Verhelst'alleen laten gaan. Zelfs Schrauwen en Keepers gin gen Westdorp in de slotfasse nog voor bij. De uitslag luidt: 1 Verhelst, Axel, 110 km. in 2 uur 56 min.; 2 Schrauwen, Os- sendrecht; 3 Keepers, Roosendaal; 4 Westdorp, 's Heerenhoek; 5 Looyen, Steenbergen; 6 Konings, Breda; 7 Hoo vers, Etten; 8 Oosthoek, 's Heerenhoek; 9 Breugelmans, Zegge; 10 Gietman, Roosendaal. FUn bier scheuten daar eo stramheid in UJf en leden al die vormen van Rheumatische on gemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden by Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. volledige terugkeer naar de districten kan in twee seizoenen worden be reikt. De toelichting gaat verder: in het seizoèn 19531954, welke met 56 eerste klassers aanvangt, spelen de laagst geplaatsten een halve compe titie. De kampioen hiervan degra deert niet, de 3 overigen wel. Bij de overblijvende 53 eerste klassers ko men 12 tweede klasse kampioenen, totaal 65, die verdeeld worden in 5 klassen van 13. Aan het einde van het seizoen 1954/1955 degraderen de 5 laagst geplaatsten en promoveren de 12 tweede klasse kampioenen, waarmee het aantal van 72 eerste klassers is bereikt. Ook voor de overige klassen kan de automatische promotie direct wor den ingevoerd. Wanneer een klasse nog niet volledig op peil is, kan de degradatie, tot de klasse haar volle sterkte heeft bereikt, tot 1 beperkt blijven. Voor de beide zich daaronder bevindende lagere klassen, brengt dit van zelf ook dezelfde consequentie mee. AUTOMOBILISME. Ascari-Farina wonnen 1000 km wedstrijd te Adenau Op de Nuerburgring te Adenau (Duitsland) werd voor de eerste maal een autorace gehouden over 1000 km. Niet minder dan 50 equipes, ondergebracht in klassen van onder de 750 cc tot boven de 2000 cc na men aan deze wedstrijd, waarvoor 44 ronden van 22,81 km moesten wor den afgelegd, deel. Ascari en Farina legden met Fer rari de 1003,640 km af in 8 uur 20 minuten en 44 seconden. De gemid delde uursnelheid bedroeg 120,3 km. In de serie sportwagens boven de 2 liter plaatsten Vignolo (It.) en Gat- sonides (Ned.) zich met Ferrari als derde. WATERPOLO Bruinvis Zeeuws kampioen In Sas van Gent werd Zondagmid- lag een internationaal waterpolo- tournooi gehouden, waaraan werd deelgenomen door Bruinvis (Sas van Gent), Zeehond (Vlissingen) en twee clubs uit België, t.w. uit Kortrijk en St. Niklaas. De eerste wedstrijd ging tussen Bruinvis en Zeehond. Bruinvis won met 32 en werd hierdoor te vens kampioen van Zeeland 1953. St. Niklaas bleef met 10 de baas over Kortrijk. De verliezers-ronde werd gewonnen door Zeehond, doordat na verlenging Kortrijk werd verslagen (46). De laatste wedstrijd ging tussen Bruinvis en St. Niklaas. Bruin vis toonde zich de sterkste en won met 5—1. De eindstand in dit tournooi luid de: 1. Bruinvis; 2. St. Niklaas; 3. Zeehond en 4. Kortrijk. PAARDENSPORT Opnieuw rood-wit-blauw hoog in Het Zoute Onder stromende regen is op de tweede dag van het Internationaal Concours Hippique in het Zoute (Bel gië) wederom de Nederlandse drie kleur aan de hoogste mast gehesen voor een fraaie Nederlandse overwin ning in een internationale dressuur- proef. Van de twaalf deelnemers ein digde onze landgenote, mej. H. ten Bos, Almelo, met „Rezimar" op de eer ste plaats met een puntentotaal van 353%. Tweede werd de Belgische mevr. Philippe met „Reveillon", die 349 pnt. behaalde. De Nederlandse kampioen dressuurrijden, de heer L- H. M. van Loon, Tilburg, legde met „Saraceen" beslag op de derde plaats (327 punten), terwijl mej. H. ten Bos met het paard „Mike", waarmede zij Vrijdag in een internationale dressuurproef eerste was geworden, als vijfde eindigde met een totaal van 309% pnt. De te Berlijn gehouden landen-athle- tiekwedstrijd Duitsland-Groot Britannië is een overwinning geworden voor de Duitsers. Met 112 tegen 94 punten bleven zij in de meerderheid. Te Nienburg won nen de Engelse dames na een spannende strijd met 49 tegen 47 punten van Duits land. Dit was de eerste na-oorlogse atle tiekwedstrijd tussen Engeland en Duits- MOTORSPORT Piet Knijnenburg nationaal kampioen 250 cc klasse Bakker kampioen bij de „zware kanonnen" Op het circuit van Etten werden in ternationale motorraces gehouden, waaraan door talrijke buitenlandse renners werd deelgenomen. De race in de 250 cc klasse, waarvoor gelijk tijdig met de 350 cc werd gestart, werd gewonnen door Piet Knijnen burg, die met DKW het 66,020 km. lange traject aflegde in 39 min. 18,1 sec. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 109,59 km. per uur. Tweede werd Plet (Ned.) met Ex celsior op 1 ronde. Met deze strijd werd tegelijkertijd het Nederlands kampioenschap in de ze categorie beslist. Knijnenburg bracht de titel met 11 punten op zijn naam gevolgd door Plet met 7 pnt. en Postma met 6 pnt. De uitslag van de 350 cc luidt: 1. Matthews (Ierl.) met Velocette 72.024 km. in 37.45,6; 2. Morgan (G. B.) met AJS 37.53,8; 3. Raffeld( Belg) met AJS 38.05.9. De uitslagen luiden verder: 125 cc (nationaal) over 48.016 km.: 1. Simons met Mondial 30 min. 55.6 sec.: 2. Van der Waerdt met Eysink 31.37,3 De eindstand van het kampioen schap van Nederland in deze klasse is: 1. en kampioen van Nederland: Si mons, 17 pnt.; 2. Van der Waerdt, 11 pnt.; 3. Renooy, 3 pnt. 500 cc (internationaal) over 84.028 km.: 1. Raffeld (Belg) met Norton 42 min. 27.7 sec.; 2. Bakker (Ned.) met Norton 42.53.4. De eindstand van het kampioen schap van Nederland in de 500 cc- klasse: 1. en kampioen van Nederland Bakker, 13 pnt.; 2. Simons, 13 pnt.; 3. Rosenberg, 6 pnt. WIELRENNEN Rien Verhelst derde te St. Niklaas Te St. Niklaas (B.) werd een wie lerwedstrijd over 115 km. gehouden, waaraan door 38 Belgische en Ne derlandse amateurs werd deelgeno men. Reeds kort na dc start zag de Axelse favoriet Rien Verhelst kans om er samen met de Belg Ollebrandt van door te gaan. Zij vergrootten ge leidelijk hun voorsprong, maar kon den niet verhinderen, dat de sterke Saelens zich bij hen voegde. Het tem po, dat de drie vluchtelingen aan hielden bleef echter zeer hoog.zodat zij met een voorsprong van ongeveer twee minuten op het peloton de fi nish passeerden. Het was Gentil Rae- lens, die de spurt won. De uitslag luidt: 1 Gentil Saelens, 115 km. 3 uur 18 minuten, 2 Ollebrandt, op twee lengten; 3 R. Verhelst; op 2 minu ten; 4 Matthijssenö Daems, 6 De Schepper, 7 K. Inghels, 8 Borremans. Advertentie) Korte Sprintjes Het Noorse voetbalelftal heeft te Hel. sinki met 4—1 van Finland gewonnen. De stand bij de thee was 3—1 voor de No ren. ■3f Jan Bouwman van H.P.C. Heemstede heeft de door H.P.C. Haarlem georgani seerde 1-kllometer zwemwedstrijd gewon nen. De tijd van de winnaar was 13 min. 35 sec. Tjebbes werd vierde. F.C. Barcelona zal in de oefenwedstrijd op 30 September te Amsterdam als spar ringpartner van het voorlopig F.IJA.- elftal optreden. Wijziging treindienst Antwerpen-Roosendaal Ten einde de spoorwegverbinding tussen België en Nederland uit te breiden, zal de treindienst op de lijn Antwerpen-Roosendaal vanaf 4 Octo ber gewijzigd worden. Tussen Roosendaal en Antwerpen en omgekeerd zullen ieder uur direc te motortreinen rijden. Die treinen zullen te Antwerpen de aansluiting verzekeren met de directe electrische treinen van de lijn Antwerpen-Brus- sel, en rekening houdend met de no dige tyd voor de douaneformaliteiten, zullen zij te Roosendaal aansluiting geven op de directe treinen naar en uit Amsterdam en Tilburg. De locale verbindingen zullen hier bij eveneens baat hebben, daar deze treinen zullen stoppen te Kapelle en Essen en afwisselend ook te Heide of Kalmthout, In Amsterdam is een kleine fabriek van plastic speelgoed uitgebrand. Bij de blus- singswerkzaamheden werd een onder brandmeester door glasscherven licht ge wond. Door hevige 'sneeuwstormen in het Andesgebergte in Argentinië zijn reeds 21 mensen om het leven gekomen Vliegtui gen en bergtroepen trachten verbinding te krijgen met door de hevige sneeuwval geïsoleerde dorpen. IN MIDDELLANDSE ZEEGEBIED Groot meer ontdekt Op ongeveer 900 meter van de in gang werd een zeer groot meer ont- een I dekt, met zandige oevers. Ter ere van mevrouw Mulder hebben de onderzoe kers dit „Het Nederlandse strand" ge noemd. Het onderzoek werd bemoei- 90. Toen Jimmy zich eenmaal toegang tot de kelder had verschaft, daalde hij snel naar beneden af. Op de tast wist hij de lichtknop te vinden. Plotseling baadde de kelderruimte in een zee van licht..,. Jimmy speurde om zich heenToen hoorde hij een licht ge rucht. Het was net alsof iemand zachtjes steunde.... Daar lag wat in die hoek. Met twee stappen was Jim my erbij. Het was.... Miebet. Ach, wat zag die arme ziel er uit. Zij was helemaal paars in haar gezicht, want men had haar een grote prop in de mGnd geduwd en haar handen en voeten gebonden met een dik stuk touw. Met één ruk bevrijdde Jimmy haar van de prop. „Miebetl" riep Jimmy. „Wat is er toch gebeurd? Wat hebben ze met je gedaan en waar is Jackie?" Onder wijl knoopte hij zo vlug als hij kon de touwen los. waarmee de handen en armen van de brave vrouw wa ren vastgebonden. „Miebet, zèg dan toch watl" riep Jimmy wanhopig uit, maar de goede ziel kon nog geen woord uitbrengen. Zij snakte naar adem. Er ontsnap ten alleen maar piepende geluiden aan haar keel. Jim my knoopte ook de touwen, die rondom haar enkels zaten los en probeerde haar overeind te helpen. ,,M-m- meneer Brown", zei ze eindelijk hakkelend. „D-d-drie k-kerels hebben J-j-ackie ontvoerd, gisteravond om half negen en ze hebben mij in de kelder gesmeten. Oh, oh, mijn tong, die lijkt wel een leerlap". Jimmy pro beerde haar overeind te helpen. „Kom, Miebet", zei hij, „laten we naar boven gaan. Daar kan Je beter op Je verhaal komen dan hier in de kelder. We moeten zo gauw mogelijk de politie opbellen". dat een temperatuur van bijna graden werd geregistreerd- Vijf grotonderzoekers hebben onderzoek ingesteld naar de grootste grot van het Middellandse Zeegebied, i Kers van de Westkust van Sardinië te Nuoro. Aan de expeditie, die onder leiding stond van professor Dino Giacobbe, namen deel: Ventura Maccioni, Siollo Pisono, mevrouw Mulder, een Neder landse van nationaliteit en de Fran se journalist Jean Marabini. De onderzoekers zijn meer dan zes kilometer in de grot doorgedrongen. Hoewel het bestaan van de grot be kend was, was tot dusverre niemand zo diep in dit onderaardse gewelf doorgedrongen. nul Film van Jan de Har tog's Hollands Glorie Een Britse filmmaatschappij zal een film maken naar het boek van Jan de Hartog getiteld „Hollands Glorie". De leiding berust bij Brian Desmond Hurst. Hij zal de volgende week naar Rome reizen om besprekingen te voe ren over het draaiboek met Kirk Douglas, die waarschijnlijk de hoofd rol zal spelen. De Nederlandse marine, de sleep- bootvloot en droogdokken zullen bij de verfilming ingeschakeld worden. De film wordt in technicolor vervaar digd. Gedetineerde uit ziekenhuis ontsnapt Maandag jl. was de 25-jarige H. van der w. uit Beverwijk, die gedeti neerd was in het huis van bewaring te Haarlem, ter verpleging opgeno men in een ziekenhuis te Haarlem. Het is van der W. Zaterdagmiddag gelukt, met de hulp van een Duitse vrouw, te ontvluchten. De Beverwij- ker had enige tijd geleden een spijker ingeslikt, die in de rechterlong was gekomen. Het was noodzakelijk dat operatief werd ingegrepen, aangezien anders volgens de artsen de dood van de patiënt zou kunnen volgen. Zater- middag kreeg van der W., die nog niet geopereerd was in 't ziekenhuis bezoek van een Duitse vrouw. Zij was in het bezit van een herencostuum. V. d. W. heeft dit costuum in zijn zie kenkamer aangetrokken en is, in ge zelschap van de vrouw, vertrokken. Middenstand Dwingeloo voor radio-telescoop De middenstand van Dwingeloo heeft zich lijnrecht tegenover "het standpunt van de raad gesteld, die, zo als men weet een motie aannam, waar in geprotesteerd werd tegen plaatsing van een radiotelescoop in Dwingeloo In een adres aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting geeft de middenstand als zijn mening weer, dat de plaatsing van de radio-teles coop de werkgelegenheid zal vergro ten en het toerisme naar Dwingeloo zal toenemen. „Raad voor de jeugdvorming" Geen benoeming van een Staatssecretaris Gezien de historische ontwikkeling zou het op praktische bezwaren stui ten alle bemoeienissen van de over heid met de jeugd samen te vatten onder de leiding van een staatssecre taris. De minister van O., K. en W. is daarom van mening, dat op de sug gestie van vele Kamerleden tot be noeming van een staatssecretaris, aan wie alle bemoeiingen van de over heid met de jeugd zouden worden op gedragen, niet kan worden ingegaan. Aldus de minister van O., K. en W. in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp „Raad voor de jeugdvorming." De minister is van mening, dat de politieke jeugdorganisaties van groot belang zqn voor de staatsburgerlijke vorming van de jeugd. Hfl is daarom van oordeel, dat 't alleszins aanbeve ling verdient in de raad ook personen te benoemen, die, naast hun algeme ne kennis van het jeugdwerk, tevens ervaring hebben op het gebied van de staatsburgerlijke vorming. De minister acht het noodzakelijk, dat bij de samenstelling van de raad rekening zal gehouden worden met de geestelijke stromingen, die in ons volk leven. Er komen zes compagnieën reserve-grensbewaking Naar wij vernemen zullen ln ons land in totaal zes compagnieën van de reserve-grensbewaldng worden gevormd, die ook wel als hulpmare- chaussee wordt betiteld. De vrijwil ligers worden gedurende enkele uren per week opgeleid en zullen in oor logstijd worden gebruikt, o.m. voor de strijd tegen parachutisten en infil tranten, tegen de „vijfde colonne" en voor het bewaken van krijgsgevan genen, militaire depots e.d_ Op Vrijdag 4 Septem- ber a.s. hopen onze ge- liefde Ouders, Behuwd- en Grootouders J. KRIEK en H. G. KRIEK— v. d. VLIET Primulalaan 17 te Vlissingen, hun 40-jarig Huwe- lijksfeest te herdenken. Him dankbare Klnde- ren, Behuwd- en Klein- kinderen. Gelegenheid tot felici- teren in het C.J.M.V.- gebouw Noordstraat 34 van 15.30 tot 17 uur en van 19 uur tot 20 uur. J jj Vlissingen, Aug. 1953. T. NIEHüSER, KINDERARTS Vanaf 1 September in het Ziekenhuis te Oostburg. Spreekuur: de 1ste, 3de en 5de Dinsdag van de maand, van 11.30 uur tot 12 uur. Tandarts Van Ketel Goes is tot nadere aankondiging AFWEZIG. Spoedgevallen worden door Tandartsen ter plaatse waargenomen. TE KOOP MODERNE WOONARK betonnen casco, bevattende 3 kamers, waranda, keuken, W.C., douche. Brieven onder No. D-1859, Adv. Bur. AL- TA, Pausdam, Utrecht Wegens vacantle is de HERENKAPPERSZAAK van 7 September te.m. 12 September gesloten. J. VAN BROEKHUIZEN ZOON Groenewoud 53, Vlissingen. Gevraagd te in zakenmilieu Vlissingen zelfstandig persoon voor hulshouding, voor dag of d. en n. 's Zondags vrij. Was buiten de deur. Br. lett. P 42, Bur. P.Z.C., Vlis singen, STRANDHOTEL Vlissingen vraagt flinke WERKSTER en net KAMERMEISJE. Te koop 3 DRUIVENSERRES geschikt voor onderteelt van allerlei groenten, 8 m. breed en 30 m. lang, in pri ma st. Br. lett A. aan Boekhandel A. ELEN- BAAS, Goes. Uit de hand te koop een goed onderhouden Café met volledige vergunning en inventaris. Ook geschikt voor andere doeleinden. Te bevr. btf JOHANS TRAAS Bzn., Dorpsstraat A 4, Baarland. Het reglement van Politie voor de Polders of Waterschappen in Zeeland Telefoon K 1180-3843 MARKT 51 - MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6